Bijstand aan politie afdwingen Boeren verwachten goede oogst Machinefabriek Herder gelauwerd Actie binnenvaart voor behoud van wettelijke toerbeurt Brandbrief naar minister Jagersdag Beperkt treinverkeer Illegaal onderkaken rapen uit 'geldnood' zeeuwse almanak Rijstijl van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken moet agenten van buiten Zeeland aanwijzen voor bij stand aan het Zeeuwse korps tijdens het zomerseizoen. Een brief van deze strekking is woensdag naar Den Haag ge stuurd door het dagelijks be stuur van het regionaal politie- college, bestaande uit de Zeeuwse burgemeesters die de politie besturen. De Zeeuwse politie heeft inmid dels 75 procent van de extra hulp van buiten de provincie in de zomerweken in kunnen vul len. Het is echter zeer de vraag of de 100 procent, ruim dertig agenten, wordt gehaald. Oorzaak van de problemen is het feit dat de minister van Bin nenlandse Zaken pas half april kenbaar maakte dat hij in de zo mer zeven ton beschikbaar stel de voor het inhuren van extra politiesteun voor Zeeland. Het Zeeuwse politiekorps moest vervolgens in allerijl zelf men sen gaan werven. Korpschefs Dat is tot nu toe maar ten dele gelukt, omdat er korpschefs in Nederland zijn die geen mensen aan Zeeland willen afstaan. An deren willen dat wel, maar kun nen het niet omdat de vakanties van de mensen al vastgelegd 'zijn. Dat heeft weer te maken met het late tijdstip van het ver zoek van Zeeland. Burgemeesterrnr.J. J. P. M.As- selbergs van Schouwen-Duive- land maakte zich een beetje boos over het feit dat Zeel and zo laat in actie is gekomen. We ken nen het probleem toch al jaren, merkte hij op. Zijn boosheid was niet terecht, bleek uit woorden van officier van justitie mr. D. Veurink. De minister heeft namelijk pas in een zeer laat stadium kenbaar gemaakt dat hij zelf geen extra mensen beschikbaar stelt. As- selbergs maakte daarop dan ook zijn excuus. Renesse De burgemeester van Schou- wen-Duiveland eiste overigens wel dat de minimale bezetting zoals die voor Renesse is uitge rekend er ook komt. Dat heeft verregaande consequenties ver telde hij. Als er namelijk niet voldoende ondersteuning in het bureau Renesse is, komen ook de mensen van de bereden poli tie niet. „Dan stort de zaak als een kaartenhuis in elkaar," merkte hij na de vergadering op. Burgemeester Asselbergs is van plan nog twee weken aan te zien hoe het gaat met de invulling van de bijstand in de zomerwe ken. Als daarna de minimale be zetting van Renesse niet gere geld kan worden wil hij de districtsvoorzitters van de Zeeuwse politie samen met de burgemeester van de kustge- meenten om de tafel hebben om zich over de politiebezetting te beraden. „Ik neem geen verantwoording voor de situatie die dan ont staat", aldus de Schouwen-Dui- velandse burgemeester. Prins Claus bekijkt een model van de apparatuur die Herder maakt. foto Jos van Leeuwen van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - In een volle Ridderzaal in Den Haag heeft prins Claus woensdag de Koning Willem I Plaquette 1997 voor mi lieu en energie uitgereikt aan J. C. den Herder van machinefabriek Herder uit Middelburg. Het bedrijf besteedt bij de productie van machines bijzonder veel aandacht aan de aspecten milieu en ener gie, aldus voorzitter dr. W. Duisenberg van de Koning Willem I. Stichting die de plaquettes toekent. Prins Claus is erevoorzitter van de stich ting. Herder maakt apparaten voor het maaien en schoonhouden van watergan gen, bermen en parken. Er werken 75 mensen. Herder is marktleider in Neder land; het bedrijf bedient bijna 85 procent van de markt. De plaquettes, vier in totaal, worden één keer in de twee jaar overhandigd. De pres tigieuze ondernemersprijzen zijn bedoeld om bijzondere prestaties van middelgrote en kleine ondernemingen te belonen. De