Coalitie is verdeeld over politie ch Kamer neemt Peper onder vuur Glastuinbouw voor rol in affaire-Brinkman door noodweer Onze Top 10 van deze week. PZC binnenland dinsdag 10 juni 1997 Spiegelbeeld van EU-tentendorp zwaar getroffen Oudste woonhuis staat in Dordrecht Walvisbeschermer Paul Watson wordt niet uitgeleverd 0 0 0 0 0 0 Identificatie vermoord duo SKF heet nu Faunabescherming Voortgang onderzoek Bouterse Directeur Vliethoven vrijgepleit Ouderen en baby's het duurst Meerderheid Kamer: via wet voldoende greep op regionale korpsen l Tandartsentekort dreigt O 0 0 1.25 1.99 9.90 1.98 5.45 1.99 Topper van de week Enorm slibmeer voor Hoogovens AMSTERDAM - Omwonenden van het Amsterdamse Frederiks- plein hebben al veel last van de voorbereidingen voor de komen de EU-top in Amsterdam. Als ze naar de ronde glazen toren van de nabijgelegen NcderlandscheBank kijken, zien ze de bron van al die overlast nog eens in spiegelbeeld: de opbouw van het enor me tentendorp, waar duizenden journalisten uit de hele wereld tijdens het Europese topberaad moeten werken. foto Raymond Rutting/ANP NEURENBERG - De Duitse politie heeft de ident iteit vastge steld van de twee inzittenden die zondag bij het Duitse Neu renberg in een Nederlandse camper dood zijn aangetroffen. Het gaat om de 63-jarige H.J. Langendonk en zijn 61-jarige echtgenote T.R. Langendonk-Fabels uit het Twentse Delden. Het echtpaar is vermoord, aldus de politie van Twente. Passerende vrachtwagenchauffeurs zagen zondagmorgen op een parkeerplaats langs de weg Neurenberg-Altenfurt en Feucht een camper in brand staan. Toen d'e gewaarschuwde brandweer de brand had geblust, bleken in de camper twee stoffelijke overschotten te liggen. ANP AMSTELVEEN - Na 21 jaar is Stichting Kritisch Faunabe heer (SKF) door een rechterlijke uitspraak gedwongen van naam te veranderen. De organisatie, bekend van acties tegen de jacht, gaat verder als De Faunabescherming. De SKF verloor afgelopen vrijdag een slepende namenstrijd met de Stichting Actief Faunabeheer (SAF), een jagersorga nisatie gelieerd aan de Koninlijke Nederlandse Jagers Vereni ging. Het gerechtshof in Amsterdam vernietigde een vonnis van de rechtbank die eerder bepaalde dat Actief Faunabeheer een andere naam moest kiezen, omdat er anders verwarring zou optreden. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft ad vocaat-generaal D. van den Broek voorlopig aangesteld als nieuwe leider van het zogenoemde Copateam. Dit speciaal sa mengestelde opsporingteam onderzoekt onder meer de be trokkenheid van oud-legerleider Desi Bouterse bij cocaïne handel. Van den Broek vervangt CID-officier van justitie mr. C. van der Voort die vorige week dinsdag op non-actief is gesteld. Van der Voort is betrokken bij het volgens justitie onterecht vernietigen van twee dossiers overeen informant in de beken de Leidse balpenzaak. De maatregel is van kracht in afwachting van het onderzoek van de Rijksrecherche naar de rol die Van der Voort heeft ge speeld bij het vernietigen van de informatie. ANP GRONINGEN - Het Medisch Tuchtcollege in Groningen acht voormalig geneeskundig directeur van verpleeghuis Vlietho ven in Delfzijl, J.A de Boo, niet schuldig aan grove nalatig heid. De Boo was directeur van het tehuis in de periode dat een verpleegster ten minste negen patiënten met insuline om het leven bracht. De Inspectie voor de Gezondheidszorg diende een klacht we gens grove nalatigheid tegen de directeur in bij het Medisch Tuchtcollege. Het college draagt de arts op enkele onderge schikte punten een reeks kleine missers na. Maar deze tekort komingen zijn in de loop van ettélijke jaren begaan en zijn niet zwaar genoeg om een tuchtrechtelijk verwijt te recht vaardigen, aldus het college. ANP ROTTERDAM - Een 95-plusser soupeert voor meer dan 50.000 gulden aan zorg. De zorg aan nuljarigen kost gemid deld 5.100 gulden per jaar. Mensen onder de zestig kosten het minst. Zij hebben tussen 1.500 en 3.000 gulden per jaar aan zorg nodig. Vanaf het zestigste levensjaar stijgen de kosten steeds sneller. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam naar de kosten van de ge zondheidszorg in 1994. Die bedroegen dat jaar zestig miljard gulden. ANP van onze verslaggever lan Roggeveen DEN HAAG - De paarse rege ringscoalitie is verdeeld over een aanscherping van de Poli tiewet. VVD en D66 steunen het kabinetsplan om via een wets wijziging de greep op de 25 re gionale politiekorpsen te ver groten. De PvdA vindt echter dat de ministers Dijkstal (WD, binnenlandse zaken) en Sorg- drager (D66, justitie) te hard van stapel lopen. Volgens de so ciaal-democraten, die worden gesteund door CDA Groen- Links, GPV, RPF en Senioren 2000, biedt de Politiewet vol doende mogelijkheden om de korpsen datgene te laten doen wat de overheid wil. Dijkstal en Sorgdrager hebben de Tweede Kamer om meer be voegdheden gevraagd omdat de regionale politiekorpsen in hun ogen te veel macht hebben ge kregen na de grootscheepse po litiereorganisatie in 1993. In 'Den Haag' kan van alles wor den bedacht, stellen de be windslieden, maar als de korp sen er niet achter gaan staan, komt er niets van terecht. De be windslieden vinden dit onaan vaardbaar en willen onder meer door middel van verplichte be- leidsrapportages hun greep op de politie herwinnen. Als het rijk geld beschikbaar stelt voor extra agenten, mogen de korpsen dat volgens de be windslieden niet besteden aan van onze redactie binnenland HAARLEM- De Canadese wal visbeschermer Paul Watson mag in Nederland blijven. Den Haag kan hem uitleveren aan Noorwegen, maar omdat hij de daar wachtende gevangenis straf al in ons land heeft uitge zeten, is de uitlevering van de baan. Watson komt 20 juni vrij. Dat heeft de rechtbank in Haar lem maandag bepaald. De 46-jarige activist moest in Noorwegen nog een celstraf van 120 dagen uitzitten. Watson werd begin april op Schiphol gearresteerd op grond van een internationaal opsporingsver zoek. Noorwegen vroeg op ver scheidene gronden om zijn uit levering. De milieubeschermer kreeg bij verstek 120 dagen cel opgelegd wegens een poging een schip tot zinken te brengen. Dat schip was in dienst voor de zeehonclenjacht. Noorwegen verweet Watson verder dat hij in 1994 met zijn boot Whales Fore ver een aanvaring heeft veroor zaakt met een Noors marine schip. De rechtbank in Haarlem oordeelde twee weken geleden al dat dit feit verjaard is. Daarnaast is een derde aan klacht, het binnengaan van de Noorse territoriale wateren, in Nederlandniet strafbaar. Daar door vendel ook die grond voor het Noorse uitleveringsverzoek. Watson toonde zich verheugd over het vonnis en kondigde aan zijn acties tegen de Noorse wal visvangst voort te zetten. „Ik heb weer de wijheid met mijn schip uit te varen om de walvis sen te beschermen." De organi satie Sea Shepherd, waarvan Watson een van de leiders is, zei in exstase te zijn door het von nis: De rechter toont sympathie voor onze zaak door Watson vrij te laten, aldus de organisatie. De Canadees is jarenlang één van de gezichten van Green peace geweest in de strijd tegen de wal vis jacht. Hij kwam kort na de oprichting van Green peace bij déze organisatie, maar koos later, los van Greenpeace, een militantere koers. Zijn ac ties op zee gingen veelal ge paard met enteringen en aanva ringen. Een woordvoerster van Greenpeace is wel blij voor Wat son dat hij wijkomt. „Hij heeft het hart op de goede plaats. We hopen dat hij voortaan geweld loos zijn strijd tegen de walvis- jacht zal voortzetten." ANP luxere dienstauto's of nieuwe computers. En als er vanuit de landelijke politiek wordt aan gedrongen op afdelingen voor jeugd- en zedenpolitie, dan zou den de korpsen daar niet wij- blijvend op moeten kunnen reageren, aldus