Plan voor woontoren wankelt Vleermuis vraagt bescherming PZC Tweedaags festival Schepentrekkers in Sas van Gent Geen afvaardiging boeren ie commissie voor landinrichting Bouw van sporthal in Kloosterzande opnieuw ter discussie Thoolse stuwen op zonne-energie zeeland Ambitieuze verbouwing watertoren Terneuzen te hoog gegrepen activiteiten woensdag 18 juni 1997 z12 van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De prestigieuze plannen voor verbouwing van de watertoren in Terneuzen tot een woontoren blijken niet haalbaar. Gemeente, eigenaar (een groep beleggers uit Noord- Brabant) en architect zijn over leg begonnen over een mogelij ke aanpassing van het oor spronkelijke project. Volgens wethouder C. de Mol- Marcusse (Ruimtelijke Orde ning) is het niet de bedoeling het plan in z'n geheel af te blazen. „Het is alleen allemaal even op de achtergrond geschoven. Eerst moet zorgvuldig worden bekeken in welke vorm het wél kan doorgaan. Er zullen nieuwe plannen worden gepresenteerd, dat is zeker. Alleen wat en wa neer, daarover durf ik in dit sta dium nog niets te zeggen." Architect F. H. Roodbeen wilde dinsdag geen toelichting geven op de problemen rond zijn plan om de 47 jaar oude toren te voor zien van een aluminium mantel waarachter 39 appartementen schuilgaan. Daarnaast had hij de bedoeling de toren tien meter te verhogen door op het dak drie penthouses te bouwen. Een woordvoerster van het Amster damse architectenbureau liet weten dat Roodbeen waar schijnlijk kort na de zomerva kantie met een aangepast plan komt. Bij de presentatie van de plan nen, september vorig jaar, bena drukte toenmalig wethouder J. van Rooijen dat er snelheid ge boden was. Het metselwerk van de bijna halve eeuw oude bouw sel van A J. van Eek is ge scheurd. Wanneer een besluit Zeventig uur werkstraf voor diefstal vlees MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner uit Vlissingen kreeg dinsdag in Middelburg een werkstraf van zeventig uur op gelegd voor diefstal van twee pakken vleeswaren uit een Mid delburgse winkel, 3 april dit jaar. Politierechter mr. J. P. M. Hopmans vonniste conform de over de toekomst van de water- toren-in-ruste te lang vooruit wordt geschoven, betekent dat het definitieve einde van het markante punt aan de voet van de Scheldedijk, zo luidde des tijds de waarschuwing van Van Rooijen in de gemeenteraads- commisssie voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Zijn opvolgster beaamt dat de bouwkundige situatie niet opti maal is. „Maar het is ook weer niet zo dat het gebouw ieder mo ment in elkaar dreigt te stor ten." Sinds september vorig jaar heb ben zich voor Terneuzen wezen lijke veranderingen voorge daan. Het inwonertal daalt, de leegstand neemt toe. De provin cie heef t te verstaan gegeven dat de Scheldestad drastisch moet snijden in haar woningbouw plannen. Voor de 42 nieuwe wo ningen in de toren lijkt dan ook geen plaats. Dat mag evenwel niet betekenen dat Terneuzen de vrije markt tijdelijk links laat liggen, vindt De Mol. „Een stad als Terneuzen moet zorgen dat ze gevarieerde bouw kan aanbieden. Dat geldt voor het plan Othene, voor de Schel- deflats en meer van dat soort bijzondere projecten. De be langstelling is er, dat is geble ken. Voor september zullen er in het kader van het regionaal wo ningmarktonderzoek meer cij fers op tafel liggen waar we mee verder kunnen. Dan zal blijken hoe dit verder uitpakt." Poortgebouw Het plan voor de bouw van een kantorencomplex op de Axelse Dam in Terneuzen wordt daar entegen op zeer korte termijn gepresenteerd, vernacht de wethouder. „De verwachting is dat het deze maand nog rond