Europa heeft een nieuw verdrag Streep door bouw opslag Covra Het extraatje van Milner. Actievoerders blijven in cel Omroepgeeltje in gevarenzone Isintratuin 4 WEKEN k e h b Vrouw stelt gemeente aansprakelijk voor dood man Kleine landen behouden voorlopig commissaris, herverdeling macht uitgesteld Behandeling rugklachten kost overheid miljarden m Verbeterde tachograaf vanaf 2000 verplicht KPN splitst post en telecom Dankert bijna in cel beland nieuwe MUZIEK t/m 19 OPRUIMING!!! A Jazéker en hoe??? Deze week alleen bij Albert Heijn. cnj VOOR 15,00 Zonnig Zonnig en aangename dag. Maximum temperatuur omstreeks 18 graden. De noordnoordoosten wind is zwak, aan zee vanmiddag matig. 40e jaargang no. 143 woensdag 18 juni 1997 j' osse nummers 1,75 PASAR ASEAN 11 -12 - 13 JULI FOLKLORISTISCHE DAG 17 JULI van onze verslaggever GOUDA - De Goudse weduwe Verton-Schilt stelt dè gemeen te Gouda aansprakelijk voor de dood van haar man. De 71- jarige C. Verton raakte zater dag 7 juni in het noodweer be kneld onder een populier. Hij werd 's avonds onwel en over leed drie dagen erop in een zie kenhuis. Volgens de weduwe had de plantsoenendienst de veel te hoge populier al lang moeten snoeien. Daar hadden het echt paar en buurtbewoners in het verleden al verschillende ma len over geklaagd en met de ge meente over gecorrespon deerd. Verton werkte vorige week za terdag in zijn tuin aan de Papa verstraat in Gouda toen de storm opstak. Hij kon zijn wo ning niet op tijd bereiken. Zijn buurman H. van Gich schoot te hulp. Beiden kwamen vervol gens onder een omvallende ho ge populier terecht. Van Gich moest met een slagaderlijke bloeding naar het ziekenhuis maar overleefde. De verwon dingen van Verton vielen op het eerste gezicht mee. Maar later op de avond werd hij onwel raakte in shocktoestand. Verton ging naar het zieken huis en overleed daar vorige week dinsdag. Zijn weduwe acht de gemeente hieraan indi rect schuldig. ANP ian onze verslaggevers AMSTERDAM - De Euro- iese regeringsleiders heb- len de weg vrij gemaakt oor het Verdrag van Am- iterdam. Onder leiding ;an premier Kok werd ond middernacht de be langrijkste hindernis ge- ïomen. )p het zeer gevoelige punt van le herverdeling van de macht in le EU werd overeengekomen lit definitief te regelen als de ~!U wordt uitgebreid met lan- len uit Midden- en Oost-Euro- ipanje maakte vanmorgen proeg nog een voorbehoud bij het compromis over de stem- le menverdeling binnen de Euro- iese ministerraden. Bij de volgende uitbreiding van ie Uniedie voor begin volgende L eeuw wordt voorzien, behoudt at iedere lidstaat een eigen Euro- :ommissaris. De grote lidstaten everen op dat moment hun weede commissaris in. Tegelij- certijd wordt dan de macht in de Iiu'opese ministerraden op- iieuw verdeeld. Tot die tijd ilijft de status quo gehand- DEN HAAG - Mensen met rug klachten kosten de samenleving ruim 10 miljard gulden aan me dische behandelingen, ziekte verzuim en WAO-uitkeringen. Daarmee vormen zij de grootste groep van de in totaal 800.000 mensen die in Nederland lijden aan chronische pijn. Dit zeggen de samenwerkende Pijnkennis- centra (PKC) in hun bevindin gen na drie jaar studie over pijn bestrijding. De centra zijn onderdeel van de academische ziekenhuizen in Groningen. Nijmegen. Maas tricht en Rotterdam. Zij kregen in 1993 geld van het ministerie van VWS om onderzoek te doen naar pijnbestrijding. De centra pleiten voor meer samenwer king bij onderzoek naar betere behandeling van mensen met pijnklachten. Volgens de orga nisatie worden patiënten op te