Opkomst van de non-amateurs Hoek in mooiste klasse van amateurs KNVB heeft strijd tegen forse betalingen al lang opgegeven Tennistoernooi Hulst van start Jong geleerd oud gedaan Twee miljoen in Dutch Open Yalcin duurste speler Turkije Wielerploegen naar Limburg Kampioen poolbiljart gehuldigd Korfballers Luctor naar NK uitslagen Veel wielrenners naar jarige Boekweitronde Op 31 mei sloot de termijn waarbinnen de amateurs over schrijving konden vragen naar een andere club. Voor de spor tieve eer of voor het geld. Volgens velen vanwege het laatste. Overschrijving is een eufemisme voor 'transfer'. Waarmee tienduizenden guldens zijn gemoeid. In de boeken van de clubs is echter niets te vinden en de betrokkenen zwijgen als het graf. De KNVB heeft de strijd al lang opgegeven. van onze verslaggever Carel Goseling DEN HAAG - Leo van Weyen, voorzitter van zondag derde klasser Xerxes uit Rotterdam, draait er niet omheen. „Laten we vooral niet schijnheilig doen. Er gaan in de hoofdklas sen enorme bedragen om." Hij heel't genoeg van de poppenkast in het amateurvoetbal. Spelers inaken de vreemdste overstap pen van de ene naar de andere club en iedereen doet alsof het daarbij alleen om de sportieve eer of de gezelligheid gaat. Zelfs bij bekende spelers die van top- amateurclubs naar een derde of vierde klasser gaan, terwijl ze nog geen millimeter slijtage vertonen. Eind mei sloot de overschrij vingstermijn voor de amateurs. Zo'n 30.000 formulieren be landden bij de negen districts kantoren van de KNVB. Daar wordt alleen gekeken of de noodzakelijke handtekeningen op de stukken staan en of de spe ler nog een schorsing of contri butieschuld heeft. Zo niet dan gaat het stempel 'goedgekeurd' op de papieren. De vraag waar om een speler zo graag van de ene naar de andere vereniging wil, wordt niet gesteld. Ook niet als het gaat om een prof of een topamateur die plotseling klas sen lager tegen een bal gaat trappen. Onderzoek „Je fronst je wenkbrauwen wel eens", zo erkent bestuurder Van der Mosselaar van disctrict Zuid 1. „Tot een onderzoek komt het echter niet. En dat ge beurt in geen enkel district. Zelfs als de KNVB-bestuurders mondeling van informatie wor den voorzien dat er iets aan de hand zou zijn met een over schrijving, blijft actie uit. Pas bij een concrete klacht op schrift en met bewijzen volgt een onderzoek. Maar ja, dat komt vrijwel nooit voor." van onze medewerker Michel Verberkmoes Specifieke onderzoeken bij clubs worden vanuit de KNVB- kantoren niet ondernomen. Steekproefsgewijze worden de financiële gegevens die de clubs moeten presenteren wel doorge spit, maar daaruit is niets onre gelmatigs op te maken. Be stuurder Boomsma van district Noord: „Het staat nooit op pa pier. Het blijft buiten de boeken. Als er al betaald woi'dt, komt dat geld van geldschieters: mid denstand, supporters of een za- kenclub". Met andere woorden: wat niet is toegestaan gebeurt. Te:rwijl een amateur slechts een gelimiteer de vergoeding mag krijgen voor vervoer, consumpties en studie plus een set sportkleding en een huldeblijk van 800 gulden, wordt er grof betaald. Daarvoor bestaan talloze opzetjes. Een bedrag per competitiepunt uitbetalen is het meest gebrui kelijk. Uitkeringen voor een pe- riodetitel of een titel komen ook regelmatig voor, tekengeld bij het aanvragen van een over schrijving, zo