Uitstel blijkt toverformule De meest gestelde vragen over de euro PZC PZC TOP Bedrijfsspioeage ie persdorp EU feiten en meningen Tangverlossing redt Verdrag van Amsterdam EURO woensdag 18 juni 1947 woensdag 18 juni 1997 van onze correspondent in Amsterdam Paul Koopman Het wordt een tangverlos sing, maar de ouders zullen zeker uitroepen dat het een wolk van een baby is geworden. Vanavond hebben we het mooi ste verdrag dat ooit in de Unie is afgesloten. Deze voorspelling van een hoge Nederlandse di plomaat, nog ruim voordat de Europese leiders hun fiat gaven aan het Verdrag van Amster dam, is gisteren pijnlijk nauw keurig gebleken. Daar lag een klein, gerimpeld wezentje met een ongemakkelijk eihoofd, maar de rond de wieg geschaar de volwassenen - allemaal man nen - kwamen woorden tekort om hun bewondering over zo veel moois uit te drukken. Zoveel is duidelijk: het paarse trio Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en Patijn (VVD) kan van daag naar huis met een hele reeks complimenten over hun deskundig en bekwaam voor zitterschap op zak. Bondskan selier Kohl dankte zijn 'freund Wim' uitbundig voor zijn in spanningen; het Franse staats hoofd Chirac was vol lof; de Britse premier Blair blaakte van tevredenheid. Maandag hadden de Europese regeringsleiders en staatshoofden al een klein feest je gevierd rondom de doop van de nieuwe Europese pasmunt. Gisteren ging de vlag uit voor het Verdrag van Amsterdam. De complimenten zijn niet on verdiend: het mag in het Europa van vandaag een hele prestatie heten om met vijftien lidstaten, met allemaal hun eigen natio nale belangen en eigenaardig heden, overeenstemming te bereiken over een nieuwe Euro pese 'grondwet' waarin zo'n vijfenzeventig uiteenlopende onderwerpen worden geregeld. Het Nederlandse voorzitter schap werd bovendien ernstig bemoeilijkt door maar liefst drie verkiezingen: de Britse en Franse verkiezingen in mei en de Ierse volksraadpleging begin deze maand. De stembusgang bracht niet alleen een 'ruk naar links' in het Europese huis, maar gaf ook onzekerheid en vertraging bij de onderhande lingen. Tot overmaat van ramp zorgde de Franse regering- De Britse premier Tony Blair (voorgrond) en de Oostenrijkse bondskanselier Klima bestijgen hun rijwiel om naar het Amstel Hotel te fiet sen voor de lunch. De fietsen waren een cadeau van de gemeente Amsterdam. foto Jerry Lampen/RTR Jospin de afgelopen week voor hoogspanning rond het enige echte Europese prestigeobject: de invoering van de eenheids munt. Nu de bevalling van het verdrag achter de rug is, komt het mo ment waarop de boi'eling aan een eerste test moet worden on derworpen: kan hij grijpen met zijn handjes, is het hartje sterk genoeg en reageren de pupillen op het daglicht? En daar ligt. de ontgoocheling van de trotse ou ders meteen om de hoek: de con ditie van de baby is zo slecht dat hij meteen de couveuse in moet. Toch waren de verwachtingen tijdens de embryonale fase van het nieuwe verdrag hoogge spannen. Anderhalf jaar gele den ging de onderhandelings- groep-Westendorp aan de onderhandelingstafel zitten met het vaste voornemen drie Europese problemen nu eens goed te regelen: de Unie moest een slagvaardige buitenlandse politiek kunnen voeren, de be sluitvorming moest grondig ge stroomlijnd en ook zou 'Brussel' het voortouw moeten nemen bij het justitiebeleid. Uitgerekend deze drie onder werpen zijn in het verdrag na achttien maanden getouwtrek niet of nauwelijks uit de verf ge komen. Om een oplossing te vin den voor de diepe verdeeldheid tussen de Europese lidstaten over het buitenlands beleid, de verdeling van de macht in de Unie