Sanering terrein kost miljoen PZC Kans op terugkeer rector De Rede in Terneuzen minimaal Oostburg buigt zich over kamperen op kleine schaal Overlast rond infocentrum Saeftinge De lotgevallen van YOC-schip de Breskens Boeren stappen uit commissie voor herinrichting kust zeeland 15 Bodem van tramremise in IJzendijke zwaar verontreinigd Skaters krijgen asfaltbaan ttMÉL Hulp voor straatjeugd Colombia Prijs voor hulp Derde Wereld Axelaar maakt val van vier meter Drankrijder van de weg gehaald Van Geloof tot diaken gewijd Gewonde bij vechtpartij Ontevreden klant deelt klap uit Autobrand door kortsluiting zaterdag 14'juni 1997 van onze verslaggever Hans Heyt IJZENDIJKE - Het schoonma ken van de Gaaipersstraat in IJzendijke gaat circa één mil joen gulden kosten. Een woord voerder van de provincie ver klaarde vrijdag dat het de bedoeling is het met polyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) vervuilde terrein begin volgend jaar schoon te maken. De gemeente Oostburg riep be gin vorig jaar de steun van de provincie in voor een vervolgon derzoek naar de bodemvervui ling' aan de Gaaipersstraat in IJzendijke. Dat onderzoek is in middels afgerond. Uit de ont- werp-beschikking over de ver vuiling blijkt dat de bodem is verontreinigd met PAK's, mine rale olie en vluchtige aromaten, koper en zink. De verruiling wekt bij oudere IJzendijkena- ren geen verwondering, want vanaf eind vorige eeuw tot be gin j aren vij f tig wa s er een tram- AXEL - Als één van de weinige Zeeuws-Vlaamse gemeenten - in Terneuzen halen ze er nog handteke ningen voor op - heeft Ax el al enige tij d een prachti ge half-pipe voor skaters en skeelers. Desondanks trekken veel jeugdigen opnieuw naar het winkel centrum aan het Szyd- lowskiplein, omdat, daar meer sportieve uitdagin gen te vinden zijn. B en W zijn bereid om naast de half-pipe nog een asfaltbaan voor racers en stunters op planken en wieltjes te leggen. „We willen dan wel eerst van de jeugd hebben gehoord wat hun wensen zijn, want het is wel de bedoe ling dat ze ook van de aan gelegde voorzieningen ge bruik gaan en blijven maken", stelde wethou der A van Waes (sport) de ze week. remise op het vervuilde stuk grond gevestigd. De trams stookten kolen. Alleen tijdens de laatste jaren werden diesel locomotieven gebruikt. Aan de zuidkant van het terrein lag een afwateringskanaal. De ze sloot begon bij de huidige brandweerkazerne en liep in westelijke richting, waar schijnlijk tot achter de huidige Handboogstraat. Aan de noord kant werd het terrein begrensd door een muur. De westelijke grens van de remise lag bij de voortuinen van de Handboog straat nummer 2 en 4. Aan de oostkant grensde het terrein aan de Koninginnestraat. De to tale oppervlakte van het remise terrein was 4300 vierkante me ter. Risico's Provinciemedewerker R. de Klerk legde vrijdag uit dat de zware metalen immobiel zijn. Zo lang ze blijven liggen is er geen gevaar. Tijdens de sane ringsoperatie kunnen de huizen in de Gaaipersstraat daarom blijven staan. Uit de risico-eva luatie van het bodemonderzoek blijkt wel dat er sprake is van menselijke risico's wanneer uit een met PAK's vervuilde tuin groente wordt gegeten. Tijdens de sanering moet daarom ge werkt worden op de plaatsen waar de mensen in contact kun nen komen met de vervuilde grond. Gemeente en provincie willen haast makenmet het schoonma ken van het terrein. De provin cie is op dit moment een saneringsonderzoek aan het op stellen. De ontwerp-beschik- king van het onderzoek liggen tot 10 juli ter inzage. Tot die tijd kan commentaar worden gele verd op de voorlopige