Vleermuis vraagt bescherming Hoechst ontslaat 29 werknemers in Vlissingen Studie naar veiligheid Tholen nodig Axels project wijst weg naar duurzame bouw woningen Thoolse stuwen op zonne-energie activiteiten cursussen Met 147 km/h over de N57 Waterschap boert goed woensdag 18 juni 1997 w I door Mieke van der Jagt 's vonds in de schemering, als het xlin de zomertuin nog prima toe ven is, lijkt het weieens of de zwalu wen nooit gaan slapen. Dan blijft het acrobatische gefladder in de lucht hangen, zenuwachtiger maar stiller dan overdag. In werkelijkheid zijn de zwaluwen dan allang naar bed. De vleermuizen hebben het naadloos overgenomen. Hun manier van vlie gen doet denken aan die van zwalu wen omdat ze het op dezelfde prooien hebben voorzien: insecten die her en der rondvliegen. Voor vliegen- en muggenhaters zijn de vlugge trekvo gel en het enige vliegende zoogdier in dezelfde mate bondgenoten. Zonder zwaluwen en vleermuizen hadden we aan het vliegenmeppen algauw een dagtaak. Vleermuizen en zwaluwen hebben wel meer gemeen. Allebei vallen ze onder de beschermde diersoorten, waaruit mag worden opgemaakt dat ze in meer of mindere mate worden bedreigd. Door de mens natuurlijk, de soort waarvan ze in onze streken ook afhankelijk zijn. Bij gebrek aan na tuurlijke holten, hebben ook vleer muizen door mensen gebouwde ruim ten nodig om hun nageslacht groot te brengen. In tegenstelling tot de zwa luwen, die de winters in Afrika door brengen, hebben vleermuizen hier ook bouwsels nodig om te overwinte- ren. Bunkers, kelders, schuren en spouwruimten, geven de nuttige zoogdieren onderdak voor de winter slaap. Maai-, zoals zoveel soorten zien de vleermuizen hun leefgebied bedreigd. De toepassing van houtconservering- middelen, het volspuiten van spou wen met isolatiemateriaal en insec- tenbestrijding treffen de soort wanneer hij het meest kwetsbaar is, in de kraamtijd. Want juist in schuren en spouwen brengen vleermuizen in groepsverband per paar één jong jaar groot. Kleine vleermuisjes zijn in het begin net zo afhankelijk van hun moe der als de meeste prille zoogdieren. In juni en juli voeden de moeders samen in kolonieverband hun jongen op. Vingers Over vleermuizen doen de meest wilde fabeltjes de ronde. Zo zouden ze in je haar verstrikt kunnen raken, mensen opzoeken om hun bloed op te zuigen en ze zouden erop uit zijn om hondsdolheid te verspreiden. Wereldwijd bestaan er zo'n 950 soor ten vleermuizen, waarvan er in Ne derland nog 18 voorkomen. Alle Nederlandse vleermuizen zijn insec teneters. De meest voorkomende zijn dwergvleermuizen, de zwaluwachti ge vliegertjes, en de grotere water vleermuizen. Een oudeiwetse naam voor vleermuizen is handvleugeligen, wat veel zegt over de bouw van de vleugels. Tussen de overdreven lang gerekte vingers zit de vlieghuid, die bij de meeste soorten doorloopt tot de achterpoten en de staart. Vllermuizen oriënteren zich in de ruimte met een sonarsysteem. Ze zenden ultrasone geluidsgolven uit, die ze terug opvan gen. Zonder bijzonder goede ogen kunnen ze op die manier in het donker feilloos prooien en objecten lokalise ren. Vleermuizen hebben in hun jachtge bied bomen en struiken nodig, niet al leen omdat zich daar meestal veel in secten ophouden, maar ook vanwege de sonaroriëntatie. Over vleermuizen