%UIT.?* llfiiCli Conflict in coalitie over omroep Het extraatje van Sultana. Overleg VUT grootmetaal vastgelopen Waterdrager Kritiek van Kamer op ministers in kwestie wetgeving intratuin Ijs. Schiphol kiest voor Noordzee Schapen op de dijk of niet? Eagles op de weg terug Kijk op pagina 22 en maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. EXTRA AANBIEDING! KQUMar Stichting daagt Raad van State voor rechter Zeehondenbaby's stranden na storm Confrontatie PvdA-VVD: kijker loopt kans gelag te betalen Dode en zes L1 gewonden bij ongeval in Halsteren Man met hondje slaat weer toe op Franse wegen Zie pagina 10 en 11 240e jaargang no. 137 woensdag 11 juni 1997 losse nummers 1,75 (Onweers)buien Enkele buien met kans op onweer en windstoten. De maximum tempera tuur 23 graden. De wind matig 3 tot 4 Bftaf en toe vrij krachtig 5 Bft. De directie van Schiphol denkt dat de aanleg van een nieuwe luchthaven in de Noordzee de beste oplossing is voor het ge brek aan ruimte van Schiphol. Met het off shore vliegveld zou de geluidsoverlast rondom Amsterdam flink minder worden. De milieubeweging betitelt de plannen, die O tientallen miljarden kosten, als 'waanzinnig'. Is het nu wel of niet goed voor de dijk wanneer er schapen op grazen? Wagenings onderzoek heeft de theorie onderuit gehaald dat schapen gouden voetjes hebben voor zeedijken. Zeeweringen zouden juist sterker worden met minder schapen. In Zeeland zijn de meningen ver- O deeld. I O Het vorig jaar uit de ere-divisie gedegradeerde Go Ahead Eagles heeft gisteravond een nieuwe stap gedaan op de weg terug. De voetbalploeg uit Deventer versloeg in de derde wed strijd van de nacompetitie Cambuur Leeuwarden met 3-2. Go Ahead is na drie duels nog zonder punt- Q verlies. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; binnenland: 5; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur 10 en 11; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer houdt vanavond een spoedde bat over de problemen rond de wetgeving. De problemen zijn het gevolg van de uitspraak van het Europese Hof in de Securi- tel-zaak, dat wet- en regelge ving die niet bij de Europese Unie is aangemeld, geen rechts kracht heeft. De Tweede Kamer besloot dins dag tot het tijdstip van woens dagavond, omdat dan minister Sorgdrager van Justitie terug is uit Praag. Behalve zij zal ook minister Wijers van Économi sche Zaken zich verantwoorden over de onduidelijke situatie die is ontstaan rond een aantal wet ten. Staatssecretaris Patijn van Buitenlandse Zaken zal waar schijnlijk eveneens aanwezig zijn. De Tweede Kamer is er niet op voorhand van overtuigd dat de verantwoordelijke bewindslie den correct hebben gehandeld in de Securitel-affaire. Alle fracties, inclusief de rege ringspartijen PvdA, VVD en D66, zetten vraagtekens bij de wijze waarop door de bewinds lieden is gereageerd op het ge wraakte arrest van het Europe se hof van justitie. Daarnaast is er forse kritiek op de wijze waarop het kabinet is omge gaan met de informatievoorzie ning naar de Kamer. Qit blijkt uit meer dan honderd schrifte lijke vragen die de Kamer aan ministers Wijers van Economi sche Zaken, die optreedt als co- ordinerend bewindsman, heeft gesteld. D66-er De Graaf wil van zijn partijgenoot Wijers weten hoe het kan dat de mogelijke gevol gen van het Securitel-arrest pas in januari van dit jaar in het ka binet aan de orde is gesteld. Hij wijst er de minister in dat ver band op dat diens departement al in juni vorig jaar op de hoogte was van de Securitel-uitspraak. Ook PvdA en VVD vragen hier over opheldering. De fracties willen bovendien weten wan neer het kabinet eigenlijk van plan was om de Kamer te infor meren. Wijers en zijn college Sorgdrager