Keizersdijk nieuwe winkelstraat Onderwijs wil cijferbrij VMC niet kwijtraken Roefelen is leerzame bezigheid PZC Vonnis geveld over theater Vlissingen Scheepvaart geen belemmering voor Waterfront Tholen Kans professionele steun voor Thoolse jeugdsozen in nood zeeland 13 initiatiefgroep wil lus toevoegen aan voetgangersgebied binnenstad Goes )penluchtdienst Scholieren leren van aqua-kits Van Aartsen wil controleboot Kadaster steunt herstel hengst Gift voor jeugdwerk Souburg Boete voor dronken automobilist Jitvoeringen Muziekschool MEC houdt ïetstocht donderdag 19 juni 1997 an onze verslaggeefster aroline Moerland iOES - Een groepje Goese on- ernemers wil zich sterk maken oor de inrichting van de Kei- ersdijk als winkelstraat. Ze oen dit op aanraden van de loese wethouder C. R. M. M. inssen (CDA, ruimtelijke orde- ing). Hij ziet kansen in dit sbied, nu boekhandel en uitge- erij De Koperen Tuin er een onnnunicatie- en informatie- entrum wil openen, inssen is erg enthousiast over it initiatief. Het biedt volgens em mogelijkheden om Goes antrekkelijker te maken als rinkelcentrum. Het bijna veer- ig meter brede pand waarin De [operen Tuin zich wil vestigen, eemt een groot deel van de Kei- ersdijk in beslag. Ik zie hier een grandioze kans m een nieuw vierkantj e te creë- en, om twee eindjes aan elkaar e knopen", zegt Linssen. Twee lelangrijke winkelstraten, de [lokstraat en de Ganzepoort- Iraat, zijn nu 'doodlopende' iOES - Op het recreatieterrein )e Hollandsche Hoeve in Goes lordt zondag 29 juni de jaar- ijkse openluchtdienst gehou- ien. Aan de dienst, die om 15.00 lur begint, werken mee Theo an Teijlingen uit Goes (medita- ie) en de brassband Excelsior it 's-Heer Arendskerke onder riding van G. Blom. Er is ook ïuziek van de zanggi-oep van de ereniging Ons Boerengoed on- ler leiding van de heer J. Koe- aan. Het thema van de dienst is lecreatie in de kerk'. Bij slecht /eer woi'dt uitgeweken naar de lethelkerk in Goes (zelfde aan- angstijd). De organisatie be- ust bij de wei'kgroep voor zen- ling en diaconie van de Vrije Ivangelische Gemeente in Joes. )UDELANDE Joncert - De muziekvereniging "rinses Juliana uit Baaxiand eeft maandag een concexl aan e Van de Bijlparkstraat in Ou- lelande. De muziekvereniging taat onder leiding van dirigent try Goud. Het concert begint inx 19.45 uur. promenades. Ze monden uit op straten die voor meer dan alleen voetgangers zijn bestemd. Door ook van de Keizex-sdijk een wan delgebied te maken, kan het winkelpubliek een rondje lo pen. Het aantrekkelijke van de ze hoek van het centi'um is bo vendien dat de Hema en Vroom Dx'eesmarm er zijn gevestigd. De Koperen Tuin heeft de on- dexTxemers in het gebied laatst bij elkaar geroepen en ook Lins sen uitgenodigd op deze bijeen komst. Daar heeft de wethouder de winkeliers gevraagd zelf met een plan te komen. Een nog te vox-men werkgroep gaat zich daar over buigen. Hoewel hij het initiatief aan de ondernemers laat, heeft Linssen natuurlijk ook z'n ideeën. De gevels aan de Keizersdijk en het verlengde daaxvan, de Dam, zouden meer het uitexiijk van een winkel behox-en te krijgen. Wat je nu hier en daar ziet, be stempelt Linssen als 'lelijke achterkanten'. Verder zou de straat kunnen worden ingericht als promenade. Het opknappen van de gevels zouden de winke liers zelf moeten betalen; voor de rest kan Lixxssen proberen geld los te krijgen bij de ge