Routine RKC Zwolle te veel Laudrup wil weer van de bal genieten NEC vernedert Go Ahead Eagles Tom van 't Hek zet Holsboer uit selectie Waalwijkers blijven in eredivisie Muster en Capriati zeggen af Napoli krijgt straf voor geweld Twijfel over snelle rentree Berger Luypers op huurbasis naar MVV Majoli klaagt over behandeling Jaklofsky terug in atletiekteam Van Bon komt voor leiderstrui een tel tekort Van der Wolf wint sprint Waanzinnige afkoopsom Carlos Roy praat met Hertha Zeiljacht Van Bergeijk is als eerste in Helsinki on onze verslaggever jertvan Dijk VAALWIJK - Wat twee weken geleden be- jon als een vrijblijvend avontuurtje, is voor 'C Zwolle een mooie flirt gebleven. In Waal- vijk kwam er gisteravond op wrede wijze :cn einde aan de verrassende rol van FC Evvolle in de nacompetitie. Stiekem dromen jver de eredivisie is er niet meer bij. Met een influisterende 6-0 nederlaag werd de ploeg lard wakker geschud door het na rust ontke- ende RKC. [Vainer Jan Everse heeft steeds geroepen dat lijn ploeg niks in de 'eredivisie te zoeken ïeeft. Hij weet dat de tijd daar voorlopig nog liet rijp voor is. De wedstrijd in Waalwijk jaf hem volkomen gelijk. FC Zwolle deed ze- cer in de eerste helft niks onder voor RKC, naar de Waalwijkers waren op de beslissen- ie momenten net iets koelbloediger. Ewolse fouten werden vlak voor en na rust teihard afgestraft door de pupillen van Bert lacobs. Bij de tweede treffer van RKC, in de 19e minuut, knapte er iets bij FC Zwolle. De lenen deden opeens zeer, de koppies gingen imlaag. Een lang seizoen eiste in korte tijd 'n tol. De thuisclub voelde zich bevrijd en raasde met donderend geweld over de Zwol lenaren heen. De afstraffing was niet verdiend, maar on- rermijdelijk. Voor FC Zwolle betekende het ;en wrang einde van een verder succesvol ;eizoen. Die mooie herinnering blijft. De laatste thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag is niet meer van belang. Ongeacht het resul- van het duel Emmen-RKC. Het veel slechtere doelsaldo van de Zwollenaren (-3 tegen+12 voor RKC) valt niet meer te repare ren. In de eerste helft wees niks erop dat FC Zwolle zo'n dramatische avond in Waalwijk zou beleven. RKC startte erg aanvallend, maar de gasten vonden het helemaal niet erg om met de rug tegen de muur gezet te wor den. De kans op een zo vurig verlangde doel treffende counter werd er alleen maar groter door. Blessuretijd De beste mogelijkheden waren aanvankelijk ook voor FC Zwolle, maar de ploeg sprong er te slordig mee om. Tegen de verhoudingen in kwam RKC in de eerste helft op fortuinlijke wijze toch nog op voorsprong. Ver in bles suretijd mocht Alfred Schreuder een vrije trap nemer.. Hij haalde vanaf 25 meter met sde ogen dicht uit. De bal zeilde laag in de richting van de rechterhoek. Hans van Arum sprong over de bal heen, Clyde Wijnhard deed hetzelfde. Sluitpost Henk Timmer had opeens geen beeld meer. Hij lag te laat in de hoek om het onheil nog te voorkomen: 1-0. FC Zwolle kreeg in de tweede helft niet meer de kans om zich van die tegenvaller te her stellen. Met een machtige kopstoot brak Van Arum in de 49e minuut definitief het Zwolse voorzet. Daarna ging het hard, erg hard. Cly de Wijnhard met twee treffers, Patrick van Diemen en opnieuw Hans van Arum schoten RKC naar een wel erg ruime 6-0 voorsprong. Bij de laatste treffer stonden er zelfs nog bij na 25 minuten op de klok. Maar een nog gro tere afstraffing bleef FC Zwolle bespaard. Dat zou ook niet verdiend zijn geweest. De les van Waalwijk was al duidelijk genoeg. FC Zwolle heeft voorlopig niks te zoeken in de eredivisie. RKC - FC Zwolle 6-0 (1-0). 