komt." Enkel de indeling van de par keerruimte houdt de boel nog op, aldus De Mol. Daaromtrent is overleg aan de gang met de projectontwikkelaar en de ar chitect. Het poortgebouw zal groten deels worden ingevuld door het accountantsbureau ABAB, dat zijn drie vestigingen in Zeeuws- Vlaanderen op één plaats wil concentreren. Op de begane grond komt een doorkijk, waar in een waterval is verwerkt. Het complex wordt in totaal drie duizend vierkante meter groot. Het oorspronkelijke - te prestigieuze - plan voor verbouwing van de Terneuzense watertoren tot woontoren zal worden aangepast. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - Keizer Karei V is nog maar amper vertrokken of de Schepentrekkers maken zaterdag 21 juni alweer hun op wachting. Het traditionele Schepentrekkersfestival brengt Sas van Gent die dag (en de dag erna) in een feestelijke stem ming. Zaterdagmorgen moeten de verkopers die deelnemen aan de rommelmarkt al vroeg uit de ve ren, want vanaf 8.00 uur begint op het Keizer Karelplein de ver koop van tweedehands spulle tjes. Vanaf 13.00 uur staat de kinderdraaimolen, springkas teel en paardentram klaar. Op dat moment worden ook oud- Sassenaren ontvangen. Zij wor den rondgeleid in het Industri eel Museum en bezoeken een tentoonstelling van foto's, teke- ningen en schilderijen van oud Sas van Gent in De Speije. Voorafgaand aan de officiële opening door burgemeester J. van Rest om 14.00 uur, laten en kele jeugdvolksdansgroepen hun kunsten zien. Wanneer het startsein voor het schepentrek kersfestival is gegeven, begint ook het 'Place du Têrtre'. De he le middag presenteren vereni gingen zich aan het publiek. Zo verzorgen de Sasse duikvereni- ging No Limits en modelsche- penbouwers demonstraties, laat dweilband Kom Ta Tege van zich horen en geeft F. Kegels uitleg over de vroeger bekende zwemwedstrijd, de Ronde van Sas van Gent. Boeienkoning Boeienkoning Tiest Harms is door de organisatie gestrikt om voor wat spektakel te zorgen. De krachtpatser uit Hengstdijk laat zich om 15.30 uur geboeid zakken in een grote container, gevuld met enkele duizenden li ters water. Daar moet hij zien uit te komen. Bij de volgende klus die hem wacht, ligt de stuntman op een bed van glasscherven. Op zijn buik ligt een betonnen trot toirband van honderd kilo. De ze wordt, temninste als alles goed gaat, met een sloophamer in tweeën geslagen. Schepentrekkerstrui Vanaf 18.00 uur begint een bar becue, waarna om 19.30 uur de schepentrekkerstrui wordt uit gereikt. Dan is het de beurt aan harmonie De Vereenigde Vrien den voor een concert. Een bal met combo Hollywood sluit de feestelijkheden van zaterdag af. Zondag plakt ondernemersver eniging Sas '70 er een braderie achteraan. Motorclub Sluiskil, diverse modelschepenbouwers en aerobicstudio Suzanne Gort verlenen hun medewerking aan dit evenement. van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - Met een grote meerderheid van stemmen heb ben de leden van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen dins dagavond besloten geen afvaar diging meer te handhaven in de landinrichtingscommissie voor de herinrichting kust-West- Zeeuws-Vlaanderen. De herin richting is voor de landbouwers een ingrijpend proces met tal van nadelige effecten. De te ver wachten voordelen in de be drijfsvoering vinden de leden van Agrarisch-West-Vlaande ren marginaal. J. Ramondt en A van de Slikke, de twee vertegenwoordigers van de landbouw in de herin richting kust West-Zeeuws- Vlaanderen, stapten vorige week uit de landinrichtings commissie. Tijdens de in spraakperiode op het vooront werpplan was gebleken dat er onder de landbouwers