Bloedige machtsstrijd Rode Khmer PZC Erbakan zwicht voor druk coalitiegenoot FDP slikt protest tegen belastingverhoging in Bioscoopbrand eist zestig levens Kemphanen Congo naar vredesberaad Fransen ontvangen nietmachine in plaats van luxe cruise buitenland 5 Troepen Cambodjaanse rebellenbeweging raken onderling slaags Zeven jaar cel geëist tegen ontvoerder Duits meisje Komt u ook?! Welkom bij VERBRUGGE TERMINALS op zaterdag 28 juni! Expositie Chagall in Wit-Rusland Condoom populair bij Duitsers Poot uitgedraaid om kakkerlak Laptop taboe in vliegtuigen Turkse tanks weg uit Noord-Irak Oproer in gevangenis Oost-Java Italiaanse doden krijgen invaliditeitspensioen zaterdag 14 juni 1997 Brandweerlieden en vrijwilligers dragen een slachtoffer van de brand. foto AP van onze redactie buitenland NEW DELHI- Een brand in een bioscoop in de Indiase hoofdstad New Delhi heeft gisteren aan ten minste zestig mensen het leven gekost. Meer dan tweehonderd mensen raakten ge wond. De slachtoffers keken naar een oorlogs film en dachten kennelijk dat de rook die zich in de bioscoopzaal verspreidde bij de speciale effecten hoorde. De duizend stoelen tellende Uphaar-bioscoop was bijna tot op de laatste plaats bezet toen de brand kort na de pauze uitbrak. De meeste slachtoffers bevonden zich op de balkonver dieping en raakten bedwelmd toen de valse plafonds in de zaal vlam vatten en dikke, gifti ge rook verspreidden. Bezoekers in de zaal van de bioscoop raakten in het donker in paniek, maar wisten voor het merendeel te ontkomen. De meeste mensen stierven de verstikkings dood. verklaarde een brandweerwoordvoer der Brandweerlieden brachten tientallen mensen, velen buiten kennis, naar buiten. Vol gens de brandweer ontstond het vuur in een elektriciteitsgenerator. Of er sprake is van sa botage, was gisteren nog niet bekend. AP van onze redactie buitenland ANKARA - De dagen van de door islamieten geleide Turkse regering zijn geteld. Vice-pre mier Tansu Ciller en leider van Partij van het Juiste Pad (DYP) neemt woensdag het pre mierschap van de huidige mi nister-president Erbakan van de fundamentalistische Wel vaartspartij over. President Demirel moet nog wel met de overdracht akkoord gaan. Het akkoord tussen Erba kan en (filler kwam donderdag nacht tot stand na een gesprek tussen de top van de DYP en de Welvaartspartij. Steeds meer DYP-parlementariërs willen van de coalitie met de Wel vaartspartij af, omdat Erbakan in hun ogen niet voldoende doet om de voortschrijdende islami sering van het land een halt toe te roepen. Ook het Turkse leger is om de zelfde redenen niet bijzonder ingenomen met Erbakans poli tiek en heeft sinds februari maatregelen geëist. De legerlei ding verklaarde desnoods met geweld een einde te maken aan de toenemende islamisering. Het Turkse leger heeft vanaf 1960 drie coups gepleegd, elke keer stond het de macht aan ge kozen regeringen af. Goedkeuring Onduidelijk is hoe de machts overdracht van Erbakan naar Ciller zal verlopen, gezien het feit dat daarvoor niet alleen goedkeuring van de president maar ook van het parlement is vereist. De regering-Erbakan raakte eind vorige maand de meerderheid in het parlement kwijt door het opstappen van een lid van de DYP. Overigens bestaat ook de moge lijkheid dat president Demirel de vorming van de 55 ste rege ring niet aan Ciller overlaat, maar aan oppositieleider Mesut Yilmaz. Zijn Moederlandspartij is met 129 van de in totaal 550 zetels de op een na grootste frac tie na de Welvaartspartijmet 158 zetels. De DYP heeft er 117. De elf maanden oude regering van de islamitische premier lag al maanden zwaar onder vuur. Erbakan zwichtte uiteindelijk onder druk van een ultimatum waarin filler dreigde uit de re geringscoalitie met de Wel- vaartspartij te