Eerste steen voor jeugdhonk PZC Studie naar veiligheid Tholen nodig zeeland 11 Thoolse stuwen draaien op zonne-energie )asterschelderegio eenheid promotie Goese drankrijder bestraft Betere nutsvoorziening schepen Duur foutje oude gemeentes WVG-geld voor voorzieningen Schouwen-Duiveland in het rood Kans op gezamenlijk onderkomen schutters Tholen lijkt verkeken Rechter beslist in niet bestaande rechtszaak Bewoners doen beklag over onveiligheid verkeer Driewegen Werkstraf 70 uur voor diefstal vlees woensdag 18 juni 1997 van onze verslaggever THOLEN - Vier geautomati seerde stuwen in Thoolse wa tergangen draaien op zonne- energie. Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt voor het eerst gebruik van de alternatieve energiebron. Kostenbesparing én zorg voor het milieu gaan hand in hand bij de keuze voor zonne-ener gie. De vier geautomatiseerde stuwen liggen zo afgelegen dat een aansluiting op het elektri citeitsnet duurder is dan het plaatsen van zonnepanelen. Eén paneel kost ƒ20.000. Aan sluiting op het elektriciteitsnet zou op 30.000 uitkomen. De Landinrichtingsdienst subsi dieert 40 procent van de kos ten. De stuwen zijn gemaakt in het kader van het basisplan watervoorziening Tholen en Sint-Philipsland, om beide ge bieden uit het Zoommeer van zoet water te voorzien. Het ba sisplan is gereed en heeft dit (droge) voorjaar zijn nut bewe zen. De vier zonne-energie-in- stallaties, die aan daglicht al genoeg hebben, zijn geplaatst bij de Kruytenburgsedijk in Poortvliet, de Molendijk/Zoe- tendijk bij Oud-Vossemeer en de Staartweg en de Plaatweg bij Sint-Annaland. in nieuwe structuur onze verslaggever Marten de Jongh GOES - De stichting Ooster schelde Thuiszorg reorganiseert Eer 1 januari volgend jaar. De uidige deling in twee regio's ïaakt plaats voor een structuur iet drie divisies die de verschil- ide disciplines vertegenwoor digen. De reorganisatie vloeit j-oort uit de fusie die eind '95 het Jjegin inluidde van de Stichting Oosterschelde Thuiszorg. Uit gangspunt is dat er geen ar- (idsplaatsen verloren gaan. isterschelde Thuiszorg heeft totaal zo'n 1900 mensen in |dienst. Het hoofdkantoor is in boes gevestigd. De organisatie tot nu twee regio's: De Beve landen en Noord-Zeeland. De drie nieuwe divisies zijn: ver pleging en verzorging, huishou delijke verzorging en alpha be middeling en als derde ouder- en kinderzorg (JGZ), aangevuld met diëtiek, uitleen en aanvul lende diensten. jDe aanpassing van de structuur |0e geboren Goesenaar E. F. J. M. Brand promoveerde maandag in Amsterdam aan de faculteit der psychologie en pedagogiek van de [Vrije Universiteit te Amsterdam. ;Zijn proefschrift luidt: Differentia tion of Atten tion Problems in Child ren. Brand woont tegenwoordig in Alphen aan den Rijn. moet de interne organisatie stroomlijnen. „De zorgverle ning blijft hetzelfde. Wat dat betreft zal niemand iets merken van de veranderingen", aldus regiodirecteur De Bevelanden I. Dekker. Regiodirecteur Noord- Zeeland J. van der Veer en be leidsmedewerker M. Nelemans stappen begin volgend jaar op. Van der Veer is bereid op die ma nier ruimte te scheppen voor de nieuwe organisatievorm. Vol gens Oosterschelde Thuiszorg vertrekken beide medewerkers in goede verstandhouding met de organisatie. Directie Dekker wal weinig kwajt over de reorganisatie. De invulling moet nog nader worden uitge werkt. Bijvoorbeeld waar het gaat om de benoeming van divi siehoofden, de directiestruc tuur en taken en bevoegdheden van directie en management. Dekker: „Zodra meer bekend is zullen we eerst het personeel in formeren. Zeker is wel dat DJ. van Zwoll algemeen directeur blijft. Dekker krijgt de drie di visiehoofden onder zich. Zij spreekt geruchten tegen als zou Oosterschelde Thuiszorg kam pen met een tekort van enkele tonnen op de begroting. „Daar van is geen sprake. Onze problemen zijn niet groter dan waarmee de thuiszorg in heel Nederland te kampen heeft. Ook wij kunnen niet iedereen helpen op de manier zoals we dat zouden willen." foto