Subsidie Hoekspositie bedreigd Hulpverlening met pistool op zak Ö-Z-Vlaanderen voorloper met experimenteel zorgloket Provincie stelt beleid landinrichting bij Voorproefje op het échte werk V oorbeeldstatus moet Hoven van Axel meer geld opleveren zeeland 13 lollege Oostburg vindt dat er al genoeg expositiemogelijkheden zijn Afgifte asbest stijgt Fors op Sch-Duiveland Scholieren leren van aqua-kits Van Aartsen wil controleboot Kadaster steunt herstel hengst Gift voor jeugdwerk Souburg Boete voor dronken automobilist donderdag 19 juni 1997 onze verslaggever is Heijt iSTBURG - De Stichting ekspositie is teleurgesteld en onbegrip over het voorstel het Oostburgse college van en W om de subsidie van 000 gulden aan de groep vrij- lligers stop te zetten. Het col- re wil de subsidie van 10.000 Iden begin volgend jaar be- digen, omdat er voldoende positiemogelijkheden zijn in gemeente Oostburg. orzitter Jaap Clement vindt jmotivatie van het college om subsidie stop te zetten 'on- inig'. „In Oostburg worden een tentoonstellingen gehou- nin banken en heel af en toe in a ngalerie", aldus Clement. Stichting Hoekspositie ver- rgt al circa negen jaar jaar- ks acht tentoonstellingen in j ultifunctioneel centrum Den oekzak in Oostburg. Clement: )e drempel om de exposities te .(;zoeken is laag. Mede daarom er voor de tentoonstellingen iel belangstelling." amen met de stichting aadskelder in Sluis houdt de ichting Hoekspositie vanaf 5 t!ili een grote tentoonstelling, aaraan een groot aantal West- Zeeuws-Vlaamse beeldende kunstenaars meewerkt. Cle ment: „Die expositie zou wel eens onze zwanenzang kunnen zijn. Ik wil me voor driehonderd procent inzetten voor het be houd van de stichting. Maar als de gemeente niet achter ons staat, wordt dat erg moeilijk. Zeker omdat we de tentoonstel lingen houden in een gemeente lijke ruimte." Zomerkamp Het collegevoorstel om de sub sidie aan de stichting Hoekspo sitie stop te zetten op 1 januari 1998 komt op vrijdag 27 juni aan de orde tij dens een vergade ring van de commissie welzijn. De vergadering wordt gehou den in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint om 13.30 uur. Ook het voorstel om voor 1996 alsnog 183.969 gulden subsidie te verstrekken aan de stichting Peuterspeelzalen West- Zeeuws-Vlaanderen wordt tij dens de commissievergadering besproken. Daarnaast wil het college een bijdrage van dui zend gulden verstrekken voor een zomerkamp voor de kinde ren van asielzoekers in de Schoonhof in Cadzand. an onze verslaggeefster IERIKZEE - Het aantal men en op Schouwen-Duiveland at bij de gemeente asbest inle- ert, stijgt fors. De oorzaak voor e toename is niet duidelijk. Het is een raadsel", zegt amb- enaar P. van Santé. „Blijkbaar lorden de mensen zich steeds leter bewust van de gevaren an asbest." Particulieren kun- ïen maximaal 35 vierkante me er asbest gratis bij de gemeente ^leveren. Boven die hoeveel- leid is vaak een sloopvergun- ling nodig. de toename van de aange boden hoeveelheid asbest moet gemeente het budget voor de verwerking van het materiaal bijna verdubbelen. Het college Jtelt de raad donderdag 26 juni voor een extra krediet van 25 duizend gulden beschikbaar te stellen. Ook wordt de controle op de asbestinname verscherpt. Het is de bedoeling een toezicht houder aan te stellen. De ge meente wil de drempel om as best in te leveren echter niet verhogen om te voorkomen dat het sloopafval illegaal wordt gestort. Daarnaast wil het college de il legale dumping van asbest te gengaan door 'een effectief en consequent handhavingsbeleid' te voeren. Geregeld wordt as best aangetroffen in afgelegen natuurgebieden. De kosten van de dumping worden verhaald op de dader. Het gebruik van as best is sinds enkele jaren verbo den. Het