Roep om intomen varkenssector Mislukking Eurotop was twee keer nabij School wil af van uitdagende topjes Vlissingse brandweer redt paard Rol Peper gelaakt in rapport over affaire-Brinkman 4 WEKEN Boosheid over toestand in tehuizen PvdA pleit voor verbod op uitbreiden, plan minister Van Aartsen vertraagd I DEN HAAG - De overheid I moet varkenshouders met onmiddellijke ingang on- mogelijk maken hun be- drijf uit te breiden. Daar- I toe moet minister Van Pol Pot in handen van opponenten Zeldzame hoeve verwoest Valsemunters vast RKC blijft in eredivisie VOOR 15,00 Vanmiddag neerslag De bewolking neemt geleidelijk toe, vanmiddag neerslag. Temperatuur omstreeks 19 graden. De zuidoosten wind is zwak tot matig, 2-3 Beaufort. 240e jaargang no. 144 donderdag 19 juni 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland ROOSENDAAL - Een topje? Leuk in 't zwembad, prima op vakantie, uitdagend in de dis co. Maar niet decent genoeg voor de schoolbank! Met deze tekst wil het Norbertuscollege in Roosendaal zijn vrouwelijke leerlingen duidelijk maken dat het dragen van een topje op school, hoe warm het buiten ook mag zijn, ongewenst is. Het college, dat 1.500 leerlin gen telt, besloot onlangs tot de ontmoedigingsactie. Aanlei ding vormde het zwembadach tige aanzien van enkele tien tallen scholieren toen het kwik vorige week ruim boven de twintig graden steeg. De meis jes droegen topjes die volgens conrector H. Steendijk soms meer weg hadden van een biki ni dan van een truitje. „Hetwas gewoon uitdagend", erkent de bovenmeester, een man. Als de navelpartij ook nog eens voorzien is van een piercing, vindt de conrector de boven- stukjes zelfs smakeloos. De zo merse kledij zorgt er volgens een andere leerkracht voor dat de ogen van de mannelijke me destudenten en leraren afdwa len naar de topjes, en niet ge concentreerd blijven op het schoolbord. De postertekst moet volgens de Roosendaalse conrector wor den gezien als een vriendelijke boodschap. Wie toch met een topje op school verschijnt, hoeft niet bang te zijn voor strafmaatregelen. Of dit zo blijft, is echter de vraag. Tot haar eigen verbazing ontdekte de schoolleiding dat zij be voegd is eisen aan de kleding te stellen. ANP j van onze parlementsredactie Aartsen (landbouw) de paard gaande opkomst van me- gabedrijven. Juist daardoor zou de pestcrisis zo'n grote omvang hebben aangenomen. Ondanks toezeggingen aan de Tweede Kamer lukt het land bouwminister Van Aartsen niet om zijn plan voor herstructure ring van de sector nog voor de zomer aan de Kamer te sturen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Landbouw woensdag gezegd. Dat betekent waarschijnlijk dat de Kamer er op zijn vroegst pas in augustus, na het reces, over kan praten. De bewindsman wil zijn her structureringsplan eerst nog in het kabinet bespreken. Hij heeft het voorstel echter niet op tijd af om het daar al vandaag ter tafel te brengen. Het kabinetsberaad van vandaag is het laatste voor dat de Kamer volgende week donderdagavond aan de zomer vakantie begint. CDA en PvdA in de Tweede Ka mer willen dat de Europese Unie een importverbod instelt voor- vee uit Oost-Europese landen waar mond- en klauwzeer (MKZ) heerst. Beide fracties reageren daarmee op de berich ten dat bij controles op tanspor ten uit deze landen antistoffen tegen de besmettelijke ziekte werden gevonden. Van Aartsen kiest voorlopig voor quarantaine van dieren uit handel in mestquota tijde- lijk opschorten vindt PvcLA-Kamerlid Huys. Eerder bepleitte D 6 6 'er Ter Veer al een pas op de plaats voor de varkenshouderij door de vesti ging van nieuwe bedrijven te beperken. WD'er Blauw was woensdag onbereikbaar voor een reactie. Mestquota zijn papieren rech ten die veehouders nodig heb ben om dieren te mogen houden. Boeren die meer beesten willen fokken, hebben extra quota no- dig. Die moeten ze van andere agrariërs kopen. Door die han del stil te leggen, kunnen var kenshouders niet meer uitbrei den. Een verdere groei vindt Huys op dit moment misplaatst. De PvdA'er staat zeer kritisch tegenover de expansie in de var kenshouderij en daarmee ge- van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De beruchte Rode-Khmerlei der Pol Pot heeft zich in Noord-Cambodja overgegeven aan afvallige Ro de-Khmerstrijders. Dat heeft de plaatsvervangende stafchef van het Cambodjaanse regeringsle ger, generaal Nhek Bunchhay, gisteren gezegd. Volgens Nhek Bunchhay hou den de