Vonnis Vestzaktheater geveld PZC Veel animo voor kindermilieudag Verwarring over statuten DELTA Jubilerende wijkvereniging 't Zand Middelburg viert feest Grijpskerke krijgt geen dorpshuis met meer functies zeeland w 13 Wethouder moet op zoek naar vervangend onderkomen Scholieren leren van aqua-kits Van Aartsen wil controleboot Kadaster steunt herstel hengst Gift voor jeugdwerk Souburg Boete voor dronken automobilist Politie betrapt 482 hardrijders Werkgroep vreest misbruik geld voor gehandicapten donderdag 19 juni 1997 van onze verslaggever Maurits Sep GISSINGEN - Als het Vest zaktheater dicht moet, dan moet dat maar. Maar het college van B en W van Vlissingen heeft wel de morele verplichting de Zeeuwse Komedie een adequate vervangende ruimte aan te bie den. Met deze opdracht stuurde de raadscommissie welzijn, volksgezondheid, cultuur, ac commodaties en milieu woens dagmiddag wethouder L. C. Poppe-de Looff terug naar het college. Daarmee lijkt het doek voor het kleine vlakkevloerthe- ater dat inmiddels 26 jaar be slaat, definitief gevallen. De wethouder bevestigde giste ren nogmaals dat het Vestzak- heater wat B en W betreft dicht at. „Maar natuurlijk voel ik morele verplichting een pas sende oefenruimte te vinden voor de Zeeuwse Komedie", vervolgde zij. Daarover zou zij ook al hebben gesproken met het bestuur van de Zeeuwse Ko medie. De gemeente heeft als re petitieruimte een gymnastiek zaal in gedachte. Niet voldoende Leonard van de Berge van de Zeeuwse Komedie - die woens dagmiddag bij de commissie vergadering de belangen van het theatergezelschap behartig- - verwierp die gedachte on middellijk. „Ik weet niet of u wel eens bij onze repetities bent binnengelopen, maar alleen een gymzaal is lang niet voldoende om in te repeteren én om alle honderden kostuums, alle de corstukken en andere materia len in op te bergen." Wethouder VLISSINGEN Bazar - In en om het kerkge bouw De Schaapskooi in Vlis singen (nabij winkelcentrum Papegaaienburg) wordt op za- dag 28 juni van 10.00 tot 00 uur een bazar-rommel- markt gehouden. Er worden on der meer bloemen, kleding, speelgoed en handwerken ver kocht. Verder staan er staan di verse stands waaronder het rad van avontuur, een schiettent en zenuwspiraal. Er zijn ook drankjes en hapjes te verkrij gen. De opbrengst is bestemd ■oor de kerk en het jeugdwerk. Poppe-De Looff reageerde met de opmerking dat zij nog een jaar de tijd heeft om een oplos sing te vinden. „De Zeeuwse Komedie mag het seizoen 1997/'98 nog gewoon in het Vestzaktheater voorstellingen programmeren. Voor optredens moet het gezel schap na de sluiting van het Vestzaktheater in de visie van het college uitwijken naar het Arsenaaltheater. Dat is voor het bestuur en de leden van de Zeeuwse Komedie evenwel 'on bespreekbaar', zei Van de Berge. Wij kiezen voor een klei n thea ter. Vanwege de sfeer en het spelplezier. Wij willen boven dien op korte termijn duidelijk heid. Helaas zitten we in een on dergeschikte positie. De liefde voor cultuur en accommodaties is niet af te dwingen. We wach ten dus maar af." Hij eindigde met een betekenisvolle waar schuwing: „De actiebereidheid bij de leden is groot." Amateurkunst Overigens constateerde een aantal commissieleden wel dat sluiting van het Vestzaktheater eigenlijk in strijd is met het kunst- en cultuurbeleid dat door de Raad voor Kunst en Cultuur in oprichting in de nota 'De rede(n) van Vlissingen' wordt voorgesteld. Daarin wordt het Vestzaktheater im mers een belangrijke plaats toe bedeeld in de amateurkunst in Vlissingen. En zo belangrijk als het theater aan het Bellamy- park is voor