Dirk-Jan Gjeltema Op de Thoolse brug zijn in korte tijd vier ongelukken gebeurd. Aantal verkeersongelukken neemt laatste jaren flink toe van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Er moet een onderzoek komen naar de oorzaken van de stijging van het aantal verkeersongelukken op Tholen. Uit dat onderzoek moeten wellicht drasti sche maatregelen voortvloeien, zoals aan passing van de infrastructuur. Dat laatste zou nodig zijn indien blijkt dat het Thool se wegennet niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Dit stelt J. Krombeen, chef werkeenheid van de politie Tholen, des gevraagd. Volgens Krombeen is het aantal ongeluk ken in de gemeente Tholen in ongeveer vier jaar tijd met twintig procent gestegen (van 245 in '93 naar 296 vorig jaar). Op vallend is dat hef aantal gewonden rela tief hoog is. Bij twintig procent van de on gevallen op Tholen zou er sprake zijn van letsel, terwijl dat in andere regio's in zes tien procent van de gevallen zo zou zijn. Als mogelijke oorzaak van de stijging van het aantal ongelukken noemt Krombeen het feit dat het inwonertal van de gemeen te de laatste jaren behoorlijk is gestegen. Bovendien zijn veel nieuwe bedrijven in de gemeente neergestreken. Daardoor is de mobiliteit fors gestegen. „De vraag is inderdaad of het wegennet hierop bere kend is." Verder zouden mensen agressie ver zijn gaan rijden. Gevaarlijke plekken op Tholen zijn volgens Krombeen onder meer de Bram van Groenewegeweg bij Poortvliet, de Krabbenkreekweg van Oud-Vossemeer naar Sint-Philipsland en de Thoolse brug. Het onderzoek zou er moeten komen in overleg met betrokken partijen als pro vincie en gemeente. Voor de provincie houdt W. Blommaert zich met de materie bezig. Ook hij pleit voor een onderzoek op Tholen, waarbij hij zich in eerste instantie richt op de Thoolse brug. Als bekend bots ten daar vorige week vrijdag nog een auto, een BBA-bus en een bestelbusje op elkaar. Het ging om het vierde ongeluk in korte tijd op de brug. De Thoolse brug dreigt volgens Blommaert een 'black spot' te worden. „Daarom moet er een analyse ko men van de ongevallen. Op korte termijn moet duidelijk worden wat de oorzaken zijn." Binnenkort zullen de betrokken partijen (de provincies Zeeland en Bra bant, de gemeente en de politie) zich ver der over de materie buigen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter nu: J. P. M. Hopmans heeft dinsdag een 53-jarige man uit Goes voor het rijden onder invloed van alcohol conform de eis veroordeeld tot zes maanden rij-ontzegging en een boete van 1.500 gulden. De man bleek 3 april dit jaar in Goes behoorlijk te hebben ge dronken, afgaande op de blaastest die een score van 700 mi crogram aangaf. De man vertelde te handelen in oud ijzer. Hij was voor zijn aanhouding net bij een klant op bezoek geweest. „Ik heb bij die klant vier flesjes bier gedronken. Als ik geen rijbewijs heb, dan moet ik naar de bijstandprobeerde de verdachte er onderuit te komen. Raadsvrouw mr. W. Tiggelaar verzocht de politierechter haar cliënt nog een laatste kans te geven. „Geen rijbewijs betekent geen inkomsten", zei ze. De politierechter ging niet overstag. ZIERIKZEE - De elektra- en watervoorziening voor schepen bij 't Luitje in Zierikzee wordt uitgebreid. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor hier een be drag van 50.000 gulden voor uit te trekken. De huidige stroomvoorziening is volgens het college niet toereikend. Als te veel kabels op een elektra-aansluiting worden gezet, slaan de zekeringen cloor. De capaciteit van de watervoorziening is zo gesjng, dat het uren duurt voor een schip zijn drinkwater tanks heeft gevuld. Plet voorstel komt aan de orde in de raads vergadering van 26 juni. ZIERIKZEE - Een onachtzaamheid bij het opzeggen van een contract met een informatiseringsbedrijf door vijf van de zes oude gemeentes komt de nieuwe gemeente Schouwen-Duive- land duur te staan. De vijf gemeenten die een salarisadmini stratie-systeem hadden bij CMG Bedrijfsinformatiesyste