hele gang van zaken bij een onderneming moet goed zij n en zij moet daarbij ook nog eens uitblinken op een bepaald gebied: milieu/energieinnovatie/technologie export, jong ondernemerschap. Naast het Middelburgse Herder kregen drie andere bedrijven een plaquette: Wi- nel Holding uit Assen (export), Elephant uit Hoorn (innovatie/technologie) en Condor Carpets uit Hasselt (jong onder nemerschap) De plaquette gaat vergezeld van een oorkonde. Het bedrijf mag de onderscheiding ge bruiken voor publiciteitsdoeleinden. Ook mag de onderneming het vignet van de stichting voeren op onder meer briefpa pier, brochures en advertenties. Voor Duisenberg was het woensdagmid dag de laatste keer dat hij als voorzitter van de Koning Willem I Stichting optrad. Hij overhandigde het voorzittershamertje aan degene die hem opvolgt als president van De Nederlandsche Bank: dr. A Wel link. Duisenberg is benoemd tot president van het Europees Monetair Instituut. 's-HEER ARENDSKERKE - De Koninklijke Jagers Vereniging (KNJV) houdt zaterdag 21 juni de derde Zeeuwse Jagersdag op het schietcentrum Midden-Zee land in 's-Heer Arendskerke. Op het programma, dat om 10.00 uur begint, staan een jachtparcours, specialtrap- schieten, buksprijsschieten en handboogschieten. van onze verslaggever Richard Hoving GOES - Zeeuwse akkerbouwers en veehouders zijn hoopvol ge stemd over het komende oogst- seizoen. Ondanks een droog en koud voorjaar met plaatselijk zware regenbuien is de op brengst van het eerste gemaaide gras beduidend hoger dan vorig jaar en staan de aardappelen, bieten en granen er prima bij. Fruittelers daarentegen onder vinden nog altijd hinder van de Amsterdam CS - Utrecht CS Amsterdam CS - Gouda Zaterdag 21 juni en zondag 22 juni de gehele dag. Bij station Amsterdam Muiderpoort wor den wissels en sporen vernieuwd. Door deze werkzaamheden is er op zaterdag 21 en zondag 22 juni de gehele dag geen treinverkeer tussen Amsterdam CS en Duivendrecht. De extra reistijd kan oplopen tot 30 'minuten. Reist u tussen Amsterdam CS, A'dam Amstel, Duivendrecht en A'dam Bijlmer? Tussen Amsterdam CS en A'dam Bijlmer reist u met de metro. Uw NS-vervoerbewijs is op 21 en 22 juni geldig op dit traject. Reist u per Intercity Amsterdam CS Utrecht CS Eindhoven (Maastricht) v.v.? De Intercity's rijden tussen Amsterdam CS en Utrecht CS via een andere route en stoppen niet op A'dam Amstel. De extra reistijd tussen Ansterdam CS en Utrecht CS is 30 minuten. Reist u per stoptrein Rotterdam CS Gouda Amsterdam CS v.v.? De stoptrein vanaf Rotterdam CS via Gouda naar Amsterdam CS rijdt tot/vanaf Abcoude. Vanaf Abcoude reist u via Duivendrecht naar Ansterdam CS. De extra reistijd lean oplopen tot 30 minuten. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden in deze periode? Bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/m), kijk op Teletekstpagina 754, raadpleeg Internet http://www.ns.nl of haal de folder op het station. Uiteraard staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. korte periode van nachtvorst in de tweede helft van april. Het mooie weer van de afgelo pen weken heeft de schade die in het begin van het voorjaar aan de gewassen is ontstaan nage noeg hersteld, zegt G. van dei- Schelde, secretaris van de vak groep akkerbouw van de Ge westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (GLTO). „De ge wassen staan er prima voor." Hoewel de verwachtingen vopr het komende oogstseizoen goed zijn, houdt Van der Schelde lie ver nog een slag om de arm. „Met het wéér kan nog van alles gebeuren." Aardappelen De telers van vroege aardappels merken, volgens Van de Schel de, de gevolgen van de nacht vorst wel. „De aardappelen zijn gedeeltelijk afgevroren en heb ben te weinig tijd gehad om goed te herstellen." Het oogsten van vroege aardappels is mo menteel