kunst cultuur 21 uit in zeeland Sim Bolus Rijn en Trijn Seul Miniconcert Beiaardier Seul New Orpheans Nieuwe Muziek Seul Kamermuziek ZAPP-project Anywave Kwintet Surrender Seul Anywave The kids Jake Schmidt Sure Record Muziekschool Van Putten Riwayatku Woodrock Richard Alston Koperkwartet Boogie Dogs Koperkwartet Manhuistuin De Wetlanden Unplugged Nieuwe Muziek Carillon Volksdansgroep Mannenkoor woensdag 18 juni 1997 Woensdag Poppentheater Sim Bolus speelt vanmiddag (woensdag) de voorstelling De koning is bloot, leve de koning in het eigen theatertje in het Ambachtscentrum in Goes (14.00 uur). Het poppenspel, met hand- en stokpoppen en veel muziek, is een eigen vrije bewerking van een sprookje van Andersen. Het verhaal gaat over een ijdele jonge koning, Sebastiaan III, die de traditionele hofkleding beu is en wel eens wat anders wil. In deze voorstelling met veel muziek vertolkt Hans van der Haar de hoofdrol en bespeelt tevens de poppen. Dra madocente Elles Punt gaf regie-adviezen. Als opmaat voor het jaarlijkse Anywave-festi- val komt het duo Rijn en Trijn vanmiddag (woensdag) met de kindervoorstelling Rood kapje en de Boze Wolf naar detent bij Brogum in Zierikzee (14.30 uur). Hetduo speeltalle rollen: Roodkapje, moeder, grootmoeder, de wolf en de jager. Het huiskamertheaterproject Seul kan van avond (woensdag) voor het eerst gevolgd worden vanuit 't Beest in Goes (20.00 uur). Voor dit project, tot stand gekomen in samen werking met het Productiehuis Brabant, stapt de toeschouwer zomaar een huiskamer bin nen. In groepen van maximaal vijftien perso nen gaat het publiek op pad, waarbij de keuze bestaat tussen twee looproutes. In beide ge vallen worden vier huiskamers - ter beschik king gesteld door inwoners van Goes - be zocht, waar telkens een andere monoloog van ongeveer vijftien minuten wordt gespeeld. Voor Seul schreven vier auteurs deze monolo gen: Heieen Volman, Marjolein Cleysen, Hein Verhees en Marjan Boyer. Vervolgens gingen acht regisseurs en acht acteurs en actrices met deze teksten aan de slag, zonder toevoeging van decor of techniek. Dat levert dus letterlijk theater tussen de schuifdeuren op. Per avond kan maximaal één route gelopen worden. Daarom worden de voorstellingen in Goes donderdag, vrijdag en zaterdag herhaald. Be gin- en eindpunt van de wandeling is 't Beest, waar na afloop ook met acteurs en regisseurs kan worden nagepraat. Donderdag In het kader van het Lange Jan-project geven de sopraan Nel van den Broeke, de tenor Rien Wesdorp en de pianist Jos Vogel donderdag middag een miniconcert van een half uur in de Koorkerk in Middelburg (15.00 uur). Stadsbeiaardier Kees van Eersel bespeelt donderdagmiddag gedurende een uur het car- rillon in de toren van het stadhuis te Veere (15.00 uur). Ook donderdagavond kan de wandeling langs het huiskamertheaterproject Seul, met als be gin- en eindpunt 't Beest in Goes, worden ge maakt (20.00 uur). In het kader van het Anywave-festival treedt donderdagavond de bigband The New Orphe ans op in de tent bij Brogum in Zierikzee (21.30 uur). Voor de 'alternatieve' avond liet men het oog vallen op deze Bevelandse formatie (met een Schouwse drummer). Swing, soul, blues, funk en ballads behoren tot het brede repertoire van deze band, die is samengesteld door drie trompetisten, een trombonist, drie saxofonis ten, een ritmesectie van drie personen en zan geres Marjon van Iwaarden. Vrijdag Het Xenakis Ensemble verzorgt vrijdagavond het openingsconcert van het Festival Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen in Middelburg (19.30 uur). Na het openingswoord van gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok speelt het ensemble, onder leiding van Diego Masson, drie werken van de 75-jarige lannis Xenakis en de door Jan Kuiper in opdracht van het festival geschreven com positie Mbalach Suite, die daarmee de premiè re beleeft. Vrijdagavond bestaat voor de derde keer de gelegenheid de wandeling langs het huiska mertheaterproject Seul, met als