Ziekenfondsen zijn hard op weg naar ontbinding Liefdewerk met panters, tijgers en beren m mm JL m Particuliere zorg bedreigt een instituut rV reportage 29 Opvang voor overtollige roofdieren zaterdag 14 juni 1997 Het ziekenfonds gaat verdwijnen. De vraag is alleen nog: wanneer? De top van het Haagse fonds Azivo meent dat de 'ontbinding' al is begonnen. Anderen, zoals directeur R. Hendriks van Zorg en Zekerheid, houden het op een 'afkalving'. Feit is dat er steeds minder fondsen zijn en dat de bestaande opgaan in concerns met particuliere zorg- en schadeverzekeraars, arbodiensten en banken. Met als gevolg dat premies stijgen en eigen bijdragen toenemen. Waar blijft de solidariteit, hèt kenmerk van het ziekenfonds? Over het naderende einde van een instituut. Rond 1900 kende alleen Amsterdam al veertien ziekenfondsen, vijf dokters fondsen en twee fondsen voor mensen die bij de spoorwegen werkten. Ook in andere steden waren de ziekenfondsen de spil waar de gezondheidszorg om draaide. De fondsen waren een particulier initiatief. Je werd lid. betaalde premie en kreeg in ruil daarvoor zorg. Tientallen jaren ging het goed, totdat de overheid zich ermee ging bemoeien. Tij dens de oorlog, 1 november 1941, schreef de overheid voor hoe een fonds moest werken, welk doel het moest hebben, hoe premies geïnd moesten worden en welke rechten de burgers hadden op zorg. Het fonds werd een verzekei*ing voor werkne mers. hun gezinnen en daaraan gelijkge- stelden. Uiteindelijk duurde het nog tot 1964 voordat de regeling officieel werd en de Ziekenfondswet ontstond. Toen leek het een wijs besluit. Directeur E. van der Veen van het Amsterdamse ziekenfonds ZAO formuleert het nu anders: ,,De overheid kwam met een verstikkende wattendeken van regels". Met andere woorden: toen be gon de ellende. Solidariteit Aanvankelijk werkten de voorschriften nog prima, in een tijd van welvaart en op bouw van de verzorgingsstaat. Van der Veen: „Wij kennen een uniek stelsel. Een mengvorm tussen een sociale verzeke ring, het ziekenfonds, en een particulier stelsel, de individuele zorgverzekering. Tot een loon van 60.750 gulden zit je ver plicht in het fondsverdien j e meer dan val je in het particuliere stelsel. Een vangnet voor de armen is er niet. Het uitgangspunt is dat iedereen, arm of rijk, jong of oud, gezond of ziek, toegang tot de zorg moet hebben. Geen tweedeling maar solidari teit." Het is deze solidariteit die al sinds het ein de van de j aren zeventig onder druk staat. De zorg werd steeds duurder. Om dat te fi nancieren moest de ziekenfondspremie omhoog. Dat leidde tot hogere looneisen. In 19 7 9 kwam de zogenoemde commissie- Dekker met een voorstel het systeem te hervormen. De voorzieningen die nu nog in het ziekenfondspakket zitten, zullen naar verwachting verdwijnen en geheel of gedeeltelijk via een basisverzekering worden opgevangen. foto Roland de Bruin Er moest een basisverzekering gezond heidszorg komen waar 8 5 procent van alle zorg moest vallen die via het ziekenfonds en de Algemene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ) werd gedekt. De te beta len premie moest voor 75 procent afhan kelijk zijn van het inkomen. De rest werd een voor iedereen gelijk bedrag. Eigen bij dragen en eigen risico 's, al dan niet ver plicht, maakten ook deel uit van de opzet. Bovendien verviel het onderscheid tussen ziekenfonds en particuliere zorgverzeke ring. 