stappen als de premier niet voor woensdag zijn functie zou neerleggen. AFP/RTR/DPA Advertentie van onze redactie buitenland BONN - De drie coalitiepart ners in de Duitse regering zijn het eens geworden over belas tinghervormingen die erop zijn gericht het tekort op de begro ting de komende jaren te ver kleinen. Tijdens de onderhan delingen erover dreigde er een breuk te onstaan in de regering, maar de FDP. de grootste dwars ligger, liet na het bereiken van de overeenstemming weten de plannen nu volop te kunnen steunen. De wijzigingen in de belastin gen hebben betrekking op vol gend jaar en het jaar daarna. Het was oorspronkelijk de be doeling dat de belastingdruk met in totaal dertig miljard mark netto zou worden verlicht, maar hoe dat nu uitpakt, is niet duidelijk- De wijzigingen zijn een combinatie van lagere be lastingen en vermindering van aftrekposten. De maatregelen moeten nog wel door de twee kamers van het parlement worden goedge keurd. Of ze door de Bundesrat. de Eerste Kamer, komen, is maar de waag. De SPD, die in de Bundesrat de meerderheid heeft, reageerde bij monde van financieel specialist Joachim Poss negatief op de overeen stemming. Er zijn maar enkele details veranderd en belangrij ke vragen, zoals de financiering van de belastingverlichting, zijn volgens Poss nog steeds niet beantwoord. De D uitse minister van Financi en Waigel verklaarde dat er niet is gesproken over methoden om het begrotingstekort voor dit jaar te verkleinen. Hij houdt het erop dat zijn land zal voldoen aan de norm van 3 procent voor het tekort dat geldt voor toetre ding tot de EMU. de Economi sche en Monetaire Unie. ..Daar moet nog wel wat voor gebeuren'', aldus Waigel. Hij wees op de rente-ontwikkelin gen. die volgens hem een posi tieve bijdrage aan de pogingen zullen leveren. D PA/RTR 3: van onze redactie buitenland NEURUPPIN - De 29-jarige Duitser die vorig jaar zomer in Groningen werd aangehouden voor de ontvoering van het tien- jarige Duitse meisje Nicole, heeft gisteren zeven jaar cel te- gen zich horen eisen. Hij stond terecht in de Duitse plaats Neuruppin, samen met de 47- jarige tante van Nicole die ook bij de zaak betrokken was. - Tegen de tante eiste de officier van justitie een celstraf van een jaar en negen maanden, die in een voorwaardelijke veroorde- ling omgezet kan worden. De verdachten hebben steeds volgehouden dat ze Nicole uit haar woonplaats Velten (Bran denburg) hadden meegenomen om haar te behoeden voor ver dere mishandeling thuis. De justitie zei dat ze Nicole niet al leen hadden ontvoerd, maar dat ze ook van plan waren het kind seksueel te misbruiken. Dat is overigens niet gebeurd, zo bleek tijdens de behandeling van de zaak. Vier dagen na de verdwijning van Nicole, die door haar tante van school was gehaald, trof de politie het meisje en de twee vol wassenen aan op de camping Stadspark in Groningen. Het meisje werd nog dezelfde dag naar huis teruggebracht. Op 4 september vorig jaar zijn de twee verdachten uitgeleverd aan Duitsland. DPA/ANP Vluchtelingen wachten in aanwezigheid van Franse militairen tot ze het vliegtuig naar Gabon kunnen nemen. foto Jean-Marc Bouju/AP van onze redactie buitenland BRAZZAVILLE - President Lissouba van de Republiek Congo en zijn voorganger en rivaal Sassou Nguesso komen morgen in Gabon bijeen. Dat heeft een commissie van be middelaars die streven naar een staakt-het-vuren tussen de aanhangers van beide lei ders, gisteren bekendge maakt. De commissie onder voorzit terschap van de burgemeester van de hoofdstad Brazzaville, Bernard Kolélas, heeft een ze ven punten omvattend vredes plan opgesteld dat aan de kemphanen zal worden voor- gelegd. Hevig Sinds vorige week donderdag wordt in Brazzaville hevig ge vochten tussen regeringsmili