in volle gang. De op brengst is lager dan vorig jaar, zo heeft Van der Schelde begre pen van telers op Tholen. „De matige oogst is een extra tegen slag. De prijs van vroege aard appels is zo laag dat het al nau welijks meer rendabel is om ze te verbouwen." Het voorjaarsweer kenmerkte zich, volgens Jos Broeke van Meteo Zeeland, door droogte, koude nachten en regenbuien die nogal plaatselijk waren. „In maart viel in Zeeland gemid deld 18 millimeter neerslag te gen normaal 59 millimeter." April was eveneens te droog. In mei regende het van tijd tot tijd flink, maar weer niet overal. „In Zuid-Beveland was het nauwe lijks natter dan normaal. Op Walcheren en aan de kust viel meer regen dan gemiddeld. Te droog De nachtvorst in de derde week van april was niet bijzonder, maar wel streng voor Zeeuwse begrippen, aldus Broeke. In Zeeuws-Vlaanderen daalde het kwik in de nacht van 20 op 21 april tot vier graden onder nul. Hoewel de gewassen er zicht baar goed bijstaan is het nog steeds te droog. „Een regenbui op zijn tijd met iets hogere tem peraturen zal het beste zijn voor de boeren", denkt Broeke. Fruittelers Veehouder Jan de Schepper uit het Zeeuws-Vlaamse Lams- waarde is zeer tevreden over het gras dat hij onlangs heeft ge maaid en ingekuild. „De op brengst was twintig procent ho ger dan vorig jaar." Door het van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Boze schippers, die tot de laatste snik vechten voor naleving van de wettelijke Toerbeurt Noord-Zuid, hebben woensdag op de schippersbeurs actie gevoerd tegen de onder mijnende praktijken van hun collega's, verenigd in de Euro pese Logistieke Vervoerders Co- operatie (ELV). Inzet was een la ding van 250 ton kunstmest van Zuid-Chemie, die volgens de ac tievoerders tegen een afbraak tarief naar een bestemming in Frankrijk wordt vervoerd. De ELV - een commercieel sa menwerkingsverband waarbij ruim 50 spitsenschippers zijn aangesloten - heeft al geruime tijd geleden een contract afge sloten met Zuid-Chemie. De la ding wordt wel aangeboden via de schippersbeurs, maar de ta rieven zijn vele guldens lager dan het bodemtarief van Noord-Zuid. Liberalisering De praktijken van 'de commer ciële schippers', die de krachten gebundeld hebben om op het moment dat de toerbeurt in het kader van de liberalisering wordt afgeschaft (eind '99) in ie der geval nog verzekerd te zijn van werk, zijn hun actievoeren de collega's een doorn in het oog. Maandagmorgen al kwamen boze schippers op de beurs aan de Rosegracht in actie, toen drie ELV-schepen met 1200 ton kunstmest voor Noord-Frank rijk aan de haal gingen, 's Mid dags konden de drie spitsen ove rigens probleemloos laden. Omweg Woensdag werd de vracht van 250 ton door één van de actie voerders van het bord geveegd. De 'reis' kon daardoor niet wor den afgeroepen en werd later die middag vrijgegeven. De lading kunstmest kwam op die manier via een omweg alsnog terecht in de luimen van een schip van de ELV. Woordvoerder Barend Verhoe ven van de actievoerende schip pers: „Zuid-Chemie wil het ver voer over de weg verminderen en kiest dus voor de binnen vaart. Een loffelijk streven, wa re het niet dat er op deze manier domweg met de schippers wordt gedold. Als ze het echt menen, dan gooien ze een grote hoeveel heid lading op de beurs, maar dat gebeurt dus niet. Er liggen contracten met de ELV en die liggen minstens vier gulden per ton onder de prijs. Ondersteunen „Kijk, we hebben niks tegen on ze collega's. Maar ze ondersteu nen hiermee wel het overheids beleid, dat er duidelijk op gericht is die hele libei-alisering zo snel mogelijk - nog sneller dan het stappenplan dat door de Tweede Kamer is aangenomen - door te drukken." Onzin, noemt ELV-voorzitter John Scholten die redenering. Op de stoep van de schippers beurs reageerde hij woensdag