Jacht op olie in gebied Kaspische Zee explosief Eigendom voorraad is onduidelijk reportage 33 Marokko op zoek naar nieuwe rol zaterdag 14 juni 1997 De reserves aan fossiele brandstoffen in en rond de Kaspische Zee zijn enorm. Vandaar dat oliemaatschappijen miljarden guldens in de aanleg van pijpleidingen en ontwikkeling van velden pompen. Daarmee nemen ze wel een grote gok. Het is niet duidelijk van wie de olie eigenlijk is. Die kwestie maakt de kans op spanningen groot. Magnitogorsk Tsjeljabinsk RUSLAND 400 km c\v—Pëtropavlpvsk ^Astrakhan Aktyübfesk^S^Qr^®ste^W*' Q Novasfesk--,,,-1 ^-«^Guryev IhfokcheWf Barnaul V, KASP. l Atbasar\ Pavlodary o Kulsary Tselinograd0 a\ I Ar„ioy of Semipalatinsk bhw(Thenko/v. Baiko&ur ^ezkazgan ïferaganda X mÊ cl v. ^«Ust-Kamenogorsk-, Novokazalinsk f \-J\- js? t\\ mT 0 KAZACHSTAN Balchasl ÓAyaguz '^-'"Kzyl.Orda^ Mc'hasjmeer OEZB. Dzambul Alma Ata}^—shinaIL - Dl ICI AM RUSLAND ChimkentS Een consortium van oliemaatschappij en, waaronder het Britse BP en de Amerikaanse concerns Pennzoil en Ex xon, sloot in november 1995 een contract ter waarde van acht miljard dollar met de regering van Azerbeidzjan voor de ex ploitatie van drie rijke olievelden in de Kaspische Zee. De gebieden hebben een geschatte reserve van 4 miljard vaten of tewel 500 miljoen ton olie. Het leek voor beide partijen een uitermate lucratieve deal. Er was echter één pro bleem: Azerbeidzjan is het enige land dat vindt dat het genoemde gebied tot haar territorium behoort. De rest van de lan den die aan de Kaspische Zee liggen vindt dat niet. Kaviaar Over de status van de zee steggelen de di rect betrokken erfgenamen van de Sov jetunie al jaren. De inzet is behalve olie ook vis, met name de Beluga-steur wiens nakomelingen beter bekend zijn onder de naam kaviaar. Maar, zoals een diplomaat bij een visserij congres in 1995 opmerkte: „Olie bepaalt tegenwoordig elk gesprek over de Kaspische Zee." Vroeger was volstrekt duidelijk wie er in het gebied wat te zeggen had: de Sovjet unie en Iran. „Van belang was toen het Vriendschapsverdrag van 1921 en het Na- vigatieverdrag van 1940", zegt Alex Oude Elferink van het Instituut voor het Recht van de Zee in Utrecht. „Behalve een exclusieve tien mijlszone was er in de Kaspische Zee vrijheid van scheepvaart. Er waren geen afspraken over de winning van delfstoffen", aldus de onderzoeker. Met het opdoeken van de Sovjetunie veranderde de situatie dras tisch. Wehs waar hadden de nieuwe staten beloofd verdragen uit de sovjettijd te res pecteren, maar dat principe werd over boord gegooid toen het ging om de rijk dommen van de Kaspische Zee. Achter het net Rusland en Iran stelden vanaf het begin dat de delfstoffen in de zee gemeenschap pelijk eigendom zijn. Die opstelling laat zich verklaren uit de plaats waar olie en gas in de Kaspische Zee te winnen is: niet bij Rusland of Iran in de buurt, des temeer bij Kazachstan, Toerkmeiiistan en Azer beidzjan. Als de zee in zones verdeeld wordt, zoals Azerbeidzjan wil, dan vissen de Russen en lraniërs achter het net. Diplomaten van de betrokken landen hebben de afgelopen jaren doorlopend geprobeerd afspraken over de status van de Kaspische Zee te maken, maar zonder resultaat. Eén merkwaardig strijdpunt was de kwestie of de Kaspische Zee een zee of een meer is. Als het gebied zou gelden als zee, dan zou het recht van de zee van toepassing zijn. Elk land zou dan recht hebben op territo riale wateren van 12 mijl en een economi sche zone van 200 mijl. Voor dat