meenteraad. Kwaliteit De wethouder is niet bang dat door dergelijke ontwikkelingen de nadruk teveel op de zuidkant van het centrum komt te liggen. Dat zou dan weer ten koste kun nen gaan van bijvoorbeeld het oostelijk winkelgebied. Lins sen: „Het mooie van deze plan nen is juist dat j e aan kwaliteits verbetering kunt doen, zonder dat het totaaloppervlak aan de tailhandel veel toeneemt." Hoewel sommige ondernemers in het gebied vrezen voor een be perking van de laad- en losrno- gelijkheden, zijn de meesten en thousiast over de plannen. „Wij staan er heel positief tegen over", zegt A Vex'schoore van de gelijknamige fotozaak. „Het betekent meer kansen voor Goes als winkelstad." De onder neming is voi'ig jaar verhuisd van de Grote Mai'kt naar de Klokstraat. Verschoox-e: „We denken dat het gebied veel mo gelijkheden biedt." Overigens is de fotozaak één van de weinige panden met een achteruitgang aan de Dam die ook in gebx'uik is als winkel. van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Als het Vest zaktheater dicht moet, dan moet dat maar. Maar het Vlis- singse college heeft wel de mo rele verplichting de Zeeuwse Komedie een adequate vervan gende ruimte aan te bieden. Met deze opdracht stuurde de raads commissie welzijn, volksge zondheid, cultuur, accommoda ties exx milieu woensdagmiddag wethouder L. C. Poppe-de Looff terug xxaar het college. Daarmee lijkt het doek voor het kleine vlakkevloertheater defi nitief gevallen. De wethouder bevestigde giste ren nogmaals dat het Vestzak theater wat B en W betreft dicht gaat. „Maar natuurlijk voel ik de morele verplichting een pas sende oefenruimte te vinden voor de Zeeuwse- Komedie", vervolgde zij. Daarover zou zij ook al hebben gesproken met het bestuur van de Zeeuwse Ko medie. De gemeente heeft als re petitieruimte een gyixxnastiek- zaal in gedachte. Niet voldoende Leonard van de Berge van de Zeeuwse Komedie - die woens dagmiddag bij de commissie- vergadexing de belangen van het theatergezelschap behartig de - verwiex'p die gedachte on middellijk. „Ik weet niet of u wel eens bij onze repetities bent binnengelopen, maar alleen een gymzaal is lang niet voldoende om in te repeteren én om alle honderden kostuums, alle de- coi'Stukken en andex-e materia len in op te bergen." Wethouder Poppe-De Looff x*eageex-de xxxet de opmei-kmg dat zij nog een jaar de tijd heeft om een oplos sing te vinden. „De Zeeuwse Komedie mag het seizoen 1997/'98 nog gewoon in het Vestzaktheater voorstellingen programmeren Voor optredens moet het gezel schap na de sluiting van het Vestzaktheater in de visie van het college uitwijken naar het Arsenaaltheatex: Dat is voor het bestum- en de leden van de Zeeuwse Komedie evenwel 'on bespreekbaar', zei Van de Berge. „Wij kiezen voor een klein thea ter. Vanwege de sfeer en het spelplezier. Wij willen boven dien op korte termijn duidelijk heid. Helaas is de liefde voor cultuur en accommodaties niet af te dwingen.Hij eindigde met een betekenisvolle waax-schu- wing: „Deactiebex-eidheidbïj de leden is gi'oot." Amateurkunst Overigens constateerde een aantal commissieleden wel dat sluiting van het Vestzaktheater eigenlijk in strijd is met het kunst- exx cultuurbeleid dat door de Raad voor Kunst en Cultuur in oprichtixxg in de nota 'De x-ede(n) van Vlissingen' wordt voorgesteld. Daarin wordt het Vestzaktheater im- mers eeix belangrijke plaats toe bedeeld in de