Tweespalt om WVG-miljoenen Historisch muziekstuk op cd PZC Asbest wordt massaal ingeleverd Plan uitbreiding wandelgebied centrum Goes Vonnis geveld over Vlissings theater zeeland 13 Voorzitter werkgroep gehandicapten stapt op uit 'machteloze woede' MEC houdt fietstocht Uitvoeringen Muziekschool m M Scholieren leren van aqua-kits Van Aartsen wil controleboot Kadaster steunt herstel hengst Gift voor jeugdwerk Souburg Boete voor dronken automobilist Gasthuiskerk Zierikzee zet deuren open donderdag 19 juni 1997 on onze verslaggeefster jariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Binnen de belan gorganisaties van gehandi- •apten en ouderen op Schou- ven-Duiveland is onenigheid uitstaan over de besteding van jc reserve van drie miljoen gul- jen aan WVG-gelden (Wet voorzieningen gehandicapten). Zowel de regioraad Schouwen- Duiveland van de ouderenorga- nisatie Anbo als de inmiddels afgetreden voorzitter van de Werkgroep Toegankelijkheids bevordering zijn woedend over iet collegevoorstel de helft van deze reserve te besteden aan al gemene voorzieningen voor ou deren en gehandicapten. De overige leden van de Werk groep Toegankelijkheidsbcvor- lering en de UGO-groep (Uitkeringsgerechtigden en Ou- KRUININGEN - Het Mi lieu Educatief Centrum de Bevelanden in Goes houdt zaterdag een fiets tocht langs de Ooster- en Westerschelde. De tocht, onder leiding van twee IVN-natuurgid- sen, begint om 10 uur bij het NS-station in Krui- ningen en duurt anderhalf tot twee uur. De gidsen zullen uitleg geven over diverse ingrepen in het landschap door de jaren heen. GOES - In de Prins van Oranje in Goes worden zaterdag 21 juni twee einduitvoeringen gegeven door de Zeeuwse Muziekschool. Het thema van de uitvoeringen is 'De vier elementen: water, lucht, vuur en aarde'. De eerste einduitvoering begint om 15.00 uur, de tweede om 19.30 uur. In de PZC van woensdag 18 juni is len onrechte gemeld dat het om één uitvoering ging die van 15.00 tot 19.30 uur zou duren. deren) van FNV en CNV zijn wel akkoord gegaan met het voor stel, dat op donderdag 26 juni wordt voorgelegd aan de ge meenteraad. Weliswaar 'mor rend', zoals secretaris H. Noord- hoek van de Werkgroep omschrijft: „In onderhandelin gen moet je soms toegeven, ook al ben je het er niet helemaal mee eens. Het geld blijft nu min of meer binnen de doelgroep. De gemeente had het net zo goed aan de algemene middelen kun nen toevoegen. Dan waren we helemaal ver van huis geweest." Eigen bijdrage De gemeente Schouwen-Duive land kent, net als veel andere ge meenten, een overschot aan WVG-gelden. De WVG-gelden zijn bedoeld voor woningaan passingen, vervoerskosten en rolstoelen voor individuele ge handicapten. Door een zuinig beleid en een, overigens dit jaar afgeschafte eigen bijdrage, hield Schouwen-Duiveland de afgelopen drie jaar in totaal ruim drie miljoen gulden over. De regioraad van de Anbo spreekt niet van een overschot, maar van 'onderbesteding'. Het geld moet dan ook 'aan de recht matige eigenaren, de gehandi capten, worden terugbetaald', vindt secretaris J. Roest. De An bo is volgens hem 'mordicus te gen' het aanwenden van WVG- gelden voor andere doeleinden, zoals het aanbrengen van liften in wooncomplexen voor oude ren en het realiseren van bijzon dere voorzieningen in openbare gebouwen. „Een individuele bijdrage moet niet voor algeme ne voorzieningen worden ge bruikt", vindt hij. Bovendien: „Er zijn een heleboel bejaarden die niet gehandicapt zijn. Ik zou me toch schamen gebruik te ma ken van een voorziening waar- voor het geld is weggehaald van de gehandicapten." Gaten gevuld De om deze redenen opgestapte voorzitter J. van den Noorcl van de Werkgroep Toegankelijk- heidsbevoerdering denkt er net zo over: „Er worden gaten ge vuld met. WVG-geld. De gehan dicapten betalen in wezen voor algemene voorzieningen." Zijn vertrek bij de werkgroep is inge geven door 'machteloze woede'. ,,Ik wil er geen verantwoorde lijkheid meer voor dragen. Hoewel ook de UGO-Groep en de rest van de Werkgroep Toe gankelijkheidsbevordering vin den dat het geld rechtstreeks aan de doelgroep besteed had moeten worden, geven ze aan dat ze geen andere keus hadden. „De WVG-gelden die het Rijk beschikbaar heeft gesteld, zijn nooit geoormerkt", zegt D. Je- roense van de UGO-Groep. „Dat betekent dat gemeenten alle vrijheid hebben om het te besteden waaraan ze wnllen. Daar kun je weinig aan doenDe gemeente Schouwen-Duive land wil tenminste naar ons luisteren. Het overschot wordt nu puur en alleen gebruikt voor de doelgroep." WÊÊÊL mM Clandestien gedumpt asbest bij het Schouwse Serooskerke. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het aantal mensen op Schouwen-Duive land dat bij de gemeente as best inlevert, stijgt fors. De oorzaak voor de toename is niet duidelijk. „Het is een beetje een raadsel voor ons", zegt ambtenaar P. van Santé. „Blijkbaar worden de mensen zich steeds beter bewust van de gevaren van asbest." Particulieren kunnen maxi maal 35 vierkante meter as best gratis bij de gemeente inleveren. Boven die hoeveel heid is vaak een sloopvergun ning nodig. Door de toename van de aan geboden hoeveelheid asbest moet de gemeente het budget voor de verwerking van het materiaal bijna verdubbelen. Het college van B en W stelt de raad donderdag 26 juni voor een extra krediet van 25 dui zend gulden beschikbaar te stellen. Ook wordt de controle op de asbestinname ver scherpt. Het is de bedoeling een toezichthouder aan te stellen. De gemeente wil de drempel om asbest in te leve ren echter niet verhogen om te voorkomen dat het sloopafval illegaal wordt gestort. Daarnaast wil het college de illegale dumping van asbest tegengaan door 'een effectief en consequent handhavings beleid' te voeren. Geregeld wordt asbest aangetroffen in afgelegen natuurgebieden. De kosten van de dumping wor den, wanneer mogelijk, ver haald op de dader. Het gebruik van asbest is sinds enkele jaren verboden. Het inademen van asbeststof met zijn scherpe vezels kan kanker veroorzaken. HEINKENSZAND - Het nemen van watermonsters, het be palen van de waterkwaliteit en uitzoeken in hoeverre water vervuild is, het hoeft allemaal geen probleem meer tezijn voor scholieren in het voortgezet onderwijs. Scholen trekken steeds vaker de natuur in voor veldonderzoek, maar een veld- laboratorium werd node gemist. Het consulentschap natuur en milieu-educatie (NME) nam woensdag enkele aqua-kits in gebruik, leskisten waarmee waterkwaliteitsonderzoek kan worden gedaan. De kisten zijn ontwikkeld door vijf tweede jaars studenten van de Hogeschool Zeeland, die de opleiding aquatische ecotechnologie volgen. Het materiaal is uitgetest op drie scholen in Zeeland. Scholen die bijvoorbeeld in de vakken biologie of scheikunde iets willen doen aan water kwaliteit, kunnen de aqua-kits bij NME lenen. DEN HAAG - Minister J. van Aarsten (Visserij) wil een eigen schip aanschaffen om vissers op zee te controleren. Hij weet alleen nog niet of hij daarvoor het geld heeft. Dat moet met Prinsjesdag bekend zijn. Tot nu toe controleren ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst de visserij vanaf boten van de Kustwacht. De marine heeft echter nog andere dingen te doen dan AID'ex-s rond te varen. Met een eigen controlevaar- tuig, speciaal uitgerust om toe te zien op de visserij, kan Van Aaidsen de marine ontlasten. De minister is bereid met zijn Europese collega's te praten over een beter beheer van de garnalenvangst, zei hij VVD-Ka- merlid O. Vos woensdag toe tijdens een overleg. Volgens Vos liggen de pakhuizen nu vol met Hollandse garnalen en is dat ongunstig voor de vissers. Als de Nederlandse vissers zich vrijwillig beperken, zijn er altijd collega's uit omringende landen die wel blijven vissen, meent de VVD'er. MIDDELBURG - Het Kadaster Zeeland schenkt de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) 5000 gulden«voor restauratie van de TH49, genaamd Drie Gebroeders, een hengst (houten vissers schip) die recent werd aangekocht door de SBH, maar in ver vallen staat verkeert