beschik king. Het precieze kostenplaat je van de sanering is nog niet bekend. Volgens de provincie is het goed mogelijk dat voor de schoonmaakoperatie een mil joen gulden moet worden uitge trokken. „Voor de gemeente Oostburg geldt een drempelbij- drage van 89.000 gulden", zegt De Klerk. „Van het resterende bedrag komt 7,5 procent voor rekening van de gemeente. De provincie moet 2,5 procent be talen en het resterende bedrag dient uit het budget van VROM te te komen." van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De kans dat rector G. Hulscher na de zomer vakantie terugkeert op de Ter- neuzense scholengemeenschap De Rede is zeer klein. Hulscher zit al sinds september vorig jaar thuis. Officieel heet hij ziek te zijn. Volgens ingewijden zijn de verhoudingen tussen de rector en een deel van het personeel en bestuur dermate verstoord, dat zijn positie op de school on houdbaar is geworden. Alle geledingen houden hun mond plotsel i ng stij f op slot om trent de verwikkelingen rond de rector. Uit voorzorg, om in geval van eventuele juridische stap pen 'de tegenpartij' geen voer te géven. Spreekverbod Het schoolbestuur heeft zich zelf een spreekverbod opgelegd over de kwestie. Waarnemend- rector drs. J. van Kampen ver wijst voor een reactie naar de in oktober aangestelde externe onderwijsdeskundige A Leinse van het bureau HBB-Eclucon in Woerden. Leinse was vrijdag op zijn beurt niet bereikbaar voor commentaar, omdat hij voor zijn werkgever elders nodig was voor spoedberaad, zo laat een Woordvoerster van HBB-Edu- con weten. Ook Hulscher zelf houdt nog steeds zorgvuldig de boot af. Hij zegt geen enkele behoefte te hebben om opheldering te ver schaffen over zijn situatie. „Ik ben niet van plan daar iets over te zeggen. Dat laat ik over aan de mensen op school." Crisismanager Duidelijk is dat de toekomst van de rector op De Rede aan een zij - den draad hangt. Eerst was het streven in februari zijn terug keer te vieren. Leinse was aan getrokken daartoe het pad te ef fenen, middels een uitvoerige herschikking van de organisa tiestructuur. De 'crisismanager' zou nadien langs de zijlijn plaats nemen om Hulscher en zijn collega's verder met raad en daad bij te staan. Vooralsnog blijft Leinse de touwtjes in han den houden, samen met conrec tor Van Kampen die nu ook offi- ciël wordt aangemerkt als waarnemend schoolhoofd. Onderzoek Deskundigen op het gebied van arbeidsrecht zijn inmiddels een onderzoek begonnen naar de positie van Hulscher. Formeel zijn er nog steeds gesprekken gaande, maar algemeen wordt aangenomen dat de tijdsfactor hem parten gaat spelen. Een ontslagprocedure zou de school evenwel veel geld kosten. van onze verslaggever OOSTBURG - De recreatiecom- missie in de gemeente Oostburg buigt zich donderdag 26 juni in bet gemeentehuis over het kleinschalig kamperen en de koppeling van deze recreatietak aan het agrarisch bedrijf. Sinds de invoering van de Wet op de Openluchtrecreatie is het kleinschalig kampeigen niet lan ger gekoppeld aan het agrarisch bedrijf. Maar de Oostburgse ge meenteraad besloot vast te hou den aan die koppeling omdat die bijdraagt aan het behoud van het landschap. Bovendien is het kleinschalig kamperen onder deel van plattelandsvernieu wing. Wanneer het kleinschalig kam peren wordt losgekoppeld van het agrarisch bedrijf kunnen ook particuliere grondeigena ren zich met die bedrijfstak gaan bezighouden. Voordeel is ook dat opheffing van het agra risch bedrijf niet leidt tot kapi taalsvernietiging Het college vindt wel dat er aan vullende voorwaarden gesteld moeten worden als tot ontkop peling wordt overgegaan. De voorwaarden zijn noodzakelijk om versnippering en uitwassen tegen te gaan. De commissievergadering be gint om 9.00 uur. Omwonenden zijn de overlast van bezoekers van het infocentrum Saeftinge in Emmadorp meer dan beu. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti EMMADORP - De omwonenden van het bezoekerscentrum Saeftinge in Emma dorp zijn het beu om keer óp keer gecon fronteerd te worden met overlast van be zoekers van het infocentrum. De stichting Het Zeeuwse Landschap neemt de klach ten volgens hen niet serieus of geeft geen respons; daarom wendden zij zich met hun grieven tot de gemeente Hulst. Het Zeeuwse Landschap doet de brief af als 'een strategische zet'. De briefschrijvers J. Comelissens en R. Warmenhoven refereren in him brief aan een voorval eind mei waarin kinderen die met bussen bij het centrum werden afge zet, zich schuldig maakten aan paarden- mishandeling. Ze klommen öp de afraste ring en gooiden stenen naar de dieren. Comelissens, eigenaar van de paarden, maakt zich vooral druk om het gebrek aan toezicht op het centrum. Als de beheerder niet aanwezig is, is een vrijwilliger niet bij machte op te treden tegen lastige bezoe kers. „Hoe kun je nu van een vrijwilliger verwachten dat hij iets doet tegen dit soort acties van gasten?" Het incident staat volgens Warmenhoven niet op zich zelf. Mensen worden herhaal delijk lastig gevallen door bezoekers, kin deren staan zich achter het centrum om te kleden, bussen staan gedurende lange tijd met draaiende motoren op het parkeerter rein en plastic zakken en blikjes zwerven in het rond. Ook wordt het niet afgesloten parkeerterrein buiten openingstijden re gelmatig gebruikt als crossterrein. Convenant Comelissens moet er bij gezegd hebben dat het de laatste tijd weer wat rustiger is rond het centrum, maar het voorval heeft bij hem toch veel kwaad bloed gezet. Van daar dat hij en Warmenhoven nu bij de ge meente aankloppen. Die heeft tenslotte een convenant afgesloten met de stichting Het Zeeuwse Landschap. De gemeente moet er in hun ogen dan ook voor zorgen dat de afspraken die in dit convenant zijn gemaakt, worden nageleefd. C. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap vindt het jammer dat er 'nog steeds zoveel rancune jegens het centrum bestaat". Hij noemt de brief van de omwonenden 'een strategische zet', omdat volgende week bij de rechtbank in Middelburg de bodem procedure tegen het bezoekerscentrum wordt behandeld. Jacobusse ontkent ten stelligste dat er niet op de geuite klachten wordt gereageerd. „Dat hebben we door daden laten zien. We hebben hekken aan de achterzijde van het centrum geplaatst, we hebben waarschuwingen aan de kin deren uitgedeeld en er is een bordje ge plaatst met het advies de motoren af te zetten. In principe is er altijd een betaalde kracht aanwezig om toezicht te houden. Dat kan in bepaalde gevallen eens een keer niet zijn gebeurd. Het parkeerterrein wordt bovendien niet afgesloten, omdat het een openbare voorziening voor Em madorp is. Ook familieleden van bewo ners kunnen er hun auto neerzetten." van onze verslaggever Conny van Gremberghe BRESKENS - De Verenigde Oost-Indische Compagnie stuurde in de 17de eeuw sche pen naar alle plekken op aarde waar iets waardevols te halen viel. Als een multinational avant-la lettre was de VOC im mer op zoek naar macht en rijkdom. De VOC-kamers deinsden er niet voor terug om op basis van geruchten en ster ke verhalen kostbare expedi ties de lokkende verten in te sturen. Zo zocht Abel Tasman in de zuidelijke Grote Oceaan naar de Goud- en