Scholquotum gaat niet omhoog Als een vis op het droge PZC Studenten exposeren voor het eerst buiten academie Het is gewoon een grapje Eerste parel aan kroon MindLink Duo leverde speed en xtc op bestelling zeeland 15 kunst cultuur Open dag groeidiagnostiek GroenLinks zoekt basis op Terneuzen bezuinigt toch op bieb Auto schept bromfietser Belg en Russen tegen de lamp Minister weigert inwilliging verzoek visserij donderdag 19 juni 1997 grafiek, er staan beelden van steen en staal, er zijn kerami sche voorwerpen te zien, instal laties en toegepaste kunst. „Het werk is zeer divers", be vestigt Van Halder. „De voor keuren voor verschillende ma terialen lopen behoorlijk uiteen en ook de manier van werken. De een legt de nadruk op vorm, de ander op inhoud. Zelf ben ik nogal perfectionistisch. Mijn werk moet strak zijn. Anderen gaan uit van de inhoud." Uitdrukkingsvorm De expositie geeft dan ook geen beeld van een richting die de he dendaagse kunst op het ogen blik inslaat, als dat al mogelijk zou zijn. Wat wel sterk naar vo ren komt is hoe jonge kunste naars naar een eigen uitdruk kingsvorm zoeken. Sommigen weten duidelijk wat ze willen, anderen proberen nog verschil lende stijlen uit. „We zijn bijna allemaal derdejaars", zegt Van Halder. „Tijdens het eerste jaar hebben we kennis gemaakt met alle verschillende disciplines, in het tweede jaar zijn we ons gaan specialiseren en halverwege het derde jaar zijn we onze eigen weg een beetje gaan zoeken. Volgend jaar werken we dat uit en studeren we af. Deze exposi tie is een momentopname die laat zien dat we midden in dat proces zitten." Kunst Kust, expositie van dertien studenten van de Academie voor Beeldende Vorming in Tilburg, in Galerie Noorderlicht, Domburg. Tot en met 28 juni, elke dag van 10-21 uur, behalve zondag. Advertentie festival nieuwe MUZIEK vrijdag 20 juni KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG OPENING 20.30 uur zaterdag 21 juni zondag 22 juni 20.30 uur GROTE KERK VEERE muziek en dans IANNIS XENAKIS op vertoon van deze advertentie GRATIS TOEGANG Het zware-ladingschip Super Servant 3 met onderzeeër in de Vlissingse buitenhaven. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Het zware-ladingschip Super Servant 3 van de Nederlandse rede rij Dockwise heeft woensdag een tussen stop gemaakt in Vlissingen met een onderzeeër uit India aan boord. Het trans port vertrekt volgens planning vanmor gen naar het noorden van Rusland, voor een grote onderhoudsbeurt op een scheepswerf bij Severodvinsk aan de Wit te Zee. De Super Servant 3 was in Vlissingen om brandstof in te nemen. Aanvankelijk zou dat in de Everingen, op de Westerschelde, gebeuren, maar het schip moest ook enke le reparaties ondergaan. Daarvoor meer de het af in de Vlissingse buitenhaven. De onderzeeër lag als een vis op het droge op het dek van de Super Servant 3De koepel en de rug staken boven de loodsen van de buitenhaven uit. Apparatuur De onderzeeër is van Russische makelij, behorend tot de Kilo-klasse. India heeft acht van die onderzeeboten. Ze zijn ge bouwd bij Sudomekh in Leningrad. De eerste is in 1986 opgeleverd, de laatste in 1991. Het exemplaar dat even in Vlissin gen was, de Sindhuvir, is van 1988. Ze kunnen tot 300 meter duiken. De Sindhuvir zal in Rusland een grote on derhoudsbeurt ondergaan. Het is niet on gebruikelijk dat een onderzeeër daarvoor teruggaat naar de leverancier. Die heeft de apparatuur en specifieke kennis in huis. Het transport is begin mei uit India ver trokken. Eind juni moet de Super Servant 3 met vracht op de plaats van bestem ming, in Severodvinsk, zijn. VLISSINGEN - Het Centrum voor Groeidiagnostiek te Nij megen overweegt een vestiging te openen in westelijk Bra bant. Om de belangstelling daarvoor te peilen wordt zaterdag 21 juni in het wijkcentrum De Meerenhof