Voorbeeldstatus Hoven van Axel Gezonken bufferbak gelicht Halfjaar vertraging bouw Scheldeveste door bomruimingen Ministerie dreigt afvalverwerker met gerechtelijke stappen Sas van Gent niet bang voor varkens Rock'n'roll leeft op dorpsfeest Terhole Driewegen houdt ouderwetse kermis zeeland woensdag 18 juni 1997 z 1 1 Z-Vlaams project wijst weg naar duurzaam en energiebewust bouwen Boete voor zwangere dievegge Brand als afleidingsmanoeuvre Bejaarde (88) steelt stuk kaas Boete voor drugstoeristen Kloosterzande groter plateau Vlucht scooterdief mislukt Brandweer Hulst doet mee aan Olympiade Denemarken Extra geld voor herstel Willibrordusbasiliek promotie in van Axel, dat van het ministerie de voorbeeldstatus voor duurzaam en energiebewust bouwen heeft foto Charles Strijd Maquette van het bouwproject H< gekregen. van onze verslaggever BRESKENS - De bouw van het recreatiepark Scheldeves te bij Breskens loopt door de verschillende bomruimingen in het voormalige Fort Frede- rik Hendrik een half jaar ver traging op. De bouw van de eerste 62 woningen is in febru ari begonnen. Een tweede deel van het park wordt inmiddels bouwrijp gemaakt. Projectontwikkelaar Bij de Vaate Recreatieprojecten Zee land wilde vorig jaar novem ber beginnen met de bouw van- het recreatiepark Scheldeves te. Het project bestaat uit de bouw van 210 vakantiewonin gen en een sporthal met zwem bad. Van de tweehonderd va kantiehuizen zijn er inmiddels tweehonderd verkocht. De werkzaamheden moesten ech ter worden uitgesteld, omdat er begin oktober een geallieer de vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog geruimd diende te worden. In april dit jaar maakte de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) opnieuw enkele bom men onschadelijk op het voor malige Fort Frederik Hendrik. Donderdag 19 juni moet de EOD weer aan de slag in het plan Scheldeveste om een En gelse vliegtuigbom te ruimen. Sectoren Directeur J. Bij de Vaate van Bij de Vaate Recreatieproject Zeeland laat weten dat bij de bouwwerkzaamheden in vier sectoren wordt gewerkt. Bij de Vaate: „Met de bouw van 62 woningen uit het eerste kwa drant zijn we in februari be gonnen. Die worden tussen de jaarwisseling en februari vol genjaar opgeleverd. Een twee de kwadrant zijn we bouwrijp aan het MDNM maken. In dat kwadrant ligt ook de bom, die donderdag ontruimd moet worden. We mogen in die sec tor werken als we voldoende afstand houden van de bom." Twee andere sectoren zijn nog niet volledig onderzocht op de aanwezigheid van bommen. Op die plaatsen wordt daarom nog niet gewerkt. Eind dit jaar moet het onderzoek naar de bommen zijn afgerond. Bij de Vaate is vooral benieuwd naai de resultaten van het onder zoek in het deel van terrein, waarin een sporthal en zwem bad moeten verrijzen. „Dat sportcomplex moet volgende zomer worden opgeleverd. Het is daarom te hopen dat er nog meer vertraging ontstaat door nieuwe bomruimingen." Informatie De gemeente Oostburg heeft voor de bomruiming van don derdag een gratis informatie nummer opengesteld: 06- 0226006. Het telefoonnummer kan vandaag, woensdag, tij dens kantooruren gebeld wor-' den. Op donderdag is het in formatienummer geopend vanaf 8.00 uur. MIDDELBURG - Een zwangere vrouw uit Middelburg besef te op 3 april dit jaar da t ze geen geld had om voor haar kind ba- bv-artikelen te kopen en besloot daarom baby-kleding weg te nemen bij Vroom en Dreesman in Middelburg. De politierechter wilde dinsdag in Middelburg voor één keer rekening houden met de moeilijke omstandigheden van de 26-jarige asielzoekster. Bovendien had ze een blanco straf blad. Hij hield het op 200 gulden boete, waarvan 150 gulden voorwaardelijk, proeftijd twee jaar. VLISSINGEN- In de Vrouwenstraat in Vlissingen is maan dagnacht omstreeks 03.25 uur een personenauto volledig uit gebrand. Toen de eigenaar een knal hoorde ging hij pools hoogte nemen. Zijn auto was toen al niet meer te redden. De brandweer heeft het vuur geblust, waarna het voertuig is weggesleept. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Ook zou er een verband zijn met een winkelinbraak in de Wal- straat in Vlissingen. Aangezien die enkele minuten vóór de brandmelding werd doorgegeven aan de politie, kan er sprake zijn van een afleidingsmanoeuvre. Bij deze inbraak werd een deurruit vernield en is een hoeveel heid sportkleding ter waarde van tweeduizend gulden gesto len. ZIERIKZEE - Een 88-jarige man uit Zierikzee is maandag aangehouden in een supermarkt aan de Grevelingenstraat in zijn woonplaats omdat hij een stuk kaas had gestolen. Vanwe ge zijn hoge leeftijd kreeg de man geen boete. TERNEUZEN - Vier Fransen van 18,20,22 en 24 jaar kregen in de nacht van dinsdag op woensdag ieder een boete van 110 gulden, omdat ze in de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen met een auto reden met in totaal 17 gram weed in hun bezit. De politie heeft de drugs in beslag genomen. KLOOSTERZANDE - Het dorp Kloosterzande wordt bin nenkort een beetje groter. De bebouwde kom wordt met hon derd meter uitgebreid om op de kruising Hulsterweg-Oude- weg een verkeersplateau te kunnen leggen. Door de aanleg van die verkeersremmer wordt het gemotori seerd verkeer gedwongen met mindersnelheid Kloosterzande uit en in te rijden. Burgerlid F. Kuijpers van de commissie grondgebiedzaken waarschuwde dat vooral landbouwers last zouden hebben van het obstakel. Hij vreest een toename van sluipverkeer via de Tasdijk. De meeste andere commissieleden, onder wie de raadsleden, hebben echter geen bezwaren tegen het verkeersplateau en de daarmee gepaard gaande uitbreiding van Kloosterzande. TERNEUZEN - Een 17-jarige jongen uit Sluiskil werd maan dagavond om 21.45 uur aangehouden, omdat hij zonder helm op een scooterin Terneuzen reed. De jongen probeerde eerst te vluchten, maar kwam korte tijd later ten val op de Binnen- vaartweg in Terneuzen. Op het politiebureau bleek dat de scooter eerder die avond was gestolen in de Chopinlaan in Terneuzen. De 17-jarige eigenaar van de scooter uit Terneuzen meldde zich later op het politiebureau. De scooter had een waarde van 1500 gulden. van onze verslaggever 1 René Hoonhorst AMSTERDAM - De Hoven van Axel, 150 woningen die in de plaats komen van 230 vervallen betonwoningen, en het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat bij de Terneuzense sluizen krijgen de 'voorbeeldstatus duurzaam en energiebewust bouwen'. Staatssecretaris D. Tommei van volkshuisvesting maakte dat dinsdagmorgen in Amsterdam bekend. De Regionale Zeeuwsch- 1 Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) uit Axel ontvangt voor de voorbeeldstatus maxi maal zes ton aan rijkssubsidie voor de nieuwbouw in Axel west. Met dat geld kunnen ener giezuinige en andere milieube wuste voorzieningen in de ho ven worden aangelegd. Zo moet er een extra waterleiding ko men, waarbij regen en opper vlaktewater worden herge bruikt voor het spoelen van toiletten, het sproeien van de tuin en het wassen van auto's. Daarnaast hebben de architec ten in de bouwplannen rekening gehouden met hergebruik van materialen en het aanbrengen van zonnecollectoren. RZVW-directeur C. Reinhoudt toonde zich dinsdag ingenomen met de voorbeeldstatus, slechts weggelegd voor enkele van de 23 aangemelde kandidaten, maar bleef wel voorzichtig. „Of HULST - De braudweer van Hulst doet in de week van 6 juli mee aan de brandweerolympia de in Hernig in Denemarken. Het afgelopen weekend ver overde de brandweer de eerste plaats in Roosendaal bij de lan delijke kampioenschappen in de 'Klasse Internationaal'. De Hulster brandweerlieden onder Walter Biesebroek behaalden twintig punten meer dan de ove rige deelnemers. Voor het afleg- systeem had het korps 53 secon den nodig en voor de estafette 7 4 seconden. we inderdaad zes ton krijgen, moeten we nog afwachten. Er komen nog gesprekken met de Stichting Experimenten Volks huisvesting over de bijdrage." Erkenning De voorbeeldstatus is ook van belang ter stimulatie van ande re subsidieverstrekkers en opdrachtgevers, betoogden Reinhoudt en de Axelse