onvol doende draagvlak was voor het plan. De agrariërs uitten onder meer bezwaren tegen de hon derden hectares grond die ont trokken dienen te worden aan de landbouw, de aanleg van multifunctioneel groen en de geringe baten voor de landbou wers. Ook de onvrijwilligheid in het plan van toedeling en andere za ken die landelijk vastliggen ble ken de boeren een doorn in het oog te zijn. Opvolgers Tijdens een vergadering van Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen dinsdagavond werd door een stemming duidelijk dat de landbouw geen vervan gers voor Van de Slikke en Ram ondt naar voren zal schuiven in de landinrichtingscommissie. „Een meerderheid van 58 leden keerde zich tegen het handha ven van een vertegenwoordi ging in de landinrichtingscom missie", verklaarde de vice- voorzitter E. Dekker van Agra risch-West-Zeeuws-Vlaande ren, die tevens de vergadering voorzat. „Veertien mensen wil den wel* dat we als landbouw in de landinrichtingscommissie zouden blij ven zitten." Tijdens de vergadering kwamen de eerder genoemde bezwaren tegen het herinrichtingsplan opnieuw naar voren, „De herin richting is een heel ingrijpent proces, waarvan mensen wak ker kunnen liggen", aldus Dek ker. „En we hebben zo vaal gevraagd 'wat worden wij a concreet beter van?', zonder da er duidelijke antwoorden kwa men." Bezwaren Dekker legde uit dat de land bouw alleen via het indienet van bezwaren en andere wette lijke procedures betrokket blijft bij de herinrichting kust Dekker: „Als we in gesprek zou den blijven, zouden we kunnei worden aangesproken op onzt verantwoordelijkheid. Maar wi willen de verantwoordelijkhek niet dragen voor het plan zoal het er nu ligt." Dekker liet weten dat er pas eei opening ontstaat als de politiel met voorstellen komt, die dui delijke verbeteringen voor df landbouwers in het herinrich tingsgebiedzijn. De rubriek Activiteiten van des week Verschijnt morgen, donder Gewapende overval op cafetaria in Vlissingen VLISSINGEN - Een ge wapende man heeft dins dagavond een cafetaria aan de Hercules Segher- slaan in Vlissingen over vallen. De man kwam omstreeks kwart over zeven de zaak binnen waar zich op dat moment een verkoopster entwee etende meisjes be vonden. De man dreigde te schieten als hij geen geld zou krijgen. De ver koopster gaf hem daarop een bedrag uit de kassa. De overvaller verdween vervolgens op een dames fiets met hoog stuur. Principebesluit garandeert niets van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Eén ver eniging heeft wethouder J. de Koek volmondig laten weten graag in de nieuwe sport- en evenementenhal in Klooster zande haar intrek te nemen. „En als er één schaap over de dam is, volgen er meer", hield de wet houder de commissie grondge biedzaken maandagavond voor. Enkele leden van die commissie grepen het voorstel tot het nemen van een voorbereidings- besluit tot herziening van het bestemmingsplan aan om hun bedenkingen tegen de (financië le) haalbaarheid en wenselijk heid van een sporthal te ventile ren. W. van Gemst (Algemeen Belang) en A Rensen (Progres sief Hontenisse) herhaalden al leen dat ze altijd tegen de 'pre tentieuze kapitaalsvernieting', zoals Rensen het noemde, waren geweest. De burgerleden in de commis sie, J. Leenknegt en F. Kuijpers, lieten echter ook ondubbèlzin- nig weten het nut van een sport en evenementenhal in twijfel te trekken. Ze hadden begrepei dat sommige gebruikers van he gebouw van Martinus helemaa niet weg wilden en vooral Kuij pers hechtte eraan om zijn me de-commissieleden er op te wij zen dat met het nemen van e principebesluit de raad nog mo gelij kheden heeft om alsnog