EU zoekt compromis over werk Saeftinge ontsnapt aan olieramp Politie pakt honderden relschoppers op Negen aanhoudingen in Terneuzen bij grote drugsactie 4 WEKEN VOOR 15,00 JA, ik wil: Hockeyers winnen vierlanden- toernooi 18 't Halve Maantje derde iNachtelijk beraad over Franse eis nieuwe banen te subsidiëren Bisschop wijdt diaken Van Geloof Spoedopname voor supermodel Naomi Campbell Real Madrid verovert 27ste titel Select van onze verslaggevers van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Bij invallen in twee woningen in de Dijkstraat en Eerste Verbindingsstraat en controles op twee koffieshops (Miami en Checkpoint) in Ter- neuzen heeft de Zeeuws- Vlaamse politie samen met douane en koninklijke mare chaussee, zaterdagavond in totaal negen personen aange houden. Twee personen zitten momenteel nog vast. De politie nam een kleine hoeveelheid me thadon, 1400 gram softdrugs en ruim tweehonderd joints in be slag. De actie in Terneuzen maakte onderdeel uit van de grensover schrijdende actie Sint Martin. Opsporingsambtenaren uit Ne derland, België en Frankrijk hielden van zaterdagmiddag tot en met zondagmorgen een inter nationale klopjacht op drugsrunners. In totaal zijn ze ker 31 mensen aangehouden. De actie Sint Martin strekte zich in Nederland uit langs het hele grensgebied met België. De 2300 opsporingsambtenaren controleerden ruim 8700 voei'- tuigen en ruim 17.000 mensen. Vanuit Zeeland werden langs de Zeeuws-Vlaamse grens met België in totaal 28 mensen inge zet. Tussen vier uur 's middags en twaalf uur 's nachts hielden de Zeeuwse opsporingsambtena ren onopvallende observaties op de routes tussen bekende verkoopplaatsen van softdrugs in Terneuzen, Axel, Sas van Gent en Hulst en de grens. Hier bij werden bijna honderd kente kens van Belgische en Franse voertuigen direct doorgegeven aan de Belgische en Franse poli tie, die tegelijkertijd aan hun noordgrenzen controleacties hielden. In Nederland controleerden de autoriteiten 575 voertuigen en 496 mensen, van wie er 31 drugs hadden drugs. Vijf zijn aange houden. In België controleerden de ambtenaren 538 voertuigen en 787 personen van wie er 174 in het bezit waren van drugs. De Belgische autoriteiten arres teerden zes mensen. In Frank rijk betrof de controle 7597 voertuigen en 16.088 mensen. Ruim 270 van hen hadden ver dovende middelen in hun bezit, hoeveel aanhoudingen er zijn verricht is onbekend. De opsporingsambtenaren na men tot zondag 04.00 uur 8,8 ki lo softdrugs, 3,2 kilo heroïne, 157 gram cocaïne, 30 gram pad do's, 32 steek- en vuurwapens, 94 planten en 150 XTC-pillen in beslag. Het is de tweede keer dat Neder land, België en Frankrijk een grootschalige actie gericht te gen het drugstoerisme en de overlast hiervan op touw zetten. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 rent Barcelona. De tennissers van 't Halve Maantje zijn als derde geëindigd op het NK voor mannenteams. Het kwartet uit Goes speelde zaterdag een dramatisch slechte wedstrijd tegen Polanen uit Klundert (0-6), maar herstelde zich gisteren tegen Bastion Baselaar: 4-2. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. ■240e jaargang no. 141 maandag 16 juni 1997 losse nummers 1,75 Fris weer Wolkenvelden, ivat lichte neerslag en af en toe zon. De maximum tempera tuur omstreeks 17 graden. De wind noordelijk meest matig 3 tot 4 Bft. AMSTERDAM - De Euro top in Amsterdam is gis teravond ingezet met een Frans-Duits conflict. In een brief aan EU-voorzit ter Wim Kok eiste Frank rijk Europees geld voor erkgelegenheidsprojec- ten. De Duitse minister van financi en Theo Waigel liet direct een luidelijk 'nein' horen. Minister [Gerrit Zalm, die ook geen heil riet in kostbare 'Europese Mel- ;ertbanen', trachtte tot laat op |de avond in een extra vergade- ing met zijn collega's een com- iromis te vinden, ie nieuwe linkse ï'egering in •anki'ijk wil met haar voorstel >pa een socialer gezicht ge- [ven. Voor Parijs is het zogeheten jstabiliteitspact, dat in de toe komst de hardheid van de euro moet garandei'en, te eenzijdig gericht op monetaire politiek en te weinig op arbeid. Tot nu toe had de i'egering-Jospin daai'aan echter nog niet een hax'de eis voor extra Europees geld ver toonden. Hoewel er rond middernacht nog geen compromis was be reikt, liet minister Zalm zich op timistisch uit over het vinden van een oplossing. „Er is een goede kans dat we maandag op alle belangrijke onderwerpen iunanimiteit bereiken. We heb ben een bijzonder goede vooruitgang geboekt. Als u lichaamstaal kunt lezen, moet u ook wel optimistisch zijn", zei Zalm lachend. Met zijn gerust stellende woorden, ti'achtte hij tevens onrust op de financiële markten te voorkomen. De Duitse minister Waigel had eei'der verklaard niet te zullen meegaan 'in werkgelegenheids projecten, waarbij Duitsland eenderde aan Europa betaalt en slechts vijftien pi'ocent terug krijgt'. Van extra uitgaven kaïx volgens hem geen sprake zijn. Mogelijk stemt de Duitse ï'ege ring er wel mee in dat binnen de Europese begroting met enkele potjes wordt geschoven. Waigel zei voorzichtig optimis tisch te zijn over een oplossing voor dit probleem. Ook de Fran se minister van financiën Domi nique Strauss-Kahn ging ervan uit dat 'Amstei'dam' een oplos sing" brengt. De Luxemburgse premier en minister van finan ciën Jean-Claude Juncker, die op de laatste Eurotop in decem ber vorig j aar in Dublin al in een soortgelijk conflict bemiddelde, voorspelde dat 'Amsterdam' niet 'op een mislukking' zal uit lopen. Premier Wim Kok heeft gisteren de hele dag naarstig overleg ge voerd, vooral met de andere so ciaal-democratische eerste-mi- nisters in de EU. 's Ochtends had hij een telefoongesprek met zijn Franse collega Lionel Jospin, 's Middags sprak hij in het Am- stelhotel met onder andei'en de Italiaanse premier Romano Prodi en de Britse premier Tony Blair. Bovendien probeerde Kok de klokken met zijn collega's ge lijk te zetten in Beneluxvex- band. Volgens een Nederlandse diplomaat bleven er echter aan het eind van de dag nog me ningsverschillen over onderde len van het Verdrag van Amstei'- dam. Kok noemde Jospin 'redelijk positief'. Minister Hans van Miexlo verklaarde dat het 'geen noodzaak' is om het stabiliteits pact op de Eurotop af te hame ien. „Maar het zou wel een dom per betekenen als het niet lukt", zei hij. Waigel verklaarde dat het 'fout is om te zeggen dat we een zo hoge werkloosheid in de EU hebben, omdat we hoge ei sen aan de stabiliteit van cle euro stellen'. Over het Franse voorstel voor een Europees banenbeleid werd gisteravond in Amstei'dam zeer geheimzinnig gedaan. Volgens een Nederlandse dipkmiaat wil len de Fx-ansen dat een passage over werkgelegenheid integx-aal onderdeel van het stabiliteits pact uitmaakt. GPD zie ook pagina 4 De katholieke pastor Kees van Geloof uit Hulst werd zondag in een speciale eucharistieviering in de Martinuskex-k in Kloosterzande tot diaken gewijd. De wijding door handop- leggixxg en gebed werd vexricht door mgi\ M. Mus- kens, bisschop van Breda. Van Geloof is nu de enige katholieke diaken in Zeeland. LAS PALM AS - Het Britse su permodel Naomi Campbell is in de nacht van zaterdag op zon dag in Las Pahnas de Gran Ca nada in het ziekenhuis opgeno men. Ze zou een ovei'dosis