jWindturbinepark wordt kleiner I Hobby werkplaats in Goes dakloos Bergen op Zoom wil weer meetellen Aanleg van fietspad kan weer doorgaan Gewonde bij botsing in Oud-Vossemeer Politierechter vindt fietsendiefstal zo klaar als een klontje zeeland \Woensdrecht trekt zich terug uit project Reimerswaal Week gevangenis voor heling Hulp voor straatjeugd Colombia Prijs voor hulp Derde Wereld Axelaar maakt val van vier meter Drankrijder van de weg gehaald Van Geloof tot diaken gewijd Steun voor N57 ver weg van Vrouwenpolder zaterdag 14 juni 1997 van onze verslaggever Marten de Jongh RILLAND - Het windturbine- park ten oosten van Rilland- Bath wordt kleiner dan voor zien. Het krijgt 19 in plaats van 26 molens. De inkrimping is noodzakelijk omdat Woens drecht niet verder wil meewer ken aan het project. Die gemeente streeft een andere in vulling van het gebied na. Het park in het zuidelijk deel van de Anna Mariapolder blijft nu bin nen de grenzen van Reimers waal. De gemeente werkt aan de planologische procedure die de bouw moet mogelijk maken. Initiatiefnemer DELTA Nuts bedrijven wil zo snel mogelijk met de bouw beginnen. „Liefst in 1993", grapt hoofd milieu W. J. Zweemer van DELTA „We zijn al sinds '91 in onderhande ling over het park." Of DELTA ook andere partners bij het pro ject zal betrekken staat op dit moment nog niet vast. Zeker is wel dat het park turbines krijgt met een hoogte van 65 meter. Ze 'kunnen in totaal rond cle zeven tien miljoen kilowattuur per jaar leveren. Dat is voldoende om jaarlijks ruim vijfduizend huishoudens van stroom te voorzien. Reimerswaal baant planolo gisch de weg voor het park met een nieuwe herziening van het bestemmingsplan buitenge bied. De agrarische bestemming wordt gekoppeld aan een be stemming voor het windturbi nepark. De herziening ligt tot en met woensdag 9 juli ter inzage op het gemeentehuis te Krui- ningen. Inwoners en andere be langhebbenden kunnen com mentaar leveren tijdens een inspi'aakbijeenkomst woens dag 25 juni te Rilland. De gemeenteraad van Reimers waal deed al geruime tijd gele den eenpidncipe-uitspraak. Het park voldoet aan de gestelde voorwaarden. Turbines zijn al leen welkom in een cluster. De gemeente wil geen molens ver spreid over het hele buitenge bied. Locaties nabij infrastruc turele werken verdienen de voorkeur. In het vat zit ook nog steeds een plan uit '95 voor een grensover schrijdend windmolenpark rond het havengebied van Ant werpen. Uitgangspunt destijds was een complex met een totaal vermogen van 33 megawatt. De initiatiefnemers, DELTA en het Belgische energiebedrijf Elec- trabel, lieten in Zeeland het oog vallen op het gebied ten zuiden van de Bathse Spuisluis en een stukje Zeeuws-Vlaanderen. DELTA Nutsbedrijven werkt nog steeds aan de plannen. Zweemer hulde zich vrijdag echter in stilzwijgen over de vorderingen. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Cam ping Gisterveld in Burgh- Haamstede heeft de gemeente Schouwen-Duiveland schrifte lijk verzocht een deel van het bedrijf te mogen verplaatsen. Van een verzoek om uitbreiding van het aantal staanplaatsen is volgens wethouder C. W. Veer- hoek echter geen sprake. De camping dreigt het recht van overpad te verliezen omdat de Stichting Renesse de oude weg door de Westerenban die de camping gebruikt, wil verwij deren. De stichting heeft nu be sloten de weg voorlopig te laten liggen tot de gemeente en de camping tot een vergelijk zijn gekomen. De problemen tussen de Stich ting Renesse, de gemeente en de camping leidden er enkele we ken geleden toe dat de gemeente de aanleg van het fietspad op de Kloosterweg moest stopzetten. De aanleg van het fietspad kwam in gevaar, omdat als sub sidievoorwaarde was gesteld, dat het voor de zomer klaar moest zijn. Daarom besloot