laatste is de Kaspische Zee niet groot genoeg; de economische zones zouden elkaar over lappen, wat overleg over de begrenzing noodzakelijk maakt. De landen die roe pen dat voor de Kaspische Zee juridisch gezien een zeeregime geldt, doen dat vooral om zo'n groot mogelijk stuk van het gebied te kunnen opeisen. Geen zee „Mijn interpretatie is dat de Kaspische Zee juridisch gezien geen zee is", zegt on derzoeker Oude Elferink. Het gebied staat immers niet in verbinding met ocea nen. „Daarbij hebben de aanliggende lan den de Kaspische Zee altijd als meer be handeld. Zij hebben er het exclusieve recht op scheepvaart. Bij zeeën hebben derden ook rechten." Als er sprake is van een meer, zouden de belanghebbenden hun grenzen moeten afbakenen, zodat duidelijk is wie waar mag vissen en wie waar delfstoffen mag winnen. Complicerende factor hierbij is wel dat de eerder genoemde verdragen wel iets regelen aangaande het eerste on derwerp, maar niets over het tweede. In wezen maakt het dus niets uit of de Kaspische Zee een zee of een meer is. Aan de onderhandelingstafel moeten de lan den zelf bepalen aan wie welk stuk water toekomt. Het Internationale recht heeft voor dit probleem geen kant-en-klare oplossing in petto. Oude Elferink: „Ge woonlijk geldt: hoe langer de kustlijn, des te groter de zone die een land toebedeeld krijgt." Alle betrokken staten zetten nu in op een fors stuk van de Kaspische koek. Tot on genoegen van Rusland. 'De Federatie be houdt zich het recht voor de maatregelen te nemen die ze nodig acht. mochten er eenzijdige acties met betrekking tot de Kaspische Zee worden ondernomen', staat in een verklaring die de Russische regering in 1994 naar de VN stuurde. Deze terminologie belooft niet veel goeds. „De Kaspische Zee ontwikkelt zich tot een explosief gebied", meent onderzoeker Bisjkek KIRGIZIË Gert de Nooy van het Instituut voor Internationale Betrekkingen Clingen- dael. „De tegenstrijdige belangen van de nieuwe staten, Rusland en de in het ge bied actieve oliemaatschappijen, de olie van wie de eigendom niet vaststaat, de aanwezigheid van Iran... Dat leidt tot spanning in een regio, die politiek gezien steeds belangrijker wordt. De discussie over de olierechten, maar ze begint nu steeds meer op te spelen." Rijke voorraden Vorig jaar november leek consensus over de Kaspische Zee dichtbij. Afgevaardig den van Toerkmenistan, Kazachstan. Rusland en Iran tekenden een akkoord dat er in voorziet dat elk land een exclu sieve economische zone van 75 kilometer krijgt. De rest van de zee zou onder ge meenschappelijk beheer moeten komen. Maar Azerbeidzjan weigerde met de over eenkomst in te stemmen. Dat is logisch: de rijke voorraden die dat land claimt, lig gen verder dan 7 5 kilometer van de kust. De regering in Bakoe stelde op de confe rentie voor om de hele zee in zones te ver delen. Maar dat is ook niet echt reëel. Als in een deel van de Kaspische Zee olie van een grensoverschrijdende laag wordt ge- Een visser met zijn vangst aan steuren. foto Sjamil Zjoematov/RTR wonnen, dan heeft dat ongetwijfeld con sequenties voor de voorraad aan de ande re kant van de grens. En het instellen van zo'n zone biedt ook geen oplossing voor de visvangst. Dit even los van de vraag of er, wanneer er op zeer grootschalige wijze olie en gas wordt gewonnen, nog wel zo veel vis te vangen valt. Toerkmenistan en Kazachstan hebben, bij afwezigheid van een alomvattend ak koord, in februari van dit jaar zelf maar een contract getekend. Deze landen