inademen van asbest- stof met zijn scherpe vezels kan kanker veroorzaken. De ex-huurmoordenaar Gabriel Guerra (1) vertelt in Hoofdplaat over zijn werk als hulpverlener aan de Colombiaanse straatkinde ren bijgestaan door tolkMarlies Vervaet van Mensen in Nood. foto Charles Strijd van onze verslaggever Hans Heijt HOOFDPLAAT - Dat de Colombiaanse hulpverlener Gabriel Guerra zich over straatkinderen ontfermt, vinden de West- Zeeuws-Vlaamse scholieren indrukwek kend. Maar op het vragenuurtje woens dagmorgen op basisschool De Hoge Plaat bij Hoofdplaat wordt snel duidelijk dat vooral de niet-alledaagse werkwijze van de Colombiaan tot de verbeelding spreekt. De scholieren zijn zeer benieuwd waarom Guerra in de Colombiaanse hoofdstad Bogota met een pistool op zak loopt en zijn wapen soms laat knallen. Een kleine vijftig scholieren van groep 8 van het basisonderwijs in Breskens, IJ- zendijk, Biervliet en Hoofdplaat hebben zich woensdagmorgen verzameld in ba sisschool De Hoge Plaat. In samenwer king met de vormselwerkgroep van het Samenwerkingsverband is besloten een sponsorloop te houden van ruim vijf kilo meter in Hoofdplaat. De opbrengst is be stemd voor een project van Mensen in Nood voor straatkinderen in Bogota. Vrij dag wordt bekend hoeveel geld met de ac tie is opgehaald. Mensen in Nood werkt bij het project sa men met Guerra. Deze Colombiaan leefde vanaf zijn tiende op straat. Raakte ver slaafd aan drugs en verdiende zijn geld onder meer als huurmoordenaar. Guerra belandde een aantal keren in de gevange nis. Hij kwam daar tot bezinning en be sloot zijn leven te wijden aan de opvang van kinderen. Voor die opvang is veel geld nodig. Zeker nu de Colombiaan een twee de huis wil huren of kopen om meer kinde ren te kunnen opvangen. Guerra is daar om een week in Nederland voor het geven van informatie over het project. Gevaarlijke wijk Wanneer Guerra en Marloes Vervaet. me dewerkster van Mensen in Nood, woens dagmorgen kort na elven op school arriveren, krijgen de kinderen eerst een videofilm te zien. Op de film zien ze Guer ra op pad in de gevaarlijke wijk El Cartu- cho (de kogel) in Bogota. De sfeer in de wijk is onheilspellend. De kinderen zien op de video dat de Colombiaanse hulpver lener zich genoodzaakt voelt om met zijn revolver eenmaal in de lucht te schieten om mensen met kwade bedoelingen af te schrikken. „In Colombia kan je gewoon op straat een pistool kopen", legt Guerra uit. „Ik had er zelf vierentwintig. En het lossen van een schot was nodig om de mensen op afstand te houden. Ook de cameramensen vonden de situatie bedreigend." De kinderen wonen bij de Colombiaanse hulpverlener in huis. Elke morgen om ze ven uur worden ze gewekt en naar school gestuurd. „Als de kinderen uit school ko men, houden we ze bezig met allerlei acti viteiten, zoals koken en muziek en andere creatieve cursussen." De vraag van de West-Zeeuws-Vlaamse leerlingen of hij zelf zijn school heeft afgemaakt, kan Gu erra met 'ja' beantwoorden. „Maar dat is pas gebeurd toen ik wat ouder was", geeft de dertiger toe. „En nu ben ik nog steeds niet uitgeleerd. Ik volg cursussen om de kinderen nog beter te kunnen helpen." HEINKENSZAND - Het nemen van watermonsters, het be palen van de waterkwaliteit en uitzoeken in hoeverre water vervuild is, het hoeft allemaal geen probleem meer te zijn voor scholieren in het voortgezet onderwijs. Scholen trekken steeds vaker de natuur in voor veldonderzoek, maar een veld- laboratorium werd node gemist. Het consulentschap natuur en milieu-educatie (NME) nam woensdag enkele zogenaam de aqua-kits in gebruik, leskisten waarmee waterkwaliteits onderzoek kan worden gedaan. De kisten zijn ontwikkeld door vijf tweedejaars studenten van de Hogeschool Zeeland, die de