Gelatenheid over sluiten Finero PZC Jeugd tekent voor skeelerbaan Ringdorp Noordgouwe kijkt uit naar feestelijke Boerenlanddag zeeland dinsdag 10 juni 1997 z 16 Oostburg blij met milieusamenwerking Beleid Axel gericht op bevriezen belastingen lezers schrijven Vlissingen wil toch woningbouw op plaats hotel d'Orangerie Personeel ingelicht over toekomst Vier gemeenten vragen bij ministerie VROM geld stadsvernieuwing Boete voor sjoemelen met gewicht van zakjes champignons Het schansje van tien centimeter is natuurlijk wel grappig, maar écht lekker skaten kunnen ze pas in een halfpipe, vinden tientallen kinderen en jongeren in Lewedorp. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Carolien Moerland LEWEDORP - De jeugd van Lewedorp heeft driehonderd hand tekeningen opgehaald voor een skeelerbaan in het dorp. De jongeren zijn met hun rolschaatsen-nieuwe-stijl regelmatig op het schoolplein te vinden, Daar hebben ze een schansjë van zo'n tien centimeter hoog, maar dat is niet spectaculair genoeg. Ze dromen van een ramp, een halve pijp, waar je allerlei toeren op kunt uithalen. De kinderen hopen dat de speeltuinvereniging die wens in vervulling kan laten gaan. Volgende week maandag gaan ze de handtekeningen aanbieden aan het bestuur. Een clubje van ongeveer twintig jongens en meisjes is zo'nbeetje elke dag aan het skeeleren op het schoolplein. En soms zijn het er wel dertig, schat Lianne de Kok (11), een van de handtekenin genophalers. Samen met een stel leeftijdsgenootjes is ze de deu ren langs gegaan om steun te vergaren voor het idee van een skee lerbaan. Haar vader W. de Kok heeft nu geregeld dat de kinderen de ingezamelde handtekeningen volgende week kunnen aanbie den aan de speeltuinvereniging. Wanneer die geen geld heeft voor een skeelerbaan, hoopt hij dat het bestuur de vraag kan doorspelen aan de gemeente. De kinderen hebben nog niets be dacht voor het geval hun wéns te kostbaar blijkt te zijn. Lianne: „Als ze geen geld hebben, dan kijken we wel weer verder of we misschien zelf wat kunnen doen. Een opname van de Boerenlanddag van vorig jaar: een schone teddybeer met varkenssnuit moest tonen dat varkensf okken geen vuil beroep is. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster NOORDGOUWE - „Wat is dat, de Boe renlanddag, vraagt de lezer zich nu af", luidt de eerste zin van het tien coupletten tellende 'persgedicht' dat Vera de Jong, één van de organisatoren van de Boeren landdag, heeft geschreven. „Tussen 't ko ren, langs de schaapjes, over de dijk en dan linksaf, 'n Klein oud kerkje, niet veel huisjes, 't hele dorp in rep en roer. Jong en oud, dik en dun, waar 't om gaat, het is de boer." Ringdorp Noordgouwe staat zaterdag 28 juni voor de derde keer in het teken van de boer en zijn producten. Een folkloristisch feest met een tweeledig doel. Aan de ene kant worden de teelt en ambachtelijke verwerking van agrarische producten aan een groot publiek getoond en kunnen lo kale muzikanten en kunstenaars zich pre senteren. Anderzijds versterkt het feest de onderlinge band in de leefgemeenschap. „Het hele dorp en de omgeving van Noordgouwe is ermee bezig", vertelt De Jong. „Iedereen doet wel wat." Vorig jaar trok het evenement achtduizend bezoe kers. Veel activiteiten De organisatoren hebben een zeer uitge breid programma samengesteld. Zo vindt in de Brouwerijstraat onder meer een ringsteektoernooi plaats, een geitenkeu ring, een demonstratie schaapsscheren, een demostra tie wolverwerking en verven met meekrap en een expositie van land bouwvoertuigen. Het Franseweegje biedt plaats aan een majoretteshow, countiy- dance en uitvoeringen van Nederlandse volksmuziek en een gymnastiekvereni ging- Op de Ring zijn diverse demonstraties te zien van oude ambachten zoals het maken van kaas, touw en klompen, van tarwe malen