in Zevenbergen een open dag gehouden. Doel daarvan is om ook in Zeeland en Noord-Brabant be kendheid te geven aan een nieuwe meetmethode voor kinde ren vanaf vier jaar die mogelijk te langzaam of te snel groeien. Met een speciaal daartoe ontwikkelde meetstoel kan volgens A Langhout van het Centrum voor Groeidagnostiek binnen enkele weken zonder röntgen- en bloedonderzoek worden vastgesteld of een kind een afwijkende groeisnelheid heeft. Daaimeekan, aldus Langhout, in een aantal gevallen worden voorkomen dat hormonen worden gebruikt om de groei te be vorderen. De open dag begint zaterdag om 12.00 uur en duurt tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - GroenLinks Schouwen-Duiveland verstevigt het contact met de basis. De politieke partijmet één zetel ver tegenwoordigd in de gemeenteraad, heeft het eerste exem plaar uitgegeven van een nieuwsbrief. Het blad verschijnt vier keer per jaar. Ook wordt een spreekuur ingesteld, dat met ingang van donderdag 3 juli elke eerste donderdag van de maand wordt gehouden. De spreekuren vinden plaats tussen 17 en 18.30 uur in het gemeentehuis. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen houden vast aan een nieuwe bezuiniging van dertigduizend gulden op het budget van de openbare bibliotheek. Daarmee wordt voorbijgegaan aan het advies van een meerdex-heid van de commissies maatschappelijke dienstverlening, welzijn en financiën. Wél is het college bereid de korting uit te smeren over twee ja ren, zoals de fracties van WD en CDA hadden voorgesteld. Ook wordt afgezien van de bezuiniging van nog eens veertig duizend gulden, zoals eerder al was besloten bij de behande ling van de meerjarenbegroting. Het college zet eveneens de aangekondigde ombuiging op het budget van de stichtingen Toonbeeld en Welzijn Terneuzen door. Daarnaast wordt tevens de geldkraan voor het school zwemmen dichtgedraaid. De ombuigingsvoorstellen worden donderdag 26 juni bespro ken in de gemeenteraad. De openbai-e vergadering in het stad huis begint om 19.30 uur. OOSTBURG - Een 16-jarig meisje uit Oostburg en een even- oude jongen uit Sint-Kruis moesten dinsdagavond worden opgenomen in het Oostburgse ziekenhuis. De twee zaten op een bromfiets die werd aangereden door een 78-jarige Ter- neuzense automobiliste. De vrouw reed met haar auto achter uit over de Baljuw Veltersweg en zag de twee jongeren op de bromfiets daarbij over het hoofd. De jongen liep verwondin gen aan een arm op, het meisje een beenbreuk. KAPELLEBRUG - De politie hield in de nacht van dinsdag op woensdag bij een routinecontrole op de Gentsevaart in Ka- pellebrug drie mannen aan. Het ging om een 38-jarige Belg uit Sint-Nildaas en twee Witrussen van 24 en 19 jaar. De Belg had in Nederland nog een boete uitstaan van 1830 gulden. De Wit russen bleken niet in het bezit van de juiste identiteitspapie ren en werden overgedragen aan de vreemdelingendienst. De Belg werd ingesloten en wacht 30 dagen vervangende hechte nis. van onze verslaggever YERSEKE - De politie heeft een 30-jarige Yersekenaar en een 25-jarige inwoner van Hans- weert aangehouden op verden king van het op bestelling leve ren van speed en xtc. De 'dealers' deden dat per auto en hadden in totaal zo'n dertig klanten in Kapelle, 's-Graven- polder en Goes. Elk weekeinde waren zij actief. Volgens de poli tie werd geleverd aan kennis sen, allen afkomstig uit het 'housecircuit'. Per weekeinde werd zo'n 25 gram 'speed' (amfetamine) ver kocht en ongeveer vijftien xtc- pillen. Hoofdverdachte is de in woner van Hans weert. Voordat begin dit jaar een auto werd in gezet om de drugs op bestelling af te leveren, handelde hij al langer vanuit zijn woning. Mgens de politie is het de eer ste keer dat in de Oosterschelde- :egio dealers zijn opgepakt die een auto gebruikten om hun handelswaar af