de amateurkunst, zo belangrijk is de amateur kunst voor Vlissingen. Daarentegen werden de nota 'De rede(n) van Vlissingen' en het daarin geformuleerde kunst- en cultuurbeleid woens dagmiddag met lof door de com missie ontvangen. Met name de aandacht die wordt besteed aan amateurkunst en aan de toegan kelijkheid van kunst en cultuur voor een zo breed mogelijk pu bliek, stemde de commissiele den tevreden. Dat bracht hen echter weer terug bij af, name lijk bij de Zeeuwse Komedie. Want als amateurkunst zo be langrijk is, moeten de amateurs goede accommodaties krijgen. Dat geldt dus ook voor de Zeeuwse Komedie, aldus de commissie. En als dat niet meer kan in het Vestzaktheater, dan ergens anders, herhaalden zij. Een van de Vlissingse deelnemers aan de kindermilieudag speurt naar vuil met een verrekijker bij het Mic-Mec aan de Korenbloem laan. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster Annemarie Koedam VLISSINGEN - Er is veel animo voor de kindermilieudagen die deze maand in Zeeland plaatsvinden. Onder het motto 'de natuur moet leven, laat afval niet zwe' ven' worden kinderen door middel van grappige activiteiten bewust gemaakt van het vele straatafval dat in wijken ligt. De spelen zijn een initiatief van het OLAZ (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij- dering Midden- en Noord-Zeeland) en worden uitgevoerd door een team van het Recreatiewerk Zuid Nederland. Woensdagmiddag werd bij het Milieu Educatie Centrum De Kloek aan de Vlis singse Korenbloemlaan zo'n kindermi- lieumiddag gehouden. He.t was de zeven de Zeeuwse plaats die het team van het Recreatiewerk aandeed. Volgens Dennis Schenk, plaatsvervangend coördinator van het team. bezochten aardig wat kin deren de milieudagen. Hij schat dat er per locatie al gauw zo'n 30 a 35 waren. Activiteiten Activiteiten die plaatsvonden waren on der meer het zogenoemde Troeptrekken, een luchtkussenspel. Twee kinderen kre gen bij dit spel elk een gordel om waaraan een kabel zat. Dit touw verbond beide deelnemers aan elkaar en bemoeilijkte het om 'troep' te pakken. Deze troep - af- beelingen van afval die met klitteband aan het luchtkussen vastzaten - moest op de pilaar van het luchtkussen worden vastgeplakt. Een van de deelneemsters aan de milieudag, Hanan (12), vond het luchtkussenspel het leukst. „Ik heb drie plakdingetjes gepakt. Nu ga ik naar de halve finale." „Elke activiteit wordt in competitievorm gedaan", vertelde Schenk. „De winnaars van het luchtkussenspel bijvoorbeeld moeten tegen elkaar spelen en de uitein delijke winnaar daarvan krijgt een prijs, een mini-groen-containertje. De spelen zijn dus best prestatiegericht." De activiteiten verschillen per locatie. Dat ligt onder meer aan de opkomst. Wel zijn er altijd twee typetjes, de zakkenvul ler en de steltprikker, die met de kinderen de wijk ingaan om die op te ruimen. Vol gens Schenk is het wel zinvol om kinderen door middel van spelletjes milieubewus ter te maken. Schenk: ,.De typetjes maken het verzamelen van afval een stuk leuker. Zij maken de kinderen wijs dat ze nor maal zelf alles moeten opruimen en vra gen de kinderen om hulp. Een van hen heeft een verrekijker om het vuil op te sporen. Tijdens het opruimen pakken de meeste kinderen het vuil wel op. Vooral de oudere kinderen." HEINKENSZAND - Het nemen van watermonsters, het be palen van de waterkwaliteit en uitzoeken in hoeverre water vervuild is, het hoeft allemaal geen probleem meer te zijn voor scholieren in het voortgezet onderwijs. Scholen trekken steeds vaker de natuur in voor veldonderzoek, maar een veld- laboratorium werd node