Koperen Tuin slaat vleugels uit O PZC Twist over autovrije Grote Markt Elopak neemt Zwitserse holding over Herenakkoord moet gemarchandeer met subsidies voorkomen Goklustige kaper op de Belgische kust W aterstaatsman ir. Willem de Beijl (77) overleden zeeland 13 Boekhandel in Goes begint informatie- en communicatiecentrum ondernemend zeeland in detail zuiderburen geslaagd agenda collectes marktbericht sty woensdag 18 juni 1997 van onze verslaggeefster Caroline Moerland GOES - Boekhandel en uitge verij De Koperen Tuin in Goes begint een informatie- en com- municatiecentrum in gebouw De Veste aan de Keizersdijk. Eigenaars Elly Kloos en Jan Bruijns willen het huidige as sortiment uitbreiden met een modern antiquariaat en meer digitale informatiedragers. Centrum De Veste moet een ontmoetingscentrum worden, met een horecagelegenheid en ruimte voor lezingen en expo sities. Hoewel de huidige boekhandel aan de Gasthuisstraat enkele jaren geleden nog is verbouwd, vinden de eigenaars van de Ko peren Tuin de ruimte te klein. Bruijns: „Het is steeds een ge- vecht om de vierkante centime ter." Bovendien heeft het echt paar allerlei plannen waarvoor al helemaal geen ruimte was. Zo wil De Koperen Tuin de col lectie graag uitbreiden met een modern antiquariaat: enigs zins verouderde, maar nog on gelezen boeken. Ook is het de bedoeling de uitgeverij onder te brengen in De Veste. Een combinatie van boekhandel en horecagelegenheid hadden Bruijns en Kloos elders gezien en dat sprak hen wel aan. „On ze winkel is heel vaak een af- sprakenplek", legt Kloos uit. „Het gebeurt regelmatig dat ie mand binnenkomt en vraagt 'Heeft u mijn vrouw al gezien? Bovendien zijn er veel klan ten die graag lang in de winkel rondsnuffelen. Als die even willen zitten, moeten ze het doen met een paar knikjes die voor hen zijn neergezet. Bruijns: „Ik zou ze ook best een kopje koffie willen geven, maar daar hebben we nu niet de ruimte voor." De eigenaren van De Koperen Tuin willen dat de nieuwe zaak méér wordt dan een bedrijf. Kloos: „We zoeken naar een manier om het een centrum functie te geven." Zo moeten bezoekers Internet of een data bank over Zeeland kunnen raadplegen. Verder denken Kloos en Bruijns aan het orga niseren van lezingen of the mabijeenkomsten en het in richten van kleine exposities. Bruijns: „Je zult onze eigen in teresses in het centrum kunnen terugvinden, zoals Zeeland, li teratuur en geschiedenis." Het is de bedoeling zo snel mo gelijk te beginnen met de ver bouwing van het voormalige vormingscentrum, dat sinds eind vorig jaar in het bezit is van De Koperen Tuin. Aanvan kelijk was het de bedoeling Centrum De Veste komend na jaar te openen, maar dat zal waarschijnlijk niet meer luk ken. Het pand aan de Keizersdijk is in 1963 gebouwd door de Ne derlands-Hervormde kerk, die de ruimte in gebruik had voor haar jeugdwerk. Het kerkge nootschap koos voor een ont werp dat deed denken aan de dijkhuisjes die er voor die tijd hebben gestaan. Kloos en Bruijns willen de ongeveer veertig meter brede gevel in grote lijnen in tact laten. Wel komt er meer glas en verdwij nen de bakstenen onder een stuclaag. Op de hoek van het pand, recht tegenover de in gang van Vroom Dreesman aan de Dam, is een terras ge pland. Stap voor stap Kloos en Brui j ns hebben ervoor gekozen hun plannen stap voor stap te realiseren. In eerste in stantie willen ze de bestaande ruimte verbouwen. Dat bete kent dat het centrum een vloer oppervlak krijgt van ongeveer zeshonderd vierkante meter, twee keer zoveel als De Kope ren Tuin nu. Overigens houden ze de boekhandel aan de Gast huisstraat voorlopig gewoon aan. In de toekomst is het mo gelijk de tuin bij De Veste te be bouwen voor een vergroting van de expositieruimte. Jan Bruijns en Elly Kloos voor gebouw De Veste in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De