men, verzuimden het contract tijdig op te zeggen toen de nieuwe gemeente op een nieuwe automatiseerder overstapte. Het bedrijf is bereid de helft van de afkoopsom in rekening te brengen, wat neerkomt op ruim anderhalve ton. Volgens het college is dit aanbod 'redelijk en acceptabel'. De gemeente raad beslist donderdag 26 juni of de gemeente op het aanbod in gaat. ZIERIKZEE - Van het totale overschot aan WVG-gelden (wet voorzieningen gehandicapten) van drie miljoen gulden wil de gemeente Schouwen-Duiveland de helft gebruiken om een aantal algemene voorzieningen te realiseren voor ouderen en gehandicapten. Vijfhonderdduizend gulden wordt gereser veerd voor het aanbrengen van liften in wooncomplexen, een halve ton voor het aanpassen van bestaande ouderenwonin gen en nog eens zo'n bedrag voor het verbeteren van de toe gankelijkheid in openbare gebouwen. De andere anderhalf miljoen gulden wordt gereserveerd voor eventuele toekomstige financiële tegenvallers. Dat staat in een raadsvoorstel voor de vergadering van 26 juni. Naar het terugbetalen van eigen bijdrégen van gehandicapten tussen 1 april 1994 en 31 december 1996 verricht de gemeente nog een haalbaarheidsstudie. ZIERIKZEE - De nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland heeft in de eerste vijf maanden van het bestaan een structu reel tekort opgelopen van bijna negen ton. Het tekort kan worden gedekt uit de verhoging van de algemene uitkering aan de gemeente, zodat niet hoeft te worden bezuinigd. Oor zaak van het tekort is de aanloopperiode 'met de daarmee sa menhangende problemen'. De gemeenteraad vergadert 26 ju ni over dit onderwerp. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - De nog immer dakloze schietver enigingen uit Sint-Annaland, Poortvliet en Scherpenisse heb ben hun laatste hoop op financi ële steun van de gemeente laten varen. De clubs uit Poortvliet en Scherpenisse hebben eieren voor hun geld gekozen en gaan zelf nieuwe schietbanen aanleg gen- De vereniging uit Sint-An naland op haar beurt hoopt in een hal te kunnen intrekken waarnaast nu een provisorische schietbaan is aangelegd. De kans dat de clubs ooit nog in één gezamenlijke accommodatie te rechtkomen, lijkt voorgoed ver keken. De verenigingen betreuren het dat het zo lang heeft moeten du ren voordat deze oplossingen uit de bus rolden. Drie jaar geleden al verbood de gemeente de clubs immers nog langer in in gymza len te schieten, omdat daar te veel looclstof bleef hangen. DEN HAAG - Rechters krijgen de gekste dingen voorgelegd, fflaar ze worden maar zelden lastig gevallen met een geschil dat niet bestaat. Gisteren deed zo'n geval zich voor bij de Raad van State in Den Haag. De gemeente Tholen had daar moeten verschijnen in een rechtszaak tegen de minis ter van Onderwijs. Inzet was de weigering van de minister om voor 20.000 gulden leermidde len ter beschikking te stellen voor de achtste groep van de openbare Casembrootschool in Sint Annalancl. Drie rechters van cle Raad van State én een advocaat van het ministerie stonden gisteren te popelen om te beginnen. Maar b on w van Tholen kwamen niet opdagen. Navraag bij de ge meente leerde dat waarschijn lijk is verzuimd het beroep in te trekken. Door een wetswijzi ging moet de gemeente de leer middelen voortaan toch zelf betalen, aldus een gemeente ambtenaar. Het geld dat eerst via het ministerie van Onder wijs kwam zit sinds januari dit jaar in de algemene uitkering die gemeenten ontvangen. Sindsdien is heel veel gediscus sieerd over mogelijke oplossin gen, maar steeds weer ketsten die af. Bijvoorbeeld een oplos sing waarbij de 'daklozen' hun intrek zouden nemen bij SV de Eendracht in Tholen-stad; dit wilden de clubs niet, omdat De Eendracht te ver buiten het cen trum van het eiland ligt. Een andere optie was een geza menlijk onderdak op het indu strieterrein in Sint-Maartens dijk. Ook dat ging niet door. Reden: het plan was te duur, vol gens de gemeente. De kans op gemeentegelden was daarmee voor de clubs verkeken. Het