heb ben midden door de zee een lijn getrok ken. Ze hanteren die als grens en gaan ondertussen gewoon door met de ontwik keling van projecten op het gebied van olie- en gaswinning. Uiteraard is zo'n contract niets waard als andere belanghebbenden de afspraak met onderschrijven. En zo duurt de on duidelijkheid voort. Het trieste is dat er niet alleen dringend duidelijkheid over de status van de Kaspische Zee moet komen vanwege de fossiele brandstoffen. De vis serij heeft daar zeker baat bij. Er moeten dringend afspraken komen over de vis vangst; die loopt al jaren sterk terug van wege onder meer stroperij envervuiling. Daarnaast stijgt de Kaspische Zee on rustbarend snel - 2,25 meter sinds 1978, 14 tot 20 centimeter per jaar. De zee be dreigt steden, landbouwgrond en in som mige gevallen de olievelden. Opgeteld met de lozing van ongezuiverd afvalwater is duidelijk dat de betrokkenen snel spij kers met koppen moeten slaan om een mi lieuramp op vele fronten te voorkomen. Maar, zoals eerder gesteld, de jacht op oliedollars trekt de meeste aandacht en vreet de meeste energie van de betrokken regeringen. De een na de andere multina tional steekt miljarden in het gebied. Zo investeren de Amerikaanse concerns Chevron, Mobil en Arco fors in de ontwik keling en exploitatie van het rijke Tengi- z-olieveld in Kazachstan. Arco werkt daartoe samen met de Russische olie maatschappij Lukoil. In het zuidelijker gelegen Toerkmenistan doet Shell mee aan de miljardendans rond de Kaspische olie en gas. Het Brits-Ne derlandse olieconcern is van plan met Gaz de France en het Italiaanse Snamprogret- ti een consortium te vormen, dat middels een pijpleiding gas uit Toerkmenistan via Iran naar Turkije wil transporteren. Met het project is drie miljard gulden ge moeid; de pijp krijgt een capaciteit van dertig miljard kubieke meter gas per jaar. Overigens is niet helemaal bekend hoe groot de reserves in de Kaspische Zee zijn. Gegevens uit het sovjettijdperk zijn niet betrouwbaar. In het algemeen gaan olie maatschappijen er van uit dat bijvoorbeeld het Tengiz-olieveld alleen al een oliereserve van tussen de 6,5 en 9 mil jard vaten olie zou hebben. In Kazachstan alleen zouden tussen de 3 en 21 miljard vaten te winnen zijn. Dat is zelfs vergeleken met de reserves van Koeweit - 9 7 milj ard vaten - een enox-- me hoeveelheid. Volgens het gezagheb bende zakenblad The Economist is er in de Kaspische regio net zo veel olie te vin den als in heel Koeweit. Miljardendans Die grote getallen vallen in het niet als je bedenkt dat het nog moeilijk is de fossiele rijkdom te exporteren. Er is geen ideale route naar de grote afnemers, die vooral in het westen zijn te vinden. Het bedrijfsle ven komt met wilde plannen om het trans- poitprobleem op te lossen. Er zijn bijvoorbeeld Amerikaanse onder nemers die vanuit de Kaspische regio een pijpleiding door Iran willen leggen. Van uit dat land is export eenvoudiger. Met dit project doorkruisen ze wel het beleid van de Amerikaanse regering, die probeeit het regime in Teheran zo veel mogelijk te isoleren. Dit omdat de Iraanse regering het internationaal terrorisme zou stimu leren. Bij een ander initiatief is sprake van een totaal andere route. Het Amerikaanse concern Unocal, de Saudische maat schappij Delta Oil en Toerkmenistan wil len een 1.300 kilometer pijpleiding aan leggen die onder meer door Afghaxxistan en Pakistan moet lopen. Het is onduide lijk of de leiders van de Taliban in Afgha nistan hun zegen voor dit project