Een sector met grote veerkracht PZC Café als agentschap voor Amsterdamse kunstenaar Theatergroep Delta legt accent meer op Zeeland Tweede editie van Beach Sportkrant rolt van de persen zeeuws goud kunst cultuur Loden leidingen vóór 2000 weg l Proef schoner oppervlaktewater Elf Atochem wacht aangezegd Inspectie bekijkt ambulancehulp zeeland woensdag 18 juni 1997 10 van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Het Goese café De Post wordt uitvals basis voor het werk van de bekende Amster damse kunstenaar Peter Donkersloot. Exploi tant Alex van IJsseldijk voert sinds 1 juni het agentschap voor Zuidwest-Nederland. Don kersloot exposeerde vorig jaar in het Goese café. Dat beviel, want zijn zeefdrukken en olie verfdoeken van met name muziekhelden wer den allemaal verkocht. De kunstenaar vroeg Van IJsseldijk recent zijn werk te verspreiden in de driehoek Rotterdam-Antwerpen-Vlis- singen. De café-uitbater: „Hij begon erover toen ik hem bezocht in zijn galerie aan de P. C. Hooft- straat in Amsterdam. Ik heb even goed nage dacht, want ik heb het druk genoeg met het ca fé. Maar het is wel heel leuk om te doen, dus heb ik ja gezegd, We gaan Donkersloot hier lang zaam uitbouwen." De kunstenaar krijgt een permanente expositie in De Post, maar gezien de omloopsnelheid verwacht Van IJsseldijk dat hij regelmatig nieuwe doeken aan de muur kan hangen. Doel is in Zuidwest-Nederland een Donker sloot-netwerk op te bouwen. „Ik wil het werk zo breed mogelijk verspreiden. Ik heb contac ten gelegd met trendy restaurants en winkels, waar alleen monoprints worden tentoonge steld. Met zaken in Renesse, Sluis, Roosendaal en Domburg ben ik rond. Opties heb ik met on dernemers in Bergen op Zoom, Antwerpen, Rotterdam en Middelburg. De adressen liggen minimaal twintig kilometer van elkaar, want het moet wel exclusief blijven." Monoprints vormen de bulk van de tentoonge stelde werken. Donkersloot zet met olie- en waterverf eerst een ondergrond op, plakt er een gezeefdrukt hoofd overheen en schildert het verder in. De Donkerslootse hoof den zijn voor al van idolen als Keith Richards, Jim Morrison, Elvis, Marilyn Monroe, David Bowie en Mar lon Brando. Hoewel de kunstenaar veelvuldig dezelfde foto gebruikt, kent elke monoprint een andere kleur en invulling. Bij de ene Keith Richards loopt de tekst van 'Sympathy for the Devil' erdoorheen, bij de andere overheersen bruintinten. Groot publiek Deze aanpak maakt eensnelle productie en dus een relatief lage prijs mogelijk. „Je kan het commercieel noemen, maar Donkersloot be druipt zichzelf. Hij werkt zonder subsidie. Bo vendien bereikt hij op deze manier een groot publiek, want niet iedereen heeft geld voor een olieverfschilderij. Z'n werk is erg populair, mensen hebben toch graag hun. idool aan de muur. Ik merk ook dat kopers een kleurstelling kiezen die past bij hun interieur." De Post vervangt de monoprints (vanaf 750 gulden) de komende maanden door olieverf- werk, wat de uitvalsbasis moet onderscheiden van de andere verkooppunten. Er hangt nu één fors schilderij, waarop Swie- bert je, Marlon Brando en Keith Richards aan de stamtafel hangen. „Drie zwervers die het hebben gemaakt", grijnst Van IJsseldijk. Hij heeft nog meer pijlen op de boog. Een charitas- veiling van Donkersloten. „Ik heb serviceclubs als de Ronde Tafel en Juniorkamer benaderd. Werk van Donkersloot kan dan voor een klein bedrag worden ingekocht en worden geveild voor een goed doel. Deze winter moet die vei ling plaatsvinden." Het Goese café De Post wordt een uitvalsbasis voor het werk van Peter Donkersloot. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Vóór het jaar 2000 zullen alle loden water leidingen van DELTA Nutsbedrijven zijn vervangen. Daar naast zijn er in Zeeland nog ongeveer duizend woningen ij particulier eigendom waarin loden leidingen zitten. Woning bouwverenigingen verhuren vrijwel geen huizen met lode: leidingen. Op vragen van Groen Linies-Statenlid F. van Kollem an! woorden Gedeputeerde Staten dat voorlichting omtrent loot f en drinkwater meer een zaak is voor DELTA, die daar overi gens een programma voor heeft. Particulieren worden gewe j zen op de wenselijkheid van vervanging en bewoners van hui zen met loden leidingen wordt geadviseerd geen kraanwatei r te gebruiken voor zuigelingenvoeding. DELTA loopt in de pa; v met het streven het lood voor het jaar 2000 te hebben vervaiv gen. i I 1 MIDDELBURG - De provincie gaat 70.000 gulden bijdrage! in een proef van de LTO-raad (Land- en Tuinbouworganisa- ties) en de Zeeuwse Waterschapsbond. Die willen bekijken o Goede Landbouw Praktijk (GLP), een systeem waarbij mi lieuresultaten worden beoogd, leidt tot minder vervuiling vat i het oppervlaktewater. In twee afwateringsgebieden, 8! i hectare bij Aagtekerke en 17 hectare in de Herdijkte Zwartt i Polder, zullen ondernemers en waterbeheerders het GLP-sys teem op praktijkschaal testen met een monitoringprogram ma. De proef kost in totaal 225.000 gulden, waarvan di waterschappen 155.000 gulden betalen. De bijdrage van ds j provincie komt uit het Economiseh-Toeristisch Ontwikke j lingsfonds. VLISSINGEN-Elf Atochem moet voor 1 september vierhon- i derd ton verontreinigde grond hebben verwijderd van het be drijventerrein in Vlissingen-Oost, anders gaat het geld kos j ten. Gedeputeerde Staten besloten dinsdag een dwangson van 10 0 0 gulden op te leggen voor elke dag dat de grond na september blijft liggen, tot een maximum van 50.000 gulden i GS vinden dat Elf Atochem voldoende tijd en gelegenheii j heeft gehad de ernstig vervuilde grond, een overschot van ee: partij van 2.000 ton, af te voeren danwel te verwerken in be- ton. Verschillende malen is het bedrijf bezocht en aangeschrevei over de illegale opslag maar het enige resultaat was het afvoe- ren van 1.600 ton van het minst vervuilde afval. Elf Atochem krijgt nu in feite tot september de tijd om het spul te verwer ken in beton, zoals het bedrijf van plan was. De chemische fa- briek heeft steeds gezegd uitlogingsproeven voor de nieuw* betonsoort te willen afwachten. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vraagt di i Inspectie voor de Gezondheidszorg een oordeel over de kwali- teit van de ambulancehulpverlening in Zeeland. Het colleg* van Gedeputeerde Staten heeft dat dinsdag besloten. Er be- i staan al geruime tijd zorgen over het gebrek aan voldoendi ziekenauto's in de provincie. Eind vorig jaar presenteerde een commissie onder voorzitter- schap van oud-g,edeputeerde W. Don een rapport waarin eet aantal aanbevelingen wordt gedaan om de ambulancehulp- verlening te verbeteren. Daarover voert het provinciebestuu i momenteel onderhandelingen met het Centraal Orgaan Ta- rieven Gezondheidszorg. Begin deze maand luidde de Districts Huisartsen Verenigin;, de noodklok over het tekort aan ziekenauto's in de provincie. Volgens voorzitter R F. de Doelder van de DHV overlijdt ii Zeeland jaarlijks een aantal patiënten omdat zij niet snel ge- noeg naar het ziekenhuis worden gebracht. i van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal OOST-SOUBURG - De Amster damse Theatergroep Delta wil de banden met Zeeland nauwer aanhalen. De groep, die al ja renlang met elke voorstelling Zeeland aandoet, onderzoekt de mogelijkheden om ook toneel stukken in deze provincie te produceren en in première te la ten gaan. Daarvoor wordt over- legd met het provinciebestuur. „De relatie met Zeeland bestaat al een aantal jaren", verklaart zakelijk leider Marcel