Thuiszorg krijgt nieuwe opzet Nieuwe gemeente moet leven met naweeën van herindeling Verloren toren op het vliegveld krijgt vergoeding voor planschade Boer in Ellemeet Thoolse stuwen op zonne-energie zeeland woensdag 18 juni 1997 s 1 Indeling in disciplines vervangt verdeling in regio 's rond Oosterschelde Betere nutsvoorziening schepen Duur foutje oude gemeentes Schouwen-Duiveland in het rood WVG-geld voor voorzieningen Goese drankrijder bestraft Kans op gezamenlijk onderkomen schutters Tholen lijkt verkeken Studie naar veiligheid verkeer Tholen nodig BURGH-HAAMSTEDE - De toren van Hotel Vliegveld, het eni ge restant van het voormalige KLM-gebouw bij het zweefvlieg- veld in Burgh-Haamstede, staat er verloren bi jRondom de toren zijn de sporen te zien van de machines die liet gebouw begin maart hebben gesloopt. Het sterk verouderde hotel stond al enkele jaren leeg. Hoewel het hotel geen monument was, werd besloten de beeldbepalende to ren te laten staan. Meteen na de bouwvakvakentie wordt begon nen aan de herbouw. In het nieuwe complex worden 24 recreatie-appartementen ge bouwd en een restaurant. Het gebouw wordt in april of mei vol gend jaar opgeleverd. foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - De elektra- en watervoorziening voor schepen bij 't Luitje in Zierikzee wordt uitgebreid. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor hier een be drag van 50.000 gulden voor uit te trekken. De huidige stroomvoorziening is volgens het college niet toereikend. Als te veel kabels op een elektra-aansluiting worden gezet, slaan de zekeringen door. De capaciteit van de watervoorziening is zo gering, dat het uren duurt voor een schip zijn drinkwater tanks heeft gevuld Het voorstel komt aan de orde in de raads vergadering van 26 juni. ZIERIKZEE - Een onachtzaamheid bij het opzeggen van een contract met een informatiseringsbedrijf door vijf van de zes oude gemeentes komt de nieuwe gemeente Schouwen-Duive- land duur te staan. De vijf gemeenten die een salarisadmini stratie-systeem hadden bij CMG Bedrijfsinformatiesyste men, verzuimden het contract tijdig op te zeggen toen de nieuwe gemeente op een nieuwe automatiseerder overstapte. Het bedrijf is bereid de helft van de afkoopsom in rekening te brengen, wat neerkomt op ruim anderhalve ton. Volgens het college is dit aanbod 'redelijk en acceptabel'. De gemeente raad beslist donderdag 26 juni of de gemeente op het aanbod in gaat. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De gemeente I Schouwen-Duiveland moet landbouwer A W. Geelhoed uit .Ellemeet een vergoeding beta len van dertigduizend gulden ivoor de schade die hij lijdt dooi de bouw van zeven woningen naast zijn bedrijf. In ruil voor de schadevergoeding trekken de landbouwer en de landbouwor ganisatie LTO hun bezwaren in tegen de wijziging van het be stemmingsplan Ellemeet-Zuid. De gemeenteraad beslist op donderdag 26 juni over de beta ling van de planschade. De zeven woningen komen op een afstand van vijftig meter van de bedrijfspercelen van Geelhoed te staan, waardoor I zijn bedrijfsvoering 'op oneven- |redige wijze' wordt beperkt. De uitkering van een schadebedrag jis volgens wethouder G. W. van de Velde- de Wilde heel gebrui kelijk bij dergelijke transacties: j „Waardevermindering geeft recht op een planschadebedrag. jDeze afspraak had gemaakt moeten worden bij de aankoop |van de grond, maar dat is in de voormalige gemeente Midden- jschouwen niet gebeurd. Omdat de voormalige gemeente verzuimde een schadevergoe ding af te spreken, maakten de landbouwer en het LTO be zwaar tegen de wijziging van het bestemmingsplan. Gedepu teerde Staten dreigden vervol gens niet akkoord te gaan met de wijziging, wat betekende dat de bouw van de woningen niet door