45. Alfred Schreuder 1- 0, 50. Van Arum 2-0, 51. Wijnhard 3-0,56. Van Die- men 4-0, 63. Wijnhard 5-0, 67. Van Arum 6-0. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 7000. Gele kaart: Bogers (RKC), Kromheer (FC Zwolle GPD RKC heeft de score geopend tegen FC Zwolle. Doelpuntenmaker Alfred Schreuder (midden) viert een feestje met Adilson dos Santos en Hans van Arum (rechts). foto Paul Vreeker/ANP van onze sportredactie NIJMEGEN - De grijze beton- bak die als stadion De Goffert door het leven gaat, zag er giste- on werkelijk uit. Een deinende mensenmassa zong liedjes over NEC in de eredivi- Hier zaten toch normaal slecht een handvol cynische aanhangers van NEC? Maar te gen Go Ahead Eagles leefde Nij megen op. NEC gebruikte de steun van het publiek en verne derde de tegenstander met 3-0. Daardoor valt in groep B de. leslissing pas zaterdag in de aatste wedstrijden in de na- sompetitie. Go Ahead speelt thuis tegen VW, NEC moet naar Cambuur Leeuwarden. Winnen beide ploegen, dan heeft NEC de meeste kans op het eredivisie schap. Het doelsaldo (+10) is im mers veel beter dan dat van de Eagles (+5). Go Ahead Eagles was met hoge verwachtingen naar Nijmegen gekomen, alleen de gedachte aan de eredivisie bevroor de mannen van trainer Jan van Staa al. Geen moment konden ze de koppositie waarmaken. De Deventer ploeg was een speelbal van NEC. De Nijmege- naren moeten verbaasd om zich heen hebben gekeken naar de vrijheid die ze kregen. Wonder lijk genoeg duurde het tot de 33e minuut alvorens de thuisclub op voorsprong kwam. Janssen stuurde Sumiala diep, de sliding van Verkuyl kwam veel te laat en de Fin maakte 1-0. De wijze waarop Langerak een minuut na rust de 2-0 mocht in koppen, was veelzeggend. De lange middenvelder stond al een tijdje in het strafschopgebied te wachten op de voorzet van Su miala. Geen verdediger die zo slim was hem te dekken Het was al zijn zesde doelpunt in de nacompetitie. NEC was nog lief. Invaller Van Eijkeren gleed in de 77e minuut 3-0 binnen. Waar RKC lustig scoorde tegen Zwolle, berustte Emmen in het verlengde verblijf in de eerste divisie. In de periode dat de jon geman bij het scorebord in het Zuiderpark handen tekort kwam om de stand van RKC - Zwolle bij te houden, verspeel de concurrent Emmen de laatste kans op eredivisievoetbal. Den Haag pakte zijn eerste, verdien de punt, 1-1. Van Oostrum (Em men) en invaller De Jong (ADO) maakten de doelpunten. Price miste voor de thuisploeg nog een strafschop. VW verloor gisteren ook de vijfde wedstrijd in groep B van de nacompetitie. Het eveneens uitgeschakelde Cambuur won met 2-0 door treffers van Mid delburger Roy Hendriksen en Harry van der Laan. NEC - Go Ahead Eagles 3-0 (1-0). 33 Sumiala 1-0, 47. Langerak 2-0, 77. Van Eijkeren 3-0. Scheidsrech ter: Jol. Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Boerebach, Krüzen, Sikora (Go Ahead Eagles). VW - Cambuur 0-2 (0-1). 3. Hen driksen 0-1, 66. Van der Laan 0-2. Scheidsrechter: Van Beek. Toe schouwers: 1135. Programma. Zaterdag 21 juni: Cam buur - NEC, Go Ahead Eagles - VW. ADO Den Haag - Emmen 1-1 (0-1). 