amateux-kunst in Vlissingen. En zo belangrijk als het theater aan het Bellamy- park is voor de amateurkuxxst, zo belangrijk is de amateur- kunst voor Vlissingexx. HEINKENSZAND - Het nemen van watermonsters, het be palen van de waterkwaliteit en uitzoeken in hoeverre water vei-vuildis, het hoeft allemaal geen px-obleem meer te zijn voor scholieren in het voortgezet onderwijs. Scholen trekken steeds vaker de natuur in voor veldondei-zoek, maar een veld- labox-atoxriunx werd xxode gemist. Het consulentschap natuur en milieu-educatie (NME) nam woensdag enkele 'aqua-kits' ingebruik, leskisten waarmee waterkwaliteitsondei-zoek kan wox'den gedaan. De kisten zijn ontwikkeld door vijf tweede jaars studenten van de Hogeschool Zeeland, die de opleiding aquatische ecotechnologie volgen. Het matexriaal is uitgetest op drie scholen in Zeeland. Scholen die bijvoox-beeld in de vakken biologie of scheikunde iets willen doen aan water kwaliteit, kunnen de aqua-kits bij NME lenen. DEN HAAG - Minister J. van Aarsten (Visserij) wil een eigen schip aanschaffexx om vissei's op zee te controlex-en. Hij weet alleen nog niet of hij daarvoor het geld heeft. Dat moet met Pirinsjesdag bekend zijn. Tot nu toe conti-oleren ambtenax-en van de Algemene Inspectie Dienst de visserij vanaf boten vaxx de Kustwacht. De maxrixxe heeft echter nog andere dingen te doen dan AID'ex-s rond te vax-en. Met een eigen controlevaai- tuig, speciaal uitgerust om toe te zien op de vissexrij, kan Van Aartsen de mairine ontlasten. De minister is bereid met zijn Europese collega's te pi-aten over een beter beheer van de garnalenvangstzei hij VVD-Ka- merlid O. Vos woensdag toe tijdens een ovexieg. Volgens Vos liggen de pakhuizen nu vol met Hollandse garnalen en is dat ongunstig voor de vissers. Als de Nederlandse vissers zich vrijwillig beperken, zijn er altijd collega's uit omringende landen die wel blijven vissen, meent de WD'er. MIDDELBURG - Het Kadaster Zeeland schexxkt de Stichting Behoud Hoogaai's (SBH) 5000 guldexx voor i-estauratie van de TH49, genaamd Drie Gebroeders, een hengst (houten vissex-s- schip) die recent werd aangekocht door de SBH, maar in ver vallen staat vei-keeit eix hard aan i-estauratie toe is. Het Ka daster heeft zich het lot van het begin deze eeuw in Zeeuws- Vlaanderen gebouwde schip aangetrokken en daai-om over handigt de directeur van deze instantie A E Faas het bedrag maandag 23 juni aan K. Tenwolde, voorzitter van dehoogaar- zenstichting. Tevens wordt die dag om 11.00 uur in de hal van het Kadastergebouw aan de Middelbux-gse Virijlandstraat een kleine tentoonstelling geopend over hoogaarzen en hengsten in de Zeeuwse delta. De expositie duuxt tot 17 juli en is op werkdagen te bezichtigen tussen 9.00 en 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting voor Kei'kelijk Jeugdwerk Oost- en West-Souburg in Oost-Souburg een bedi-ag van 2000 gulden toegekend voor de organisatie van vakantieactiviteiten in 1997. Het Juliana Fonds ondersteunt px-ojecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving, zoals buurtverenigingen, sociëteiten en doxpshuizen. Het fonds geeft ook geld voor px-ojecten die wil len voox-komen dat mensen geïsoleerd raken, zoals vrijwillige hxxlpdiensten en zorg voor de jeugd. IJZENDIJKE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op Rijksweg 61 bij IJzendijke een 50-jarige auto mobilist aangehouden. De