Tuinarchitect verkiest het zuiden Want Brogum heeft sfeer... PZC Horecagroothandels Poot en Kooman naar Gastronoom Weer protest tegen omvormen boerderij tot varkensmesterij Kamer praat over situatie Terneuzense afvalverwerker zeeland 19 Arend-Jan van der Horst in Baarsdorp en binnenkort ook in Antwerpen ondernemend zeeland in detail mensenwerk lezers schrijven geslaagd agenda isty )sr donderdag 19 juni 1997 sb van onze verslaggeefster Claudia Sondervan BAARSDORP - Tuin- en land schapsarchitect Arend-Jan van der Horst richt zich nadrukkelijk op de zuid-Ne derlandse tuinen. Het van oor sprong Amsterdamse architec tenbureau vestigde zich kortgeleden helemaal in het Bevelandse gehucht Baars dorp, onder de Goese sectie van de rijksweg 58. In een laat-zes- tiende-eeuwse boerderij, waarvan het woonhuis sporen van vroege clerikale bewoning verraadt, vonden Van dei- Horst en zijn partner Gerard Rakers drie jaar geleden de landschappelijke omgeving die ze zochten voor een archi tectenbureau en de voorbeeld tuinen. De verkeerscongestie maakte het weekeinde-tuinieren ech ter dermate zwaar dat Van dei- Horst besloot zijn zaak geheel naar de Oude Hoeveweg in Baarsdorp over te brengen. „Ik werk toch met name in Bra bant, Zeeland en steeds meer in België", verklaart hij. De Bel gische markt wordt dermate aantrekkelijk voor de tuinar chitect dat hij een tweede kan toor in Antwerpen opende. Op termijn gaat de Schouwse Mar- janka de Rijk de Belgische ves tiging aan de Sint-Michiels- kaai leiden. Zij bereidt zich daarop voor temidden van de twee medewerkers en de tuin architect. „In Zeeland doen mensen de tuin graag zelf, mis- Woontrend Zeeland in Kou- dekerke wil, krap twee jaar na het betrekken van het nieuwe pand aan de Duinstraat, gaan uitbreiden. In eerste instantie komt het magazijn aan de beurt, dat 100 vierkante meter groter wordt en aan de achter zijde van het pand moet ko men. Aan de zijgevel van het wooncentrum moeten enkele duizenden vierkante meters worden bijgebouwd om onder dak te bieden aan de zich uit breidende collectie meubelen en woningstoffering. Het wooncentrum hoopt de uit breidingen na de zomer te kun nen realiseren, vertelt directri ce M. W. de Wee. Verbrugge Terminals in Ter- neuzen viert zaterdag 28 juni het tienjarig bestaan van de bulkterminal met een open dag. Het publiek kan die dag tussen 10 en 17 uur een kijkje komen nemen in zowel de bulk- als de papierteminal aan de Terneuzense Zwedenweg. Op het terrein worden verder demonstraties gegeven met heftrucks en kranen. Er staat een feesttent, waarin een expo sitie over het bedrijf is inge richt. Kinderen kunnen zich uitleven op een springkussen en voorts kan er meegevaren worden met een sleepboot. Ook aan een natje en een droogje is gedacht. Arend-Jan van der Horst van het oorspronkelijk Amsterdamse bureau in zijn voorbeeldtuin in Baarsdorp. foto Dirk-Jan Gjeltema schien omdat ze dat in deze boerenstreek gewend zijn. In Brabant zijn mensen eerder ge neigd om een tuin aan te laten leggen door een architect", de finieert Van der Horst de mark ten. België raakt steeds sterker tuinbewust. Wat die markt te meer interessant maakt is de grotere oppervlakte van veel tuinen, het gegeven dat tuinen er statusgevoelig zijn en de mo res, juist onder oudere Belgen, dat zelf in de tuin rondkruipen niethoort. „Dat laten ze doen." Staalkaart De Heuvelhof in Baarsdorp fungeert als handtekening en staalkaart voor het architec tenbureau en wordt regelmatig bezocht door groepen tuinlief- hebbers. Uitgangspunt voor Van der Horst is steeds de oor sprong van gebouw en omge ving voor de invulling van een tuin. Daarbij is hij voorstander van milieuvriendelijk tuinie ren, waarin chemische bestrij dingsmiddelen geen plaats hebben maar dat voor Van der Horst ook betekent dat de tuin planten en wilde pioniers rede lijk vrij hun gang mogen gaan Dat levert wel eens afkeurende blikken op van bezoekende tuinliefhebbers, merkt Rakers op. Velen krijgen ernstige wiedneigingen van vrijelijk rondkruipende viooltjes in de kleurtoonborders, schier manshoge brandnetelbosscha.