Eagles krijgen vleugels Geslaagde vuurdoop Seedo Paul Haarhuis goed op gras Tom Sier denkt dat hij bij Ajax in de basis komt Wielrenner ontkent handel amfetamine NEC laatste concurrent ME arresteert aanhangers Cambuur L Tom Steels is Zabel te snel af Blessure Laros valt mee IOC kan gebruik EPO opsporen Onderzoek omkoping Aalst Smulders wint op knock-out Van Poppel stopt als ploegleider Piet Schrijvers trainer bij PSV Jongmans iets beter in vorm Zwemmers Koewacht jagen op nationale titel van onze sportredactie HALLE - Paul Haarhuis is doorgedrongen tot de halve fi nale van het grastoernooi in Halle. In de kwartfinale ver sloeg hij Richey Reneberg met opvallend gemak, 6-2 6-1. De Amerikaan had een ronde eer der gewonnen van Richard Krajicek. In de halve finale speelt Haar huis vandaag (zaterdag) tegen Petr Korda. De Tsjech rekende in de kwartfinale af met Tho mas Muster. De andere halve finale gaat tussen Boris Becker en Jevgeni Kafelnikov. Op het toernooi van Queens ging Pete Sampras met 3-6 6-3 6-4 ver rassend onderuit tegen de Zweed Jonas Björkman. Sampras miste spelritme op gras. In Londen had hij in de eerste ronde een bye, in de tweede ronde een walk over omdat Brett Steven zich met darmklachten terugtrok. Sampras maakte veel onnodi ge fouten, vooral aan het net. ,.Ik heb van een paar zwakke momenten in zijn spel geprofi teerd", zei Björkman. De Zweed speelt zaterdag tegen de Australiër Mark Philippoussis. In de andere halve finale spelen de Brit Greg Rusedski en de Kroaat Goran Ivamnisevic. In Bologna zette de Braziliaan Kuerten zijn opmars voort. De winnaar van het grandslam- toernooi van Roland Garros versloeg in de kwartfinale de als tweede geplaatste Span jaard Berasategui in drie sets. ANP yan onze sportredactie JSEUWARDEN - Go Ahead iagles heeft gisteren in de vier- "~de wedstrijd voor de nacompe- itie de vierde overwinning be taald. De ploeg die als volslagen lutsider aan de race om promo- ienaar de eredivisie begon, kon iet zich gisteren in Leeuwarden egen Cambuur permitteren om iflink aan het doelsaldo te scha ven. De Deventer ploeg won met naar liefst 4-0. Slechts NEC van een terugkeer van de Go Ahead Eagles naar de eredivisie nog verhinderen. LEEUWARDEN - Cambuur- supporters hebben tijdens de wedstrijd tegen Go Ahead Eag les voor problemen gezorgd. De mobiele eenheid heeft tien fans aangehouden omdat ze niet bij de hoofdingang van het stadion wilden weggaan. Direct nadat de Eagles hadden jescoord verlieten de suppor- ers het stadion. Via de hoofdin- ;ang wilden ze het stadion weer i, Ze wilden het bestuur spre ien. Het bestuur weigerde dat lenschakelde de politie in. ANP In de eerste helft had Cambuur - zonder de geschorste Roy Hen- driksen - het beste van het spel. Berghuis verscheen al na 16 se conden voor doelman Scheut- jens, maar de oud-international faalde. Zoals ook grote kansen niet waren besteed aan Van der Laan en Marbus, de andere im port-Friezen in de aanval van Cambuur. Go Ahead Eagles was blij met de 0-0 halverwege. Opgespaard De ploeg bleek vervolgens alle energie te hebben opgespaard voor de tweede helft. Kort na de rust zette Sikora de bezoekers op voorsprong. Hij onderschep te een terugspeelbal van Keizer. Binnen een kwartier beslisten Tammer en Rorije vervolgens de wedstrijd. Tammer zorgde met zijn tweede doelpunt voor de eindstand van 4-0 en kon ver volgens worden gewisseld. Go Ahead Eagles werkte met de ruime zege goed aan het doelsal do, dat in het duel met NEC mo gelijk een beslissende rol zal spelen. Beide clubs ontmoeten elkaar woensdag in Nijmegen. Eerst speelt NEC nog thuis te gen WV, zaterdag. Cambuur - Go Ahead Eagles 0-4 (0- 0). 