middag: „Wat wij doen, is wet telijk toegestaan. Er is niks mis mee. Wij zijn op de aanbieding van Zuid-Chemie ingesprongen en dat is ons goed recht. Nadat we hier op de beurs werden ge confronteerd met problemen, heb ik een hoge baas van de Rijksverkeers-inspectie gebeld en gevraagd of zijn beursperso- neel ervoor kon zorgen dat alles volgens de regels zou worden af gehandeld. Dat kon hij niet, zei hij. De overheid had ervoor moeten zorgen dat de beurs nor maal kon draaien. En dat ge beurde niet." Volgende week wordt een nieu we confrontatie verwacht. Dan heeft Zuid-Chemie drie ladin gen voor Calais in de aanbie- ding. koude weer in het begin van het voorjaar is het gras later dan normaal gaan groeien. De maai tijd is hierdoor enigszins opge schoven, zegt De Schepper. „Dit heeft weer tot gevolg gehad dat we de koeien iets langer op stal hadden en moesten voeden met krachtvoer." De fruittelers ondervinden tot op de dag van vandaag nog de hinder van de paar nachten met vorst in de tweede helft van april. In delen van Zeeland daalde het kwik tot vier graden onder nul. De nachtvorst kwam uitgerekend op een mo ment dat de bomen volop in bloei stonden", aldus H. Boes veld van het team fruitteelt van de Dienst Landbouw Voorlich ting. Fruittelers raamden het verlies aan opbrengst kort na de koude nachten tussen de veertig en vijftig procent. De lagere opbrengst van appels, kersen en peren is niet het enige probleem waar fruittelers, vol gens Boesveld, mee te kampen hebben. „Doordat de bomen dit jaar minder vruchten dragen, is de kans op wildgroei groot. Dit heeft weer nadelige gevolgen voor de bloemknop van volgend jaar. De komende tijd moet er dan ook alles aan gedaan wor den om te voorkomen dat de bo men alle kanten opgroeien." De schatzoeker had de vijf menselijke onderkaken aan tand artsen of studenten willen verkopen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever WAARDE - Vijf menselijke onderkaken en oude munt jes. Dat was de buit van een 32-jarige man uit Rotterdam na een dagje illegaal 'schat- zoeken' op het Verdronken Land van Valkenisse. De man verklaarde bij de politie dat hij de kaken 'uit geldnood' aan tandartsen of studenten had willen verkopen. Dinsdagavond laat wist de politie de man bij de schorren van Waarde, een beschermd natuurgebied, in de kraag te vatten, M. Megens, jachtop zichter en 'buitengewoon opsporingsambtenaar in de gemeente Reimerswaal: „Dinsdagochtend kreeg ik een melding dat daar iemand met een detector aan het speuren was. Dat is daar ver boden. Nadat ik daar aan kwam verdween hij rond kwart over tien uit het zicht. Ik denk dat hij is gaan slapen, want hij had een slaapzak bij zich. Pas tegen de avond ver scheen hij weer in beeld. Ver volgens heb ik hem met twee agenten opgewacht, achter de zeedijk. Daar konden we hem aanhouden toen hij naar huis wilde gaan," Tegen de Rotterdammer is proces-ver baal opgemaakt. Een bietenveld nabij Grijpskerke. foto Lex de Meester I Ietwat bedrukt kwam de col lega de redactie oplopen. Weer gezakt voor het rijexa men. „Ik zal me vandaag eens flink afreageren", was zijn sombere reactie en hij zette zich achter zijn beeldscherm om daar vervolgens ah een razende op tekeer te gaan. Het hielp niet ofnamvelijks. Op de achtergrond hoorde hij enkele collega's met elkaar praten. Hij ving kreten op ah 'schoonmoeders platrijden' en 'racen, slopen en voetgan gers doodrijden'. Boos draai de hij zich om. Zijn rijstijl ook nog een beetje belache lijk maken. Het heeft de col lega's nog heel ivat moeite ge kost om duidelijk te maken dat ze het niet over hem had- den. Ze lazen alleen maar een re censie voor van het nieuwe computerspelletje, waarbij het er om gaat zo veel moge lijk mensen op het beeld scherm aan te rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11