14. Van Oostrum 0-1, 64. De Jong 1- 1. Scheidsrechter: Bossen. Toe schouwers: 4280. Gele kaart: Teixei- ra, De Vreede (ADO Den Haag), Van Oostrum, Kooijman (Emmen). Programma. Zondag 22 juni: Em men - RKC, FC Zwolle - ADO Den Haag. ANP LONDEN - Thomas Muster heeft zich afgemeld voor het grastoemooi van Wimbledon. De Oostenrijker, in Rosmalen dinsdag in de eerste ronde uitgeschakeld, heeft de organisato ren laten weten geblesseerd te zijn aan de linkerheup. Muster was in Londen als zesde geplaats. De beschermde status komt nu in handen van de Zweed Jonas Bjorkman. Bij de vrouwen meldde Jennifer Capriati zich af. De plaats van de Ameri kaanse wordt ingevuld door een speelster uit het kwalifica tietoernooi. Capriati heeft last van een tijdens de Open Itali aanse opgelopen blessure aan het rechterbeen. RTR MILAAN - Napoli moet komend voetbalseizoen de eerste wedstrijd in de strijd om de Italiaanse beker op vreemd ter rein afwerken. De club kreeg die straf opgelegd wegens wan gedrag van de fans in de tweede finalewedstrijd tegen de late re winnaar Vicenza. Vicenza won op 29 mei de eerste grote prijs in 95 seizoenen. De fans van Napoli konden dat niet ver kroppen. Ze reisden naar Vicenza, waar ze de aanhangers van de bekerwinnaar tijdens het duel met vuurpijlen bestookten en zware gevechten met de oproerpolitie aangingen. RTR LONDEN - De rentree van Formule 1-coureur Gerhard Ber ger laat verder op zich wachten. De Oostenrijkse rijder van het Benetton-team heeft opnieuw een operatie ondergaan. Berger kampt met infecties aan neus en oren. Door het moei zame herstel na de eerste ingreep drie weken geleden, miste hij al de Grote Prijs van Canada. Het Benetton-team ging er steeds vanuit dat Berger op 29 juni zou kunnen deelnemen aan de Grote Prijs van Frankrijk, op het circuit van Magny Cours. Die kans lijkt door de nieuwe operatie kleiner gewor den. „Hij kan natuurlijk snel herstellen. Hopenlijk snel ge noeg voor Magny-Cours", zei teambaas Briatore. RTR MAASTRICHT - Roda JC heeft verdediger Mark Luypers voor een jaar uitgeleend aan MW. De 26-jarige voetballer verloor afgelopen seizoen na een blessure zijn basisplaats bij de bekerwinnaar uit Kerkrade. Volgens technisch manager Sef Vergoossen moet Luypers bij MVV, kampioen van de eer ste divisie, de plaats van Marco Gentile innemen. Gentile ver trekt naar de Engelse tweede-divisieclub Burnley. ANP EASTBOURNE - Iva Majoli was woedend. Niet alleen omdat ze in de tweede ronde van het grastoemooi in Eastbourne ver slagen was door Natasja Zvereva, maar nog meer door de hou ding van de organisatoren. Majoli. winnares van de Open Franse titel, moest gisteren op een bijbaan aantreden. Ze had in Engeland gerekend op een VIP-behandeling. „Ik had ver wacht op het centre court te mogen spelen, niet ergens achter af op een bijbaantje. Zelfs als mijn hond de Open Franse titel had gewonnen, had die hier op de belangrijkste baan moeten staan. De organisatoren interesseert het kennelijk niet dat ze een topper in hun midden hebben." RTR BUNNIK - Sharon Jaklofsky is opgenomen in de Nederlandse atletiekploeg, die 2 8 en 2 9 juni in de Deense plaats Odense uit komt in de tweede divisie van de Europa Cup. De 28-jarige atlete van Australische afkomst waagt zich na een lange bles sureperiode voor het eerst weer aan haar specialiteit, het ver springen. Jaklofsky is sinds 'Atlanta' nationaal recordhoud ster met een sprong van 6,75 meter. ANP van onze sportredactie BASEL - Tegen het sprintge- weld van Erik Zabel was geen enkele krachtpatser gisteren in de Ronde van Zwitserland