drankpak- kenfabrikant Elopak AS heeft Unifill International AG en Holding uit het Zwitserse De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Kreuzlingen overgenomen. Het bedrijf heeft daarmee zijn marktaandeel verder uitge breid met verpakkingen voor de farmaceutische industrie en huishoudelijke producten. Elopak heeft twee fabrieken en een verkoopkantoor in Terneu- zen. Volgens woordvoerder H. Scholtens heeft de overname nauwelijks gevolgen voor de onderneming in de Schelde- stad, zo zei hij dinsdag in een toelichting op het besluit. De verwachting is dat in Temeu- zen hooguit twee extra mede werkers nodig zijn voor de verkoop en technische onder steuning van het nieuwe marktaanbod. Het Noorse moederbedrijf van Elopak verwierf twee jaar geleden al een aandeel van veertig procent in Unifill. De onderneming heeft een machi nefabriek in Italië, waar speci ale technieken worden ontwik keld voor het afvullen van vloeibare producten in therm- overvormbare verpakkings materialen. Daarnaast be schikt Unifill over een Franse vestiging waar kunststoffolie wordt gemaakt. Door integra tie van deze segmenten is Elopak in staat een compleet en innovatief kunststof ver pakkingssysteem aan te bie den, aldus Scholtens. „Voor Terneuzen zal dat feite lijk betekenen dat de verkoop van onze producten (kartonnen drankverpakking voor dagver se zuivel en vruchtensappen) een stuk eenvoudiger wordt. Dat zal zich, zo verwachten we, uiten in verhoogde activitei ten. Mogelijk zullen we daartoe extra mankracht aantrekken. Maar aan meer dan één of twee mensen moet voorlopig niet worden gedacht. Volgens Scholtens is het de be doeling dat de Unifill-fabrie- ken in Italië en Frankrijk blij ven gevestigd. „Ik heb althans geen aanwijzingen dat ons moederbedrijf ideeën heeft de boel in Zeeuws-Vlaanderen te concentreren." Albert Heijn in Sas van Gent is deze week gesloten. De su permarkt ondergaat een grote verbouwing. De verkoopop pervlakte wordt uitgebreid van 800 naar 1000 vierkante meter. Ook de winkelvloer en de in ventaris worden compleet ver vangen. Vanaf dinsdag 24 juni kunnen mensen weer hun boodschappen doen. In de tus sentijd kunnen vaste klanten uit Sas van Gent, Philippine, Westdoipe, Sluiskil en Zand straat him boodschappen (mi nimaal vijftig gulden) vóór 10.00 uur doorbellen of faxen aan de Albert Heijn in Axel. Karpatisch restaurant Graaf van Transilvania in het zaken- en promotiecentrum voor Roe menië aan de Markt in Aarden burg heropent vrijdag 27 juni na interne reorganisatie met een nieuwe menukaart waarop Roemeense en Franse gerech ten staan. Het restaurant is ook beschik baar voor zakenbij eenkom sten, feesten, tentoonstellingen en koffietafels. Hans en Joke Schilperoord-Schram houden receptie vanaf 19 uur. De Kamer van Koopphandel in Middelburg houdt donder dag 26 juni landenspreekdag voor exporterende bedrijven over Zwitserland, Oostenrijk, Tsjechië, Slowakije en Portu gal. Van den Berg Autoschade aan de Cruquiusstraat in Vlissin gen heeft de Eurogarant-er kenning ontvangen. De erken ning is een initiatief van de FOCWA, de landelijke organi satie van bedrijven die auto schade herstellen, en is be stemd voor ondernemingen die aan bepaalde eisen voldoen op het gebied van milieu, doelma tig management en een goede dienstverlening. Nog 225 an dere FOCWA Garantiebedrij- ven hebben de Eurogarant-on derscheiding gekregen. van onze verslaggever Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Vlaanderen en de Zuid-Nederlandse pro vincies zullen elkaar in de na bije toekomst informeren over voorgenomen bedrijfsverplaat- singen in hel grensgebied. Ook zijn er afspraken gemaakt tus sen de instanties over hoe in het vervolg wordt omgegaan met bedrijfsverplaatsingen over de grens heen. Een en ander is vast gelegd in een Code van Goed Nabuurschap, die