begin- en eindpunt 't Beest in Goes, te maken (20.00 uur). Voor de liefhebbers van kamermuziek geven Barbara Langendijk (fluit) en Carmen Keyser (piano) vrijdagavond een concert in het voor malig stadhuis in Brouwershaven (20.00 uur). De twee musici leerden elkaar kennen tijdens hun studie aan het Sweelinck Consservatori- um in Amsterdam en vormen sindsdien een duo. Op het programma staan werken van Gaetano Donizetti (1797-1848), Franz Schu bert (1797-1828), And ré Caplet (1878-1925), Leos Janacek (1854-1928), Rudolf Escher (1912-1980) en Francis Poulenc (1899-1963). In het Arsenaaltheater in Vlissingen is vrijdag avond de presentatie van het muziektheater project ZAPP (20.30 uur). Aan dit project nemen veertig Vlissingse jon geren deel, die sinds januari onder deskundi ge leiding vorm hebben gegeven aan de on derdelen muziek, dans en theater. Het project is opgezet door het Centrum voor Kunsteduca tie, in samenwerking met de Stichting VMC, af deling cultuur, om deelname van jongeren aan culturele activiteiten te stimuleren. Onder de titel ZAPP - ontleend aan het van het ene naar het andere programma zappen op de te levisie - is een aantal workshops aangeboden op het terrein van muziek, dans en theater. In de voorstelling volgen de acts elkaar snel op en confronteren het publiek met chaos, rust, dynamiek en stijlen. Het Anywave-festival in en om Brogum in Zie rikzee heeft vrijdagavond de bands So Be It, TheGathering en Nuff Said op hetprogramma staan (21.00 uur). De Rotterdamse formatie So Be It opent de avond in de zaal van Brogum met snoeiharde metal, afgewisseld met rustige sfeervolle nummers. De Brabantse band The Gathering is de laatse jaren zeer populair en moet het De band Swindle vormt zaterdagavond het sluitstuk van het Anywave-festival in Brogum in Zierikzee. foto Bert van Leerdam De tot Zeeuwse Belofte gekozen band Scale Models speelt zaterdag op het Anywave-festival. De Zeeuwse band Sure speelt vrijdagavond in café De Pompe in Goes. De succesvolle band The Gathering vormt vrijdag het hoogtepunt van het Anywave-festival. klapstuk van het festival worden. Dezeskoppi- ge groep met zangeres Anneke van Giersber- gen treedt tussen 22.00 en 24.00 uur op in de tent. De oorspronkelijk Middelburgse gitaar rockers van Nuff Said nemen vanaf 24.00 uur in de zaal het sluitstuk voor hun rekening met zowel explosieve metal als rustige rock. Het trio won onlangs The Battle of the Bands. een Record-market gehouden (11.00 uur). Dit omvat onder meer internet workshop, vi deo-wall, labelfair, concerts, performances, enzovoort. De Zeeuwse band Surrender is vrijdagavond te beluisteren in de feesttent op de loswal bij het Kanaalcircuit in Wemeldinge (21.00 uur). Surrender zingt stevige nummers in Zeeuws dialect. Het optreden vindt plaats op de voor avond van de 50 cc-races op het Kanaalcircuit, zodat er ook een Miss Promotor-verkiezing op het programma staat. Het kwintet Contre Temps verrast de deelne mers aan een fietstocht door de Manteling tussen Domburg en Oostkapelle zaterdag middag tweemaal met een muzikaal inter mezzo (13.30 uur). De tocht, die om half twee begint bij hetToeris- tisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle, voert onder meer langs de buitenplaatsen Zeeduin en Duinbeek, waar het kwintet licht klassieke muziek ten gehore zal brengen. tweemaal de einduitvoering in de Prins van Oranje in Goes (15.00 en 19.30 uur). Het thema van deze uitvoeringen is 'de vier elementen', te weten: water, lucht, vuur en aarde. Verschillende ensembles en solisten zullen hier invulling aan geven, ondersteund door geluids- en lichteffecten. De uitvoering wordt afgesloten met een werk dat Gino Me- hauden, docent aan de Zeeuwse Muziek school, speciaal voor deze gelegenheid heeft geschreven. Zaterdagavond kan voor de vierde en laatste keer de wandeling langs het huiskamerthea terproject Seul, met als begin- en eindpunt 't Beest in Goes, gemaakt worden (20.00 uur). De Piek in Vlissingen staat vrijdagavond weer