van Justitie stuur den pas vorige week een brief nadat de zaak via de media was uitgelekt. CD A-er Hillen, die ruim de helft van de vragen voor zijn reke ning neemt, gaat ervan uit dat Buitenlandse Zaken Wijers wel degelijk al in januari van dit jaar het advies gaf om de een 'taskforce' in te stellen om de zaak naar Brussel alsnog snel te regelen. ANP zie ook pagina 13 Advertentie Mitsubishi bestaat 80 jaar en viert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma t.w.v. 35.395,- kan van u zijn. Het enige wat u moet doen is de Carisma- advertentie uit deze krant scheuren en van buitenaf goed zichtbaar voor i MITSUBISHI uw raam plakken! motors Imp.: M.MC Auto Nederland B.V.. lel. 0252) 26 61 II. (Advertentie) De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Advertentie cent kost Want als u twee pakken naar keuze koopt, mag u een pak in de nieuwe smaak gratis mee naar huis nemen. Verkade Sultana, Smaken: krenten, appel, cassis. Verkade Sultana, de ongekend lek- volkoren en nu ook: kere en verantwoorde snack voor California. 2 pakken O Qö de tussendoortrek, heeft een nieuwe 175 §ram O smaak erbij: California. En die kunt En... bij twee pakken een pak in u nu proberen zonder dat het u een de smaak "California" gratis. Deze week alleen bij Albert Heijn. chl Aanbieding geldt t/m zaterdag 14 juni aanstaande. Eerder al hadden de partijen af gesproken dat de nieuwe rege ling niet meer mag kosten dan 8 procent van de loonsom aan premie. Een overgangsregeling zou dat plafond gedurende eni ge jaren overschrijden. De vak bonden hebben nog voorgesteld om alle kosten voor de over gangsregeling in één keer te be talen - het gaat dan om 1,4 pro cent premie - maar dat heeft FME-CWM afgewezen. Een ander geschilpunt is de keuzemogelijkheid voor het personeel- De bonden willen dat in de nieuwe regeling mensen later moeten kunnen uittreden in ruil voor een hogere uitke ring. De werkgevers vinden dat een werknemer die dat wil daar voor toestemming moet krijgen van zijn baas. Door het geschil over relatief kleine punten dreigt een ver nieuwing van de VUT in de grootmetaal te mislukken. Be doeling was om, net als elders in het bedrijfsleven, de ouderenre- geling langzaamaan om te bou wen tot een individuele spaarregeling. In het nieuwe systeem spaart ieder voor zijn eigen oudedagsregeling. In de huidige regeling is geen sprake van sparen, maar gaat de VUT- premie direct naar de 60-plus- sers. Door vergrijzing in de be drijfstak dreigt dat laatste sys teem te duur te worden. Desondanks denkt de Indu striebond 'FNV dat nu geen an dere mogelijkheid overblijft dan de huidige regeling in aan gepaste vorm voort te zetten. De metaalwerkgevers denken dat er nog een oplossing moge lijk is. ANP (Advertentie) RUNDER- SUCADELAPPEN tCk O Vers van de slager. Per KILO W van 21.95 voor H wm Aanbieding geldig t/m UPC..T... zaterdag 14 juni a.s. ar van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG-De stichting Mil joenen Zijn Tegen daagt de le- w den van de afdeling bestuurs la rechtspraak van de Raad'van State voor de rechtbank in Den gt Haag. Ze verwijt de staatsra ts den onrechtmatige recht- ']>l spraak te bedrijven. ei Dit bleek dinsdag bij de Raad van State. Daar werd het ver zoek behandeld om de bouw vergunning voor onder meer het Covra-gebouw voor hoog- radioactief afval te schorsen. Volgens vertegenwoordiger N. Steijnen van Miljoenen Zijn Tegen zijn de staatsraden de belangenbehartigers van de bedrijven en de overheden. De Raad is twee handen op één buik met het ministerie van VROM; de milieu-deskundigen die de Raad adviseren, komen van VROM, aldus Steijnen. Volgens hem kijkt de afdeling niet naar de belangen van mi lieu-organisaties die in