doen de meest wil de fabeltjes de ronde. Zo zouden ze in je haar verstrikt kunnen raken, men sen opzoeken om hun bloed op te zui gen en ze zouden erop uit zijn om hondsdolheid te verspreiden. Om te beginnen is er nog nooit een vleermuis in iemands haar terechtgekomen. Het sonarsysteem is is veel te precies voor zulke fouten. Er zijn wel bloedzuigen de soorten vleermuizen, maar die fladderen niet in Zeeland rond. Het zijn alleen die soorten die hondsdol heid kunnen overbrengen. Weliswaar is naar schatting 90 procent van de vleermuizen in Nederland met rabiës besmet, de vliegende zoogdieren ko men nagenoeg nooit in aanraking met •mensen op huisdieren. Dat gebeurt al leen wanneer iemand een vleermuis wil pakken, wat niet is aan te bevelen. Wie een vleermuis op de grond vindt, kan ervan uitgaan dat het een ziek dier betreft en er beter afblijven. Monitoring Samen met de voortgaande aantas ting van hun behuizing en leefgebie den, groeit het besef dat vleermuizen actieve bescherming nodig hebben. Bunkers en ijskelders zijn her en der in Nederland ingericht als ovexwinte- ringsplaatsen en inmiddels zijn er verschillende soorten vleermuizen- kasten op de markt. Ook de monito ring komt de laatste jaren redelijk op gang. Door te inventaiiseren hoeveel vleermuizen er zijn en waar ze zich ophouden, kan een beter gerichte be scherming vormkrijgen. Zoogdier monitoring in Utrecht coördineert tot 15 juli inventarisaties door het hele land. Eenbelangrijke schakel in de in ventarisatie is de registratie van hui zen met vleermuizen. Iedereen die vleeimuizen in huis of in de schuur heeft, kan dat melden bij N. J. Ho- ningh in Kwadendamme. Hoe zie j e dat j e vleermuizen in j e huis hebt? Het makkelijkst is het om in de schemering buiten te gaan zitten en af te wachten of ze rond gaan vliegen. Soms is het mogelijk om te zien waar ze vandaan komen. Vleermuizenk- raamkolonies komen voor in holle ruimten onder daken, in schuren, on der overstekken, in kelders en in bo men met dichte, donkere kruinen. Wie poepjes op de muur of tegen een stam aantreft, een beetje de grootte en de kleur van korrels pure hagelslag, kan er zeker van zijn dat er vleermuizen zitten. Op de Thoolse brug zijn in korte tijd vier ongelukken gebeurd. Aantal verkeersongelukken neemt laatste jaren flink toe foto Dirk-Jan Gjeltema AAGTEKERKE zaterdag 21 juni: Dorpsplein, rom melmarkt/actiedag van de werk groep N.H.-kerk, 9.00-17.00 uur. maandag 23 juni: Gymzaal, bewe gen op muziek, 10.00 uur. ARNEMUIDEN woensdag 18 juni: Matchpoint '82, tafeltennis, 20.00 uur. BIGGEKERKE vrijdag 20 juni: Dorpshuis, koers- bal, 14.00 uur. dinsdag 24 juni: Dorpshuis, koers- bal, 15.00 uur. DOMBURG woensdag 18 juni:Zwembad De Pa rel, watergames, 14.00 uur. Sport- café De Parel, squashtoernooi, 16.30 uur. donderdag 19 juni: Bowling De Pa rel, kinderbowlingtoernooi, 14.00 uur. vrijdag 20 juni: Schuttershof, koers bal, 13.30 uur. zaterdag 21 juni: Centrum, Oldies forever day, ambachtenmarkt, 13.00-21.00 uur, boerenkapel 14,00 uur, Stationsstraat, optreden The Mental Bats, 17.00-22.00 uur, strandpaviljoen De Oase, filmvoor stelling. Theater De Parel, dans avond met Passé Partout. Zwem bad De Parel, watergames, 14.00 uur. De Octopusclub, stoel schilde ren, 10.00 uur. zondag 22 juni: De