Onderwijs wil behoud onderzoek PZC Westkappels 'dieker' ns verhuisd Vuur verwoest zolder studentenhuis Muziek en theater op interculturele da£ In Bonedijkegebied Controle GFT-afval Arnemuiden strenger Voorbeeldstatus moet Hoven van Axel meer geld opleveren Nieuw provinciaal beleid op komst voor landinrichting zeeland Cijfers VMC nodig in strijd tegen Randstadnormen Dag van het Paard beleef 28ste editie donderdag 19 juni 1997 sw 16 van onze verslaggeefster Annemarie Koedam VLISSINGEN - In het Vlissing- se Bonedijkegebied wordt op zaterdag 28 juni voor de derde keer een Interculturele dag ge houden. Van 12.30 tot 17.00 uur zijn er muziek- en theateroptre dens en gedurende de hele dag staat er een infomarkt met stands van diverse interculture le organisaties. De activiteiten vinden plaats op het schoolplein van de Ravensteinschool aan de Hogeweg. De organisatie van het evenement is in handen van de werkgroep Interculturele Dag. De spits wordt om half een afge beten met een muziekoptreden door de band Tak 'n Djola (Geef me vuur). Deze percussiegroep baseert haar optredens op West- Afrikaanse muziek. Een kwar tier later verricht Sparta-speler Dermis de Nooyer de officiële opening van het interculturele evenement. Vervolgens treden er twee ervaren didgeridoo-spe- lers op. De didgeridoo is oor spronkelijk een Australisch instrument. De aboriginals ma ken het van een door termieten uitgeholde eucalyptusboom. Rond twee uur maakt de thea tergroep Amazone haar opwachting, Zij hebben een ge varieerd programma met ele menten uit met name de Suri naamse Cultuur. Tussen half drie en half vier geven Tak 'n Djola en Didgeridoo beide nog een optreden. Daarna is er een folkloristische voorstelling van de Culturele Vereniging Meso- potanië te zien. Workshop Om vier uur houdt de Stichting Ujung een kindermuziek work shop, ta-ta-deng geheten. M. S. L. M. Dance sluit het pro gramma af met een muziekop treden. Deze groep maakt even eens deel uit van de Stichting Ujung. Het kindertheater Maartje Staartje Brechtje Vlecht je geeft tijdens het inter cultureel evenement doorlo pend optredens. Na afloop van het intercultureel programma in de Bonedijke- buurt vinden nog twee andere evenementen plaats. De Suri naamse en Antilliaanse stich ting SURANT herdenkt de af schaffing van de slavernij met het Kitte Kotty Feest. Tijde deze activiteit is er muziek dans en zijn er hapjes te nut gen. Het feest vindt vanaf 21, uur plaats in het gebouw v Stichting Surant aan de VI singse ACoortelaan. De enti bedraagt 7,50 gulden. Ten slotte hebben de Democi tische Vereniging voor Mare kaanse Immigranten, Buu huis Het Woltershuis en Jeugd- en jongeren Ontmc tings Plek (JOP) voor die d een muziekf estij n voor j onger georganiseerd. Dat begint 20. uur in De Lammerenburcht a de Zuidbeekseweg in Vlissi gen. De entree is gratis. Betonnen biggenruggen gevaarlijk voor wielrijders van onze verslaggever BIGGEKERKE - De betonn broodjes tussen het fietspad de autorijbaan van de Zoui landseweg in Biggekerke mc ten weg. De Commissie Welz: Ouderen uit Biggekerke hei die wens op tafel gelegd bij 1 waterschap Zeeuwse Eilande Volgens de Commissie Welz: Ouderen zijn de betonn broodjes - ook wel varkensrc gen genoemd - gevaarlijk. Fie sers raken gemakkelijk met h pedaal de obstakels en dreig daardoor te vallen. Er zouden veel bij na-ongelukken en on§ lukken zijn gebeurd. Ouder voelen zich niet meer veilig het fietspad", staat in de br aan het waterschap. - Het probleem komt binnenin aan de orde in een vergadert van het dagelijks bestuur, re geert