man was onder invloed achter het stuur van zijn auto gekropen. De meetapparatuur wees een alcoholpi-omillage van ruim 0,6 promille op. Het kwam de man op eexx boete van 350 gulden te staan. van onze verslaggever HenkPostma MIDDELBURG - De opheffing van de Zeeuwse welzijnsstich- ling VMC mag niet betekenen dat het onderzoeksapparaat van deze organisatie vex-Ioren gaat. Dat althans vindt de Zeeuwse onderwijswereld. De onderzoeksafdeling produceert jaarlijks een cijferbrij die van essentieel belang wordt geacht in de strijd om het behoud van Zeeuwse onderwijsvoorzienixx- Zonder de VMC-cijfers kan het Zeeuws onderwijs zich niet vers weren tegen de bedreigende Haagse Randstadnormen, con stateerde de Provinciale Onder- rijs Raad (afdeling basisonder wijs en speciaal onderwijs) woensdagmiddag. De nieuwe welzijnsorganisatie, waairin de VMC begin volgend jaar ver- Iwijnt, behoort ook weer een 10ES - In de Pirins van Oranje in Goes worden zatex-dag 21 juni twee einduitvoex-ingen gegeven door de Zeeuwse Muziekschool. Het thema van de uitvoeringen is 'De vier elementexx: water, lucht, vuur en aarde'. De eerste einduitvoering begint om 15.00 uur, de tweede om 19.30 uur. In ie PZC van woensdag 18 juni is ril onrechte gemeld dat het om ién uitvoex-ing ging die van 15.00 tot 19.30 uur zou duren. KRUININGEN - Het Milieu Educatief Centx'um de Bevelan- uen in Goes houdt zaterdag een fietstocht langs de Ooster- en Westerschelde. He tocht, onder leiding van twee iVN-natuurgidsen, begint om '0 uur bij het NS-station in Kruiningen en duuit anderhalf tot twee uur. De gidsen zullen 'Uitleg geven over diverse ingre pen in het landschap door de ja- Nheen. ondei-zoeksafdeling in het leven te roepen. De raad zal die opvatting met klem onder de aandacht bx-engen van het px-o- vinciebestum'. Een voorstel daax-toe, gefox-muleerd door scheidend voorzitter J. de Jong, kreeg algemene instemming. Zeeuwse cijfers Steeds wanneer in Den Haag nieuw onderwijsbeleid wox'dt uitgestippeld - en dat gebeui-t zonder ophouden - zijn Raxxd- stadnormen de maat. „Als je daar dan niet meteen Zeeuwse cijfei's tegenover stelt, ben je verkocht", oordeelde De Jong. Hij wees er op dat Zeeland in het nabije verleden meerdere kereix Haags onderwijsbeleid wist te beïnvloeden door Zeeuws cijfex-matex-iaal uit de kast te tx-ekken. Daax-nxee kon worden aangetoond dat Haagse beleids voornemens desastreus zouden uitpakken voor onderwijsvoox'- zieningen in dunbevolkte gebie den. Cijfers van de VMC-ondex-- zoeksafdeling zouden ook nu weer van onschatbare waarde zijn, wil het Zeeuws onderwijs schadevrij tevoorschijn komen uit de vernieuwing van mavo/v- bo en de daarmee gepaax-d gaande inkrimping van het voortgezet speciaal onclexwijs. Directeur R. Janse van de Middelburgse Korczakschool (onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen) waar schuwde dat essentiële onderdelen van het speciaal onderwijs in Zeeland zullen 'verdampen' wanneer Randste delijke beleidsvoox-nemens ge handhaafd blijven. Fusiepartner Datzelfde geldt voor het voor bereidend beroepsondexwijs (vbo). Zo maakt de Groene School in Goes zich zorgen omdat zogauw geen fusiepartner voorhanden is waarmee een 'gemengde leer weg' in het leven kan worden ge roepen. Zo'n leerweg is noodzakelijk wil de school volwaardig blijven. Speciale regelingen voor dun- bevolkte gebieden kunnen dat soort problemen uit de wex-eld