opleiding aquatische ecotechnologie volgen. Het mate riaal is uitgetest op drie scholen in Zeeland. Scholen die in de vakken biologie of scheikunde iets willen doen aan water kwaliteit, kunnen de aqua-kits bij NME lenen. DEN HAAG - Minister J. van Aarsten (Visserij) wil een eigen schip aanschaffen om vissers op zee te controleren. Hij weet alleen nog niet of hij daarvoor het geld heeft. Dat moet met Prinsjesdag bekend zijn. Tot nu toe controleren ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst de visserij vanaf boten van de Kustwacht. De marine heeft echter nog andere dingen te doen dan AID'ers rond te varen. Met een eigen controlevaar tuig, speciaal uitgerust om toe te zien op de visserij kan Van Aartsen de marine ontlasten. De minister is bereid met zijn Europese collega's te praten over een beter beheer van de garnalenvangst, zei hij WD-Ka- merlid O. Vos woensdag toe tijdens een overleg. Volgens Vos liggen de pakhuizen nu vol met Hollandse garnalen en is dat ongunstig voor de vissex-s. Als de Nederlandse vissers zich vrijwillig beperken, zijn er altijd collega's uit omringende landen die wel blijven vissen, meent de WD'er. MIDDELBURG - Het Kadaster Zeeland schenkt de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) 5000 gulden voor restauratie van de TH49, genaamd Drie Gebroeders, een hengst (houten vissers schip) die recent werd aangekocht door de SBH, maar in ver vallen staat verkeert en hard aan restauratie toe is. Het Ka daster heeft zich het lot van het begin deze eeuw in Zeeuws- Vlaanderen gebouwde schip aangetrokken en daarom over handigt de directeur van deze instantie A F. Faas het bedrag maandag 23 juni aan K. Tenwolde, voorzitter van de hoogaar- zenstichting. Tevens wordt die dag om 11.00 uur in de hal van het Kadastergebouw aan de Middelburgse Vrijlandstraat een kleine tentoonstelling geopend over hoogaarzen en hengsten in de Zeeuwse delta. De expositie duurt tot 17 juli en is op werkdagen te bezichtigen tussen 9.00 en 16.00 urn: OOST-SOUBURG - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting voor Kerkelijk Jeugdwerk Oost- en West-Souburg in Oost-Souburg een bedrag van 2000 gulden toegekend voor de organisatie van vakantieactiviteiten in 1997. Het Juliana Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving, zoals buurtverenigingen, sociëteiten en dorpshuizen. Het fonds geeft ook geld voor projecten die wil len voorkomen dat mensen geïsoleerd raken, zoals vrijwillige hulpdiensten en zorg voor de jeugd. IJZENDIJKE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op Rijksweg 61 bij IJzendijke een 50-jarige auto mobilist aangehouden. De man was onder invloed achter het stuur van zijn auto gekropen. De meetapparatuur wees een alcoholpromillage van ruim 0,6 promille op. Het kwam de man op een boete van 350 gulden te staan. van onze verslaggever René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Oost- Zeeuws-Vlamingen die op de wachtlijst staan voor opname in verpleeg- of bejaardenhuis hoe ven niet langer lijdzaam af te wachten tot ze aan de beurt zijn. j Als hun gezondheid verslech tert, hoeven ze dat slechts bij zorgcoördinatoren van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) te melden, om ervan ver zekerd te zijn dat ze binnen de kortste keren dehulp krijgen die ze nodig hebben. Hulst en Hontenisse zijn deze week een samenwerkingsver band begonnen om mensen die in hun gemeenten (te) lang op de wachtlijst staan ter wille te zijn. Mensen die volgens de indica tiecommissie al rijp zijn voor verzorgings- of verpleeghuis kunnen met al hun hulpvragen terecht bij de SWO-coördina- triees Bettv van Megen (Honte nisse) en Nelly Rijk (Hulst). Zij beoordelen op welke wijze de hulpvrager het beste direct ge holpen kan