binnenkort door de Vlaamse regering, het Vlaamse Gewest en de Neder landse provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland wordt ondertekend. De code moet volgens Gedepu teerde Staten van Zeeland be schouwd worden als 'een lo venswaardige poging om het shoppen van bedrijven om over heidsgeld te vermijden.' De Neckermann-affaire, twee jaar terug, vormde de aanleiding om tot grensoverschrijdende af spraken te komen. Neckermann Aan het Instituut Zorgopleidin- gen in Vlissingen zijn geslaagd voor het examen radiodiagnos- tisch laborant: L. Flipse; A van der Giessen; A (Advertentie) koesterde toen al geruime tijd plannen om in Sint Jansteen een nieuw distributiecentrum te bouwen. In Vlaanderen kreeg men van die plannen lucht, waarna de gemeente Maldegem Neckermann bij een eventuele nieuwbouw daar een subsidie van 7 miljoen gulden aanbood. Met dat aanbod confronteerde het bedrijf het provinciebestuur en de gemeente Hulst, die, wil den ze een verhuizing van Nec kermann voorkomen, een te genbod moesten doen. Dat gebeurde. Het bedrijf kreeg van Hulst en de provincie Zeeland een subsidie voor de bouw van het nieuwe distributiecentrum van in totaal 2,7 miljoen gulden. Afspraken Het steekspel rond Necker mann, het gemarchandeer met subsidies, was voor het Zeeuwse provinciebestuur aanleiding om binnen het regulier overleg tussen grensprovincies nadruk kelijk te pleiten voor het maken van onderlinge afspraken. De Code van Goed Nabuur schap heeft tot doel te voorko men dat overheden in grensre gio's tegen elkaar worden uitgespeeld door bedrijven die - strevend naar winstmaximali satie - zoeken naar de gunstigste investeringsvoorwaarden. De Code verbiedt echter niet om overheidssteun aan bedrijven te geven. Wel moet volgens de af spraken worden voorkomen dat overheden onder druk van de bedrijven tegen elkaar gaan op bieden. Mocht het vermoeden bestaan dat dit wel gebeurt, dan moet een verschil van mening worden voorgelegd aan het be stuurlijk overleg van de overhe den, dat binnen veertien dagen na een melding uitspraak over de kwestie doet. Evaluatie De Code is niet meer dan een he- renakkoord zonder afdwingba re rechten en verplichtingen. Het akkoord heeft alleen be trekking op steunverlening aan bedrijven in Vlaanderen en de drie Nederlandse provincies die voornemens zijn over de grens heen te gaan. Over nieuwe - bui tenlandse - investeringen heeft de overeenkomst geen betrek king. Wel zullen de overheden elkaar informeren over de wij zi- gingen of de invoering van nieu we stimuleringsregelingen. Het is de bedoeling dat de overeen komst eens per jaar wordt ge- evalueerd. door Wout Bareman De Grote Markt is van ie dereen, roepen ze in Ant werpen. Ja, ja... Maar dat wil dus nog niet zeggen dat ieder een het eens is over de manier waarop het plein rond Brabo moet worden gebruikt. Vooral de auto is inzet van een felle discussie. Moet de Grote Markt autovrij -of mag het blik best weer voor de deur? Dat is de inzet van een nu al weer bij na een jaar voortslepende ge- dachtenwisseling. Het stads bestuur zou de knoop kunnen doorhakken, maar aarzelt. En intussen rollebollen de voor- en tegenstanders over de blau we steentjes. Want nu op het stadhuis de besluiteloosheid overheerst, ligt de discussie weer helemaal op straat. Ruim een jaar geleden ver klaarde het schepencollege de Grote Markt autovrij. Tot er gernis van met name de horeca en tot genoegen van de 'groene' politici en de dienst Toerisme. Nu gaan er stemmen op om de Grote Markt in de avonduren en in het winterseizoen weer open te stellen voor het ver keer. Naast de Grote Markt werd ook de Kaasrui - vlakbij - ruim een jaar geleden autovrij. Het regende al heel snel protesten van de kant van de horeca, die het aantal klanten beduidend zag afnemen. Algemene klacht van de café- en restauranthou ders: De