Tweede leven voor oude kopieermachines PZC Digitale nieuwtjes verspreiden als hobby Herfabricage apparatuur in Schotland Veel gratis periodieken op Internet Terneuzen op Internet wetenschap en techniek 40 wetenswaard Schedel-operatie al voor Christus Jos Chrispijn computertaal zaterdag 14 juni 1997 Over enkele jaren moeten fabrikanten en leveranciers van buiten- en witgoed en kantoorapparatuur oude, afgedankte machines terugnemen en milieuvriendelijk verwerken. Kopieermachine-fabrikant Canon gaat nog verder: die geeft oude copiers een tweede leven. Het is een wat merkwaardig ge zicht in die supermoderne fa briek in Glenrothes in Schotland. Honderden fotokopieermachines staan samengepakt in een hoek van de ruimte. Wat schots en scheef door elkaar, met de papier bakken er provisorisch met tape bovenop geplakt. Bij sommige ontbreekt de bovenklep, of een deurtje hangt er wat scheef bij. Op veel machines zitten lelijke recla mestickers geplakt en het stemmi ge grijs van de behuizing is meest al veranderd in een onbestemde, vergeelde kleur. Je hoeft er niet lang naar te kijken om te weten: deze machines zijn oud, afge dankt, afgeschreven. Maar voor deze apparaten is het werkzame leven nog niet ten ein de. Er is geen schroothoop in het verschiet. De toverspreuk die hen straks opnieuw tot leven zal wek ken luidt 'kyosei'; het motto dat Canon, de Japanse fabrikant van camera's, micro-electronic aprin ters en copiers, al jaren in het vaandel voert. 'Kyosei' wil zoiets zeggen als: samen leven en werken in harmonie met de omgeving. De zorg voor het milieu speelt in die filosofie een belangrijke rol. Filosofie Vooruitlopend op de eisen die straks van overheidswege aan hen worden gesteld, hebben veel fa brikanten al programma's ont wikkeld voor het terughalen en demonteren van machines, waar na sommige materialen door mid del van recycling opnieuw worden gebruikt. In de filosofie van Canon is dat echter niet voldoende. Als zo'n oud apparaat kan worden hersteld en opnieuw ingezet voor de taak waar het oorspronkelijk voor was bedoeld, dan is dat nóg beter voor het milieu. En dat is dan ook precies wat hier in de Canon-fabriek in Glenrothes gebeurt. Enkele duizenden afge schreven kopieermachines per jaar krijgen hier een tweede leven. In de Canon-fabriek in Glenrothes krijgen enkele duizenden afgeschreven kopieermachines per jaar een tweede leven. Ze worden geherfabriceerd. Ze worden geherfabriceerd. Die herfabricage is een proces dat veel meer omvat dan een simpele repa ratie, waarmee zo'n apparaat nog een jaartje of zo mee zou kunnen. De bedoeling is namelijk dat dat tweede leven minstens net zo lang duurt als het eerste dat de machine ooit had. Herfabricage De grote kantoor-kopieermachi nes die in de Schotse 'herfabriek' zo'n behandeling ondergaan, zijn afkomstig uit heel Europa. Meest al hebben ze dan al een gebruiks duur van vijf of zes jaar achter de rug. Niet al die ingeruilde machi nes zijn geschikt om opnieuw te worden gebruikt. Van elke zes ma chines die in Glenrothes binnen komen, wordt er gemiddeld één daadwerkelijk afgeschreven en gedemonteerd. Alle andere zijn nog prima geschikt om te worden geherfabriceerd. De reïncarnatie begint met de to tale ontmanteling. Alle machines worden van hun kunststof kast ontdaan. De kast-onderdelen gaan naar een aparte afdeling, waar ze gereinigd en opnieuw ge spoten worden. Het opengelegde inwendige van de kopieermachi nes wordt ondertussen flink onder handen genomen. Alle onderdelen die met het papier in aanraking komen - de drum, de