van Kem pen. „Via VMC Zeeland hebben we veel jeugdvoorstellingen ge speeld in Zeeuwse scholen en buurthuizen. Verder hebben we uitstekende contacten met de Culturele Raad Vlissingen en de Stadsschouwburg in Middel burg. En een van onze oprich ters., artistiek leider Anis de Jong, is uit Zeeland afkomstig." Delta is van origine een Molukse theatergroep. Vandaar dat ook goede contacten bestaan met de Molukse gemeenschap in Oost- Souburg en Vlissingen. Toneelklimaat Delta wil graag een bijdrage le veren aan een professioneler to neelklimaat in Zeeland. Van Kempen: „Er is geen echte thea tertraditie. In vrijwel elke pro vincie zijn groepen van een behooxTijk niveau die theater pi'oduceren, in Zeeland nauwe lijks. Het lijkt me zinloos om daaxvoor een nieuw initiatief uit de grond te stampen. Delta bestaat al. Wij kunnen het ac cent meer op Zeeland leggen." Van Kempen denkt aan een vorm van co-productie, waai'bij voox-stellingen gedeeltelijk door Delta en gedeeltelijk met subsi die van de provincie worden ge financierd. „Die stukken zullen we dan een aantal keer in Zee land opvoei'en en daar ook in première laten gaan. De monta- gepei'iode, zeg maar de laatste dxie weken van de i'epetitie, zou in Zeeland moeten plaatsvin den. We willen ook lokale men sen bij de voorstel] ingen betrek ken. Delta zou als een soort theaterinstituut moeten gaan werken. We willen echt wortel schieten in Zeeland. Pas later trekken we dan met zulke voor stellingen het land in." In het vei'leden koestei'de Delta al plannen om leven te blazen in een pi'ofessionele theaterstruc tuur in Zeeland, maar toen kwam het er nog niet van. „Nu worden we gesubsidieerd door het ministerie van OCW", aldus Van Kempen. „Er is onderkend dat wij een constante kwaliteit leveren. Dit is het moment om naar Zeeland te gaan en daar een aantal zaken sti'uctureel aan te pakken." Volgend jaar komt de provincie met een nieuw kunstenplan. Delta heeft een reactie geschre ven op de notitie Nieuwe uitda gingen en een eerste infoxmeel ovexdeg gevoerd met de provin cie. „Het is niet zo dat we de kaait van Nederland pakken en kijken waar nog en potje subsi die valt weg te halen", bena drukt Van Kempen. „Er bestaan duidelijke ovei-eenkomsten tus sen het cultuurbeleid dat de provincie Zeeland voorstaat en de doelstellingen van Theater groep Delta. Daai'bij kan wor den gedacht aan thema's als de culturele diversiteit of cultuur educatie, dat zijn facetten die bij ons altijd al veel aandacht kregen." Komende zaterdag komt Delta naar Oost-Souburg met Ri wayatku...toen, en wat nu? Het toneelstuk is gebaseerd op le vensverhalen van de eerste ge- neratie Molukkers in Neder land. Op het toneel staat een grote tafel. Vijf mensen wachten op gasten die niet komen. Ze be ginnen elkaar hun vex'halen te vertellen. Ontginning „Het zijn vex'halen van een ge- nei'atie waarvan nog maar wei nig mensen in leven zijn', ver- klaai-t Van Kempen. „Ze zijn nooit eerder uitgesproken, om dat die mensen dat niet wilden, of omdat ze er nooit naar wer den gevraagd. Er wordt op to neel een stukje geschiedenis ontgonnen. We hebben niet ge mikt op een voorstelling voor binnen de Molukse gemeen schap. We willen dat juist open breken. Ook Nederlanders heb ben iets aan deze vex'halen. Plet infoxmatieve gehalte van de voorstelling is hoog, maar er worden ook heel tragische en hi larische verhalen verteld. Riwayatku... toen, en wat nu? door Theatergroep Delta, zaterdag 21 ju ni in CC De Zwaan in Oost-Souburg. Aanvang: 20.00 uur. Scène uit de voorstelling Riwayatku... toen, en wat nu? van Theatergroep Delta, zaterdag te zien in Oost-Souburg. foto Erna Leussink van onze medewerker Lukas Fransen MIDDELBURG - Het project Beach Sport Zeeland 1997 is dinsdag