Kabinet: Iraniërs kunnen terug tüfn Wijers eist van collega's lijst ongeldige wetten PZC Oerol-festival in teken van de wind Industriebond FNV verlies duizenden banen bij Philips O V-kaarten voor studenten mogelijk 20 gulden duurder beurs '97 PTT stimuleert bellen via Internet Sneller baan voor de schoolverlaters binnenland Justitie moet extra zorgvuldig omgaan met bepaalde groepen Linschoten mishandeld m Vrouw zwaargewond bij explosie boot Politie hoort Kluivert over aangifte van verkrachting Beatrix op Bilderbergconferentie Erasmusbrug tijdelijk dicht Ontslagen na fouten ziekenhuis Tilburg krijgt kermismonument Nieuwe gevallen varkenspest Test vergroot kans van slagen voor rijbewijs Beeldhouwer Pieter d'Hont (80) overleden zaterdag 14 juni 1997 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Uitgeprocedeerde asielzoekers uit Iran kunnen in voorkomende gevallen worden teruggestuurd naar hun land. Het kabinet is vrijdag tot de conclusie gekomen dat terug sturen „zeker niet op voorhand onverantwoord" is. Dat zei pre mier Kok vrijdag na afloop van de ministerraad. Voor bepaalde groepen geldt wel dat Justitie daar extra zorg vuldig naar moet kijken. Kok noemde in dat verband vrou- wen, deserteurs en dienstweige raars. Staatssecretaris Schmitz van Justitie zal een en ander nog nader uitwerken. Het kabinet informeert de Tweede Kamer volgende week. Ambtsbericht Het kabinet besprak de positie van uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers aan de- hand van het ambtsbericht dat het minis terie van Buitenlandse Zaken over de situatie in Iran heeft uit gebracht en de conclusies die Schmitz op basis daarvan trekt. Het was de eerste keer dat dit op deze manier is gebeurd. Op voorstel van Schmitz buigt het hele kabinet zich voortaan over het terugsturen van uitgeproce deerde asielzoekers naar „ge voelige landen" als Iran en So malië. Zij wil het zo duidelijker maken dat het hele kabinet deze moeilijke beslissingen draagt. Kok sprak van een „moeilijk en emotioneel onderwerp" omdat het gaat „om mensen die in bui tengewoon moeilijke en kwets bare omstandigheden verke ren". Ook in het vorige ambtsbericht over Iran (mei 1996) kwam Bui tenlandse Zaken tot de conclu sie dat het terugsturen „in het algemeen niet onverantwoord is Justitie heeft sindsdien tien tallen Iraniërs daadwerkelijk teruggestuurd. Voor vrouwen, deserteurs en dienstweigeraars gold overigens al een uitzonde- ringsbeleid. Volgens een woordvoerder van cle Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) van het ministe rie van Justitie verblijven er momenteel enkele honderden uitgeprocedeerde Iraniërs in Nederland die voor terugsturen in aanmerking komen. Onder Iraanse asielzoekers be staat grote onrust over het be leid van Justitie. Het komt gere geld voor dat zij onder dreiging van uitzetting in hongerstaking gaan. In het verleden deden zich ook zelfdodingen voor van Ira niërs die te horen hadden gekre gen dat ze terug moesten. ANP van onze redactie economie EINDHOVEN - Bij Philips ver dwijnen in Nederland dit jaar circa 5500 banen. Dat blijkt vol gens de Industriebond FNV uit een enquête onder haar leden bij 34 Philipsbedrijven die samen 16.000 medewerkers tellen. Het concern schrapt in het ka der van reorganisaties 2000 werkplekken. Ongeveer 3500 arbeidsplaatsen komen te ver vallen door de verkoop van be drijfsonderdelen. Philips zelf beschikte gisteren nog niet over het FNV-rapport. maar noemde de uitkomsten er van bij voorbaat Voorbarig'. „Het onderzoek baseert zich voor een deel op reorganisaties die nog in studie zijn. Het is nog wat te vroeg om conclusies te trekken over het aantal banen DRONTEN - Oud-staatssecre taris Robin Linschoten is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woonplaats Dronten mis handeld door een 35-jarige plaatsgenoot. Reden van de mishandeling zou een relatie probleem zijn waarin zowel de verdachte als Linschoten is ver wikkeld, aldus de politie. De mishandeling had plaats toen Linschoten rond midder nacht zijn hond uitliet. Hij raakte gewond aan zijn gezicht en moest zich in het ziekenhuis