veel verschillende manieren be handeld. Dit komt doordat er te weinig kennis is over diagnoses en behandelmethoden De PKC's gaan daarom cursussen geven aan huisartsen, fysiothe rapeuten en verpleegkundigen over hoe zij beter met de proble matiek kunnen omgaan. [Op dit moment wordt gewerkt een informatiebestand, [waarmee artsen gegevens kun nen uitwisselen over pijn. GPD haafd, op voorstel van de Duitse bondskanselier Kohl. Voor het Nederlandse voorzit terschap was dit moeilijk ver teerbaar, maar nadat de Britse premier Blair en de Franse pre sident Chirac zich bij het Duitse voorstel aansloten, was het pleit beslecht. De kleine landen vreesden dat ze in het nieuwe verdrag te veel invloed moesten afstaan aan de grote lidstaten, maar kunnen met dit compro mis leven. Afgesproken is ook dat de posi tie van de voorzitter van de Eu ropese Commissie te zijner tijd zal worden versterkt. Daar naast krijgt het Europees Parle ment op 24 extra terreinen het recht mee te beslissen. De onderhandelingen voor het verdrag waren gisteren zeer moeizaam door de talloze intér- venties van de lidstaten. Het Nederlands voorzitterschap moest de afgelopen twee dagen wel toestaan dat er waterige compromissen werden gesloten op het terrein van de justitiële samenwerking en het buiten lands- en veiligheidsbeleid van de Europese Unie. De wens van Frankrijk en Duitsland om voor Europa een eigen veiligheidsorganisatie op te zetten, blijft nog een verge zicht. Vooral Londen ligt hier dwars. Sympathisanten van de arrestanten demonstreren dinsdag in Amsterdam voor de vrijlating van hun kompanen. Op de Dam verniel den zij een bloemperk, dat speciaal was aangelegd ter gelegenheid van de Eurotop. foto Dusan Vranic/AP van onze verslaggeefster Thea van Beek AMSTERDAM - Het merendeel van de actievoerders die in de nacht van zondag op maandag in Amsterdam zijn gearres teerd, blijft voorlopig nog vastzitten. De uitspraak in een kort geding dat gisteren voor de Amsterdamse rechtbank diende, biedt daarvoor voldoende uitgangspun ten, vindt de Amsterdamse hoofdofficier van justitie rar. J. Vrakking. In dat kort geding tegen de Staat der Ne derlanden bepaalde rechtbankpresident mr. R. Gisolfdat drie arrestanten onmid dellijk moesten vrijkomen. Bij hun arres tatie was hen deelname aan een criminele organisatie ten laste gelegd, op grond van artikel 140 van het wetboek van Straf recht. Gisolf vond de aanwijzingen daar voor niet zo mager, dat het bestaan van zo'n organisatie ondenkbaar is. Maar de argumenten die de landsadvocaat mr. S. Marseille inbracht vond hij onvoldoende. De drie verlieten zondag juist het kra kersbolwerk Vrankrijk, toen de politie hen oppakte. Ze verlieten het pand op een tijdstip, waarop het besluit viel voor een lawaaibetoging diezelfde avond. Om hen daarom op grond van artikel 140 te arres teren, was volgens Gisolf onrechtmatig. Honderd buitenlandse actievoerders zijn gisteren het land uitgezet. De overigen zijn inmiddels vrijgelaten. GPD van onze verslaggever René Schrier BORSSELE - De Raad van Sta te heeft de vergunningaanvraag voor de opslag van hoogradio- actief afval bij de Covra in Bors- (Advertentie) sele geschorst. Dat betekent dat de Centrale Organisatie voor Radioactief. Afval (Covra) in Borssele voorlopig niet kan be ginnen met de bouw van een nieuwe opslagplaats. De organisatie komt daarmee in grote problemen omdat, het op slaggebouw in 2 0 01 gereed m oet zijn. Als het hoogradioactief af val niet naar Borssele kan, moet het langer in Engeland en Met marmer krijgt uw terras