waterschapsvoorlichl A W. van der Wel. De 'varker ruggen' zijn enkele jaren ge' den aangebracht om het fie' pad af te schermen van autorijbaan. Toen is er een i spraakronde gehouden. De Commissie Welzijn Ouder spreekt overigens in haar br: over 'biggeruggetjes' in pla? van 'varkensruggen'. Het vi schil zit 'm in de hoogte. Ve kensruggen liggen hoger. Het beeld van de dijkwerker op de Westkappelse Markt heeft een beter plaatsje gekregen. foto Lex de Meester van onze verslaggever Maurits Sep WESTKAPELLE - Wie aan Westkapelle denkt, denkt aan de zee, aan rode daken maar vooral aan dijkwerkers. De 'dieker' is geworden tot het symbool van het Wal- cherse dorp. Niet voor niets staat op de Markt al vele jaren een standbeeld vaneen dijkwerker. Met de herinrichting van de Markt kreeg ook De Dijkwerker een nieu we plek: schuin voor het verenigingsge bouw Westkapelle Herrijst. Het stand beeld bepaalt nu meer dan voorheen het aanzien van de Markt. Het beeld De Dijkwerker - van de Zierik- zeese kunstenaar Ad Braat - werd in 1979 onthuld door de toenmalige burgemees tersvrouw J. A Moermond-Mol. De half gebogen man met een blok basalt in de handen stond op een bronzen plaat, maar op de vlakke Markt. Gelijktijdig met de herinrichting van de Markt is een stuk dijk aangelegd en daar is de dieker op ge plaatst. Een goede ingreep, want de dijk werker is weer waar hij hoort: op een dijk. Bovendien is het beeld zo gedraaid dat de dijkwerker door passanten vanaf de weg in het gezicht kan worden gekeken. Voor heen keek hij naar de huizen aan de noordzijde van de Markt. De Dijkwerker komt daardoor meer tot zijn recht. Plaveisel Bij de herinrichting van de Markt, die de ze week is afgerond, is het plaveisel van het plein vernieuwd. De grindtegels zijn verruild voor gebakken gele klinkers, af gebiesd met donkergrijze stoepranden. Het plein heeft er een frisser aanzien door gekregen. D e Zuidstraat is smaller gewor den. Voor auto's en fietsers die de ruimte van vroeger gewend zijn, is het opletten geblazen. Maar dat was ook precies de be doeling: het verkeer afremmen en de ver keersveiligheid daardoor vergroten. Vlaggenmasten De technische oplevering van de ver nieuwde Markt vindt vandaag (donder dag) plaats. De herinrichting is echter nog niet klaar. Er wordt nog straatmeubilair geplaatst en de vlaggenmasten staan er nog niet. Ook die zullen het. aanzien in grijpend veranderen. In september wil de gemeente Veere de Markt in Westkapelle - samen met de middenstand - feestelijk in gebruik nemen van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - De opheffing van de Zeeuwse welzijnsstich- ting VMC mag niet betekenen dat het onderzoeksapparaat van deze organisatie verloren gaat. Dat althans vindt de Zeeuwse onderwijswereld. De onderzoeksafdeling produceert jaarlijks een cijferbrij die van essentieel belang wordt geacht in de strijd om het behoud van Zeeuwse onderwijsvoorzienin gen. Zonder de VMC-cijfers kan het Zeeuws onderwijs zich niet ver weren tegen de bedreigende Haagse Randstadnormen, con stateerde de Provinciale Onder wijs Raad (afdeling basisonder wijs en speciaal onderwijs) woensdagmiddag. De nieuwe welzijnsorganisatie, waarin de VMC begin volgend jaar ver dwijnt, behoort ook weer een onderzoeksafdeling in het leven Openluchtdienst GOES - Op het recreatieterrein De Hollandsche Hoeve in Goes wordt zondag 29 juni de jaar lijkse openluchtdienst gehou den. Aan de dienst, die om 15.00 uur begint, werken mee Theo van Teijlingen uit Goes (medita tie) en de brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke onder leiding van G. Blom. Er is ook muziek van de zanggroep van de vereniging Ons Boerengoed on der leiding van de heer J. Koe man. Het thema van de dienst is 'Re creatie in de kerk'. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Bethelkerk in Goes (zelfde aan vangstijd). De organisatie be rust bij de werkgroep voor zen ding en diaconie van de Vrije Evangelische Gemeente in Goes. OUDELANDE Concert - De muziekvereniging Prinses Juliana uit Baarland geeft maandag een concert aan de Van de Bijlparkstraat in Ou- delande. De muziekvereniging staat onder leiding van dirigent Ary Goud. Het concert begint om 19.45 uur. te roepen. De raad zal die opvatting met klem onder de aandacht brengen van het pro vinciebestuur. Een voorstel daartoe, geformuleerd door scheidend voorzitter J. de Jong, kreeg algemene instemming. Zeeuwse cijfers Steeds wanneer in Den Haag nieuw onderwijsbeleid wordt uitgestippeld - en dat gebeurt zonder ophouden - zijn Rand stadnormen de maat. ..Als je daar dan niet meteen Zeeuwse cijfers tegenover stelt, ben je verkocht", oordeelde De Jong. Hij wees er op dat Zeeland in het nabije verleden meerdere keren Haags onderwijsbeleid wist te beïnvloeden door Zeeuws cij fermateriaal uit de kast te trek ken. Daarmee kon worden aangetoond dat Haagse beleids voornemens desastreus zouden uitpakken voor onderwijsvoor zieningen in dunbevolkte gebie den. Cijfers van de VMC-onder- zoeksafdeling zouden ook nu weer van onschatbare waarde zijn, wil het Zeeuws onderwijs schadevrij tevoorschijn komen uit de vernieuwing van mavo/v- bo en de daarmee gepaard gaan de inkrimping van het voortge zet speciaal onderwijs. Directeur R. Janse van de Middelburgse Korczakschool (onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen) waar schuwde dat essentiële onder delen van het speciaal onderwijs in Zeeland zullen 'verdampen' wamieer Randste delijke beleidsvoornemens ge handhaafd blijven. Fusiepartner Datzelfde geldt voo'r het voor bereidend beroepsonderwijs (vbo). Zo maakt de Groene School in Goes zich zorgen omdat zogauw geen fusiepartner voorhanden is waarmee een 'gemengde leer wegin het leven kan worden ge roepen. Zo'n leerweg is noodzakelijk wil de school volwaardig blijven. Speciale regelingen voor dun bevolkte gebieden kunnen dat soort problemen uit de wereld helpen. Maar die komen er niet, vreest de onderwijsraad, wan neer VMC-onderzoekers straks geen jaarlijkse cijferbrij meer kunnen produceren. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat in de tweede helft van dit jaar in Arnemuiden strenger controleren op het cor rect aanbieden van huisvuil. Het groente-, fruit- en tuinafval dat daar wordt opgehaald wordt vanwege de onvoldoende kwaliteit door het Openbaar Li chaam Afvalstoffenverwijde- ring Noord- en Midden-Zee land (OLAZ) voor bijna de helft afgekeurd. Het gft-afval moet daarom worden gestort of ver brand tegen een hogere prijs. Dat kost de gemeente ongeveer 40.000 gulden extra. Dat blijkt uit de eerste concern- managementrapportage van de heringedeelde gemeente Mid delburg. Die rapportage behan delt de maanden januari tot en met maart 1997. De onvoldoen de kwaliteit van het Arnemuid- se gft-afval kost de gemeente 7 0 gulden per ton afval. Dat is ex clusief extra vervoers- en admi nistratiekosten. Per vracht af val die wordt aangeboden aan het OLAZ is de gemeente in to taal lOOOguldenmeerkwijtdan wanneer het afval wel van goe de kwaliteit zou zijn. Overschrijding Bij de raming van de verwer kingskosten voor afval uit Ar nemuiden is in de begroting die in maart van dit jaar