Dijkstal en Sorgdrager. Aanwijzing PvclA-woorclvoerder De Cloe betitelde het aan banden leggen van de regionale korpsen als 'te ver, te snel en onvoldoende on derbouwd'. „Dijkstal roept veel te snel - met de handen in de lucht - 'ik kan niet en ik mag niet' als we hem aanspreken op zijn politiebeleid", aldus de so ciaal-democraat. „Ik vind dat onterecht. De bewindsman heeft meer macht dan hij denkt. Als hij vindt dat de regiokorp sen beter naar hem moeten luis teren, kan hij zijn toevlucht ne men tot een 'aanwijzing'. Deze bevoegdheid heeft hij op grond van de Politiewet. Maak daar clan ook gebruik van". Ook CD A-woordvoerder Gabor waarschuwde voor verregaande bureaucratisering als de kabi netsplannen tot wet zouden worden verheven. Macht D e WDen in iets mindere mate D 6 6pleitten juist voor een ster ker sturende rol van de over heid. „De hamvraag is natuur lijk: wie maakt de macht uit, de politieregio's of de minister? Voor ons is dat geen punt. Wij zijn altijd tegen de Politiewet geweest en zien in de voorstellen een goed middel om de macht terug te brengen waar hij hoort: in deze Kamer", aldus WD- woordvoerder Korthals. De Tweede Kamer is wel eens gezind over de noodzaak om in elk regiokorps weer afdelingen voor de jeugd- en zedenpolitie in het leven te roepen. Een motie van PvdA'er De Cloe die daarop aandringt, werd door alle aan wezigen van een handtekening voorzien. GPD NIEUWEGEIN - Er dreigt van af 2005 een tekort aan tandart sen. Oorzaak is de toename van is- het deeltijdwèrk onder tandart- ifr sen, de vergrijzing van de pati- ;a enten en het groot aantal tand- a; artsen dat met pensioen gaat. ir Gebeurt er niets dan zal in 2010 :h: het tekort zijn opgelopen tot duizend tandartsen. In Neder ig! land werken er nu ongeveer je- 6.700. e; Dit blijkt uit een onderzoek van de tandartsenorganisatie NMT. De resultaten staan in het Ne- derlands Tandartsenblad. De ig; onderzoekers hebben gekeken wat de gevolgen zijn van een on- D| gewijzigd beleid. Uitbreiding van het aantal op leidingsplaatsen kan voorko men dat er een tekort ontstaat. De onderzoekers waarschuwen echter voor de gevolgen van een aanzienlijke uitbreiding. „Dan zou dezelfde fout kunnen wor den gemaakt als in de jaren zes tig en zeventig, met alle verve lende gevolgen van een (te groot) overschot in de jaren daarna", schrijven J. Bruers en E. Bronkhorst. Volgens hen kunnen tandartsen ook meer taken aan anderen overlaten en efficiënter gaan werken, waardoor minder tand artsen nodig zijn. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se burgemeester Peper is giste ren in de Tweede Kamer onder vuur gekomen wegens zijn rol in de crisis rond korpschef Brink man. Diverse Kamerleden wil den van minister Dijkstal op heldering over het optreden van de korpsbeheerder van de poli tie Rotterdam-Rijnmond. De bedreigde korpschef verweet de burgemeester 'een spel te spe len'. Peper steunde tot vorige week zijn korpschef die eind april openlijk in aanvaring kwam met de ondernemingsraad en drie vakbonden. Nadat Brink man in het regionaal college van burgemeesters, het bevoegd ge zag over een politiekorps, kri tiek had op Pepers voorstellen om uit de crisis te komen, liet deze zijn steun varen. Volgens hem had Brinkman zich onmiddellijk loyaal moeten op stellen achter zijn voorstellen, vooral omdat hij daar van te vo ren over was ingelicht. Volgens de korpschef was dat juist niet zo en gedroeg de burgemeester zich 'irrationeel'. Hij stelde gisteravond in de ac tualiteitenrubriek Netwerk dat Peper voortdurend stemming tegen hem gekweekt heeft; van af het naar buiten brengen van het negatieve advies van de OR bij zijn aanstelling', tot aan de vergadering van het regionaal college. Peper had toegezegd zijn plannen met hem te bespre ken maar had dat niet gedaan. „Hij heeft een overvaltactiek toegepast. En dat moet je