guerrillastrijders Pol Pot vast om hem uit te leveren aan een internationaal tribunaal wegens de misdaden die van 1975 tot 1979 onderzijn schrik bewind zijn begaan. Het regime kostte tussen de één en drie mil- joen Cambodjanen het leven. Vorige week viel de Rode Khmer I verder uit elkaar toen de meeste leden van de beweging in op- stand kwamen tegen hun leidex-. Pol Pot sloeg daarop met zijn nog overgebleven getrouwen op de vlucht. Gisterochtend be richtte de gouverneur van de noordelijke provincie Preah Vi- hear dat de tx-oepen van Rode- KhmexieiderTa Mok de troepen van Pol Pot hadden omsingeld. De afgelopen maanden en jaren verspreidden verscheidene lei- ders van de Rode Khmer berich ten over de geheimzinnige guer- rillaleidex-, die zich inmiddels zeventien jaar niet in het open baar liet zien. Tot dusver bleken veel bex-ichten voorbax-ig. Zo is al meerdere keren gemeld dat de gevreesde tiran dood zou zijn. j Detotaleineenstox-tingvandeal sterk gedecimeerde Rode Kh mer de afgelopen maanden leid de tot een zware politieke cx-isis in de hoofdstad Phnom Penh. j Co-premier Hun Sen en de eer- ste co-premier Ranariddh raak ten met elkaar in onmin over i boe zij met mogelij ke overlopers [van cle maoïstische beweging moeten omspx-ingen. Prins Ranax-iddh is voox-stander van j samenwerking met afvallige le- don van de Rode Khmer; met na- j me met 'president' Khieu Samp- ban. Hun Sen is daar faliekant op tegen. AP/AFP/RTR zie ook pagina 2 |L00 - De laatste zogenaamde I driekappenboerderij in Gelder land is woensdagavond geheel jmtgebx-and. De oude hoeve in Loo was onbewoond. De schade is gezien de monumentale status van het pand en het kostbare in- j teiieur zeer groot. ANP van onze verslaggever Maurits Sep GROOT-ABEELE - De brandweer van Vlissingen is woensdagochtend twee uur beziggeweest om een 950 kilo we gend paard te redden dat bij Groot Abeele te water was geraakt. Met een speciale, door de brandweer zelf ge maakte 'paardenbroek' kon het dier uiteindelijk uit de watergang worden getakeld. De brandweer had daarvoor wel een kraanwagen nodig. Het paax-d raakte tegen acht uxxr te wa ter. De eigenaar trachtte een uur lang zijn viex-voeter te redden. Toen dat niet lukte omdat het paard steeds verder wegzakte en ovex-vermoeid raakte, x-iep de man tegen negen uur de hulp in van de brandweer. Die rukte xxit met een brandweerwagen en een hulpverle- ningsvoex-tuig. Eerst werd een plank over het water ge legd, zodat het dier daarop zijn hoofd kon leggen. Daax-mee wex-d voox-komen dat het verdronk. Vervolgens werd de 'paardenbroek' gebruikt. „Dat is een stuk zeildoek met door de lange zijden twee oude brandweex-slangen", legde brandweercommandant D. G. Murx-e uit. Brandweerlieden moesten de broek onder het paard zien te krijgen. Toen dat was gelukt, kon de inmiddels opge roepen kraanwagen van de bi'andweer het paard uit het water takelen. Dat lukte na twee uur. fotografie Ruben Oreel De politie van Emmen heeft woensdag een inval gedaan bij een valsemunterij in het Drentse Nieuw-Amsterdam, die op dat moment volop in bedrijf was. De politie hield er een man en een vrouw aan. De politie trof een grote hoeveelheid vals geld aan met een fictieve waarde van 3,5 miljoen gulden. In de drukkerij werden valse honderdjes van goede kwaliteit ver vaardigd. Het drukkerijtje was gevestigd in een container achter een woonhuis. De omwonenden hadden er nooit wat van gemerkt. foto Jacob Melissen/ANP van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - De totstandko ming van het Verdrag van Am sterdam is volgens premier Kok op twee momenten tijdens het Nederlands voorzitterschap in groot gevaar geweest. De top conferentie zelf werd volgens Kok op het nippertje gered door een akkoord over de machtsver deling binnen de Europese Unie. „Dat was een moment van grote impasse. Het risico op een mislukking was toen groot". Volgens de minister-president moest daarom wox-den gekozen voor een compromis dat geen schoonheidsprijs verdient. „Maar een cx-isis in de EU had betekent dat we de komende maanden met zn allen hard hol lend achtex-uit waren gegaan". Nu hebben de lidstaten besloten 'de hete aardappel' van de machtsverdeling pas tex-ug te la ten komen bij de eerste uitbrei dingvan de EU. De grote landen doen daarbij de eerste concessie door hun tweede Eurocommis saris in te leveren. Conflict Het tweede crisismoment brak aan toen de Fransen en de Duit sers, een week voor de top, een