in Lelystad laten behandelen. De dader is dezelfde nacht in zijn woning aangehouden en vervolgens ingesloten. ANP dat in heel 1997 verdwijnt", al dus een woordvoerder. De uitkomst van het onderzoek is voor bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV niet verrassend. „We wisten dat er veel aan de hand is bij Philips. Maar we hebben nu een goed overzicht. Dat is van belang om na te gaan hoe we het beste voor de belangen van de werknemers kunnen opkomen", zo licht hij het nut van de inventarisatie toe. De bond zet zich onder an dere in voor goede arbeidsvoor waarden voor de medewerkers van Philips-bedrijven die een nieuwe eigenaar krijgen. Cuperus baseert de cijfers op aangekondigde en nog bekend te maken reorganisatieplannen. Hij spreekt tegen dat de FNV voorbarige conclusies trekt. „Laat Philips maar het tegen deel bewijzen." Volgens Cuperus zal Philips on der meer dochter PMF (plastic en metalen onderdelen), indu striële electronica en vastgoed afstoten. Het concern zal zich voortaan alleen concentreren op verlichting, beeld en geluid en activiteiten die snel veel geld opleveren. Philips spreekt de stellingen van Cuperus tegen. „We hebben aangekondigd dat we delen van de divisie kunststof onderdelen en industriële electronica afsto ten, maar ook dat is nog alle maal in studie", zo luidt het commentaar. Over het aantal arbeidsplaatsen dat volgens ei gen studies op de tocht staat wil de zegsman al helemaal niet uit- wijden: „Pas op het moment dat een reorganisatie zeker is, ma ken we deze bekend", aldus de Philips-zegsman. ANP - - JS& TERSCHELLING - Kunstenaars leggen de laatste hand aan merkwaardige attributen die een rol spelen bij het culturele fes tijn Oerol op Terschelling. De manifestatie heeft dit jaar 'Van achter de wolken waait de wind' als thema. Staatssecretaris Nuis van Cultuur opende het evenement gisteravond. De voor stellingen hebben voornamelijk plaats in de buitenlucht. De or ganisatie van het festival, dat tien dagen duurt, verwacht veer tigduizend bezoekers. Veerboten zetten gisteren ongeveer achtduizend Oerol-gangers naar het Waddeneiland over. Rederij Doeksen moest extra boten inzetten om alle bezoekers te kunnen vervoeren. foto J uan Vrijdag/ANP van onze verslaggever Wilco Dekker DEN HAAG - Minister Wijers (Economische Zaken) wil uiter lijk maandag van zijn elf be trokken collega-bewindslieden alle wetten en regelingen op ta fel die door het Securitel-arrest mogelijk ongeldig zijn. j De ministers die iets vergeten, I gaan de zaak dan maar zelf uit leggen in de Kamer, zo heeft het kabinet gisteren vastgesteld. Wijers - die geen zin heeft nog een keer de kastanjes uit het vuur te moeten halen - zei giste ren dat nog voor het einde van de maand alle regelingen wor den 'dichtgeschroeid' die voor de veiligheid en gezondheid van de burgers van belang zijn. De D 66-bewindsman lag de af gelo pen week zwaar onder vuur van het parlement vanwege de bijna driehonderd wetten en regelin gen waarvan de regering ver- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kans bestaat dat studenten twintig gulden per maand moeten bijbetalen voor een nieuwe OV-jaarkaart. Dat is het laatste voorstel van Nederlandse Spoorwegen (NS) en busmaatschappijen aan mi nister Ritzen van Onderwijs. Verrekend in de studiebeurs be talen studenten voor een week endkaart ongeveer 60 en voor een weekkaart, 90 per maand. Vervoerders en minister probe ren al geruime tijd tot overeen stemming te komen over een nieuwe OV-jaarkaart voor het studiejaar 1998-1999. Het pro bleem is dat Ritzen minder kan betalen dan de vervoerders wil len. De minister heeft voor een nieuwe OV-kaart ongeveer 500 miljoen gulden beschikbaar. Het laatste aanbod kent twee varianten die de student twintig gulden per maand gaat kosten. De ene betreft de uitwonende student die recht heeft op een weekendkaart. Hij kan nu door twee tientjes extra te betalen ook een weekkaart krijgen. Het andere voorstel is alle weekkaarten (voor thuiswo nende studenten) met twintig gulden te verhogen. De veiwoer- ders stellen dat de weekkaart (90 procent) veel