Geen uitstel sluiting kerncentrale voor plan seheePslift t u meer wet e Storm leidt tot kaalslag in de Zak Weinig enthousiasme over Zandkreekdam Senaat aanvaardt Verdiepingswet Westerschelde T euro Alleen Zeeland krijgt geld van Jorritsma voor herstel dijken Economische Zaken wijst bezwaren EPZ van de hand zeeuwse almanak Skater zeeland woensdag 18 juni 1997 van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - Ministers Wijers (Econo mische Zaken) gaat door met de proce dure om de vergunning van de kerncen trale in Borssele te beperken. Hij wijst de bezwaren af die de Elektriciteits Productiemaatschappij Zuid-Neder land (EPZ) en de gemeente Borsele hebben aangevoerd tegen de beper king. Vanaf donderdag ligt op diverse plaat sen de ontwerp-beschikking ter inzage die Borssele toestaat om tot en met 31 december 2003 kernenergie te produ ceren. Tot nu toe was dit een onbeperk te vergunning. De Tweede Kamer besloot echter drie jaar geleden dat de kerncentrale in 2004 dicht moest. Ook de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrij- ven (SEP) hebben in hun elektriciteits plannen vastgelegd dat de productie in de kerncentrale Borssele stopt op 31 december 2003. Overbodig EPZ meende dat het tijdelijk maken van de vergunning overbodig en niet mogelijk zou zijn. Het zou overbodig zijn omdat de sluitingsdatum van 31 december 2003 al is vastgelegd in het Elektriciteitsplan 1997-2006 van de SEP. Het zou volgens de EPZ niet mo gelijk zijn omdat de Kernenergiewet geen mogelijkheid kent om de tijd te beperken van een eenmaal verleende vergunnning. Volgens Wijers hebben de vergunning en het elektriciteitsplan van de SEP elk echter een verschillende functie. Het elektriciteitsplan is erop gericht om de productie af te stemmen op de vraag naar elektriciteit. De vergunning heeft betrekking op een afzonderlijk kern centrale waarbij de vergunning aan be paalde belangen wordt getoetst, aldus de minister. Een van die belangen is de enei'gievoor- ziening. In zoverre is er wel een relatie met het elektriciteitsplan, geeft Wijers toe. Maar er zijn echter nog andere be langen waar de vergunning aan wordt getoets en dat zijn bijvoorbeeld de be scherming van mensen dieren en plan ten. De centrale is volgens de elektriciteits plannen na 2003 overbodig. Daardoor is het volgens Wijers gerechtvaardigd om te beoordelen of de vergunning na 2003 nog moet gelden. De Kernenergie wet biedt volgens hem wel de mogelijk heid om een verleende vergunning te beperken. Werkgelegenheid De gemeente Borsele heeft Wijers ge wezen op het aspect van werkgelegen heid. Door sluiting van de kerncentrale kunnen 500 arbeidsplaatsen verloren Wijers brengt daar tegen in dat de be perking van de vergunning voortvloeit uit de beslissing de centrale te sluiten. De opmerkingen van de gemeente ra- ken eerder die besluiten dan de beper kende vergunning volgens Wijers. Hij gaat er dan ook niet verder op in. EPZ liet onlangs nog eens weten zich niet neer te leggen bij de beslissing Borssele in 2004 te sluiten. Volgens een woordvoerster van Wijers heeft de Ka mer dit besluit nu eenmaal genomen dus wordt het ook uitgevoerd. Bezwaren tegen de ontwex-p-beschik- king kunnen tot en met 16 juli 1997 worden ingediend bij het ministerie van Economische Zaken. Vergeefs beroep advocaten op Securitel-arrest van onze medewerker MIDDELBURG - Raadslieden voerden dinsdag bij de strafza ken, inzake alcohol en wapen bezit, in Middelburg tevergeefs de gevolgen van het Securitel- arrest het niet aanmelden van de technische voorschriften bij de Europese Commissie) op om aanhouding voor hun cliënten te vragen of om het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren. De politierechter en de officier van justitie legden de argumen ten van de verdediging