Cambodja wil Pol Pot levend PZC Onderzoek naar leukemie bij nucleaire centrale La Hague Leger Bosnië vernietigt deel wapens Schotse padden sterven gruwelijke dood I Hebron opnieuw toneel van geweld buitenland woensdag 18 juni 1997 Franse actie tegen kinderporno Talloze goden op kiezerslijsten Russische admiraal vervolgd Bosnië krijgt alsnog krediet Psalmboek levert 8 miljoen op Bosbeheerders vrezen kaalslag in Roemenië Ontvoerder Nicole krijgt zeven jaar cel Protest EU tegen hoge tarieven voor het vliegen over Siberië Proces tegen Frans-Nederlandse drugsbende Regering: oud-leider Rode Khmer berechten voor VN-tribunaal Franse troepen evacueren babygorilla's Afrikaner Terre'Blanche veroordeeld tot zeven jaar ZENICA - Bosnische militairen maken dinsdag één van de zeventig 82mm mortieren kapot in Zenica. Het vernietigen van deze wa pens is een onderdeel van het wapenreductie-programma dat tot doel heeft de sterkte van de vroegere oorlogspartijen, het Bosn iseh- Servische leger en de strijdkrachten van de Moslim-Kroatische Federatie, in balans te krijgen. Dit evenwicht zou de vrede in de toe komst moeten versterken. foto Hidajet Delic/AP LILLE - Eén van de 23 leden van een belangrijke drugsbende, die opereerde in Frankrijk en Nederland, wordt dinsdag de rechtbank in Lille binnengebracht. De twee bendeleiders Hassan Tobal en Mustapha Yayi worden ervan verdacht verschillende keren heroïne uit Rotterdam te hebben gehaald voor de Franse markt. foto E PA PARIJS - De Franse politie heeft gisteren in een actie zonder weerga tegen kindermisbruik meer dan zeshonderd mensen opgepakt. Aan de operatie namen ongeveer 2.500 politie agenten deel. De politie bezocht de mensen die in het adressenbestand stonden van een opgerold postorderbedrijf voor pornofilms. In totaal zijn 814 huiszoekingen verricht. De politie nam 317 documenten en 250 videocassettes, grotendeels in Spanje en Polen gekocht, in beslag. De actie had zowel op het Franse vasteland als in de overzeese gebiedsdelen plaats. RTR/AFP/DPA HYDERABAD - In de zuidelijke Indiase deelstaat Andhra Pradesh, waar wordt gestemd over het gebruik van water, ko men op de kiezerslijsten de namen voor van de godheden van zo'n 10.000 tempels. De goden en godinnen staan op de lijst omdat de regering hen beschouwt als de eigenaren van grond. Om die reden hebben zij het recht om afgevaardigden te kiezen die moeten beslui ten over hoe het water moet worden gebruikt. Veel tempels in Andhra Pradesh staan op een groot stuk grond, dat op naam staat van de godheid die in de betreffende tempel wordt aanbeden. Op de registratieformulieren zitten zelfs foto's van de eigenaren. RTR MOSKOU - De vroegere commandant van de Russische Stille-Oceaanvloot en voormalige chef van de admiraliteit, admiraal Igor Chmelnov, zal worden vervolgd, wegens ambts misbruik. Chmelnov wordt beschuldigd van wederrechtelij ke toeeigening van woningen voor zichzelf en zijn familie in Vladivostok. Bovendien zou hij een deel van de verkoopop brengst van afgedankte schepen hebben verduisterd. In plaats van er woningen voor marinemensen en hun gezin nen voor te laten bouwen, zou hij het geld onder bekenden hebben verdeeld. Ook geld dat de federale regering beschik baar had gesteld voor de bouw van een monument voor de vloot in Vladivostok zou Chmelnov. die in april van zijn taak werd ontheven, oneigenlijk hebben gebruikt. AP SARAJEVO - Bosnië kan alsnog rekenen op verdere financië le steun van de Wereldbank. Beide partijen bereikten een ak koord over aflossingsverplichtingen die de voormalige Joe goslavische republiek eerder niet was nagekomen, zo heeft de Wereldbank gisteren bekendgemaakt. Bosnië had een maand geleden 8 miljoen dollar moeten terug betalen van de leningen die het land erfde van het vroegere