het ge weer komen tegen vervuilers en instellingen die zich bezig houden met kernenergieactivi teiten. Miljoenen Zijn Tegen eist dat de afdeling wordt ver oordeeld tot een schadevergoe ding van tienduizend gulden. Steijnen wraakte tijdens de be handeling van het schorsings- verzoek tot tweemaal toe staatsraad mr H. Beekhuis om dat deze partijdig zou zijn. Beekhuis zou de Covra en de ministeries wel aan het woord laten en hem niet. De wra kingskamer van de Raad van State wees de verzoeken af. Die partijdigheid was volgens de wrakingskamer niet gebleken. zie ook pagina 13 PIETERBUREN - Lenie 't Hart (r) van de Zeehondencreche Pieterburen koestert met medewerkster Anita Dijkens de zee hondenpups Jozias en Janneke. Het aan tal gestrande zeehondenbaby's die in de afgelopen twee dagen bij de Zeehonden creche Pieterburen zijn binnengebracht is al opgelopen tot vier. Vanwege de storm afgelopen weekend zijn de zeehondjes hun moeders kwijtgeraakt. De worden ook wel huilers genoemd. Huilers hebben zonder de vette moedermelk in de eerste vier weken geen kans om te overleven en sterven de hongerdood. Een van de pups is genoemd naar minister Van Aartsen van Landbouw. Dit omdat de bewindsman zich positief voor het centrum inzet. foto Dennis Beek/ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Het overleg over een vernieuwing van de VUT-regeling voor de 180.000 werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie is dinsdagavond stukgelopen. In grote lijnen waren vakbon den en de werkgeversorganisa tie FME-CWM het al eens: ver hoging van de VUT-leeftijd van 60 naar 61 jaar en verlaging van de uitkering van 87,5 naar 80 procent van het laatstverdiende salaris. Maar over een over gangsregeling konden de partijen het niet eens worden. De vakbonden willen de nieuwe regeling voor mensen die bijna zestig zijn niet meteen invoeren. Zij zien vaak al uit naar de ver vroegde uittreding, maar moe ten, als er. een VUT-akkoord komt, een jaar langer doorwer ken. De werkgevers vinden zo'n regeling echter te duur. u HALSTEREN - Een 49-jarige inwoner van Tholen is dinsdag middag overleden bij een fron tale botsing in Halsteren. Zes andere personen, onder wie een jongetje van anderhalf, raakten zwaar gewond en moesten alle- 1 in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde rond half vijf aan de Nieuwe Beijmoerse- weg toen één van de betrokken auto's eei'st in de berm raakte en vervolgens op de linkerweghelft belandde en zijn tegenligger lig ramde. De brandweer moest eraan te pas komen om de slachtoffers te bevrijden. Verder werden in to taal zes ambulances ingezet. Toegesnelde omstanders heb ben eerste hulp verleend en kon den het kind uit één van de voer tuigen halen. De verwondingen bestonden onder meer uit ern stig hersenletsel, buikfracturen en letsel aan het aangezicht. In de auto die de overleden man uit Tholen bestuurde zaten nog een plaatsgenoot (leeftijd onbe kend) en een 40-jarige inwoner van Halsteren. In de andere wa- zaten het kind - dat er met een beenbreuk van af kwam -, diens 21-jarige moeder (be stuurster van die auto) en twee 20-jarige vrouwen, allen af komstig uit Roosendaal. De politie wilde de naam van bet dodelijke slachtoffer gister avond nog niet vrijgeven. ARNHEM - De man met het wit te hondje en zijn vrouw zijn weer actief langs de doorgaande vakantieroutes in Frankrijk. Bij de politie in Arnhem, maar ook bij andere politiekorpsen in het land zijn aangiftes binnengeko men van Nederlanders die op gelicht zijn door het keurig uit ziende stel. De man spreekt vakantiegan gers aan met het verhaal dat zijn auto opengebroken is of dat hij bestolen is. Zijn vrouw zit on dertussen in de auto luid te snik ken. Het paar, dat