in de desbetreffende strafzaken naast zich neer. Ze wezen her haaldelijk op het karakter van de technische voorschriften, die alleen van belang zijn voor de fabrikanten van de apparatuur. De EU-bepaling is bedoeld om concurrentie-vervalsing tegen te gaan. ,,De technische eisen van de apparatuur heeft niets te maken met het strafrecht. Bij het technisch onderzoek is de betrouwbaarheid van het appa raat niet in het geding", klonk het regelmatig uit de mond van de rechtsprekers. Dubbele pech voor meisje (1) in Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 1-jarig Vlissings meisje was maandag avond laat twee keer, kort na el kaar, betrokken bij autobotsin gen in Middelburg. Het kind zat eei'st in 'de auto van haar vader, die op de kruising Nieuwe Vlissingseweg-Poe- lendaeleweg geen voox-rang kreeg vaneen 36-jarige Middel- burgex-. De wagen werd in de Een 31-jarige Vlissingse wilde het gewonde meisje naar het ziekenhuis brengen. Bij het Banckertplein negeerde zij een verbod om linksaf te slaan en botste zij frontaal op een andere auto. Het meisje werd daarbij opnieuw gewond. Het kon na behandeling het ziekerxhuis ver laten. Bij de botsingen raakten in to taal drie mensen lichtgewond. De materiële schade was groot. De Middelburger die het eerste ongeval vei'oorzaakte bleek te veel gedronken te hebben. Het ruimen van populieren langs de Oude 's-Gravenpoldersedijk. van onze vei GOES - Een noodgedwongen kaalslag op enkele bloemdijken is één van de ge volgen van de storm van vorige week zaterdag. In opdracht van Natuurmo numenten is een aannemer bezig alle populieren te rooien op de Oude 's-Gra venpoldersedijk. Alles bij elkaar zullen in de Zak van Zuid-Beveland zo'n 1200 bomen verdwijnen. Dit om de veilig heid te garanderen. Een week na de storm hebben water schap De Zeeuwse Eilanden en Natuur monumenten de balans opgemaakt. De natuux'beheerder moet 1060 bomen i-ooien; de wegbeheerder ongeveer 200. De kaalslag op rijf dijken in de Zak van Zuid-Beveland is nodig omdat veel takken en boomkruinen los zitten. „Die komen met de eerste beste najaars- storm naai- beneden", zegt distiictsbe- heerder G. N. de Groot van Natuurmo numenten. „Het zal een behoorlijke aantasting van het landschap beteke nen, maar de veiligheid van mensen gaat voor." Medewerkex-s van Zeeuwse Eilanden en van Natuux-monumenten gingen al di rect na de stoi-m aan de slag in het ge bied. De werkzaamheden waren er in eex-ste instantie op gericht de wegen weer vrij te maken. Dat is nu bij de meeste dijken weer het geval, op de Ou de 's-Gravenpoldersedijk na. Veel tak ken en boomki-uinen waren ook op de akkers terecht gekomen. Veelal in sa menwerking met de landbouwers wordt eraan gewerkt die zo snel moge lijk op te mimen. Wegen waaxiangs alle bomen moeten worden gerooid zijn: de Moertjesdijk, foto Dirk-Jan Gjeltema de Everdingsebinnendijk, de Nieuwe Vreelandsedijk, de Zuidzaksedijk en de Oude s-Gravenpoldei'sechjk. „Het is wel zuur hoor", zegt De Groot, „onge wild pleeg je een behoorlijke kaalslag. Natuurmonumenten rooit regelmatig versleten populieren. Dit gebeurt nor maalgesproken echter op zo'n manier dat niet alle bomen in een gebied in één keer hoeven te verdwijnen. Het is de bedoeling komend najaar of volgend voorjaar nieuwe bomen te planten. van onze Haagse redactrice DEN HAAG De Eerste Ka mer is dinsdag zoals ver wacht akkoord gegaan met de speciale wet voor de ver dieping van de Westerschel de. Alleen de fracties van GroenLinks, SGP, GPV, RPF en Bierman stemden niet voor het voorstel. Zodra de wet in de Staatscourant is ge publiceerd kan Vlaanderen beginnen niet uitdiepen van de vaargeul. Dat kan waar schijnlijk nog deze week. ,.We staan in de startblok ken", zegt de woordvoex-ster •van de Vlaamse minister Bal- dewijns