vaker woi'dt gebruikt dan de weekendkaait en dus duurder is. De kosten van de voorstellen liggen tussen de 550 en 600 miljoen gulden. ANP zuimd heeft de technische voorschriften aan te melden in Brussel. Daardoor zijn ze moge lijk ongeldig. Deze week werd in Haarlem al een verdachte van verboden wapenbezit voorlopig op vrije voeten gesteld. Het kabinet wil via een nationa le hersteloperatie met de groot ste spoed pakketjes wetten voor reparatie naar Brussel sturen. Wijers, die coördinerend minis ter is voor de aanmelding in Brussel, heeft zelfs even aan af treden gedacht, zo zei hij giste- ren in het tv-programma 2 Van daag. Hij vei'wees daarbij naai de Britse minister Canïngton die opstapte omdat zijn inlich tingendiensten de Falkland- oorlog niet hadden zien aanko men. Maar Wijers bleef 'omdat het uitbreken van een oorlog toch van een andere orde is dan het niet-aanmelden van technische voorschriften'. De ravage in de haven van Roermond. foto FerTraugott/ANP Eerlijk SFEERVOLLE GARDENFAIR Premier Kok vond ook dat de minister het Kamerdebat deze week heel goed had gedaan. „Goed, eerlijk en stijlvol. De zaak niet mooier maken dan die is, maar ook weer niet in drama tiek vervallen." Over het optreden van de giste ren afwezige minister Sorgdra- ger van Justitie was het kabinet wat minder te spreken, liet Kok doorschemeren. Er was 'hier en daar vei-warring' over de chao tische situatie bij het Openbaar Ministerie en de rechtbanken van de afgelopen week. Dat moet volgende week nog even doorgesproken worden, aldus Kok. Wat de premier beti-eft kan de nog steeds vertrouwelijke lijst van 'Securitel-wetten' volgende week wel openbaar worden. GPD van onze redactie buitenland ROERMOND - Bij een ont ploffing aan boord van een boot in een jachthaven in Roermond is gisteren een 42- jarige vrouw uit Blerick zwaargewond geraakt. Haar jacht, de Nautilus, brandde geheel uit. Twee andere boten liepen zware averij op, zo heeft de politie meegedeeld. Het slachtoffer werd door de explosie overboord geslin gerd, evenals haar hondje. Haar 43-jarige echtgenoot redde de vrouw uit het watei'. Zij is met forse snijwonden aan ai-men en benen naar een ziekenhuis overgebracht. Het hondje was gisteravond nog spoorloos. Het ongeluk had plaats nadat het echtpaar af meerde voor een weekeindje Roei-mond. De technische re- chei-che stelt een onderzoek naar de explosie in. ANP AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft voetballer Pa trick Kluivei-t en een vriend donderdag gehoord over hun mogelijke betrokkenheid bij een verkrachting. Beide man nen hadden zich bij de politie gemeld. Politiewoordvoex-der Klaas Wilting wil niets zeggen over de verklaring van Kluivert en zijn viïend. Hij verwacht dat de twee anderen zich ook yrijwillig komen melden. Een Amsterdamse vi-ouw heeft inmiddels aangifte gedaan te gen de vier van verkrachting, na een avondje in de disco enkele weken geleden. De vi'ouw is toen wel naar de politie gestapt, maar heeft op dat moment geen aangifte gedaan. Het spoi-en- materiaal dat destijds was ver zameld (Wilting wil niet zeggen welk) is vernietigd, juist omdat er niet direct een aangifte op volgde. Een noi-male procedure, aldus de woordvoei-der. „Als er ATLANTA - Ze lijkt gewoon nummer zoveel op de deelne merslijst van de 45e Bilderbergconfei-entie: 'Nederlanden. Hai-e Majesteit de Koningin der" Koningin Beatrix verblijft tot en met dit weekeinde in Atlanta om met 120 kopstukken uit Nooi-d-Amerika en Eui-opa te praten over zaken als de NAVO, China, islam en EMU. De bijeenkomsten wei-den in 1954 in het Oosterbeekse Bilderberghotel begonnen door prins Bernhard. De Koningin ontmoet in Atlanta onder anderen Giovanni Agnelli. Carl Bildt, Henry Kissinger en David Rockefeller. Maandag ontvangt ze in Amsterdam deelnemei's aan de Euro top. ANP ROTTERDAM - De Erasmusbrug in Rotterdam gaat in de nacht van zaterdag op zondag dicht. Dat gebeurt in verband met een experiment met schokdempers, later deze maand. De oeververbinding begon in november vervaarlijk te bewe gen bij windkracht zes met regen. De tuien waar