Tuinarchitect verkiest het zuiden Palingroken is een precisie werkje 1 Horecagroothandels Poot en Kooman naar Gastronoom Weer protest tegen omvormen boerderij tot varkensmesterij Kamer praat over situatie Terneuzense afvalverwerker 6 PZC -3 zeeland 19 Arend-Jan van der Horst in Baarsdorp en binnenkort ook in Antwerpen ondernemend zeeland in detail mensenwerk lezers schrijven geslaagd agenda donderdag 19 juni 1997 van onze verslaggeefster Claudia Sondervan BAARSDORP - Tuin- en land schapsarchitect Arend-Jan van der Horst richt zich na drukkelijk op de zuid-Neder landse tuinen. Het van oor sprong Amsterdamse architec tenbureau vestigde zich kort geleden helemaal in het Beve- landse gehucht Baarsdorp, on der de Goese sectie van de rijksweg 58. In een laat-zes- tiende-eeuwse boerderij, waarvan het woonhuis sporen van vroege clerikale bewoning verraadt, vonden Van der Horst en zijn partner Gerard Rakers drie jaar geleden de landschappelijke omgeving die ze zochten voor een archi tectenbureau en de voorbeeld tuinen. De verkeerscongestie maakte het weekeinde-tuinieren ech ter dermate zwaar dat Van dei- Horst besloot zijn zaak geheel naar de Oude Hoeveweg in Baarsdorp over te brengen. ,,Ik werk toch met name in Bra bant. Zeeland en steeds meer in België", verklaart hij. De Bel gische markt wordt dermate aantrekkelijk voor de tuinar chitect dat hij een tweede kan toor in Antwerpen opende. Op termijn gaat de Schouwse Mar- janka de Rijk de Belgische ves tiging aan de Sint-Michiels- kaai leiden. Zij bereidt zich daarop voor temidden van de twee medewerkers en de tuin architect. „In Zeeland doen mensen de tuin graag zelf, mis schien omdat ze dat in deze Woontrend Zeeland in Kou- dekerke wil, krap twee jaar na het betrekken van het nieuwe pand aan de Duinstraat, gaan uitbreiden. In eerste instantie komt het magazijn aan de beurt, dat 100 vierkante meter groter wordt en aan de achter zijde van het pand moet ko men. Aan de zijgevel van het wooncentrum moeten enkele duizenden vierkante meters worden bijgebouwd om onder dak te bieden aan de zich uit breidende collectie meubelen en woningstoffering. Het wooncentrum hoopt de uit- breidingen na de zomer te kun nen realiseren, vertelt directri ce M. W. de Wee. Verbrugge Terminals in Ter- neuzen viert zaterdag 28 juni het tienjarig bestaan van de bulkterminal met een open dag. Het publiek kan die dag tussen 10 en 17 uur een kijkje komen nemen in zowel de bulk- als de papiertemihal aan de Terneuzense Zwedenweg. Op het terrein worden verder demonstraties gegeven met heftrucks en kranen. Er staat een feesttent, waarin een expo sitie over het bedrijf is inge richt. Kinderen kunnen zich uitleven op een springkussen en vooids kan er meegevai-en worden met een sleepboot. Ook aan een natje en een droogje is gedacht. Arend-Jan van der Horst van het oorspronkelijk Amsterdamse bureau in zijn voorbeeldtuin in Baarsdorp. foto Dirk-Jan Gjeltema boei-enstreek gewend zijn. In Brabant zijn mensen eerder ge neigd om een txxin aan te laten leggen door een architect", de finieert Van der Horst de mark ten. België raakt steeds sterker tuinbewust. Wat die markt te meer interessant maakt is de grotere oppervlakte van veel tuinen, het gegeven dat tuinen er statusgevoelig zijn en de mo res, juist onder oudere Belgen, dat zelf in de tuin rondkx-uipen niet hooit. „Dat laten ze doen." Staalkaart De Heuvelhof in Baarsdoxp fungeert als handtekening en staalkaaxt voor het architec tenbureau en wordt regelmatig bezocht door groepen tuinlief- hébb.ers. Uitgangspunt voor Van der Horst is steeds de oor sprong van gebouw en omge ving voor de invulling van een tuin. Daarbij is hij voorstander van milieuvriendelijk tuinie ren, waarin chemische bestrij dingsmiddelen geen plaats hebben maar dat voor Van der Horst ook betekent dat de tuin planten en wilde pioniers rede- li jk vrij hun gang mogen gaan. Dat levert wel eens afkeurende blikken op van bezoekende tuinliefhebbers, merkt