'Dekker' haalde het niet. Eind 1989 kwam PvdA-staatssecretaris Simons met een nieuw idee. De AWBZ moest de nieuwe basisverzekering worden. Zorg die nog via het ziekenfonds en de particuliere zorgverzekeringen liep, moest onder de AWBZ gaan vallen. Van de premie werd 85 procent inkomensafhankelijk. De rest bestond uit eigen bijdragen en vaste be dragen per j aai". Ook Simons redde het niet. Door zijn plan moest de AWBZ-premie omhoog. Maar die premie is verwerkt in het belastingta rief. De belastingen stegen dus, en dat was nou net wat het kabinet niet wilde. Bo vendien dacht Simons zijn 'blauwdruk' zonder rugdekking van de fondsen en ver zekeraars te kunnen realiseren. Die vlie ger ging niet op. Naar elkaar toe In 1994 begon het huidige kabinet dus weer van voren af aan. Convergentie werd het nieuwe etiket: ziekenfondsen empar- ticuliere zorgverzekeraars moesten lang zaam naar elkaar groeien. Zowel bij de aangeboden zorg als de premies. Daarbij werd dan gedacht aan de zorg van de huis arts, apotheker, het ziekenhuis en de spe cialist. Zorg die vrijwel niet te verzekeren viel, bijvoorbeeld gehandicaptenzorg, ging onder de AWBZ vallen. Voor alle 'ex tra's' moest de burger zichzelf maar aan vullend gaan verzekeren. Het systeem van inkomensafhankelijke premies voor AWBZ en ziekenfonds bleef bestaan. Fondsverzekerden hielden daarnaast een premie in de vorm van een vast bedrag per jaar (nominale premie) en kregen te ma ken met een eigen risico. Helaas, de zorgkosten blijven stijgen. En de premies kunnen vanwege de inko mensgevolgen niet omhoog. Dus probeert het kabinet door bezuinigingen, het uit dunnen van het fondspakket en de invoe ring van steeds meer eigen bijdragen en eigen risico's zowel de vraag naar zorg als de kosten te drukken. Daarbij werd nog iets anders bedacht. Als ziekenfondsen nu eens met elkaar gingen concurreren dan zou de zorg wel doelma tiger worden en dus goedkoper. Zo werkte het niet. Fondsen fuseerden om het hoofd boven water te houden. Met elkaar of met particuliere zorgverzekeraars. Boven dien ging men andere producten aanbie den. De boekhoudkundige scheiding tussen fonds, AWBZ en particuliere ver zekering viel weg. Van de controle op het reilen en zeilen van fondsen bleef weinig over. Er is nog een ontwikkeling van belang. De bezuinigingsdrift van de overheid heeft voor een tweedeling in de zorg gezorgd. Degenen die het zich kunnen veroorloven, rijken maar ook bedrijven die hun werk nemers snel weer aan het werk willen zien, 'kopen' zorg. Voor hen die dat niet kunnen, vaak de fondspatiënten, zijn er lange wachtlijsten. Iedereen En nu? Een topambtenaar van VWS die eigenlijk niets wil zeggen, formuleert het zo: „Te zijner tijd zal het ziekenfonds ver dwijnen. In plaats daarvan krijg je een wettelijk voorgeschreven basisverzeke ring voor iedereen, gebaseerd op onder linge solidariteit. Wie die basisverzeke ring niet kan betalen krijgt van de overheid een toeslag. Dat is hetzelfde sys teem als bij de individuele huursubsidie." „Welke zorg in die basisverzekering komt, is de vraag. De omvang van de AWBZ wordt daarvoor bepalend, gezien het effect op de belastingen. Bovendien moet je goed kijken hoe groot de aanvul lende verzekering mag worden. De burger moet kunnen kiezen voor diverse polissen die allemaal een andere premie hebben. Alleen moet je als overheid goed opletten welke zorg er verzekerd wordt, gezien de positie van de laagste inkomensgroepen." „Wie voor de basisverzekering in aanmer king komen is ook nog een probleem. Als je die groep veel kleiner maakt dan de zie kenfondsverzekerden nu, heeft dat een effect op de premie-inkomsten. Die ne men af terwijl je waarschijnlijk veel men sen in die verzekering krijgt die veel zorg nodig hebben en dus duur zijn." Ziekenfondsdirecteur Van der Veen is het met deze gedachte eens. „Er moet één so ciaal getinte verzekering komen met een vast pakket en een redelijke premie. De solidariteit moet