met de overhandiging van de eerste Beach Sport Zee land-kranten opgeluisterd. De kranten werden uitgereikt aan de gedeputeerden Van Zwieten (recreatie) en Coppoolse (spoil). Dit gebeurde door Ton Kien- huis, directeur van de Zeeuwse Sportraad. Het is voor het twee de jaar dat de krant verschijnt. In de krant staat een uitgebreide kalender met activiteiten die deze zomer op de Zeeuwse stranden plaatsvinden. Na een succesvolle start in 1996 vindt dit jaar voor de tweede maal het project Beach Spoil Zeeland plaats. Met Beach Sport worden spor ten bedoeld die op of nabij het strand beoefend (kunnen) wor den, zoals volleybal, surfen, zei len, voetballen en koi'fballen. Campagne De Zeeuwse Spoxdraad wil deze sporten onder de aandacht van de mensen bi'engen middels een promotiecampagne van sport activiteiten op en rond de Zeeuwse stranden. Hiexwoor worden gedurende de zomer maanden juni, juli, augustus en september activiteiten gehou den, die zijn afgestemd op de vraag van dag- en verblijfsi'e- creanten. Maar ook de inwoners van Zeeland worden niet verge ten. Het gaat om bestaande er. nieuwe activiteiten, voor jon: en oud. Hetxniveau daai'bij vari eert van recreatie- en wedstrijd tot topspoit. Stimuleren De Zeeuwse Sportraad Zeeland wil met het project Beach Spon Zeeland het sporten in Zeeland stimuleren. Verder streeft de raad een multifunctioneel ge- bi'uik van sti'andlocaties en ac commodaties in de buurt vax het strand en verbetering vac het Zeeuwse spoi'tklimaat in hel algemeen na. Dii'ecteur van de Sportraad, Ton Kienhuis, zei gisteren in le spelen op het verschijnsel dal mensen steeds meer gaar, sporten. „En dan niet zozeer ir. georganiseerd verband. In de zomermaanden zijn de meeste sportvelden gesloten en wij zijn daarom op zoek gegaan naar seizoensverlengende activitei ten op andere locaties. Dan kon je in Zeeland al snel op hel strand uit." De Beach Sport Zeeland-krant staat vol met informatie over sporten op en nabij het strand In de krant is ook een evene mentenkalender opgenomen De promotiekrant woi'dt huis- aan-huis verspreid in alle Zeeuwse kustgemeenten. Ook is de krant bij de meestf VW-kantoren en x-ecreatie-on- dernemers verkrijgbaar. Ton Kienhuis, directeur van de Zeeuwse Sportraad, (rechts) deelde! de eerst exemplaren van de krant uit. foto Lex de Meester Over tegenslagen weten ze mee te praten in de schelpdiersector. Maar of het nu gaat om schade lijke parasieten die het zeeban ket bederven of visbeperkingen die de overheid oplegt, de tnos- selen, kokkels en oesters laten zich goed smaken. Het Zeeuwse product is tot ver over de lands grenzen bekend. De toekoitist moet uitwijzen hoe stevig die positie is. Een serie in vier afle veringen brengt kansen en be perkingen in kaart. Vandaag in deel 1 een overzicht. over de grens. In het buitenland wordt tachtig px'ocent van de oogst veror berd. Mosselen vinden vooral hun weg naar de hox'eca in België en de super marktketens in Frankrijk. De kokkel industrie moet het vooral hebben van Zuid-Europa. Productiewerk De sector biedt wei'k aan zo 'n vijftien honderd mensen. Negenhonderd van hen verrichten productiewerk, een activiteit die stei'k seizoensgebonden is. Er zijn kleine bedrijfjes die zich toeleggen op uitsluitend kokkels of oesters. Groot zijn echter diverse on dernemingen die belangen hebben in zowel kweek, handel als verwerking en die een bx'eed assortiment schelp- diei'en aanbieden. De vier topbedrij ven hebben een flinke greep op de to tale max'kt. Prins en Dingemanse, Aqua Mossel, Roem van Yerseke en Delta Mossel i'ealiseren gezamenlijk vijftig procent van de totale omzet in de schelpdierverwerking. Een omzet foto Willem Mieras die al enkele jaren rond de 3 3 0 milj oen gulden ligt. Lui