Octopusclub, T- shirt schilderen, 10.00 uur. Sportca- fé De Parel, bowlingtoernooi, 16.30 dinsdag 24 juni: Theater De Parel, optreden Middelburgs Mannen koor. GRIJPSKERKE woensdag 18 juni: Gymzaal Ker- krïng, koersbal, 14,00-16.30 uur. KOUDEKERKE vrijdag 20 juni: Klim-op, Kerkstraat, koersbal, 14.00-16.30 uur. maandag 23 juni: Klim-op, Kerk straat, koersbal, 14.00-16.30 uur. MELISKERKE donderdag 19 juni: Ons Huis, koers bal, 9.30-11.30 uur. MIDDELBURG donderdag 19 juni: Molstraat 13, Chinese bewegingsleer (Tai Chi), 11.00 uur; Yoga, 9.00 uur. Zorgcen trum Rustenburg, koersbal, 19.30 uur. zaterdag 14 juni: Verzorgingshuis Sint Willibrord, zomerfeest, 10.00- 16.00 uur. De Vergulde Baars, Baar- jesstraat, open dag, 13.00-18.00 uur. Vismarkt, Roefeldag van Jantje Beton, 9.00 en 12.00 uur. maandag 23 juni: Molstraat 13, Chi nese bewegingsleer, 9.00 en 13.30 uur. Sporthal De Kruitmolen, spor tieve recreatie 55-plus, 14.30 uur, Sportzaal De Zandkuil, tafeltennis, 10.00 uur. dinsdag 24 juni: SWO, Molstraat 13, aerobics, 9.00 en 10.00 uur. Zaal Arm. Schuitvlot, jazzgymnastiek, 9.00 uur. SWO, Molstraat 13, stijl dansen, 13.00 uur. OOSTKAPELLE dinsdag 24 juni: Ontmoetingscen trum De Halve Maan, koersbal, 14.00-16.30 uur. OOST-SOUBURG donderdag 19 juni: Sporthal De Belt, bowls voor 50-plussers, van 10.00-16.30 uur. vrijdag 20 juni: Sporthal De Belt, sportinstuif voor 50-plussers, 14.30 SEROOSKERKE vrijdag 20 juni: De Zandput, koers bal, 14.00-16.00 uur. VLISSINGEN woensdag 18 juni: Milieu Educatie Centrum De Kloek, luchtkussenspel Troeptrekken voor kinderen vanaf 6 jaar, 13.00-17.00 uur. Sportfond- senbad, aangepast zwemmen voor kinderen met astma (vanaf 5 jaar), 17.00-17.45 uur. Wijkcentrum Scheldebuurt, bingo voor kinderen van 4t/m 9 jaar, 14.00 uur, darten, 19.30 uur. donderdag 19 juni: Theo van Does burgcentrum, bijeenkomst Vlis- singse filatelistenvereniging, 19.00 uur. Wijkcentrum Scheldebuurt, bingo voor 50-plussers, 14.00 uur, klaverjassen, 19.30 uur. Speeltuin gebouw Paardenstraat, peuter- gym, 9.30 en 10.30 uur. vrijdag 20 juni: Wijkcentrum Schel debuurt, klaverjassen, 13.15 uur. zaterdag 21 juni: Oranjedijk, start 21e Walcherenrit voor Oldtimers, 9.00 uur. Zeemanserve, eindpunt Walcheren.-rit, plm. 15.15 uur. Speeltuingebouw Paardenstraat, buurtcontact, 14.00-17.00 uur. Wijk centrum Scheldebuurt, prijsklaver- jassen, 14.00 uur, buurtcontact, 15.00-18.00 uur. dinsdag 24 juni: Speeltuin De Oude Stad, peuterspeelochtend, 10.00 uur; koersbal 55-plus, 13.30 uur; ta feltennis, 20,00 uur. Wijkcentrum Scheldebuurt, koersbal, 13.15- 16.15 uur; Technika 10, 18.30 uur; spreekuur cliëntenraad, 13.30- 16.00 uur; country line dansen, 19.30 uur. VROUWENPOLDER dinsdag 24 juni: Parkeerterrein Ko ningin Emmaweg, start lentewan deling, 19.15 uur. Verenigingsge bouw, koersbal, 14.00-16.30 uur. WESTKAPELLE dinsdag 24 juni: Hervormd jeugd- gebouw, koersbal, 14.00-16.30 uur. Iets te melden? Schrijf, fax of bel de redactie van de PZC in Vlissingen, Oost- souburgseiveg 10, 4380 AA, postbus 18, fax 0118- 470102, tel. 0118-484470. van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Er moet een onder zoek komen naar de oorzaken van de stijging van het aantal verkeersongelukken op Tholen. Uit dat onderzoek moeten wel licht drastische maatregelen