te leveren. „Er gaan wel geruchten dat er vaker gebruik wordt gemaakt van au to's, zeker door softdrugshan delaren. Maar in de praktijk zijn we daar nog niet op gestuit. Het blijven vooralsnog geruchten", aldus een politiewoordvoerder. De hoofdverdachte uit Hans- weert kocht de drugs in. Hij was al twee jaar actief als dealer. Vo rige week vrijdag werd deze 25- jarige man aangehouden in zijn auto. In die wagen vervoerde hij speed. Een 16-jarige plaatsge- note die in de auto aanwezig was werd daarbij ook aange houden. De inwoner van Yerseke werd een dag later aangehouden. Hij was degene die doorgaans de drugs vervoerde. De hoofdver dachte uit Hans weert en de Yersekenaar zijn in verzekering gesteld en zullen voor de rechter moeten verschijnen. Het 16-ja- rige meisje kon zaterdag het po litiebureau alweer verlaten. Bertus Staigerpaip: „Mijn Duitse vrienden lachen zich helemaal krom bij dit nummer." Single Staigerpaip over cliché-Duitser valt verkeerd van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal GOES - De single ligt vrijdag pas in de winkel, maar over de tekst is al flink wat commotie ontstaan. In het liedje 'Diese Platz ist Privé' schetst Bertus Staigerpaip, zingend in een soort steenkolen-Duits, het aloude clichébeeld van de dikke Duitser die zich ingraaft aan het Hollandse strand. Het Goethe Instituut in Am sterdam en het Ministerie van Buitenlandse Zaken vinden de plaat kwetsend en smakeloos. De komende maanden treedt Bertus Staiger paip, oftewel Ruud Broeders, zes keer op in Zeeland, waar tal van Duitsers hun vakantie doorbrengen. „Bang dat ik last krijg? Nee hoor, Duitsers begrijpen het liedje beter dan Neder landers." Bertus Staigerpaip is een bouwvakker die ste vige rockmuziek maakt met teksten in Bra bants dialect. „Waar we optreden is het feest", zegt Broeders, die soms alleen en soms met band het podium betreedt. Maar de nieuwste single 'Diese Platz ist Privé' brengt niet ieder een in een feeststemming- Na een paar keer draaien op de radio volgden meteen veront waardigde reacties. Enkele fragmenten uit het liedje: Ich prop dan 's morgens maine Kinder, Main Frau und Schoonmoeder auch in maine neue 500 SEC und main 140kilo bierbauch. An de Grens staan ivai in de file, Um 4 uur komen wai dan aan am Strand, Dan staat daar weer zo'n doeme Hollander, op main Parkierplatz natuurlijk. En: XVir nemen Bier und vette Brat- wurst mee naar 't Strand in Sjeeveningen. Tekstschrijver Broeders verbaast zich over de opwinding, maar geeft toe dat die hem niet slecht uitkomt „Ik stond helemaal versteld. Maken we zo'n plaatje, springen het ministe rie, het Goethe Instituut, De Telegraaf en Nova er meteen bovenop. Er werd gesuggereerd dat wij dat hadden uitgelokt, maar zo'n promotie stunt verzin je niet." Hij snapt niet waaraan het Goethe Instituut en het Ministerie van Bui tenlandse Zaken zich nu precies storen. „Het is gewoon een grapje. Wij zetten vaak typetjes neer. Misschien gebruik ik vooroordelen over Duitsers, maar andersom bestaan die toch ook? Daar denken ze dat wij op klompen lopen, gie rig zijn en per dag een kilo kaas vreten. Maar dat doen we toch ook niet allemaal? Zoals niet iedex-e Oosteni'ijker kan jodelen." „Die ldachten slaan nergens op. Mensen halen altijd die verrekte rot-ooiiog erbij. Dat is jam mer. Dit is juist een hint naar de Duitsers van: 'Laten we samen eens een neut gaan pakken.' Dit gaat over een soort Duitse Ome Joop. Niks is leuk en niks is goed. Ik heb een hoop Duitse vrienden en die lachen zxch helemaal krom bij dit nummer. Duitsers hebben in het buitenland vaak een grote smoel, net als Hollanders. Daar Min je toch samen over lachen? Ik hoop dat een Duitse groep eens zoiets over een Nederlander zingt." Teer punt „Kennelijk is het nog steeds een teer punt om iets over Duitsers te zeggen. Maar