- ge, ongecontroleerd opkomen de zaailingen. Waar spontani- teiten echt ongewenst zijn. zoals in de strakgeschoren 'knopentuin' waarin lage hees ters ingewikkelde knooppatro- nen vormen, houdt een inge graven tuinmat hardnekkige indringers weg. Niettemin kennen de verschillende tuin- vakken strakke lijnen en opzetten, gebaseerd op de klas sieke formele tuinen uit de eeu wen die huis en tuin doorleefd hebben. Binnen de buxus- en lavendel contouren he'erst weer de ge zellige chaos van de cottage- tuin, Oude, geurende rozenras- sen, sommige zo lang bekend als het huis zelf er al staat, vor men steeds terugkerende ele menten in de plantvakken. De Heuvelhof en nog zes parti culiere tuinen in Kloetinge (J. Lenshoeklaan 12), Goes (Klei ne Kade 25 enTurfkade 9), Wis- sekerke(bij 's-HeerArendsker- ke, Wissekerkseweg 9) en 's- Heer Abtskerke (Kerkring 18 en Kerkring 13) zijn vanaf van daag, donderdag 19 juni tot en met zondag 22 juni te bezoeken tijdens de Open Tuindagen. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Soyidervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. van onze verslaggeefster Claudia Sondervan VLISSINGEN - Horecagroothandel Poot BV in Sirjansland en IJs- en Hore cagroothandel W. J. Kooman BV in Haamstede hebben zich als franchiser aangesloten bij Gastronoom Horeca BV te Almere, een werkmaatschappij van Gastronoom Holding BV. De bedrijven stapten over van hun voormalige inkoop- en formuleorgani saties omdat ze een economisch sterke re inkooporganisatie zochten die ruim te boodt voor lokale diversificatie in het assortiment. „Dat is heel belangrijk voor kleine klanten, en Zeeland telt met name kleine afnemers", legt E G. M. van Doorn van Poot BV uit. Per 1 juli he ten de bedrijven in Sirjansland en Haamstede respectievelijk Gastronoom Poot-Totaal en Gastronoom Kooman. De Schouwse en Duivelandse onderne mingen hebben onderling een intentie tot samenwerking getekend, die moge lijk tot een fusie van de bedrijven leidt. De onderhandelingen rond zo'n fusie zijn nog in volle gang, stelt S. D. Koo man van Kooman BV. Poot heeft 21 werknemers in dienst, Kooman telt ne gen werknemers. De twee bedrijven ge nereren een gezamenlijke omzet van 24 miljoen gulden. De Gastronoomorgani satie heeft circa achthonderd werkne mers en verwacht voor dit jaar een totaalomzet van 800 miljoen gulden. Gastronoom meldt met de samenwer king op Schouwen-Duiveland de eigen positie in de grootverbruikmarktte wil len versterken. Doel van Poot en Kooman is het bestrij ken van de Zeeuwse horecamarkt boven de Westerschelde, inclusief het nieuwe gebiedsdeel Goeree-Overflakkee. In Zeeuws-Vlaanderen is een Gastro noom-vestiging in Sluis. De Gastro noom-organisatie is gewoon om bedrij ven over te nemen, in de gevallen Poot en Kooman is besloten tot franchise om de binding met de klanten in het Zeeuwse afzetgebied hecht te houden, verduidelijkt Van Doorn. Poot BV en Kooman BV staan een fusie voor omdat, binnen één organisatie op veel punten in kosten bespaard kan worden. Of bij zo'n fusie ook een concentratie van de bedrijven op één locatie hoort, wordt nog overwogen, meldt Van Doorn. Hij wijst op het feit dat Haam stede als uitvalsbasis naar het drukke Renesse strategisch belangrijk is, om dat horeca daar in het topseizoen vaak meedere malen per dag beleverd moet worden. van onze verslaggever OSSENISSE - De actiegroep Regionale Bestrijding Varkens invasie (RBVI) heeft, mede namens 160 dorpsbewoners, be zwaar ingediend bij de gemeen te Hontenisse tegen de omvor ming tot varkenshouderij van een bestaand agrarisch bedrijf aan de