en tingieten. Ook worden exposi ties gehouden van edelsmeedwerk en schilderijen. Op het podium op de Ring treden de hele dag lokale muzikanten op. In de kerk worden verschillende exposi ties gehouden, begeleid door muziek op gitaar, orgel, dwarsfluit en clavichord. Verder wordt in het verenigingsgebouw een foto- en video-expositie gehouden van Noordgouwe in vroeger tijden, kun nen kinderen ponyritjes maken in het Slingerbos en worden vanaf het sportveld helikoptervluchten uitgevoerd. Een extra publiekstrekker is de weddenschap 'schijt je rijk'. Degene die in een weiland vooraf de precieze plaats weet aan te wijzen waar- een koe zijn behoefte zal doen, wint een prijs. 's Avonds wordt het feest voortgezet met optredens van Trio van de Hoeven, Zeeuws Meisje en As de Brandweer op het podium van de RingAansluitend is er dis co in café Van der Weijde. De Boerenlanddag begint om 10 uur. van onze verslaggever OOSTBURG - Het college van B en W van de gemeente Oostburg wil de milieusamenwerking met de andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten voortzetten. In het sa menwerkingsplan voor 1997 is voor Oostburg een inzet van 300 uren geraamd. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn in 1991 akkoord gegaan met een gemeenschappelijke rege ling voor de uitvoering van de milieutaken. De gemeenten be sloten tot samenwerking, om dat het landelijk verplicht werd samen te werken voor minimaal 70.000 inwoners. Die verplich ting' komt op 1 januari 1998 te vervallen, maar toch wil de ge meente Oostburg de samenwer king graag voortzetten. Het coi lege stelt dat de afgelopen jan een grote mate van afstemmn en uniformiteit is bereikt tussi de gemeenten. Voormalig buj gemeester J. Kruize van de u' meente Oostburg was voorzittj van de gemeenschappelijke n geling. Na diens vertrek op april is die taak overgenome door burgemeester J. van Re van de gemeente Sas van Gent Het collegevoorstel komt donderdag 19 juni tijdens raadsvergadering in de gemeen te Oostburg. Deze vergaderir wordt gehouden in de raadsza; in het gemeentehuis en 1 om 19.30 uur. Ook de voorjaai nota 1997 en de jaarrekenii 1996 staan op de agenda vani raadsvergadering. van onze verslaggever René Hoonhorst AXEL - Burgemeester en wet houders gaan er vanuit dat de burgers van Axel volgend jaar niet meer aan gemeentebelas tingen hoeven te betalen. Daar naast wordt ook in 1998 geen ri oolheffing ingevoerd. De financiële toekomst van Axel is, door onzekerheden over de uit kering uit het gemeentefonds en over een nieuw arbeidsvoor waardenakkoord, weliswaar niet helemaal te voorspellen. Maar het college is bereid om in het vervolg een wat 'risicovolle re' begroting te maken. Wethouder A van Waes legt uit dat Axel, net als veel andere ge meenten, in het verleden ge wend was om allerlei zekerhe den in te bouwen voor het houden van een sluitende be groting. „Dat leidde er meesten tijds toe dat we aan het eind van het jaar overschotten naar het reservefonds konden laten vloeien. Zo'n stevige reserve is natuurlijk altijd aantrekkelijk, maar we willen als het even kan de gemeentelijke belastingen en heffingen niet laten stijgen. Daarom willen we het risico ne men om af en toe een negatief saldo te boeken en nemen we voor lief dat we geen honderd procent garantie hebben dat de begroting sluitend is." In voorjaarsnota geeft het Axels college aan dat het huishouc boekje van Axel er nog gezon uitziet. Er zijn grote bedrags nodig voor verhuis- en inrici tingspremies voor bewonet van beton wij k-west en de Wel stede, maar daar is in de meerjj renraming al rekening gehot den. Extra personeelskosten een waarschijnlijk wat lage uitkering uit het gemeentefond dan waar op was gerekend, kos ten Axel geld. De reserves, wai volgens verwachting 'slechts i geringe mate' gebruik van hod