achtex'over hangen is er niet bij in de sector. Aan uitdagingen en bedrei gingen geen gebrek. Een blik op de ge schiedenis leert echter dat de mossel en oestercultuur wel tegen een stootje kan. Telkens als donkere wolleen zich boven Yex'seke samenpakten diende zich een oplossing aan. Toen in de ja ren vijftig een mosselparasiet dood en verdex'f zaaide op de mosselpercelen in Zeeland ontdekten kwekers de Waddenzee. In de jaren zeventig wis ten oester- en mosselkwekers samen met diverse milieuorganisaties te voorkomen dat de Oosterschelde vol ledig wei'd afgesloten. En nadat de ziekte Bonamia Ostrea slachtoffers maakte onder de platte Zeeuwse oes- tex's werd in de visserij op creuses ver vanging gevonden. Een bewijs van veerkracht. Veei'kracht die nodig zal zijn om te overleven in de toekomst. Morgen deel twee, over de grenzen aan de- groei. Over een maandje begint het mosselseizoen, de hoogtijdagen voor Yerseke. 1473. Het 'mex'ctscip van Goes' pas- seei'de toen met het zeebanket de Tol van Iei'sekeroord in het vei'dronken land van Zuid-Beveland. Reglement Het waren aanvankelijk de oesters die het grote geld opbrachten. De vrije visserij wex'd in 1825 aan banden ge legd. Koning Willem I deed dat met het instellen van het reglement 'Op het bevisschen der Schelde en de Zeeuwse stroomen.' Een noodzakelij ke ingreep omdat het uitgezaaide 'Zeeuwse goud' niet altijd terecht kwamen in de mandjes van de kwe kers. Het verpachten van oester- en mosselpei'celen begon in 1870. Philippine, Bruinisse, Zierikzee, Tho- len en Arnemuiden - de schelpdxex'sec- tor heeft vertakkingen in diverse Zeeuwse doxpen. De afgelopen eeu wen lag het zwaartepunt beurtelings in Bx'uinisse en Philippine. Tegen- wooi'dig is Yerseke onbetwist het cen trum. Daar ligt een grote vissei'svloot en is de enige mosselveiling ter wei'eld gevestigd. Het merendeel van de vis- verwerkende bedrijven vindt er on derdak. Een bezoekje aan Yerseke wekt de in druk dat het de sector goed gaat. Langs de uitvalswegen staan riante villa's. Grote kotters liggen zij aan zij in de vissershavens. Fabrieken zijn uitgerust met de modernste appara tuur-. De sector is echter te divers om te stellen dat het dik verdienen is. Zeker', sommige vissei's en handelai'en mogen niet klagen. Voor anderen blijft het echter sappelen. Je zal als kweker maar uitsluitend afhankelijk zijn van oesters. Dat houdt al jaren niet over. De Zeeuwse mosselen zijn het belang rijkste product van de schelpdiersec tor. Zonder hun goede naam zou ook de kweek en handel in oesters, kok kels en andere schaal- en schelpdieren aan glans verliezen. Voornaamste kweekgebieden zijn Oosterschelde en Waddenzee. Liefhebbers van het Zeeuwse zeebanket wonen vooral Verse mosselen die zich soepel uit hun schelp laten pulken. Onder het genot van een wit wijntje zijn ze niet te versmaden. De liefhebbers ver lekkeren zich al. Een maandje nog en het nieuwe mosselseizoen begint. Hoogtijdagen voor Yerseke, centrum van de Nederlandse schelpdiersector. Een sector die volgens het Landbouw - Economisch Instituut een belangrijke plaats inneemt binnen de Nederland se visindustrie. Met dank aan de mos selen, oesters, kokkels en spisulas - schelp diertjes van waarde. Kjökkenmöddigers zijn in Nedeiiand nooit gevonden. Deze omvangrijke aardwallen die schelpen bevatten van oesters, kamschelpen en mosselen zijn het bewijs dat px-ehistorische bewo ners van Denemarken en Engeland reeds hun buikje rond aten aan schelpdieren. De Zeeuwen waren er wat later bij De vangst van mosselen en oesters gaat zeker tei-ug tot medio vijftiende eeuw. Van de handel in oesters wordt voor het eerst melding gemaakt in door Marten de Jongh

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10