tairen, die Lissouba steunen, en milities die op de hand van Sassou Nguesso zijn. De ge vechten braken uit toen het le ger het huis van Sassou Ngues so omsingelde in een poging de milities en het illegale bezit van wapens aan banden te leg gen. Beide leiders kondigden woensdag een staakt-het-vu- ren af, maar dat leidde niet tot een stopzetting van het ge weld, dat volgens waarnemers al aan duizenden mensen het leven heeft gekost. De Franse militairen, die sinds de gevechten zijn begonnen, de in het Afrikaanse land aan wezige buitenlanders be schermen, verlaten Congo zo dra de evacuatie van Fransen uit het land is afgerond. Vol gens het Franse ministerie van Defensie is dat morgen om 18.00 uur. De Fransen hebben sinds het begin van de evacua tie-operatie op 7 juni 3420 buitenlanders geëvacueerd, onder wie 1410 Fransen. AFP/RTR Verbrugge Terminals viert op 28 juni her 10-jarig bestaan van de bulkterminal. Daarom organiseren wij een 'familiedag' met een regionaal karakter. Zowel de bulk- als de papierterminal zijn die dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. Adres: Zwedenweg 1, Terneuzen (neemt u a.u.b. de hoofdingang) Vul dan de antwoordstrook in en stuur deze -zonder postzegel- op naar: Verbrugge Terminals, Antwoordnummer 347, 4530 VB Terneuzen Faxen kan ook: (0115) 64 62 00 Ja wij komen naar de 'familiedag' van Verbrugge Terminals op zaterdag 28 juni Naam: - Adres: Postcode en woonplaats: Wij komen metvolwassenen en nemenkinderen mee. Wij maken wel geen gebruik van de kinderopvang Wij komen 's ochtends 's middags l van onze redactie buitenland 5: 3; PHNOM PENH - Bij het laatste bolwerk van de Cambodjaanse li rebellenbeweging Rode Khmer ji Anlong Veng zijn groepen re- bellen onderling in zware ge- Svechten verwikkeld. De ver blijfplaats van de leider van de guerrillabeweging, ex-dictator -Pol Pot, is onbekend. -Volgens sommige berichten is - hij op de vlucht geslagen nadat hij dinsdag een bloedbad had aangericht in zijn hoofdkwar- tier. Maar kenners van de Rode "Khmer betwijfelen dat hij er- vandoor is. 33 Volgens de Cambodjaanse co- 1S premier prins Norodom Ranari- Hddh heeft Pol Pot zijn 'minister van Defensie' Son Sen en elf van -diens familieleden laten ver- I moorden, waarna hij mede-lei- der Khieu Samphan van de ma- 111 oïstische beweging en mogelijk 3f nog andere mensen in gijzeling 41 nam en er vandoor ging met 54 ongeveer tweehonderd gewa- 10 pende getrouwen. Een onafhan- 1E kelijke bevestiging van het ver- 2; haal van de co-premier is er niet. Machtsstrijd Binnen de Rode Khmer woedt al 5- enige tijd een machtsstrijd tus- 75 sen enerzijds de harde kern van 13 aanhangers van de voormalige 20 leider van het schrikbewind uit 3' de periode 1975-1979 en ander zijds verschillende facties die wél wat zien in onderhandelin gen met de Cambodjaanse rege ring. Volgens Ranariddh had de 69- jarige Pol Pot zijn voormalige strijdmakker Son Sen beschul digd van samenwerking met de andere Cambodjaanse co-pre- mier, Hun Sen. ,,Op 10 juni ver moordde hij Son Sen en elf fa milieleden". aldus Ranariddh gisteren. Hij vertelde dat hij fo to's heeft die de moord op Son Sen bewijzen. Pol Pot is volgens Ranaridhh zelf ernstig ziek en niet meer in staat te lopen. Hij zou tijdens de vlucht op een draagbaar zijn meegenomen, met de draden van allerlei infu sen nog in zijn armen. Het nieuws over de moorden en de vlucht kreeg Ranariddh van een delegatie die hij naar Anlong Veng had gestuurd om de onder handelen met Khieu Samphan. Kenners van de Rode Khmer en Pol Pot geloven het verhaal over diens vlucht niet. Ze wijzen erop dat in verleden al enige malen het verhaal de ronde heeft ge daan dat Pol Pot dood was. De experts denken dat de rebellen het graag willen doen voorko men dat hun leider