ge meentebestuur had al eerder aangegeven alleen mee te willen betalen aan een gezamenlijke accommodatie. Tholen-stad vonden de clubs echter te ver en Smerdiek bleek te duur, terwijl een andere plek voor een geza menlijke baan niet in beeld was. Pistoolbaan Poortvliet en Scherpenisse gaan nu daarom zelf bouwen. De bouwschets van cle vereniging uit Poortvliet ligt volgens secre taris J. van Tiggele nog op het gemeentehuis. „We wachten op antwoor-d van de afdeling Wel stand. De hoop is clat we in het najaar kunnen bouwen." Waar debaanprecies moetkomen, wil Van Tiggele nog niet kwijt. De vereniging uit Scherpenisse op haar beurt gaat een accommo datie neerzetten op het indu strieterrein van Sint-Maartens dijk. J. de Graaf van die club: „Dat is inderdaad in een ander dorp, maar toch op een steen worp afstand van Scherpenisse. Voor ons is het uiteindelijk een goede plek." In Sint-Annaland tenslotte bestaan nog geen plannen om zelf te gaan bou wen. Daar zou volgens woord voerster M. Bazen-Dijkshoorn geen geld voor zijn.,Het zou ons ongeveer een half miljoen kos ten. Dat hebben we niet. Voorlo pig doen we het nog met slechts een provisorische pistoolbaan. We wachten nog af." Overigens zal ook in Tholen- stad een nieuwe schietaccom- modatie gaan verrijzen. Als be- kend i-aakte ook de schietclub in die kern recentelijk dakloos, zij het om een heel andere reden: de baan van de Thoolse schutters werd door vlammen verwoest. De bedoeling is om op het indu strieterrein Welgelegen een nieuwe accommodatie aan te leggen. Dit najaar zou de eerste schop de grond in moeten. Linda Versteege en wethouder D. W. van de Meiwe leggen samen de 'eerste steen' voor het jeugdhonk in de voormalige paardenstal aan de Evertsenstraat. foto Dirk-Jan Gjeltema Jongeren gaan zelf onderkomen in Goes-West beheren van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De jeugd in Goes-West krijgt in oktober een eigen honk in een verbouwde voormalige paardenstal aan de Evertsen straat. De jongeren worden zelf verant woordelijk voor het beheer en de activi teiten. De ruwbouw is momenteel in volle gang. De elfjarige Linda Versteege en wethouder D. W. van de Merwe legden dinsdag symbolisch de eerste steen voor wat in de volksmond De Paardenstal heet. Een primeur voor de wethouder. Het is de eerste keer dat hij zichzelf in steen vereeu wigt. Het honk staat vlakbij De Westkant, het onderkomen van Wijkvereniging Goes- West. In die club leefde drie jaar geleden al het idee de stal te renoveren en te benutten voor jeugdwerk. „Want", zegt voorzitter A Ventevogel van de wijkvereniging, „het wijkcentrum zelf is bepaald niet groot en jongeren willen graag een eigen stek." Het duurde echter nog een tijd voordat het plan rijp was en er enig zicht bestond op de financiering. Het benodigde bedrag van 7 0 a 75000 gulden is nu zo goed als ge dekt. De gemeente en het Juliana Welzijn- fonds dragen ongeveer tweederde van de kosten. Het resterende gat is creatief ge dicht. Toeleveranciers sponsoren het pro ject. de Bouwopleiding Zeeland heeft jon geren voor de bouw ingezet, vrijwilligers uit de wijk steken de handen uit de mou wen en Hobby werkplaats De Bevelanden heeft bijvoorbeeld kozijnen vervaardigd. Door die besparingen verwacht de wijk vereniging met de centen uit te komen. Doelgroep Op hoeveel jongeren de soos straks mag rekenen, kan Ventevogel niet zeggen. „Maar bij de disco's is hier altijd redelijk veel jeugd. We willen binnekort een en quête in de wijk houden om na te gaan hoeveel kinderen er nou precies zijn in West. Ik denk dat we het aantal momen teel onderschatten." Het jeugdhonk is be stemd voor kinderen van zes tot en met ne gentien jaar. Een zeer brede doelgroep. Verantwoordelijkheid De gebruikers worden zelf verantwooi'de- lijk voor de inrichting, beheer en het orga niseren van activiteiten. „Willen ze een band op het podium, prima, regel het maar. We laten ze vrij, ze kunnen zelf met ideeën komen. We hopen dat door op die manier - verantwoordelijkheid