en het justitiebeleid heeft de diplomatie een oud en ver trouwd instrument uit de schuur gehaald: de bulldozer. „Alles watje niet kunt oplossen, kun je altijd nog voor je uit schuiven en uitstellen tot later datum", zei een onderhandelaar aan de ovale tafel in De Neder- landsche Bank. En inderdaad: uitstel is de to verformule gebleken waarmee het Verdrag van Amsterdam te elfder ure gered kon worden. De wens van Nederland om voort aan met meerderheid van stem men te beslissen over het asiel en migratiebeleid, is door Duit se en Britse tegenstand niet in vervulling gegaan. Pas over een jaar of zeven wordt besloten of deze cruciale stap in de Europe se eenwording gezet kan wor den: uitstel. De door met name Frankrijk en Duitsland vurig nagestreefde fusie van de sla pende Europese defensieorga nisatie WEU met de Europese Unie vindt niet plaats. Europa uitrusten met een eigen militai re arm wordt in het verdrag nu een 'mogelijkheid voor later' ge noemd, in plaats van een na drukkelijk nagestreefd doel: uitstel dus. Niet in de laatste plaats is ook de pijnlijke, maar noodzakelijke, hervorming van het Europees bestuur op sterk water gezet: ook hier uitstel. Nu Tsjechië, Polen en Hongarije al snel tot de NAVO worden toe gelaten, is er plotseling minder haast met de oostwaartse uit breiding van de EU. De moeilij ke herverdeling van macht en invloed in de Unie kan wachten tot na het jaar 2003 als de eerste nieuwe lidstaten toetreden: uit stel. Dat de Europese Unie met zijn verlammende vetorechten, ingewikkelde inspraakproce dures en uitgebreide Brusselse bureaucratie een historisch ge groeid bestuurlijk wangedrocht is, is plotseling niet erg meer. „Ach, we werken al jaren met een Europese Commissie van twintig leden en is de wereld vergaan?", zei de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Za ken Schussel eind vorige maand. Prompt werd besloten de noodzakelijk geachte ver kleining van de Europese Com missie nog even op te zouten. Gemor Uit met name de Belgische dele gatie klonk de afgelopen dagen in Amsterdam gemor over het gemak waarmee Nederland de moeilijke kwesties voor zich uit heeft geschoven. „We krijgen de indruk dat voor Nederland maar één ding geldt: er moet een verdrag komen met de naam Amsterdam op de kaft. Wat er in staat, is minder belangrijk", mopperde een Belgische hoge ambtenaar in de omgeving van premier Dehaene. Dehaene zelf had maandagavond ook moeite zijn irritatie over de matige am bities van het Nederlandse voorzitterschap te verbergen. In hotel de l'Europe namen hij en Kok allebei een aparte lift naar hun slaapvertrekken, zonder een woord met elkaar te wisse len. Toch draagt het Verdrag van Amsterdam, net als moeizaam ter wereld gekomen baby's, nog een belofte in zich. In de nieuwe Europese 'grondwet' is op ver schillende plaatsen de kiem ge legd voor nieuw beleid dat ooit nog tot iets moois kan uitgroei en. Zo kan de vergelijking van het 'best presterend werkgele genheidsbeleid' leiden tot een omslag in het economisch den ken in Frankrijk; zo kunnen de omslachtige procedures bij be sluitvorming over het buiten lands beleid het begin vormen van hechtere samenwerking op dit punt en de opname van 'Pe- tersbergtaken' in het verdrag (vredesoperaties en humanitai re taken) kan de opmaat vormen voor een serieuzer Europees de fensiebeleid. Tenslotte kunnen de ingewikkelde uitzonderings bepalingen die voor Engeland, Ierland en Denemarken zijn ge maakt bij het gezamenlijke jus titiebeleid er voor zorgen dat deze drie 'buitenblijvers' later alsnog toetreden. Europa heeft volgens staatsse cretaris van Buitenlandse Za ken Patijn