meteen iets Italiaans. Dit tafeltje heeft een wit marmeren blad en een donkerkleurige onderpoot van origineel gietijzer. Blad-doorsnede 60 cm. Van 69,- voor KOUDEKERKE De Europese Tijdsdruk De organisatie staat vooral on der enorme tijdsdruk. Vanaf Frankrijk blijven. Dat brengt extra kosten met zich mee. Covra-directeur dr. H. D. K. Codée kreeg dinsdagmiddag mondeling van de Raad van State te horen dat de vergun ningaanvraag op basis van de Kernenergiewet geschorst is. De stichting Miljoenen Zijn Te gen, de stichting Leefbaar Zee land en inwoners van Borssele hadden daar bij de Raad van State om gevraagd. De motivatie van de Raad van State is nog niet bekend. Van die motivatie hangt af welke stap pen de Covra kan nemen om uit de problemen die nu opdoemen te komen. (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. LUXEMBURG transportministers hebben gis teren onder voorzitterschap van minister Jorritsma in Luxem burg bepaald dat vanaf medio 2000 een digitale tachograaf in alle nieuwe vrachtwagens en bussen in Europa moet worden geïnstalleerd. De Transportraad bereikte in Luxemburg een politiek ak koord over de vervanging van de huidige tachograaf, die tech nisch verouderd is. De nieuwe apparatuur is min der fraudegevoelig, waardoor nj- en rusttijden beter kunnen worden gecontroleerd. ANP 2001 komt het radioactief op- werkingsafval, dat Nederland eerst naar Frankrijk heeft ver voerd en later naar Engeland, weer terug. In dat jaar moet de Covra ook hoogradioactief afval van kern centrales en onderzoeksinstel lingen accepteren. In de tussentijd moetenhoogradioac- tieve staven van onderzoeksre actoren te Petten en Delft in Borssele worden opgeslagen. Codée rekent voor dat het ge bouw dus als uiterste limiet in 2001 ontvangstgereed moet zijn. Eén jaar is nodig om alle in stallaties uit te testen en het per soneel te trainen. Daarvóór moet rekening worden gehou den met een bouwtijd van drie jaar. Dat is volgens Codée een planning waar alle rek al uit is. Zo kan de gemeente Borsele de bouwvergunning niet afgeven als de Covra de vergunning voor de opslag niet heeft. Een van de problemen is dat de stichtingen Miljoenen Zijn Te gen en Leefbaar Zeeland om schorsing hebben gevraagd om dat ze uit principe tegen de op slagbij Borssele zijn. Codée: „Je kunt wel een principediscussie beginnen, maar daarmee ver- Enkele punten uit het Verdrag van Amsterdam: Landen die verder wallen met milieumaatregelen dan de EU voorschrijft, kunnen hun gang gaan. EU-lidstaten erkennen elkaar als 'veilige landen'. Dat bete kent dat ze geen politiek asiel verlenen aan terroristen die el ders in de Unie een aanslag heb ben gepleegd. het democratische gehalte van de Unie wordt vergroot. EU- burgers krijgen toegang tot do cumenten van de Europese mi nisterraden, het Europarlement en de Europese Commissie. Het het Europarlement krijgt meer bevoegdheden. Lidstaten die de mensenrech ten niet respecteren kunnen be straft worden via het intrekken van subsidies of stemrecht. De grondrechten van de bur gers worden in het verdrag ga- garandeerd: de commissie krijgt een taak bij het bestrijden van discriminatie. Lidstaten die nauwer met el kaar willen samenwerken mo gen dat alleen doen onder zeer strikte voorwaarden. De positie van de voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, wordt versterkt. GPD zie ook pagina 2 AMSTERDAM - De Nederland se PvdA-europarlementariër en oud-staatssecretaris van Euro pese Zaken Piet Dankert blijkt maandagavond te zijn aange houden door de Amsterdamse politie. De