voortvloeien, zoals aanpassing van de infrastructuur. Dat laat ste zou nodig zijn indien blijkt dat het Thoolse wegennet niet OOSTKAPELLE Kooksessie. Ria van Eijndhoven en assistente Chantal Veer verzorgen op vrijdag 20 en zaterdag 21 juni een kooksessie in de leskeuken van het Toeristisch Centrum Oranjezon aan de Schoolstraat 4. Vooraf aan melden. Info tel en fax 0118-581507. HOOGELANDE Workshop over de taal van de sym boliek, in de Kapel van Sint Maar ten, zaterdag 12 en zondag 13 juli met 4 specialisten, info en opgave Agnes Hoegen, tel. 020-4202975, na 2 juli tel. 0118-638307. meer aan de eisen van de tijd voldoet. Dit stelt J. Krombeen, chef werkeenheid van de politie Tholen, desgevraagd. Volgens Krombeen is het aantal ongelukken in de gemeente Tholen in ongeveer vier j aar tij d met twintig procent gestegen (van 245 in '93 naar 296 vorig jaar). Opvallend is daarbij dat het aantal gewonden relatief hoog is. Bij twintig procent van de ongevallen op Tholen zou ex- sprake zijn van letsel, texwijl dat in andere regio's slechts in zestien procent van de gevallen zo zou zijn. Als mogelijke ooi-zaak van de stijging van het aantal ongeluk ken noemt Krombeen het feit dat het inwonertal van de ge meente de laatste jaren behoor lijk is gestegen. Bovendien zijn veel nieuwe bedrijven in de ge meente neergestreken. Daar door is de mobiliteit fors geste gen. ,,De vraag is inderdaad of het wegennet hierop berekend is." Verder zouden mensen agi-essiever zijn gaan rij den. Ge vaarlijke plekken op Tholen zijn volgens Krombeen onder meer de Bram van Groenewege- weg bij Pooi-tvliet, de Krabben- kreekweg van Oud-Vossemeer naar Sint-Philipsland en de Thoolse brug. Brug Het onderzoek zou er moeten komen in overleg met betrokken partijen als provincie en ge meente. Voor de pi-ovincie houdt W. Blommaert zich met de matei'ie bezig. Ook hij pleit voor een on derzoek op Tholen, waai-bij hij zich in eerste instantie richt op de Thoolse brug. Als bekend botsten daar vorige week vrij dag nog een auto, een BB A-bus en een bestelbusje op elkaar. Het ging om het vierde ongeluk in korte tijd op de brug. De Thoolse brug dreigt volgens Blommaert een 'black spot' te woi'den. „Daarom moet er een analyse komen van de ongevallen. Op korte termijn moet duidelijk woi'den wat de oorzaken zijn." Binnenkort zullen de betrokken partijen (de provincies Zeeland en Brabant, de gemeente en de politie) zich verder over de ma terie buigen. van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - De groot scheepse reorganisatie bij Hoechst Holland in Vlissingen leidt uiteindelijk tot een ont slagaanzegging voor 29 perso neelsleden. Hun functies komen tussen 1 juli en eind 1998 te ver vallen. De ingrijpende verande ringen bij Hoechst - nodig om de kosten fors terug te brengen - brengen ten opzichte van eind 1995 een verlies van ongeveer 250 arbeidsplaatsen met zich mee. Op het Hoechst-terrein in Vlissingeii blijven, zij het niet onder de naam van het chemie- en farmacieconcern, bij 675 personen werkzaam. Inzet van de vakbonden bij de gesprekken met de Hoechst-di- rectie over de i*eorganisatie was dat gedwongen ontslagen ge heel dienden te worden voorko men. De bonden stelden zich op het standpunt dat een rijk con cern als Hoechst voldoende re gelingen zou moeten