Rakers op. Velen krijgen ernstige wiedneigingen van vrijelijk rondkruipende viooltjes in de kleurtoonborders, schier manshoge brandnetelbossaha- ge, ongecontroleerd opkomen de zaailingen. Waar spontani- teiten echt ongewenst zijn, zo als in de strakgeschoren 'kno- pentuin' waarin lage heesters ingewikkelde knooppatronen vormen, houdt een ingegraven tuinmat hardnekkige indrin gers weg. Niettemin kennen de verschillende tuinvakken strakke lijnen en opzetten, ge baseerd op de klassieke forme le tuinen uit de eeuwen die huis en tuin doorleefd hebben. Cottage-tuin Binnen de buxus- en lavendel contouren heerst weer de ge zellige chaos van de cottage- tuin. Oude, geurende rozenras- sen, sommige zo lang bekend als het huis zelf er al staat, vor men steeds terugkerende ele menten in de plantvakken. De Heuvelhof en nog zes parti culiere tuinen in Kloetinge (J. Lenshoeklaan 12), Goes (Klei ne Kade 25 en Turfkade 9), Wis- sekerke (bij 's-Heer Arendsker- ke, Wrssekerksëweg 9) en 's- Heer Abtskerke (Kerkring 18 en Kerkring 13) zijn vanaf van daag, donderdag 19 juni tot en met zondag 22 juni te bezoeken tijdens de Open Tuindagen. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. van onze verslaggeefster Claudia Sondervan VLISSINGEN - Horecagroothandel Poot BV in Sirjansland en IJs- en Hore cagroothandel W. J. Kooman BV in Haamstede hebben zich als franchiser aangesloten bij Gastronoom Horeca BV te Almere, een werkmaatschappij van Gastronoom Holding BV. De bedrijven stapten over van hun voormalige inkoop- en formuleorgani saties omdat ze een economisch sterke re inkooporganisatie zochten die ruim te boodt voor lokale diversificatie in het assortiment. „Dat is heel belangrijk voor kleine klanten, en Zeeland telt met name kleine afnemers", legt F. G. M, vanDoorn vanPootBVuit. Per 1 juli he ten de bedrijven in Sirjansland en Haamstede respectievelijk Gastronoom Poot-Totaal en Gastronoom Kooman. De Schouwse en Duivelandse onderne mingen hebben onderling een intentie tot samenwerking getekend, die moge lijk tot een fusie van de bedrijven leidt. De onderhandelingen rond zo'n fusie zijn nog in volle gang, stelt S. D. Koo man van Kooman BV. Poot heeft 21 werknemers in dienst, Kooman telt ne gen werknemers. De twee bedrijven ge nereren een gezamenlijke omzet van 24 miljoen gulden. De Gastronoomorgani satie heeft circa achthonderd werkne mers en verwacht voor dit jaar een totaalomzet van 800 miljoen gulden. Gastronoom meldt met de samenwer king op Schouwen-Duiveland de eigen positie in de grootverbruikmarkt te wol len versterken. Doel van Poot en Kooman is het bestrij ken van de Zeeuwse horecamarkt,boven de Westerschelde, inclusief het nieuwe gebiedsdeel Goeree-Overflakkee. In Zeeuws-Vlaanderen is een Gastro noom-vestiging in Sluis. De Gastro noom-organisatie is gewoon om bedrij ven over4 te nemen, in de gevallen Poot en Kooman is besloten tot franchise om de binding met de klanten in het Zeeuwse afzetgebied hecht te houden, verduidelijkt Van Doorn. Poot BV en Kooman BV staan een fusie voor omdat binnen één organisatie op veel punten in kosten bespaard kan worden. Of bij zo'n fusie ook een concentratie van de bedrijven op één locatie hoort, wordt nog overwogen, meldt Van Doorn. Hij wijst op het feit dat Haam stede als uitvalsbasis naar het drukke Renesse strategisch belangrijk is, om dat horeca daar in het topseizoen vaak meedere malen per dag beleverd moet worden. van onze verslaggever OSSENISSE - De actiegroep Regionale Bestrijding Varkens invasie (RBVI) heeft, mede namens 160 dorpsbewoners, be zwaar ingediend bij de gemeen te Hontenisse tegen de omvor ming tot varkenshouderij van een bestaand agrarisch bedrijf aan de Ossenisser Weverstraat. Volgens de bezwaarmakers, die hun grieven indienden vóór de sluitingstermijn deze week, maakt de achtste facetherzie ning van het Bestemmingsplan Buitengebied de transformatie tot intensieve veehouderij on- mogelijk. Zowel landschappe lijke als