groot conflict kregen over het stabiliteitspact dat de waax-de van de eux-o moet beschex-men. De dreiging van „een levens groot fiasco rond het stabili teitspact" zou alle aandacht voor het verdrag hebben wegge trokken, aldus Kok. „De ver houdingen tussen Parijs en Bonn moesten vóór de top wor- den vex-beterd". De premier hield gistenniddag in de Tweede Kamer opnieuw een ferm pleidooi voor meer sa menwerking in Europa. Hij gaf toe dat het Verdrag van Amster dam weliswaar bescheiden is, maar dat is volgens hem geen re den „om nu maar in somberheid te blijven steken". De Tweede Kamer toonde zich x-edelijk te weden met het feit dat er nu een nieuw verolrag ligt. Vei'schillende fl-actieleiders px-ezen de regering voor de wijze waarop de EU is voorgezeten. Het Nederlandse parlement zal naar vex-wachting na de zomer het Verdrag van Amsterdam goedkeuren. GPD commentaar op pagina 2 nieuws op pagina 3 De Tweede Kamer verlangt van staatssecx-etaris Tex-pstx-a dat zij maati'egelen neemt om de toe stand in de verzox-gingstehuizen te verbeteren. Ruim veex-tig me dewerkers en bewoners van ver zorgingshuizen trokken naar de Tweede Kamer om 100 miljoen gulden te eisen omdat de zorg in de tehuizen, die bewoners nodig hebben niet meer gegeven kan worden, omdat er te weinig per soneel is. De aanwezigen had den voor dé gelegenheid een grijs T-shirt aange trokken met de tekst O Paars maakt het grijs. Polen. Tsjechië en Hongaiije, tot duidelijk is of ze MKZ heb ben. CDA en PvdA vinden dat systeem niet watei'dicht. Dieren die de EU-buitexxgrenzen al ge passeerd zijn, kunnen zo toch op de Nederlandse markt terecht komen. Een tijdelijk impox-tver- bod voor de gehele EU maakt dat onmogelijk. ANP/GPD RKC voetbalt ook het volgende seizoen in de eredivisie. Zo veel is na de eclatante zege (6-0) op concxmrent FC Zwolle wel zeker In theoxie kunnen beide clubs nog gelijk eindigen, het doelsaldo van de Bx-abanders is echter beduidend beter. Ook NEC deed een goede stap in de richting van handha ving. De Nijmegenai-en versloegen Go Ahead Eagles 1 met 3-0. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De positie van de Rotterdamse burgemeester Peper heeft door een rapportage van de Zuid-Hollandse com missaris der koningin Leemhuis en procureur-generaal Docters van Leeuwen over de affaire- Brinkman een flinke knauw ge kregen. Beiden constateerden dat niet korpschef J. W. Brinkman van de regiopolitie Rotterdam-Rijn- mond de hoofdschuldige is in dc verstoorde verstandhoudingen, maar dat het regionaal college van burgemeesters te snel heeft besloten een veto uit te spreken over het aanblijven van Biink- man. Naar aanleidingen van de bevindingen van Leemhuis en Doctexs van Leeuwen zal Peper zich als voorzitter van dat colle ge op korte termijn moeten ver antwoorden bij minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken. Het wox'dt Biinkman door de x-apporteui-s weliswaar kwalijk genomen dat hij niet direct ak koord is gegaan met de door de x'egionale burgemeesteis ge wenste uitbreiding van de korpsleiding, maar aan zijn loy aliteit wordt niet getwijfeld. De conclusie dat het voor Dijkstal steeds moeilijker wordt om zich van Brinkman te onfdoen wordt onderschreven door diens raadsman nxr. drs. C. H. J. van Leeuwen. Hij zegt dat de korps chef niets te verwijten valt, maar dat alle problemen het ge volgzijn van de houding van Pe per en zijn collega's. „En Peper zit nu met de gebakken peren," aldus de advocaat, die het rap port van Leemhuis en Docters van Leeuwen voor Brinkman omschrijft als 'positief'. Informeren De Tweede-Kamei-fractieg PvdA. D66 en CDA hebben mi nister Dijkstal gevraagd de Ka mer zo snel mogelijk en zo volle dig mogelijk te infoi'meren. „We zijn zelfs bex-eid om voor zo'n debat van vakantie terug te ke ren," aldus het Rotterdamse Ka merlid E. P. van Heemst. CDA- Kamerlid prof.mr. A Koekkoek denkt dat de vex-stoorde relatie tussen de bui-gemeesters en Biïnkman nog steeds is te repa- x-eren. „Iedereen is in deze affai re beschadigd," meent hij. „Als iedereen dan ook z'n gezond verstand gebruikt, moet men er uit kunnen komen. De minister heeft die opening ook duidelijk gecreëerd door Biinkman tot 1 augustus met buitengewoon verlof te sturen. In die periode moet het mogelijk zijn alles uit te praten en opnieuw te begin nen." GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Voorletters: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1