Joegoslavië. De Wereldbank had de termijn verlengd tot afge-' lopen vrijdag. Toen bleek dat het geld niet binnen was, besloot de instelling maandag de financiering van zestien lopende projecten te bevriezen. RTR/ANP LONDEN - Het beroemde middeleeuwse Sint Blasien- psalmboek is maandag bij het Londense veilinghuis Sothe by's geveild voor bijna 8 miljoen. Het is de op drie na hoogste prijs die ooit voor een middeleeuws boek is betaald. Het psalmboek werd waarschijnlijk geschi-even tussen 1236 en 1245 in een klooster in het Zuid-Duitse Berau. Het boek. dat versierd is met zilver en goud, is tientallen jaren in het be zit geweest van een niet met name genoemde particulier. Het boekwerk is onderdeel van de 'Beek-verzameling', die maandag in zijn geheel werd geveild. De hele collectie, die be staat uit 33 handschriften uit de achtste tot de zestiende eeuw, bracht 11,1 miljoen pond 30 miljoen) op. ANP van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt SEROOSKERKE - De Unie van Europese Bosbeheerders (EUF) is ernstig bezorgd over de priva tisering van bossen in Roeme nië. Doordat 400.000 hectare bos zal worden teruggegeven aan de oude eigenaren, de zoge noemde denationalisatie, lijkt het vrijwel zeker dat het bos verdwijnt. In Hongarije, waar al 200.000 hectare werd gedena tionaliseerd, is gebleken dat de eigenaren liever snel geld ver dienen door te kappen dan te kiezen voor het duurzame be heer van de meestal zeer oude en waardevolle bossen. EUF-voorzitter Kees Mol, werkzaam bij Staatsbosbeheer in het Zeeuwse Deltagebied, wijst erop dat in Roemenië geen wetgeving voorhanden is die het rigoreus kappen van wouden kan voorkomen. „Als er al wet geving was, dan toch zeker niet de middelen om ze te handha ven." Kaalslag zou volgens Mol een regelrechte milieuramp be tekenen. Een conferentie van de Europe se bosbeheerders, afgelopen week in Boekarest, heeft niet kunnen leiden tot voldoende druk op het Roemeense parle ment, dat zeer binnenkort over de denationalisering stemt. De EUF spoort westerse regeringen en de Europese Unie aan om te trachten een stokje^ te steken voor de denationalisering. Alleen politieke druk kan het desastreuze proces in Roemenië nog keren, volgens de UEF- voorzitter. „De Helsinki-ak- koorden over de bescherming en het duurzaam beheer van bos sen, ondertekend door 35 lan den, zullen loze kreten blijken als op deze dreigende ramp geen actie wordt ondernomen", aldus Mol. De te privatiseren bossen in Roemenië beslaan samen een hoeveelheid grond die 60.000 hectare groter is dan het totale bosareaal in Nederland. In de oude bossen leven soorten, van insecten tot grote zoogdieren, die elders in Europa zeldzaam zijn geworden of reeds lang zijn uitgestorven. NEURUPPIN - Een rechtbank in Neuruppin heeft gisteren een 29-jarige Duitser veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf voor de ontvoering van het 10- jarige meisje Nicole. Zijn 47-ja- rige vriendin, de tante van het Duitse meisje, kreeg 2,5 jaar. De twee waren vorige zomer in Groningen aangehouden. De twee verdachten hebben steeds volgehouden dat ze Nico le uit haar woonplaats Velten (Brandenburg) hadden meege nomen om haar te behoeden voor verdere mishandeling thuis. Justitie stelde dat de twee Nicole niet alleen hadden ont voerd, maar dat ze ook van plan waren het kind seksueel te mis bruiken. Dat is overigens niet gebeurd, zo bleek tijdens de be handeling van de zaak. Vier dagen na de verdwijning van Nicole, die door haar tante van school was gehaald, trof de politie het meisje en de twee vol wassenen aan op de camping Stadspark in Groningen. Het meisje werd nog dezelfde dag naar huis teruggebracht. ANP LUXEMBURG - De Raad van Europese transportministers en de Europese Commissie hebben gisteren fel geprotesteerd tegen