bij mij niet doen." 4 De korpschef houdt er inmid dels wel degelijk rekening mee dat hij toch binnenkort toch moet vertrekken. „Ik denk dat dat het gevolg is van het feit dat meneer Peper zich zo nadrukke lijk heeft uitgelaten", aldus de korpschef. Hij is wel nog steeds van plan strijdend ten onder te gaan. Doorgehakt D66-Kameiiid De Graaf wil van de minister een oordeel over het optreden van Peper. De WD'er Korthals is minder ge ïnteresseerd in wie er nou schul dig is aan de problemen tussen Peper en Brinkman, maar hij kondigde wel aan daar in een la ter stadium nog op terug te wil len komen. Korthals wil dat er nog deze week knopen doorgehakt wor den. Dat betekent volgens hem het verbreken van het dienst verband met Brinkman als de vertrouwensbreuk definitief is. Oppositiepartij CDA wilde bij monde van woordvoerder Ga bor ook opheldering over de 'merkwaardige rol' van Peper. Ook hij wil zo snel mogelijk een einde aan de 'gezagsondermij nende' situatie bij het korps. Dijkstal was er overigens nog niet van overtuigd dat de ver trouwensbreuk in Rotterdam- Rijnmond definitief is. Terwijl Brinkman op het ministerie aan een topambtenaar uit de doeken deed wat zijn visie op de crisis is, zei Dijkstal dat hij verrassende signalen had opgevangen die een ander licht werpen op de 'klaarblijkelijk onherstelbare breuk'. Hij wil kijken of er niet toch nog een nieuwe bemidde lingsronde moet komen en praat onder anderen met de commis saris van de Koningin en de pro cureur-generaal. Brinkman gaat vandaag ge woon weer aan het werk. Burge meester Peper wilde gisteren niet reageren. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het noodweer van afgelopen zaterdag heeft voor tientallen miljoenen guldens schade veroorzaakt. Alleen al verzekeraar Interpolis, met een marktaandeel van zo'n 10 pro cent, schat 15 tot 20 miljoen gul den uit te moeten keren. Dat inclusief de schade die tuinbou wers bij de Hagelunie hebben gemeld. Verzekeraax's als Nationale Ne derlanden konden maandag nog niet opgeven hoeveel scha de hun cliënten hebben geleden. „Wij hebben in de loop van de week overzicht, wanneer we de informatie ontvangen van de tussenpersonen bij wie de mel dingen binnenkomen", laat een woordvoerder weten. Bij Inter polis melden gedupeerden zich rechtstreeks. Van de slachtoffers die storm en bliksem voorzover bekend heb ben gemaakt, is de politie nog steeds op zoek naar een 30-jari- ge zeiler uit Delft. De man is op de Braassemermeer tijdens een zeilwedstx-ijd met zijn boot om geslagen. Zijn auto staat nog steeds bij Roelofarendsveen aan dat meer Wedstrijdzeilers zijn verplicht een zwemvest aan boord te heb ben, maar of iemand dat ook aantrekt is zijn of haar eigen vex'antwooi'delijkheid. De Hagelunie gaat ex-van uit dat in totaal achthonderd tuindex-s in het land zijn gedupeerd. Vooral de glastuinbouw in regio Aalsmeer is getroffen. Kassen zijn door de storm en de zwax-e x-egenval compleet ingedeukt. Er is veel glas gesneuveld. Ook gewassen hebben onder het na- tuxxrgeweld geleden. De totale schade van de tuinbouw be draagt volgens de unie meer dan 10 miljoen. Ook woningen, boten en be drijfsgebouwen hebben duor het noodweer schade opgelo pen, zo blijkt uit de duizenden meldingen bij de vei'zekeraars en hun tussenpersonen. Cen traal Beheer meldt dat naar ver houding veel schade is veroor zaakt door blikseminslag. In Rotterdam, waar de storm rond drie uur 's middags langs- raasde, loopt de schade aan het openbaar groen alleen al „in de miljoenen". Een definitief be drag is pas over een aantal we ken te geven. Gemeentewerken Rotterdam is nog steeds bezig met een inven tarisatie van de schade aan bo men en sti'uiken. Overal in de stad zijn bomen ontwoxield, of zijn er takken afgerukt. 