milieuhygiënische redenen verhinderen een var kensmesterij op korte afstand van de bebouwde kom, luidt hun betoog. Het dagelijks bestuur van de ge- Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. meente Hontenisse zal verte genwoordigers van de actie groep binnenkort wagen om hun standpunten toe te lichten en vervolgens een beslissing ne men. Doorprocederen RBVI én individuele bewoners hebben overigens al eerder laten weten zeker door te gaan tot de Raad van State als hun beden kingen door de gemeente niet worden gehonoreerd. In Den Haag liggen bij diezelfde Raad van State al een aantal be zwaarschriften tegen het verle nen van een bouwvergunning aan de Brabantse varkensboel- A Vosters. De locatie aan de Weverstraat is onderdeel van de lintbebou wing van Ossenisse en mede daardoor kunnen minder dieren worden gehouden dan de aan vrager wil, stellen de tegenstan ders van een varkensinvasie. RBVI en Ossenissenaren vinden bovendien dat de plaatsing van een brijvoederinstallatie voor meer stankoverlast zal zorgen als waarmee in de vergunning verlening rekening is gehouden. Pest Het is voor mij onbegrijpelijk dat nu de varkenspest heerst en ontzettend veel varkens dood gemaakt worden, in Zeeuws- Vlaanderen de varkensstallen als paddestoelen uit de grond schieten. De aanblik van het wegvoeren van deze dieren is gruwelijk. Het wil maar niet van mijn net vlies: die arme beesten hangend in een grote grijpklauw. Het maakt mij treurig dat dit alles ook in ons mooie Zeeuwse land zal gebeuren. Daarbij vernielen ze door die enorme stallen het landschap, om van de grondver- ontreiniging en de stank maar niet te spreken. Jammer van het mooie Zeeuws- Vlaanderen. G. Schram de Jong-Meyel Het Rondeel 21 Sluis Aan het ROC Zeeland, Christelijk DGO Ter Welle in Goes slaagden voor het examen: apothekersassistent Poula Bezuyen; Carolien van Cads- and; Cindy Dijkers; Sabine van Goe- them; Myra Helmendach; Janke Klaassen; Lian de Looff; Nathalie Paridaen; Marielle Verhage; Esther Vervaet; Martha Westerbeke. doktersassistent Miranda Aleman; Anita Arends; Marika Bolier; Willianne van de Hoog; Sonja Jansen; Diane Labeur; Dianne de Leeuw; Bethina Visser, tandartsassistent Anoek Courtin; Barbara Kramer; Cathelijne Rentmeester; Miriam Olipitz; Nathalie Proost, verzorgende Marianne Aarnoutse; Marian van de Berge; Lian Bliek; Mariska Broek hoven; Nelleke van Duijvenbode; Inge van Gilst; Nelleke Grïnwis; Do minique Looïse; Sorija van der Male; Corrie Mastenbroek; Diana Mierop; Mirelle Poortvliet; Mieke de Riddder; Miriam Rooze; Jolanda Si- monse; Sylvia Sinke; Erwin Staal; Jessica van der Vorst; Carla Wal- hout; Kitty van 't Westende; Wille- mijn Westerbeke; Maaike van de Woestijne; Marja Dekker; Corma Grinwis; Jacomien op 't Hof; Jacoli- ne van de Plasse; Angelïen Sonke; Elles Steenpoorte; Sandra Vermeu len. doorEdy de Witte Het ambachtelijk roken van paling is nog altijd de manier om van de aal een eersteklas delicatesse te maken', ver woordt Ronnie Andriessen uit Klooster - zande het aloude 'vakmanschap is mees terschap'. Al vijftien jaar lang zet hij deze woorden in daden om. De laatste tijd ook met succes in wedstrijdverband. Na vorig jaar een achtste plaats te hebben behaald werd de 51-jarige Andriessen in mei Zeeuws kampioen paling roken. Zaterdag 16 augustus doet hij in Kortenhoef een gooi naar de Nederlandse titel. Uit de achtertuin van zijn woning in de Hyacintstraat stijgen in het seizoen zo'n twee keer per maand 's zondagsmorgens vroeg de rookpluimen op. Om een uur of vijf begint Ronnie dan zijn ketel op te sto ken. Boven een uittrekbare emmer, ge stookt met grove stukken eiken- en beu kenhout, en wat fijn nat zaagsel van deze houtsoorten voor de rookvorming, krijgt zijn paling de kleur, gaafheid en smaak zoals ze alleen in Spakenburg, Volendam en Harderwijk gerookt worden. „Door lekker vroeg te gaan roken, berok ken je de buren ook geen last", zegt An driessen. „Als er dan toch overdag eens gerookt