transportrol len, het tonersysteem enzovoort - worden vervangen door nieuwe exemplaren. Toch blijft er nog ge noeg van de oorspronkelijke ma chine over, want tachtig procent van de componenten kan worden hergebruikt. Wel moeten alle af stellingen worden nagelopen en veel controles op de werking uit gevoerd. Zijn de laatste tests eenmaal ge daan en is de kale machine voor zien van een weer als nieuw ruikende kast, dan is de geherfa- briceerde kopieermachine klaar voor zijn tweede leven. Canon ver koopt de apparaten met dezelfde fabrieksgarantie die nieuwe exemplaren kr ij gen Het complex in Schotland, dat vo rige maand officieel werd geopend door de president van Canon Inc., Fujio Mitarai, is al enkele jaren in bedrijf. Al vanaf 1993 wordt hier aan dat herfabricageproces ge werkt, zij het dat de schaal waarop dat gebeurt inmiddels flink is toe genomen. Al eerder werd in een Canon-fabriek in Virginia in de Verenigde Staten op bescheiden wijze begonnen met het opnieuw gebruiksklaar maken van oude kopieerapparaten. Mitarai noemt het geschikt maken voor herge bruik van oude machines een van de belangrijkste activiteiten van Canon in Glenrothes. ,,We lopen graag vooruit op de milieuwetge ving die, naar wij verwachten, de fabrikanten van elektronische ap paratuur zal dwingen om hun ver antwoordelijkheid te nemen voor het inzamelen en hergebruiken van producten die de klanten niet langer nodig hebben. Volgens ons is het alleen maar verstandig om dergelijke apparaten op deze ma nier een nieuw leven te geven". Canon is zeker niet de enige fabri kant van kopieermachines die ou de apparatuur geschikt maakt voor hergebruik. Ook een bedrijf als Rank Xerox hanteert een soortgelijk systeem. In de komen de jaren zullen steeds meel fabrikanten en leveranciers van kantoorapparatuur worden ge confronteerd met de vraag wat er met hun oude, afgeschreven pro ducten moet gebeuren. De meeste landen hebben plannen om de af valstroom die door dergelijke ap paratuur wordt veroorzaakt, ste vig aan banden te leggen. Besluit In Nederland wordt over enkele jaren het besluit Wit- en Bruin goed van- kracht. Dat voorschrift, waarvan het concept binnenkort naar de Raad van State wordt ge stuurd, regelt de terugnameplicht van alle elektronische huishoude lijke en kantoorapparaten. Het gaat daarbij om koffiezetappara ten, stofzuigers, koelkasten, maar ook computers, kopieerappara ten, faxen enzovoort. Elk jaar worden zo'n negen miljoen van die apparaten afgedankt. Bij de ver branding van dat afval komen al lerlei gevaarlijke stoffen vrij, zo als zware metalen, asbest en pcb's. Dat mag dus in de toekomst niet meer. Volgens Marguerite Ruys van de Vifka, de belangenvereniging voor bedrijven in de kantoor-, informa tie- en communicatietechnologie, hebben veel bedrijven in de bran che al voorbereidingen getroffen voor het terugnemen van oude ap paratuur, of ze zijn er op zijn minst over aan het nadenken. De Vifka heeft inmiddels afspraken ge maakt met enkele gespecialiseer de verwerkingsbedrijven, die in staat zijn om oude apparatuur op verantwoorde wijze te demonte ren en de materialen te recyclen. Over enkele weken zal de vereni ging aan haar leden een concreet plan voorleggen voor het verwer ken van de afgeschreven machines bij die bedrijven. Handwerk Een van die bedrijven is Mirec bv in Eindhoven, die al enkele jaren actief is op het gebied van de de montage en recycling van bruin goed en kantoorapparatuur. Bus- siness developer J.N. Zwart van Mirec zegt dat zijn bedrijf heel goed in staat is om de stroom aan