Ossenisser Weverstraat. Volgens de bezwaarmakers, die hun grieven indienden vóór de sluitingstermijn deze week, maakt de achtste facetherzie ning van het Bestemmingsplan Buitengebied de transformatie tot intensieve veehouderij on mogelijk. Zowel landschappe lijke als milieuhygiënische redenen verhinderen een var kensmesterij op korte afstand van de bebouwde kom, luidt hun betoog. Het dagelijks bestuur van de ge- Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Pest Het is voor mij onbegrijpelijk dat nu de varkenspest heerst en ontzettend veel varkens dood gemaakt worden, in Zeeuws- Vlaanderen de varkensstallen als paddestoelen uit de grond schieten. De aanblik van het wegvoeren van deze dieren is gruwelijk. Het wil maar niet van mijn net vlies: die arme beesten hangend in een grote grijpklauw. Het maakt mij treurig dat dit alles ook in ons mooie Zeeuwse land zal gebeuren. Daarbij vernielen ze door die enorme stallen het landschap, om van de grondver- ontreiniging en de stank maar niet te spreken. Jammer van het mooie Zeeuws- Vlaanderen. G. Schram de Jong-Meyel Het Rondeel 21 Sluis meente Hontenisse zal verte genwoordigers van de actie groep binnenkort vragen om hun standpunten toe te lichten en vervolgens een beslissing ne men. Doorprocederen RBVI én individuele bewoners hebben overigens al eerder laten weten zeker door te gaan tot de Raad van State als hun beden kingen door de gemeente niet worden gehonoreerd. In Den Haag liggen bij diezelfde Raad van State al een aantal be zwaarschriften tegen het verle nen van een bouwvergunning aan de Brabantse varkensboer A Vosters. De locatie aan de Weverstraat is onderdeel van de lintbebou wing van Ossenisse en mede daardoor kunnen minder dieren worden gehouden dan de aan vrager wil, stellen de tegenstan ders van een varkensinvasie. RBVI en Ossenissenaren vinden bovendien dat de plaatsing van een brijvoederinstallatie voor meer stankoverlast zal zorgen als waarmee in de vergunning verlening rekening is gehouden. Aan het ROC Zeeland, Christelijk DGO Ter Welle in Goes slaagden voor het examen: apothekersassistent Poula Bezuyen; Carolien van Cads- and; Cindy Dijkers; Sabine van Goe- them; Myra Helmendach; Janke Klaassen; Lian de Looff; Nathalie Paridaen; Marielle Verhage; Esther Vervaet; Martha Westerbeke. doktersassistent Miranda Aleman; Anita Arends; Marika Bolier; Willianne van de Hoog; Sonja Jansen; Diane Labeur; Dianne de Leeuw; Bethina Visser, tandartsassistent Anoek Courtin; Barbara Kramer; Cathelijne Rentmeester; Miriam Olipitz; Nathalie Proost, verzorgende Marianne Aarnoutse; Marian van de Berge; Lian Bliek; Mariska Broek hoven; Nelleke van Duijvenbode; Inge van Gilst; Nelleke Grinwis; Do minique Looise; Sonja van der Male; Corrie Mastenbroek; Diana Mierop; Mirelle Poortvliet; Mieke de Riddder; Miriam Rooze; Jolanda Si- monse; Sylvia Sinke; Erwin Staal; Jessica van der Vorst; Carla Wal- hout; Kitty van 't Westende; Wille- mijn Westerbeke; Maaike van de Woestijne; Marja Dekker; Corma Grinwis; Jacomien op 't Hof; Jacoli- ne van de Plasse; Angelien Sonke; Elles Steenpoorte; Sandra Vermeu len. 'Barcommissaris' Antoinette Wisse tijdens de kindervoorstelling 'Roodkapje' van Rijn en Trijn, woensdag in de tent bij het Zierik- zeese podium Brogum. foto Pieter Honhoff door Anita Hoekman ZIERIKZEE - Het toeval wil dat Antoi nette Wisse uit Zierikzee de telefoon in het kantoor van Brogum oppakt als de krant belt. „Ik wil alleen maar even duidelijk maken dat iedere vrijwilliger de telefoon had kunnen pakken. Ik ben slechts één van de vele hier." Antoinette Wisse wil niet geïnterviewd worden, 'maar niemand anders wil'. „Weet je wat ze stuk voor stuk zeiden: 'Oh, heeft er een journalist gebeld. Leuk voor je Antoinette. Jij hebt de tele foon opgenomen. Jij bent dus het slacht offer.'" Ze werkt nog maar een klein jaar bij het