46. Sikora 0-1, 56. Tammer 0-2, 61. Rorije 0-3, 77. Tammer 0-4. Scheidsrechter: Wegereef. Aantal toeschouwers: 5000. Gele kaart: Rorije, Peelen (Go Ahead Eagles). ANP Jens Heppner won gisteren de vijfde etappe van de Dauphiné Liberé. foto Patrick Kovarik/EPA van onze sportredactie BERTRANGE - Uiteindelijk stonden de vier avonturiers met lege handen. Danny Nelissen, de Australiër Henk Vogels, Laurent Roux en Da vid Moncoutie (beiden Frankrijk) bepaalden bijna 140 kilometer het beeld van de tweede etappe in de Ronde van Luxemburg. Bij het ver delen van de prijzen ontbrak het viertal echter op appèl na 197 kilometer koers tussen Dude- lange en Bertrange. De Belg Tom Steels eiste de hoofdprijs op. Hij verijdelde dat de Duitser Erik Zabel, die de lei derstrui behield, de tweede dag op rij zegevier de. Tourwinnaar Bjame Riis finishte als derde. Max van Heeswijk eindigde op de vierde plaats. Al na de tweede tussensprint in Mondorf-les- Bains, na iets meer dan vijftig kilometer wed- strijdwas het kwartet op pad gegaan. Na 100 ki lometer koers was de voorsprong opgelopen tot ruim zes minuten. Aan de samenwerking in het kopgroepje lag het niet dat het verschil bij de eerste van de twee doorkomsten in Bertrange was gezakt tot 3.30. Tegen het geweld van de andere ploegen was het dappere viertal niet opgewassen, al bleven Roux en Vogels tot de laatste kilometer uit handen van het op hol geslagen peloton. Nelissen en Moncoutie hadden al eerder gecapituleerd. In de eerste van de twee lokale omlopen van negen tien kilometer rond de aankomstplaats. Steels boekte in Bertrange zijn zesde zege van het seizoen. De Belgische snelheidsduivel stond al drie maanden droog. De laatste overwinning dateerde van 16 maart tijdens Parijs-Nice. Heppner De Duitser Jens Heppner won gisteren de vijfde etappe van de Dauphiné. De rit ging over 169 km van Cavaillon naar Digne-les-Bains. De Rus Vjatsjeslav Ekimov blijft leider in het algemeen klassement. Heppner reed 20 km voorde finish tijdens de be klimming van de col de Corobin weg van zijn Spaanse medevluchter Javier Pascal. Bij de fi nish had hij een voorsprong van 50 seconden op de Spanjaard. Het peloton kwam na ruim 1 mi nuut over de meet. De Fransman Christophe Moreau won de massasprint. Erik Dekker ein digde als vijfde, Michael Boogerd als vijftiende. In het algemeen klassement deden zich geen grote verschuivingen voor. Ekimov heeft een voorsprong op de Spanjaard Olano van 49 se conden. De Zwitser Meier is derde op bijna 2 mi nuten. Boogerd is de beste Nederlander. Hij staat zesde. ANP BREDA - Marcel Laros heeft de moed nog niet opgegeven zich te plaatsen voor de WK atletiek in augustus in Athene. De Bredase atleet raakte dinsdagavond tijdens de 3000 meter steeple in Bratislava geblesseerd aan de rechterknie. Hij kwam hard in aanraking met een hindernisbalk. Bij nader on derzoek blijkt de verwonding mee te vallen. „Als alles goed gaat hoop ik in juli nog drie wedstrijden te lopen. Ik heb de moed nog niet opgegeven om me te plaatsen voor de WK in Athene", aldus Laros. De lichttijd voor die titelstrijd is be paald op 8.22,00. ANP RIJSWIJK - Het Internationaal Olympisch Comité meent een probaat middel te hebben gevonden om het gebruik van ery- thropoietine (EPO) terug te dringen. De doorbraak in het on derzoek naar het doping-middel is vooralsnog theoretisch. Met de uitvoering in de praktijk wacht het IOC tot alle juridi sche aspecten bekend zijn. Jacques Rogge, voorzitter van de federatie van Europese olympische comités, maakte de vor deringen bekend in de Belgische krant Het Nieuwsblad. „Me disch is EPO perfect opspoorbaar, we moeten ons enkel juri disch nog beter indekken", aldus de chirurg uit Gent. Voor de Olympische Spelen in 2000 in Sydney is de strijd tegen EPO gewonnen, zo voorspelt hij„Dan is de deur voor EPO-gebrui- kers gesloten." Ook het groeihormoon HGH, dat als alterna tief voor anabole steroiden wordt beschouwd, heeft volgens het IOC de langste tijd van vrijheid gehad. ANP AALST - Eendracht Aalst dreigt uit de hoogste Belgische voetbalklasse te moeten verdwijnen. De club zou betrokken zijn bij een omkoopschandaal. Bij vijf competitiewedstrijden zou de uitslag niet op