burge meester W. de Graaf, ook aan wezig in Amsterdam en 'uiter mate verheugd over de erken ning voor Axel als excellente woongemeente'. Ook het nieuwe Terneuzense kantoor van Rijkswaterstaat op de zuidelijke landtong tussen de Oost- en Middensluis wordt een milieuvriendelijk gebouw. Spe ciaal voor het 200-jarig bestaan van Rijkswaterstaat in 1998 is een eco-kantoor ontworpen waarbij vooral veel restmateri aal en hout wordt gebruikt. Om optimale energiebesparing te verkrijgen, worden zo weinig mogelijk elektrische installa tiesgeplaatst. Nieuwe bouwme thoden moeten er daarnaast voor zorgen dat het water- staatspand natuurlijke ventila tie krijgt. Water uit het Kanaal van Gent naar Terneuzen kan 's zomers voor koeling en 's win ters voor verwarming worden ingezet. Subsidie Ook Rijkswaterstaat kan op subsidie van het ministerie voor volkshuisvesting rekenen. Om dat het kantoor een utiliteitsge bouw is en geen woning mag het, nog onbekende, bedrag niet aan de bouw van het kantoor worden besteed. De bijdrage dient ten goede te komen aan voorlichting aan andere bedrij ven en instellingen over de mogelijkheden voor energiebe sparing en hergebruik van materialen, wist projectcoördi nator D. J. Lukasse van de Rijksgebouwendienst. Tommei moet toch nog een behoorlijke subsidie naar Terneuzen sturen als hij zijn eigen woorden seri eus neemt. Bij het uitreiken van de oorkonde aan de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijks waterstaat liet hij tenminste weten dat plannenmakers eerst in Terneuzen moeten gaan kij ken alvorens ze aan de bouw van kantoren beginnen. Nadat de bak boven water getakeld was, werd duidelijk dat er een gat in zit, vermoedelijk door slijtage. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - De drijvende bok Rotter dam van bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen heeft dinsdagavond om streeks acht uur bij de zeesluis van Ter neuzen de bufferbak AK 3 geborgen. De bak was maandagochtend in alle vroegte aan de steiger achter de sluis gezonken. Over de oorzaak tasten de deskundigen nog in het duister. De bufferbak werd in gezet bij het schutten van autoboten met bestemming Gent. De buffer- er zijn twee soortgelijke bakken - moet voorkomen dat de windgevoelige 'drijvende garages' de bruggen rammen. De Rotterdam arriveerde dinsdagochtend in Terneuzen. Na urenlange voorberei dingen werd de gezonken bak (26 bij ruim 5 meter) boven water getakeld. De bak vertoonde een gat. aan stuurboord. Het is vermoedelijk ontstaan door slijtage. De drijvende bok leverde de AK 3 later op de avond af bij het droogdok van Marine Service bv, iets verderop aan het Kanaal Gent-Terneuzen. De AK 3 is, net als de andere bufferbak die bij het schutten wordt gebruikt, eigen dom van de Vlaamse Gemeenschap. De bakken worden beheerd en ingezet door Willem Muller Nederland bv in samen werking met de Verenigde Bootlieden. Begin volgende week wordt de eerstvol gende autoboot in de zeesluis van Terneu zen vernacht. Een woordvoerder van Willem Muller: „We hebben voor de ze kerheid alvast maar afspraken gemaakt met Rijkswaterstaat om het schutten van die boot in goede banen te leiden, mocht de AK 3 op dat moment nog niet inzetbaar zijn. Er ligt een noodscenario. Problemen verwachten we dus niet." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Hel ministerie van VROM heeft de Terneuzense afvalverwerker Dapemo Ver- straeten Verbrugge Watco Da pemo VVW) dinsdag nog eens te verstaan gegeven dat vóór 1 juli de administratie in orde moet zijn. Anders staan er bestuurs rechtelijke en strafrechtelijke maatregelen op stapel. Over de verdere inhoud van het gesprek wil de woordvoerster van VROM niets kwijt. Directeur M. Verbrugge was dinsdag niet te bereiken voor een reactie. Dapemo WW heeft drie jaar geleden de failliete Tanker Cleaning Rotterdam ge kocht. TCR kwam in opspraak omdat het bedrijf de milieure gels aan de laars lapte maar wel rijkssubsidie kreeg voor het ver werken van gevaarlijk afval. Diverse milieudiensten houden