en hard aan restauratie toe is. Het Ka daster heeft zich het lot van het begin deze eeuw in Zeeuws- Vlaanderen gebouwde schip aangeti-okken en daarom over handigt de directeur van deze instantie A F. Faas het bedrag maandag 23 juni aan K. Tenwolde, voorzitter van de hoogaar- zenstichting. Tevens wordt die dag om 11.00 uur in de hal van het Kadastergebouw aan de Middelburgse Vrijlandstraat een kleine tentoonstelling geopend over hoogaarzen en hengsten in de Zeeuwse delta. De expositie duurt tot 17 juli en is op werkdagen te bezichtigen tussen 9.00 en 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting voor Kerkelijk Jeugdwerk Oost- en West-Souburg in Oost-Souburg een bedrag van 2000 gulden toegekend voor de organisatie van vakantieactiviteiten in 1997. Het Juliana Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving, zoals buurtverenigingen, sociëteiten en dorpshuizen. Plet fonds geeft ook geld voor projecten die wil len voorkomen dat mensen geïsoleerd raken, zoals vrijwillige hulpdiensten en zorg voor de jeugd. IJZENDIJKE - De politie heeft in de nacht van dinsdag'op woensdag op Rijksweg 61 bij IJzendijke een 50-jaiïge auto mobilist aangehouden. De man was onder invloed achter het stuur van zijn auto gekropen. De meetapparatuur wees een alcoholpromillage van ruim 0.6 promille op. Het kwam de man op een boete van 350 gulden te staan. van onze verslaggeefster Caroline Moerland GOES - Een groepje Goese on dernemers wil zich sterk maken voor de inrichting van de Kei- zersdijk als winkelstraat. Ze doen dit op aanraden van de Goese wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA ruimtelijke orde ning). Hij ziet kansen in dit gebied, nu boekhandel en uitge verij De Koperen Tuin er een communicatie- en informatie centrum wil openen. Linssen is erg enthousiast over dit initiatief. Het biedt volgens hem mogelijkheden om Goes aantrekkelijker te maken als winkelcentrum. Het bijna veer- tig meter brecle pand waarin De Koperen Tuin zich wil vestigen, neemt een groot deel van de Kei- zersdijk in beslag. Twee belangrijke winkelstra ten, de Klokstraat en de Ganze- poortstraat, zijn nu 'doodlopen de' promenades. Ze monden uit op straten die voor meer dan al leen voetgangers zijn bestemd. Doorook van deKeizersdijk een wandelgebied te maken, kan het winkelpubliek een rondje lo pen. Het aantrekkelijke van de ze hoek van het centrum is bo vendien dat de Hema en Vroom Dreesmann er zijn gevestigd. De Koperen Tuin heeft de on- dernemers in het gebied laatst bij elkaar geroepen en ook Lins sen uitgenodigd op deze bijeen komst. Daar heeft de wethouder de winkeliers gevraagd zelf met oen plan te komen. Een nog te vormen werkgroep gaat zich daar over buigen. Hoewel hij het initiatief aan de ondernemers laat, heeft Linssen natuurlijk ook z'n ideeën. De gevels aan de Kerzersdijk en het verlengde daarvan, de Dam, zouden meer het uiterlijk van een winkel behoren te krijgen. Wat je nu hier en daar ziet, be stempelt Linssen als 'lelijke achterkanten'. Verder zou de straat kunnen worden ingelicht als promenade. Het opknappen van de gevels zouden de winke liers zelf moeten betalen; voor de rest kan Linssen proberen geld los te krijgen bij de ge meenteraad. De wethouder is niet bang dat door dergelijke ontwikkelingen de nadruk teveel op de zuidkant van het centrum komt te liggen. Dat zou dan weer ten koste kun nen gaan van bijvoorbeeld het oostelijk winkelgebied. Lins sen: „Het mooie van deze plan- 'nen is juist dat je aan kwaliteits verbetering kunt doen, zonder dat het totaaloppervlak aan de tailhandel veel toeneemt." Hoewel sommige ondernemers in het gebied vrezen voor een be perking van de laad- en losmo- gelijkheden, zijn de meesten en thousiast over de plannen. „Wij staan er heel positief tegen over", zegt A Verschoore van de gelijknamige fotozaak. „Het betekent meer kansen voor Goes als winkelstad." De onder neming is vorig jaar verhuisd van de Grote Marlet naar de Klokstraat. Verschoore: „We denken dat het gebied veel mo