ook een uitkering als de eerste bindende wedstrijd is gespeeld. Goede spitsen wor den zelfs per gescoorde goal be taald. Ook het fenomeen lease-auto voor spelers uit de selectie is een langzamerhand geijkte con structie. Zelfs is er sprake van dienstverbanden bij de spon sors van de clubs zonder dat er ooit voor de 'werkgever' gesap peld hoeft te worden. Een door de club betaalde vakantie komt voor of wordt een totaal inge richt flatje opgeleverd als dank voor de nog te bewijzen diensten op de groene mat. De mores is al zo verslechterd dat zelfs A-junioren, spelers tussen 16 en 18 jaar, tegenwoor dig voor een mogelijke over schrijving met hun zaakwaar nemer bij de favoriete club komen om te vragen wat er op fi nancieel terrein mogelijk is... Hans Boll, adjunct-dix-ecteur van de sectie amateurvoetbal Doorgaan op de huidige weg wil de voetbalbond echter ook niet. Eind 1994 is gesproken over mo gelijke doorstroming van top- amateui-clubs naar het betaalde voetbalOm dat mogelijk te ma ken zouden voor amateur- hoofdklassers de amateurbepa lingen moeten vervallen en be talingen worden toegestaan. „Wij hebben toen voorgesteld dat de eerste klasse amateur clubs, naast de normale vergoe dingen, per seizoen maximaal 65.000 gulden per team aan sa larissen zouden mogen betalen. Voor hoofdklassers zou dat 125.000 mogen zijn. Dat was ge koppeld aan een soort licentie systeem en een mogelijkheid om de betalingen te controlex'en", vexielt Boll. „Daxx was het alle maal legaal geworden". De amateurclubs wezen die ideeën echter af. Zij wilden de KNVB niet als pottenkijker. Geen controles vanuit de voet balbond. Janus van Peenen, voorzitter van Heei'jansdam, zei het zo: „De KNVB heeft de re glementen nooit kunnen con troleren en zal dat ook in de toe komst niet kunnen. Ik vraag mij af waar de KNVB zich mee be moeit". Boll toont zich teleurgesteld. „We kunnen natuurlijk ook het hele reglement amateurbepa lingen eruit gooien. Als ze wil len betalen moeten ze zich maar aan de wet houden. Dat is ook Belasting In het Zeeuwse voetbal waren dit jaar ook weer veel overschrijvingen. Ad Gladdines was de meest in het oog springende. Hij vertrok bij Veere en speelt volgend seizoen bij Hoek. foto Lex de Meester van de KNVB, kent de verhalen. „Zo kan het niet verder. Het zijn geen amateurs meer. Eigenlijk non-amateurs", erkent hij. „De regels zijn nu zo te overtreden. De controle is te gering. Uit pu blicaties maar ook uitspraken van spelers en voorzitters blijkt dat er meer betaald wordt dan de toegestane vergoedingen". Ook al zijn die vergoedingen niet kinderachtig. Boll: „Als de clubs daar creatief mee omgaan gaat het om een paar duizend gulden per speler per seizoen". Niettemin heeft Boll de indruk dat de ï'egels „op grote schaal worden overtreden". Onder zoek levert echter niets op. Als op basis van uitspraken betrok kene wordt aangesproken is het excuus altijd dat het verhaal be wust was aangedikt. Bij contro le blijkt daarop niets. De zaak is financieel voor 100 procent in orde. Toch zijn er aanwijzingen ge noeg. Zo verklaart de voorzitter van Geldrop in het bondsorgaan van de KNVB dat hij niet kan opbieden tegen Belgische clubs. En stelt de preses van het Am sterdamse DCG dat zaterdag- amateurclubs blijkbaar veel meer geld te bieden hebben en spelers bij hem weghalen. Stu dio