Vrees voor Sasse winkelcomplex PZC Axel houdt het bij hondentoezicht Radiostilte SLOT duurt nog voort College Hontenisse maakt haast met plan voor sporthal Goes-Oost slecht toegankelijk voor hulpdiensten Dagopvang zorgt voor verzetje ouderen zeeland 13 Burgemeester vindt protest ondernemers te voorbarig Succesje voor tegenstanders van kuuroord in Cadzand Vandalen leven zich uit op auto Stroom voor mini-weekmarkt Drankrijder beboet Politie bekeurt hardrijders Wandelen op Goeree Fietsexcursie op Schouwen Bromfietsen gecontroleerd Open huis cactusliefhebbers dinsdag 10 juni 1997 van onze verslaggever René Hoonhorst SAS VAN GENT - De Sasse on dernemingsvereniging Sas 70 loopt te hoop tegen plannen om op het voormalige CSM-terrein een grootschalig winkelcom plex in te richten. In een brief aan het college van burgemees ter en wethouders uitten de on dernemers al hun vrees voor de komst van een winkelcentrum met 'units in de detailhandel en horecasector'. Tijdens een bijeenkomst met vertegenwoor digers van alle Sasse gemeente raadsfracties werd die bezorgd heid maandagavond nog eens uit de doeken gedaan. De politici lieten niet direct het achterste van hun tong zien. „Maar ze hebben kennis geno men van onze standpunten en kunnen daar nu mee aan de slag", zei bestuurslid J. de Ko- ninck van Sas 70 na afloop van de bijeenkomst. De onderne mers maakten maandag nog eens duidelijk dat ze heel blij zouden zijn met een goede in vulling van het terrein van de voormalige suikerfabriek. „Maar voor de Zeeuwse Poort zoals het project al wordt ge noemd denken we dan aan een tuincentrum, een meubelboule vard - bijvoorbeeld een Ikea- vestiging - of een andere regio nale voorziening. Kleinere win kels. food èn non-food, horen thuis in het historische cen trum", verklaarde waarnemend voorzitter W. ten Hoor van Sas 70. Bux-gemeester J. van Rest wilde niet vooruitlopen op de invul ling van het CSM-terrein. Ze overlegde maandagmiddag met een aantal potentiële kandida ten, maar vindt dat de nieuwe ondernemers zelf hun plannen moeten presenteren. „En dat doen ze eind van deze maand of begin volgende maand. Het heeft geen zin daar nu als ge meentebestuurder over te spe culeren, dat brengt alleen nieu we geruchtenstromen op gang." Voorbarig Van Rest begrijpt dat de onder nemers benieuwd zijn naar de plannen voor het CSM-terrein, maar vindt het 'niet zo 'n vrucht bare aangelegenheid' om al te protesteren voor er duidelijk heid is. „Er wordt al jaren over de invulling van het terrein ge sproken en onderhandeld. Zo gauw de plannen definitief zijn gepresenteerd en iedereen dus precies weet waar hij over praat, krijgt eenieder de gele genheid om zijn zienswijze voor het voetlicht te brengen. Er ko men informatie- en voorlich tingsavonden en natuurlijk zul len we alle vereiste procedures volgen." van een medewerker DEN HAAG/CADZAND - De tegenstanders van het kuuroord in Cadzand hebben een klein succesje behaald in hun strijd tegen de komst van het com plex. De afdeling bestuurs rechtspraak heeft het besluit van de gemeente Oostburg om vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan om het verle nen van een bouwvergunning voor het kuuroord mogelijk te maken, vernietigd. Veel is er bij de uitspraak niet gewonnen. Al drie jaar geleden schorste de afdeling het besluit van de gemeente omdat hij vond dat de planologische gevolgen van het kuuroord van dien aard waren dat de gemeente daar voor niet zomaar van de vrij stel lingsprocedure gebruik had mogen maken. Daarop besloten Burgemeester en Wethouders de verleende bouwvergunning in te trekken en het nieuwe be stemmingsplan Cavelot in pro cedure