de buitengewoon hoge tarieven die de Russische Federatie vraagt voor het vliegen over Siberië. Europees commissaris Kinnock van Trans port noemde de tarieven onacceptabel, zo bleek op de Europese Transportraad in Luxemburg. De tarieven zijn volgens de ministers en de commissie een ernstige handelsbelemmering. Dergelijke tarieven, die totaal per jaar 225 miljoen dollar kunnen belopen, zijn nooit eerder vertoond in de we reldluchtvaart, zo klaagden ze. Rusland lijkt van plan deze hoge ta rieven ook voor andere gebieden te gaan vragen, aldus de raad. De EU-lidstaten en de commissie riepen de Russische Federatie op om constructief mee te werken aan een redelijke oplossing. Zij be sloten verder dat de commissie doorgaat om het probleem 'op het hoogst mogelijke niveau te bespreken' en dat de individuele lidsta ten hun bezorgdheid zullen uitspreken bij ontmoetingen met de Russische Federatie. A NP van onze redactie buitenland LONDEN - Tweehonderd dode padden die twee maanden ge leden zonder achterpoten in Schotland zijn gevonden, zijn waarschijnlijk gedood met het doel het paddenvlces als kik kerbilletjes te verkopen aan restaurants. Dat blijkt na het pathologisch onderzoek. De dodepadden lagen op de oe ver van de Schotse rivier Esk. Aanvankelijk bestond het ver moeden dat de beesten het slachtoffer waren geworden van ratten of van een milieu probleem. Het onderzoek heeft echter inmiddels uitgewezen dat er sprake moet zijn geweest van menselijk handelen. „Bij alle padden was de buik opengesneden. De achterpoten waren binnenstebuiten ge keerd en het vlees eruit ge haald; alleen de huid was over. Dit had geen dier kunnen doen Dus is de enige logische verkla ring dat mensen dit hebben ge daan", aldus Andrew Cun ningham van het Instituut voor Zoölogie van de Londense die rentuin gisteren in de krant The Independent. Volgens Cunningham waren de padden nog in leven toen het vlees uit de achterpoten is ge sneden. De politie heeft geen idee wie de dader is geweest en wat er-met de valse kikkerbil letjes is gebeurd. In Britse restaurants wordt het gerecht maar zelden opge diend. De kikkerbillen zijn dan meestal afkomstig van mark ten in Parijs, waar de 'cuisses de grenouille' een geliefde lek kernij zijn. ANP van onze redactie buitenland PHNOM PENH - Cambodja wil lf dat dc Verenigde Naties de voortvluchtige Rode-Khmerlei- der Pol Pot voor een internatio naal tribunaal berechten voor misdaden tegen de menselijk heid. De regering in Phnom Penh vindt ook dat anderen die verantwoordelijk waren voor de miljoenen doden tijdens het communistische Rode-Khmer bewind in de jaren zeventig, voor het gerecht dienen te ko- Dat verklaarde een hoge VN-af- gevaardigde voor de mensen rechten, Thomas Hammarberg, gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad, na afzonderlijke ge sprekken met de twee Cambod jaanse co-premiers prins Noro dom Ranariddh en Hun Sen. „Het belangrijkste is dat de in ternationale procedure zo spoe dig mogelijk begint", aldus I Hammarberg. Eerste co-premier Ranariddh 'i wil dat Pol Pot levend gevangen wordt genomen om hem te be rechten voor de misdaden die zijn 'killing fields'-regime heeft begaan. Tot nu toe verklaarde Ranariddh steeds dat Pol Pot 'levend of dood' in handen van I de regering moest komen. Momenteel zijn er twee VN-tri- bunalen voor schendingen van het internationale humanitaire recht, maar slechts met be- j voegdheicl voor bepaalde lan den: het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag en het Rwanda- Tribunaal in de Tanzaniaanse stad Arusha. Onder voorzitter- schap van de Nederlandse di- j plomaat A Bos vinden voorbe- i reidende onderhandelingen i plaats over de oprichting van een permanent Internationaal j Straf hof met wereldwijde be voegdheid. Over het lot van