blijven, al zou je met de hoogte van de nominale premies nog wel iets kunnen spelen. De overheid kan in vloed hebben op de premiehoogte en de toegang tot de verzekering, het pakket zorg dat verzekerd moet worden, en dat kan best minder dan nu in het fonds of de AWBZ zit. Meer niet. De rest moeten de verzekeraars in onderlinge concurrentie doen. Maarzij moeten zich maatschappe lijk gedragen: zelf risico's dragen en soli dariteit betrachten." Maar als de richting eenmaal duidelijk is, blijft de vraag hoe snel de fraaie plannen verwezenlijkt kunnen worden. Bouw- mans van de FNV: „Bij de vakbeweging mikt men op een basisverzekering die 70 procent van alle Nederlanders als klant heeft, waaronder zeker alle werknemers en zelfstandigen. De premie moet afhan kelijk zijn van het inkomen". De werkge versorganisaties voelen ook wel voor een ziekenfonds nieuwe stijl. „Maar dan voor een veel kleinere groep mensen, met pre mies die niet inkomensgebonden zijn en een eigen risico. Er mag zeker geen nieu we volksverzekering ontstaan", zegt VNO-specialist Van der Plank. Van alle kanten wordt wel één duidelijke wens geuit: de rijksoverheid moet nu ein delijk kiezen welke kant het opgaat met de ziektekostenverzekering van de bur ger. En als er dan een lijn gekozen is moet die worden vastgehouden, jarenlang, wat er ook gebeurt. Politiek Maar net als bij vakbeweging en werkge versorganisaties zijn ook de politieke partijen het niet over alles eens. D66 wil een nieuw soort ziekenfonds, maar dan kleiner dan nu het geval is. Het CDA gaat ook die kant op, maar wil weer veel eigen bijdragen. De PvdA is er nog niet uit. Die partij twijfelt tussen een basisverzeke ring voor eenieder of een modernisering van het huidige systeem. Op zich neigen de sociaal-democraten naar een sociale ziektekostenverzekering met een inko mensafhankelijke premie. De WD-lijn is duidelijk. Het ziekenfonds moet uitgehold worden. Minder zorg in het pakket voor minder mensen en een ei gen risico. Dat is de voorloper van een sys teem van particuliere verzekeringen waarbij de burger zelf de polis en de bijbe horende premie kiest. Een premie die niet meer gekoppeld is aan het inkomen maar wel kostendekkend wordt, en dus hoger zal uitvallen. Waar het ook allemaal pre cies toe zal leiden, één ding is nu al zeker: het ziekenfonds verdwijnt. De enige vraag is nog: wanneer? Carel Goseling Arno van der Valk staat nergens meer van te kijken. Zijn nieuwste gast, een Amerikaans luipaard, was het huisdier van een Belgische crimineel die dieren stal om drugsschulden af te lossen. Bij de inval ontdekte de politie niet alleen reptielen en emoes, maar ook deze ocelot. Het beest wordt bewoner nummer 44 van het Friese roofdieropvangcentrum Pantera. In het Friese Nijeberkoop, vlak bij Wol- vega, kan het beest tot rust komen in af wachting van plaatsing in een dierentuin. Het stoort Van der Valk niet eens dat hij de ocelot in België, toch altijd nog drie uur rijden, moet ophalen. Het beest krijgt een nieuwe kans, en daar gaat het hem om. Het opvangcentrum bestaat nu vier jaar. Van der Valk (geen familie van de hore caondernemers) kon tot nu toe zo'n hon derd roofdieren redden. Dat is niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, zegt hij zelf. „Jaarlijks is er een overschot van minstens 160 roofdieren, die overtol lig worden bij dierentuinen en circussen. Voor die beesten moet je een nieuwe plaats vinden. Dat kost tijd. Gééf ze die tijd!" In het verleden konden circussen hun overtollige beesten kwijt bij de die rentuinen. Die fokken nu zelf. Volgens Van der Valk moeten dierentuinen daar om nogal wat dieren laten inslapen. Dompteur Je zou toch niet willen hopen