het brugdek aan hangt blijken onder die weersomstandigheden in trilling .te komen. Met spanbanden tussen de tuien werd het euvel voorlopig ver holpen. De definitieve oplossing behelst het aanbrengen van schokdempers tussen de tuien en het brugdek. Een deel van de spanbanden wordt in het weekeinde verwijderd voor het ex periment. ANP VLAARDINGEN - Bij het Holy Ziekenhuis in Vlaai-dingen moeten op korte termijn 35 ai-beidsplaatsen verdwijnen. Door mismanagement kampt het ziekenhuis met een tekort van vijf miljoen gulden op jaarbasis. Dertig ontslagen vallen in de indirecte zorg, zoals de admini stratie en de technische dienst. Vijf personeelsleden uit de zorgsector krijgen een lagere functie aangeboden. Het is de bedoeling dat er geen gedwongen ontslagen vallen. De directie ovei-weegt juridische stappen tegen het weivings- en selectiebureau Sturkenboom Versluys uit De Bilt. Een medewerker van het bureau, die twee jaar als interim manger aan het hoofd van het ziekenhuis stond, wordt verantwoorde lijk gehouden voor de grote financiële tekorten. ANP TILBURG - In Tilburg komt een kermismonument. In het centrum wordt nog dit jaar een bronzen steigei-end draaimo- lenpaard geplaatst. Het monument kost circa 20.000 gulden, waarvan het grootste deel door het Tilburgse bedrijfsleven bijeen is gebracht. Het gaat om een initiatief van tweeTilburgers. Het plan heeft ook een historische achtergrond: in 1995 bestond de Tilburgse kermis, die jaarlijks door meer dan één miljoen mensen wordt bezocht, 425 jaar. Dekennis duurt dit jaar van zaterdag 19 juli tot en met zondag 27 juli. ANP RIJSWIJK - Het aantal varkenspestgevallen sinds de start van de epidemie begin februari is vrijdag gestegen tot 271Er kwamen vijf nieuwe gevallen bij: in Erp (650 varkens), Yssel- steyn (578), Reek (1450), Someren (2200) en Rijkevoort (1100). De beesten op het bedrijf in Ysselsteyn waren al preventief af gemaakt. De dieren op de andex-e veehoudex-ijen zullen zo snel mogelijk worden geruimd. Als gevolg van het geval in Reek is met onmiddellijke ingang het vei-voersverbod rondom het gebied Venhoi'st uitgebreid. Het beti-eft een gebied met twaalf vrij kleine bedi'ijven tussen Uden en Ravenstein. Sinds woensdag mochten zij juist weer varkens vervoeren. ANP 13,14 en 15 juni Overkamppark Dordrecht Vakkundig aangelegde modeliuinen Artikelen in 'Englisch Collage Style' als hanging baskets en nostalgische decoraties Dc nieuwste trends op het gebied van keramiek, beelden en pottene Demonstraties pottenbakken, mandvlechten en beeldhouwen Aandacht voor natuur en milieu Veel op het gebied van tuinmeubelen en- gereedschap Bijzondere plantenshows als hortensia, bonsai, orchidee en kruiden "Kunst in dc min" in alle variaties 's Avonds sprookjesachtig verlicht! "Bij inlevering van deze advertentie staat u bij de infostand op Tuinbeurs '97 een fleurige verrassing te wachten!" van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Mensen die tijdens hun rij opleiding een rijproef afleggen, lopen meer kans voor de eerste keer voor het examen te slagen. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR). Van de examenkandidaten die eerst een rijproef deden, slaagde 65 procent voor het echte examen. Zonder pi-oef slaagde slechts 37 voor de eei'ste keer. De proef is in 1995 geïntroduceerd in Noord-Bi-a- bant en Limburg. Sinds juni vorig jaar is hij landelijk ingevoerd. Tijdens de proef, die niet verplicht is. kunnen kandidaten al een deel van het echte examen doen, zo als de hellingproef, achteruit pax-keren en keren in een straat. Als hij deze bijzondere verrichtingen goed uitvoert, hoeft hij ze niet meer tijdens het uiteindelijke examen te doen. Voordeel van de proef is volgens het CBR dat de kandidaten op het examen niet meer zo zenuwachtig zijn. waardoor ze minder fouten maken Ook de rijscholen hebben er baat bij: met hogere slagings- pei-centages kunnen ze goede sier maken. In de tweede helft van vorig jaar deden circa 3500 kandidaten een rijproef. Dit jaar zijn dit er tot nu toe 5000. Het CBR trekt binnenkort 50 nieuwe exami natoren aan om de wachttijd