te worden gemaakt, zijn echte groot genoeg om die tegenval Iers op te vangen. Plunderen B en W maken overigens duidf lijk dat ze de gemeentelijke r serves niet ten koste van zullen plunderen. „Een steri financiële positie is ook vanbt lang om een eventuele toekent stige herindelingsdiscussie ik vertrouwen tegemoet te zien' schrijft het college in het vool stel aan de gemeenteraad. voorjaarsnota wordt morge woensdag, besproken tijdensd vergadering van de commissi financiën. Die vergadering wordt gehoi den in de B-en-W-kamer va het stadhuis en begint om uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versclii nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uïtei lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Den dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Crossers Zomaar een zin die er uitspringt en de aandacht gevangen houdt. Ons overkwam het bij het lezen van het artikel 'Kunstwerk schiet burgemeester in verkeer de keelgat' (PZC, 2-6). De slot zin luidde: 'Abrupt wordt de rust onderbroken door een schel motorgeronk.' Je proeft hierin de dissonant die de verslaggever overviel. En dat doet ons dan deugd. Wij protesteren al vele jaren te gen geluid- en stankoverlast van de motorcrossers op het Smidsschorreterrein en dan geeft zo'n zin een glimp van her kenning. Zo van, die meneer vond het ook niet direct een ge luid dat past in een natuurge bied. Op ons komt het niet ge loof'waardig over als de voorzit ter van de motorcrossclub weet te vertellen dat golfers absoluut geen hinder ondervinden van de crossers. Door zulke uitspraken ga je aan jezelf twijfelen. Maar dan nu dat éne zinnetje. Verder maakt het slot van het verslag nog wat dingen duide lijk. Als de burgemeester trots heeft aangehaald dat er op Smidsschorre ook gecrosst kan worden, dan weet je ook meteen zeker dat crossers het gemeen tebestuur na aan het hart liggen. Het is dan nog beter te begrijpen dat na jaren gedogen van ille gaal kamperen - door veelal Belgische crossers - er nu ver gunning wordt gegeven. Welis waar onder voorwaarden, maar dat zijn naar onze mening pa pieren tijgers. Het staat in schrille tegenstelling tot de be richten over het bekeuren van toeristen. Ja, het deed ons deugd! En weet u wat ons nog meer deugd deed? De straffe oostenwind. Uit de kunst! fam. A Rinn-Fcias Zuidsingel 40 Axel Zeeuws Orkest II Plots is er niets goeds aan Tave- nier, Frits! (PZC 30-5.) Er wordt met modder gegooid, hier heb ben velen op zitten wachten. Persoonlijk had ik een liefde- haatverhouding met hem, en de liefde voor de muziek won het altijd bij ons beiden. Je moest niet bang van hem zijn. Er wa ren namelijk genoeg slijmerds die hij in zijn zak had zitten. Een keer kon ik het niet meer uit houden, ik schreeuwde: „Weet jij het ook al beter dan maestro Jan Wijn (de leraar van Marian ne Boer) die vindt namelijk al een jaar dat ze meer dan rijp! om met het Zeeuws Orkest spelen.Hij grijnsde en zei Ik nend: „Laat ze eerst haar dipic ma maar eens halen." Ik: „J bent een vreselijke arrogan: domme kikker." Hij stuurd; achter mijn rug om, Louis Sto; ijn (voormalig dirigent van ZO) naar de voorspeelavoK van Jan Wijn. Binnen een wed was het geregeld: Mariann mocht met het Zeeuws Orkes het le pianoconcert van Met delssohn spelen, zonder diplo ma. Kijk, dat was nou óók Tave nier. Ik ben echt bang dat me dit dictatortje nog zal gaan mis sen. En dat het Zeeuws Orkes met lieve brave leidertjes hf moeilijk gaat krijgen, zo uit gaat verdwijnen. Dat zou echt een ramp zijn! Als muzif de enige taal ter wereld wS zouden we elkaar niet alleen he ren maar ook nog begrijpe: Blijf muziek maken, voorlopi bedankt Frits! Harry Mz Boi Westerzicht 4' Vlissingi Boer uit Sluis mag weilanden niet beregenen van een medewerker DEN HAAG/SLUIS - Boe Oostveen uit Sluis mag