klanten moeten hun wagen nu ergens aan de Kaai en parkeren en hebben al snel de neiging de Grote Markt links te laten liggen en hun geld elders uit te geven. Na die eerste serie klachten besloot het schepencollege in te grij pen, zij het niet al te rigoureus. Half juli vorig jaar werd de Kaasrui weer vrijgegeven voor Moet de Grote Markt in Antwerpen autovrij of maghet blik weer voor de deur? foto Charles Strijd de auto. Maar de Grote Markt bleef taboe voor blik op wie len. De vrouw van de souvenirwin kel vindt het veel beter zo. Ze ker voor toeristen met kinde ren die op een terrasje zitten. Het standbeeld van Brabo, dat water spuit, heeft een enorme aantrekkingskracht op de kin deren. Die kunnen nu gewoon van het terras naar het stand beeld lopen zonder dat een au to of bus hen aanrijdt. Het wandelende echtpaar, geboren Antwerpenaren: „Je ziet nu veel meer van de Grote Markt. Wij wonen hier en wandelen vaak op de Grote Markt. We voelen ons nu toch wel een stukje veiliger zonder dat voorbijrazende verkeer. Het is alleen jammer dat chauffeurs met een kaart voor invaliden hier ook niet meer mogen rij den of parkeren." De stads- gids: „Vroeger moest ik de rondkijkende en dromende toeristen constant waarschu wen voor de voorbijrijdende wagens. Die mensen zijn in de ban van Brabo en het stadhuis, willen de mooiste foto's ne men, maar kijken op zo'n mo ment niet altijd uit. Nu zijn die problemen van de baan." Den Engel De medewerker van het legen darische café Den Engel - waar 'het bolleke' lijkt uitge vonden - schudt het hoofd. Doods en ongezellig, noemt hij de situatie. „Vroeger kwamen mensen met een korte middag pauze hier snel een broodje verorberen. Maar nu moeten ze eerst hun auto ergens aan de Kaaien parkeren en dan het hele eind naar hier wandelen. En het stadsbestuur? Dat wikt, zonder te beschikken. Een woordvoerder van het stad huis: „Ach meneer, zet je je au to bij de Kaaien dan ben je in een wip op de Grote Markt. Natuurlijk wil de horeca opti male bereikbaarheid. De da mes van lichte zeden willen dat ook. Maar bedenk dat er een verschil is tussen willen en kunnen. En al die automobie len op die prachtige Grote Markt, zeg nu zelf, dat was toch beeldbedervend? Maar nee, beslissingen naar de toe komst toe zijn er nog niet geno men. Die zijn voor morgen. Of... overmorgen." door Wout Bareman De plannen zijn vergevorderd. De be slissing of ze ook worden uitgevoerd, is nabij. Maar één ding is zeker: de exploi tanten van de casino's aan de Belgische kust zijn zéér ongelukkig met het initia tief. Wat is de bedoeling? Zeer onderne mende ondernemers hebben het plan op gevat komende zomer voor de kust ergens ter hoogte van Oostende een drijvend ca sino ten anker te leggen. Het gaat om een cruiseschip met plaats voor 500 gokkers. Het plan sluit naadloos aan bij het streven van het stadsbestuur om van Oostende een cruisehaven te maken. De 'love boats' meren probleemloos af op een steenworp afstand van het stadscentrum, de histori sche stad Brugge ligt naast de deur en ver der zijn er prima internationale weg- en spoorverbindingen. En daarmee heeft Oostende belangrijke troeven in handen in de strijd om de 'love boats', waarin zich ook Antwerpen en Gent hebben gemengd. Direct na de zomer wordt in de Oostendse haven een kaaimuur verstevigd, zodat daar vanaf volgende zomer cruiseschepen kunnen afmeren en tot die tijd biedt het drijvende casino een welkom alternatief. Het casino-cruiseschip omzeilt de Belgi sche wetgeving door onder Griekse vlag in de internationale territoriale wateren voor anker te gaan. Dat maakt het moge lijk aan boord naast roulette en black jack ook de eenarmige bandiet uit tebaten. De casinohouders aan de kust klagen steen en been. Ze liepen al te hoop tegen een nieuw casino in Brussel dat de trek naar de kust- casino's zou ondermijnen en nu is daar let terlijk een nieuwe kaper op de kust. Er is één geruststellende gedachte: twintig jaar geleden werd het ook aleens op die manier geprobeerd. En toen werd de operatie na een maand afgeblazen. 