Pol Pot, tot voor kort de leider van de Rode Khmer, heerste gisteren grote verwarring. Een radio zender van de inmiddels ver deelde beweging meldde dat 'er een eind is gekomen aan het ver raad door Pol Pot'. Opgelost De uitzending, opgevangen in de Thaise hoofdstad Bangkok, gaf geen details over wat er is gebeurd. Een spreker meldde wel dat 'de regering van de Rode Khmer de situatie perfect heeft opgelost' en dat de rust is weer gekeerd in de beweging. Waar nemers sluiten niet uit dat deze cryptische mededeling betekent dat Pol Pot om het leven is ge bracht. Het is jaren geleden dat de radiozender van de rebellen Pol Pot met name noemde. De gehate en gevreesde Cam bodjaanse ex-dictator nam vo rige week wij dag de wijk uit het laatste bolwerk van zijn organi satie in Anlong Veng, nadat hij zijn voormalige strijdmakker Son Sen en elf van diens fami lieleden had laten vermoorden. In de Rode Khmer waren rivali serende stromingen ontstaan, die het niet eens konden worden over de vraag of de organisatie wel of niet moest samenwerken met de Cambodjaanse regering. Vuurgevechten In Phnom Penh zijn gisteravond zware vuurgevechten uitgebro ken. Drie kwartier lang was in het centrum van de hoofdstad het geluid van automatische wapens en granaatinslagen te horen. Het is vooralsnog onduidelijk tussen wie de gevechten woe den. Mogelijk heeft de strijd te maken met de rivaliteit tussen de twee co-premiers van Cam bodja, Ranariddh en Hun Sen. van onze redactie buitenland HEBRON - Voor de vierde ach tereenvolgende dag is het giste ren in Hebron tot botsingen gekomen tussen Palestijnen en Israëlische militairen. In totaal raakten zeker 28 Palestijnen ge wond. Een 14-jarige jongen en een 72-jarige man verkeren in kritieke toestand. Zij kregen rubber kogels in het hoofd. PARIJS - Franse militairen heb ben vorige week de evacuatie operatie van buitenlanders uit de Congolese hoofdstad Braz zaville onderbroken om acht babygorilla's van het strijdto neel te redden. Een militaire patrouille ont fermde zich afgelopen donder dag over vier gorillawezen in de hoofdstedelijke dierentuin en bracht ze naar de haven van Pointe Noire. Zondag volgden de overige vier, waarvan de moeders door stropers waren omgebracht. Een lid van de internationale dierenbescherming had de Franse troepen gevraagd de apen in veiligheid te brengen. De noodoproep kwam terecht bij een Franse majoor die lid is van Gorilla, een Franse vereni ging voor de bescherming van deze apensoort. RTR Palestijnse jongeren bekogel den een joodse nederzetting in het centrum van Hebron met stenen en molotov-cocktails. Het Israëlische leger vuurde traangas en rubber kogels af. Volgens een hoge functionaris van het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken voch ten gewapende kolonisten mee aan de kant van het Israëlisch leger. De aanhoudende botsingen tus sen Palestijnen en Israëli's in Hebron, waar vierhonderd joodse kolonisten temidden van 100.000 Palestijnen wonen, braken zaterdag uit door onvre de onder de Palestijnen over het al maanden vastzittende vre desproces. Het grootste deel van de stad op de Westelijke Jor- daanoever, 80 procent, is in fe bruari onder Palestijns bestuur gekomen. Netanyahu De Israëlische premier Ne tanyahu beschuldigde de Pales tijnse Autoriteit er m'aandag' van tot de onrust te hebben aan gezet en niets te doen om die te beëindigen. Volgens hem grij pen de Palestijnse militairen al een aantal dagen niet in. Ook in Jericho kwam het giste ren tot botsingen, toen kolonis ten van de Elisha-nederzetting een hek wilden plaatsen om een stuk grond dat ze zich wilden toeëigenen. Israëlische en Pa lestijnse militairen maakten een einde aan de actie en belegden een bijeenkomst om de kwestie uit te praten. DPA/AFP/RTR van onze correspondente