be stand. De Duitser zegevierde met overmacht in de tweede etappe, terwijl Leon van Bon zijn poging om in bezit te komen van de leiderstrui op één tel van Zwitser Oskar Camenzind zag stranden. Van Bon liep dinsdag in de pro- g drie seconden achterstand De jonge Rabo-coureur nam zich voor die minimale marge zo snel mogelijk weg te werken. Gedurende de rit over 193 kilo meter snoepte de renner uit Apeldoorn bij een bonificatie- sprint twee seconden van het verschil af. Die ene tel bleef ech ter staan. Erik Zabel profiteerde aan het einde van de etappe van een vroege ontsnapping van de Ita lianen Fabrizio Guidi en Ales- sandro Romio, die ruim 180 ki lometer aan kop reden. Romio moest Guidi na een samenwer king van 130 kilometer laten gaan. De overgebleven Italiaan redde het onder druk van het aandringende peloton ook niet. Elf kilometer voor het einde werd hij ingelopen. Aart Vier houten probeerde het in de slot fase nog eens voor de Rabo- 'loeg, net als zijn teamgenoot •lax van Heeswijk zonder suc ces, De sprinters mochten het kar wei afmaken. Zabel kreeg de meeste tegenstand van de Au straliër Rob McEwen, ploegge noot van Vierhouten en Van Heeswijk. Zabel: „Ik moet teamgenoot Lombardi bedan ken voor zijn goede voorberei dende werk." „Zabel is de beste sprinter van het peloton", vond ie Riis, die in Zwitserland aan zijn Tour-vorm werkt. ANP/SID PALENCIA - Michael van der IVolf heeft gisteren de achtste dappe in de Circuito Montares gewonnen. De renner uit de Foreldorado/ Golff-ploeg was in de 175 kilo meter lange rit van Potes naar Valencia de snelste in de massa sprint. De Spanjaard José Uri- arte werd tweede. Van der Wolfs landgenoot Bert Hiemstra (Ra bobank) derde. In het algemeen klassement behield de Belg Kurt van de Wouwer de leiding. ANP Ajax lijft Deense middenvelder twintig jaar na eerste poging eindelijk in van onze verslaggever Simon Zwartkruis AMSTERDAM - Twee Deense voetbalvrienden hebben elkaar na langdurige omzwervingen teruggevonden in Amsterdam. Morten Olsen (47 jaar, 102 interlands) heeft zijn vroegere collega-international Michael Laudrup (33 jaar, 93 interlands) verleid zijn carrière bij Ajax af te sluiten. Gisteren kwamen ze een eenjarig contract overeen, met een optie voor een tweede seizoen. Als het aan Ajax had gelegen, was dat twintig jaar ge leden al gebeurd. Even leek de rijke loopbaan van Michael Laudrup te doven zoals een nachtkaars dat doet. April 1996 zakte de succesvolle mid denvelder af van de hoogste top van het Europese voetbal, Real Madrid, naar de spelonken van het Aziatische voetbal, naar de Japanse tweede-divisionist Vis- sel Kobe. „Mijn benen zijn niet moe, maar mijn hoofd is dat wel na dertien jaar in de top van Eu ropa", voerde hij aan als reden voor die opmerkelijke overstap. Dat Laudrup het moede hoofd wilde neerleggen, was te begrij pen. Negentien was het talent pas, toen Juventus hem van huis en haard en Brondby overhevel de naar de Italiaanse Serie A In eerste instantie werd hij uitge leend aan Lazio Roma. Maar na het vertrek van de Poolse vedet te Zbigniew Boniek, in 1985, achtte Juve de tijd rijp. Vier jaar zou zijn spelvreugde zich ver mengen met irritaties over het defensieve voetbal in Italië. Tot dat Johan Cruijff in 1989 met Ronald Koeman en Michael Laudrup de peilers van zijn suc cesteam Barcelona binnenhaal de. In vijf jaar schreef hij vier landstitels en een Europa Cup voor landskampioenen op zijn