de opvolger van TCR nu in de gaten. Volgens recent onder zoek deugt de administratie van Dapemo WW niet, waardoor het niet mogelijk is na te gaan waar afval is gebleven en hoe het is verwerkt. Ook zouden tanks te vol zitten en is het niveau van het perso neel onvoldoende volgens de controleurs. Directeur Verbrug ge gaf eerder toe dat Dapemo WW de zaken nog niet op orde heeft. De tekortkomingen vloei en volgens hem voort uit de overname van TCR. Keer op keer blijken zaken bij het voox-- malige TCR niet te deugen, al dus Verbrugge. Het SP-Tweede-Kamerlid R. Poppe heeft de milieuspecialis ten in de Kamer en de fractie woordvoerders van Verkeer en Waterstaat gevraagd om nog vóór vrijdag 27 juni te overleg gen over de situatie bij Dapemo VVW. Hij vreest dat zich onder de ogen van toezichthoudende ambtenaren een tweede TCR- affaire ontwikkelt. Poppe vindt dat de ministers van VROM en Verkeer en Waterstaat zich moeten komen verantwoorden. van onze verslaggever SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent zijn niet geschrokken van de uitspraak van de Raad van State dat ze twee jaar terug ten onrechte milieuvergunningen hebben geweigerd voor de bouw van drie varkensmesterijen aan de Middenweg in Wesldorpe. Omdat dezelfde afdeling Be stuursrechtspraak vorig jaar al besliste dat Sas geen bouwver gunningen hoefde te verlenen, heeft de Brabantse varkenshou der W. Vugts niets aan milieu vergunningen. Burgemeester J. van Rest res pecteert de uitspraak van de Staatsraad. Die vond, gesouf fleerd door de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak, dat een vijftien tot veertig centime ter dikke kleilaag cle grond niet verzuringsgevoelig maakte. Sas van Gent had juist proberen aan te tonen dat de ammoniakuit- stoot van varkenshoudex-ijen funest zou zijn voor kalkloze zandgrond die hier en daar aan de oppex-vlakte ligt omdat op sommige plekken een kleilaag ontbreekt. „DeRaad van State heeft geoor deeld dat op de gewenste vesti gingsplaatsen de kleilaag.vol doende bescherming biedt, waardoor wij toch milieuver- gunningen moeten afgeven. Als de aanvrager dat wil, zullen wij de vex-gunningen verlenen, maar per saldo betekent dat he lemaal niets. Zonder bouwvex-- gunningen kunnen geen stallen worden opgeti'okken, of er nu wel of niet milieuvei'gunning is afgegeven. De bouwvergunnin gen zijn vorig jaar definitief af gewezen en wij werken nu hai'd aan een xxieuw Bestemmings plan Buitengebied dat vestiging van intensieve veehouderijen onmogelijk zal maken", legde de bxxrgemeester uit. Varkenshouder Vugts, druk be zig met de bouw van een vee- houdei'ij aan de Maagdenbex-g- weg bij Oostburg, sprak haar dinsdag niet tegen. Hij liet zich niet uit over zijn toekomstplan nen, maar bevestigde wel dat de kans dat hij in de gemeente Sas van Gent alsnog bedrijven be gint 'heel klein' is. TERHOLE - Beleefd, maar dringend verzoek van de orga nisatie: stem uw outfit af op de rock 'n roll-stijl van de jaren vijftig en zestig'. Het Terhoolse feestcomité roept iedereen op in passende kleding naar het sluit stuk - een optreden van de Cor ner Cats - van het dorpsfeest te komen. De organisatie looft dan ook een prijs uit voor de best ge klede feestganger. Overdag mogen het vetkuifje, pettycoat, zonnebrilletje en le ren jasje best worden thuisgela- ten. Want het Terhoolse dorps feest op zaterdag 21 juni begint al om 9.30 uur, nadat burge meester Steenkamp het officiële stax-tsexn heeft gegeven, met een ballonnenwedstrijd. Een kwar tiertje later is het tijd voor de kinderrommelmarkt in de Hoofstx-aat. In de feesttent speelt vanaf 11.00 uur, voor de laatste keer dit seizoen, het Zeeuws-Vlaams jeugdorkest The Young Ones. 