in het teken van The kids are allright (21.00 uur). Dat wil zeggen dat weer enkele bandjes de ge legenheid krijgen om een try-out van hun act te brengen voor het publiek. Jake Smidt and Band leveren vrijdagavond een muzikale bijdrage aan de sfeer in café De Post in Goes (22.00 uur). Deze Zeeuwse zanger brengt samen met zijn band met veel humoren muzikale hoogstand jes nummers van The Doors, The Who, The Rolling Stones, Joe Cocker en vele anderen. De Zeeuwse band Sure is vrijdagavond te be luisteren in café De Pompe in Goes (22.30 uur). Sure stond eerder bekend onder de naam Sure As Hell, maar hierdoor werd te veel een link ge legd met heavy metal, waar de groep zich niet mee bezig houdt. Sure maakt enerzijds opzwe pende ballads en anderzijds zwaar groovende dragers van de nummers, overtrokken met tweestemmige zanglijnen. Bij Sure heeft men deze eigen stijl smooth groove gedoopt. Bij de Grote Prijs van Nederland eindigde Sure vorig jaar september op de vierde plaats en sleept de prijs voor de beste zanger in de wacht. Zaterdag In Kalashnikov in Terneuzen wordt zaterdag De Zeeuwse Muziekschool geeft zaterdag De laatste dag van het Anywave-festival in en om Brogum in Zierikzee omvat zaterdag twaalf Zeeuwse en twee Flakkeese acts (13.30 uur). In de tent wordt het spits afgebeten door de nieuwe Schouwse band Zorro die zich voorna melijk toelegt op het brengen van covers. Om 14.15 uur treedt de Flakkeese formatie Tracer aan in de zaal met traditionele rock. Mindlink uit Hulst is om 15.00 uur aan de beurt in de tent met corossover metal. Calimero uit Zierikzee speelt om 15.45 uur in de zaal en valt onder de categorie dance. De symfonische hardrock band Tremor uit Heinkenszand beklimt om 16.30 uur het podium in delent. Richting hard core gaat de vrij heftige muziek die de nieuwe Schouwse band Skiff vanaf 17.15 uur brengt in de zaal. In de tent is het om 18.00 uur de beurt aan The Gimmick van Flakkee met traditionele rock. Madborn uit Krabbendijke zorgt om 18.50 uur voor een hiphopact in de zaal. De Goese band Scale Models, winnaar van de Zeeuwse Belofte, is om 19.40 uur in de tent te beluisteren. Tranee, industrial en drum 'n bass vormen vanaf 20.30 uur in de zaal de ingredi ënten van EMOX uit Vlissingen, ook wel de Zeeuwse Eboman geheten. De Schouwse for matie Doris Day brengt vanaf 21.20 uur in de tent op eigen wijze nummers ten gehore van onder meer Doe Maar en De Dijk. De Schouw se band Silly Putty is speciaal opgericht om op Anywave (om 22.10 uur in de zaal) te debute ren met rock, funk en soul. De laatste act in de tent komt om 23.00 uur voor rekening van 110 Volt Lovers uit Middelburg met techno met hiphop, drum 'n bass en ambient. Het punkre pertoire van de Middelburgse band Swindle besluit vanaf 00.30 uur het festival in de zaal. Verspreid over de middag speelt het Zierikzee- se trio Moatenoaiers akoestisch op het terras. Organist Henk G. van Putten en violiste Mar- greet Lugt geven zaterdagavond gezamenlijk een concert in de hervormde kerk in Kapelle (20.00 uur). De vaste organist van de kerk in Kapelle en de violiste uit Rotterdam brengen een gevarieerd programma met werken van onder anderen Vivaldi, Bach, Rheinberger, Franck, Reger, Guilmanten Dupré. Theatergroep Delta speelt zaterdagavond de voorstelling Riwayatku...toen, en wat nu? in De Zwaan in Oost-Souburg (20.00 uur). Een aantal eerste generatie Molukkers is geïn terviewd omtrent hun 'Riwayat', hun levens loop. De herinneringen die hierbij naar boven kwamen, vormen de basis van de door Pieter Vrijman geschreven tekst voor het toneelstuk Riwayatku...toen, en wat nu? De voorstelling toont alle facetten van het moeizame integra tieproces dat deze groep heeft moeten doorstaan. Het gedwongen vertrek van de Mo- lukken, de overtocht naar en aankomst in Ne derland, de eerste contacten met een vreemde cultuur en natuurlijk de onderlinge wrijvingen in het kamp en de woonwijk. Dramatische maar ook hilarische gebeurtenissen worden in de regie van Anis de