Sport- baas Kees Jansma, voorzitter van Alphense Boys, rept over betalingen van clubs uit de Bollenstreek. Een sponsor van een kleine Tilbxxrgse club (TAC/BWB) komt er i'onduit voor uit Bingowinsten aan zijn spelers uit te keren. Bewijzen Voorbeelden te over. Toch be gint de KNVB er niet aan om alle dubieuze overschrijvingen na te trekken. „Een amateur mag kie zen. Waarom hij voor de ene ver eniging of de andere kiest kan een financiële achtergrond heb ben. Bewijs dat maar eens. Wij als KNVB zijn er ook rxiet voor om het op te sporen. Er zijn bo vendien zoveel mutaties, dat valt niet binnen één of twee maanden te doen. Dat is een on begaanbare weg", meent Boll. Even latex; iets doordachten „Wij, de KNVB, moeten stren ger gaan controleren en afspra ken maken met de belasting dienst. Willen clubs meer dan de toegestane vergoedingen beta len, dan moeten ze bij de belas tingdienst aan de bel trekken en met haar een overeenkomst sluiten. Overtreden ze alsnog de regels, dan moeten de sancties echt veel harder zijn. Want nu variëren die van boeten tot de gradatie of royement." Harder straffen, akkoord, maar heeft de bond al iets in het hoofd? Boll: „Nee, daar zijn we nog niet uit. In de najaarsverga- dering komen we er op terug. In november gaan we met alle clubs weer om de tafel.Maar of de zaak dan is opgelost? Hij zucht en haalt de schouders op. GPD Zeeuwen in hoofdklasse met Scheveningen en ploegen uit bollenstreek HULST - Op de tennisbanen in Hulst wordt vanaf vandaag (za terdag) tot en met volgende week zondag het Rabo Reynaert Tennistoernooi gehouden. In to taal schreef de wedstrijdcom missie 308 deelnemers in. Volgende week worden 290 wedstrijden gespeeld in diverse categox-ieën. De hoogste catego rie, de BI-klasse, kan geen doorgang vinden vanwege de geringe inschrijvingen. Wel wordt erindeB2,Cl,C2,Dl,Dl 35+, Dl 50+ en D2 gespeeld. Op het B2-schema wordt Mario Leenhouwers uit Sluis als favo riet getipt. Als alles volgens prognose loopt is Onno van Quekelberghe zijn voornaamste tegenstander. Vorig jaar won Leenhouwers het Rabo Rey naert toexTiooi doorVan Quekel berghe in de finale te verslaan. In de Cl-klasse, waar in totaal elf deelnemers meedoen, is Alexander Bauwens als eerste geplaatst. Onderin het schema zal Reggie Bun zijn plaatsing moeten waarmaken. Reggie van den Berg en Beny Ysebaexi wor den getipt als finalisten in de C2-klasse. Vrouwen Bij de vrouwen spelen dertien deelneemsters mee in de C2- klasse. Bianca Vlaeminck uit Hulst is als eerste geplaatst, bo ven Beatrix Vexiiaegen. De overige plaatsingen zijn: DE Dl: 1. T. Vernimmen 2. M. Blanckaert. DE D2: 1. C. Bun 2. T. Vereecken. HE C2: 1. R. van den Bex-g 2. B. Ysebaert. HE Dl: 1. L. Wijland 2. D. de Block. HED35:1. J. Bogaert2.E.Nach- tegael. HED50:1. H. van Puym- brouck 2. G. Burggrave. HE D2: 1- G. van den Broecke 2. D. de Schepper-. DD C2: 1. Adriaan- sens/Geus 2. Kool/Kool. DD Dl: L Dex-uyck/Steyaert 2. Haver- bals/De Moor. DD D2: 1. Van Meele/De Smit 2. Van Eck/Vlas- senrood. HD Cl: l."Maiiens/De Witte 2. Van Cauteren/Kou- wijzer. HD C2: 1. Dutree/De Jonge 2. Van Damme/Hiel. HD Dl: 1. De LettexVNachtegael 2. Van Eerdenburgh/Kint. HD D2: L Cappendijk/De Schepper 2. Van Boven/Vernimmen. GD Cl: L Verstraeten/Roctus 2. De Seheppei-/Van der Starre. GD D2: l. Vérhaegen/De Kort 2. Adriaansens/Pijpelink. GD