podium voor theater en muziek Brogum in Zierikzee en vindt het dan ook niet hele maal terecht dat zij op de spreekstoel zit. In dat ene jaartje heeft het podium wel een speciaal plekje in haar hart gekregen, \vant Brogum heeft sfeer. Rondom het podium speelt zich volgens Antoinette 'een heel gebeuren af. Hoe ik ooit hier te recht ben gekomen? Met de kudde mee gelopen en blijven hangen toen ze mensen voor achter de bar zochten." Antoinette heeft in een korte periode een 'bliksemcarrière' gemaakt bij Brogum. Nog geen jaar achter de bar en nu al draagt ze de titel 'barcommissaris'. „Het ligt in mijn aard om ergens helemaal voor te gaan. Als ik mij opgeef voor iets wol ik wel goed werk afleveren. Niet dat ik veer- tigurige werkweken bij Brogum draai hoor. Ik ben niet gek! Het is maar voor een paar uur in de week. Het heet ook 'vrijwil ligerswerk', geen 'vrijwillige baan'. In Brogum maakt ze zich nuttig achter de tap. In het dagelijkse leven werkt ze in kinderopvang. Een wereld van verschil. „Maar wel goed te combineren. Het is na schoolse opvang dus ik kan uitslapen en ik sta voornamelijk in het weekeinde achter de bar. Ideaal. "Nu heeft ze een paar dagen wij genomen speciaal voor het drie dagen tellende festival 'Anywave', het hoogte punt van het Brogumjaar. Er zijn wel meer fanatiekelingen hier die vrij nemen van hun werk. Ik kan er zo één, twee, drie, vier... heel wat opnoemen. Ik ben echt niet de enige Anywavefanaat. Tijdens het fes tival lopen er misschien wel tachtig vrij willigers rond. Dat moetje trouwens maar niet opschrijven, want daar kan ik totaal naast zitten." „Weet je wat het mooie is van vrijwilli gerswerk. Dat het wijwillig is. Het is geen echte baan en zo ziet niemand het ook. Lekker gemotiveerd er tegenaan. Niet van: 'Gatver, alweer naar Brogum'. Maar barmedewerkers, die moet ik bij elkaar zien te schrapen. Meestal is het geen pro bleem. Er zijn altijd wel een paar mensen te vinden. Alleen de laatste dienst is niet zo populair. Zeker niet als de muziek ook niet echt in hun straatje past. Tot drie urn 's nachts werken na een extreem hardcore concert. Het is ook niet mijn ideale avond je. maar er moeten gewoon mensen zijn om te tappen. Extreme hardcore en hea- vy-metalgeblèr of niet." Antoinette bereidt zich in elk geval voor op een lange carrière bij Brogum, want veel vrijwilligers blijven jaren hangen. „Soms vergeet je zelfs dat er achter een bepaalde taak iemand schuil gaat. Wij re kenen er altijd op dat er genoeg drank is en.j a hoorElke keer opnieuw is de voor raad aangevuld. Daar zit ook een persoon achter. Sta ik helemaal niet meer bij stil. En zo zitten er hier wel meer mensen. Al jarenlang draaien ze mee in het Brogum- wereldje. Misschien kunnen ze niet eens weg ook al willen ze. Zij weten hoe het er aan toegaat tot in de meeste pietluttige details. Daar kun je niet zomaar een nieu weling op zetten." Gratis De vrijwilligers krijgen geen vergoeding, maar mogen wel gratis alle voorstellingen bezoeken en wat drinken. Er worden heel wat biertjes achterover geslagen, maar niet door de mensen achter de bar. Al is de verleiding nog zo groot. „Wij drinken wel. Natuurlijk, maar met mate. Je kan niet strontbezopen achter de tap gaan staan. Niet dat een biertje tappen zo ingewik keld is. Nee, dat kun je gewoon niet ma ken. Weet je trouwens dat er tijdens festi val Anywave wel een tank bier doorheen gaat. Hoe groot zo'n ding is? Geen idee. Ik heb er nog nooit één gezien. Maar het klinkt wel alsof het veel biertjes zijn." Het vorige seizoen viel het bezoekersaan tal wat tegen. Antoinette geeft toe dat dat één van de redenen was om door te gaan met het werk. „Ik wil best een paar uurtjes extra in Brogum steken als daardoor meer mensen op de voorstellingen afkomen. En als het echt niet meer gaat? Tja..., kijk Brogum is er voor het publiek en