weg is. Dat zou onderhandelingen en een vredesakkoord tussen de rebel len en de regering aanvaard baarder maken voor het Cam bodjaanse volk. Pol Pot voerde in de tweede helft van de jaren zeventig een bar baars schrikbewind, waarbij wellicht meer dan twee miljoen mensen om het leven kwamen. In die tijd was Son Sen als mi nister van Defensie belast met de leiding van de gevangenis in Tuol Sleng, waar meer dan 10.000 'vijanden van de staat' na vreselijke martelingen zijn geëxecuteerd. Na de machts overname door Vietnamese troepen in 1979 trokken de Rode Khmer zich terug in de jungle, van waar-uit ze een guerrilla oorlog begonnen. Van de oorspronkelijke aanhan gers van Pol Pot is inmiddels on geveer 90 procent overgelopen naar het regeringsleger. De zwaarste klap kreeg de bewe ging in augustus vorig jaar toen leng Sary, een van de belang rijkste mensen in de Rode Kh mer, brak met de har-de kern en vrede sloot met de regering. AFP/DPA/EFE MINSK - De schilder Marc Chagall krijgt, twaalf jaar na zijn dood. zijn eerste expositie in zijn geboorteland Wit-Rusland. Chagall verliet de Sovjet-Unie in 1922 en leefde het grootste deel van zijn leven in Frankrijk. Chagalls 55-jarige dochter Meret Mever Graber is er jaren mee bezig geweest, maar nu is het zover: een expositie van werk van haar vader in het land dat hem decennialang volko men heeft genegeerd. Chagall werd in 1887 in de stad Vitebsk in het huidige Wit- Rusland geboren als Moishe Segal. Het werk van de jood Cha gall werd door de Sovjet-autoriteiten later verboden. Zijn naam is in geen enkel boek uit de Sovjet-Unie te vinden. RTR RIJSWIJK - West-Duitsers staan op nummer één in de con doom toptien van Europa. Ruim 80 van de Duitsers heeft wel eens een condoom gebruikt. Nederland volgt op de voet (76 De Grieken zijn huiverig voor het rubber. Iets meer dan de helft van de Grieken zegt ooit dit voorbehoedmiddel te hebben gebruikt. Dit staat in het themanummer geslachtsziekten en de Euro pese Unie dat ter gelegenheid van de Eurotop vandaag ver schijnt. Anticonceptie blijkt nog altijd dè reden om een con doom te gebruiken. Het rubber raakt ook steeds meer in trek als middel om geen geslachtsziekte of aids op te lopen. ANP CHARLOTTE - Een fast food-restaurant in Orangeburg in de Amerikaanse staat North Carolina moet een klant 607.500 dollar schadevergoeding betalen, omdat zij een halve kakker lak heeft ingeslikt toen ze daar at. Darlene Henderson vertelde voor de rechtbank dat ze in mei 1994 snel een hapje wilde eten in een vestiging van Kentucky Fried Chicken. Maar toen ze bezig was een salade van erwtjes, boontjes en rijst weg te werken, voelde ze iets kraken in haar mond. Van schrik slrkte ze een deel van het voedsel in en trof in het restant een halve kakkerlak aan. De advocaat van het res taurant zegt van de klacht niets te geloven. Hij zegt dat Hen derson zelf de kakkerlak op haar bord legde. RTR BONN - Het gebruik van zaktelefoons zal binnenkort in Duit se vliegtuigen verboden zijn. De Duitse regering heeft eer. daartoe strekkend wetsontwerp bij de Bondsdag ingediend Het is de eerste keer dat een regering het gebruik van mobile telefoons, maar ook van lap top-computers, draagbare cd- spelers en walk men in het luchtruim wil verbieden. Als de wet wordt aangenomen, en niemand twijfelt daar aan, kan iemand die het verbod overtreedt tot twee jaar gevange nisstraf en/of een aanzienlijke geldboete worden veroor deeld. De reden voor het opzienbarende Duitse initiatief is dat de apparaten de electronische navigatie-apparatuur kunnen storen. GPD DIYARBAKIR - Ongeveer dertig Turkse tanks die deelnamen aan de operatie van het Turkse leger in Noord-Irak, zijn giste ren bij de grensplaats Habur teruggekeerd in Turkije. Andere Turkse tanks