kon gaan. Loten De nieuwe gemeente besloot met Geelhoed te onderhandelen over een schadevergoeding. „Geen enkele partij is erbij ge baat als de grondaankoop wordt teruggedraaid'', moti veert Van de Velde. Mensen die een optie hadden op een kavel, zetten nog eens extra druk op de ketel: „We werden geregeld ge beld. De mensen willen bou wen." De belangstelling voor cle kavels was zo groot, dat Mid- denschouwen heeft moeten loten. Van de Velde: „Er is blijk baar heel veel behoefte aan der gelijke kleinschalige woning- bouwproj eet j es Zowel Geelhoed als de LTO hebben toegezegd hun beden kingen tegen de bestemmings planwijziging in te trekken als de gemeente de schadevergoe- cling toekent. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur. 'ZIERIKZEE - De nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland heeft in de eei-ste vijf maanden van het bestaan een Structu red tekoil opgelopen van bijna negen ton. Het tekort kan worden gedekt uit de verhoging van de algemene uitkering aan de gemeente, zodat niet hoeft te woi-den bezuinigd. Oor zaak van het tekort is de aanlooppei'iode 'met de daarmee sa menhangende problemen'. Degemeentei-aad vergadert 26 ju ni over dit ondex*werp. ZIERIKZEE - Van het totale overschot aan WVG-gelden (wet voorzieningen gehandicapten) van drie miljoen gulden wil de gemeente Schouwen-Duiveland de helft gebruiken om een aantal algemene voorzieningen te realiseren voor ouderen en gehandicapten. Vijfhonderdduizend gulden wordt gereser veerd voor het aanbx-engen van liften in wooncomplexen, een halve ton voor het aanpassen van bestaande ouderenwonin gen en nog eens zo'n bedrag voor het verbeteren van de toe gankelijkheid in openbare gebouwen. De andere anderhalf miljoen gulden wordt gereserveerd voor eventuele toekomstige financiële tegenvallers. Dat staat in een raadsvoorstel voor de vergadering van 26 juni. Naar het temgbetalen van eigen bijdragen van gehandicapten tussen 1 april 1994 en 31 december 1996 verricht de gemeente nog een haalbaax'heidsstudie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr. J. P. M. Hopmans heeft dinsdag een-53-jarige man uit Goes voor het. rijden onder invloed van alcohol conform de eis vei'oordeeld tot zes maanden rij-ontzegging en een boete van 1.500 gulden. De man bleek 3 april dit jaar in Goes béhoorlijk te hebben ge dronken, afgaande op cle blaastest die een scox-e van 700 mi crogram aangaf. De man vertelde'te handelen in oud ijzer. Hij was voor zijn aanhouding net bij een klant op bezoek geweest. „Ik heb bij die klant vier flesjes bier gedronken. Als ik geen rijbewijs heb, dan moet ik naar de bijstand", probeerde de vex-dachte er onderuit te komen. Raadsvrouw mr W. Tiggelaar verzocht cle politierechter haar cliënt nog een laatste kans te geven. „Geen rijbewijs betekent geen inkomsten", zei ze. De politierechter ging niet overstag. I van onze verslaggever Marten de Jongh GOES - De stichting Ooster schelde Thuiszorg reorganiseert per 1 januari volgend jaar. De huidige deling in twee regio's maakt plaats voor een structuur I met drie divisies die de verschil lende disciplines vertegenwoor- digen. De reorganisatie vloeit voort uit de fusie die eind '95 het begin inluidde van de Stichting Oosterschelde Thuiszorg. Uit gangspunt is dat er geen ar- beidsplaatsen verloren gaan. Oosterschelde Thuiszorg heeft in totaal zo'n 1900 mensen in dienst. Het hoofdkantoor is in Goes gevestigd. De organisatie kent nu twee regio's: De Beve- landen en Noord-Zeeland. De drie nieuwe divisies zijn: ver pleging en verzorging, huishou delijke verzorging en alpha be middeling en als clerde ouder- en kinderzorg (JGZ), aangevuld met diëtiek, uitleen en aanvul lende diensten. De aanpassing van de structuur moet de interne