komt dat niet opdagen dan is er kennelijk geen be hoefte meer aan het concertzaaltje. Zo simpel is het. Gelukkig is er ook nog een leven na Brogum. Het is ontzettend leuk om te doen, maar 't is geen verslaving." van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Tweede Kamer overlegt volgende week of de eerste week van juli over de situ atie bij afvalverwerker Dapemo WW. Deze opvolger van Tanker Cleaning Rotterdam, waarvan het moederbedrijf in Terncuzen zit, moet voor 1 juli de admini stratie in orde hebben anders volgen juridische procedures. Het SP-Kamerlid R. Poppe wil van de ministers De Boer (VROM) en Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) weten hoe de si tuatie bij Dapemo WW zo uit de hand kon lopen. De exacte datum van het overleg hangt nog af van de agenda's van de ministers. Uit een voortgangsrapportage van VROM blijkt dat uit de ad ministratie niet te halen is hoe en waar afval is verwerkt. Ook blijft Dapemo WW afval inne men ondanks het feit dat de tanks van het bedrij f vol of bijna vol zijn. De vergunningverleners milieu dienst Rijnmond en Rijkswater staat controleren het bedrijf, na de ervaring met TCR. Ditbedrijf kwam in opspraak omdat het ingenomen gevaarlijk afval niet verwerkte maar er wel subsidie voor opstreek. Dapemo WW kocht TCR eind 1994. Volgens woordvoerder M. Ver- brugge van Dapemo WW is de administratie van zijn bedrijf voor 1 juli in orde Hij kreeg dinsdag in een gesprek met on der met het ministerie van VROM nog eens te horen dat die datum overeind blijft staan. „Dat halen we, ook al zal het hard labeur worden. We hebben de zaak onderschat toen we TCR kochten. Natuurlijk is dat een beetje dommig. Maar onze lo zingen nu zijn correct. Vroeger toen het nog TCR was, is hat gi gantisch uit de klauwen gelo pen. Het kost ons een jaar langer dan we hadden gedacht om dat in orde te maken. Het is één jaar opruimen, één jaar vernieuwen en dan één jaar uitvoeren. De boel kan eind van dit jaar goed draaien, ook al zijn er nu nog punten van zorg. Maar western- men de zaak bijna wekelijks af met de dienst Rijnmond en Rijkswaterstaat. En dat gaat in een goede toonzetting." Standbeeld Wim Kan niet naar Axel AXEL - Het standbeeld van Wim Kan en Corry Vonk gaat defintief naar Scheveningen, besliste de gemeenteraad van Amsterdam. Het kleinkunstenaars-echtpaar krijgt daarmee weer een vaste standplaats, nadat de hoofd stad geen nieuwe plek voor de beelden kon vinden toen ze het veld moesten ruimen voor de herinrichting van het Leidse- plein. Ook de gemeente Axel wilde het echtpaar Kan asiel verlenen. Tenslotte had Kan in zijn lange carrière ook eens in Axel opgetreden, wist de initia tiefnemer. het WD-raadslid P. Apers. De liberaal is niet teleur gesteld. „Het ging erom dat de beelden niet ergens in een depot zouden verdwijnen. Dat doel is bereikt." EVENEMENTEN GOES - 't Beest, 20 uur: Start huiska mertheaterproject Seul; MIDDELBURG - Koorkerk, 15 uur: Miniconcert Nel v.d. Broeke (so praan), Rien Wesdorp (tenor) en Jos Vogel (piano); RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); VEERE - Stadhuistoren, 15 uur: Bei aardconcert Kees van Eersel; ZIERIKZEE - Tent Brogum, 21.30 uur: Concert bigband The New Or- pheans i.k. Anywave-festival; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: The Fifth Element; Turbulence; Cinemactueel, 20 uur: Karakter; Liar Liar; The Associate; GOES - Grand, 20 uur: Turbulence; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Liar Liar; The Ghost The Darkness.The Fifth Element;Turbu- lence; Crash; All Stars; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Kolya; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Li- arLiar;The Fifth Element;Turbulen- ce; Donnie Brasco; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken', Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden, (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Werken