afgedankte apparatuur die er in de komende jaren aan zit te ko men, te verwerken. „Daar moeten we dan vermoedelijk wel extra mensen voor aantrekken, want er komt vrij veel handwerk aan te pas. Je moet alles eerst door je handen laten gaan omdat je aller lei gevaarlijke stoffen uit die ap paratuur moet halen". Hoewel dat in feite direct zijn han del beinvloedt, denkt Zwart dat het erg goed is als fabrikanten van apparatuur him afgedankte spul len eerst geschikt maken voor her gebruik. Hij denkt dat dat in de komende jaren ook op steeds gro tere schaal zal gebeuren. Als her gebruik niet meer mogelijk is, dan is het recyclen echter een uitste kend alternatief. Paul Houkes In de schedel van een ongeveer 50-jarige man die rond vijfdui zend jaar voor Christus in de Elzas heeft gewoond, hebben Duitse en Franse onderzoekers duidelijke sporen van schedelboringen ge vonden. De schedel van de man was september vorig jaar op een begraafplaats uit het stenen tijd perk in de buurt van Ensisheim ge vonden. Volgens de onderzoekers vor men de duidelijk zichtbare uithollingen in de schedel het vroegste, ondubbelzinnige bewijs van schedelboringen, nu zo'n ze venduizend jaar geleden uitge voerd. De uithollingen zijn huns inziens niet het gevolg van een in fectie, kanker, een schedelbreuk of van diervraat na de dood van de man. Overigens was niet te achter halen waarom deze man twee schedelboringen had ondergaan. De patiënt moet de operatie jaren hebben overleefd. Een knap staal tje van geneeskunde, bron: Nature 22 mei, pag. 360. (GPD) Heldere sterren aan juni-hemel In juni blijft het in feite de hele nacht schemeren, maar bij hel der weer staan er rond midder nacht toch heel wat heldere ster ren aan de hemel. Rond het zenit (het punt recht boven ons hoofd) zien we Arcturus en Wega en - la ger aan de hemel - Antares in het zuiden, Spica in het zuidwesten, Regulus in het westen, Castor, Pol lux en Capella in het noordwesten en Deneb en Altair in het oosten. Van de minder opvallende ster renbeelden noemen we Hercu les, niet zo helder, maar wel heel mooi en wel heel groot, het op vier na grootste zelfs. En te vinden tus sen de veel helderder, reeds ge noemde sterren Arcturus en Wega Genoemd naar de beroemde my thologische held is Hercules een van de oudst bekende sterrenbeel den. In het hart van het sterren beeld, dat op oude kaarten werd afgebeeld als een man die gezeten op één knie met een knots zwaai de, valtheelprozaïscheenlimona- deglas te herkennen. Hercules vertoont zich ondersteboven aan de hemel. Zijn hoofd ligt in het zuiden van het sterrenbeeld en wordt gemarkeerd door de ster Al pha Herculis, of Ras Algethi, wat Arabisch is voor 'hoofd van de knieier'. Alpha is een van de grootst bekende sterren; hij straalt meer dan duizend keer zo veel licht uit als onze zon en hij heeft een diameter die vijfhonderd keer zo groot is.(GPD) Het is opvallend hoeveel In ter- net-gebruikers met elkaar delen. Ze wisselen informatie uit over allerlei zaken die met de computer te maken hebben. Ze waarschuwen elkaar als er weer een nieuw virus opduikt. Ze tip pen elkaar over interessante In ternetpagina's en ze wisselen plaatjes, muziek, foto's en illu straties uit. Sommigen, zoals Jos Chrispijn uit Koudekerke gaan nog een stapje verder. Ze verzamelen als hobby informatie afkomstig van allerlei bronnen, redigeren dat enigszins en versturen het vervol gens via de computer naar men sen die in deze informatie geïnte resseerd zijn. Hij begon in 1987 met een zogenaamd bulletin board, waarop computeraars met