worden. Met de invoering van het zorglo ket voor reeds geïndiceerde ou deren willen Hulst en Hontenis se een beetje proefdraaien voor het allesoverkoepelende hulp- adres voor heel de regio dat van af 1 januari 1998 in functie moet zijn. Het instellen van één adres (of van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - Gedeputeerde G. de Kok heeft woensdag in grote lijnen overeenstemming bereikt met de georganiseerde landbouw in Zeeland over de voortgang van de landinrich ting in de provincie. De Kok wil de landinrichting stimuleren door meer vrijheid te bieden bij kavelruil, een nieuwe wijze van communiceren en tal van ande re voorstellen die binnenkort aan de orde komen in de staten commissie voor ruimtelijke or dening. Het provinciebestuur wil de landinrichting in Zeeland ver nieuwen, omdat het draagvlak onder de agrarische bevolking voor de projecten drastisch is afgenomen. De ruilverkavelin gen in Biei-vliet en Aardenburg zijn afgestemd en dinsdag be sloten de landbouwers hun ver tegenwoordiging in de herin richting kust West-Zeeuws- Vlaanderen niet langer te handhaven. Voorzitter C. J. Almekinders van de landinrichtingscommis sie voor cle herinrichting kust verklaarde woensdag dat hij naar wegen zal blijven zoeken om in overleg te blijven met de landbouw. Almekinders: „Ver der zal ik provincie, waterschap en gemeenten adviseren met de planvorming voor de herinrich ting door te gaan. Hopelijk kan het plan zo gewijzigd worden dat er toch voldoende draagvlak bij de landbouw ontstaat." De Kok maakte woensdag avond bekend dat hij met de ge organiseerde landbouw in grote lijnen overeenstemming had be reikt over de wijze waarop in Zeeland verder moet worden gegaan met het instrument landinrichting. Hij liet weten dat in de nota onder meer voor stellen zijn opgenomen voor het op een andere wijze communi ceren met de belanghebbenden en meer vrij willigheid bij kavel ruil. De Kok: „Voor elke landinrich ting willen we van tevoren spel regels vaststellen, die specifiek voor dat project gelden", aldus De Kok. „Als een landinrich tingscommissie kan duidelijk maken dat publieke afspraken, zoals bijvoorbeeld de aanleg van fietspaden of natuurvrien delijke oevers, bereikt kunnen worden door meer vrijwillig heid bij kavelruil of andere sti mulansen is dat voor ons een groot goed." Draagvlak De Kok beseft dat meer vrijwil ligheid bij kavelruil en een bete re wijze van communiceren niet voldoende zijn voor het vergro ten van het draagvlak onder de boeren voor landinrichtings projecten. De landbouwers moeten er ook praktisch voor deel bij hebben. De Kok; „Bin nen het rijksbudget kunnen middelen beschikbaar worden gesteld voor dat doel." één telefoonnumer) waar eenie der die iets wil weten over thuis hulp of behandelingen en opna me in zieken-, verpleeg- en bejaardenhuis een beroep kan doen, is een opdracht waarmee de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten al drie jaar stoeien. De portefeuillehouders onderhan delenmorgen, vrijdag, opnieuw over de voorwaarden en de haalbaarheid van het ene zorg loket. De extra bijdrage van een ton is overigens alweer van de baan. Het Rijk hield de gemeenten eerst voor dat ze een ton extra tegemoet konden zien als het zorgloket vóór 1998 draaide. „Maar dat ontwerp-plan is in tussen weer ingetrokken en het geld is niet langer beschikbaar. Daar staat tegenover dat we meer geld krijgen door een an dere subsidiëringsmaatstaf. De vergoedingen waren eerst ge koppeld aan het aantal inwo ners, maar worden nu verbon den aan het aantal 65-plussers", liet de Hulster wethouder R Weemaes weten. Voorloper Weemaes, voorzitter van het portefeuillehoudersoverleg, wilde niet vooruitlopen op het overleg' van vrijdag. Hij liet wel weten - ondersteund door zijn Hontenisser collega J. de Koek - dat Hulst en Hontenisse met de overeenkomst voor het samen werkingsverband fungeren als voorloper voor het Zeeuws- Vlaamse zorgloket. De twee wethouders gaven woensdag toe dat het ene Oost- Zeeuws-Vlaamse zorgloket nog slechts een uitkomst is voor ou deren en gehandicapten die al een indicatie voor opname heb ben. Weemaes gaf woensdag door een voorbeeld aan hoe be langrijk dat al kan zijn. „Een oudere woont alleen midden in de polder. Een tijdje terug is al geconstateerd dat hij (of zij, dat doet er voor het voorbeeld niet toe) het beste kan worden opge nomen in een verzorgingste huis. Tot nu toe krijgt hij zeven uur thuiszorg in de week. Stel dat de gezondheid van die per soon achteruit gaat. Dan kan hij door de lange wachtlijst niet di rect terecht in Antonius of De Blaauwe Hoeve. Maar hij kan wel direct vanaf de volgende dag meer uren thuishulp krijgen en daarnaast kan hij - als de zorgcoördinatrice dat nodig acht - een hogere plaats op de wachtlijst krijgen. Zorg op maat wordt op deze manier voor meer mensen realiteit." Het kijkje in de duiksportwereld was één van de trekkers tijdens de Roefeldag in Terneuzen. foto Charles Strijd van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - „Dit is cool man. Moet je die flippers zien. Joh! Daar ben je wel snel mee aan de overkant. Hoe krijg je die lucht nou in die flessen?", wil één van de nieuwsgierige deelne mers aan de Roefeldag weten van de man uit de duikwinkel in Terneuzen. Het was weer snuffelen geblazen woensdag bij tal van bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. Meer dan honderd kinderen uit de groepen drie tot en met acht van de basisscholen grepen de kans aan die het nationaal jeugdfonds Jantje Beton hen jaarlijks biedt om een kijkje te nemen ach ter de schermen. Want wat doen al die vaders en moeders nou hele dagen op zo'n duf kan toor? En moet een apotheker zelf nou eerst al die vieze ('of zijn er ook lekkere?') pilletjes en zalfjes uitproberen? Wie wil nou niet een ritje maken op een vorkheftruck, achter het stuur kruipen van een machtige sleepboot of in de coulissen neuzen van het theatei'? De machtige pakken en de zware flessen in het duikcentrum spraken tot de verbeelding. Even proeven natuurlijk aan een hap ingeblikt zuur stof. Niks bijzonders oveiigens, zo blijkt even later, wanneer de kinderen in de kelder kunnen zien hoe onder schel gesis de flessen worden bijgevuld. Met gewone lucht die via een com pressor ('oren dicht, want dat is een takkeher- rie') uit de ruimte woi'dt geplukt. Voor de meeste kinderen blijft het nog even dromen totdat ze in vol oi-naat onder water mo gen duiken. De minimum leeftijd voor het be halen van een bi-evet is twaalf jaar. Een zwem diploma is geen vexplichting. Want. zo legt de man van de winkel uit, een duiker drijft im mers door het speciale pak dat hij aanheeft. Dalen is alleen mogelijk met een tien kilo zwa re loodgordel. Teleurstelling Het zwaai-tepunt van de Roefeldag lag in Ter- neuzen, waar 24 bedrijven zich hadden opge geven voor de derde editie van het initiatief. Zeven gegadigden moesten worden teleurge steld, omdat de kinderen bij het samenstellen van de keuzepakketten geen belangstelling voor hen hadden getoond. In de gemeente Sluis-Aardenburg kon op vijf plaatsen in de keuken van een onderneming worden rondge keken. In Aardenburg wachtte hen op het ein de van de rit een tractatie bij hotel De Elder- schans. van onze vei AXEL - De voorbeeldstatus duurzaam en energiezuinig bouwen die staatssecretaris D. Tommei dinsdag toekende aan De Hoven van Axel is goede re clame voor het woningbouw project in Axel-west. Door het nationale keurmerk zullen sub sidieverstrekkers en sponsors eerder