de stichting 'het algemeen belang te laten prevaleren'. Secretaris/penningmeester W. Koning (links) en voorzitter J. Overbeeke: „We hebben een ruim, maar goedkoop pand nodig. We zijn een armlastige stichting." foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Hobbywerkplaats De Bevelan- den wordt binnenkort dakloos. De stich ting moet haar loods op het bedrijventer rein aan de Albert Joachimikade verlaten omdat vanaf 1 augustus de vervuilde bo dem van het perceel wordt gesaneerd. Die schoonmaakoperatie voert de provincie vervroegd uit. De hobbywerkplaats voor werklozen, vutters, arbeidsongeschikten, gepensioneerden en mensen die met zich zelf in de knoop zijn geraakt, werd door het bericht overvallen. De gemeente is nu naarstig op zoek naar een ander pand. De hobbywerkplaats kan niet veel anders doen dan de spullen tijdelijk bij de over buurman (een bedrij f in bouwmaterialen) opslaan. Er is geen huurcontract. De stichting betaalt elk jaar netjes zeshon derd gulden aan de gemeente voor het ge bruik van de loods. Voorzitter J. Over beeke wil in goed overleg met de gemeente naar een oplossing zoeken. Een ruim, maar goedkoop pand is nodig. „Wij zijn een armlastige stichting. De deelnemers betalen een tientje per maand, van de ge meente krijgen we een jaarlijkse subsidie van 1400 gulden. We kunnen zo goedkoop werken omdat de huur laag is en we vooral oud matei'iaal hergebruiken", zegt hij. Ruim betekent: een handwerkruimte, ma chinewerkplaats. opslagruimte, kantine en sanitairgroep. Zo'n tweehonderd vier kante meter luidt de voorwaarde. Het stichtingsbestuur heeft de gemeente al enkele suggesties gedaan, zoals vestiging in het Hollandsche Hoevegebied of mede gebruik van De Paardestal. Beide moge lijkheden werden afgewezen. Wethouder D. W. van de Merwe (welzijn) laat namens zijn collega Linssen weten dat de gemeen te probeext voor 1 augustus een ander on derkomen te vinden. Lukt dat niet dan wordt bezien of de hobbywerkplaats tij delijk ergens kan worden onderge bracht." MIDDELBURG - De Middelburgse politiex-echter heeft vrij dag een 28-jarige man uit Zierxkzee voor opzetheling conform de eis veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De man is drugsverslaafde en heeft een omvangrijk strafblad door ver mogensdelicten. De vex-dachte had voor 25 gulden een Adidas-jack van een ca fé-bezoeker gekocht, terwijl hij kon weten dat de jas (winkelwaarde: 179 gulden) van diefstal afkomstig was. De alarailabel was eraf geknipt en het prijskaartje hing er nog aan. De politiex-echter vond vei'der dat de man de schade van de jas aan de winkelier moet vexgoeden, Wordt de 179 gulden niet betaald, dan moet de verdachte nog vier dagen exti-a zitten. HOOFDPLAAT - Schoolkinderen in Hoofdplaat. Breskens en Biervliet houden op woensdag 18 juni een sponsorloop voor straatkinderen in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. De op brengst is bestemd voor een project van de stichting Mensen in Nood. De lokale projectleider van Mensen in Nood in Colombia, Ga briel GueiTa, heeft zelf een gewelddadig drugsverleden ach ter de mg. GueiTa geeft circa twintig kinderen van dx-ie tot achttien jaar onderdak, eten en verzorging en ziet er op toe dat de kinderen naar school gaan. Guerra is woensdag te gdst in Hoofdplaat om de sponsoractie in te leiden en uitleg te geven over het project. De start is om 10.45 uur in de gemeenschaps ruimte van basisschool De Hoge Plaat. HULST - Mevrouw R. Krijnen-Hendrikx uxt Etten-Leur kreeg vrijdag uit handen van mgr. Muskens de tweejaarlijkse Stern-prijs. Zij kreeg de prijs voor haar bedrijfsprojeet voor weduwen in Kenia. De pi-ijs, een bedrag van tienduizend gulden en een kunst werk, werd haar uitgereikt in het stadskantoor in Hulst. De Stem stelde in 1991 een