dat de zeven Siberische tijgers alsnog worden afge maakt? Vorig jaar, op de derde dinsdag in september, stonden ze plotseling voor de deur. Een Frans circus moest ze kwijt. De achtste tijger had zijn dompteur gedood en was zelf afgemaakt. De circusklanten waren zo bang voor de dieren dat ze drie weken geen voer kregen. Nu hangen ze, een beetje lui. in hun kooi rond. Ze zijn weer zoals ze behoren te zijn: mager en gespierd, en levenslustig. Een van de tijgers bespringt voor de camera een vrouwtje. Er zal niks van komen: hij is gesteriliseerd. „Wij fokken hier niet. Wij vangen op en hopen voor de beesten een nieuw tehuis te vinden," verklaart Van der Valk de reden voor de sterilisatie van vrijwel alle mannetjes. Toch loopt het soms wrel eensmis. Niet alle beesten mogen gesteriliseerd worden, bij voorbeeld omdat er een fokprogramma bestaat om de soort voor uitsterven te be hoeden. Het Chinese luipaard Geisha is drachtig. De pil kon het ongelukje niet voorkomen. Haar zwangerschap bete kende uitstel van haar reis naar Pakistan. Bij Pantera kan ze in alle rust bevallen. Elk beest in de collectie heeft zijn eigen verhaal. Zo stammen de beren Gonza, Gismo en hun maat Ben uit het bezit van een Duitse dompteur die aan een hartaan val overleed. Met steun van de Duitse Bond tegen Misbruik van Dieren konden ze de dag voordat zij zouden worden afge maakt gered worden. Jagen Niemand weet precies hoeveel roofdieren er jaarlijks in Europa 'overblijven'. „Die rentuinen hebben fokprogramma's voor katachtigen. Jonge dieren trekken im mers publiek. Als ze ouder worden ver dwijnen de beesten weer, via de achter deur," Van der Valk gelooft niet in het verhaal dat jonge dieren weer in de vrije natuur kunnen worden uitgezet. „Veel van deze dieren leven al generaties in Eu ropa. Het zijn geen wilde dieren. Ze heb ben nooit leren jagen. Het is educatief heel goed om aandacht te vragen voor de pro blemen van de leeuwen in Afrika, maar je moet niet vertellen dat je ze gaat terugzet ten als je van tevoren weet dat het niet kan". Hij is overigens geen tegenstander van het houden van dieren in circussen. Het op treden van 'kleine actiegroepen' die tegen het houden van dieren in een circus de monstreren, verwerpt hij als 'schandalig gedrag'. „In een circus hebben katachti gen het vaak redelij k goed. Ze hebben vol doende te doen. Hun kunstjes lijken op hun natuurlijke gedrag en ze kunnen daarmee hun energie kwijt." Met de oprichting van de stichting verwe zenlijkte Arno van der Valk (48) een jon gensdroom. Als zestienjarige hbs'er wilde hij nog dompteur worden, maar het werd enkele jaren studie biologie in Leiden. Uiteindelijk werd hij beroepsofficier in het leger. Nu verdient hij zijn dagelijks brood als de fakir en hypnotiseur Madrahasj. Een po ging zijn optreden uit te breiden met een roofdier ('je weet wel: vrouw in kooi, doek erover, vrouw weg, tijger in kooi') leidde allereerst tot afschuw over wat mensen de Arno van der Valk bij de buitenverblijven van de panters, leeuwen en tijgers. beesten aandoen. Kort daarop ontstond de gedachte een opvangcentrum te stich ten. Wegwerpdieren Een toevallige ontmoeting met een die renhandelaar gaf de doorslag. „Uit zijn karretje vloeide bloed. Hij zei dat hij be ren had geslacht die hij in opdracht van dierentuinen moest afnemen. Nergens anders was plaats voor de beesten. In onze samenleving zijn zelfs roofdieren vullis geworden. Het zijn wegwerpdieren waar van alleen de vacht nog waardevol is." „Op 5 mei 1993 openden wij ons eerste buitenverblijf, voor een tijger. Die dag noemen wij de 'bevrijdingsdag van de tij ger'. Tot onze verrassing haalden wij met onze stichting de hele wereldpers. Er