wordt, kijk ik wel eerst even rond of er in de buurt geen was buiten hangt. Met een bosje gerookte paling kweek je veel goodwill bij de mensen. Door enkele collega's uit de grondwerk- en stratenma kersbranche kwam ik als fervent visser in contact met het palingroken. De fijne kneepjes leer je al doende. Vroeger werd in alle vroegte eerst de verse paling met een hengel uit de Westerschelde gevist. Tegen woordig heb ik daarvoor fuiken staan, die geregeld door mezelf of een goede maat gelicht worden. De meeste energie stop ik in het roken en de voorbereiding hier voor." Als de verse paling eenmaal in hui ze Andriessen op tafel ligt, wordt hij eerst gezouten. Door dit ontslijmen sterft de aal langzaam. Na een flinke spoelbeurt gaan de ingewanden eruit en wordt er nage spoeld. Na een uurtje of vijf in het zout en azijn te hebben gestaan, om goed schoon te worden, wordt de vis gedroogd. Dan pas kan hij boven de ketel gehangen worden. „Door het rustig verhogen van de tempe ratuur en de hoeveelheid rook verkrijg ik het gewenste resultaat. Het is een preci- siewerkje waar je geen minuut vandaan kunt. Als de paling te gaar wordt valt hij namelijk van de priem af. De tempera tuur moet tussen de 50 en 100 graden zijn. Dit kun je op een thermometer aflezen. Door mijn ervaring regel ik dit nu echter alle maal op het gevoel. Per emmer kan ik in drie kwartier tot een uur zo'n twintig pa lingen roken. Hierna wordt de aal inge pakt in kranten om na te garenDe warm te blijft er zo inzitten en het rookproces gaat nog zo'n 1.5 uur zijn gangetje." Uitdaging De deelname aan het Zeeuws kampioen schap vond Ronnie Andriessen een uitda ging. Vorig jaar ging het hem al redelijk af. In Kerkwerve dit jaar stookte hij met nog dertig deelnemers zijn ketel op. Meester-palingroker Ronnie Andriessen: „Ze mogen niet te gaar worden, anders vallen de palingen van de priem af." foto Charles Strijd „Het was wel spectaculair-, want op een gegeven moment stond heel dat dorp on der de rook. Van de organisatie kregen we elk zes palingen om te roken. Na het pro ces moesten we de drie beste aan de jury aanbieden. Voorzitter van de beoorde lingscommissie was de chefkok van het Amstelhotel in Amsterdam. Na een eerste keuring op gaafheid zetten ze er hun tan den in voor de smaakcontrole. Ik hield wel rekening met een klassering binnen de eerste tien, maar met de eerste plaats was ik wel blij verrast. Een prachtige overwin ningstrofee, en natuurlijk de eer die mij ten deel viel. De wisselbeker met mijn naam erin gegraveerd blijft echter wel bij de organiserende palingkwekerij staan. In mijn woonplaats ontving ik veel felici taties van buren, kennissen en familie. Zelfs als ik nu met mijn fiets door het dorp rij spreken de mensen me er nog over aan. Als ze dan horen dat ik ook naar het Ne derlands kampioenschap ga. geven ze al aanmoedigende schouderklopjes. Dat doet je toch wel iets. En net als bij een sportman krijg ik er een mentale kick van. Ik ben er klaar voor." Toch weet hobbyist Andriessen dat op 16 augustus in Kortenhoef bij Hilversum de crème de la crème onder de Nederlandse palingrokers meedingt naar de nationale titel. Ruim honderd deelnemers strijden hier om de hoogste eer. De Zeeuwse kam pioen hoopt op een klassering binnen de eerste twintig. Wie Ronnie kent, weet dat hij hiermee een voorzichtige prognose doet. Voor zichzelf legt hij de lat hoger. „Laat mij maar als underdog van start gaan", weerlegt Andriessen zijn tactiek. „Er zijn palingrokers bij die al de nodige prijzen in hun kast hebben staan. Mijn zelfvertrouwen is belangrijker dan opzien tegen al die trofeeverzamelaars. Naast de kwaliteit van de gerookte paling wordt er ook gejureerd op kledij. Mijn echtgenote Marleen, altijd mijn steun en toeverlaat, loopt al met een leuk idee rond. Het Zeeuws boertje zal zeker gezien mogen worden." Ook in eigen streek komt Ronnie Andries sen binnenkort nog met zijn rookpot naar buiten. Tijdens de Molenstraatfeesten