is vastge steld geen rekening gehouden met deze uitgaven. In de rappor tage gaat de gemeente Middel burg nu uit van een overschrij ding van het budget met veertig mille. Vanwege de aard en de omvang van dit probleem gaat de gemeente in Arnemuiden strenger controleren op het juist aanbieden van het huisvuil dan in de andere delen van Middel burg. Voorafgaand aan dat ver scherpte toezicht wordt hier over uitgebreide voorlichting gegeven. Salarisstructuur Dg onvoorziene onkostenpost van 40.000 gulden is een van de tegenvallers die bij de dienst stadsbeheer over het eerste kwartaal van 1997 hebben ge leid tot een overschrijding van de begroting met 133.000 gul den. De dienst middelen heeft zelfs 205.000 gulden teveel uit- gegeven. Dat is met name ver oorzaakt door een nieuwe sala risstructuur die de gemeente 105:000 gulden meer heeft ge kost. De dienst maatschappelij ke zaken heeft zestig mille meer uitgegeven dan begroot. De dienst stadsontwikkeling maakt de tegenvallers voor een deel weer goed. De begroting van deze dienst toont een over schot van 124.000 gulden. Datis grotendeels te danken aan ho gere opbrengsten van bouwle- ges. Middelburg kampt daardoor per saldo met een tekoi't van 274.000 gulden. Overigens wordt dat in juni weer (vrijwel) volledig goedgemaakt door een vergoeding van het Rijk die de gemeente nog tegoed heeft. Het zou gaan om een bedrag van 250.000 tot 275.000 gulden dat het Rijk nog moet uitbetalen ter dekking van kosten die in de maanden januari tot en met maart zijn gemaakt. van onze verslaggever AXEL - De voorbeeldstatus duurzaam en energiezuinig bouwen die staatssecretaris D. Tommei dinsdag toekende aan De Hoven van Axel is goede re clame voor het woningbouw project in Axel-west. Door het nationale keurmerk zullen subsidieverstrekkers en sponsors eerder genegen zijn een bijdrage te verstrekken, ho pen de woningbouwvereniging RZVW en de gemeente AxelHet vervangen van 230 nog niet ge heel afgeschreven betonwonin- gen door 150 milieuvriendelijke en energiezuinige huur- en koopwoningen kost de Axelse corporatie zo'n 30 miljoen gul den. De gemeente Axel heeft voor verlegging, vervanging en verbetering van infrastructuur, de aanleg van groen en verhuis premies zo'n 4,5 miljoen gulden nodig. Bijna de helft daarvan moet uit provinciale potten als stads- en dorpsvernieuwing en het milieufonds komen. van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - Gedeputeerde G. de Kok heeft woensdag in grote lijnen overeenstemming bereikt met de georganiseerde landbouw in Zeeland over de voortgang van de landinrich ting in de provincie. De Kok wil de landinrichting stimuleren door meer vrijheid te bieden bij kavelruil, een nieuwe wijze van communiceren en tal van ande re voorstellen die binnenkort aan de orde komen in de staten commissie voor ruimtelijke or dening. Het provinciebestuur wil de landinrichting in Zeeland ver nieuwen, omdat het draagvlak onder de agrarische bevolking voor de projecten drastisch is afgenomen. De ruilverkavelin gen in Biervliet en Aardenburg zijn afgestemd en dinsdag be sloten de landbouwers hun ver tegenwoordiging in de herin richting kust West-Zeeuws- Vlaanderen niet langer te handhaven. Voorzitter C. J. Almekinders van de landinrichtingscommis sie voor de herinrichting kust verklaarde woensdag dat hij naar wegen zal blijven zoeken om in overleg te blijven met de landbouw. Almekinders: „Ver der zal ik provincie, waterschap en gemeenten adviseren met de planvorming voor de herinrich ting door te gaan. Hopelijk kan het plan in die mate gewijzigd worden