bleek nergens anders zo'n centrum te zijn". Het gevolg was wel dat Pantera di rect bekendheid verwierf. „Van alle kan ten kregen we aanvragen om dieren op te vangen. Het ging veel sneller dan wij aan konden. We moesten met ons weinige geld zo goed en zo kwaad als het ging aan de slag." Oude kooien, uit dierentuinen in het vroe gere Oost-Duitsland, kregen een plaats op het erf achter de voormalige paardenhou- derij. Binnenkort begint het werk aan de nieuwe panterkooi. De nachtverblijven zijn vrijwel gereed. De twee kooien van 'Bear Side', met drie beren, bestaan uit traliewerk afkomstig van de oude tribunes van het Heerenveen- foto Jan de Vries se Abe Lenstrastadion. Ontsnappen kan niet: binnen het hekwerk staat een schrik draad met 12.000 volt. Gonza en Gismo willen echter niet weg. Ze hebben er voor zichzelf een fraai hol gegraven. Hun soortgenoot Ben beschikt alleen over de tweede kooi. In het najaar verhuist de be renfamilie naar Islamabad, Pakistan. Tot nu toe kost Pantera alleen maar geld. De 881 donateurs, die in het weekeinde mogen komen kijken, maken gemiddeld veertig gulden per jaar over. Daarnaast sponsort een groot aantal bedrijven een of meer dieren .Maar het is nog niet voldoen de. Via The Netherlander, een bijlage van de International Herald Tribune, pro beert Van der Valk het internationale be drijfsleven te interesseren. De vraag is echter of multinationals de weg naar Nijeberkoop weten te vinden. Het dorp, met 289 inwoners, ligt naast de provinciale weg tussen Wolvega en Oos- terwolde. Er staat een enkel café dat zich afficheert als wegrestaurant en verder zie je vooral veel koeien en schapen. Van der Valk: „We kozen voor deze plek omdat de boerderij te koop stond. Er gold al een be stemming als dierenhouderij. We kunnen hier ook goedkoop rundvee kopen. Verder storen we niemand. Er zijn wel klachten, maar die komen maar van één buurman. Die wil ons gewoon weg hebben." Volgens de klachten zou een leeuw de buurt met zijn gebrul wakker houden, zou de beveiliging niet optimaal zijn en zou den bezoekers overlast veroorzaken. De Raad van State heeft inmiddels vastge steld dat een paardenhouderij toch niet hetzelfde is als de opvang van roofdieren uit circussen en dierentuinen. Pantera moet daarom een nieuwe oprichtingsver gunning aanvragen. Rustdag In het opvangprogramma staat de licha melijke en geestelijke gezondheid van de dieren centraal. „Stereotiep gedrag, zoals nerveus rondjes lopen, vind je bij ons niet. Dat willen wij zoveel mogelijk voorko men. Daar doen wij onderzoek naar." Een vijfstappenplan moet helpen het dier weer aan de natuur te laten wennen. Tege lijkertijd moet de natuurlijke aard van het dier worden versterkt door bijvoor beeld de invoering van een rustdag, een dag zonder eten, omdat zij vaak in de na tuur ook een dag overslaan. Pantera zorgt ervoor dat het dier niet weet wanneer hij een dag zonder eten moet. Ook wordt het vlees regelmatig op een moeilijk bereik bare plek gelegd, zodat ze moeite moeten doen om te kunnen eten. „We zorgen dat jonge beesten kunnen spelen. Zo leer jeze hun sprong inschatten eneenbalaris te vinden. In de natuurleren ze dat ook tijdens hun spel van hun ou ders. Dat is voorbereiding op het jachtge drag". Over de moeilijkste opgave, de vijfde stap, wil Van der Valk nog niet veel kwijt „Dit onderdeel willen we volgend jaar presenteren. Wij proberen een methode te vinden om roofdieren weer te kunnen'la- ten jagen. Dat is een van de redenen waar om dieren niet naar de vrije natuur terug kunnen. Misschien dat we ze toch ooit weer kunnen terugzetten. Dat is onze wens". Louis Burgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29