gemist. Het consulentschap natuur en milieu-educatie (NME) nam woensdag enkele aqua-kits in gebruik, leskisten waarmee waterkwaliteitsonderzoek kan worden gedaan. De kisten zijn ontwikkeld door vijf tweede jaars studenten van de Hogeschool Zeeland, die de opleiding aquatische ecotechnologie volgen. Het materiaal is uitgetest op drie scholen in Zeeland. Scholen die bijvoorbeeld in de vakken biologie of scheikunde iets willen doen aan water kwaliteit, kunnen de aqua-kits bij NME lenen. DEN HAAG - Minister J. van Aarsten (Visserij) wil een eigen schip aanschaffen om vissers op zee te controleren. Hij weet alleen nog niet of hij daarvoor het geld heeft. Dat moet met Prinsjesdag bekend zijn. Tot nu toe controleren ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst de visserij vanaf boten van de Kustwacht. De marine heeft echter nog andere dingen te doen dan AID'ers rond te varen. Met een eigen controlevaar tuig, speciaal uitgerust om toe te zien op de visserij, kan Van Aartsen de marine ontlasten. De minister is bereid met zijn Europese collega's te praten over een beter beheer van de garnalen vangstzei hij WD-Ka- merlid O. Vos woensdag toe tijdens een overleg. Volgens Vos liggen de pakhuizen nu vol met Hollandse garnalen en is dat ongunstig voor de vissers. Als de Nederlandse vissers zich vrijwillig beperken, zijn er altijd collega's uit omringende landen die wel blijven vissen, meent de VVD'er. MIDDELBURG - Het Kadaster Zeeland schenkt de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) 5000 gulden voor restauratie van de TH49, genaamd Drie Gebroeders, een hengst (houten vissers schip) die recent werd aangekocht door de SBH, maar in ver vallen staat verkeert en hard aan restauratie toe is. Het Ka daster heeft zich het lot van het begin deze eeuw in Zeeuws- Vlaanderen gebouwde schip aangetrokken en daarom over handigt de directeur van deze instantie A F. Faas het bedrag maandag 23 juni aan K. Tenwolde, voorzitter van de hoogaar- zenstichting. Tevens wordt die dag om 11.00 uur in de hal van het Kadastergebouw aan de Middelburgse Vrijlandstraat een kleine tentoonstelling geopend over hoogaarzen en hengsten in de Zeeuwse delta. De expositie duurt tot 17 juli en is op werkdagen te bezichtigen tussen 9.00 en 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting voor Kerkelijk Jeugdwerk Oost- en West-Souburg in Oost-Souburg een bedrag van 2000 gulden toegekend voor de organisatie van vakantieactiviteiten in 1997. Het Juliana Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving, zoals buurtverenigingen, sociëteiten en dorpshuizen. Het fonds geeft ook geld voor projecten die wil len voorkomen dat mensen geïsoleerd raken, zoals vrijwillige hulpdiensten en zorg voor de jeugd. IJZENDIJKE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op Rijksweg 61 bij IJzendijke een 50-jarige auto mobilist aangehouden. De man was onder invloed achter het stuur van zijn auto gekropen. De meetapparatuur wees een alcoholpromillage van ruim 0,6 promille op. Het kwam de man op een boete van 350 gulden te staan. van onze verslaggeefster Edith Ramakers KOUDEKERKE - In twee raadscommissies was er woens dagavond verwarring over het standpunt van het dagelijkse bestuur van de gemeente Veere rond de statutenwijziging van NV DELTA Nutsbedrijven. De raadscommissies namen daar door het heft in handen en lieten een zeer duidelijk mening ho ren. De raad vindt dat de over winst van DELTA teruggegeven moet worden aan de kleinver bruikers, dat de invloed van de aandeelhouders (provincie en gemeenten) gehandhaafd dient te blij ven en dat de statutenwij