de Duitse consul reageerde heel anders dan het Goethe Instituut. Hij vond dat ik een taboe doorbrak. Zoiets moet kunnen, vond hijDie man begreep het dus. Kijk, het beeld van de Duitsers dat door de media de wereld in wordt geholpen, dat zij altijd maar de boosdoeners zijn, dat zou eens op moeten houden." Broeders vindt niet dat hij met zijn liedje juist inspeelt op anti-Duitse gevoelens. „Welnee. Dit is toch gewoon een leuk typetje? Dit is om te lachen." Bertus Staigerpaip solo in Zeeland: 27 juni. café De Pompe Goes, 5 juli Kiekiens 's Heerenhoek, 18 juli en 8 aug (onder voorbehoud) Pinky Renesse, 15 aug 't Karrewiel Koudekerke en 16 aug Don Leone in Yers eke. Aanvang steeds 21 30 uur. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Petje Pita- mientje kan de pot pindakaas laten staan. Desiderata is tegen woordig zijn smoel. De debuut- cd van MindLink is er een ge worden waar Eddy de Putter, zanger met de pet op, en z'n vier companen de boer mee opkun nen. Een volwassen produët, opgenomen onder de vlag van het Leidse label Killerwhale Re cords, dat in alles blijk geeft van de professionele aspiraties van de Terneuzense band. MindLink is zindelijk gewor den. Hoewel na 57 minuten Des iderata de indruk blijft bestaan dat de Scheldestedelingen tot de vele Faith No More-luier- groepjes horen, tekent zich on miskenbaar het serieuze ont staan af van een eigen geluid, wat dat tegenwoordig in de jungle der muzikaliteiten ook mag zijn. De invloed van een jaar Eddy de Putter is daarop ongetwijfeld van betekenis ge weest. Flirt De debuut-cd getuigt van durf. Het openingsnummer 'Freaks' is een bijna psychedelische flirt van funk, metal, symfonische rock en trendy punk. In 'Time' komt die gewaagde mengel moes van stijlen en tempowisse lingen mogelijk nog beter tot ui ting. Daarmee is gelijk de toon gezet voor de negen overige nummers uit eigen kokex'. Het goed acht minuten durende 'Subneptum', bijvoorbeeld, bulkt van het zelfvertrouwen. Rustig opgebouwd met wave achtige industriegeluiden, af gewisseld met typische metal- uitbarstingen en zelfs een knip oog naar het mystieke van Da vid Sylvian. Jammer alleen dat juist in dit nummer de tekst wat minder goed is te verstaan. Want MindLink pretendeert toch, zo blijkt uit haar repertoi re, een band te zijn met een maatschappijkritische inslag. Variatie De digitale opname geeft De Putter de kans ook kritisch naar zichzelf te luisteren, opdat hij wat vaker van zijn minaret klimt en iets meer vaxiatie uit z'n stem weet te halen. Niets te hoog gegrepen, zo toont hij bo venal in 'Subneptum' en 'Sé- quence'. Het zou het gelxiid van MindLink zeker verder onder scheiden van de massa's kloon- groepjes. Dat moet ook studio-technicus Jack Nobelen hebben aange voeld. Hij dubte De Putters zang, zodat het op de cd lijkt dat er een tweede stem van de partij is. Een duidelijk meeiAvaai-de. Inmiddels wordt gitarist Eddie Verberkmoes klaargestoomd om de achtergxondvocals live voor z'n rekening te nemen, laat bassist en bandleider Jan Ver doorn weten. Gitaren en dwin gende drams zijn op eenpi'ettige manier in de nummers veme- ven. Geen moment wordt het idee opgedrongen dat de tussen- paiüjen zijn ingebouwd omdat een dergelijk stx-amien nu een maal verplicht is voor een beetje gitaarband. MindLink (1992) begon vorig jaar, met de komst van De Put ter, aan een nieuwe start, zo was de overtuiging van de bandle den. Doorbx-eken is, nu het de buut-album in een eerste oplage van elfhonderd stuks in de win kels ligt, de volgende droom van het vijftal. Ze lijken klaar te zijn voor het grotere werk. Op zoek, desiderata, naar erkenning. van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Minister J. van Aartsen van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij voelt niets voor een tussentijdse ver