organisatie stroomlijnen. „De zorgverle- ning blijft hetzelfde. Wat dat betreft zal niemand iets merken van de veranderingen", aldus regiodirecteiH' De Bevelanden I. Dekker. Regiodirecteur Noord- Zeeland J. van der Veer en be leidsmedewerker M. Nelemans stappen begin volgend jaar op. Van der Veer is bereid op die ma nier ruimte te scheppen voor de nieuwe organisatievoim. Vol gens Oosterschelde Thuiszorg vertrekken beide medewerkers in goede verstandhouding met de organisatie. Directie Dekker wil weinig kwijt over de reorganisatie. De invulling moet nog nader worden uitge werkt. Bijvooi-beeld waar het gaat om cle benoeming van divi siehoofden, de directiestruc- tuxu" en taken en bevoegdheden van directie en management. Dekker: ,,Zodx-a meer bekend is zullen we eerst het personeel in formeren. "Zeker is wel dat D. J van Zwoll algemeen directeur blijft. Dekker krijgt de drie di visiehoofden onder zich. Zij spreekt genachten tegen als zou Oosterschelde Thuiszorg kam pen met een tekort van enkele tonnen op de begroting. ..Daar van is geen sprake. Onze proble men zijn niet groter dan waarmee cle thuiszorg in heel Nederland te kampen heeft. Ook wij kunnen niet iedereen helpen op de manier zoals we clat zouden willen." van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Urenlang vergaderen, een onwennig ambtelijk apparaat en erfenis sen van opgeheven gemeenten die veel stof doen opwaaien: herindelen gaat ge paard met de nodige kinderziektes. Lo gisch, vindt de Schouwen-Duivelandse raad. In korte tijd moet immers enorm veel werk worden verzet. Toch zijn de fractieleden op hun hoede, ze worden nog steeds met vervelende zaken geconfron teerd die vooraf niet waren ingecalculeerd. „College opgelet", waar schuwt G. E. Houtekamer (SGP/GPV). „Wat Van der Wekkeix is gebeurd, kan an deren ook overkomen." De reformatorische fractievoorzitter ver wijst naar één van de 'lijken' die het afge lopen half jaar uit de nieuwe gemeente kast rolden. Dekwestie Jannewekken. het onverwachte tekort van enkele tonnen voor de opknapbeurt van een Zierikzeese school. Een zaak die door de gemeente Zierikzee op de rails werd gezet, maar door Schouwen-Duiveland moet worden afgemaakt. Wethouder D. van der Wek ken heeft inmiddels een symbolische gele kaait op zak, nader onderzoek moet uit wijzen wie de werkelijke schuldige is. En zo zijn er meer onplezierige verrassin- gen. neem nou de supermarktperikelen in Ziexikzee en het niet altijd duidelijke be leid rond de strandpaviljoenen. „Het col lege moet oppassen dat ze alles onder con trole blijft houden", zegt Houtekamer Ook J. Roukema (RPF) is er niet genist op. „We zouden nog wel eens een tegenvaller kunnen tegenkomen." WD'er J.J. Ge- leijnse, voorzitter van de grootste fractie, spreekt liever van 'erfenisjes' in plaats van 'lijken in de kast'. Vervelende zaken, vindt hij, maar onlosmakelijk verbonden met een samenvoeging van gemeenten. Trouwens, vergeleken met andere herin gedeelde gemeenten in Nederland doet Schouwen-Duiveland het niet zo slecht, zegt hij optimistisch. Kader R Geluk (D66) vindt het jammer dat veel plannen van de vToegere gemeenten zijn doorgeschoven naar de nieuwe gemeente. Vaak moeten wij een zaak weer bijna he lemaal opnieuw opstarten, en dat kost tijd.H. de Vries van nieuwkomer- Groen- Links: ..We komen niet toe aan nieuw be leid. we houden ons alleen nog maar bezig met zaken van de oude gemeenten. Eigen lijk moeten we nog beginnen." Geluk: „Eén van de redenen voor de herindeling was dat we over meer mogelijkheden, meer kadermensen zouden beschikken. Dit gaat heel moeizaam, want we gaan met dezelfde mensen vex-der. Het beleids matig kader wordt erg gemist. Te vaak doen we een beroep op onderzoekbureaus of andere hulp van buitenaf. Terwijl