Runa Hellinoa KAAPSTAD - Eugene Terre 'Blanche, leider van de extreem rechtse Afrikaner Weerstands beweging (AWB) is gisteren door de rechtbank in Potchef- stroom veroordeeld tot in totaal zeven jaar gevangenisstraf we gens zware mishandelingen po ging tot moord op een veilig heidsbeambte die voor hem werkte. Terre'Blanche was op 23 april al schuldig bevonden aan poging tot moord en zware mishande ling. Hij had zijn voormalige werknemer Paul Motshabi vo rig jaar geslagen met een ijzeren staf. De man werd zo zwaar mis handeld dat hij bijna stierf. Als gevolg van de mishandeling is Motshabi zwaar geestelijk en li chamelijk gehandicapt. Terwijl de rechter zijn vonnis voorlas, zaten enkele tientallen aanhangers van de AWB-lei der in de rechtszaal toe te luisteren. Buiten demonstreerden tegen standers van Terre'Blanche en eisten een zware straf. De AWB-leider kreeg voor de poging tot moord op Motshabi zes jaar en voor de zware mis handeling een jaar. Hij ging gis teren onmiddellijk tegen het vonnis in beroep en zijn advo caat \Toeg om vrij lating op borg. GPD van onze redactie buitenland CHERBOURG - De Franse nucleaire ver werkingscentrale La Hague is de inzet van een felle strijd tussen het staatskernener- giebedrijf Cogema en de milieubeweging Greenpeace. Aanleiding vooï de affaire is de bevestiging dat onder kinderen die in de buurt van de centrale leven, drie keer zoveel leukemie voorkomt dan elders. De nieuwe staatssecretaris voor Gezond heidszorg Bernard Kouchner gelastte giste ren een nieuw onderzoek naar radioactieve besmetting rond de centrale bij de haven stad Cherbourg in Normandië. Hij zei in de Franse krant Le Monde hiertoe te zijn over gegaan nadat een onderzoekscommissie, die was ingesteld door het vorige kabinet, het verhoogde aantal gevallen van bloed- kanker onder kinderen had bevestigd. Vorige week maakte Greenpeace al bekend dat zij was gestuit op een 'verbijsterend' hoog radioactiviteitsniveau in slijk op de zeebodem bij het einde van de afvoerpijp. De milieuorganisatie plaatste apparatuur in de afvoerpijp, om de radioactiviteit in het af\'al water dat uit La Hague in het zeewater in Het Kanaal terechtkomt te meten. Zij zei hoge niveaus radioactieve isotopen te heb ben gevonden, zoals kobalt, americium, ba rium en europium. Gewapend Gisteren beschuldigde Greenpeace de Co gema ervan maandagavond gewapende duikers te hebben opgedragen de meetap paratuur weg te halen en de zaak in de doof pot te willen stoppen. Het staatsbedrijf gaf gisteren in een verklaring toe de meetappa ratuur te hebben verwijderd, maar dit te hebben gedaan uit veiligheidsoverwegin gen: „Om gevaarlijke incidenten als gevolg van acties met kwade bedoelingen, zoals het verstoppen van een afvoerpijp, te voorko men." De Cogema zei dat dat het onderzoek van Greenpeace geen goed beeld geeft van even tuele vervuiling, omdat de metingen te dicht bij de pijp worden gedaan. Het afvalwater* komt anderhalve kilometer van de kust via de pijp in zee. In januari hadden twee F ranse wetenschap pers gewaarschuwd dat kinderen die vaak op het strand bij La Hague spelen en mensen die schelpdieren eten die in de omgeving zijn gevangen een verhoogd risico lopen op leukemie. In maart had een wetenschappe lijke commissie tegen kernenergie al ge sproken van een nucleaire besmetting bij de afvoerpijp die 3.000 keer zo hoog is als nor maal. AFP/DPA/RTR De politie richtte straatblokka des op. De gevechten volgden op de bekendmaking dat de Cam bodjaanse regering de voorma lige Rode-Khmerleider Pol Pot door een internationaal tribu naal wil laten berechten. Hun Sen, een oud-Rode Khmer, is te gen de onderhandelingen van Ranariddh met de huidige kop stukken van de guerrillastrij ders. RTR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5