slaapmiddelen hebben geslikt. Een woordvoerder van het zie kenhuis Nuestra Senora del Pi no weigerde gisteren in te gaan op de waag of het om een zelf moordpoging ging. Het 26-jaxï- ge model is gisterochtend op de intensive care-afdeling behan deld. Ze mocht later op de dag naar huis. Woordvoex'ders van de manne quin ontkenden dat er sprake was van een overdosis. Zij we zen op een allex-gische x'eactie op antibiotica. Naomi Campbell was vrijdag vanuit Madrid op Gran Canaria aang'ekomenmet haar partner, deSpaanse danser Joaquin Cor tes. Het stel kreeg in de nacht vanzatex'dag op zondag een hef tige ruzie. Volgens Spaanse rod delbladen heeft Cortes de rela tie vei'broken en zou Campbell daai'op hebben gedreigd met zelfmoord. De danser zocht het fotomodel gistermiddag op in het ziekenhuis. AFP/DPA/RTR Een lid van de ME, die een voorbijtrekkende demonstratie scherp in degaten houdt, koestert zijn roos die hij van betogers heeft gehad. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdamse poli tie heeft gisteravond enkele honderden betogers tegen de Eurotop opgepakt. De demonstranten wilden een vreedza me 'lawaaimars' in het centrum van de hoofdstad houden, maar de politie was de overlast zat. De arrestanten maakten allen deel uit van de zogenaamde 'Chaoten'. Dezen veroorzaakten vrijdag en zaterdag ook al relletjes in de stad. Vrijdagavond kwam het bijvoorbeeld tijdens hun de monstratie tot een hardhandig treffen met de ME. Veertien mensen wei'den daarbij aangehouden. Negen van hen moeten vandaag voor de rechtei'-com- missaxis verschijnen wegens openlijke geweldpleging. Ook zaterdag, tijdens de grote demon stratie voor een socialer beleid in Euro pa, zorgde deze groep van punkers, au tonomen en krakers voor problemen. Op de route door de stad kwam het di- vei'se keren tot hardhandige confronta ties met de ME. Tramhuisjes gingen aan diggelen. Ook de ruiten van een bank op het Leidseplein moesten er aan gelo ven. Vlak bij het hoofdbureau van poli tie ging een geparkeerd politiebusje om. De politie greep hard in en voei'de enkele charges uit. Toen de 'Chaoten' gisteravond opnieuw een mars wilden houden, greep de poli tie in. De groep werd al kort na het be gin van de tocht volledig ingesloten. De actievoerders gingen toen en masse op straat zitten op de hoek van de Spui straat en de Paleisstraat. Kort daarop pakte de politie de betogers op. „Het moet maar eens afgelopen zijn", aldus een politiecommissaris, die zei veel klachten te hebben gehad over hun ge drag. De polifie had de groep de afgelo pen dagen geobserveerd en strafbare feiten vastgesteld. Elk stukje centrum van de stad kende het afgelopen weekeinde zo zijn eigen sfeer 'Relaxed' was gisteren de Legali- ze-demonstratie. Ongeveer duizend jongeren demonstreerden tegen het in ternationale chugsbeleid. Een actie te gen de oorlog tegen drugs. Een vrolijke en vreedzame demonstratie,onder wol ken hasj en weed en begeleid onder donderende housemuziek. In de stoet een kar met weedplanten en het hoofd van de Franse president Chirac. Ook ontspannen was het cultuui-feestje dat de gemeente vooi-Amsterdammers in petto had. Grootste publiekstrekker van het Festival of Inspiration, was het grote podium in de Herengracht. Klas siek, pop en jazz hielden hier duizenden mensen in de ban. De meeste van de 50.000 demonstran ten die zaterdag de hoofdstad bevolk ten, merkten weinig of niets van ongeregeldheden. Ze waren uit alle windstreken van Europa gekomen. Re- nault-werknemers uit het Belgische Vilvoorde, communisten uit Italië, dok- wei'kei's uit Liverpool die al 18 maan den staken, werklozen uit