Zilvereilan den, zag Australië maar liet dit continent links liggen. Hoewel men in Batavia weinig geloof meer hechtte aan het bestaan van de eilanden stuurden de VOC-bestuurders in Amster dam in 1643 twee schepen het zeegat uit om de eilanden te vinden. Het ging om de sche pen Castricum en Breskens. Over de lotgevallen van het schip en de bemanning van de Breskens stelde de oud-Bres- sianerdi'. P. G. Vonk een boekje samen. Het werk wordt van daag, zaterdag, officieel ge presenteerd tijdens de officiële herdenkingsplechtigheid van de Zeeslag op Schoneveld in de Samen op Wegkerk in Bres kens. Krantenbericht De aanleiding voor de publi catie vormde .een krantenbe richt dat Vonk in 1993 onder ogen kreeg. Het bericht maak te gewag van het herstel van de historische banden tussen Ne derland en Japan. In dat kader werd in het Noord-Japanse Yamada een monumentje ont huld ter herdenking van de landing van het VOC-schip Breskens in 1643. Een histo risch voorval dat Vonk in geen van de geschiedenisboeken die hij raadpleegde kon traceren. Dat was voor hem aanleiding om dieper te gaan graven. Zeemansleven In het boekje 'De VOC op zoek naar de Goud-en Zilvereilan den doet Vonk eerst het een en ander uit de doeken over de mystieke eilanden, vertelt hij over een eerder mislukte tocht en volgt een beschrijving van de schepen die aan de expedi tie deelnamen, alsmede een uiteenzetting over het zee mansleven toendertijd. Daar na zet Vonk het 17 de eeuwse Japan, een volledig voor bui tenlanders gesloten samenle- Een model van het VOC-schip Breskens. ving, op de kaart en volgt het eigenlijke .reisverhaal van ka pitein Schaep en zijn mannen. Yamada De Breskens landde in de zo mer van 1643, nadat het ande re schip eerder tijdens een storm uit beeld was verdwe nen, in de baai van Yamada aan de noordoostkust van Ja pan. De plaatslijke bevolking ontving, de bemanning van het grote schip met open armen, ruilde allerhande waren (waaronder zilver en goud) en zorgde ervoor dat de schepe lingen priovand kregen. Niemand stond er een moment bij stil dat het Europeanen verboden was om Japanse bo dem te betreden. Ook de plaat selijke bevolking niet, die vol gens de wetten van het land, de bemanning gevangen had moeten nemen. Dat kregen de inwoners van Yamada pas te horen toen de Breskens weer was uitgevaren. Enkele dagen na de afvaart kwam het schip echter in een storm terecht en liep averij op. Schaep zette weer koers naar het gastvrije Yamada waar dit keer echter geen welkomsfeest wachtte. De kapitein en negen matrozen die per sloep naar de wal waren geroeid werden ge vangen genomen en te voet overgebracht naar Edo - het tegenwoordige Tokio - ruim 600 kilometers zuidelijker. Op de tocht door Japan werden de Nederlanders als een soort kermisattractie aan de bevol king getoond. Waren het go denzonen of duivelskunste naars? Diplomatiek overleg De shogun hield het gewoon op vreemdelingen die de dood straf verdienden. De zwaar den werden geslepen maar uit eindelijk niet gebruikt. Door middel van veel diplomatiek overleg wist het hoofd van de Nederlandse factorij in Naga foto Charles Strijd saki (de enige plaats in Japan waar handel met buitenlan ders werd getolereerd) de mannen in december 1643 vrij te krijgen. Het voorval met de bemanning van de Breskens had tot gevolg dat het wantrouwen van de Ja panners jegens de Hollanders wat afnam De Nederlandse taal verdrong door de affaire het Portugees als handelstaal in de regio en ook op diploma tiek niveau werden wat af spraken gemaakt, die echter door de Nederlanders - die een nep-ambassadeur aanstelden - niet op waarde werden ge schat. De VOC op zoek naar de Goud-en Zilvereilanden, de waargebeurde avonturen van het schip de Bres kens in het jaar 1643 in Japan, van dr. P G. Vonk wordt uitgegeven door Vos Holland bv in Utrecht Het werkje is verkrijgbaar in de boekhandel. ISBN-nummer 90- 9010732-0 HOOFDPLAAT - Schoolkinderen in Hoofdplaat, Breskensen Biervliet houden op woensdag 18 juni een sponsorloop voor straatkinderen in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. De op brengst is bestemd voor een project van de stichting Mensen in Nood. De lokale projectleider van Mensen in Nood in Co lombia, Gabriel Guerra, heeft zelf een gewelddadig drugsver leden achter de mg. Guerra geeft circa twintig kinderen van drie tot achttien jaar onderdak, eten en verzorging en ziet er op toe dat de kinderen naar school gaan. Guerra is woensdag te gast in Hoofdplaat om de sponsoractie in te leiden en uitleg te geven over het project. De start is om 10.45 uur in de ge meenschapsruimte van basisschool De Hoge Plaat. HULST - Mevrouw R. Krijnen-Hendrikx uit Etten-Leur kreeg vrijdag uit handen van mgr. Muskens de tweejaarlijkse Stern-prijs. Zij kreeg de prijs voor haar bedrijfsproject voor weduwen in Kenia. De prijs, een bedrag van tienduizend gul den en een kunstwerk, werd haar uitgereikt in het stadskan toor in Hulst. De Stem stelde in 1991 een prijs in voor perso nen of groepen in Zuid-West-Nederland die zich inzetten voor een project in de Derde Wereld. Eerder werden prijzen uitgedeeld in Breda, Etten-Leur en Roosendaal. AXEL - Een 62-jarige Axelaar moest donderdagavond wor den opgenomen in het streekziekenhuis De Honte in Terneu zen met enkele gebroken ribben en een gebroken elleboog. De man was bij werkzaamheden aan het dak van een pand aan de Magrette uitgegleden en van een ladder gevallen. De man maakte een val van vier meter. TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag hield de politie in Terneuzen een inwoner van die stad aan op de Guido Gezellestraat. De 47-jarige Temeuzenaar bleek met een alcoholpromillage van 0.6 promille in zijn bloed achter het stuur van zijn auto te zijn gekropen. Het kwam hem op een boete van 790 gulden te staan. KLOOSTERZANDE - Pastor Kees van Geloof wordt zondag in een speciale eucharistieviering tot diaken gewijd. De wij ding door handoplegging en gebed zal worden toegediend door mgr. Muskens van Breda. De mis begint om 10.30 uur in de Martinuskerk in Kloosterzande. Na de kerkdienst is er tot drie uur de tijd om de nieuwe diaken en zijn gezin te felicite ren in De Reizende Man in Kloosterzande. TERNEUZEN - Een 26-jarige Temeuzenaar raakte vrijdag middaggewond bij een vechtpartij op de Korte Kerkstraat in Terneuzen. De man werd met een stuk hout geslagen dooreen 20-jarige man uit Sas van Gent. Het slachtoffer liep kneuzin gen op aan armen, bovenlichaam en hoofd. De dader meldde zich later op het bureau. Hij werd aangehouden. TERNEUZEN - E,en 23-jarige medewerkster van een bedrijf aan de Hughersluys in Terneuzen werd vri jdag door een onbe kende man bij de keel gegrepen en geslagen. De vrouw' liep daarbij geenzichtbaar letsel opDe man was het niet eens met het prijskaartje dat aan een product hing. van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De landinrich tingscommissie voor de herin richting van de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen moet ver der zonder de twee vertegen woordigers van de landbouw, J. Ramondt en A van de Slikke. Ramondt maakte donderdag bekend dat de agrariërs uit de commissie stappen, omdat het draagvlak onder de boeren voor het