Dl: L Bracke/De Bock 2. Van Die- mndonck/Van Dorsselaer. GD D2: 1. Vereecken/Pollet 2. Van Esbroek/Nanninga. van onze verslaggever Frits Bakker HOEK - Zaterdag hoofdklasser Hoek speelt het komende sei zoen weer in de klasse waarin topclubs als Scheveningen, Quick Boys, Katwijk en Kozak ken Boys zijn ingedeeld. De samenstelling van de drie hoofdklassen werd gisteren be kendgemaakt. Trainer Adriaan Nieuwenhuyse, de opvolger van Johan Ballegeer, kijkt nu al uit naar de krachtmeting met de topploegen uit A „Het is de mooiste klasse die er is voor een amateurclub." Hoek had dit keer zelf geen ver zoek ingediend om in de hoofd klasse A te mogen spelen. Vorig jaar, nadat de ploeg kampioen was geworden in B, was dat wel het geval en werden tegelijker tijd Kloetinge en Veere in de sterkste afdeling onderge bracht. Nieuwenhuyse: „We hadden geen voorkeur, ook al omdat ex- lang sprake is geweest van een nieuw te vormen topklasse. Dat zou betekenen dat je dit jaar bij de bovenste vijf ploegen moet eindigen. Hoek had in dat geval liever in de hoofdklasse B ge speeld, waarin het vox-ig jaar kampioen is geworden. Maar dat verhaal van de topklasse is kennelijk van de baan. Daarom willen we nu wel graag tegen Scheveningen, Katwijk en al die andere topploegen spelen. Kwaliteit Volgens Nieuwenhuyse moet Hoek dit zware kaï-wei aankun nen. „Ik zou als beginnend trai ner bij Hoek wel wat tijd willen krijgen om aan een elftal te bou wen, maar bij deze club gaat dat niet op. Je moet vanaf het eex-ste moment px-estex-en. Dat mag ook wel met zo'n selectie. Kwaliteit is er genoeg, nu moet het nog een ploeg worden. Daar zullen we hard aan werken. Ook aanvoerder Patx-ick Naudts is blij met de indeling. „We heb ben het als spelers al vaak ge noeg gezegd: het liefst willen we weer spelen tegen de ploegen uit de bollenstx-eek. Dat spreekt het meest aan, qua tegenstander; maar ook qua entourage. Moet je tegén ASWH of Valleivogels, dan komt er tweehonderd man publiek. Speel je tegen Scheve ningen, Quick Boys, Lisse of Katwijk dan zijn het er twee duizend." Voor wat de kanshebbers be treft is er bij FC Lisse weinig veranderd in de overschxij- vingspei'iode. De succesvolle trainer Ted Immex-s heeft de se lectie in stand gehouden. Alleen Anton Vriesde van ARC is erbij gekomen. Verder zal Lisse voor 15 juli nog een speler uit het be taald voetbal aantrekken. Mar- co Kleijn vertrekt naar Quick Boys. Quick Boys De meeste verschuivingen heb ben plaatsgehad bij Quick Boys. In de duinpan van Katwijk heerst grote onvrede over het af gelopen seizoen. De nieuwe trainer is Kees Tempelaar, die ooit als verdediger honderden wedstrijden voor ADO Den Haag heeft gespeeld. Het is dus geen toeval, dat Quick Boys drie spelers van Den Haag heeft aan getrokken: Arie van der Pat, Jurgen Faerber en Guido Smits. Van andere amateurclubs heeft Quick Boys nog zes nieuwe spe- lex-s gehaald. De spits Walter Kievit, die vorig jaar van UVS kwam, vertrekt naar zijn oude club. Katwijk is Toine TArni kwijt aan Ter Leede, maar heeft wel de spits Björn Raven van FC Zwolle aangetrokken. Bij Sche veningen speelt volgend seizoen de aanvaller Danny van de Krogt van Barendrecht. Aan voerder Fx-ans Danen is terug naar Den Haag, waar hij jeugd trainer wordt en in het amateur elftal gaat spelen. In de bollenstreek is Ter Leede de