Frankfuit, wandelaars uit het Bosnische Tuzla of uit Finland of Vrouwen voor Vrede uit j Purmeiend. Nooit eerder wai"en zoveel demonstranten met zoveel verschillen- i de nationaliteiten bijeen. Een gi'oep van 200 Italianen kreeg za terdag helemaal niets van de demon stratie te zien. Omdat ze in de trein waaimee zij zwart naar Amsteidam reisden vernielingen aanrichtten, wex' den ze niet in de hoofdstad toegelaten en teruggestuuid. Veel demonstranten ergerden zich aan de massale aanwezigheid van depolitie. Die was niet alleen volop aanwezig bij demonstraties, maar ookop plekken waar bijeenkomsten en manifestaties verliepen zonder enige wanklank. „De indruk ontstaat dat al die agenten toch iéts te doenmoeten hebben", was de veelgehoorde klacht. GPD Real Madi'id heeft zijn 27ste landstitel bemachtigd. De Koninklijke, met Clarence See- dorf in de geledei'en, versloeg Atletico Madrid in het eigen Bei'nabeu-stadion met 3-1 en werd daax'door onbe reikbaar voor concur- ri Naomi Campbell van onze verslaggever Frank Balkenende RILLAND - De Belgische olie tanker Beaufort werd zondag- zwaar geplooid toen deze op de Westerschelde vastliep in het Nauw van Bath, vlakbij het na tuurgebied Land van Saeftinge. (Advertentie) NOG DAGEN WACHTEN! Ondanks scheuren in de scheepswand kwam er geen olie vrij. 's Avonds werd de 650 ton stookolie uit de Beaufort over gepompt in de gechax-terde Duitse tanker Rudolfo. Rond 23.30 uur kwam het gehavende schip vlot, waarna sleepboten van Union het naar de haven van Hansweext brachten. De precieze toedracht was zon dag nog niet bekend. De Beau- fox't was op weg van Vlissingen naar Antwerpen en liep om 13 uur bij boei 81 aan de grond. Union, het eerst ter plaatse, kon het schip bij laag water niet van de plaat trekken. Bovendienbe- stond de mogelijkheid dat het schip dan zou breken. Volgens bergingsleider kapitein C. J. B. de Block van Union dreigde ex- geen milieuramp. „Het schip was fors gescheurd, maar lekte niet. De olie bevond zich nog in de tanks, maar die waren niet beschadigd." Oliescherm Om eventuele lekkage te isole ren, bracht Rijkswatex'staat een oliescheim rond de Beaufort aan. De dienst stuurde ook het De zwaar geplooide Belgische olietanker Beaufort gistermiddag in het Nauw van Bath. oliebesti'ijdingsvaartuig Sepia naar de plaats des onheils, ter wijl de collega's van de Ant werpse DN31 paraat bleven. Union zette twee sleepboten en een bergingsvaartuig in. Bege leiding was er van schepen van de Nederlandse en Belgische watexpolitie en van Rijkswater staat. Rond 18.45 uur plaatste Rijks waterstaat (beheerder van de vaarweg) het schip onder de Wrakkenwet, wat betekent dat de dienst de regie van de bei'ging overneemt en eventuele schade aan het milieu afhandelt. Rijks waterstaat eiste van de reder een borgsom van andei'half mil joen gulden, mede omdat olie lekkage niet uitgesloten was. Om 23 uur bleek die kans tot op luchting van Rijkswatex'staat geminimaliseerd. Na anderhalf uur pompen was d$ 650 ton stookolie overgeladen in de Ru dolfo, die Union via bergingsbe drijf Polderman uit Hans weert had ingeschakeld. Zonder lading kwam de Beau fort bij hoog water (rond 23.30 uur) gemakkelijk vrij. Dat be spaarde Union een hoop zorgen, omdat eerder op de avond er re kening mee werd gehouden dat bij een trekpoging het schip zou kunnen breken. Twee sleepbo ten vervoerden de geplooide tanker voorzichtig naar de ha ven van Hansweext, waar het transport rond 02.00 uur arri veerde. Over het lot van de Beaufort kon een woordvoerder van Rijkswaterstaat zondag avond nog niets zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1