's Middags px-esenteren tal van Terhoolse verenigingen en hob byisten zich aan het publiek en vermaken zij de bezoekers met spelletjes en activiteiten. Voor de kindei'en is er een kindermo- len, spxingkussen, ponyrijden en schminkenTussen de bedrij ven door brengt volksdansgx oep Hava Naguila een optreden bij de feesttent. Om 17.00 uur vangt de gezins mis aan. Het Hulster kinder- koor verleent zijn medewer king. Daarna - om 19.00 uur - wordt de barbecue klaarge maakt voor de inwoners van Tei'hole. Wie dan nog niet moe is van de band Corner Cats, kan tot in de late uurtjes genieten van discotheek The Canon Roadshow. van onze verslaggever HULST - Wethouder P. Wee- nxaes (cultuur) van de gemeente Hulst rekent erop dat het res tauratiecomité van de Hulster Willibrordusbasiliek op korte termijn kan beschikken over 350.000 gulden extra subsidie voor de opknapbeurt van de kerk, nu er duidelijkheid be staat over de eigendomsverhou dingen van de toren van het kerkgebouw. Gemeente en kerkbestuur leef den jarerxlang in de vei-ondex- stelling dat de basiliektoren ge meentelijk eigendom was. Door dit zo aan te nemen wexxl bij de honorering van de subsidieaan vragen voor de toren door de rijksoverheid rekening gehou den op een grotere financiële in breng van de gemeente. Bij na der inzien is de toren geen gemeentelijk eigendom, maar bezit van de katholieke paro chie. Hulst moest contractueel alleen zorg dragen voor het on derhoud en beheer van de toren. „We hopen dat de dienst Monu mentenzorg de eigenlijke eigen domsrechten, die we hebben la ten uitzoeken, erkent. Is dat het geval, dan kan het kerkbestuur ï'ekenen op tien px-ocent meer subsidie van het Rijk en vijf pi-o- cent meer van de pi-ovincie. Dan spreken we toch over zo'n 3,5 ton meer", zei Weemaes dins- dag. Korting De Hulster wethouder hoopt staatssecretaris A Nuis (cul- tuur) er ook nog toe te bewegen om af te zien van een korting op het x-estauratiebudget voor de derde fase van de basiliek. De bewindsman had de Tweede Kamer vorig maand laten weten de korting in herovex-weging te nemen als px-ojecten - bij gebrek aan andere dan rijksmiddelen - in het geding dreigden te raken. Die vlieger gaat volgens Wee maes op voor de Hulster basi liek. „Het kerkbestuur heeft geen middelen achter de hand om de korting op de derde fase van zo'n 440.000 gxilden op te kunnen vangen Het bestuur heeft alleen een klein bedrag in reserve om de kerk na de restau ratie binnen weer wat aan te kleden. Daarmee houdt het ver op", aldus Weemaes. De Hulster wethouder hoopt over beide zaken nog vóór de zo mer duidelijkheid te verkrijgen. van onze verslaggever DRIEWEGEN - Onder het mom 'al het goede uit het verleden komt terug' werd de foor -de ou derwetse dorpskermis- vier jaar geleden in Driewegen opnieuw tot leven gewekt. En het buurt schap onder de rook van Bier vliet zou Driewegen niet zijn als er niet telkens iets zou worden verzonnen om van het feest ook daadwerkelijk iets bijzonders te maken. Dit keer gaat de organisatie vijftig jaar terug in de tijd. Des tijd dat Nederland én de Zeeuws-Vlaamse economie weereen zet in de goede lichting kregen dankzij het Amerikaan se Marshall-plan. Naast de re guliere attracties zoals worst- kappen, ei vangen, vogel tjepiek en gaaibollen voor een kwartje (kinderen) tot een piek (volwas senen), wordt de weide onder aan het dijkje de laatste foordag aangekleed met landbouwma chines die tot het hulpprogram ma van de overzeese partner hoorden. Alle pronkstukken uit de verzameling van Mark Ver- planke zijn draaiend te zien. Het programma begint zater dagavond 21 juni met een foor bal in de (verwarmde) feesttent. De stemming wordt geleid door dansorkest de Apollo's. Vanaf 11 uur de volgende ochtend kan worden deelgenomen aan de di verse volksspelen. Voorafgaand is er een rommelmarkt. De mid dag begint om 13 uur met de eer ste van drie manches van de gazonmaaier-trekwedstrijd. Vanaf 14 uur zijn het louter spierbundels die gespannen worden bij de traditionele touwtrekwedstrijden. Nadien vertonen de sjezen hun x-ingrij- kunstenen wordt er vorkgehan gen om de Grote Prijs van Drie wegen. De demonstratie van landbouwmachines is doorlo pend. Joeri van Laere uit Westdorpe heeft de titel technisch bedrijfskundig in genieur behaald aan de Technische Universiteit Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31