Schelpdiersector zit in keurslijf Wolken boven Elsta-centrale PZC zeeuws goud Ontwikkeling van windenergie stokt Ministers alleen nog welkom als ze kostei politie-inzet betalen Gechipt huisdier kan met tatoeage nog wel in pension zeeland BEWEZEN KWALITEIT DELTA verrassend veelzijdig geslaagd BEWEZEN KWALITEIT DELTA verrassend veelzijdig donderdag 19 juni 1997 Over tegenslagen weten ze mee te praten in de schelpdiersector. Maar of het nu gaat om schade lijke parasieten die het zeeban ket bederven of visbeperkingen die de overheid oplegtde mos selen, kokkels en oesters laten zich-goed smaken. Het Zeeuwse product is tot ver over de lands grenzen bekend. De toekomst moet uitwijzen hoe stevig 'die positie is. Een serie in vier afle veringen brengt kansen en be perkingen in kaart. Vandaag in deel 2 de grenzen aan de groei. door Marten de Jongh Oude loodsen en oesterputten wek ken de indruk alsof de tijd stil staat in Yerseke. Ze bieden een prach tig doorkijkje op de Oosterschelde. Een herinnering aan een trots verle den. Wie denkt dat het vissersdorpje daarin is blijven steken heeft het mis. Elders in Yerseke, aan de Korringa- weg, tonen moderne fabrieken de vooruitgang. In relatief korte tijd ver rees er een waar industriepark. Of de groei in hoog tempo doorgaat, is ech ter twijfelachtig. De omzet van de be drijven stagneert al enkele jaren. Groei in werkgelegenheid blijft uit. De schelpdierverwerking is divers. Mosselschonerijen maken van de nieuwe aanvoer een toonbaar pro duct. Inleggerijen produceren zure mosselen in glas. Elders rollen volcon- serven van kokkels van de lopende band, worden oesters verpakt en schelpdierproducten ingevroren. Maar gegratineerd of voorgekookt, er zijn grenzen aan hoe je een mossel kunt opdienen. Zoals ook andere fac- De mosseloogsten stemmen tot tevredenheid, maar de omstandigheden in de kraamkamer van de schelpdieren baart de kwekers zorgen. foto Willem Mieras toren een ongebreidelde groei van de sector verhinderen. Een paar daarvan op een rijtje: een kwijnend bestaan van de oesterk- week, slechte resultaten in de kokkel sector. Beperkingen die de overheid de kokkel- en mosselvisserij oplegt. Ho ge milieulasten voor de bedrijven. He vige onderlinge prijsconcurrentie. .Concurrentie van andere landen. Grenzen aan de afzetmogelijkheden voor mosselen. Schaarse ruimte voor bedrijf suitbreiding in Yerseke. Ziekte De ziekte Bonamia Ostrea nekte nage noeg de ooit winstgevende handel in platte Zeeuwse oesters. De creuse, een van oorsprong Japanse oestersoort, gedijt wel goed maar brengt weinig op. „Er zijn 28 huurders van oester percelen. Dat is te veel", zegt voorzit ter S. Zoete wei j van de vereniging van mosselhandelaren. „Breng het aantal terug naar tien en er is een normale handel van te maken. Nu gaat alles op aan onkosten. De verkoopprijzen zijn te laag." Kokkels Aanhoudend somber zijn ook de voor uitzichten voor de kokkelsector. De vissers becijferden een schade van naar schatting 45 miljoen gulden over de afgelopen vier jaar. Strenge win ters decimeerden het broed. De kok- kelvloot is.in de loop der jaren ge krompen van 37 naar 22 schepen. Dat de rampspoed geen hausse aan faillis sementen veroorzaakt valt eenvoudig te verklaren. Het aantal zelfstandige bedrijvenin de kokkelsector is gering. De meeste ondernemingen zijn geïn tegreerd met handel en verwerking en hebben belangen in bijvoorbeeld mosselen. Met de winsten daaruit valt wel wat tegenslag te verwerken. Kraamkamer De mosseloogsten stemmen tot tevre denheid. Maar de omstandigheden in de Waddenzee, kraamkamer van de schelpdiertjes, baren de kwekers zor gen. Natuurbeschermers blijven aan dringen op sluiting van meervisareaal in de Waddenzee. In 1993 werd al ruim een kwart van de gronden gesloten. Een maatregel om visserijactiviteiten en natuurbelangen met elkaar in evenwicht te brengen. Binnenkort volgt een evaluatie. Waddenvereni ging en vogelbescherming pleiten voor sluiting van alle droogvallende platen. In de diepe geulen ligt genoeg mosselzaad, redeneren zij. Voorzitter J. D. de Voogd van de Zeeuwse vis sersvereniging Zevibel betwijfelt dat. „We kunnen niet van te voren zeggen waar het zaad valt. We mijden de pla ten als er voldoende ligt in het