'Wegens geen be langstelling.' van onze verslaggever Rinus Antonisse MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is afgelopen zondag ir. Willem de Beijl over leden, voormalig hoofdingeni eur-directeur van provinciale waterstaat in Zeeland. Hij werd 77 jaar. De Beijl gaf leiding aan een van Zeelands belangrijkste provinciale diensten in een pe riode waarin de uitvoering van het Deltaplan - inclusief de dis cussie over de beveiliging van het Oosterscheldegebied - en de toenemende aandacht voor het milieu centraal stonden. Ook was hij, met name na zijn pen sionering, maatschappelijk ac tief als onder meer voorzitter van de stichting Delta Expo en de Hogeschool Zeeland. Voor de buitenwacht was ir. De Beijl (Vlissingen, 10 februari 1920) een wat formele, afstan delijke ambtenaar, die zich al tijd strikt zakelijk opstelde. Dat beeld hield hij bewust in stand. In zijn advisering aan het pro vinciaal bestuur waakte De Beijl er angstvallig voor per soonlijke opvattingen mee te la ten spelen. De gekozen bestuur ders hebben het uiteindelijk voor het zeggen, vond hij. Wel maakte hij duidelij k niet veel op te hebben met het politieke spel en met statenleden die zich tot in details met ambtelijke advie zen wilden bemoeien. Achter de wat stug en techno cratisch overkomende De Beijl (hij schreef die houding zelf me de toe aan een gedegen gerefor meerde opvoeding) ging een man schuil die zich nauw be trokken voelde bij de ontwikke lingen in de samenleving. Ont wikkelingen, waarvoor hij mede verantwoordelijk was. Zoals de industrialisatie van Zeeland en de daarmee gepaard gaande aantasting van milieu en landschap. Hij zag het veran deren van agrarisch Zeeland in een meer industrieel georiën teerde regio als een onvermijde lijk gegeven. Privé stond De Beijl huiverig tegenover toepas sing van kernenergie en had hij geen bezwaar tegen een open Oosterschelde. Na een loopbaan als beroepsof ficier bij de genie begon ir. De Beijl in 1954 als districtsingeni eur bij provinciale waterstaat in Zierikzee. In 1956 werd zijn standplaats Goes en in 1962 trad hij bij het bureau bijzonde re werken aan. In 1963 volgde hij de plotseling overleden ir. J. Snip op als hoofdingenieur-di recteur. Per 1 maart 1985 ging hij met pensioen. De begrafenis vindt in besloten kring plaats. Op vrijdag 20 juni wordt een ge dachtenis gehouden in kerkge bouw de Hoeksteen te Middel burg, aanvang 12.00 uur. Lezing -De School van het Gou den Rozenkruis geeft woensdag 25 juni in De Stenge in Hein- kenszand om 20.00 uur een le zing met als titel Wat is Gnosis Spreker is G. Steenhof. EVENEMENTEN GOES - Ambachtscentrum, 14 uur: Poppentheater Sim Bolus met 'De koning is bloot, leve de koning'; NISSE - Schaapskooi, 13.30, 14.45 en 16uur:HuifkarritdoordeZakvan Zuid-Beveland; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); ZIERIKZEE - Brogum, 14.30-16 uur: Kindertheater Rijn en Trijn met 'Roodkapje'; BERGEIM OP ZOOM - Roxy, 14 uur: Tom&Jerry; 14en 20 uur: All Stars; 20 uur: The Fifth Element; Cinemactueel, 14 uur: Pinokkio; Space Jam; 14 en 20 uur: Liar Liar; 20 uur: Karakter; The English Pati ent; GOES - Grand, 14 uur: Tom Jer- rey; 20 uur: The Saint; HULST - De Koning van Engeland, 14uur: 101 Dalmatiërs; 14en 20 uur: Liar Liar; 20 uur: Turbulence; The Fifth Element; All Stars; The Ghost and the darkness; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Kolya; VLISSINGEN-Alhambra, 14uur: All Stars; 101 Dalmatiërs; 14 en 20 uur: Liar Liar; Beavis and Butt-Head; 20 uur: The Fifth Element; Turbulence; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken'. Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Werken van Frans van den Boom (t/m 31/8); BRESKENS - Visserijmuseum, 10- 12 en 14-17 uur: VOC-jacht Bres- kens (t/m 29/6); BROUWERSHAVEN - St. Nicolaas- kerk, 13.30-16 uur: Zomerexpositie De Zeeuwse Kunstkring (t/m 28/6); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen ver welken, scheepjes vergaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Rie Creemers, aquarellen en beeld houwwerken (t/m 28/6); GOES-Museum, 10-17 uur: Hemels Erfgoed, schatten van het Bisdom Breda (t/m 31/8); Stadskantoor, 9-17 uur: Adriaan Ha melink, foto's (t/m juli); Grote Kerk, 10-17 uur: Goes 'En Pas sant', werken zeven beeldend kun stenaars (t/m 28/6); GROEDE - Galerie De Ouwe Smisse, 13.30-17 uur: Suse Jacobs, acryl schilderijen (t/m juli); GRIJPSKERKE - Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Lou Willeboordse, 'natuurgetrouwe vlindertekenin gen in kleur' (t/m 26/7); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 uur: Asmet Selim, beel dende kunst (t/m 24/7); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart- /wit foto's) (t/m 1/9); Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Werk cursisten afd. Kunstzinni ge Vorming Oosterschelde College (t/m 11/7); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur:Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); 'Van zijdeworm tot boeken worm' (t/m 12/7); Edwin Marlisa, fo to's (t/m 26/7); Galerie Het Gouden Briefke, 10-. 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannet Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Mya 's-Gravesande-Kuyper, schil derijen in gouache, aquarel en acryl (Vm 1/7); Kunstuitleen, 13-17 uur: Elske Neus, metro s (t/m 28/6); De Vleeshal, 13-17 uur: Werken Ni co van den Boezem; OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kunst om te begin nen', werken van diverse kunste naars (t/m 24/6); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson én Ulrich Till man n (t/m 6/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); OUDDORP - De Grevelingen, 10-17 uur: Jan Nelemans, aquarellen en olieverfschilderijen (t/m 29/6); RETRANCHEMENT 't Zwin, 13-18 uur: Etienne van Beneden, aquarel len en sculpturen (t/m 7/9); SINT LAURENS - Boerderijgalerie De Osseberg, 14-17 uur: Marloes Nolten, kleurrijke impressies uit de Dominicaanse Republiek (t/m 5/7); SLUIS - De Raadskelder, 14-17 uur: 'Duisterminne', Paul Kwisthout (schilderijen) en Patrick Mangnus (grafiek) t/m 6/7; VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Ge verfde vrijheid', schilderijen van Hetty van der Linden (t/m 29/6); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Wer ken llona Schmit (t/m 3/8); Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept.); VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teit tot marine in Zeeland' (t/m 28/9); Theo van Doesburgcentrum, 9-20 uur: 'Beeld en Landschap' werken diverse kunstenaars (t/m 3/8); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Tien Heestermans, 'Naar Mar- sella' tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dagen nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. AVO Integratie Gehandicapten: Arnemuiden 807,65; Breskens 1200; Groede 300; Oostburg 1876,40; O-Souburg ƒ5187,10; Sluiskil 822,55. Beursbericht markt Goes Aardappelen per 100 kg: veldsge- was 4,75-/ 5,25, 0 mm opwaarts 5,25-/ 5,75. Hooi en stro oogst 1996, uit de schuur, per 1000 kg: tar- westro 130,00-/ 175,00, weide- hooi oogst '97180,00-/ 205,00, dijkhooi oogst '97 160,00- 190,00. Granen, zaden en peul vruchten per 100 kg: voertarwe 27,00, baktarwe 27,75, brouw- gerst 32,00, voergerst 23,00; bruine bonen 80,00-/ 100,00, blauw maanzaad PD 192,50- 207,50, karwij 112,50-/ 120,00. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Postweg in Kapelle en Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33