prijs in voor personen of groepen in Zuid-West-Nederland die zich inzetten voor een project in de Derde Wereld. Eerder werden prijzen uitgedeeld in Breda, Et ten-Leur en Roosendaal. AXEL - Een 62-jarige Axelaar moest donderdagavond wor den opgenomen in het sti-eekziekenhuis De Honte in Terneu- zen met enkele gebroken ribben en een gebroken elleboog. De man was bij werkzaamheden aan het dak van een pand aan de Magrette uitgegleden en van een ladder gevallen. De man maakte een val van vier meter TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag hield de politie in Terneuzen een inwoner van die stad aan op de Guido Gezellestraat. De 47-jarige Terneuzenaar bleek met een alcoholpromillage van 0,6 promille in zijn bloed achter het stuur van zijn auto te zijn gekropen. Het kwam hem op een boete van 790 gulden te staan. KLOOSTERZANDE - Pastor Kees van Geloof wordt zondag in een speciale euchai*istieviering tot diaken gewijd. De wij ding door handoplegging en gebed zal worden toegediend door mgr. Muskens van Breda. De mis begint om 10.30 uur in de MaÊtinuskerk in Kloosterzande. Na de kerkdienst is er tot drie uur de tijd om de nieuwe diaken en zijn gezin te felicite ren in De Reizende Man in Kloosterzande. van onze verslaggever OUD-VOSSEMEER - Een ne gentienjarige man uit Middel - harnis is vrijdag zwaar gewond geraakt doordat hij na een aan rijding in de sloot was beland. Het ongeluk gebeurde gister ochtend bij het kruispunt Krab- benkx-eekweg/Broeksweg te Oud-Vossemeer De negentien jarige verzuimde op dit ki*uis- punt voorrang te verlenen aan een bedx-ijfswagen, bestuurd door een 33-jarige man uit Veenendaal. Beide voertuigen werden totaal vernield. Er moest een kanton nier van de provincie aan te pas komen om allerlei resten van de wagens op te ruimen. De negen tienjarige werd per ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. De man uit Veenendaal kwam met de schi'ik vrij. Eveneens op de Krabbenkreek- weg, maar dan ter hoogte van de kruising met de Rijksweg te Sint-Phxlipsland, ontstond gis tel-ochtend een aanrijding tus sen een negentienjarige auto mobilist uit Scherpenisse en een 31-jax-ige automobilist uit Poortvliet. De negentienjarige zag, ver moedelijk doordat de zon nog erg laag stond, zijn tegenligger niet toen hij vanaf de Krabben- kreekweg de Rijksweg op wilde draaien. De voexduigen raakten behooi'lijk beschadigd, maar beide bestuurders bleven onge deerd. Volgens de politie is het 'toeval' dat er gisteren op de Ki-abbenkreekweg twee onge lukken gebeurden. „Er gebeu ren daar verder niet overdreven veel ongelukken", aldus een po litiewoordvoerder. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Was de fiets nu wel of niet op een camping in Renesse gestolen? De standpun ten van de Middelburgse poli tierechter nxr. M. J. M. Klaren- beek en officier van justitie mr. C. Fetter liepen vrijdag bij de behandeling van de strafzaak van een echtpaar uit Ellemeet ver uiteen. De officier van justitie conclu deerde vrijspraak, omdat ze geen overtuigend bewijs zag. Voor de politierechter was de diefstal van de fiets zo klaar als een klontje. De 43-jarige man kreeg voor het stelen van de nieuwe fiets een boete van 750 gulden opgelegd. Zijn 30-jarige vrouw, die de fiets gebruikte, werd voor opzetheling vei'oor- deeld tot een boete van 250 gul den. Daarnaast moeten de verdach ten het slachtoffer een schade- vergoeding van 95 gulden beta len. Wat was er 3 augustus vorig jaar in Renesse gebeurd? Een vrouw had haar fiets gestald op een camping. Toen ze terug kwam was de fiets weg. Een ge tuige had een man in de buux-t van de fiets zien rondscharrelen en daarna met een busje van een schoonmaakbedrijf zien weg rijden. Via kennissen van de gedupeerde werd de fiets in El lemeet