diepe. Maar als we daar tekort komen moe ten we kunnen uitwijken." Vraag is hoe de situatie zou zijn als kwekers onbeperkt hun gang moch ten gaan, de natuur hen meer dan rij kelijk van mosselen zou voorzien. Nu wordt gestreefd naar een jaarlijkse productie van honderd miljoen kilo. De sector komt regelmatig aardig in de buurt. Voor een afzet van tweehon derd miljoen kilo zouden echter on voldoende liefhebbers te vinden zijn. Daarvoor is de markt te klein. Consumptie De export naar het buitenland mag mooie resultaten opleveren, de con sumptie in eigen land blijft achter. Dure reclamecampagnes moeten daarin verandering brengen. Probe ren Nederlanders ervan te overtuigen dat een maaltje mosselen niet valt te versmaden. „De resultaten zijn moei lijk meetbaar", zegt directeur L. Lu cas van het mosselkantoor te Yerseke. „Zeker, de consumptie neemt toe. Maar dat is ook een gevolg van zoiets als de gekke-koeienziekte. Is er wei nig vertrouwen in het rundvlees dan wijken mensen uit naar andere pro ducten." Lucas denkt dat een afzet van honderdvijftig miljoen kilo op termijn mogelijk moet zijn. Maar dan komt het plafond in zicht. Nieuwe fusies van bedrijven zouden weinig uitzicht bieden op winstver groting. Het spreiden van de verko pen, het promoten van mosselcon sumptie in moeilijke maanden als januari en februari, daarin schuilt een groeimogelijkheid. Een veelgehoorde term in de schelpdiersector is ook kwaliteitsbeheersing. Nieuwe pro ducten bieden soelaas op bescheiden schaal. De visserij op spisula's bij voorbeeld. Veel heil verwacht de sec tor echter niet van nieuwe vissoorten. Want de natuur mag rijk zijn aan schelpdieren, niet alle beestjes zijn een lekkernij. Morgen in deel drie: gevaarlijk impor teren, tijdbom onder de sector. Examens achter de rug. DELTA is geslaagd voor het ISO 9002- certificaatü! "Voelbaar vakmanschap", oordeelde een onafhankelijke commissie over ons kwaliteitssysteem. DELTA levert, zoals u weet, elektriciteit, gas, water eri kabelsignaal. Al deze diensten voldoen aan vastgestelde normen. Betrouwbare, continue levering is naast kwaliteit en klanttevredenheid een belangrijke pijler onder een kwaliteitssysteem. Komt zo'n certificering zo maar uit de lucht vallen? Neen, neem nu bijvoorbeeld elektriciteit. Een modern netwerk van transport- en distributienetten (zo'n 223 kilometer lijnen i in de lucht en 8.000 kilometer kabel in de grond en 3500 transformatorstations) brengt ongemerkt en op een veilige manier elektriciteit bij u thuis. DELTA beheert ruim 180.000 aansluitingen. DELTA zorgt met goed opgeleid personeel voor nieuwe betrouwbare aansluitingen waarbij de veilige toepassing voor de klant centraal staat. Dat willen we graag zo houden en daar werken we hard aan. Postbus 5048 4330 KA Middelburg tel. (0118) 69 21 11 e-mail: info@delta-zfd.nl van onze verslaggever VLISSINGEN - De ontwikke lingvan windenergie in Zeeland is het afgelopen jaar gestag neerd. In 1996 is slechts 1,4 me gawatt aan de windenergieca paciteit toegevoegd. Eind vorig jaar stonden in Zeeland 126 windturbines opgesteld met een gezamenlijke capaciteit van bijna 37 megawatt. Dat bete kent dat nog een lange weg te gaan is om de streefcapaciteit van 250 megawatt in het jaar 2000 te halen. Volgens de jaarlijkse rapporta ge windenergie is de geringe toename van het geplaatste ver mogen mogelijk te wijten aan de nieuwe, minder gunstige finan ciële regeling voor windmolens. Daarbij komt. dat de gemeenten enigszins een pas op de plaats hebben gemaakt met plannen voor nieuwe turbines, in ver band met een milïeu-effectrap- port over plekken voor groot schalige windenergieparken in Zeeland. Uit. onderzoek in het kader van dat rapport is geble ken dat Zeeland veel verspreide bebouwing kent, waardoor de aanleg van grootschalige wind energieparken lijkt te worden bemoeilijkt. Andere knelpun ten zijn: geluidsoverlast, land schapsvervuiling en hinder voor vogels. Het milieu-effectrap port wordt dit jaar afgerond. Interesse Eind vorig jaar waren 65 wind turbines met een totaal vermo gen van.ongeveer 40 megawatt in meer of minder ver gevorder de stadia van voorbereiding. De rapportage windenergie con stateert dat de algemene inte resse voor de aanleg van een