vai de bouw van een sporthal af ti zien. Omwonenden Het college- bestreed dat niet maar De Koek benadrukte e nog steeds vanuit te gaan da verenigingen en clubs uit Kloos terzande straks graag massaa naar een nieuw gebouw op lie terrein van de handbalclu! gaan. Van Gemst vroeg zich af o omwonenden van de toekomsti ge hal de bouw nog lang kunne tegenhouden. Burgemeester 1 Steenkamp had geen aanwij zingen dat buurtbewoners mas saai tegen de sport- en evene mentenhal zouden zijn. Maardi burgemeester bevestigde dat di normale beroepsprocedures 'desnoods tot aan de Raad vai State' - ook voor de bouw van di sporthal gelden. van onze verslaggever THOLEN - Vier geautomati seerde stuwen in Thoolse water gangen draaien op zonne- energie. Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt voor het eerst gebruik van de alternatieve energiebron. Kostenbesparing én zorg voor het milieu gaan hand in hand bij de keuze voor zonne-energie. De vier geautomatiseerde stu wen liggen zo afgelegen dat een WEMELDINGE Rommelmarkt - Hengelsport vereniging 't Grondeltje uit We- meldinge houdt zaterdag 28 ju ni haar jaarlijkse 'scharrel- en rommelmarkt' in de Dorps straat. De markt duurt van 9.30 uur tot 13.30 uur. Verder wordt er ring- en stoeltje gereden door ringlijders vereniging Ons Ge noegen, aansluiting op het ëlektrici- teitsnet duurder is dan he plaatsen van een aantal zonne panelen. Eén zonnepaneel kost 20.OOI gulden. Aansluiting op het elee triciteitsnet zou op 30.001 gulden uitkomen. De LandiB richtingsdienst subsidieert procent van de kosten. Basisplan De stuwen zijn gemaakt in he kader van het basisplan water voorziening Tholen en Sin! Philipsland, om beide gebiede uit het Zoommeer van zoet w3 ter te voorzien. Het basisplan! gereed en heeft dit (droge) voor jaar zijn nut bewezen. De vier zonne-energie-mstallS ties, die aan daglicht al genoei hebben, zijn geplaatst bij Kruytenburgsedijk in Poort vliet, de Molendijk/Zoetendi bij Oud-Vossemeer en Staartweg en de Plaatweg h Sint-Annaland. doorMieke van der Jagt 's vonds in de schemering, als het XA.in de zomertuin nog prima toe ven is, lijkt het weieens of de zwalu wen nooit gaan slapen. Dan blijft het acrobatische gefladder in de lucht hangen, zenuwachtiger maar stiller dan ovex'dag. In werkelijkheid zijn de zwaluwen dan allang naar bed. De vleermuizen hebben het naadloos overgenomen. Hun manier van vlie gen doet denken aan die van zwalu wen omdat ze het op dezelfde prooien hebben voorzien: insecten die her en der rondvliegen. Voor vliegen- en muggenhaters zijn de vlugge trekvo gel en het enige vliegende zoogdier in dezelfde mate bondgenoten. Zonder zwaluwen en vleermuizen hadden we aan het vliegenmeppen algauw een dagtaak. Vleermuizen en zwaluwen hebben wel meer gemeen. Allebei vallen ze onder de beschermde diersoorten, waaruit mag worden opgemaakt dat ze in meer of mindere mate worden bedreigd. Door de mens natuurlijk, de soort waarvan ze in onze streken ook afhankelijk zijn. Bij gebrek aan na tuurlijke holten, hebben ook vleer muizen door mensen gebouwde ruim ten nodig om hun nageslacht groot te brengen. In tegenstelling tot de zwa luwen, die de winters in Afrika door brengen, hebben vleermuizen hier ook bouwsels nodig om te overwinte ren. Bunkers, kelders, schuren en spouwruimten, geven de nuttige zoogdieren onderdak voor de winter slaap. Maar, zoals zoveel soorten zien de vleermuizen hun leefgebied bedreigd. De toepassing van houtconservering- middelen, het volspuiten van spou wen met isolatiemateriaal en insec- tenbestrijding treffen de soort wanneer hij het meest kwetsbaar is, in de kraamtijd, Want juist