rxieuwkomer. De uit de eerste klasse gepromoveerde club, die wordt getraind door ex-Kat wijk trainer Arie Lagendijk, heeft voor het nieuwe avontuur nogal wat spelex-s aangetrok- ken. De indelingen van de klassen is als volgt: Hoofdklasse A: Achilles Veen, ARC, ASWH. Excelsior M. Groote Lindt, Hoek. Katwijk. Kozakken Boys, Ter Leede, FC Lisse, Noordwijk, Quick Bovs, Rijnsburgse Boys, Schevenin gen. Hoofdklasse B: Barendrecht, Ben- nekom. Capelle, DOVO, GVW, Hui zen. Marken, SHO, Spakenburg, Spijkenisse. Strijen. Volendam. WOG, Zwart Wit'28. Hoofdklasse C: ACV, Be Quick'28, DOSK, Drachtster Boys, ESC, Flevo Boys, SC Genemuiden, Harkemase Boys, HZVV. SDC Putten, Sparta N, Urk, WHC, IJsselmeervogels. Zondagvoetbal, hoofdklasse A: AFC, AFC'34. Argon. DHC, DWV. Elinkwijk, SC Feyenoord, Holland. Hollandia, Neptunus, TONEGIDO. UVS, VCS, Zwarte Schapen- Hoofdklasse B: Baronie, DBS, Deume. Eijsden. Halsteren, Gel drop, Gemert, SV Meerssen, Pan- ningen, SVN, TOP. TSC, UDI'19, WSC. Hoofdklasse C: Achilles'94. AGO- W, Appingedam, Babberich, Drachten. Hatert. Hoogeveen. HSC'21OVC'85, Quick'20, Rheden, Sneek, Stevo. De Treffers. SYDNEY - De Japanse sumo-worstelaar Konishiki (rechts) bekijkt zijn tegenstander. Konishiki probeert aan de vooravond van het Grote Sunxo toernooi van Australië, waaraan veertig echte sumo-worstelaars deelnemen, de sport ook 'down-under' populair te ma ken. Ook hij kent het gezegde 'jong geleerd, oude gedaan'. foto Megan Lewis/Reuters AMSTERDAM - Voor het eerst in de histoiie van het Dutch Open golftoernooi bedraagt het prijzengeld meer dan twee miljoen gulden. Organisator Robbie van Erven Dorens maak te dat gisteren bekend. Het evenement wordt van 24 tot en met 27 juli in Hilversum gehouden. In de prijzenpot van de 78e editie van het toernooi zit in totaal 2,2 miljoen gulden. Voorde winnaar ligt een half miljoen gulden klaar. Inmiddels staat het vast dat Mark McNultv zijn titel komt verdedigen. De spe ler uit Zimbabwe maakte dondei'dag indruk door in de US Open de eerste ronde af te leggen in 67 slagen, dxie onder par. Daarmee bezette hij de gedeelde viex-de plaats, twee slagen achter de Schotse leider Colin Montgomexie. ANP ISTANBUL - Sei'gen Yalcin is sinds gisteren de duurste voet baller in Turkije. De international verkaste voor 14 miljoen gulden van Besiktas naar Istanbulspoi; de voormalige club van Beenhakker; Van den Brom en Van Vossen. Yalcin was de afgelopen weken verwikkeld in een financieel gevecht met Besiktas. De spelmaker eiste 5,5 miljoen gulden salaris, de club wenste niet zo veel geld aan één speler uit te geven. Daar op riep de middenvelder dat hij zou vertrekken naarlstanbul- spor, waar hij volgens de media bijna 7 miljoen guldenper jaar ontvangt. RTR PHILIPPINE - In de voorronde van x-egio 3 in de stx-ijd om de clubcompetitie voor neo en elite-amateurs wordt zondag de laatste wedstrijd gei-eden. In het Limburgse Margraten staat de Omloop van Maigraten op het programma. De wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen zet voor deze 150 kilometerlan ge wedstrijd (verdeeld over vijftien omlopen van elk vijftien kilometer waaxin telkens de Bemelerberg moet worden be dwongen) het zestal Edward Farenhout, Peter Mol, Johan van Schaik, Patrick van Passel, Danny Schaut en Darren Murray in. De ploeg staat onderleiding van Ab