ziging van het nutsbedrijf onno dig is. Met die boodschap kan T. J. M. Maas-Stevens maandag naar de algemene aandeelhouders van NV DELTA Nutsbedrijven. Op aandringen van de commissie algemeen bestuur en financien verduidelijkte burgemeester A C. de Bruijn woensdagavond het standpunt van het college. „Het college heeft nog geen be hoefte aan voorbereiding van een statutenwijziging van de NV DELTA Nutsbedrijven. Daarover hebben we het als er duidelijkheid is over de nieuwe energiewetgeving. Er komt in MIDDELBURG - Bij snelheids controles op Walcheren zijn woensdag in totaal 482 bestuur ders betrapt op te hard rijden. De meeste overtredingen wer den geconstateerd op de Koude- herkseweg in Middelburg. Daar overschreden tussen 9.50 en i 12.00 uur 216 bestuurders de maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. De hoogste geme- ilen snelheid bedroeg 90 kilome ter per uur. De radarapparatuur stond ook bij wegwerkzaamheden op rijksweg A58 ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland. Tus sen 13.15 en 15.00 uur negeer den 143 bestuurders de tijdelij ke limiet van 70 kilometer per uur. Dr werd woensdag verder ge- controleerd op de Noordweg in Sint Laurens (36 overtredin gen), de Gerbrandystraat in Vlissingen (43), de Langendam iuZoutelande (66), de Vrouwen- Polderseweg bij Serooskerke(9) en de Westkapelseweg bij Zou de toekomst een scheiding in nutstaken en commerciële ta ken. Daarover wil het college meedenken en meer vraagt DELTA nu niet. Het nutsbedrijf vraagt of gemeenten en provin cie willen toegroeien naar een kemtakendiscussie. Voor een voorbereiding op de statuten wijziging is het nog te vroeg." Uit de commissievergaderingen economische zaken en financi en bleek dat de raadsleden bij een statutenwijziging van NV DELTA Nutsbedrijven vrezen dat de burger geweld wordt aangedaan. W. J. van Tatenhove van de CD A-fractie zei in een uitvoerig betoog dat nutsvoor zieningen nooit risicodragend ingezet mogen worden. „Bur gers behoren een deel van de DELTA winst te krijgen." zie ook pagina 17 KOUDEKERKE - Het advies orgaan de stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren waarschuwde woensdagavond de raadscommissie financiën van de gemeente Veere dat on- derbestedingsgelden van de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) niet uitgeput worden door grote instellingen. R. Jobse, lid van de stichting, gaf als verklaring dat organisa ties als woningbouwverenigin gen, of grote tehuizen de wegen van subsidie goed weten te be wandelen. „Het onderbeste- dingsgeld van de WVG is be stemd voor alle gehandicapten. Maar als er veel gelden naar al gemene middelen wegvloeien voor aanpassingen in massale nieuwbouwcomplexen, dan is voor kleine ondernemingen de pot snel leeg." De stichting en alle commissie leden adviseerden positief op het beschikbaar stellen van een bedrag van 10.000 gulden voor aanpassingen in een gezinsver vangend tehuis in Zoutelande. DOMBURG Beurs - Peuterspeelzaal Hum- melhonk in Domburg houdt za terdag 21 juni een box-, bed- en buggybeurs. Tevens is er een kindervrijmarkt. De beurs be gint om 10.00 uur. De speelzaal is gevestigd aan de Singel 8, Voorzitster K. Minderhout van de jubilerende wijkvereniging 't Zand: „De mensen kijken meer televisie." foto Lex de Meester van onze verslaggeefster Annemarie Koedam MIDDELBURG - Al een halve eeuw houdt Wijkvereniging 't Zand in Middelburg stand. De op 1 juli 1947 opgerichte vereniging viert dit gouden ju bileum met diverse feestelijke activiteiten. Maar er is niet alleen feestvreugde. De ver eniging kampt namelijk met, tegenslagen. Zo