met een waarde van drie miljard dollar hebben gegeven. Een inwoner van Grozny loopt door de puinhopen van de Tsjetsjeense hoofdstad. De oorlog in dit staatje had te maken met olie. foto Gleb Garanich/AP Westwaarts, door de Kaukasus, lijken meer mogelijkheden te liggen. Nieuwe pijpen zijn eenvoudig naast de al bestaan de leidingen te plaatsen. En aan de Zwar te Zee ligt al een haven waar de infra structuur voor het verladen van olie en gas aanwezig is: Novorossiisk. De Russi sche regering wrijft zich al in de handen op het vooruitzicht dat Kaspische olie en gas via Russische pijpen, Russisch grond gebied en een Russisch haven lopen. Dat levert tientallen miljoenen dollars aan in komsten op. Maar zo simpel liggen de kaaiten niet. De haven van Novorossiisk zou volgens criti ci vanwege stormen een deel van het jaar niet te gebruiken zijn, wat de constante vei-voer van olie in gevaar brengt. Daarbij staat Tui'kije uit veiligheids- en milieu- ovei-wegingen niet te ti-appelen bij de gro te hoeveelheid tankers die tjokvol brand- bare stoffen de nauwe Bosporus moeten passeren. Daarbij heeft de Turkse regering ook een eigen olie-agenda. Ook de Turken willen een graantje van de Kaspische rijkdom meepikken. Ze zouden het liefste zien dat olie uit Azerbeidzjan door'leidingen over Turks grondgebied naar de Middellandse Zee stroomt. In een poging de Turken bui tenspel te zetten en om de problemen met de Bosporus te omzeilen, ovex*weegt de Russische regering een pijpleiding door Bulgarije en Gx'iekenland aan te laten leg gen. Die zou moeten uitkomen bij de Egeï- sche Zee. Chantagemiddel Eén factor maakt de Turkse en Russische varianten minder aantrekkelijk voor de oliemaatschappijen. „Het dreigen met aanslagen op pijpleidingen is een fantas tisch chantagemiddel', zegt Gert de Nooy. De Tsjetsjenen hebben dit in hun ooiiog met Rusland al beproefd en goed bevon den. Een paar keer bliezen ze de leiding naar de oliehaven Novoi'ossiisk op. „Ik heb begrepen dat de deal die Lebed (de voonnalige Russische veiligheidsadvi seur van president Jeltsin, red.) met de Tsj etsj enen heeft gemaakt, ook vooral be tekent dat het ohetx-anspoi-t ongemoeid wordt gelaten", aldus De Nooy. Een blik op het politieke slagveld van de Kaukasus leidt tot de conclusie dat op standige bewegingen in andex'e staten ook eenvoudig hun motieven kracht kunnen bijzetten door te dreigen met aanslagen op de economische levensaders die de pijpleidingen zijn. Ook de Turkse regering is chantabel, maar dan door de PKK. Die Koerdische afscheidingsbeweging heeft in het verle den diverse pijpen vernield. Deze om standigheden leiden er toe dat de paria van de internationale gemeenschap, Iran, de beste kaarten lijkt te hebben om pijp leidingen binnen te halen. Dit in weerwil van de Ameiikaanse pogingen om het land te isoleren. De Nooy: „Iran biedt rust en stabiliteit, in tegenstelling tot andere landen in de regio." Han Dirk Hekking Marokko maakt zich op voor een nieuwe rol in een nieuw tijdperk. Daarvoor moet allereerst de bezem door het politieke bestel in de vorm van een hele reeks verkiezin gen, die vrijdag begint met gemeenteraadsverkiezingen en in september afgesloten wordt met parlementsverkie zingen. Het doel: het konink rijk Marokko een aanvaard bare pax*tner voor het Westen maken en de onderhuidse spanningen in het land sus sen. Maar mensen als de aan de universiteit afgestu deerde, maar al jaren werklo- ze Rachid Bentahar eix de moslimfundamentalist Mo- hamed Abouhajar