politicus bevond zich in het persdorp rond de Eurotop zon der geldig accreditatiebewijs. Tussenkomst van medewerkers van het Europarlement, die een affiche konden tonen met een le vensgroot portret van de socia list, kon voorkomen dat de poli ticus tussen de autonomen en chaoten in de cel belandde. Dankert was in 1991, tijdens de vorige Eurotop op Nederlandse bodem, medeverantwoordelijk voor de samenstelling van het Verdrag van Maastricht. Hij was in het persdorp aanwezig voor interviews over de huidige verdragsonderhandelingen. Nadat hij enkele uren zonder problemen had rondgelopen, hield de politie hem aan. ANP KPN splitst zich in twee zelfstandige ondernemingen: een be drijf voor de post en een voor telecommunicatie. Zij krijgen een aparte beursnotering. De splitsing moet volgend voorjaar rond zijn. De tweedeling is volgens KPN-topman W. Dik (foto) nodig, omdat beide bedrijfsonderdelen steeds meer uit elkaar drijven. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,12 en 13; nieuwe muziek: 15,16,17,18 en 19; kunst cul tuur: 20 en 21; sport: 23,25 en 27. dampt de al bestaande berg af val niet. Dat afval is er al. We hebben het in het verleden ge produceerd en het moet nu op deugdelijke wijze worden opge slagen. Iedere dag vertraging betekent dat we een dag later in staat zijn dat afval op te slaan." van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het omroepgeel tje van staatssecretaris Nuis is in gevaar. Bij de behandeling van de wijzigingen in de Media wet, dinsdag in de Tweede Ka mer, kwamen PvdA en CDA met een amendement voor de hand having van het omroeptientje om lid te worden van een zend gemachtigde. Nuis wil het tientje voor het lid maatschap verhogen tot 25. Enerzijds moet de verhoging de tekorten van de omroepen (100 miljoen door minder reclame inkomsten) deels oplossen, aan de andere kant wil de staatsse cretaris vaststellen of mensen nog wel echt iets over hebben voor hun omroep en de identi teit daarvan. In reactie op PvdA en CDA zei Nuis dinsdagavond dat hij desnoods met 15 gulden lidmaatschapsgeld wil begin nen en dan gefaseerd verder te gaan. Tien gulden kan volgens Nuis echt niet meer omdat het een nooit geïndexeerd bedrag uit 1974 is. Bij invoering van 15 gulden moeten de omroepen bij passen uit de reserves die ze hebben opgebouwd van 20 mil joen gulden in totaal. CDA'er Beinema noemde dit handje klap. De publieke financiering waar over in het amendement gespro ken wordt zou kunnen door een (Advertentie) (Advertentie) NoonfrwB 3 Krabbend Ijk» Tel. (0113) 502784 - Vrijd»9 koopavond - Ruime pi van variatie, want er zijn drie soorten. En als u nu 500 gram Milner koopt (vers van het mes) krijgt u een énig vakantiedag- boek van 32 pagina's in kleur, cadeau. Om ook uw vakantie onvergetelijk te maken. Milner, Milner Gerijpt of Milner Komijn, 500 gram, vers "7 A FT telijke kaas, met minder vet en van het mes Nü //t3 minder zout voor iedereen die van lekker en gezond houdt En Mét gratis vakantiedagboek.* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 juni as 'Zolang de voorraad strekt verhoging van de omroepbij drage. Maar de PvdA denkt op langere termijn ook aan fiscale maatregelen, zodat „de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen." Het zou ook gemakke lijker zijn, omdat er geen kijk geld meer hoeft te worden geïnd en geen zwartkijkers meer hoe ven te worden opgespoord. Het debat wordt volgende week voortgezet. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 Q per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1