een eerlijke manier tot stand zijn geko men. Dinsdag beslist de Belgische voetbalbond (KBVB) over mogelijke degradatie. Aalst was eind maart een regelrechte degradatiekandidaat Maar in de laatste wedstrijden ver gaarde de ploeg veel punten. De ploeg won vier wedstrijden en speelde tweemaal gelijk. In de daaraan voorgaande 28 wedstrijden werd slechts vier keer gewonnen. De KB VB zegt aanwijzingen te hebben dat er gesjoemeld is met wedstrijden. Tegenstanders zouden zijn omgekocht. Behalve degradatie krijgt Aalst waarschijnlijk ook nog een boete van bijna een ton. Manager Patrick Orlans, die ooit nog bij Hoek voetbalde, wacht een schorsing. ANP/S1D ESSEN - Halfzwaargewicht Eddy Smulders heeft tijdens een boksgala in het Duitse Essen gewonnen van Clifford Nellon. De Amerikaan ging één seconde voor het verstrijken van de eerste ronde knock-out. Smulders bokste zijn 35e profpartij. Aanvankelijk was de 38-jarige Amerikaan Wayne Hankins als tegenstander gepresenteerd, later werd de naam van diens landgenoot Shayne Davis genoemd. Uiteindelijk bleek Nel lon met Smulders in de ring te stappen. ANP POPPEL - Jean-Paul van Poppel beëindigt zij n werkzaamhe den als assistent-ploegleider bij de wielerformatie Tegel To ko. De oud-prof acht verdere samenwerking met ploegïeider- /manager Leo van Etten niet haalbaar. Mede door de aanwezigheid van de voormalige sprinter haal de VanEtten de nieuwe sponsor Tegel Toko binnen. Demenin- gen van ploegleiders over de begeleiding van een wielerploeg bleken te ver uiteen te lopen. Van Poppel heeft toegezegd tot en met de nationale kampioenschappen actief te blijven. Daarna wil hij zich op de totstandkoming van een eigen ploeg richten. ANP /an onze sportredactie V0LE ND AM - De telefoon rin- fkelt onophoudelijk in huize Sier. Tijd om een normaal ge- prek te voeren is er nauwelijks. 3enuchterheid van de introver te Volendammer wordt op de iproef gesteld, wars als hij is van joverdadige publiciteit. Tom Sier wil niet worden geleefd. Als jiiju moeder dan ook de camera ploeg van RTL4 binnenlaat en oonlief nog aan de telefoon zit, ivalt de nieuwe Ajacied die voor llde komende vijf seizoenen een ontract heeft even uit zijn rol. Echt bevatten kan hij het ook og niet; daar is de tijd ook te kort voor geweest. Dat de came- aploeg zo over de vloer loopt, loeit hij als een inbreuk op zijn privacy. Hij wil het graag kort houden. Sier wil iedereen vrien- EINDHOVEN - Piet Schrijvers (51) treedt met ingang van het nieuwe seizoen in dienst bij PSV. De ex-international gaat de keepers trainen. Hij volgt in die functie Jan Formannoy, die materiaalman wordt, op. Schrijvers tekende bij de lands kampioen een contract voor één seizoen. Hij krijgt vijf doelman nen onder zijn hoede: de onlangs aangetrokken Duitser Georg Koch, Ronald Waterreus, Jan- Willem van Ede en de talenten Wilburt Need en Theo van den ?ungen. De „Beer van de Meer", later „Bolle van Zwolle" en lek van PEC" was in de afge lopen jaren trainer van AZ, TOP Oss, FC Zwolle en het Arubaan se Dakota. ANP Neurenberg - steiia Jong- aians is bij atletiekwedstrijden ia Neurenberg als zesde geëin digd op de 800 meter. De Noot- dorpse liep een tijd van 2.01,55. Eetitia Vriesde werd derde in 1.59,67. De afstand werd ge ronnen door de Tsjechische Eoedmilla Formanova in 1-58,70. Jongmans was dit sei zoen nog niet sneller geweest. aivp delijk te woord staan, maar de belangstelling overvalt hem nu een beetje. Zo langzaam als de onderhan delingen op gang kwamen, zo snel ging het in de afgelopen da gen. Sier werd zo langzamer hand gek van de vragen omtrent de eventuele interesse van de Amsterdamse club. „Iedereen dacht dat de zaak al lang be klonken was, maar zo lag het niet." Afgelopen dinsdag kwam Hee renveen-voorzitter Riemer van der Velde met de mededeling dat hij de avond daarvoor was rond gekomen met Ajax. Gistermor gen kwam de speler persoonlijk tot een akkoord met de Amster damse