opgespoord. Het slacht offer ging een kijkje nemen. De bewoners waren niet thuis, maar haar fiets stond buiten. Het reservesleuteltje paste, zo dat ze haar eigendom terug had. Dit gebeurde met instemming van de politie. Duitse vrouw De verdachte werd aan de tand gevoeld, maar hij kwam met een heel ander verhaal opzetten. Hij zou een Duitse vrouw onderweg hebben meegenomen en ook haar fiets in de bedrijfsauto hebben geladen. Toen hij haar op de camping afzette, zou ze hard zijn weggerend. De fiets had hij vervolgens mee naar huis genomen. „Als de fiets wordt gemist, dan weten ze me wel te vinden", zo redeneerde hij. Juist dat punt vond de poli tierechter niet kloppen. ..Een eerlijke vinder gaat naar de po litie. Bovendien was er een kin derstoeltje op de fiets geplaatst en het zadel was voor zijn vrouw lager gezetDat gaf voor de po litierechter de doorslag. De ver dachten werden bij verstek ver oordeeld tot de boetes. KOUDEKERKE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere wil dat de woon- en leefbaar heid van de kernen gehand haafd blijft. Volgens wethouder L. R C. Wis se heeft het college daarom ge kozen voor een traject van de N57 zo ver mogelijk van het dorp Vrouwenpolder. De raadsfracties zijn het daar mee eens. In de zogenaamde va riant 3 van de geplande Rijks weg 57 ligt de parallelweg op de plaats van de huidige autoweg. De nieuwe rijksweg is daar naast verder van het dorp en het Foxt den Haakgebied voorzien. AW. Maris van de RPF/GPV vond het een groot vooi'deel dat er in versie 3 een ononderbroken ventweg was opgenomen. „Dat komt de verkeersveiligheid ten goede. Gevolg van deze keuze is wel dat er bij het restaurant aan de Veersedam een aantal betaal de en gratis parkeerplaatsen verdwijnen. Met inventiviteit kan daarvoor ook een oplossing gevonden worden." WD'er P. Overmeen wilde van de nood een deugd maken door de hoogte van de parallelweg te gebruiken als geluidswal. „Als die parallelweg op de hoogte van de huidige rijbaan komt, kan de nieuwe autoweg lager gelegd worden. Op die manier hebben de naaste bewoners minder last van verkeershin- der." Unaniem eens waren de com missieleden het ook over de bouw van vier windturbines op de noordelijke havendam van de Noordland Buitenhaven op het eiland Neeltje Jans. De mo lens worden 75 meter hoog. van onze verslaggever Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - A J. Linssen, wethouder economi sche zaken in Bergen op Zoom, kalkt twee cirkels op een klad je. „Kijk", zegt hij, „zó zou het eruit moeten gaan zien in de Bergse binnenstad. Twee 'win kellussen' met aan de ene kant de Grote Markt en aan de ande re kant de Parade. Daartussen in, als kloppend hart, het Zuivelpleintje. Het zou 'fun- shopping' moeten zijn in de stad, compleet met terrassen en gezelligheid. Daar moeten we met z'n allen, ondernemers, gemeente en burgers, de schou ders onder zetten. Om Bergen op Zoom als winkelstad weer op de kaart te krijgen." Het klinkt gedreven, alsof het morgen allemaal gebeui'd kan zijn. Alsof het centnim van de Max-kiezenstad in een oogwenk een complete metamorfose zal ondergaan. Om, zoals de wet houder het zegt, weer een echte 'stad met x-egio-uitstraling' te zijn in plaats van een ingesla pen dorp. Want, zo zijn velen in de stad het eens, het gaat met het centrum niet écht goed. Er is te lang niets gebeurd en de leegloop van winkels is te groot. Neem het Gouverne ment, een schitterend nieuw winkelcentrum middenin de stad. Eén zaak zit daar nog maar in en verder glanst de marmeren vloer momenteel voor niets. Nee, de realiteit ligt nog mij lenver van de schetsjes van de wethouder vexwijderd. A), het benodigde geld om de plannen door te kunnen voeren is er nog niet en B), op twee cruciale plekken in de stad botsen de