helpen. Maar die komen er niet, vreest de onderwij sx-aad, wan neer VMC-onderzoekers stx-aks geen jaaxiijkse cijfex-brij meer kunnen producex-en. Twee deelnemers aaxx de Roefeldag ixx 's-Gravenpolder worden opgespoord door een hond van de Delta Reddingshondengroep. foto Dirk-Jan Gjeltema Kinderen nemen kijkje bij bedrijvenverenigingen en instellingen van onze verslaggeefster Caroline Moerland 'S-GRAVENPOLDER - Het is een soort verstoppertje spelen, maar dan anders. Door zich te verbergen in de struiken, le ren Hillebrand (12) en Appie (13) hoe een reddingshond een slachtoffer vindt. De jongens doen woensdagmiddag mee aan de Roefeldag in 's-Gravenpolder. Bedoe lingvan de activiteit is, dat kindereu kun nen ruiken aan de wereld van volwasse nen. Zo'n veextig basisscholïeren hebbexi zich tegen kwart over één verzameld in sport hal De Zwake. Ze staan in groepjes bij el kaar, een volwassene erbij met een bordje in de handElk clubje gaat naar een ander bedrijfinstelling of vereniging om daar een kijkje te nemen. Overigens is het niet alleen Roefeldag in 's-Gravenpolder. Tienduizenden kinderen in meer dan 150 gemeenten doen er deze week aan mee. HillebrandAppie en twee andere j ongens gaan nxet hun begeleider- naar I. van Op- dorp van de Delta x-eddingshondengroep. Aangekomen bij het huis van de familie Van Opdorp, krijgen Appie en Hillebx-and de opdracht zich te verstoppen in het na bijgelegen park. De elf jaar oude Labra- dox-reu Lesley zal hen zoeken, samen met zijn baasje D. Baljeu. De andere jongens, Johnny (12) en Pieter (13), lopen samen met begeleider Nan Kempers met het red dingsteam mee. Gevonden Zodx-a ze in het park zijn aangekomen, be gint Lesley te zoeken Hij loopt snuffelend langs het pad. Dan ruikt hij plotseling de geur van een liggend mexxs en duikt het groen in Hij komt terug bij zijn baasje, ïxxet in z'n bek het stoffen kokertje gevuld met wol dat aan z'n halsband vastzit. Zo weet Lesley's baasje dat hij iemand heeft gevonden. Vervolgens vraagt Baljeu de hond hem naar de jongens te brengen. „Hij liep over m'n benen heen", klaagt Appie. ..Als je echt verdwaald bent. ben je blij dat hij je vindt", zegt Baljeu s vrouw. Weer terug in de achtextuin bij de familie Van Opdorp krijgt iedereen iets te drin ken. De jongens hebben het naar hun zin. „Wij hebben één van de leukste dingen", zegt Hillebrand enthousiast. „Het is leuk omdat het met honden is", zegt Johnny. Van Opdoip legt uit hoe de reddingshon dengroep te werk gaat. Ze vertelt bijvoor beeld dat de honden alleen afgaan op liggende of zittende mensen. Pieter wil weten of iedereen lid kan worden van de Delta reddingshondengroep. Van Op dorp. „Je moet het zelf leuk vinden en je hond ook. En hij moet gehoorzaamheid hebben geleex-d; niet op een huis-tuin-en- keukencux-sus, maar tijdens een speciale training." Op schoot Als het roefelen bij de reddingshoxxden- groep bijna is afgelopen, nxogen ook Pie ter en Johnny zich eexx keer vei-stoppen. Hillebrand en Appie blijven achter totdat de anderen genoeg tijd Ixebben gehad om te vex-dwijnen. Nu het wat rustiger is in de tuin, zien de Border Texriërs Isis en Doms hun kans schoon en spi'ingen bij de jon gens op schoot. van onze verslaggever THOLEN - Vervoer van gevaar lijke stoffen over de Eendracht staat uitvoering van het plan- Watex-front Tholen niet in de weg. Dit is de uitkomst van een onderzoek dat