club. „Van der Velde wil de er alles aan doen om mij voor Heereenveen te behouden. Hij vroeg daarom een hoge trans fersom, eigenlijk buiten norma le proporties. Het is tekenend dat Ajax ook financieel zo ver wilde gaan. Daarom ga ik ervan uit dat ik in de basis start. Maar zoiets moet ik uiteraard wel zelf afdwingen." Het contract van Tom Sier bij Heerenveen zou nog een jaar doorlopen. Van der Velde trachtte in december vorig jaar Sier voor nog eens drieënhalf jaar vast te leggen. Sier ging echter niet op dat voorstel in. Hij hoopte op de zogeheten klapper. Enige weken geleden kwam de belangstelling voor hem op gang. Engelse clubs, Notting ham Forest en Aston Villa, en Ajax, die in hem een opvolger zag van de naar AC Milan ver trekkende Bogarde. Sier is voor Ajax na Oliseh, Le- dezma, Mc Carthy, Sibon en Gorré de zesde aankoop van dit seizoen. Tijdens het gesprek met Arie van Os en Maarten Olden- hof werd hem duidelijk dat hij op voorspraak van zowel Olsen, als diens voorganger Louis van Gaal is aangetrokken. „Ik hoor de zelfs dat de gebroeders De Boer er ook voorstander van waren. Ach, het is op zijn Volen- dams gezegd een 'gekkenhuis'. Een jongensdroom komt uit, hè. Ik geloof niet dat Ajax magere jaren tegemoet gaat nu Van Gaal weg is. Ajax blijft Ajax. En met Van der Sar, Blind. De Boei en Litmanen blijven de spelers uit de as van het elftal gehand haafd en dat is een belangrijk gegeven." GPD foto Eric Brinkhorst Steven Seedo in actie tijdens zijn eerste interland voor het Nederlands zaalvoetbalteam. Middelburger vervult plicht met sober debuut in Oranje van onze verslaggever Gerard Borgman ALMELO - Het Nederlands zaalvoetbalteam heeft de wonden gelikt na de onthut send zwakke achtste plaats op het WK van enkele maanden geleden. Nico Spreij, de nieu we bondscoach, heeft de te genaanval op de wereldtop ingezet. Gisteravond, op de openingsdag van het vierlan- dentoernooi in Almelo, had het eerste kneedwerk van de nieuwe leidsman plaats. Spreij testte een handvol de butanten, in de na strafschop pen gewonnen krachtmeting met Belgie. Steven Seedo, de 24-jarige Middelburger, was een van de nieuwe gezichten. „Het gaf een kick om in het shirt van Oranje te lopen." Het vierlandentoernooi is de eerste aangelegenheid, waar bij Nico Spreij met zijn assis tent Vic Hermans werkt aan de toekomst van Oranje. In het begin van 1997 heeft de eind ronde van het Europese kam pioenschap plaats, de kwalifi catiereeks begint enkele maanden eerder. Tot die tijd is het kneden, metselen en bijs lijpen geblazen. Zoals gister avond in Almelo. „Een mooie gelegenheid om nieuwe talen ten eens aan het werk te zien", vond Spreij. Met Hermans heeft hij een lijstje samenge steld, met daarop de namen van 25 zaalvoetballers die voor de uiteindelijke EK-se- lectie in aanmerking komen. Steven Seedo is een van hen. Bij zijn debuut in Oranje moest Seedo het met een klein kwartiertje doen van de veer tig minuten zuivere speeltijd. „Ik wil dit weekeinde alle jon gens aan het werk zien", had Spreij al voor het treffen de buurlanden aangegeven dat alle tien veldspelers op speel tijd konden rekenen. Verdedigend gedisciplineerd, oogde soms wat nerveus, maar Seedo speelde in ieder geval een degelijke wedstrijd zonder opvallende fouten. „Dat was vooraf ook mijn doel. Sober spelen." Seedo was zelfs nog een keer dicht bij zijn eerste interlanddoelpunt, maar de Belgische sluitpost graaide een voorzet van Roland Her- togh op de doellijn voor de voeten van de vrijstaande See do weg. Bij afwezigheid van Edwin Grunholz, de vedette van Oranje speelt met Den Haag op het veld in de nacompetitie, was John de Bever uiteraard de grote man aan Nederlandse zijde. Twee bovenaardse inge vingen van de flamboyante nummer tien tilden Oranje voor de pauze langs de Rode Duivels (2-1), maar er moesten strafschoppen aan te pas ko men om een beslissing te force ren. Zo kwam Nederland in de finale van het