een modem konden inbellen. Op hoogtijdagen had hij een respons van 40 tot 50 bellers per dag. Sinds de komst van Internet heeft hij zijn werkterrein wat verlegd. Overigens bestaat het bulletin board nog steeds. Chrispijn: „Het is de kick dat je eigen creatie wordt gebruikt door andere mensen. Verder vind ik het ook gewoon leuk als alles werkt, zoals ik het heb bedacht." Een van de redenen waarom Chrispijn allerlei informatie via de compu ter verspreid is het feit dat hij ooit zelf ook met 0,0 begon, zoals hij het uitdrukt. „Ik moest er zelf maar achter zien te komen door bijvoorbeeld veel te lezen. Soms kreeg je eens een aanwijzing of tip van iemand anders en dan was je daar hartstikke blij mee. Je leerde door vallen en opstaan. Vanuit die gedachte leek het me aardig informatie te verspreiden. Ik bedenk het niet allemaal zelf, ik zoek het op, bijvoorbeeld op Internet, of ik krijg het ook weer van iemand anders toegespeeld." Een paar weken geleden begon Chrispijn met zijn nieuwsberich ten op Internet en ondertussen hebben zich al ruim 350 mensen aangemeld die de berichten gra tis toegestuurd willen krijgenHij verstuurt ze in de vorm van email-berichten, dus de abon nees krijgen soms dagelijks een handvol berichten. Met die opzet verschilt de aanpak van Chris pijn van de elektronische kran ten, de zogenaamde e-zines, die eveneens gratis via e-mail ver spreid worden. Geïnteresseerden kunnen Chrispijns e-mail adres listserv@alltime.xs4all.nl een be- Jos Chrispijn: „Het is de kick dat je eigen creatie wordt gebruikt door andere mensen." foto Dirk-Jan Gjeltema richt sturen waarin in ieder geval moet staan: subscribe zldnews. Dan weten ze zich vervolgens verzekerd van een regelmatige stroom interessante berichten. En heus niet allemaal over com puters. Zo was er onlangs een bericht met allerlei wetenswaar digheden over natuurverschijn selen. En wat recenter had de 42- jarige Chrispijn informatie over allerlei films bijeen gesprokkeld. Overigens wijst hij er wel op dat hij de betrouwbaarheid van de informatie niet zelf controleert. De lezer moet zich dus wel reali seren dat de bewuste informatie ook maar ergens van het wereld wijde web, of soms uit een Belgi sche krant is opgepikt. Wat. hem ook veel plezier doet is het feit dat hij zijn diensten draaiend weet te houden met be trekkelijk eenvoudige middelen. „Dat is ook een beetje de uitda ging. Proberen alles met touwtjes aan elkaar te knopen. Ik draai nog steeds met een oude XT-com- puter. Ondertussen heb ik in to taal wel vijf computers met elk een eigen toepassing, maar het is in principe allemaal behoorlijk eenvoudig. Dat geldt overigens voor anderen ook. Je hoeft niet over allerlei flitsende apparatuur te beschikken. Ik kan mensen met een 386-computer gewoon voor zien van e-mail faciliteiten. Ze krijgen dan een eigen e-mail adres en kunnen over heel de we reld berichten verzenden en ont vangen en ze kunnen nieuws groepen lezen," Zoals iedere hobby kost ook die van Chrispijn heel wat tijd. Hij heeft er thuis een deel van de zol der voor ingeruimd en daar is hij dagelijks toch wel zo'n drie uur per dag te vinden. En wat de toe komst betreft: „Ik zou eigenlijk graag met wat geavanceerdere hardware werken. En misschien later in het jaar inspelen op de mogelijkheden die Internet en e- mail via de kabel in Zeeland kun nen bieden. Zo blijft het interes sant." René Schrier Over de meest uiteenlopende on derwerpen worden tegenwoor dig op Internet zogenaamde E-zi- nes ook wel elektronische kranten verspreid. Geïnteresseerden kun nen