windenergiepark toeneemt. Ook de houding van de land bouw tegenover windenergie verandert. Vanuit die hoek ko men steeds meer vragen over de mogelijkheden voor windener gie. H. Bruynzeel uit Oudelande is geslaagd voor het doctoraal examen bedrijfseconomie aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg. van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Als het kabi net in de toekomst nog eens in ternationale top verga deringen in Zeeland wil houden, moeten de ministers wel zelf opdraaien voor de politiekosten die daar mee gepaard gaan. Anders zijn ze niet meer welkom in deze provincie. De burgemeester van Schouwen-Duiveland, mr. J. J. P. M. Asselbergs, bracht dat woensdagmiddag naar voren in een vergadering van Zeeuwse burgemeesters die gezamenlijk de politie besturen. Hij kreeg steun van zijn collega van de ge meente Goes. De Zeeuwse politie moet name lijk nog maar zien dat ze de kos ten die zijn gemaakt tijdens de Europese landbouwtop, die in mei in deze provincie werd ge houden, terugkrijgt van Den Haag. Al in een vroegtijdig sta dium is daarover bij de ministe ries van Binnenlandse Zaken en Landbouw aan de bel getrok ken, maar dat heeft nog niet ge leid tot duidelijke afspraken die erop neerkomen dat Zeeland de kosten kan declareren. Gespro ken wordt over een bedrag van drie tot vier ton. Ook de extra kosten die de Zeeuwse politie vorig jaar maakte bij de uitrei king van de Four Freedoms Awards in Middelburg moest ze grotendeels uit eigen zak op hoesten. Asselbergs: „Ik heb nog nooit zo veel politie op Schouwen-Dui veland gezien als met die land bouwtop. Wie betaalt dat? I kunnen wij dat als Zeeuwse gio voor opdraaien als we t( al een structureel tekort b ben? Dat kunnen we toch i, maken. Als Den Haag het r betaalt moeten we i n het verv maar zeggen: sorry ministei houdt uw vergaderingen mi elders in het land." Geleerd Plaatsvervangend hoofdoffic van justitie mi-. D. Veurinkj aan dat de politie juist had; leerd van de ervaringen met uitreiking van de Four Fri doms Awards en het feit dat Zeeuwse politie de extra kost die rond die dag zijn gemaj niet terug heeft geinregen. Da zijn zowel met het ministe van Binnenlandse Zaken i met de. stichting die de uitn king organiseerde contact over geweest. Uitsluitsel is nog niet over, of zoals Veuri, het aangaf: „Daar wordt n steeds over gesoebat." Met c ervaring in het achterhoofd is met het oog op de landbouwti al in een vroegtijdig stadiu contact geweest met het mini terie van Landbouw. Veronde stelcl werd dat de kosten vam extra politie-inzet op een of a: dere manier te verhalen zoudi zijn. Daar is echter nog steei geen duidelijkheid over. De Vlissingse burgemeesti J. C. Th. van der Doef kwam m een suggestie: „We moeten g woon besluiten dat wij de vo gende Eurotop niet willen org; van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - De Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland (SRGN)bestrijdt dat het aanbrengen van een chip bij hond of kat tot gevolg heeft dat de huisdieren niet meer in een dierenpension kunnen worden opgenomen. Volgens de SRGN kunnen honden met een chip ook een tatoeage laten aanbren gen. Die tatoeage is de enige mogelijkheid om een roze die- renpaspoort te krijgen. Dat legi timatiebewijs is noodzakelijk voor toelating in dierenpen- sions. Dierenartsencentrum West in West-Zeeuws-Vlaanderen stel de een brief op om de klanten te wijzen op de gevolgen van het elektronisch laten identificeren van huisdieren door middel van een chip. In de brief verklaarde het dierenartsencentrum dat ta toeage nog steeds het enige mid del is om het noodzakelijke roze paspoort voor het huisdier te krijgen. Volgens dierenarts G. de Bruijc- kere kan een huisdier met een chip niet ook nog een tatoeage krijgen, omdat er wettelijk slechts één identifactienummer mag worden verstrekt. Volgens De Bruijckere en andere Zeeuwse dierenartsen lopen huisdieren met een chip dus het risico niet te worden toegelaten in een pension. Registratie A Ribbink, chef de bureau van de SRGN, bevestigt dat de chip in Nederland nog niet wordt er kend als wettelijk registratie middel voor honden. Met een chip kan daarom geen roze pas poort worden verkregen. „Maar dat betekent niet dat honden met