zijn op weg naar de grens. Dit melden getuigen. Of de terugtrekking het eind is van de Turkse operatie in Koerdisch gebied in het noorden van Irak, is niet bekend. Het Turkse leger begon op 14 mei aan eeri grootscheepse actie te gen rebellen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Giste ren werden nog wel sporadische schermutselingen tuss.en Turkse troepen en PKK-strijders gemeld. Volgens het Turkse leger zijn bij de militaire actie ongeveer 2500 PKK'ers omge komen en aan Turkse zijde honderd soldaten. AFP/RTR van onze redactie buitenland GRASSE - Directeur Bernard Graeff (48) van het Franse post orderbedrijf FDS is gisteren door de rechtbank in Grasse schuldig bevonden aan oplich ting van vele duizenden klan ten. In totaal werden ruim 15.000 klachten tegen hem inge diend. Het was het grootste pro ces wegens oplichting en bedrog dat ooit in Frankrijk is gehou den. Graeff kreeg twee jaar voor waardelijk, 200.000 francs boe te (bijna 70.000 gulden) en een verbod om de komende vijf jaar in de postorderbranche te wer ken. Verder moet hij aan 1382 klanten ieder 2500 francs (ruim 800 gulden) betalen. Dat is in to taal ruim een miljoen gulden. Het bedrijf is inmiddels failliet. De zaak tegen Graeff werd in november vorig jaar behandeld. Het was een opzienbarende bij eenkomst. Met gedeukte potten en pannen als bewijsmateriaal kwamen honderd veelal oudere mensen naar het Congresge bouw in de Zuid-Franse stad. De rechtbank was veel te klein om het aantal belangstellenden te bergen. Graeffs bedrijf lokte klanten met de belofte van fantastische prijzen bij wedstrijden met de bedoeling spullen te verkopen die voor het merendeel vun be labberde kwaliteit waren. De deelnemers kregen een envelop pe met de mededeling 'U heeft de hoofdprijs gewonnen! Maar de beloofde prijzen - grote reizen met dure cruiseschepen en cheques ter waarde van vele miljoenen - kwamen maar niet. Veel van de over het algemeen van een minimuminkomen le vende slachtoffers hebben daar na nog iets gekocht bij FDS om de uitkering te bespoedigen. Dikwijls kwam er iets heel an ders, bijvoorbeeld een waarde loze nietmachine. Het vooronderzoek in de oplich tingszaak duurde zeven jaar. Toen de rechtszaak begon, had den veel slachtoffers de moed allang opgegeven. Een aantal gedupeerden was overleden. De officier van justitie verweet Graeff dat hij 'rijk is geworden over de rug van arme mensen*. De voormalige postorder gigant voerde aan dat zijn slachtoffers de brieven, waar inmiddels strenge wettelijke normen voor gelden, gewoon niet goed hebben gelezen. RTR/ANP JAKARTA - Politiemannen en militairen hebben met waar schuwingsschoten en traangas de uitbraak van 575 gedetineer den uit een gevangenis in de Oost-Javaanse hoofdstad Sura baya voorkomen. AP van onze correspondent ROME - Uit een onderzoek van het Italiaanse ministerie van Schatkist naar het misbruik van sociale voor zieningen, blijkt dat de Itali aanse staat invaliditeitspen sioenen uitbetaalt aan 30.000 overleden personen. Het onderzoek volgt op de schandalen rond de 'nep-in- validen'. Vorig jaar bleek dat gemiddeld een op de drie in validen in Italië dat is dank zij een valse doktersverkla ring en 'politieke hulp'. De status van invalide, die ge middeld 18.000 gulden kost, geeft recht op een uitkering, maar vergroot ook de kans op een overheidsbaan. Het mi nisterie van de Schatkist kondigde gisteren aan dat 140.000 invaliditeitspen sioenen niet meer zullen worden uitgekeerd. Dit om dat de personen in kwestie niet hebben gereageerd op de nu verplicht gestelde, stren gere. 'herkeuring'. Sinds de staat harder optreedt tegen nep-invaliden, zijn al tien duizenden gevallen van mi raculeuze genezing gecon stateerd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5