Jong op het toneel ge bracht door vijf acteu rs. De Grote Kerk in Veere vormt zaterdagavond in het kader van het Festival Nieuwe Muziek i i het decor voor een optreden van het Xenakis 0 Q Q Ensemble en de Richard Alston Dance Compa ny London (20.30 uur). Onder leiding van Diego Masson speelt het en semble werken van lannis Xenakis en David del Puerto. Gerard Bouwhuis (piano) en Johan Faber (slagwerk) verlenen solistische mede werking. Begeleid door percussie danst het gezelschap van Richard Alston de composities Okho (1989) en Psappha (1975) van Xenakis. Aan het concert gaat om 19.30 uur een inlei ding vooraf door Jannie Prangerover'Xenakis en zijn compositietechnieken'. Het Zeeuws Koperkwartet is zaterdagavond te beluisteren in de hervormde kerk in Dom burg (20.30 uur). Het kwartet bestaat uit Huug Steketee en Ab Brouwer op trompet, Daniël Ploeger op trom bone en René Passenier op trombone of tuba. Steketee is solotrompettist bij het Residentie Orkest en docent aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Brouwer is docent aan de Zeeuwse Muziekschool en de Stedelijke Scho lengemeenschap Scheldemond in Vlissingen. Ploeger studeert trombone aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en Passenier is docent aan de Zeeuwse Muziekschool en diri gent van brassband Apollo in Domburg. Het specifieke repertoire van kamermuziek voor koperkwartet omvat alle stijlen, van vroeger Middeleeuwen tot moderne hedendaagse composities. Het concert wordt geopend met1 The Canterbury Flourish van Gordon Jacob door de deelnemers aan de workshop klein ko per die 's middags werd gehouden. Het kwar tet speelt composities van Dimitri Shostako vich, Ximenes, Arthur Frackenpohl, Peter Sander, Wilhelm Ramsoe en Ludwig van Beet hoven. Het buitencentrum 't Jagertje in Hulst staat zaterdagavond voor de tweede keer in het te ken van het Woodrock popfestival (20.00 uur). Er wordt muziek gespeeld door regionale groepen van verschillende genres. Distant Blues bijt het spits af met onder meer blues nummers van Dire Straits. Spunk brengt ver volgens pretpunk. Nummers van Pink Floyd, The Doors en The Beatles worden gespeeld door Midlife Crisis. Het eigenzinnige tintje komt van Fiction Defence en als laatste band betreedt Whosoever het podium. Deze groep is vooral bekend in het circuit van motorclubs. Het repertoire bestaat uit muziek van onder meer Pearl Jam en Deep Purple. Woodrock wordt door dertig vrijwilligers van scouting 't Jagertje in goede banen geleid. De band, die alweer enige jaren bestaat, grijpt vooral terug op muziek uit het begin van de ja ren tachtig, zoals die gespeeld werd door bands als The Cure en Joy Division. Xhead, die zelf graag refereert aan een groep als Radio- head, bestaat uit Roel Gabrielse (zang en gi taar), Marcel Urgert (gitaar). Hans van der Peijl (drums) en Eddie Dominicus (bas). Rockcafé Gommert in Vlissingen heeft zater dagavond The Boogie Dogs uit Hoogerheide op bezoek (22.00 uur). De band speelt covers uit het genre blues en bluesrock, zoals nummers van Stevie Ray Vaughan, ZZ Top, The Red Devils en de Fa bulous Thunderbirds. Zondag Het Zeeuws Koperkwartet geeft zondagmid dag een koffieconcert in het dorpshuis in We meldinge (12.00 uur). Het kwartet komt met hetzelfde programma dat zaterdagavond ook in Domburg ten gehore werd gebracht. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Manhuistuinconcerten wordt zondag een groot concert gegeven in dé Goese Manhuis- tuin (12.00 uur). Daarvoor is een groot orkest samengesteld van circa 70 muzikanten uit de korpsen Eupho- nia uit Goes, De Echo uit Wilhelminadorp, Ex celsior uit Kloetinge, Excelsior uit 's-Heer Arendskerke, Advendo uit Wolphaartsdijk en Oefening en Uitspanning uit Kattendijke. Het orkest staat onder leiding van drie dirigenten, te weten Ad van Nieuwenhuize, Anno Appelo en Ger Blom. Er worden veertien nummersten gehore gebracht. De ingang van de Manhuis- tuin bevindt zich bij het poortje in de Zuster straat of het hek in het Schuttershofgebied. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk. In het kader van de Zeeland Natuurmaand wordt zondagmiddag in de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum bij Oostkapelle de voorstelling De Wetlanden gespeeld door het Trio Ernesto Arrendell (15.00 uur). Drie percussionisten creëren een speciale sfeer rond de natuur. In dit klankverhaal wordt via allerlei watergeluiden en percussie-effec ten de gebeurtenissen in de Wetlanden, van 's morgens vroeg tot diep i n de nacht, weergege ven. Heel vroeg in de ochtend zitten allerlei dieren in de buurt van het water verscholen. Ze worden langzaam wakker. Vogels beginnen elkaar aan te roepen. Op de tonen van de mu ziek worden de toeschouwers meegenomen naar een grote watervlakte. Grote zwermen vogels vliegen op uit het water, een spannen de stilte van de natuur achterlatend. Op zijn tocht wordt de toeschouwer verrast door een hevig onweer met zware regenbuien en alles wat de natuur aan geluiden heeft. Het pro gramma is vooral bedoeld voor kinderen. Voor de vierde ronde van de Unplugged-com- petitie 1997 treden zondagmiddag drie groe pen voor het voetlicht in strandpaviljoen Pan- ta Rhei aan de Nolledijk in Vlissingen (17.00 uur). Telkens voor een optreden van rond de twintig minuten zetten de volgende Zeeuwse forma ties hun beste muzikale beentje voor: Swindle, Fluvopi en Call me All. In het kader van het Festival Nieuwe Muziek treden het Xenakis Ensemble en de Richard Alston Dance Company London zondagavond nogmaals op in de Grote Kerk in Veere (20.30 uur). Het ensemble speelt onder leiding van Diego Masson werken van lannis Xenakis, met solis tische medewerking van de sopranen Jannie Pranger en Gerrie de Vries en de celliste Fran ces-Marie Uitti. Het Engelse dansgezelschap geeft, evenals zaterdagavond, verbeelding aan decomposities Okho en Psappha van Xen akis. Dinsdag De Walcherse gitaarrockband Xhead treedt zaterdagavond op in De Piek in Vlissingen (21.00 uur). Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga bespeelt dinsdagmiddag gedurende een uur het caril lon van de Grote Kerk in Goes (13.30 uur). De Roemeense volksdansgroep Mindra treedt dinsdagavond op in de Grote Kerk in Veere (20.00 uur). Het Middelburgs Mannenkoor geeft dinsdag avond een concert in De Parel in Domburg (20.30 uur). Het complete programma van het Festival Nieuwe Muziek staat op pagina 19. Verwacht WOENSDAG 25 JUNI: Poppentheater Sim Bo lus met De koning is bloot, leve de koning in het Ambachtscentrum in Goes (14.00 uur) Not James Dean in café De Pompe in Goes (22.30 uur) DONDERDAG 26 JUNI: Miniconcert organist Jan Wisse in Koorkerk in Middelburg (15.00 uur) Carillonbespeling stadhuis Veere (15.00 uur) Vocaal Ensemble Sint Laurens in Catharina- kerk in Zoutelande (20.30 uur) Het Zeeuws Orkest in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven (20.30 uur) VRIJDAG 27 JUNI: VU-Orkest in de Grote Kerk in Veere (20.00 uur) Supersessie in De Piek in Vlissingen (21.00 uur) Bertus Staigerpaip in café De Pompe in Goes (22.30 uur) ZATERDAG 28 JUNI: Muziekkorps Leger des Heils op boulevard Vlissingen (15.00 uur) Muziekkorps Leger des Heils in de Petruskerk in Vlissingen (19.00 uur) Grote dansvoorstelling in de Prins van Oranje in Goes (19.00 uur) Koor Cantate Deo in de Nieuwe Kerk in Middel burg (19.30 uur) Zangavond in de gereformeerde kerk in Vrou wenpolder (19.45 uur) Regioband Night Hawk in Porgy Bess in Ter neuzen (20.00 uur) Het Leids Barok Ensemble in de hervormde kerk in Kloosterzande (20.15 uur) Het Zeeuws Orkest op het Abdijplein in Mid delburg (20.30 uur) Slagwerkgroep Amsterdam in deGroteKerkin Veere (21.00 uur) Band Plan Bee in De Piek in Vlissingen (21.00 uur) Zevenmansformatie Human Alert in Kalashni kov in Terneuzen (22.00 uur) ZONDAG 29 JUNI: Follia-duo in Raadzaal Stadhuis Sluis (11.00 uur) Unplugged-competitie in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen (17.00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21