geen revolutie be leefd in Amsterdam, maar wel enkele stappen vooruit gezet. „Ik zou het niet timide willen noemen"vond hijDe Europese regeringsleiders en staatshoof den, sinds Amsterdam een Union-fiets rijker, dromen alweer van volgende stapjes voorwaarts. „En nu gaat Groot- Brittannië de agenda van de toekomst bepalen", kondigde de Britse minister van Buiten landse Zaken Cook aan. Er blijft, ook voor de volgende voorzitters, voldoende Werk aan de winkel. Europa is nog lang niet klaar. GPD door Marien van den Bos en Wilco Dekker Deze week werden ze tijdens de Europese Top in Amster dam vol trots gepresenteerd: de nieuwe euromunten. Nederland gaat samen met andere landen op in de Economische en Mone taire Unie (EMU) en betaalt straks in euro's. Maar hoe gaat dat precies? Wat zijn de gevol gen? En waarom moet het eigen lijk zo nodig? De meest gestelde vragen over de euro. - Waar is het eigenlijk allemaal voor nodig? De monetaire unie en de ene Eu ropese munt leveren, als het goed is,economisch voordeel op. Het moet de handelsbelem meringen binnen Europa verder wegnemen. Wisselen kost im mers geld en de schommelingen in de koersen van de nu nog vijf tien aparte Europese munten zitten im- en exporterende be drijven geregeld dwars. De euro moet er bovendien voor zorgen dat de financiële markten in het ene Europa - straks de grootste consumentenmarkt ter wereld - groter en overzichtelijker wor den. Dat kan tot gevolg hebben dat burgers en bedrijven goed koper kunnen lenen, Lagere rente, lagere prijzen en, als het goed is, ook meer werk. - Vinden ive het erg dat onze gul den verdwijnt? Nee. Nederland - of wat daar vroeger voor doorging - kent de gulden of florijn al sinds Jan III van Brabant de eerste sloeg in 1325. Maar bij een peiling in maart vorig jaar zei 71 procent van de particulieren de euro even aanvaardbaar te vinden als de gulden. Volgens De Ne- derlandsche Bank is dat percen tage voorstanders na alle dis cussie van de laatste tijd over de euro slechts fractioneel ge daald. Bij de bedrijven was zelfs 81 procent voor. Het kleine aan tal euro-sceptici bij ons heeft te maken met het feit dat Neder land - in tegenstelling tot bij voorbeeld Frankrijk of Duits land - zich ook zonder massa ontslagen en kortingen op de uitkeringen wel plaatst voor de EMU. - Kunnen we er nog onderuit? In principe niet. Bij het Verdrag van Maastricht heeft Nederland zich al vastgelegd op deelname. Als we aan de criteria voldoen - en daar ziet het zeker naar uit - dan moeten we meedoen, Maar als er flink met die toelatingsei sen gesjoemeld wordt zou Nederland zich terug kunnen trekken door te stellen er con tractbreuk gepleegd wordt en dat we dus niet meer aan het verdrag gehouden zijn. De WD heeft al eens gedreigd dat een harde euro de liberale partij desnoods een kabinetscrisis waard is. - Wat is het stabiliteitspact? Een serie afspraken om er voor te zorgen dat landen hun huis houdboekje ook netjes op orde houden nadat ze zijn toegelaten tot de EMU. Zo dreigen er forse boetes als het financieringste kort straks boven.de drie pro cent komt. Op aandrang van de nieuwe socialistische Franse re gering zijn er naast de monetai re regeltjes nu ook enkele tek sten, maar geen harde normen, over het werkgelegenheidsbe leid in opgenomen. - Zijn er 1 januari 1999 al direct euro's? Nee. Nederland doet wel direct bij het begin op 1 januari 1999 mee, maar pas in 2002 hebben we de euromunten en -biljetten echt in de portemonnee (of chip per of chipknip). Wel wordt de wisselkoers van de munten van landen die meedoen per 1999 onderling gekoppeld; de gulden zit dan even vast aan