plannenmakei's op torenhoge mrn-en van bezwaren. Op die twee plekken, daar moeten nu juist zaken gebeui-en waaimee de plannen vallen of staan: een pai'keergarage op het Pastor Joorenplein en sloop van het voormalige postkantoor aan het Zuivelplein. Dat Zuivel plein immei's zou het 'kloppen de hart' van de 'winkellussen' moeten worden en de parkeer garage is nodig om de binnen stad autoluw, en daarmee weer gezellig, te maken. Wachten Het is duidelijk. Linssen maakt zich zorgen over de Bergse bin nenstad. Zegt dat het allemaal veel te lang duurt voordat er iets gebeurt, dat hij al 'meer dan tien jaar zit te wachten'. Dat zou ook het grote probleem zijn: dat iedereen op iedereen wacht. Want investeerders zouden bijvoorbeeld wachten op de komst van de parkeergarage aan het Pastor Joorenplein, nu één grote open-luchtpai'keerplaats. „V &D bijvoorbeeld, die daar zit met de oudste vestiging in Ne derland. Die hebben mooie plannen liggen, maar wachten eerst de ontwikkelingen af. Lo gisch." Probleem volgens de aanvoerder van de plaatselijke 'lijst Linssen': ellenlange be- zwaarprocedui'es zouden de zaak onnodig lang vertragen en de gemeente zélf zou te traag zijn. Zijn collegawethouder G. A Janssen (VVD) spreekt dat laatste tegen. „We zijn inder daad al tien jaar bezig met de binnenstad. Maar er is ook al héél veel gebeurd", zegt hij. „Alleen zijn dat zaken die niet zo opvallen. Terwijl de grote dingen wat vertraging oplo pen. Die gaan wel dooi', maar liet duurt alleen wat langer. Dat zijn de zaken met een 'vliegwielfunctie'." Postkantoor Die zaken met die 'vliegwiel functie', daar gaat het de men sen die wat ongeduldig begin nen te worden ook om. Ook wethouder Janssen zelf, erkent hijheeft nu en dan last van die gevoelens van ongeduld. Neem het oude postkantoor, een ver vallen, kolossaal pand aan het Zuivelplein, waar alleen een rode bi'ievenbus tegen de bui tenmuur nog in functie is. „Dat pand moet gesloopt worden in onze ogen, maar ineens waren er mensen die meenden dat het een monument was. Ze hebben bij het Rijk een aanvraag inge diend en jawel, het pand ki-eeg de monumentenstatus. Toen hebben wij als gemeente weer gezegd dat het belang van de stadsontwikkeling groter is en dat ziet het Rijk dan ook weer in. En dat ligt nu allemaal weel bij de rechter. Frustrerend ja, maar we leven nu eenmaal in een democratie." Wat die procedures betreft zijn het spannende tijden voor de binnenstad. K. van Male, voor zitter van Bergse Ondernemei's Belangen (BOB) voor de mid denstand. het grootwinkelbe drijf en de horeca, zegt het met groot gevoel voor drama. „De Raad van State doet volgende maand uitspraak over de hon derden bezwai*en tegen de par keergarage - een uitspi-aak waar de hele stad z'n adem voor inhoudt." Ook Van Male is bezorgd om het centrum. Net als Linssen wijst hij op de leegstand. „On dernemers hebben gewoon geen zin meer om te investeren. Het bruist hier momenteel niet meer en het duurt allemaal veel te lang voordat er iets gebeux-t. De schuld daarvan ligt in zijn ogejn zeker niet bij de hondex-- den mensen die bezwaar heb ben aangetekend tegen de komst van een parkeex-garage op het Joorenplein. „Logisch dat die bezwaren er komen. Dat ding wordt zestien meter hoog. Dan kijken die mensen die aan het plein wonen daar hele dagen tegenaan. Het ligt aan de gemeente. Die moet veel eerder met beti'okkenen over dat soort plannen overleggen. Om er samen uit te komen. Want Bergen op Zoom is toch gewoon een prachtige stad." Op het Pastor Joorenplein ziet de Bergse wethouder Linssen liever vandaag dan morgen een par keergarage verrijzen. Het voormalige postkantoor is ook een van de heikele punten in de plannen voor stadsvernieuwing in Bergen op Zoom. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49