zijn wei landen niet beregen met watt uit de Stierskreek. Dat heeft d afdeling bestuursrechtspraal van de Raad van State beslok in het beroep van Oostveen te gen de eerdere uitspraak van di strekking van de Middelburgs* rechtbank. In dat vonnis werd de beslissifi van het Waterschap Het Vrij van Sluis om Oostveen geen vei' gunning voor het oppompen vü water uit de kreek te geven, bf vestigd. Oostveen heeft dat Wi ter nodig om in een droge sep tembermaand het aanslaan vai graszaad in zijn 22 hectare tel lende weilandareaal te bevoi deren. Het waterschap voiï echter dat het waterpeil van* kreek zo laag was, dat reden onttrekking daaruit onaan vaardbaar was. Het argunie- van Oostveen dat het slechts 05 een beperkte hoeveelheid z® gaan, heeft dan ook weinig k' druk op het rechtscollege g* maakt. Het enige dat Oostveen nu n® kan helpen, is een helpen® hand van de weergoden. van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - Het bouwplan van het appartementencomplex met 23 koopwoningen en een parkeergarage aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen heeft een kleine aanpassing onder gaan. De nieuwbouw komt op de plaats waar hotel d'Orangerie en een achterliggend bedrijfs gebouw ruim 99 jaar een mar kant punt waren. Het college van burgemeester en wethou ders vindt de woonbestemming aanvaardbaar en vraagt advies van de commissie ruimtelijke ordening en verkeer. In de com missievergadering van donder dag wordt de bestemmingswij ziging besproken. Uit de inspraakronde kwam naar voren dat omwonenden willen dat hotel d'Orangerie om reden van de historische waarde van het pand bewaard blijft. Zij voorzien dat nieuwbouw een desastreuze verstoring geeft van de woonomgeving en dat het woon- en leefgenot afneemt. Het college antwoordt dat sloop van d'Orangerie alleen be spreekbaar is geweest, als er vervangende nieuwbouw van hoge kwaliteit wordt geleverd. Die bouwplannen moeten bo vendien recht doen aan de mar kante locatie. Het plan van Rabo Vastgoed en Stegink Aan nemingsbedrijf kan het college bekoren. Inpandig Omwonenden stelden voor d'O rangerie uitsluitend inpandig te verbouwen. Het achterliggende bedrijfsgebouw, dat ook bij hét plan is betrokken, zou na sloop opgetrokken kunnen worden in dezelfde bouwstijl als d'Orangerie. Het college oor-' deelt dat het ontwerpplan een goede vervanging is van de hui dige gebouwen. De inspraakronde heeft een mi nimale aanpassing van het vijf verdiepingen tellende bouw plan opgeleverd. Waar gevreesd werd voor inkijk in de tuin van buren zijn ramen en een balkon aangepast. Het pand aan de Koudekerkse- weg is geen geregistreerd monu ment. Onlangs is er overleg geweest tussen gemeente en provincie waarbij d'Orangerie niet werd geselecteerd voor plaatsing op de lij st voor j onge monumenten. van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Vlissingen, Terneuzen en Axel hebben plannen ingediend om in aanmerking te komen voor geld uit de tijdelijke stimu leringsregeling herstructure ring van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Het gaat vooral om plannen die te maken hebben met stedelijke vernieu wing. Begin juli maakt het ministerie bekend welke plannen voor een financiële bijdrage in aanmer king komen. Goes heeft het masterplan Goe- se Polder ingediend. In Axel gaat het om de vernieuwing van de betonwijk-west, waar 230 huizen uit 1953 gesloopt moeten worden, in Vlissingen om aan passing en sloop van delen van het zogenaamde Middengebied en in Terneuzen om de omgeving van de Alvarezlaan. Daar zijn zeven flats gesloopt. Het is de bedoeling daar nieuwe huizen neer te zetten, alsmede een nieuw verpleeghuis ter Schorre en huizen voor begeleid wonen. Stadsvernieuwing De herstructureringsplannen passen in de nieuwe aanpak van de stadsvernieuwing in Neder land. Herstructurering