bijvoor beeld de Duitse mark of Franse franc als een kwartje nu vastzit aan de gulden. Daarvoor is één monetair beleid nodig, met één Europese centrale bank. Die be gint dan ook al voorjaar 1998 in Frankfurt met de voorbereidin gen, met 'onze' WimDuisenberg aan het hoofd. Banken, multinationals en an dere financiële instellingen, evenals de effectenbeurzen, gaan wel onderling al vanaf 1999 afrekenen in euro's. De overheid zal vanaf die tijd staatsobligaties in euro's uitge ven. De consument volgt pas in 2002. Die overgangsperiode van zo'n drie jaar is gekozen omdat er veel werk verzet moet worden: salarisadministraties, bankre keningen, hypotheken en derge lijke moeten omgezet worden in euro's. Bovendien moeten zaken als belastingformulieren, par- keermeters en geldautomaten aangepast worden. Uiterlijk 1 juli 2002 zijn de gulden, de riks, de snip enzovoort definitief om gezet in euro's. - Wat kost dat? Minister Zalm van Financiën slaat maandagavond in theater Carré de pers te woord na afloop van de officiële bekendmaking van het winnende ontwerp van de euro, de Europese munteenheid. foto Marcel Antonisse/ANP Volgens schattingen van De Ne- derlandsche Bank kost de in voering van de euro in ons land in dekomende paar jaar zo'n 7,5 miljard gulden: de banken on geveer een miljard, het bedrijfs leven vijf miljard, de overheid een miljard en de centrale bank en 's Rijks Munt een half miljard voor het slaan van nieuwe mun ten en het drukken van nieuwe biljetten. Deze bedragen wor den via doorberekening uitein delijk grotendeels betaald door u. Maar u krijgt er ook veel voor terug, zegt DNB: lagere prijzen, meer banen en lagere rente. Bo vendien maakt het Europees be drijfsleven, volgens een rapport van de Europese Commissie, nu per j aar zon 4 0 a 5 0 mi lj ard gul den aan onnodige kosten als ge volg van het bestaan van de ver schillende munten, - Is de wisselkoersellende op va kantie straks verleden tijd? Ja. Het bekende verhaal van de reis door alle vijftien EU-lan- den met duizend gulden waarna er - zonder een cent uit te geven, louter door het wisselen aan de grens - uiteindelijk nog maar de helft van over is, behoort straks tot de verleden tijd. De Grens Wissel Kantoren zijn bijvoor beeld al begonnen het personeel om te scholen voor een andere baan. Helaas zal de euro het overboeken van geld binnen Europa voorlopig niet sneller en goedkoper doen verlopen. Het wil nog niet erg lukken met een Europese bankgirocentrale die dat voor consumenten zou moe ten regelen, al worden hier en daar initiatieven aangekon- digd. - Zijn alle euro's hetzelfde? Ja. Wel worden de euromunten aan één kant Europees en één kant nationaal. Landen mogen ook een tekstje op de rand van een euromunt zetten; in Neder land komt het 'God zij met ons' op de rand van de twee euro munt. Maar de Franse Euro is straks net zoveel waard als het Nederlandse exemplaar. - Betaal je met de euro straks ook overal hetzelfde? Nee. De Big Mac in Lissabon kan ook straks best goedkoper zijn dan precies dezelfde hap in Brussel. Van producten van Unilever is bijvoorbeeld bekend dat ze in Zuid-Duitsland duur der in de winkel staan dan in Noord-Duitsland. Die verschil len blijven. De verwachting bij veel economen is wel dat de ene munt en de ene markt tot een af vlakking van de prijsverschillen in Europa zal leiden. Doorgaans is dat voordelig voor de consu ment. - Keert de cent terug? Ja. Eenhonderdste euro heet straks officieel een cent. Er ko men euromunten van 1,2,5,10, 20 en 50 eurocent en 1 en 2 euro. De zeven biljetten zijn 5,10, 20, 50,100, 200 en 500 euro waard. - Hoeveel gulden kost een euro? De