voor het exa men te bekorten van tien tot vijf weken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - PTT Telecom geeft zijn klanten volgend jaar de mogelijkheid om te bellen via Internet. Via dit wereldwijde computernetwerk kunnen com- puterbezitters tegen lokale ge sprekskosten met de hele wereld telefoneren, ook zonder dat er aan beide kanten een pc staat. KPN beschouwt het nieuwe fe nomeen niet langer als een nieu we concun-ent. maar gaat het juist stimulex-en. „We moeten Internet niet blokkeren, dat zou dom zijn, want de concurrentie biedt het ook. We vei-wachten bovendien dat het extra -lo kaal- telefoonverkeer oplevert. Het internationale telefoonver keer is grotendeels zakelijk, en die gebruikers blijven toch be hoefte houden aan rechtstreek - se telefoonlijnen van betere kwaliteit", aldus een PTT- woordvoerder. Momenteel test PTT samen met automatiseerder Newbridge Nederland een softwarepakket en apparatuur die het Internet bellen mogelijk maken. Vooral wordt bekeken of de software betrouwbaar genoeg is, en hoe de verbinding tussen Internet en het gewone telefoonnetwerk het beste kan worden gelegd. ANP geen aangifte wordt gedaan, is er op dat moment geen sprake van een strafbaar feit." Justitie moet nu bepalen of er een ver volgonderzoek komt. Ajax-voorzitter M. van Praag noemde de affaire 'heel verve- lend'. „Het is vooral erg voor Kluivei-t dat zijn naam in deze zaak wordt genoemd. Als het waar is, gooit hij zijn eigen naam te grabbel", zei hij in het Radio 1 Journaal. Van Pi-aag vindt dat de affaire de naam van Ajax ook geen goed doet. Maar: „Ik voel me niet verantwoorde lijk voor wat een speler in zijn vrije tijd doet." ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Schoolverla ters hebben dc afgelopen twee jaar sneller een baan gevonden dan in voorgaande jaren. Vorig jaar had een schoolverlater in gemiddeld negen maanden werk gevonden. In 1994 was dat nog elf maanden. Dit blijkt uit cijfers van de Arbeidsvoorzie ning. Het aantal schoolverlaters dat zich op de arbeidsmarkt meldt steeg de afgelopen, jaren flink van 163,000 in 1994 naar 186.000 voi-ig jaar. Ondanks de- ge stijging vinden ze toch sneller een baan. Dit komt doordat de vraag van werkgevers naar schoolverlaters na een jarenlan ge daling weer is toegenomen. De werkloosheid onder school verlaters die vorig jaar werk zochten is het laagst onder MBO'ers (17 procent) en VBO'ers (19 Relatief hoog is dewerkloosheid onder mensen met een universitaii-e opleiding (29 en jongeren met een HAVO/VWO-diploma (27 Schoolverlaters met verzorgen de opleidingen en een opleiding in transport en communicatie op VBO- en MBO-niveau vin den het snelst een baan. Dat geldt ook voor mensen met een technische en een medische op leiding als die niet op universi tair niveau is. Schoolverlaters in het zuiden en westen van het land vinden sneller werk dan in het oosten en noorden, met uitzondering van %'ers. En in het algemeen geldt nog steeds: hoe jonger iemand is. hoe sneller hij werk vindt. De Arbeidsvoorziening verwacht dat technische oplei dingen en economisch-admini- stratieve opleidingen op mid delbaar en hoger niveau de komende jaren een goed perspectief bieden voor school verlaters. Slecht zijn de voor uitzichten voor enkele HBO- opleidingen zoals toerisme/- recreatie, journalistiek en bi bliotheek. ANP UTRECHT - De beeldhouwer Pieter d'Hont is donderdag avond na een kort ziekbed in zijn woonplaats Utrecht overle den. Hij is tachtig jaar gewor den. D'Hont heeft in bijna 50 jaar tijd 250 werken gemaakt, waar onder veel portretten van be kende persoonlijkheden op ge bied van wetenschap, cultuur, bestuur en bedrijfsleven. De kunstenaar legde in 1950 prin ses Juliana vast. koningin Bea trix volgde in 1980 en Prins Wil- lem-Alexander vereeuwigde hij in vier jaar geleden. Daarnaast portretteerde hij on der anderen de komiek Johnnv Kraaikamp en schrijver Simon Vestdijk. Verder verwierf hij be kendheid met het beeldje van Anne Frank, dat voor de Jans- kerk in Utrecht staat. D'Hont is onlangs benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3