in Kloosterzande, in het eerste weekeinde van juli, rookt hij paling van het eerste garnituur. „Dit kan dan nog op een ont spannen manier", besluit hij. „Als de rook mrjn lippen uitdroogt en ik behoefte krijg aan een plekker pilsje, neemt vrouw Mar leen het wel even over. Want ook zij kan als geen ander ambachtelijk paling roken. Of laten we het er maar op houden, dat ik nog nét iets beter ben." van onze Haagse redactrice Lianne Sleufjes DEN HAAG - De Tweede Kamer overlegt volgende week of de eerste week van juli over de situ atie bij afvalverwerker Dapemo WW. Deze opvolger van Tanker Cleaning Rotterdam, waan-an het moederbedrijf in Terneuzen zit, moet voor 1 juli de admini stratie in orde hebben anders volgen juridische procedures. Het SP-Kameriid R. Poppe wil van de ministers De Boer (VROM) en Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) weten hoe de si tuatie bij Dapemo WW zo uit de hand kon lopen. De exacte datum van het overleg hangt nog af van de agenda's van de ministers. Uit een voortgangsrapportage van VROM blijkt dat uit de ad ministratie niet te halen is hoe en waar afval is verwerkt. Ook blijft Dapemo WW afval inne men ondanks het feit dat de tanks van het bedrijf vol of bijna vol zijn. De vergunningverleners milieu dienst Rijnmond en Rijkswater staat controleren het bedrijf, na de ervaring met TCRDit bedrij f kwam in opspraak omdat het ingenomen gevaarlijk afval niet verwerkte maar er wel subsidie voor opstreek. Dapemo WW kocht TCR eind 1994. Volgens woordvoerder M. Ver- brugge van Dapemo WW is de administratie van zijn bedrijf voor 1 juli in orde. Hij kreeg dinsdag in een gesprek met on der met het ministerie van VROM nog eens te horen dat die datum overeind blijft staan. „Dat halen we, ook al zal het hard labeur worden. We hebben de zaak onderschat toen we TCR kochten. Natuurlijk is dat een beetje dommig. Maar onze lo zingen nu zijn correct. Vroeger toen het nog TCR was, is het gi gantisch uit de klauwen gelo pen. Het kost ons een jaar langer dan we hadden gedacht om dat in orde te maken. Het is één jaar- opruimen, één jaar vernieuwen en dan één jaar uitvoeren. De boel kan eind van dit jaar goed draaien, ook al zijn er nu nog punten van zorg. Maar we stem men de zaak bijna wekelijks af met de dienst Rijnmond en Rijkswaterstaat. En dat gaat in een goede toonzetting." Standbeeld Wim Kan niet naar Axel AXEL - Het standbeeld van Wim Kan en Corry Vonk gaat defintief naar Scheveningen, besliste de gemeenteraad van Amsterdam. Het kleinkunstenaars-echtpaar krijgt daarmee weer een vaste standplaats, nadat de hoofd stad geen nieuwe plek voor de beelden kon vinden toen ze het veld moesten ruimen voor de herinrichting van het Leidse- plein. Ook de gemeente Axel wilde het echtpaar Kan asiel verlenen. Tenslotte had Kan in zijn lange carrière ook eens in Axel opgetreden, wist de initia tiefnemer, het WD-raadslid P. Apers. De liberaal is niet teleur gesteld. „Het ging erom dat de beelden niet ergens in een depot zouden verdwijnen. Dat doel is bereikt." EVENEMENTEN GOES - 't Beest, 20 uur: Start huiska mertheaterproject Seul; MIDDELBURG - Koorkerk, 15 uur: Miniconcert Nel v.d. Broeke (so praan), Rien Wesdorp (tenor) en Jos Vogel (piano); RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); VEERE - Stadhuistoren, 15 uur: Bei aardconcert Kees van Eersel; ZIERIKZEE - Tent Brogum, 21.30 uur; Concert bigband The New Or- pheans i.k. Anywave-festival; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: The Fifth Element; Turbulence; Cinemactueel, 20 uur: Karakter; Liar Liar; The Associate; GOES - Grand, 20 uur: Turbulence; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Liar Liar; The Ghost 8t The Darkness;The Fifth Element;Turbu- lence; Crash; All Stars; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Kolya; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Li- arLiar;The Fifth Element;Turbulen- ce; Donnie