kunnen treffen om werknemers voor de WW te behoeden. In de onder- handelingen weigerde Hoechst daarvoor garanties af te geven. Mede dankzij een ouderenrege- ling voor personeel van 56 jaar en oudei', waai-onder 106 perso nen vallen, en een vertrekpre mieregeling, waarvan tot nu toe 60 werknemex-s gebruik hebben gemaakt, kon het aantal ge dwongen ontslagen beperkt blijven. Niet op straat De ontslagaanzeggingen bete kenen overigens niet dat de 29 personen voor wie geen plaats meer is bij Hoechst, binnenkort daadwerkelijk op straat komen te staan. Na de datum waarop hun func tie komt te vervallen, treedt een ontslagtermijn in werking, waarvan de duur is gekoppeld aan leeftijd en dienstjaren. Ko men in de tussentijd geschikte banen bij Hoechst vrij, dan ko men degenen die ontslag is aan gezicht daar in principe het eerst voor in aanmerking. Ver der krijgen ze uitgebreide on dersteuning bij het zoeken naar een andere werkkring. Voor personen van 50 jaar en ouder van onze verslaggever René Hoonhorst AMSTERDAM - De Hoven van Axel, 150 woningen die in de plaats komen van 230 vervallen betonwoningen, en het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat bij de Terneuzense sluizen krijgen de 'voorbeeldstatus duurzaam en energiebewust bouwen'. Staatssecretaris D. Tommei van volkshuisvesting maakte dat dinsdagmorgen in Amsterdam bekend. De Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) uit Axel ontvangt voor de voorbeeldstatus maxi maal zes ton aan rijkssubsidie voor de nieuwbouw in Axel west. Met dat geld kunnen ener giezuinige en andere milieube wuste voorzieningen in de ho ven worden aangelegd. Zo moet er een extra waterleiding ko men, waarbij regen en opper vlaktewater worden herge bruikt voor het spoelen van toiletten, het sproeien van de tuin en het wassen van auto's. Daarnaast hebben de architec ten in de bouwplannen rekening gehouden met hergebiuik van materialen en het aanbrengen van zonnecollectoren. RZVW-directeur C. Reinhoudt toonde zich dinsdag ingenomen met de voorbeeldstatus, slechts weggelegd voor enkele van de 23 aangemelde kandidaten, maar bleef wel voorzichtig. „Of van onze verslaggever THOLEN - Vier geautomati seerde stuwen in Thoolse water gangen draaien op zonne- energie. Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt voor het eerst gebruik van de alternatieve energiebron. Kostenbesparing én zorg voor het milieu gaan hand in hand bij de keuze voor zonne-energie. De vier geautomatiseerde stu wen liggen zo afgelegen dat een aansluiting op het elektrici teitsnet duurder is dan het plaatsen van zonnepanelen. Eén zonnepaneel kost 20.000 gulden. Aansluiting op het elec- geldt hiervoor nog een intensie ver begeleidingsprogramm; Bovendien zijn er regelingen di voorzien in een aanvulling o; een eventuele WW-uitkering een nieuwe baan met een lage inkomen. Tegenvallend De reorganisatie is vorig jaa september aangekondigd nada duidelijk was geworden dat ver gaande maatregelen noodzake lijk waren om de sterk tegenval lende resultaten op kort termijn te verbeteren. Na de reorganisatie zullen d activiteiten van het Hoechst concern in Vlissingen in via zelfstandige onderneming® worden voortgezet. Dat zij Thermphos International BI voor de fosfosactiviteiten me ongeveer 410 medewerken Hoechst Trevira Vlissingen voo, de DMT-productie met onge veer 60 personeelsleden, Man Chemicals BV voor de product! van TAED en Alkaansulfonaa met ongeveer 7 0 werknemers e: Industrial Park Vlissingen BI voor het beheer van het comple en niet te ontvlechten activitei ten met ongeveer 115 medewer kers. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een snelheidscontrole op de Serooskerkseweg (N57) bij Burgh-Haam- stede is dinsdagochtend een bestuurder betrapt die 147 kilometer per uur reed. De maximumsnelheid is daar 80 kilometer per uur. Op dezelfde plaats legde de fotoradar Tussen 6.45 èn 9.45 uur nog 8 5 hardrij- dersvast. Op de Weg naar de Val (-N256) bij Zierikzee over schreden tussen 10.20 en 12.50 uur 62 bestuurders de limiet van 80 kilometer pér uur. De hoogste geme ten snelheid was daar 13 3 kilometer per uur. we inderdaad zes ton krijgen moeten we nog afwachten. E komen nog gesprekken met di Stichting Experimenten Volks; huisvesting over de definities bijdrage." Erkenning Eerder betoogden Reinhoudt er de Axelse burgemeester W. di Graaf, ook in Amsterdam en 'ui termate verheugd over de er kenning voor Axel als exellenti woongemeente', dat de voor; beeldstatus ook van belang wal ter stimulatie van andere subsi- dieverstrekkers en opdrachtge vers. Ook het nieuwe Terneuzensi kantoor van Rijkswaterstaat o[ de zuidelijke landtong tussen d! Oost- en Middensluis wordt eer milieuvriendelijk gebouw. Spe ciaal voor het 200-jarig bestaar van Rijkswaterstaat in 1998 is een eco-kantoor ontworper waarbij vooral veel restmateri aal en hout wordt gebruikt. Oir optimale energiebesparing tf verkrijgen, worden zo weinif mogelijk elektrische installa ties geplaatst. Nieuwe bouwme thoden moeten er daarnaast voor zorgen dat het water- staatspand natuurlijke ventila tie krijgt. Water uit het Kanaal van Gent naar Teineuzen kan I zomers voor koeling en 's win ter's voor verwarming wordei ingezet. Ook Rijkswaterstaat kan op een subsidie van het mi nisterie van volkshuisvesting rekenen. triciteitsnet zou op 30.001 gulden uitkomen. De Landin* richtingsdienst subsidieert 4f procent van de kosten. De stuwen zijn gemaakt in hel kader van het basisplan water; voorziening Tholen en Sint» Philipsland, om beide gebiedel uit het Zoommeer van zoet wa ter te voorzien. Het basisplan!! gereed en heeft dit (droge) voor; jaar zijn nut bewezen. De vier zonne-enei'gie-installa; ties, die aan daglicht al geno| hebben, zijn geplaatst bij dl Rruytenburgsedijk in Poort vliet, de Molendijk/Zoetendijü bij Oud-Vossemeer en df Staartweg en de Plaatweg bij Sint-Annaland. GOES - De fusie van de water schappen boven de Wester- schelde heeft de belastingbe talers geen windeieren opge leverd. Het uit de fusie ontsta ne waterschap Zeeuwse Ei landen heeft het eerste jaar, 1996, goed geboerd. Op een begroting van ruim 100 mil- joen gulden is zo'n vijf miljoen gulden overgebleven, blijkt uit de jaarrekening over 1996. Het batig saldo is niet alleen een gevolg Van zuinig werken of financiële voordelen door de schaalvergroting. Door de fusie is ook een aantal investe ringen in wegen en natuur projecten blijven liggen. Die moeten alsnog worden uitge voerd. Gevolg tot nu toe is wel dat de taxieven voor 1997 la ger zijn dan was voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12