huidige ecu, een rekeneen heid met een gewogen gemid delde van de vijftien munten van het huidige Europese Mone taire Stelsel (EMS), is de voorlo pervan de euro. Eén ecu was gis teren 2,1940 gulden waard. Bij het uitblijven van nieuwe veld van onze correspondenten De rekening van het Euro pese persdorp op het Frederiksplein in Amster dam blijft voorlopig nog even geheim. „Enkele miljoenen guldens", dat is alles wat or ganisator Hans van Benthem erover kwijt wil. Met di't Nederlandse belas tinggeld zi j n 35 0 0 j ournalis- ten uit alle windstreken twee dagen lang ondergebracht in 15.000 vierkante meter tent. Gesterkt door 20.000 maal tijden, 16.000 broodjes en 9.000 gebakjes zonden zij hun nieuwsberichten naar de thuisbasis via 1.400 tele foonlijnen waarvoor alleen in Amsterdam al 150 kilome ter kabel werd aangelegd. Van Benthem glimlacht. Dat de rekening van de Euro-top in nevelen gehuld blijft is niet abnormaal, weet de con ferentie-organisator van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Die van Maastricht (1991) bijvoorbeeld, is nog steeds niet opgemaakt. De kosten bedroegen toen een kleine zeven miljoen, maar een deel werd opgebracht door sponsors. Ook dit keer toont het bedrijfsleven zich van haar beste kant. Philips, Hewlett Packard en Rank Xerox dragen hun steentje bij aan het Verdrag van Am sterdam. Tevreden Maar Van Benthem heeft meer redenen voor tevreden heid. De organisatie in het persdorp loopt volgens hem 'beschamend goed'. Wanklanken worden nauwe lijks gehoord, het journaille prijst de vele faciliteiten. Vertegenwoordigers uit Luxemburg, Groot-Britan- nië en Finland - de volgende gastheren van het E U-top - staan dan ook op de stoep. Een beetje 'bedrijfsspionage' kan geen kwaad, weet Van Benthem, want de officiële Europese regels voor dit soort manifestafies raken kant nog wal. De RVD-man heeft ze dan ook aan zijn laars gelapt. „Als ik dat niet had gedaan, dan waren we uit ons jasje gebarsten." Zelf heeft Van Benthem de wijze lessen van zijn Europe se collega's moeten ontberen. Drie minuten had de Itali aanse organisatie voor hem, geen seconde meer. Hij be sloot daarop zijn ogen maar goed de kost te geven en de vele duizenden meereizen- den met het Euro-circus om advies te vragen. Zo leerde hij in Dublin (december 1996) dat tenten op zich pri ma onderdak bieden, maar enkeldaks tenten nu net niet. Te koud of te warm, en als het regent geeft dat een oorver dovend kabaal. Dus kreeg Amsterdam speciaal gepre pareerde dubbeldaks tenten met airco. Sanitair De toppen in Florence, Rome en Madrid maakten pijnlijk duidelijk dat goed sanitair beslist noodzakelijk is. Het gratis telefoneren voor alle journalisten in het Amster damse persdorp is eveneens het gevolg van lessen uit het verleden. Destijds in Maas tricht had iedere krant en persagentschap een eigen teller op de telefoon. Bij ver trek werd afgerekend. Pas toen bleek dat de totale kos ten van het aanbrengen van alle 'tikkers' de baten voor de PTT vele malen overtroffen. Met de gratis lijnen bespaart Amsterdam naar verwach ting 2,5 ton, becijfert Van Benthem. Cateraar Eén les uit het verleden zal Van Benthem nooit meer ver geten. Plaatsvervangende schaamte plaagt de RVD'er nog steeds als hij terugdenkt aan 1981. Ook toen was Ne derland gastheer, en ook toen was Maastricht de uitverko ren stek. Een plaatselijke ca teraar was op basis van zijn lage prijs gevraagd de maal tijden voor zijn rekening te nemen. Een stevige stam salmonella bacteriën op een niet goed af gewassen bakplaat velde vervolgens talloze journalis ten, diplomaten en euro-po litici. Van Benthem: „Sindsdien