naam. „Toen heb ik Michael le ren kennen als een prof waarvan er maar weinig rondlopen", blikt Koeman terug op die tijd. „Zowel binnen als buiten het veld is hij een fantastische colle ga. Michael is één van de echte vrienden die ik aan het voetbal heb overgehouden. Zijn over stap destijds naar Real Madrid heb ik altijd betreurd." Provocatie Die ultieme provocatie, van Ca talaans Barcelona naar hoofd stedelijk Madrid, toonde een onvermoede zijde van Michael Laudrup. Wie hem ontmoet vind hem aardig, degenen die met hem werken houden van hem. Maar zij die met hem bot sen, zullen dat voelen. Zowel bij Barcelona als bij Real Madrid, dat hij in zijn eerste en mis schien wel beste seizoen de titel schonk, vertrok Laudrup na meningsverschillen met de technische staf. Zoals bonds coach Richard Möller Nielsen zijn belangrijkste troef van 1990 tot '93 moest missen van wege een hevig conflict. Het Europese kampioenschap van Denemarken in '92 miste hij daardooi", maar Laudrup achtte zijn px-incipes belangrijker dan succes. Er is meer dat Michael Laudrup onderscheidt van het gros van zijn collega's. Zijn buitengewo ne capaciteiten uiteraard, maar daarnaast houdt hij in tijden van grote geldzucht oog voor het spel dat voetbal heet. Dat verklaart ook zijn keuze voor Ajax nu. Tal van topclubs pro beerden hem de afgelopen we ken te lokken met veelvouden van het salax-is dat de Deen bij Ajax gaat opstrijken. „Belang rijker dan geld en px-estige vind ik dat ik weer van de bal ga ge nieten", zei Laudrup gisteren. Dat zijn leeftijd daax-bij geen beletsel hoeft te zijn, bewees Ronald Koeman de afgelopen twee jaar. „Ik heb mezelf altijd goed verzorgd en hetzelfde geldt voor Michael", aldus Koe man. „Dan kan je je nog wel een tijdje op niveau laten zien." Logisch Volgens Morten Olsen zal Mi chael Laudrup dat bij Ajax op meerdere posities kunnen doen. „Met hem kun je verschillende kanten op", aldus Olsen. Meest logisch is de positie op de linker flank, waar Overmars een gaat je heeft laten vallen, of in de schaduw van de centrumspits. De veelzijdigheid van Laudrup was Ajax al veel eerder, in 1979, opgevallen. De Amsterdam mei-s wilden het ventje uit Ko penhagen op 13-jarige leeftijd bij pleegouders in Amstei'dam plaatsen en aan de jeugdoplei ding toevoegen. Vader Finn, ex- intex-national.stak daardestijds echter een stokje voor. Het zou twintig jaar dui-en alvorens Ajax en Michael Laudrup als nog hun zin zouden kinjgen. GPD MADRID - De doldrieste mil joenendans rond Ronaldo bij Barcelona heeft Real Madrid op een idee gebracht. Roberto Carlos tekent een de zer dagen een contract 'bij de Koninklijke tot 2002. Mocht hij tussentijds willen vertrek ken dan hangt om zijn nek een prijskaartje van honderd mil joen dollar, bijna tweehonderd miljoen gulden. De 24-jai'ige Braziliaanse ver dediger. onlangs op het mini- WK in Frankrij k goed voor een fabuleus doelpunt uit een vrije trap. kirijgt van de Spaanse kampioen ook salarisverho ging. Zijn nettojaarloon is op getrokken van anderhalf mil joen naar dxie miljoen gulden. Afgelopen seizoen scoorde Carlos vier keer in 37 competi tieduels. Momenteel neemt hij met Brazilië deel aan de Copa America. Zijn contract liep bij Real aanvankelijk tot 2000. In die regeling was sprake van een afkoopsom van ongeveer 24 miljoen gulden. ANP van onze sportredactie BERLIJN - Bryan Roy maakt wellicht de overstap naar de Bundesliga. Manager Dieter Hoeness