genegen zij n een bijdrage te verstrekken, hopen Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) en de gemeente Axel. Het vervangen van 230 nog niet geheel afgeschreven betonwo- ningen door 150 milieuvriende lijke en energiezuinige huur- en koopwoningen kost de Axelse coi-poratie zo'n dertig miljoen gulden. De gemeente Axel heeft voor verlegging, vervanging en vei'betering van infi-asti-uctuur, de aanleg van groen en verhuis premies zo'n 4,5 miljoen gulden nodig. Bijna de helft daarvan moet uit provinciale potten als stads- en dorpsvernieuwing en het milieufonds komen. Gemeente en RZVW haalden de afgelopen maanden verschil lende statenfi'acties naar Axel Stuk voor stuk toonden die hun enthousiasme en coi'poratie en gemeente hopen dat die geest drift zich te zijner tijd uitbe taald in provinciale bijdragen. „Maar natuuilijk moet niet al les van de provincie komen. We hopen ook bedrijven en instel lingen te interesseren. Door het toekennen van de voorbeeldsta tus is er veel aandacht voor De Hoven van Axel en daardoor zullen sponsors eerder te over tuigen zijn", zegt RZVW-direc- teur C. Reinhoudt. Zes ton De onderscheiding door het mi nisterie van volkshuisvesting levert de woningbouwvereni ging maximaal zes ton op. Een ton daarvan moet worden gebi'uikt voor het geven van voorlichting aan scholen, (bouw)bedrijven, corporaties en instellingen. Het precieze subsidiebedrag wordt overi gens pas volgende week bekend tijdens een gesprek met veite- genwoordigers van de Stuur groep Experimenten Volks huisvesting. Reinhoudt en de gemeente gaan er overigens wel vanuit dat, ook als de rijkssub sidie iets beneden de verwach ting blijft, de uitgangspunten van De Hoven van Axel over eind worden gehouden. Dat betekent dat het hergebi-ui k van materialen (zoals dakpan nen van de te slopen betonwo- ningen en de klinkers van de be staande straten), het gebruik van zonnecollectoren en de aan leg van een 'grijs-watercircuit' in elk geval niet sneuvelt. Vooi-al de i'egenkreek - een vijver waar het hemelwater in moet worden opgevangen om te kunnen wor den gebruikt voor het spoelen van toileten, het sproeien van tuinen en het wassen van auto's - is een belangrijk element in het ontwerpplan voor de Hoven. De milieuvriendelijke en ener giezuinige maatregelen vergen ongeveer een miljoen aan extra civieltechnische werken. De voorbeeldstatus en andere aan vullende subsidies dekken die extra kosten. Daarnaast doen de woningbouwvereniging en de gemeente Axel een schat aan ervaiing op door uit te voeren 'wat nu reeds mogelijk is en bin nen enkele jaren gebruikelijk dient te zijn' zoals het juryrap port van het ministerie stelde. De sloop van betonwijk-west, waar de eerste 25 woningen zijn ontruimd, moet eind dit jaar aanvangen. Eind volgend jaar hoopt de RZVW al honderd nieuwe 'hofwoningen' in de steigers te hebben staan. BRESKENS Circus - Het familiecircus Bon go begint maandag 7 juli op camping Napoleonhoeve in Breskens met een grote toernee langs de Zeeuwse kustplaatsen. Tot en met 21 augustus worden er 39 voorstellingen gegeven. Het circus omvat de gebi-uikelij - ke acts zoals acrobatiek, dres suur met paarden en honden en clowns. Daarnaast tracht het dii'ecteursechtpaar Ben en Tini Diks een sprookjessfeer te en sceneren. De voorstelling be ginnen telkens om 19 uur. GRIJPSKERKE Textielmiddag - Het zijdemuse um in Gi*ijpskerke houdt op za terdag 21 juni een textielmid dag voor kinderen van 6 tot ongeveer 14 jaar. Op deze dag krijgen de kinderen de gelegen heid om zelf te weven, een cocon af te haspelen en met allerlei textiele materialen te werken. De textielmiddag vindt plaats tijdens de openingsuren van het museum, van 13.30 tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31