gelijkheden biedt." Overigens is de fotozaak één van de weinige panden met een achteruitgang aan de Dam die ook in gebruik is als winkel. Sander den Haan van het gemeentearchief met een verzameling documenten die getuigen van de muzikale historie van Zierikzec. foto Pieter Honhoff Zierikzee blies in het verleden partijtje mee Door ook van de Keizersdijk een wandelgebied te maken, kan het winkelpubliek een rondje lopen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Zierikzee kent een 'intrigerende' muzikale ge schiedenis. Na een onderzoekje van Sander den Haan van het gemeentearchief is geen andere conclusie mogelijk. Zo was Zie rikzee naast Middelburg de eni ge Zeeuwse stad die in de zes tiende eeuw een stadsorkest kende, werd in de vorige eeuw het één na het andere 'open bal' gehouden en ontving het be stuur zelfs lof voor haar 'muzi kaal besef'. Den Haan deed nog een andere interessante ontdek king in de archieven: het tekst boekje van de 'vroegste uitvoe ring van een groot muziekstuk' in de stad. 18 oktober 1799: een gecombi neerde Bataafse en Franse troe penmacht verjaagt het Engelse leger dat. versterkt met Russi sche soldaten, enkele weken daarvoor de Bataafse Republiek (zo heette Nederland toen nog) heeft aangevallen. De regering besluit ter herinnering aan de overwinning een monument op te richten en jaarlijks een natio naal feest te vieren. Staatsman en dichter Henricus van Royen, oud-inwoner van Vlissingen, schrijft een lofdicht over de ze ge. De uit Middelburg afkomsti ge Joannes Henricus van der Palm, op dat moment minister van Nationale Opvoeding, vraagt componist Christian Friedrich Ruppe een aantal coupletten op muziek te zetten. Ruppe, in die dagen alom be kend, neemt de opdracht aan en schrijft 'Feestzang 1799'. De muziek verschijnt hetzelfde jaar nog in druk. Den Haan: „In twee maanden tijd waren zowel het gedicht als de muziek ge reed. Dat was opmerkelijk." Het stuk, eengelegenheidscomposi- tie voor strijkers en pianoforte of voor orgel, koor en solisten, wordt 19 december 1799 opge voerd tijdens een rede van Van der Palm in de Kloosterkerk in Den Haag. Volksfeest Ruppes feestmuziek blijkt ech ter, in een iets andere vorm, ook in Zierikzee te zijn gespeeld. Sander den Haan, bezig met het verzamelen van gegevens over de muzikale historie van Zierik zee, ontdekte kort geleden dat 'Feestzang 1779' onderdeel was van het toneelstuk 'De aftogt der Engelsche Russische Ar- mée van de Bataafsche kust'. Een stuk dat op 18 oktober 1800, een jaar na de capitulatie van de bezetter, is opgevoerd tijdens een Bataafs volksfeest in Zie rikzee. „In het gemeentearchief bevond zich een voddig kopietje uit de jaren tachtig van het Goe se archief. Het was een afdruk van het zangtekstboekje van de voorstelling. Ik herkende de tekst van Feestmuziek", licht Den Haan toe. Het tekstboekje maakt duide lijk dat zeven strofen van Van Royen's lofdicht ten gehore wer den gebracht. Zinnen doorspekt met vaderlandsliefde en trots. Wat te denken van: 'Der Volken vijand ligt verslagen, Der Vol ken Heilzon is aan 't dagen: En Neèrlands oude roem hersteld. Hef aan Bataaf! gij zijt gewro ken; Gij hebt der Britten trots verbroken; Triumph! Triumph! zij zijn geveld.' Naast een aardi ge vondst is het tekstboekje vol gens Den Haan wederom een bewijs dat in Zierikzee vroeger 'heel aardige dingen gebeuren' op muzikaal terrein. Overigens is Ruppes compositie - toevallig - enkele weken geleden op cd verschenen. Schouwburg Dat de opvoering van 'De Af togt', gespeeld door een Amster dams gezelschap, een succes was, bewijst het feit dat de to neeldirecteur enkele weken la ter de Zierikzeese raad toestem ming vroeg voor de stichting van een schouwburg in de stad. Het antwoord van het stadsbe stuur was waarschijnlijk nega tief, want het plannetje van de directeur is niet doorgegaan. 