hoging van het scholquotum. Er zit wel meer schol in de Noord zee, maar Van Aartsen wil de ex- 'Ira hoeveelheid nog niet benut ten. Hij wil de vis als een buffer, als een reserve, voor andere ja ren bewaren. De Federatie van Visserijver- ■nigingen vroeg Van Aartsen eerder deze maand om een tus sentijdse verhoging van het scholquotum. De visserij-orga nisatie deed dat naar aanleiding van biologisch onderzoek, waaruit bleek dat er voldoende schol in de Noordzee zit om een j quotum van 98.000 ton te recht- vaardigen. Het scholquotum voor de Noordzee ligt dit jaar op 80.00 0 ton. Volgens de Federatie zou dat tot 90.000 ton verhoogd kunnen wox'den. Nederlandse tfssers krijgen 45 procent van dat Noordzee-quotum. Van Aartsen reageerde woens dag in de Kamercommissie voor visserij afwijzend op het ver zoek van de federatie, waarbij ook de Zeeuwse visserijvereni ging Zevibel is aangesloten. Fe- dex'atie-voorzitter B. Daalder gaf de moed nog niet op. „Wij hebben 2 juli ovexieg met de mi nister. Wij zullen ons verzoek dan nogmaals onderbouwen." Verantwoord Volgens Daalder is het verant woord om het scholquotum tus sentijds te verhogen. „Biologen zitten op een quotum van 98.000 ton. Wij vragen 90.000 ton. Dat is dus niet overvraagd. Ook wij willen voorzichtig omgaan met de schol." Visquota worden steeds voor een jaar vastgesteld door de Eu ropese ministers van visserijZij stellen eind december de vis quota voor het volgende jaar vast. Tussentijdse vex-andex'in- gen naar boven of beneden zijn zeldzaam. Vissexnj-organisaties zijn daar over het algemeen ook niet van gechaxmeex'd. Het kan de bedrijfsplanning in de war brengen, zeker bij een verlaging van een quotum. Daalder vindt desondanks dat er een uitzondering moet wor den gemaakt voor het scholquo tum. „Er is sprake van een noodsituatie in de scholvissei'ij Het scholquotum zit dit jaar op een historisch dieptepunt. De tongvangsten zijn bovendien niet bijzonder groot, waar schijnlijk door de strenge win ters. Vissers komen het tweede halfjaar in moeilijkheden, als er niets gebeurt." "Elevated Living', kunstwerk van Jorg Wijnen en Jeroen van Hal- (*er- foto Ruben Oreel van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal eens in contact met het publiek. Op de academie wox-dt natuur- lijk heel serieus naar ons werk gekeken, maar nu treffen we mensen die gewoon zeggen wat ze ervan vinden." Twee van de kunstenaars ko men uit Zeeland: Michiel Paal vast en Liesbeth Minderhoud. Van de laatste wonen de ouders in de Noordstraat. Zij werd door de galerie gevraagd om eens een expositie in te richten. „Op kor te termijn was er ineens een kans", aldus Van Halder. „Lies beth kon deze grote ruimte in haar eentje niet vullen. Het leek haar leuk om er wat mensen bij te vragen." De studenten zitten bijna alle maal bij elkaar in de Mas. Som migen worden opgeleid tot kun stenaar, anderen tot docent handvaardigheid. Ze hebben zeer uiteenlopende werken mee naar Domburg genomen. Er hangen foto's, schilderijen en DOMBURG - Aan de ingang ligt een gastenboek waarin bezoe kers hun mening kunnen geven over de tentoonstelling. „Het zal wel moderne kunst zijn", schrijft ene Kees Jan. „Ik snap er niks van." Corrie en Kees uit Rotterdam daarentegen: „Ik heb in heel mijn leven nog niet zo'n mooie expositie gezien." Het gaat om de tentoonstelling Kunst Kust van dexfien jonge kunstenaars in galerie Noorder licht in Domburg. In het voor malige kerkgebouw aan de Noordstraat is werk te zien van studenten van de Academie voor Beeldende Vorming in Til burg. Om beurten surveilleren zij daar ook en geven ze een toe lichting bij de werken. „Het is de eerste keer dat we buiten de academie exposei'en", zegt Je roen van Halder. „Zo komen we MindLink. foto Peter Verdurmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15