Verplanke. Farenhout werd deze week nog tweede in een criterium in Numansdorp. In een massaspuii moest de coureur van Zeeuws-Vlaanderen alleen de snelle Rob Si endei's voor laten gaan. Tommy Post (onlangs winnaar in Axel) eindigde als derde, Nico van de Klundert werd elfde. Ploegleider Ronald de Jong van wielervereniging Theo Mid delkamp i-eist naar Limburg af met Antoin Goense, Dennis Mesu, Wilfred Geijs, Johnny van der Klooster, Michel Rom- mers en waiter Schmidt. WESTDORPE - Tijdens de jaaxvex-gadering van de poolver- eniging Kanaalzone werd het eex-ste team van Emerald gehul digd. De ploeg uit het Belgische Zelzate werd na een spannen de strijd met De Tukker uit Westdorpe kampioen. Aan het eind van het seizoen hield de poolvereniging nog een aantal toernooien ter afsluiting. Het waren wedstrijden voor vrouwen, voor de captains van de verschillende teams, die dit seizoen aan de competitie hebben deelgenomen en voor de kasteleins van de clublokalen. TERNEUZEN - De korfbalvereniging Luctor uit Temeuzen neemt vandaag (zaterdag) deel aan het Nederlands kampi oenschap voor afdelingskampioenen, dat in Borculo wordt gehouden. Luctor, onlangs kampioen geworden van de afde ling Zuid-West, ontmoet op het terrein van de organiserende vereniging Olympia '22 de kampioenen van de andere acht af delingen. Aanvoex-der Peter Durink mist op deze titelstrijd ovex-igens Lianne Hamelink, Yvonne Wisse, Carlo en Danny Hamelink, de helft van de basisselectie. Atletiek Indianapolis. Amerikaanse kampioen schappen (eerste drie naar WK in Athe ne). Mannen. 100 m, halve finales, eerste race: 1. Marsh 10,13, 2. Drummond 10,18, tweede race: 1. Greene 10,08, 2. Brokenburr 10,12. Uitgeschakeld: 6. Mit chell 10,22. 110 m horden, halve finales, eerste race: I. Hawkins 13,26,2. Torian 13,26, tweede race: 1. Pierce 13,25,2. Johnson 13,25. Vrouwen. 100 m, halve finales, eerste ra ce: 1. Jones (VSt) 10,92 (beste jaarpresta tie), 2. Gaines 11,06, 3. Guidry 11,07, tweede race: 1. Devers 11,15 2 Miller II,16. Poolbiljarten Kanaalzone, toernooien ter afsluiting poolbiljarten. Vrouwen. 1. S. Visser (De Stooters), 2. P. Wïllemsen (Roskam), 3.1. Hilbrink (De Tukker). Captains. 1. D. Jo seph (Emerald), 2. G. Dorka (Emerald), 3. H. van Keulen (De Stooters). Kasteleins. I. S. Hilbrink (Tukker), 2 R. Veys (Eme rald), 3. H. Wijtman (De Kikkersl. Singles. 1. B. Armitage (Tukker), 2. M de Smet (Emerald), 3. D. Joseph (Emerald). Dou bles. 1. D. de Bock/B. Armitage (Tukker), 2. A. Snel/J. Beggs (Tukker), 3. K. de Let ter/P. Laureyssens (Emerald). PVK- rankingtoernooi. 1. D. de Bock, 2. J. Be ggs, 3. P. de Cauwer/H. Geyssens. Sportprijsvragen Lucky 10, trekking 13 juni: 1-6-10-11-25- 27-31-36-38-42-44-49-50-53-62-66-67 68-79-80 (ondervoorbehoud) Tennis Halle. Mannen, kwartfinale: Haarhuis (Ned) - Reneberg (VSt) 6-2 6-1, Korda (Tsj/8) - Muster (Oos/2) 6-3 6-4. Becker (Dui/4) -Tarango (VSt) 6-46-2, Kafelnikov (Rus/1- Stich (Dui/7) 7-6 6-7 6-3. Halve fi nale: Haarhuis - Korda, Becker - Kafelni kov. Londen. Queens. Mannen kwartfinale: Björkman (Zwe/8) - Sampras (VSt/1) 3-6 6-3 6-4, Philippoussis (Aus/6) Knippschild (Dui) 6-2 6-7 6-4, Rusedski (GBr/16) - Rafter (Aus/9) 4-6 7-5 6-3, Iva nisevic (Kro/3) - Golmard (Fra) 6-3 7-6. Halve finale: Björkman - Philippoussis, Rusedski - Ivanisevic. i Bologna. Mannen, kwartfinale: Martelli (Ita) - Arazi (Mar/5) 2-6 6-3 6-4, Mantilla (Spa/2) - Lapentti (Ecu) 4-6 6-4 6-3, Kuer ten (Bra/8) - Berasategui (Spa/16-3 6-7 7- 5. Birmingham. Vrouwen, kwartfinale: Ba- suki (lno/4) - Magdalena Malejeva (Bul/7) 7-66-2, Kunce (Aus) - Raymond (VSt/3) 6- 4 6-7 6-3, Tauziat (Fra/2) - Zvereva (WRu/8) 6-1 2-6 6-2. Voetbal Nacompetitie. Groep B: Cambuur L - GA Eagles 0-4. GA Eagles 4 4 0 0 12 12- 4 NEC 3 2 0 1 6 6-5 Cambuur L 4 1 0 3 3 6-11 VW 3 0 0 3 0 5-9 Bolivia. Copa America Groep B. La Paz: Bolivia - Venezuela 1 -0 (0-0). Sucre: Peru - Uruguay 1-0 (0-0). Stand: 1 Bolivia en Peru 1-3, 3. Venezuela en Uruguay 1-0. Sydney. WK-kwalificatie, zone Oceanië Groep 1: Australië - Tahiti 5-0 (3-0). Stand: 1 1. Australië 2-6, 2. Tahiti 1-0 (0- 5). 3. Solomon-eïlanden 1-0 (0-13). Kwalificatie WK voetbal. Aziê-zone, eer ste ronde, groep 2: Iran - Syrië 2-2 (2-2), Kirgizië - Malediven 6-0 (3-0). Eindstand: 1. Iran 6-16, 2. Syrië 6-10, 3. Kirgizië 6-9, 4. Malediven 6-0. Iran naar tweede ronde. Groep 5: Jemen - Indonesië 1-1 (1-0). Wielrennen Dauphine. Vijfde etappe, Cavaïllon - Dig- nes-les-Bains: 1 Heppner(Dui) 169km in 4.06.17, 2. Pascual (Spa) 0.50, 3. Moreau (Fra) 1.14, 4. Vasseur (Fra), 5. Dekker (Ned), 14 Boogerd (Ned). Algemeen klassement. 1. Ekimov 21.03.41, 2. Olano 0.49, 3. Meier (Zwi) 1.49,4. Bolts (Dui) 1.57,5. Moreau 2.51,6. Boogerd 2.57,16 Dekker 4.05. Ronde van Luxemburg. Tweede etappe, Dudelange-Bertrange: 1 Steels (Bel) 197 km in 4.33.37 (42,537 km/u), 2. Zabel (Dui), 3. Riis(Den),4.Van Heeswijk(Ned), 5. Fondriest (Ita), 27. Hoffman, 49. Den Bakker, 52. Luppes, 57. Breukink, 59 Vierhouten, 79. Voskamp, 111. Nelissen 1.47. Algemeen klassement: 1. Zabel 9,16.53, 2. Wust (Dui) 0.15,3, Vogels (Aus) 0.16,4. Rlis 0.19,5. Roux (Fra) 0.21,10. Van Hees- wijk 0.23, 16. Hoffman, 32. Luppes, 35. Den Bakker, 71, Breukink, 104. Vierhou ten 2.00, 106. Nelissen 2.10, 111. Vos kamp 5.55. van onze medewerker Wim de Vos ZUIDDORPE - Het is 50 jaar ge leden dat de eerste wielerkoers in Zuiddorpe werd verreden. Voor ieder jaar daarvan ontvan gen de deelnemers aan het Boekweitcriterium, dat maan dag wordt gereden, elk één gul den. Kortom, alle renners ont vangen een reisvergoeding van 50 gulden. Dat blijkt toch een aantrekkingskracht te hebben op de renners. Voorzitter Henry de Mul van de WSC De Zwaluw uit Zuiddorpe kan trots melden dat maandag zo'n 60 coureurs aan de start zullen staan. Oude tijden lijken daarmee te herleven in het Axelse kerk dorp. Immers, zo'n vijftien jaar geleden was het gebruikelijk dat wielerorganisaties diep in de buidel tastten om een aan trekkelijk deelnemei'sveld aan het vertrek te krijgen. Zuiddor pe was er niet vies van om veel geld te bieden aan de nationale amateurtoppers. Qnder de deelnemers een grote Zeeuwse inbreng met Peter Mol, Francois Franse, Wilfred Geijs, Dennis Mesu, Antoine Goense, Michel Rommers en Patrick van Passel. Daarnaast staan ook coureurs als Wilfried Bastiaan- se, Nico van de Klundert, Eric de Crom, Mario van Vlimmeren. Darren Murray en Edwin En thoven er borg voordat de inter nationale Boekweitronde een spannende vertoning kan gaan worden op het uiterst snelle 3800 meter lange parkoers in Zuiddorpe. De wedstrijd gaat om 18.45 uur van start en de af te leggen afstand is 90 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 61