te brengen. Hoewel de zaak door de feiten was inge haald, trok de gemeente het be roep niet in en werd de procedu re, mede op aandringen van de fel tegen het kuuroord gekante hoteleigenaren van Cadzand, voortgezet en door hen gewon nen. De procedure tegen het.nieuwe bestemmingsplan Cavelot zal na de zomer door de afdeling be handeld worden. van onze verslaggever Conny van Gremberghe KLOOSTERZANDE - Burge meester en wethouders van Hontenisse willen haast maken met de verwezenlijking van een sporthal in Kloosterzande. Na dat de raad zich vorige maand in principe uitsprak voor de bouw van een voorziening op de hand balterreinen bij het Klooster- zandse zwembad krijgt de ge meenteraad deze maand een voorstel voorgesteld waarin ge vraagd wordt in te stemmen met desloop van gymzaal De Hinde en het reserveren van de vrijko mende grond voor woning bouwdoeleinden. Voor dat doel dient wel cle pla nologische bestemming van cle grond waarop nu nog De Hinde staat, gewijzigd te worden. De zelfde vlieger gaat op voor het terrein waarop de hal gebouwd zal worden. De commissie grondgebiedzaken buigt zich TERNEUZEN - Onbekenden richtten zondagnacht vernie lingen aan aan een auto van een 62-jax-ige Terneuzenaar. Het voertuig stond geparkeerd in de Lindenstraat in Terneuzen. De schade wordt geschat op 1500 gulden. maandag 16 juni over de be stemmingsplanwij zigingen Een uitgewerkt sporthalplan laat evenwel nog even op zich wachten. Dat komt - inclusief de financiële consequeties er van - in een later stadium nog aan de orde. De commissie spreekt zich ver der uit over de voorgenomen aankoop van het pand Hof te Zandeplein 3. De gemeente heeft in het verleden al vaker met de eigenaar J. Weemaes over een eventuele aankoop van de woning gesproken. De laat ste onderhandelingen leverde overeenstemming tussen de partijen op. Slopen De gemeente wil het pand kopen voor 140.000 gulden met de be doeling het zo spoedig mogelijk te slopen. De kosten daarvan worden geraamd op zo'n 27.000 gulden. De raad wordt gevraagd om een krediet beschikbaar te stellen van 180.000 gulden voor wat genoemd wordt een strate gische aankoop. Door de wo ning aan te kopen en te slopen beschikt de gemeente over ruimte om het Hontenisser ge meentehuis eventueel uit te breiden. De gemeente kampt al enkele jaren met huisvestings problemen. De commissie ver gadert maandag 16 juni in het Hontenisser gemeentehuis. De vergadering in Kloosterzande begint om 19.00 uur. goes - De verkeersmaatrege len in de Zonnebloemstraat en omgeving hebben tot gevolg dat dit deel van Goes-Oost slecht bereikbaar is voor hulpdien sten. Dat zeiden bewoners baandag tijdens een informa- heavond van de gemeente Goes. Ze deden de suggestie om in straten die nu volledig zijn afge sloten, de toegang te belemme ren door hefbomen. Hulpdien sten als ambulance, brandweer, politie kunnen deze dan in noodgevallen openen. De Zonnebloemstraat maakte tot halverwege vorig jaar deel uit van een veelgebruikte ver binding door het centrum van Goes. Om de verkeersveiligheid in deze woonstraat te verbete ren, geldt nu eenrichtingver keer. Ook is de weg geasfalteerd en versmald en zijn straten in de directe nabijheid afgesloten voor auto's. De bewoners van de wijk zijn in het algemeen tevreden over de herinrichting, zo bleek maan dagavond. Wel merkten ze op dat de afgenomen bereikbaar heid ook een keerzijde heeft. Hulpdiensten hebben moeite om snel ter plaatse te komen. Het gemeentebestuur van Axel vindt dat er voldoende hondenuitlaatterreinen in de gemeente zijn, terwijl ook nog eens een honden controleur toezicht houdt. foto Peter Nicolai van onze verslaggever