herinrichtingsproject ge ring is. Volgens de landbouw- vertegenwoordigers ziet het er niet naar uit dat het draagvlak op korte termijn vergroot kan worden. Het herinrichtingsproject kust West-Zeeuws-Vlaanderen leid de tijdens de inspraak tot kriti sche reacties vanuit de agari- sche sector. De landbouwers zetten onder meer vraagtekens bij de voorgenomen aanplant van driehonderd hectare multi- funcctioneel groerv en de be scheiden individuele baten voor landbouwers. De leden van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen stelden daarom enkele maanden gele den op een vergadering de aan wezigheid van Van de Slikke en Ramondt in de landinrichtings commissie ter discussie. Aan vankelijk zouden de landbou wers dinsdag f7 juni een stemming houden over de vraag of Ramondt en Van de Slikke al dan niet uit de landinrichtings commissie zouden moeten stap pen. Maar omdat beiden hun conclusies hebben getrokken, is die stemming niet meer nodig. Afweging „We hebben voor onszelf een af weging gemaakt en geconclu deerd dat er onvoldoende draagvlak is onder onze achter ban", aldus Ramondt. „En op dit moment zien we geen moge lijkheid dat het plan zodanig wordt aan gepast, dat wel vol doende draagvlak ontstaat." Ramondt laat weten dat diverse landelijke richtlijnen een ver beteringvan het draagvlak inde weg staan en wijst in dat ver- I band onder meer op de onzeker heden in het plan van toedeling. Verder heeft Ramondt uit de re gio nog geen concrete voorstel- len gezien voor de aanpassing van het herinrichtingsplan. Ramondt: „De gemeente Oost burg wil de landbouw meer ruimte geven in het project. Dat is prachtig, maar levert dat ook extra geld op voor de agrarische sector?" De voorzitter van de landin richtingscommissie, C.J. Alme- kinders, toonde zich teleurge steld over het besluit van Ramondt en Van de Slikke. Al- mekinders: „Het eindplaatje voor de herinrichting van de kust is pas in de tweede helft van 1998 gereed. Dan kan beter be oordeeld worden of het zin heeft deel te blijven uitmaken van de landinrichtingscommissie. Ik denk dat de aanwezigheid van de landbouw in de commissie meer voordelen heeft dan nade len. Het is goed als ze bij het overleg betrokken blijven." Subsidies Almekinders laat tevens weten dat het instrument landinrich ting wordt herzien en dat het de bedoeling is landbouwers meer individuele subsidies te gaan geven voor cultuurtechnische werken. Ook de boeren in het herinrichtingsgebied kunnen daarvan profiteren. Gedeputeerde G. de Kok (land inrichting) noemde het afhaken van Van de Slikke en Ramondt 'jammer'. „De discussie dinsdag bij Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen moet duidelijk ma ken of er nieuwe vertegenwoor digers van de landbouw in de commissie stappen", aldus De Kok. „Voor alle partijen is het beter dat de boeren direct bij het proces betrokken blijven." De Kok hoopt van de zomer de provinciale notitie over het in strument landinrichting te pre senteren. In die notitie worden aanbevelingen gedaan om het instrument landinrichting zo danig te moderniseren, dat boe ren worden gestimuleerd meer aan grondruilprocessen mee te werken. De afgelopen jaren stemden landbouwers tegen de ruilverkavelingen Aardenburg en Biervliet. TERNEUZEN - De brandweer moest vrijdagmiddag uitrukken voor een brand in een auto. De auto van een negentienjarige Temeuzenaar vatte vlam in de Newtonstraat in Terneuzen. Vermoedelijk is kortsluiting in het dashboard de ooi-zaak van de brand. Het voertuig moet als afgeschreven worden be schouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57