Brasco; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken', Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden, (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Werken van Frans van den Boom (t/m 31/8); BRESKENS - Visserijmuseum, 10- 12 en 14-17 uur: VOC-jacht Bres- kens (t/m 29/6); BROUWERSHAVEN - St. Nicolaas- kerk, 13.30-16 uur: Zomerexpositie De Zeeuwse Kunstkring (t/m 28/6); BURGH-HAAMSTEDE - Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Ida Wendrich en Liesbeth Muilemeister (kera miek) t/m 27/6; Leontien Hooij, schilderijen (t/m 27/6); De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes ver gaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Rie Creemers, aquarellen en beeld houwwerken (t/m 28/6); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Werken kunstenaars uit de vaste collectie (t/m 6/7); GOES - Galerie v.d. Berge, 13-17 uur: Jus Juchtman, schilderijen (t/m 14/6); Groepstentoonstelling (t/m 12/7); Museum, 10-17 uur: Hemels Erf goed, schatten van het Bisdom Bre da (t/m 31/8); Stadskantoor, 9-17 uur: Adriaan Ha melink, foto's (t/m juli); Grote Kerk, 10-17 uur: Goes 'En Pas sant', werken zeven.beeldend kun stenaars (t/m 28/6); Galerie-Atelier De Kaai, 9-12.30 en 13-15.30 uur: Mensbeelden, werk Thea Boss (t/m 19/8); GROEDE - Galerie De Ouwe Smisse, 13.30-17 uur: Suse Jacobs, acryl schilderijen (t/m juli); GRIJPSKERKE - Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Lou Willeboordse, 'natuurgetrouwe vlindertekenin gen in kleur' (t/m 26/7); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Asmet Selim, beeldende kunst (t/m 24/7); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart- /wït foto's) (t/m 1/9); Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Werk cursisten afd. Kunstzinni ge Vorming Oosterschelde College (t/m 11/7); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); 'Van zijdeworm tot boeken worm'(t/m 12/7); Edwin Marlisa, fo to's (t/m 26/7); Galerie 'T', 11-16 uur: Marja de Lan ge, schilderijen en Angelique Sturm, beelden (t/m juni); Marjan Groeneveld, etsen en Wim Zwijsen, monothin (t/m juli); Galerie Het Gouden Brïefke, 10- 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannet Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Mya 's-Gravesande-Kuyper, schil derijen in gouache, aquarel en acryl (t/m 1/7); Galerie Caesuur, 13-17 uur: 'Dress- code Bekend' van Anda van Rieten Karina Leijnse, foto's en interviews over straatmode (t/m 28/6); Kunstuitleen, 13-17 uur: Elske Neus, metro s (t/m 28/6); De Vleeshal, 13-17 uur: Werken Ni co van den Boezem; OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kunst om te begin nen', werken van diverse kunste naars (t/m 24/6); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson en Ulrich Till- mann (t/m 6/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); OUDDORP - De Grevelingen, 10-17 uur: Jan Nelemans, aquarellen en olieverfschilderijen (t/m 29/6); RETRANCHEMENT - 't Zwin, 13-18 uur: Etienne van Beneden, aquarel len en sculpturen (t/m 7/9); SINT LAURENS - Boerderijgalerie De Osseberg, 14-17 uur: Marloes Nolten, kleurrijke impressies uit de Dominicaanse Republiek (t/m 5/7); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Ge verfde vrijheid', schilderijen van Hetty van der Linden (t/m 29/6); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Wer ken llona Schmit (t/m 3/8); Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept.); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teittot marine in Zeeland' (t/m 28/9); Theo van Doesburgcentrum, 9-20 uur: 'Beeld en Landschap' werken diverse kunstenaars (t/m 3/8); WOLPHAARTSDIJK - Galerie De Hoekweide, 13-17 uur: Mira Peters, olieverf schilderijen (t/m 4/7); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Tien Heestermans, 'Naar Mar- sella' tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dagen nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de N256 op Noord-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35