'Muzikaal besef' was in ruime mate aanwezig, maar niet alles was mogelijk. De cd 'Hef aan Bataaf! Neder landse muziek rond 1795' door Ensemble Porte de la Virtue is verschenen bij Erasmus (WVH 187/188). van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Als het Vcst- zaktheater dicht moet, dan moet dat maar. Maar het college van B en W van Vlissingen heeft wel de morele verplichting de Zeeuwse Komedie een adequate vervangende ruimte aan te bie den. Met deze opdracht stuurde de raadscommissie welzijn, volksgezondheid, cultuur, ac commodaties en milieu woens dagmiddag wethouder L. C. Poppe-de Looff terug naar het college. Daarmee lijkt het doek voor het kleine vlakkevloerthe- ater dat inmiddels 26 jaar be staat, definitief gevallen. De wethouder bevestigde giste ren nogmaals dat het Vestzak- theater wat B en W betreft dicht gaat. „Maar natuurlijk voel ik de morele verplichting een pas sende oefenruimte te vinden voor de Zeeuwse Komedie", vervolgde zij. Daarover,zou zij ook al hebben gesproken met het bestuur van de Zeeuwse Ko medie. De gemeente heeft als re petitieruimte een gymnastiek zaal in gedachte. Niet voldoende Leonard van de Berge van de Zeeuwse Komedie - die woens dagmiddag bij de commissie vergadering de belangen van het theatergezelschap behartig de - verwierp die gedachte on middellijk. „Ik weet niet of u wel eens bij onze repetities bent binnengelopen, maar alleen een gymzaal is lang niet voldoende om in te repeteren én om alle honderden kostuums, alle de corstukken en andere materia len in op te bergen." Wethouder Poppe-De Looff reageerde met de opmerking dat zij nog een jaar de tijd heeft om een oplos sing te vinden. „De Zeeuwse Komedie mag. het seizoen 1997/'98 nog gewoon in het Vestzaktheater voorstellingen program meren Arsenaaltheater Voor optredens moet het gezel schap na de sluiting van het Vestzaktheater in de visie van het college uitwijken naar het Arsenaaltheater. Dat is voor het bestuur en de leden van de Zeeuwse Komedie evenwel 'on bespreekbaar', zei Van de Berge. „Wij kiezen voor een klein thea ter. Vanwege de sfeer en het spelplezier. Wij willen boven dien op korte termijn duidelijk heid. Helaas zitten we in een on dergeschikte positie. De liefde voor cultuur en accommodaties is niet af te dwingen. We wach ten dus maar af." Hij eindigde met een betekenisvolle waar schuwing: „De actiebereidheid bij de leden is groot." Amateurkunst Overigens constateerde een aantal commissieleden wel dat sluiting van het Vestzaktheater eigenlijk in strijd is met het kunst- en cultuurbeleid dat door de Raad voor Kunst en Cultuur in oprichting in de nota 'De rede(n) van Vlissingen' wordt voorgesteld. Daarin wordt het Vestzaktheater im mers een belangrijke plaats toe bedeeld in de amateurkunst in Vlissingen. En zo belangrijk als het theater aan het Bellamy- park is voor de amateurkunst, zo belangrijk is de amateur kunst voor Vlissingen. Daarentegen werden de nota 'De rede(n) van Vlissingen' en het daarin geformuleerde kunst- en cultuurbeleid woens dagmiddag met lof door de com missie ontvangen. Met name de aandacht die wordt besteed aan amateurkunst en aan de toegan kelijkheid van kurist en cultuur voor een zo breed mogelijk pu bliek, stemde de commissiele den tevreden. Dat bracht hen echter weer terug bij af, name lijk bij de Zeeuwse Komedie. Want als amateurkunst zo be langrijk is, moeten de amateurs goede accommodaties krijgen. Dat geldt dus ook voor de Zeeuwse Komedie, aldus de commissie. En als dat niet meer kan in het Vestzaktheater, dan ergens anders, herhaalden zij. ZIERIKZEE - De Gasthuiskerk in Zierikzee houdt van maan dag 7 juli tot en met vrijdag 29 augustus 'open kerkdagen'. Dit is een gezamenlijk evangeli satieproject van de hervormde en gereformeerde kerk in Zie rikzee. In deze periode is de kerk elke maandag, woensdag en vrijdag open voor bezoek. In de gang is een schilderijententoon stelling te zien van Foke Stribos uit Dirksland. Elke vrijdagmid dag om 16 uur wordt de week af gesloten met een 'sing-in'. Op vrijdag 4 juli om 16.30 uur wor den de open kerkdagen officieel geopend. De bijeenkomst be gint om 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29