in schuren en spouwen brengen vleermuizen in groepsverband per paar één jong jaar groot. Kleine vleermuisjes zijn in het begin net zo afhankelijk van hun moe der als de meeste prille zoogdieren, In juni en juli voeden de moedei'S samen in kolonieverband hun jongen op. Vingers Wereldwijd bestaan er zo'n 950 soor ten vleermuizen, waarvan er in Ne derland nog 18 voorkomen. Alle Nederlandse vleermuizen zijn insec teneters. De meest voorkomende zijn dwergvleermuizen, de zwaluwachti ge vliegertjes, en de grotere water vleermuizen. Een ouderwetse naam voor vleermuizen is handvleugeligen, wat veel zegt over de bouw van de vleugels. Tussen de overdreven lang gerekte vingers zit de vlieghuid, die bij de meeste soorten doorloopt tot de achterpoten en de staart. Vllexmuizen oriënteren zich in de ruimte met een Over vleermuizen doen de meest wilde fabeltjes de ronde. Zo zouden ze in je haar verstrikt kunnen raken, mensen opzoeken om hun bloed op te zuigen en ze zouden erop uit zijn om hondsdolheid te verspreiden. sonarsysteem. Ze zenden ultrasone geluidsgolven uit, die ze terug opvan gen. Zonder bijzonder goede ogen kunnen ze op die manier in het donker feilloos pi'ooien en objecten lokalise ren. Vleermuizen hebben in bun jachtge bied bomen en stx*uiken nodig, niet al leen omdat zich daar meestal veel in secten ophouden, maar ook vanwege de sonax'oriëntatie. Over vleermuizen doen de meest wil de fabeltjes de ronde. Zo zouden ze in je haar verstrikt kunnen raken, men sen opzoeken om hun bloed op te zui gen en ze zouden erop uit zijn om hondsdolheid te verspreiden-. Om te beginnen is er nog nooit een vleermuis in iemands haar terechtgekomen. Het sonarsysteem is is veel te precies voor zulke foutenEr zijn wel bloedzuigen de soorten vleermuizen, maar die leen wanneer iemand een vleermuis wil pakken, wat niet is aan te bevelen. Wie een vleermuis op de grond vindt, kan ervan uitgaan dat het een ziek dier betreft en er beter afblijven. Monitoring Samen met de voortgaande aantas ting van hun behuizing en leefgebie den, groeit het besef dat vleermuizen actieve bescherming nodig hebben. Bunkers en ijskelders zijn her en der in Nederland ingericht als overwinte ringsplaatsen en inmiddels zijn er verschillende soorten vleermuizen- kasten op de markt. Ook de monito ring komt de laatste jaren redelijk op gang, Door te inventariseren hoeveel vleermuizen er zijn en waar ze zich ophouden, kan een beter gerichte be scherming vormkrijgen. Zoogdier- monitoring in Utrecht coördineert tot 15 juli inventarisaties door het hele land. Een belangrijke schakel in de in ventarisatie is de registratie van hui zen met vleermuizen. Iedereen die vleermuizen in huis of in de schuur heeft, kan dat melden bij N. J. Ho- ningh in Kwadendamme. Hoe zie je dat je vleermuizen in je huis hebt? Het makkelijkst is het om in de schemering buiten te gaan zitten en af te wachten of ze rond gaan vliegen. Soms is het mogelijk om te zien waar ze vandaan komen. Vleermuizenk- raamkolonies komen voor in holle ruimten onder daken, in schuren, on der overstekken, in kelders en in bo men met dichte, donkere kruinen. Wie poepjes op de muur of tegen een stam aantreft, een beetje de grootte en de kleur van korrels pure hagelslag, kan er zeker van zijn dat er vleermuizen zitten. fladderen niet in Zeeland rond. Het zijn alleen die soorten die hondsdol heid kunnen overbrengen. Weliswaar is naar schatting 90 procent van de vleermuizen in Nederland met rabiës besmet, de vliegende zoogdieren ko men nagenoeg nooit in aanraking met mensen op huisdieren. Dat gebeurt al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 32