zich gratis op dergelijke be richten abonneren. Het is wel zaak een beetje selectief te werk te gaan. Het risico bestaat dat de postbus van de computer binnen de kortste keren uitpuilt van de berichten. Verder is het van belang goed te onthouden - bijvoorbeeld ergens in de computer opslaan - hoe het abonnement van de e-zine beëin digd kan worden. Een greep uit het aanbod: Rock-E-Zine; http://www.tip- .nl/users/rockezine, alles over rock metal muziek met: interviews, re leases, album demo reviews enz. Een elektronisch blad over huis en tuin. Er zijn twee afdelingen, 'bin nen' en 'buiten'. 'Binnen' is van al les te vinden over antiek, kunst, boeken, film en dergelijke. 'Buiten' vind je zaken zoals omgeving, plan ten, techniek, ontwerp en onder houd. http://www.digmagazine- .com I-Nieuws: het Vlaamse startpunt voor een dagelijkse tocht op inter net met steeds onder meer websites, 5 moppen, 1 windows 95 tip, aan kondigingen van websites van abonnees en wekelijks: Cursus Ja vaScript, Shareware bespreking en Cheats van games. Een gratis abonnement kan aange vraagd worden door een e-mailtje te sturen naar inieuws@boomer. digibel.be met in het tekstveld (body): Subscribe I-Nieuws Kleintje Muurkrant: http: //www- stelling.nl/kleintje en e-mail via kleintje@stelling.nl Het is een maandelijkse publicatie met aan dacht voor politieke en culturele gebeurtenissen en artikelen over zaken als new age, nationalisme, natuur en milieu, georganiseerde misdaad, veiligheidsdiensten, reli gieus fundamentalisme. Groene Links, http://www.dds.nl- /~groen-l/grliform.htm hét e-zine voor de progressieve Internetter, zoals dit blad zichzelf aanprijst E@Zinner is een Nederlandstalige nieuwsbrief, die is toegespitst op de particuliere gebruiker, te bezoeken op: http://huizen.dds.nl/~folkerte XZ news is het maandelijkse E-zine van Madpat en Renewolf met naar keuze een Nederlandstalige of En gelstalige versie: http://leden.tref- .nl/madpat Netties is een gratis nieuwsbrief voor beginnende internetters die uitgegeven wordt door Jean-Luc Bostyn. De website van Netties is te bereiken via: http://cd-wave.com- /radiovisie/ Cyclus Magazine is een online ma gazine over opmerkelijke fenome nen en verschijnselen op het gebied van (nieuwe) media, muziek en lifesty le. Maandelijks is er tevens een gratis e-maïl uitgave, de C-mail, met meer verfrissend nieuws. Bovendien weet levert een abonnement op de C-mail dan als eerste informatie op over wat Cyclus voor haar lezers in petto heeft. Sinds december 1996 is Cyclus Ma gazine echter ook gestart met een HTML-versie van de C.-mail ge naamd de C-mail PLUS. Door de C- mail Plus worden met e-mail de zelfde mogelijkheden beschikbaar als bij de bekende web-pagina's, zoals grafische afbeeldingen, een heldere opmaak en zelfs geluid. De C-mail Plus is de multimedia-vari ant van de C-mail en het eerste Ne derlandstalige e-mail magazine dat in HTML verschijnt. Surf voor een abonnement naar het volgende adres: http: //huizen.dds.nl/ cyclus/subscribe.html of stuur een mailtje voor een abonnement op de C-mail of de C-mail Plus naar cy- clus@pi.net (mailto:cyclus@pi.net) met respectievelijk als onderwerp- /subject: 'aanmelden' of 'aanmel den plus'. De Cyclus-website staat op: http://huizen.dds.nl/~cyclus Een abonnement het Vlaamse Free- list is verkrijgbaar door een mailtje Digitaal Terneuzen is een feit. Sinds gis teren is deze Internet-pagina te bekij ken. Allerlei informatie over deze Zeeuws- vlaamse stad is te zien op de site http: //www.terneuzen.com. De site is een pro ductie