loopt het le denaantal terug. Had de ver eniging tien jaar geleden 700 leden, nu zijn dat er nog 550. Daarnaast zijn er problemen met de speeltuin van 't Zand. Het verenigingsleven gaat achteruit, zegt waarnemend voorzitster M. Minderhout. „Vroeger hielden we onze fees ten in de schouwburg. Die kre gen we toen twee avonden vol. Nu zitten er tijdens feesten soms maar veertig man in het clubhuis." Volgens haar heeft deze terugval onder meer te maken met het feit dat mensen steeds meer televisie kijken en vaker uitgaan. Aan de activiteiten die de ver eniging haar leden aanbiedt, kan het niet liggen, 't Zand heeft vele clubs en cursussen voor haar leden. Er zijn spor ten te beoefenen als wandelen, volleybal, badminton en da- mesgym. Andere activiteiten zijn schilderen, klaverjassen, handwerken, volksdansen en bloemschikken. Ook voor de jeugd is er vertier Zij kunnen zich aansluiten bij de jeugd- knutselclub, het volksdansen en de kinderoperetteclub. Eén keer per jaar is er in het club huis een uitvoering van de kin deroperette. Zo'n achttien jaar geleden ontstond het Zandstroomcon- tact. Met de leus 'Kom uit je huis' moesten vrouwen gesti- muleerd worden om eens wat vaker de deur uit te gaan. De waarnemend voorzitster ver telt hierover: „Als enige vrouw in het bestuur kreeg ik hier voor niet veel steun van de overige bestuursleden. Maar er kwamen onverwacht heel veel \Touwen op af." Het Zandstroomcontact bestaat nog steeds, maar spreekt nu veel minder vrouwen aan. Rond diezelfde tijd, eind jaren zeventig, begon de wijkvereni ging een VOS-cursus: Vrou wen Oriënteren zich op de Sa menleving. Vrouwen leerden om minder over zich heen te laten lopen. Minderhout: „Zij werden een stuk mondiger. Dit bracht destijds heel wat schokken teweeg. Met name de mannen waren er niet echt dankbaar voor." Voor de allerkleinsten is er een speeltuin. De nieuwe wet voor de speeltuinkeuring stelt ech ter hogere eisen aan de speel toestellen. Minderhout: „Sommige toestellen zijn on veilig verklaard en moeten worden vervangen. Dat kost wel 20.000 gufden. En dan moeten ze ook nog geplaatst worden. We hebben instanties verzocht om geen bloemen of cadeaus te geven voor ons ju- blileum, maar geld. Dat kun nen we veel beter gebruiken." Een andere bron van zorg is het ontbreken van een speel tuintoezichthouder. Vroeger was er een opzichter die een oogje in het zeil hield. Tegen woordig doen moeders dat. De vereniging is daarom naarstig op zoek naar een banenpooler die de moeders kan vervangen. Wijkvereniging 't Zand hoopt met dé viering van het jubile um meer wijkbewoners te in teresseren in de vereniging. Minderhout heeft haar hoop gevestigd op jonge mensen, zodat de toekomst van de wijkvereniging wordt veilig gesteld. De waarnemend voor zitster, die ook penningmees ter is geweest, treedt zelf op de volgende jaarvergadering te rug. „Maar." zegt ze. „dat be tekent niet dat ik me niet meer zal inzetten voor de wijkver eniging." t Zand houdt op zaterdag 21 juni van 13.00 tot 18.00 uur een open dag in het clubhuis de Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat 42. Er wordt onder méér een filmgetoond over de bou w van het huidige club huis, er zijn meerdere exposities en er worden volksdansen gedemon streerd Op zaterdag 28 juni is er feest voor de jeugd en op zaterdag 5 juli houdt het bestuur een recep tie voor genodigden. van onze verslaggeefster Edith Ramakers GRIJPSKERKE - Het dorps huis van Grijpskerke blijft on danks een ingrijpende verbou wing voorlopig alleen geschikt voor sport en spel. Vorig jaar stelde de Mariekerkse gemeen teraad ruim 