van openbare wer- ken. „Wij zijn blij dat het zo- veif gekomen is. Ons geduld en vei-trouwen lonen de moeite, blijkt." Vlaanderen had vorig jaar zomer al willen beginnen met verdiepen maar een uit spraak van de Raad van Sta te verhinderde dat. De Raad vond een milieuver gunning nodig. De regering maakte daarop een speciale wet voor het uitbaggeren. Dat zou de Belgen tijdwinst opleveren in vergelijking met het doorlopen van de proce- dxire voor een milieuvergun ning. De speciale wet vervangt alle benodigde vex-gunningen. Ondertussen lopen de aan vragen daarvoor wel gewoon door. Vlaanderen wil de vaargeul verdiepen zodat gi-otei*e schepen de haven van Ant werpen kunnen bex-eiken. Door het werk gaat er natuur verloren. Die verloren na tuurwaarden moeten worden gecompenseerd. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) laat zich ad viseren door een commissie van wijze mensen over de manier waarop dit het beste kan gebeuren. Die moet voor september met een advies komen. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 2001 -t- 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro. van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De bouw van een scheepslift over de Zand kreekdam, de dam tussen Zuid en Noord-Beveland bij Katse- veer, moet verder worden on derzocht. Gedeputeerde Staten hebben dit dinsdag besloten. De provincie zal Rijkswaterstaat Zeeland vragen samen het on derzoek te doen. Met veel enthousiasme omhelst het provinciebestuur het idee voor een scheepslift niet. In een korte provinciale notitie wor den vooral kanttekeningen ge plaatst bij het plan van de Wad- dinxveense ingenieur N. D. van Driel. De samenstellex-s van de notitie zetten vraagtekens bij de kostenraming, de technische haalbaarheid, de omvang en de landschappelijke gevolgen van een scheepslift. Zij merken op 'geen ervaring te hebben met de beschreven constnxctie'. Ei-varing hebben zij wel met de andere, minder opvallende op lossingen voor de vei-keersop- stoppingen op de Zandki'eek- dam. Zij lopen er drie af: een tuimel of aquaduct, een tweede lage brug over de Zandkreek- sluis én een hoge brug. Het duurst is een tuimel of aquaduct allO miljoen gulden. Het goed koopst is een tweede lage brug met een korte omleiding. Die komt op 15 miljoen gulden. Een hoge brug is begroot op 60 a 75 miljoen gulden. Innovatief Voor de provincie is niet één van die oplossingen financieel te be happen. Dat maakt het alterna tief van een scheepslift weer aantx-ekkelijk, omdat het idee iets nieuws, iets innovatiefs is. Dat kan extra subsidie opleve ren. Welke oplossing er ook uit de bus komt, die mag volgens het provinciebestuur geen gevolgen hebben voor andere investerin gen die in en op de Zandkx-eek- dam zijn voorzien. Die investe- i*ingen zijn: een spuisluis voor het verschonen van het Veerse Meer met Oostei'schelde-watei; een busbaan en de vervanging van de beweegbare Zandkx-eek- brug (m2000). Eén element uit Van Driels ont werp vexvalt daaimee. Hij wilde zijn scheepslift combinex*en met de spuisluis, door de betonnen geleiders van cle lift als trans- portbuizen voor Oostei-schelde- water te gebruiken. Het verkeersprobleem op de Zandkx-eekdam wordt in de pro vinciale notitie genuanceerd. De brug staat gemiddeld 4,16 minuten open. Dat is koxt in ver gelijking met andere bruggen in Zeeland. In de toekomst zal de verkeersdruk op de Zandkreek dam toenemen. Er wordt van 1991 tot 2015 een groei van ruim 50 procent verwacht, mede door de ingebi*uikname van de Wes- tei'scheldetunnel Gewapende overval op cafetaria VLISSINGEN-Een gewapende man heeft dinsdagavond een ca fetaria aan de Hercules Seg- hers-laan in Vlissingen overval len. De man kwam omstreeks kwart over zeven de zaak binnen waar zich op dat moment een ver