van TiDi-graphics van Jovan Dierkx uit Terneuzen en Harry van Tiel uit Sluiskil. Ze vonden dat er over Terneuzen zo wei nig op Internet te vinden is en besloten in dat gat te springen. Overigens komt hun initiatief ongeveer gelijktijdig met een In- temet-site over Terneuzen/Axel van de Rabobank. Op de homepage Digitaal Ter neuzen van TiDi-graphics kan een keus worden gemaakt uit verschillende rubrie ken. Dat zijn: nieuws, gemeente, bedrijven, onderwijs, wonen, vrije tijd, kidszone, digi taaltjes en zoeken. Iedere rubriek is weer uitgesplitst in allerlei categoriën. Zo valt onder de noemer nieuws onder meer het weer, informatie van de gemeente, de ANP ioto van de dag, NOS teletekst, infor matie van de politie en het dagblad De Stem. Wie bijvoorbeeld 'wonen' aanklikt kan kiezen uit een stadsplattegrond en in formatie van de makelaars, het huizenaan bod in de regio en hypotheekhulp. De rubriek digitaaltjes is bedoeld voor ad vertenties van particulieren over allerlei onderwerpen. Jovan Dierkx maakt duide lijk dat er nog wel wat moet verbeteren aan de site. Zo moeten er nog meer illustraties op komen. Ook met de politie moeten nog afspraken gemaakt worden over de infor matie die verwerkt kan worden. Verder is het de bedoeling een soort Zeeuwsvlaamse Gouden Gids op de pagi na's te verwerken. Bedrijven kunnen daar op inspelen, onder meer met advertenties. te sturen naar FreeList@boomer.di- gibel.be met in de body: SUBSCRI BE FreeList - uw emailadres of via de website op http://www.freelist- .digibel.be/abo.html M.F.Y. van Oppen maakt elke dag een internetkrant: InternetNieuws. Vijf dagen per week valt dit e-zine bij zo'n 500 abonnees in de digitale brievenbus. Belangrijkste onder deel van InternetNieuws is de moppenrubriek. Abonneren via een e-mail naar LISTSERV@CC- 1.KULEUVEN.AC.BE in de body: Subscribe INieuws voornaam ach ternaam. De Web-Krant is een twee maal per week verschijnend E-Zine en bevat info die te maken heeft met het In ternet, computers en Onlinedien- sten. De Web-Krant is gebaseerd op openbare doch ongecontroleerde bronnen op of over het Internet. Re dactie: Marco Apeldoorn en e-mail: 104706.654@CompuServe. com op het Internet op http://our world. compuserve.com/home- pages/Marco_Apeldoorn Ook het computerbedrijf Compu ter Collectief heeft een eigen e-zine met inf ormatie over nieuwe boeken en software, wetenswaardigheden en nieuwtjes. Aanmelden voor en opzeggen van deze mailing uitslui tend via: http://comcol.nl/mail- ned.htm ISDN nieuwsbrief: aanmelden met een e-mail naar: ISTSERV@CC- 1.KULEUVEN.AC.BE Zet in het tekstveld (de 'body') alleen het vol gende: SUBscribe ISDNNEWS voornaam achternaam, binnen en kele minuten krijg je dan een e- mailtje terug. Dit e-mailtje beant woord (reply) je met in het tekstveld alleen de tekst: ok. Dit is ter contro le van het e-mail adres. In deze nieuwsbrief staat het laatste nieuws op ISDN gebied. Voorlopig zal deze nieuwsbrief één keer per maand verschijnen. Een Belgische tuinkrant: tuin- krant@rudaplant.tornado.be MapQuest publiceert een Engelsta lige nieuwsbrief in e-mail vorm, vooral over reizen en reiservarin gen. Lezers kunnen hun eigen ervaringen ook kwijt. Op de Inter- net-site van MapQuest kunnen be langstellenden zich aanmelden: http://www.mapquest.com/from- theroad Wie aan dit overzicht nog niet ge noeg heeft kan terecht op de vol gende site op Internet waar een overzicht te vinden is van meer dan 1600 ezines: http://www.meer.net- j ohnl/e-zine-list/ René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 40