dragen voor hun eigen pand en daar dan ook zui nig op zijn." biet op te richten bestuur van de soos krijgt dus de vrije hand, zij het dat de wijkvereniging een oogje in het zeil houdt „Ze moeten zelf de bardiensten Re gelen en aangeven hoeveel er moet wor den ingekocht. Verder geven de jongeren aan dat ze geen drugstoestanden willen. Het is aan hen daarop alert te zijn. Na tuurlijk controleert de wijkvereniging ook of de zaken goed lopen. Wij zijn ten slotte eindverantwoordelijk." van onze verslaggeefster Caroline Moerland DRIEWEGEN - De inwoners van Driewegen vinden hun woonplaats nog steeds niet vei lig genoeg. Ze deden dinsdag voor de zoveelste keer hun be klag hierover bij het Borselse dagelijks gemeentebestuur, dat op bezoek was in het dorp. De herinrichting van de Smits weg die nu aan de gang is, biedt vol gens de dorpsbewoners onvol doende soelaas. Zoals de naam al zegt. is het on geveer 550 zielen tellende dorp gebouwd rond een plek waar drie doorgaande wegen bij el kaar komen. Nu is Driewegen bepaald geen verkeersknoop punt, maar auto's v.an en naar Ellewoutsdijk komen vaak wél door de kern. En dat met een doorgaans veel te hoge snelheid volgens de bewoners. Ze ijveren al zo'n vijftien jaar voor een ver betering van de verkeersveilig heid. De herinrichting van de Smits- weg alleen is niet voldoende, zo meldden ze dinsdag het dage lijks gemeentebestuur. De bewoners pleitten voor snel heidsremmers bij alle drie de in gangen van het dorp. Vooral de situatie in de Van Tilburgh- straat heeft bij hen hoge priori teit. Daar staat de openbare ba sisschool. De leerlingen van de bovenbouw zetten elke dag oranje pionnetjes buiten om het autoverkeer te dwingen vaart te minderen. Wat betreft het dagelijks ge meentebestuur is de situatie in Driewegen echter niet nijpend genoeg om er voorrang aan te geven. Wethouder dvs. P. J. Vol- laard (PvdA verkeersveilig heid) legde uit dat het in de gemeente gebruik is om herin richting van straten te laten sa menvallen met noodzakelijk onderhoud aan bijvoorbeeld wegdek of rioleringen. Dit om geld te besparen. En de andere straten in Driewegen zijn nog niet aan de beurt. Behalve deze teleurstellende mededeling had Vollaard overi gens ook nog een goed bericht voor de inwoners van Driewe gen. In het uitbreidingswijkje Maaiklinkhoek III komen bin nenkort zo'n acht tot tien bouw- kavels beschikbaar. Overigens is dit minder dan was gepland. De gemeente heeft gekozen voor een ruimere opzet en heeft met dit doel ook extra' grond ge kocht. Het is echter nog ondui delijk hoe de verdere invulling er precies uit gaat zien. MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner uit Vlissingen kreeg een werkstraf van zeventig uur opgelegd voor winkeldiefstal. Politierechter mr. J. P. M. Hop mans vonniste conform de eis. De officier van justitie had voor de diefstal van twee pakken vleeswaren uit een Middelburg se wankel 3 april dit jaar een week gevangenisstraf, te vér- vangen door 30 uur dienstverle ning. geëist. Verder vroeg ze om de tenuitvoerlegging van twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf, gekoppeld an 40 uur dienstverlening. In totaal dus 70 VEEEE Volksdansgroep - De Roemeen se volksdansgroep Mindra geeft op dinsdag 24 juni een optreden in de Grote Kerk van Veere. Het optreden begint om 20.00 uur. uur dienstverlening voor de ver dachte, die op het gebied van vermogensdelicten een lange staat van dienst had. YERSEKE Zeilwedstrijd - De scouting groep Ridder Boudewijn uit Yerseke houdt zaterdag 21 juni voor de 29e keer de traditionele zeilwedstrijd om de 'Ooster- scheldebeker der Yerseksche Courant'. De Yerseksche Cou rant mag dan al jaren zijn ver dwenen, de wedstrijd blijft le ven. De start is om 14.00 uur bij de Prins Willem Alexanderha- ven te Yerseke. Zo'n 41 scou- tinglelievletten met ongeveer 250 zeeverkenners doen mee aan de wedstrijd. De prijsuit reiking is rond 17.00 uur bij clubgebouw 't Wachtschip te Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39