evenement. Vanavond is Spanje, dat Rus land in een veegpartij met 6-2 afdroogde, de tegenstander. van onze sportredactie MIDDELBURG - Een 33-jarige amateurwielrenner uit Sint- Willebrord stond gisteren te recht voor de rechtbank van Middelburg. De Brabander werd beschuldigd van handel in amfetamine, doping waarnaar in wielerkringen regelmatig ge grepen wordt. Het bekendste voorbeeld is dat van Johan van de Velde, de gelouterde prof die door zijn verslaving aan amfe tamine tot de bedelstaf raakte. De 33-jarige Willebrorder ont kende gisteren tegenover de po litierechter niet zelf van de am fetamine gesnoept te hebben: „Het spul werd in de kleedruim te uitgedeeld. Ik dacht: laat me het ook eens proberen. Ik zou over twee maanden toch stop pen met wielrennen." Het bleek echter het begin te zijn van een hardnekkige verslaving. „Ik kreeg er een kick van, maar ik ging er niet harder van rijden. Integendeel. Ik stapte tijdens de koers af", vertelde hij. De man zei zich dagelijks met het spul ingespoten te hebben. De ex-wielrenner moest voor de politierechter verschijnen, om dat hij op 29 maart dit jaar tij dens een deal met een Belg op rijksweg A 58 bij Rilland dooi de politie werd aangehouden. In zijn auto werden twintig flesjes met amfetamine gevonden. Ook werd een wapen aangetroffen. Dat wekte de nieuwsgierigheid van politierechter mr. M.J.M. Klarenbeek, die stelde dat een wapen vaak door dealers wordt aangeschaft. Hij vroeg zich dan ook af of hij niet handelde in de amfetamine, want een eenvoudig rekensom metje leerde hem dat de ver dachte 500 gulden aan amfeta mine per week kocht. Dat gaf hij ook toe, ondanks het feit dat hij met zijn gezin van een uitkering moest leven. „Ik kluste bij als schilder. Ook mijn spaarcenten zijn er aan op gegaan. Ik heb best goed ver diend met wielrennen, maar nu heb ik niets meer", zei de man, die volhield niet in amfetamine gehandeld te hebben. Inmiddels is hij met een afkickprogramma gestart. Mr Klarenbeek deed nog geen uitspraak in de zaak. Hij vond dat er eerst maar eens een re- classeringsrapport moest ko men. De zaak werd daarom aan gehouden. van onze sportredactie VLISSINGEN - Het nationale langebaan zwemseizoen begint morgen, zondag, met de twee ki lometer lange-wedstrijd in het recreatiegebied Spaarnwoude. De KNZB heeft echter besloten om het begrip langebaanwed- strijden te veranderen in 'open water-wedstrijden'. Volgens de bond past dit beter in het inter nationale zwemmen en geeft het duidelijkheid ten aanzien van de lokatie waar deze wedstrij den worden gehouden. Ook voor de Zeeuwse clubs is de wedstrijd in Spaarnwoude het begin van het seizoen. Koe wacht, De Schelde, De Storm vogel en enkele leden van Scheldestroom hebben zich in geschreven. Koewacht gaat zich weer volledig richten op het on derdeel schoolslag. Trainer José van den Berghe is niet helemaal gerust op een goede afloop. „We gaan wel weer proberen het clubkampioenschap van Ne derland te behalen, maar de concurrentie wordt steeds gro ter. In elk geval is de schoolslag- ploeg van ons in Spaarnwoude op volle sterkte." Het ziet er wel naar uit dat Koewacht het op het onderdeel vrije slag bij de mannen een veer zal moeten la ten. Amo van den Berghe, Zeeuws langebaanzwemmer nummer één, loopt met de ge dachte rond te stoppen. Bij De Schelde wordt ook steeds meer aandacht besteed aan het openwater-zwemmen. De club organiseert sinds twee jaar een internationale wedstrijd in de Otheense kreek. Op zondag 23 juni staat de derde editie op de internationale kalender. De Stormvogel gaat met twaalf le den naar Spaarnwoude. Bij Scheldestroom wordt Thijs Salomé de grote favoriet voor de Zeelandbeker. Het hoogtepunt van het Zeeuwse en Nederlands openwater-seizoen vindt plaats in Sluis. Daar worden, in het eerste weekeinde van juli, de Open Nederlandse kampioen schap op langebaan- en mara- thonzwemmen gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45