dat er toch voldoende draagvlak bij de landbouw ont staat." Communicatie De Kok maakte woensdag avond bekend dat hij met de ge organiseerde landbouw in grote lij nen overeenstemming had be reikt over de wijze waarop in Zeeland verder moet worden gegaan met het instrument, landinrichting. Hij liet weten dat in de nota onder meer voor stellen zijn opgenomen voor het op een andere wijze communi ceren met de belanghebbenden en meer vrijwilligheid bij kavel ruil. De Kok: „Voor elke landinrich ting willen we van tevoren spel regels vaststellen, die specifiek voor dat project gelden", aldus De Kok. „Als een landinrich tingscommissie kan duidelijk maken dat publieke afspraken, zoals bijvoorbeeld de aanleg van fietspaden of natuurvrien delijke oevers, bereikt kunnen worden door meer vrijwilli heid bij kavelruil of andere s mulansen is dat voor ons e groot goed." Draagvlak De Kok beseft dat meer vrijw ligheid bij kavelruil en een bel re wijze van communiceren n: voldoende zijn voor het vergi ten van het draagvlak onder boeren voor landinrichting projecten. De landbouwc moeten er ook praktisch voc deel bij hebben. De Kok; „Bi nen het rijksbudget kunn middelen beschikbaar word gesteld voor dat doel." van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Shov keuringen, dressuur, spring- menwedstrijden: Vrouwenpi der staat zaterdag 28 juni gehi in het teken van het paard I dens de 28ste Zeeuwse Dag vi het Paard in manege De Ee dracht aan de Rijkebuurtweg. In de ochtenduren - vanaf 8. uur - vindt een groot aantal ke ringen plaats van Shetland p ny's, Groninger paarden, Ne Forest pony's, Haflingers, N derlandse trekpaarden, Fjc den, Welsh pony's, Friese paa den en het NRPS (Nederlan Rijpaarden- en Ponystamboel 's Middags, na de openingsha deling door de Veerse burg meester AC. deBruijnom 13 uur, staan onder meer een me parade, springwedstrijden, ei show van trekpaarden 1 Haflingers en een défilé van al kampioenspaarden op het pr gramma. Voorts verzorgt i Hackney-club een spectacula re show. Er worden daarnaast door tre paarden getrokken oude wer. tuigen gedemonstreerd en h NRPS verzorgt een dressüurd monstratie, gevolgd door ei optreden van Het Groning Paard onder den Zadel. Van 15,55 uur zij n er onder meer ca rousels en concoursen (enke span en dubbelspan) en een k' op muziek die wordt uitgevoe door het New Forest Poi Stamboek. De Zeeuwse Dag" v< het Paard duurt tot 17.30 uur. Vermoedelijk door een brandende gaskachel brak woensdagmorgen brand uit op de zolder van het studentenhuis. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Een uitslaande brand heeft woensdag in alle vroegte de zolder van een studentenhuis aan de Badhuis straat in Vlissingen in de as gelegd. De oorzaak is volgens de brandweer een brandende gaskachel. Vermoedelijk heb ben spullen die in de buurt van de kachel lagen, vlam gevat. De schade wordt ge raamd op 80.000 gulden. Bij de brand raakte niemand gewond. De 19-jarige bewoner van de kamer ontdekte de brand vrij snel en kon zijn huisgenoten op tijd waarschuwen. Toen de brandweer van Vlissingen ter plaatse kwam, was daarom al niemand meer in het pand aan wezig. De brand begon woensdagochtend rond 04.20 uur. De brandweer kon met twee ho- gedrukstralen via de trap het vuur op de zolder bestrijden en, zo formuleerde brandweercommandant D. G. Murre het, 'het vuur via de ramen naar buiten jagen'. Zo werd voorkomen dat de brand naar be neden toe zou overslaan. Na ongeveer twee uur kon de brandweer terugkeren naar de kazerne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 16