verklaarde gisteren dat de voormalige Neder landse international twee dagen in Berlijn is geweest om te praten over een con tract bij Hertha BSC. De 2 7-j arige Roy heeft het bij Nottingham Forest al lange tijd niet meer naar zijn zin en wil per se vertrekken bij de uit de Premier League gede gradeerde club. „We willen de onderhandelingen zo snel mogelijk tot een goed einde brengen", meldde Hertha- trainer Jürgen Röbei*. De Duitse club promoveerde en kele weken geleden naar de Bundesliga. Hertha versterkte zich al eer der met Dick van Burik (FC Utrecht). De Duitse club is met Stade Rennes nog bezig met de transfer van de Noor Kjetil Rekdal. Van Burik en Rekdal zijn al rond met hun nieuwe werkgever, Hertha moet met beide clubs nog wel enkele details regelen. DPA van onze sportredactie HELSINKI - Het Nederlandse zeiljacht BrunelSunergy is woensdagochtend vroeg als eer ste aangekomen bij de finish van de vierde etappe van de Round Europe Race in Helsinki. Na het traject van 630 mijl meldde de Group 4 van het team van Roy Heinei', uitkomend in de Omya 80-klasse, zich als tweede. Beide jachten wonnen daarmee hun eigen categox-ie. Dank zij de winst in deze etappe heeft het Nederlandse Whit- bx-ead team de leiding in het al gemeen klassement in'de open 50, 60 en W60-klasse versteikt. Er moet nog een etappe worden afgelegd van Helsinki naar Stockholm. „We staan nu negen punten voor op de EF Language uit Zweden", zei een vermoeide, maar tevreden schipper Arend van Bergeijk na de finish. „In deze etappe hebben we weder om duidelijk gemaakt dat wij de Round Europe Race willen en kunnen winnen." De BrunelSunergy finishte na 5 uur, 19 minuten en 14 seconden. De EF Language deed er 1 uur en 54 minuten langer over. In het klassement heeft de Bi-unelSu- nergy nu 45 punten tegen EF Language 36 punten. De start voor de vijfde etappe is zondag middag in Helsinki. ANP van onze sportredactie BUNNIK - Bondscoach Tom van 't Hek van het Nederlandse vrouwenhockeyteam heeft de ervaren speelster Noor Hols boer hoogstwaarschijnlijk defi nitief uit zijn selectie gezet. De speelster verschilde met de trai ner van mening over het te voe ren beleid. Na een gesprek met Van 't Hek had de 147-voudig internatio nal achter zijn rug om enkele medespeelsters benaderd om te zien of ze steun zou krijgen als zij het vertrouwen in Van 't Hek zou opzeggen. De coach be schouwde deze actie als een 'aanval onder de gordelen deel de de speelster van HGC mee da t zij uit de selectie is gezet. „In een groep op weg naar een groot doel zijn er voor iedereen - ongeacht iemands kwaliteiten - grenzen. Die heeft zij buitenge- woon overschreden." Een te- rugkeer acht Van 't Hek onder de huidige omstandigheden niet mogelijk. Alhoewel: „Ik heb ge leerd in de sport nooit nooit te zeggen." Van 't Hek maakte gisteren zijn selectie bekend voor het toer nooi dat de vrouwen van 28 juni tot en met 5 juli in Zuid-Korea gaan spelen. In deze selectie ontbreken behalve Holsboer ook Stella de Heij en Wendy Fortuin, die beiden tijdens de Champions Trophy in Berlijn teleurstelden. Ook Nicole Koo ien (overbelast) en de jonge Eef- ke Mulder zijn afwezig. ANP Michael Laudrup (rechts) verruilt binnenkort het tenue van het Japanse Vissel Kobe voor dat van Ajax. De Deen kwam gisteren een contract vanéén seizoen overeen met de Amsterdamse voetbalclub. foto Nikkan Sports/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21