een chip niet in het dieren pension kunnen worden opge nomen. Ze kunnen, als ze een chip hebben, nog altijd de tatoe age laten aanbrengen die wt recht geeft op het roze pas poort." Volgens Ribbink geldt voor kat ten een andere regeling. Het die renpaspoort is beschikbaa voor katten met een penning tatoeage of chip. Dierenarts E. van Bruinessen Kapsenberg van Dierenartsen centrum West beschikt over de zelfde informatie over het chip pen van katten als Ribbink Maar over het registeren vai honden heeft Van Bruinessei heel andere informatie dan di SRGN-vertegenwoordiger. „Ii een artikel voor dierenartsei heeft toch gestaan dat honden niet twee keer geregisteerd mo gen worden", aldus Van Brui nessen. CNV naar visindustrie YERSEKE - De CNV Industrie- en Voedingsbond houdt deze maand een campagne vooi werknemers in de visverwer- kende industrie. De vakbond doet maandag 30 juni de mos selindustrie in Yerseke aan. De actie is opgezet, omdat vol gens de CNV-bond de arbeids voorwaarden in de visverwer- kende industrie veel te wensen overlaten. De meeste werkne mers vallen niet onder een col lectieve arbeidsovereenkomst (cao), maar hebben een indivi dueel contract. In Yerseke bezoeken de CNV'ers in de ochtend de bedrijven. Van af 19.00 uur is er een bijeen komst in gebouw De Haven aan de Dreef in Yerseke. Thema is 'Wel of geen cao in de visWerk nemers kunnen ook hun loon- strookjes laten controleren en andere informatie over arbeids voorwaarden krijgen. van onze verslaggever HOEK - Zonaanbidders moeten even niet in de buurt van de El- sta-warmtekrachtcentrale bij Hoek komen. De nieuwe fabriek is begonnen met het schoonbla- zen van de stoomleidingen. Dik ke, wit-grijze pluimen water damp stijgen op naar de blauwe hemel en lijken voor een plaat selijk wolkendek te zorgen. De extra kans op een lokaal regen buitje valt volgens directeur R. Pieper evenwel te verwaarlo zen. „Zo'n gigantische hoeveel heid is het nu ook weer niet." De stoomuitstoot - honderdvijf tig ton per uur, het etmaal rond - is van tijdelijke aard. „Dat blijft een paar dagen zo. Wanneer de leidingen schoon zijn, stoppen we ermee. Deze procedure is al- Hondcrdvijftigton stoom sist de warmtekrachtcentrale per uur de lucht in, om bij het opstarten de leidingen schoon te blazen, foto Charles Strijd leen noodzakelijk bij het op starten van de units. Wanneer de fabriek draait, zie je bijna niks." Problemen Het opstarten van de eerste een heid ging gepaard met techni sche problemen. Aanvankelijk was het de bedoeling om daar eind mei al mee te beginnen. De ketel bleek echter niet naar be horen te functioneren. Inmid dels zijn de nodige aanpassin gen uitgevoerd. De installatie voldoet nu volledig aan de ver wachtingen, constateert Pieper tevreden. „De eerste eenheid draait nu als een zonnetje." Ook de geluidsoverlast valt volgens de constante metingen binnen de norm. Inhaalslag De fabrieksdirecteur gaat ervan uit dat de opgelopen vertraging kan worden ingehaald. De dag dienst is opgesplitst in twee ploegen, zodat tot elf uur 's a- vonds wordt doorgewerkt. Het streven blijft de fabriek 30 sep tember in gebruik te nemen. Examens achter de rug. ELTA is id or het 9002- ificaatü! "Voelbaar vakmanschap", oordeelde een onafhankelijke commissie over ons kwaliteitssysteem. DELTA levert, zoals u weet, elektriciteit, gas, water en kabelsignaal. Al deze diensten voldoen aan vastgestelde normen. Betrouwbare, continue levering is naast kwaliteit en klanttevredenheid een belangrijke pijler onder een kwaliteitssysteem. Komt zo'n certificering zo maar uit de lucht vallen? Neen, neem nu bijvoorbeeld water. Een netwerk van pompstations en leidingen zorgt ervoor dat ruim 200.000 klanten kwalitatief goed drinkwater krijgen. Bij de winning en zuivering van water worden daarom hoge eisen gesteld. De kwaliteit wordt ook continu bewaakt door ons laboratorium. Dit verrichtte in 1996 alleen al zo'n 16.000 analyses voor het bij u thuis geleverde drinkwater. De resultaten hiervan voldeden ruimschoots aan de strenge wettelijke eisen. Dat willen we graag zo houden en daar werken we hard aan. Postbus 5048 4330 KA Middelburg tel. (0118) 69 21 11 e-mail: info@delta-zld.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 32