moet de catering eenvoudig weg uitstekend zijn.GPD slagen op de financiële markten zal die ecu-koers op de over gangsdatum van 1 januari 1999 waarschijnlijk niet substantieel afwijken van die 2,19. Op dat moment wordt één ecu één euro. - Worden we straks opgelicht bij de omzetting? Niet op grote schaal. Er is Euro pese wetgeving in voorberei ding waarin staat dat de over gang van gulden naar euro exact tegen de vastgestelde koers moet plaatsvinden, waarschijn lijk tot op vijf cijfers achter de komma nauwkeurig. De bank zal dus te zijner tijd meedelen dat de hypotheek van bijvoor beeld 200.000 is omgezet in een hypotheek van 91.157,70 euro (bij een hypothetische om- wisselkoers van 2,1940 gul den). Stiekem afronden naar boven mag dus bij contracten als hy potheken en pensioenen niet. Maar bij het kopen van een brood bij de bakker is het na tuurlijk moeilijk te controleren. - Zijn onze hypotheken en pen sioenen veilig? Hoe strakker de politici zich aan de regels houden, hoe 'harder' de euro. In een aantal opzichten zijn de regels voor de Europese Centrale Bank zelfs strenger dan die nu gelden voor De Ne- derlandsche Bank. Maar er be staat hier en daar grote angst dat ten koste van de harde gul den de strenge eisen versoepeld worden om uit politieke over wegingen ook de zwakkere broeders zoals Italië en Spanje mee te laten doen. Dat zou meer inflatie en hogere rente beteke nen. Maar aan de andere kant wordt vernacht dat met name Duitsland - maar ook minister Zalm - dat absoluut niet toe zul len staan. Al was het maar om dat de financiële handelaren de euro dan met de grond gelijk zullen maken. - Wordt zwart geld met de invoe ring van de euro in een klap uit geroeid? Nee, Zwart geld is zwart geld, of het nou guldens of euro's zijn. Wel gelden, net zoals nu, straks de regels van de wet melding on gebruikelijke transacties (de MOT): iedereen die met 25.000 gulden of meer in contanten bij de bank komt om ze in euro's om te wisselen, wordt aangemeld bij het meldpunt. Dat geldt ook voor andere 'verdachte' trans acties. GPD Vleesloos De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft een beschikking uitge vaardigd die het eigenaars van hotels, restaurants en brood jes winkels verbiedt op dins dag en vrijdag vlees te serve ren. De maatregel houdt verband met de huidige moei lijkheden in de vleesvoorzie ning. Autotoewijzing In Zeeland bestaat een enorme behoefte aan auto's. Maai' het aanbod valt in het niet bij de vraag. In de provincie zijn sinds de bevrijding bij de Rijksverkeersinspectie - de instantie die de aankoop ver gunningen verstrekt - 3000 aanvragen ingediend voor aanschaf van een auto. Hel aantal voertuigen dat beschik baar komt is evenwel te ver waarlozen: per week worden voor Zeeland gemiddeld slechts 6 a 7 auto's beschik baar gesteld als gevolg van de stagnerende import uit Ameri ka en Engeland. Alleen zij die voor hun beroep een auto no dig hebben worden na lang wachten tevreden gesteld. Slavernij Een commissie van de Interna- tionhle Conferentie voor de Mensenrechten heeft een be roep gedaan op de Verenigde Naties om de slavernij in de wereld af te schaffen. Vólgens de commissie leven thans nog9 miljoen mensen onder een of andere vorm van slavernij Uitgever: W. F. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118)484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren, Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118)484000 - Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: AxelsëStraat 16 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.. 3754316 tn.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2