7,5 ton beschikbaar voor de renovatie. Bij de presen tatie van de plannen werd ge suggereerd dat het dorpshuis multifunctioneel zou worden. In elk geval kunnen er dit jaar geen bijzondere activiteiten plaatsvinden. De nieuwe gemeente Veere zit met een schuld opgezadeld van ongeveer 14.000 gulden. De voormalige gemeente Marie- kerke overschreed ruimschoots het beschikbaar gestelde be drag. Veere heeft daarnaast nog ongeveer 6.000 gulden nodig voor de afwikkeling van de re novatie, zoals de geluidsinstal latie, opberging van toestellen, verlichting. Het dorsphuis vol doet daarna aan eigentijdse ei sen van een gymnastiekzaal. De commissie welzijn, sociale za ken, onderwijs, sport en volks gezondheid van de gemeente Veere adviseerde het aanvullen de krediet van 20.000 gulden be schikbaar te stellen. Gymzaal Raadslid Rvan der Meer van de AOV/Unie 55+ verzuchtte dat Veere er niets meer mee opschiet te treuren om de handelwijze van de vorige gemeente. „We moeten verder. Ik geloof dat het dorpshuis op geen enkele wijze multifunctioneel gemaakt kan worden. Als dan nu blijkt dat ook de exploitatie tegenvalt, kun je beter kiezen voor een gymzaal in plaats van een ruim te die ook geschikt is voor voor stellingen en partijen. Voor de gymzaal is nog slechts een klei- W. J. van Tatenhove van het CDA \Toeg zich af of een nieuwe ingrijpende verbouwing op ter mijn tot exploitatiewinst kon leiden. „Als er beslist wordt één ton te steken in een aanvullende verbouwing, zou het dorpshuis op termijn dan winstgevend zijn?" Accommodatiebeleid Wethouder J. Gelok reageerde dat daar nog geen onderzoek naar was verricht. „Deze aan passing is voor dit jaar. We be kijken hoe we in heel de ge meente Veere met dorpshuizen omgaan. Dat komt in het ac commodatiebeleid tot uitdruk king." Begin 1998 wordt de be leidsnota besproken waarin aangegeven wordt hoe Veere omgaat met de welzijnsaccom- modaties." KOUDEKERKE Rommelmarkt - De dorpsver eniging Koudekerke houdt za terdag 28 juni een rommelmarkt op het Dorpsplein in Koudeker ke. Van 9.00 tot 15.00 uur staan er zo'n twintig kramen met on der meer meubilair, boeken, elektrische apparatuur, speel goed en kleding Verder verko pen plaatselijke en regionale ondernemers hun waren en zijn er kramen van vrijwilligersor ganisaties als Unicef en het Ro de Kruis. Om 10.00 uur is er een verkoping bij opbod van een aantal waardevolle spullen. Met de opbrengst van de markt wor den de activiteiten van de ver eniging gefinancierd. MIDDELBURG Showbands - Op de Markt in Middelburg vindt op zaterdag 28 juni de jaarlijkse reünie van orkesten met oud-showband- muzikanten plaats, The bands meet. Aan het concert doen vijf blaasorkesten mee: J. D.'s Big Band uit Dordrecht, Beatrix Brass 85 uit Hilversum, K&G 3 uit Leiden, The Old Stars uit Eindhoven en Humoreske uit Middelburg. De optredens vin den op vijf podia plaats, van 13.00 tot 17.00 uur. De reünie vond in 1992 ook in Middelburg plaats, toen op het Plein 40. Aan het eind van de middag, op za terdag 28 juni, geven de bands een gezamenlijk concert en spe len dan nummers als Blueberry Hill, The show must go on en Easy Livin'. WEST-SOUBURG Rommelmarkt - Op het plein achter de voormalige Mamix- school aan de Van Doornlaan 40 in West-Souburg houdt pink stergemeenschap Shalom een rommelmarkt op zaterdag 21 juni. Deze markt duurt van 9.00 tot 15.00 uur. Behalve de rom- melstands zijn er diverse kra men met hapjes, drankjes en snacks. Tevens is er om ongeveer 14.00 uur een optreden van het Intercultureel Gospelkoor Sounds of Hope.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13