'Heel erg' is volgens de wooixlvoerder de toestand van het Ruigeplaat- bos aan de Oude Maas in de deelgemeente Hoogvliet. Bijna alle bomen daar zijn of omge waaid of grotendeels vernield. zie ook pagina 11 Drie jaar voor moeder die baby doodde ROTTERDAM - Dc rechl- bank in Rottei'danx heeft gisteren een 23-jarige moeder die haar baby doodde veroordeeld tol drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voor- 'i waardelijk. De vrouw jj moet zich daarna tijdens een proeftijd van nog eens I drie jaar streng laten be- i geleiden door de reclasse- 5 ring en de sociaal-peda- j gogische dienst. De vrouw liet op 13 febru- I ari haar tien dagen oude dochtertje drie keer met 8 haar hoofdje hard op de j grond vallen. Ze overleed door zwaar hei'senletsel, dat volgens deskundigen niet het gevolg kon zijn I van een eigen val. Tegen de vrouw was ook I drie jaar en strenge bege- leiding geëist. Volgens of- I ficier van justitie mr. P. Blanken is de kans op her- haling nu nog groot. De moeder beweerde voor de rechtbank dat haar ba by van de commode was gevallen. Eerder gaf zij bij de politie wel toe het kind j hard op de grond te heb- S ben gegooid om haar op te 'j laten houden met huilen. 1 Maar dat zei ze om haai man te beschermen, die aanvankelijk ook werd verdacht van doodslag, zo verklaarde raadsman mr. J. van Duin. De vrouw werd volgens de advocaat geplaagd door grote faal angst, aangepraat door I haar man die haar vaak I onhandig vond. ANP (Advertentie) Hollandse Golden Delicious, kilo Snijbonen, 500 gram Hamburgers, 100 gram VS51.05 kilo ®®s® JL&9ST Ctl Voorgebakken Ciabatta 122351 of Ciabattinaj255j, per stuk 225 gram ChCötes du Roussillon, Rheinhessen of Valdepenas, rood of wit, fles I liter Nutricia Chocomel, vol of halfvol, pak IIIter Koopmans bakmixen, diverse soorten, b.v. kwarktaart, pak 200 gram 01 Engelse theemelange, 2 doosjes, 40 zakjes S 4 gram Uit de diepvries: Iglo Wokschotel, Javaans. Thai's of Vietnamees, zak 700 g Cd Tissue toiletpapier wit, pak 24 rollen >98" 1.99 4.49 4.99 j3M 8.99 Cd Appelsap, QQ pak 1 liter s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 14 juni a.s. van onze redactie binnenland DORDRECHT - Nederlands oudste, geheel intact gebleven woonhuis staat in Dor drecht. Onderzoek van de balken van Het Zeepaert aan de Wijnstraat heeft uitge maakt dat het hout waarmee het huis is op getrokken, is gekapt in 1495. Rekeninghoudend met een verwerkingstijd van twee tot vijf jaar komt Vereniging Hendrick de Kevser uit op een leeftijd van vijfhonderd jaar. De vex-eniging koopt ai-- chitectonisch en histoi-isch waardevolle panden in heel Nederland aan en x-estau- x-eex-t ze. Volgens Hendx-ick de Keyser is het bijzonde re aan het Zeepaex-t dat ixet casco van kelder tot nok. inclusief de voorgevel, onaagetast is. Van andex-e panden uit die tijd resteert vaak slechts een ondex-deel. Toen het pand vorig jaar werd aankocht, ging de vex-eni ging ervan uit dat het omstreeks 1530 was gebouwd. Onderzoek van het hout heeft nu aan het licht gebracht dat het dertig jaar ou der moet zijn. Volgens dix-ecteur A Huijts van Hendiick de Keyser zijn vooi-al de tweede verdieping en de zolder bijzonder. Die zien ex-uit alsof ze de laatste twee eeuwen niet gebruikt zijn. Een aanwijzing daax-voor is het slot op de deur van de wenteltx-ap die naar die twee boven ste bouwlagen leidt. Dat slot stamt uit die tijd en toont nauwelijks slijtage. De restauratie begint naar verwachting vol gend jaar. Het liefst ziet Hendrick de Keyser dat er daarna een galeiie inti-ekt. Geschikt maken voor bewoning zou de opmerkelijke constructie te veel aan het zicht onttrekken. ANP IJMUIDEN - De voormalige Averijhaven van Rijkswaterstaat in IJmuiden is ingedamd en de bo dem met folie belegd, zodat hel staalconcern Hoogovens hier vei-vuild slib kan opslaan. Rond het slibmeer moet uiteindelijk een dam van drie meter hoog komen. foto Paul Vreeker/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3