van Frans van den Boom (t/m 31/8); BRESKENS - Visserijmuseum, 10- 12 en 14-17 uur: VOC-jacht Bres- kens (t/m 29/6); BROUWERSHAVEN St. Nicolaas- kerk, 13.30-16 uur: Zomerexpositie De Zeeuwse Kunstkring (t/m 28/6); BURGH-HAAMSTEDE Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Ida Wendrich en Liesbeth Muilemeister (kera miek) t/m 27/6; Leontien Hooij, schilderijen (t/m 27/6); De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes ver gaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Rie Creemers, aquarellen en beeld houwwerken (t/m 28/6); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Werken kunstenaars uit de vaste collectie (t/m 6/7); GOES - Galerie v.d. Berge, 13-17 uur: Jus Juchtman, schilderijen (t/m 14/6); Groepstentoonstelling (t/m 12/7); Museum, 10-17 uur: Hemels Erf goed, schatten van het Bisdom Bre da (t/m 31/8); Stadskantoor, 9-17 uur: Adriaan Ha melink, foto's (t/m juli); Grote Kerk, 10-17 uur. Goes 'En Pas sant', werken zeven beeldend kun stenaars (t/m 28/6); Galerie-Atelier De Kaai, 9-12.30. en 13-15.30 uur. Mensbeelden, werk Thea Boss (t/m 19/8); GROEDE - Galerie De Ouwe Smisse, 13.30-17 uur: Suse Jacobs, acryl schilderijen (t/m juli); GRIJPSKERKE Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Lou Willeboordse, 'natuurgetrouwe vlindertekenm- gen in kleur' (t/m 26/7); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Asmet Selim, beeldende kunst (t/m 24/7); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart wit foto's) (t/m 1/9); Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Werk cursisten afd. Kunstzinni ge Vorming Oosterschelde College (t/m 11/7); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6), 'Van zijdeworm tot boeken worm' (t/m 12/7); Edwin Marlisa, fo to's (t/m 26/7); Galerie 'T', 11-16 uur: Marja de Lan ge, schilderijen en Angelique Sturm, beelden (t/m juni); Marjan Groeneveld, etsen en Wim Zwijsen, monothin (t/m juli); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannet Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Mya 's-Gravesande-Kuyper, schil derijen in gouache, aquarel en acryl (t/m 1/7); Galerie Caesuur, 13-17 uur: 'Dress- code Bekend' van Anda van Riet en Karina Leijnse, foto's en interviews over straatmode (t/m 28/6); Kunstuitleen, 13-17 uur: Elske Neus, metro s (t/m 28/6); De Vleeshal, 13-17 uur: Werken Ni co van den Boezem; OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kunst om te begin nen', werken van diverse kunste naars (t/m 24/6); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson en Ulrich Till- mann (t/m 6/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); OUDDORP - De Grevelingen, 10-17 uur: Jan Nelemans, aquarellen en olieverfschilderijen (t/m 29/6); RETRANCHEMENT - 't Zwin. 13-18 uur: Etïenne van Beneden, aquarel len en sculpturen (t/m 7/9); SINT LAURENS - Boerderijgalerie De Osseberg, 14-17 uur: Marloes Nolten, kleurrijke impressies uit de Dominicaanse Republiek (t/m 5/7); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Ge verfde vrijheid', schilderijen van Hetty van der Linden (t/m 29/6); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Wer ken llona Schmit (t/m 3/8); Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teit tot marine in Zeeland' (t/m 28/9); Theo van Doesburgcentrum, 9-20 uur: 'Beeld en Landschap' werken diverse kunstenaars (t/m 3/8); WOLPHAARTSDIJK - Galerie De Hoekweide, 13-17 uur: Mira Peters, olieverf schilderijen (t/m 4/7); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Tien Heestermans, 'Naar Mar- sella' tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551(dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. - De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de N256 op Moord-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27