kunnen de mooie plannen van koning Hassan II dwarsbomen. Net als de meesten van Hassans 26 miljoen onderdanen behoren ze niet tot de elitaire club met het monopolie op x'ijkdom en besluitvorming. Er is de afge lopen jaren in Marokko een explosieve onderlaag ont staan van werkloze jongeren en moslimfundamentalisten die in toenemende mate hun mondje roeren. Ze vormen een bedreiging voor het systeem waarin Hassan aan alle touw tjes trekt. Het koninkrijk, dat de Arabi sche wereld zijn eex-ste McDo nald's gaf, maar ook de groot ste moskee, is een chaotische mengeling van het oude en het nieuwe. Is het het erfgoed van de koloniale tijd waardoor Marokko het Westen be schouwt als anker van stabili teit in een onzekere regio? Maar het bezuinigingsbeleid van de i*egering heeft de le gioenen werklozen vergroot en de woede gewekt van de fundamentalisten, die gelo ven dat hun land zijn islamiti sche wortels verraadt en te dicht tegen het Westen aan- schurkt. In januari braken rellen uit op de universiteit van Casablanca. De fun damentalistische studenten lieten een nieuw militant ge zicht zien. De x-ellen waren een eerste aanwijzing dat Ma rokko niet immuun is voor de enox-me problemen die het buurland Algerije plagen, waar al zes jaar een bloedige fundamentalistische opstand gaande is. Bedreiging „Onze generatie is een bedrei ging voor het systeem, dat al leen is afgestemd op de rij ken", meent de 30-jaxige Rachid Bentahar, die bena- drukt dat hij geen moslimex tremist is. De autoriteiten hebben beloofd dat de ko mende verkiezingen vrij en eerlijk zullen verlopen, dat in tegenstelling tot de paxie- mentaire stembusgang in 1993. Alles wijst er zelfs op dat de oppositie in september een overwinning gaat beha len. En voor de eei'ste keer zal een fundamentalistische par tij - de gematigde Beweging voor Vereniging en Hervor- ming - meedoen, ofschoon de beweging officieel verboden is. „Ons doel is om van deze offi ciële islam verlost te raken", meent Fathallah Arsalan, woordvoerder van een andere verboden Beweging van Rechtvaardigheid en Spiritu aliteit, de meest militante moslimbeweging die veel aanhang geniet onder de vak bondsleden en onder de arme stadsbevolking en die een is lamitische samenleving na streeft. Maar de Marokkaanse leiders zien meer in „internationali sering" en zien het jaar 2008 met verlangen tegemoet, wanneer het tussen Marokko en de Europese Unie gesloten vrij-handelsakkoord ingaat. Om daarvoor klaar te zijn is Rabat al begonnen met het verbeteren van de mensen rechten, de aanpak van de drughandel en de privatise- ring van staatsbedrijven. Laatste reserves De 13 jaar geleden ingezette economische hervormingen hebben echter de laatste re serves gevei'gd van de armere lagen van de bevolking.Offi- ceel kent Marokko een werk loosheidscijfer van 18,7 pro cent, maar deskundigen schatten dat van de geschool de jeugd iix de steden een der- de zonder werk zit. Ondanks alle ontevredenheid bl ijf t koning Hassan II de bin dende kracht. Zijn gezond heid baaxl de afgelopen jaren dan ook zorgen. De 67-jarige monarch werd in 1995 in New York voor een longontsteking behandeld. Niets wijst er ech ter op dat hij van plan is op korte termij n de macht over te dragen aan zijn zoon. kroon prins Sidi Mohamed. Volgens Munson heerst er het algeme ne onbehagen dat de regering kwestbaar wordt wanneer Hassan overlijdt: „En de fun damentalisten kunnen daar van profiteren." Elaine Ganley

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33