heeft vooral betrekking op naoorlog se wijken. Het. is de bedoeling het eenzijdige aanbod in die wijken te doorbreken. Eventu eel moeten huizen die niet meer gewild zijn, gesloopt worden. Het streven is er onder meer op gericht het aantal koopwonin gen in deze wijken te laten stijgen. Daarnaast moet herstructure ring zich richten op de verbete ring van de openbare ruimte, de groenvoorziening, de bedrijvig heid en dé sociale- en verkeers veiligheid. van onze verslaggever René Hoonhorst WESTDORPE - De sluiting van het staalverwerkingsbedrijf Fi nero, één van de twee metaalbe drijven van de Finse Outokum- pu Group op de Axelse Vlakte, is door de 44 werknemers die bin nen enkele maanden ontslag aangezegd krijgen, maandag gelaten geaccepteerd. Ze verschenen gewoon op het werk, 'al werd er misschien wel eens een metertje minder ge draaid dan anders'. Tijdens een vakbondsbij eenkomst in Sluiskil werd 's avonds niet meer over acties tegen de slui ting gesproken, maar alleen over de (individuele) voorwaar den die aan het sociaal plan moeten worden gesteld. De verliescijfers, die opgelopen waren tot ruim 27 miljoen gul den, en de slechte toekomstver wachtingen overtuigden de mèeste werknemers van cle noodzaak tot sluiting. Wel von- van onze medewerker Aector Doorns MIDDELBURG - Bij een con trole van de Keuringdienst van Waren in een champignonkwe kerij in Yerseke bleek 8 maart vorig jaar het gewicht van verpakte champignons niet overeen te stemmen met de aan duiding op de verpakking. Er zou 'slechts' 963 gram aan champignons zijn verpakt, ter wijl de inhoud 1.000 gram moest bedragen. De eigenaar van de kwekerij zei maandag op de zitting van de economische politierechter in Mi ddelburg dat het geenszins de bedoeling was geweest om men sen te belazeren. „Ik heb het be drijf per 1 januari vorig jaar overgenomen. Ik ging ervan uit dat alles in orde was, maar het bleek minder op orde te zijn dan gedacht." Prijskaartje Het bedrijf zou inmiddels maat regelen hebben genomen om het controle-systeem waterdicht te maken. De economische politie- rechter hield daar in zijn uit spraak rekening mee. „Aan de andere kant mag de consument hiervan niet de dupe worden. Er hangt voor u een prijskaartje aan." Hij vonniste de B.V. conform de eis tot een boete van 2.500 gul den, waarvan 1.000 gulden voorwaardelijk. De verdachte vond het jammer dat hij voor dat. ene zakje champignons zo zwaar gestraft werd. den sommigen het wrang dat de directie eind vorig jaar, toen al een productielijn werd stilge legd, niet wat duidelijker was geweest over de slechte vooruit zichten, Maar directeur F. Braeckman stelde nogmaals dat de aanhoudende slechte markt prijzen voor buizen en pijpen destijds niet te voorzien waren. De kansen voor de verkoopaf deling van Finero, waar acht mensen aan het werk kunnen blijven, werd door een aantal van de ontslagen werknemers zeer laag ingeschat. Braeckman verklaarde echter dat de ver koopactiviteiten zeker levens vatbaar zijn en niet zomaar naar Finland kunnen worden overgeplaatst. „De mentaliteit in Noord-Europa is anders en daarnaast is het belangrijk dat de klanten in Noord-Frankrijk, Duitsland, België en Nederland snel kunnen worden bezocht." Wensen FNV-districtsbestuurder P. Ha- zelager inventariseerde maan dagavond de wensen van onge veer de helft van de ontslagen werknemers. De vakbondsman heeft vrijdag 13 juni een eerste gesprek met de directie van Fi nero over de voorwaarden die in het sociaal plan moeten worden opgenomen. In een later stadi um hoopt Hazelager van direc teur J. Klap van Outokumpu Steel Processing te horen hoe veel Finero-werknemers even tueel onderdak kunnen vinden bij de goed draaiende buurfa- briek die ook deel uitmaakt van de Outokumpu Group.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 34