meestal een wit hondje bij zich heeft, vraagt Ne derlanders geld te leen. Ze ge ven als hun huisadres het adres van het Leger des Heils in Maas tricht op. Uit onderzoek is gebleken dat de man daar vorig jaar enkele weken heeft gewoond. ANP ia ën van onze verslaggever i0| Wilfred Scholten DEN HAAG - De span ning in de coalitie over het publieke omroepbestel loopt op. De paarse partij- ir en PvdA en VVD maken zich op voor een confron- tb; tatie over wie er het gelag moet betalen: de kijker of de omroepen. a Gisteren ondervroeg oppositie- partij CDA staatssecretaris Nuis (Omroepzaken) over een ï(b gevoelig onderwerp: debezuini- gingen van honderd miljoen gulden die de bewindsman de nl publieke omroepen wil opleg- gen. Sinds december vorig jaar wacht Nuis al op concrete plan- M nen van Hilversum om te bespa- V ren en verspilling tegen te gaan. Door tegenvallende inkomsten uit reclame is dat noodzakelijk geworden. Om de druk wat op te voeren, stuurde Nuis vorige week een iCf brief naar de NOS met de ver- os" plichting 100 miljoen gulden te bezuinigen. Dat zou betekenen er" dat er ontslagen moeten vallen 'e!en dat er programma's worden er geschrapt, aldus de veront waardigde omroepen. De Kamer verwijt de staatsse cretaris nu dat hij op een zeer ongelukkig moment met zijn dreigement komt: een week voor het debat over de reorgani satie van de omroepen. Maar Nuis beklemtoonde gisteren dat het niet beter gepland kon wor den. Vandaag heeft hij een ge sprek met de omroepen om over de bezuinigingen te praten. Dan weet de bewindsman volgende week precies tot welke bespa- i'ingen het publieke bestel be reid is. Dat is van groot belang voor de discussie over het 'omroepgeel tje', de verhoging van het lid maatschap van een tientje naar 25 gulden. Dit moet 50 miljoen gulden per jaar opleveren. Maar juist over dit voorstel is de coali tie sterk verdeeld. De PvdA is tegen, daarin gesteund door CDA en GroenLinks, samen een minieme Kamermeerderheid van 76 zetels. De paxlijen vin den dat de omroepleden rxiet hoeven te betalen voor pro gramma's die iedereen kan bekijken. Ook kan dit tot aan zienlijk ledenvexdies van de om roepen leiden. De VVD en D66 zijn voor het geeltje, omdat zij het alternatief niet zien zitten: verhoging van de omroepbij di'age. Zij vinden ook dat de omroepen eerst eens zelf orde op zaken moeten stel len. Gisteren steunde WD-ka- merlid Van Heemskerck dan ook het dreigement van Nuis. Zij reageerde gebeten op de op- merking van Van Zuylen (PvdA) dat deze juist 'geïrriteerd' was door de opstelling van de staats- secretaxis. .,Wilt u dan de lasten voor de burgei's verhogen?", vroeg ze. Waarop de PvdA'ster antwoordde dat ze dat volgende week wel zou hox*en. Woede Briesend van woede liet Van Heemskerck in de wandelgan gen weten dat de PvdA de om roepbijdrage wil verhogen en dat de WD dit nooit zou pik ken. Navraag leeit dat de soci aal-democraten zulks helemaal niet overwegen. Het toont ech ter hoe gespannen de verhou ding van de naar eigen zeggen 'mediavriendinnen' van paars momenteel is. De confrontatie over het geeltje zal de coalitie op de proef stel len. Nuis overlegde zelfs in het geheim met de mediawoord- voerders van oppositiepartij CDA om hen in zijn kamp te trekken. Van Zuylen blijft tegen het omroepgeeltje gekant, ook als ze voor het blok gesteld wordt: of het geeltje invoeren of de omroepen het geld helemaal laten opbrengen. GPD (Advertentie) Kijk, da's nog eens een origineel vaderdagkado. Het is leuk uitpakken, deze 60 cm hoge Tunesische kruik van terracotta. Decoratief in de tuin of op het terras. Neem er één of meer en u creëert een echt Mediterrane sfeer. Van 29,95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1