koopster en twee meisjes bevon den. De man dreigde te schieten als hij geen geld zou krijgen. De verkoopster gaf hem daarop een bedrag uit de kassa. De overval ler verdween vexvolgens op een damesfiets met hoog stuur. Het signalement van de dader luidt: 1,80 tot 1,85 meterlang, getinte huidskleur, spits gezicht en zwart sluik half lang haar met slagen daarin tot op de schouders. De politie verzoekt mensen die aanwijzingen heb ben over de dader met haar con tact op te nemen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Jorrits ma (Verkeer en Waterstaat) komt voorlopig alleen de Zeeuwse waterschappen tege moet met een substantiële rijks bijdrage in de verbetering van de zeedijken. Die hebben vol gens haar zelf het geld niet om de slechte zeeweringen op te knappen. Het staat volgens baar echter nog niet vast dat de wa terkeringbeheerders elders eveneens te weinig geld hebben om het herstel te betalen. Het opknappen van de Zeeuwse dijken wordt geschat op een slordige 600 miljoen gulden. Voor dit jaar heeft Jorritsma de Zeeuwse waterschappen alvast 40 miljoen gulden verstrekt om de vier dijkvakken die er het slechts aan toe zijn op te knap pen. De betonnen bekleding van de zeeweringen blijkt niet te voldoen. Ook elders in het land deugen dijkvakken niet. Jor- xatsma schat de kosten voor heel het land ruwweg op 1,25 miljard gulden. Dat bedrag kan nog 35 procent hoger of lager uitval len. Pas in het jaar 2000 kan zij precies zeggen hoeveel het op knappen van de zeeweringen gaat kosten, schrijft zij de Twee de Kamer. Dan is het landelijke onderzoek naar de zeedijken af gerond. Jorritsma geeft de dijkbeheer- ders dit jaar in totaal een voor schot van 440 miljoen gulden om de dijkvakken met de kwali ficatie 'onvoldoende' op te knappen. Voor volgend jaar wil zij 800 miljoen gulden beschik baar stellen. Zij heeft bovendien vanaf het begin het standpunt gehuldigd dat de watexschappen zelf moesten opdraaien voor de dijkvakken die van de kwalifi catie 'voldoende' naar 'goed' moesten. Dat schaart Jorritsma onder het normale onderhoud. Jorritsma denkt niet dat alle dijkvakken die onvoldoende zijn voor 2010 zijn opgeknapt Het is volgens haar niet haal baar alle slechte dijkvakken in een paar jaar op te knappen. Daarvoor ontbreekt het beno digde geld en personeel. De vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat be spreekt donderdag de toestand van de zeedijken. Scholiere (14) gewond in Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - Een veer tienjarige scholiere uit Oud- Vossemeer is dinsdagmiddag gewond geraakt bij een ver keersongeval in haar woon plaats. Het meisje wilde om 16.40 uur op haar fiets de Oud-Vosse- meersedijk oversteken naar de Leguitseweg. Volgens de politie verleende ze geen vooirang aan een auto, bestuurd door een in woner van Tholen. Ze werd ge raakt door de voor-zijde van de wagen en liep daarbij een zware hersenschudding en een gebro ken sleutelbeen op. Ze is overge bracht naar het ziekenhuis van Bei'gen op Zoom. De Goese skater Leendert van veertien steelt op de half- pipe de show. Als je hem zo bezig ziet, lijkt hij vreselijk handig en absoluut zeker van zijn zaak. Maar dat laatste valt nogal tegen. Als hij de. in zijn ogen, juiste kleren niet aanheeft, gaat hij niet eens naar buiten. Die juiste kleren waren dus gisteren vuil. En of zijn moe der ze maar even wilde was sen Nou, dat wilde ze niet. Ze moest weg. Dan deed hij het zelf wel. Na een kwartiertje had hij zijn breek, zijn trui en een beetje wasmiddel in de machine weten te krijgen. Zijn zus, naar zijn mening kennelijk deskundiger op het vlak van ivassen dan hij, stoorde hij bij haar huiswerk. ,,Hé Lies, weet jij waar de play-knop zit op dat ding?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9