Rijkswaterstaat door een externe deskundige heeft laten doen. „Dat onder zoek was nodig omdat het gaat om woningbouw vlak langs het water", verklaart een woord voerder van Rijkswaterstaat. „Bovendien is het vervoer van gevaarlijke stoffen daar de laat ste tijd toegenomen door nieu we laad- en losactiviteiten van General Electric Plastics in Ber gen op Zoom. Maar de huizen kunnen er gewoon komen." Rijkswaterstaat is, als eigenaar van gronden waar de nieuwe wijk moet komen, al gei-uime tijd in ondex-handeling met de gemeente Tholen. De afronding van die ondex-handelingen over de benodigde gx-ondoverdx-ach- ten komt volgens de woordvoer der van Rijkswaterstaat steeds dichterbij. „De concept-over eenkomst over die overdx-acht is bijna gereed." Punt is dat een deel van de gron den licht verontreinigd is. Het Rijk stelde zich lange tijd op het standpunt sanex-ing niet te wil len betalen, maar gaf recente lijk aan dat toch te willen doen. Uitvoex-ing van de plannen komt volgens een gemeente- woordvoei-der al met al 'ge staag' dichterbij. „Wellicht kan volgend jaar echt een schop de grond in." Appartementen Het gaat in het plan-Waterfront om de bouw van zo'n negentig appartementen en een aantal villa's bij de Oude Haven, com pleet met plein en aaixlegstei- gei-s. De belangstelling van potentiële kopers is groot. Px-o- jectontwikkelaar Sterner Groep uit Rotterdam zou regel matig door geïnteresseerden worden gebeld. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Wel licht moet het jeugd- en jonge renwerk Tholen de mogelijk heid krijgen om tijdelijk in te springen bij sozen die in een 'dip' zitten, zoals de jeugdsozen in Smerdiek en Oud-Vossemeer. Die mogelijkheid zal binnen kort aan de orde komen tijdens een gesprek tussen de Thoolse wethouder ing. J. Versluijs, de soosbesturen en het jeugd- en: jongerenwerk. Dit zegt de wet houder in een reactie op nood kreten van de besturen van de sozen uit Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk, die stellen het werk zonder professionele ondersteuning niet aan te kun nen. De sozen stellen in brieven aan het gemeentebestuur te kampen met gebrek aan bestuursleden en vi-ijwilligers. Daarom zou steun van het jongerenwerk onontbeerlijk zijn. Bij de ge meente ligt dat laatste echter gevoelig. Onlangs gaf het jonge renwerk immers zelf al aan meer uren te willen (lees: meer gemeentegeld), maar het college van B en W zag dat vooralsnog niet zitten. Het jongerenwerk moet zich eex-st bezinnen op zijn 'pi'imaire' taken, redeneex-t het college. Volgens B en W houdt het jongerenwerk zich te veel bezig met begeleiding van pro jecten die al goed draaien. Als voorbeeld noemde het college onlangs de jeugdsozen, maar die blijken nu naar eigen zeggen weldegelijk behoefte te hebben aan steun van het jeugdwerk. Ernstig Wethouder Versluijs wil nog geen toezeggingen doen voordat de ernst van de problematiek duidelijk is. Versluijs: „Tijdens het gesprek met de besturen van Oud-Vossemeer en Smerdiek moet gewoon duidelijk worden hoe ex-nstig de problemen zijn. Wellicht kan daar een afspraak uit voortvloeien dat het jonge- renwerk alleen bijspringt bij so zen die in een hele zwax-e dip zit ten. Maar keiharde uitspx-aken kan ik daar nu niet over doen." Door ook van de Keizersdijk een wandelgebied te maken, kan het winkelpubliek een rondje lopen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23