we met smait op beleidsstukken zitten te wachten." Personele verschuivingen binnen de ge meentelijke organisatie werken vertra ging alleen maar in de hand. Geluk: „Ambtenaren zitten op een nieuwe plek en moeten zich nog inwerken. Soms lijkt het of alle wielen opnieuw moeten worden uitgevonden." Verder hebben de raads fracties trouwens alle begrip voor de wex-kdruk van cle ambtenaren. Hoewel de gevolgen soms vervelend zijn. Zo memo reren Houtekamer en A J. van den Berge (PvdA) dat papierwerk soms te laat wordt vex-zonclen, meldt Geluk dat dossiers niet altijd makkelijk vindbaar zijn en betreuxt C. Legemaate (CDA) het dai. brieven van bewoners niet op tijd worden beant woord. Verder merkt Géleijnse op dat sommige afdelingen duidelijk onderbezet zijn ter wijl andere groepen nog wel wat Tuimte' hebben. „Maar ik heb begrepen dat daar naar gekeken wordt." Tot zijn tevreden- heid komt de lengte van vergaderingen binnenkoi't ook ter sprake. „Het is toch gestoord dat je het carillion van Brouwer- shaven één uur hoort slaan. Ik doe daar niet meer aan meeDat is absoluut de laat ste keer geweest. Klachtenlijstje De wensen van de SGP/GPV worden niet zo gemakkelijk verhoord. Bovenaan het klachtenlijstje van deze fractie staat de weigering van het college om God's naam te vermelden, bijvoox-beeld in de begro ting of de beant woording van de algemene beschouwingen. Houtekamer: „Dat zul len ze niet en dat willen ze niet. Het stelt ons diep teleur" van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - De nog immer dakloze schietver enigingen uit Sint-Annaland, Poortvliet en Scherpenisse heb ben hun laatste hoop op financi ële steun van de gemeente laten varen. De clubs uit Poortvliet en Scherpenisse hebben eieren voor hun geld gekozen en gaan zelf nieuwe schietbanen aanleg gen. De vereniging uit Sint-An naland op haar beurt hoopt in een hal te kunnen intx-ekken waarnaast nu een provisorische schietbaan is aangelegd. De kans dat de clubs ooit nog in één gezamenlijke accommodatie te rechtkomen, lijkt voorgoed ver keken. De vex-enigingen betreuren het dat het zo lang heeft moeten du ren voor-dat deze oplossingen uit de bus rolden. Di-ie jaar geleden ■al verbood de gemeente de clubs [immers nog langer in in gymza len te schieten, omdat daar te veel loodstof bleef hangen. Sindsdien is heel veel gediscus sieerd over mogelijke oplossin gen, maar steeds weer ketsten die af.De kans op gemeentegel den was daarmee voor cle clubs verkeken. Het gemeentebestuur had al eerder aangegeven alleen mee te willen betalen aan een gezamenlijke accommodatie. jTholen-stad vonden de clubs [echter te ver en Smerdiek bleek te duur, ter-wijl een andere plek voor een gezamenlijke baan niet inbeeld was. Poox-tvliet en Schex-penisse gaan nu daarom zelf bouwen. De bouwschets van cle vereniging uit Poox-tvliet ligt volgens secre taris J. van Tiggele nog op het gemeentehuis. „We wachten op antwoord van de afdeling Wel stand. De hoop is dat we in het najaar kunnen bouwen." De vereniging uit Scherpenisse op haar beux-t gaat een accommo datie neerzetten op het indu strieterrein van Sint-Maartens dijkJ. de Gi-aaf yan die club: „Dat is indei'claacl in een ander- dorp, maar toch op een steen worp afstand van Schex-penisse. In Sint-Annalancl tenslotte bestaan nog geen plannen om zelf te gaan bouwen. Daar zou volgens woordvoerster M. Ba zen-Dijkshoorn geen geld voor zijn.,,Het zou ons ongeveer een half miljoen kosten. Dat hebben we niet. Voorlopig doen we het nog met slechts een provisori sche pistoolbaan." Overigens zal ook in Tholen- stad een nieuwe schietaccom- modatie gaan verrijzen. Als be kend raakte ook de schietclub in die kei-n recentelijk dakloos, zij het om een heel andere reden: de baan van de Thoolse schutters werd door vlammen ver-woest. De bedoeling is om op het indu- strietei-rein Welgelegen een nieuwe accommodatie aan te leggen. Dit najaar zou de eerste schop de grond in moeten. van onze verslaggever tholen - Vier geautomati seerde stuwen in Thoolse water gangen draaien op zonne- energie. Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt voor het eerst gebruik van de alternatieve energiebron. Kostenbesparing én zorg voor het milieu gaan hand in hand bij de keuze voor zonne-energie. De vier geautomatiseerde stu wen liggen zo afgelegen dat een aansluiting op het elektrici teitsnet duurder is dan het plaatsen van zonnepanelen, Kén zonnepaneel kost 20.000 gulden, Aansluiting op het elek triciteitsnet zou op 30.000 gulden uitkomen. De Landin- richtingsdienst subsidieert 40 pi-ocent van de kosten. De stuwen zijn gemaakt in het kader van het basisplan water voorziening Tholen en Sint- Philipsland, om beide gebieden uit het Zoommeer van zoet wa ter te voojrzien. Het basisplan is gereed en heeft dit (droge) voor jaar zijn nut bewezen. De vier zonne-energie-installa- ties, die aan daglicht al genoeg hebben, zijn geplaatst bij cle Kruytenburgsedijk in Poox-t vliet, de Molendijk/Zoetendijk bij Oud-Vossemeer en cle Staartweg en de Plaatweg bij Sint-Annaland. foto Pieter Honhoff Stapels brieven in de postkamer van het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee. Op de Thoolse brug zijn in korte tijd vier ongelukken gebeurd. foto Dirk-Jan Gjeltema meente neergestreken. Daar- door is de mobiliteit fors geste gen. „De vraag is index-daad of het wegennet hierop berekend is." Verder zouden mensen agressiever zijn gaan rijden. Ge vaarlijke plekken op Tholen zijn volgens Krombeen onder meer de Bram van Groenewege- weg bij Poortvliet, de Krabben- kreekweg van Oud-Vossemeer naar Sint-Philipsland en de Thoolse brug. Brug Het onderzoek zou er moeten komen in oveiieg met betrokken partijen als provincie en ge meente. Voor de px-ovincie houdt W. Blommaext zich met de mate rie bezig. Ook hij pleit voor een onderzoek op Tholen, waarbij hij zich in eerste instantie richt op de Thoolse brug. Als bekend botsten daar vorige week vrij dag nog een auto, een BBA-bus en een bestelbusje op elkaar Het ging om het vierde ongeluk in korte tijd op de brug. DeThoolse brug dreigt volgens Blommaext een 'black spot' te worden. „Daarom moet er een analyse komen van de ongevallen. Op koxte termijn moet duidelijk worden wat de oorzaken zijn." Binnenkort zullen de betrokken partijen (de provincies Zeeland en Brabant, de gemeente en de politie) zich ver-der over de ma terie buigen. van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Er moei een onder zoek komen naar de oorzaken van de stijging van het aantal verkeersongelukken op Tholen. Uit dat onderzoek moeten wel licht drastische maatregelen voortvloeien, zoals aanpassing van de infrastructuur. Dat laatste zou nodig zij n i ndi en blijkt dat het Thoolse wegennet niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Dit stelt J. Krom been, chef werkeenheid van cle politie Thoien, desgevi-aagd. Letsel Volgens Krombeen is het aantal ongelukken in de gemeente Tholen in ongeveer vier jaar tijd met twintig procent gestegen (van 245 in '93 naar 296 vorig jaax-). Opvallend is daarbij clat het aantal gewonden relatief hoog is. Bij twintig procent van de ongevallen op Tholen zou ex- sprake zijn van letsel, terwijl clat in andere regio's slechts in zestien procent van de gevallen zo zou zijn. Als mogelijke oorzaak van de stijging van het aantal ongeluk ken noemt Krombeen het feit dat het inwonertal van cle ge meente de laatste jaren behoor lijk is gestegen. Bovendien zijn veel nieuwe bedrijven in cle ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29