AXEL - Axel krijgt, in elk geval voorlo pig, geen hondenpoepcontainers. Burge meester en wethouders vinden dat de ge meente genoeg uitlaatterreinen telt. Daarnaast heeft Axel sinds kort weer een hondencontroleur, door wie nonchalante of luie 'baasjes' tot de orde geroepen kun nen worden. In het Axelse stadhuis belandden, de laat ste maanden weer regelmatig klachten over her en der op straat en in speeltuinen liggende hondenpoep. Zowel jeugdigen als ouderen storen zich aan de uitwerpse len van de trouwe viervoeters. Een inwo ner wees het college er per brief op dat containers met hondenpoepzakjes, waar mee buurgemeente Hulst sinds enkele maanden experimenteert, de oplossing voor Axel zou zijn. Het college weet echter niet zo zeker of de hygiëne wel gebaat is bij invoering van de containers en wijst er daarnaast op dat de garantie dat de poep- zakjes daadwerkelijk in de bak verdwij nen niet gegeven kan worden. Uitlaatveldjes Wethouder A van Waes: „We hebben in Axel een eigen, duidelijk beleid. In heel de gemeente zijn uitlaatterreintjes aange legd, zodat een hondenbezitter nooit ver hoeft te lopen met zijn huisdier. De veldjes worden één keer in de week schoonge maakt. De strook groen tussen Emma- straat en Singelweg hebben we bestemd als speelterrein. Om de hondenbezitters daar tegemoet te komen, is bij de kruising met de Bijlokestraat onlangs een extra uitlaatveldje gecreëerd." Het college is er zich van bewust dat ook met die uitlaatterreintjes er altijd mensen blijven die hun hond toch op straat of speeltuintjes zijn behoefte laten doen. „In het verleden merkten we dat een honden- controleur daar veel aan kan doen, van daar dat we een politiesurveillant speci aal met die taak hebben belast." van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - „Ze zitten hier al twee jaar één dag in de week met me opge scheept. En het bevalt nog steeds uitste kend. Ik kom met de taxi. Taxicom, snap je", grapt Corrie Jansen-Keizer, gang maakster van het 'meidengroepje' in de dagopvang van het Terneuzense zorgcen trum Bachten Dieke. Zeven jaar geleden opende het bejaarden huis een ruimte speciaal voor ouderen uit de gemeente Terneuzen die nog zelfstan dig wonen, maar zo nu en dan behoefte hebben aan een verzetje. Een potje domi no. rummikub. sjoelen of gewoon wat babbelen onder het genot van een kop ver se soep. Toen was meneer Dieleman even de enige klant. Even, want zo vlug de no dige mondreclame op het gezamenlijk ini tiatief van de 'huizen' in de kanaalzone (in Westdorpe biedt 't Verlaet een soortgelij ke faciliteit) was losgelaten, raakten de groepen vol en ontstonden er wachtlijs ten. En de vraag naar deelname aan de activi teiten van de dagopvang neemt nog steeds toe. Bachten Dieke kreeg toestemming en geld om de voorziening met ingang van deze maand een extra dag in de week open te stellen, zodat oudere inwoners uit Groot-Terneuzen er nu een volle werk week terecht kunnen. Centrumdirecteur Koos de Zeeuw en acti viteitenbegeleidster van het eerste uur El- lis van Leeuwen kunnen na de zeven vette jaren tevreden constateren dat de magere periode op dat vlak voorlopig nog niet valt te verwachten. „Veel mensen staan er niet bij stil dat zo'n 85 procent van de ouderen in Nederland thuis doodgaat. Slechts 10 tot 15 procent gaat nog naar een verzor- gings- of verpleeghuis. Het is dus vreselijk belangrijk dat we die grote groep zelf standigen iets kunnen bieden als aanvul ling op het dagelijks leven. Voor veel mensen is een beetje aanspraak, wat ge zelligheid voldoende. Maar daarnaast zijn er ook echtgenoten waarvan er één hulpbehoevend is. die hun partner bij ons brengen, zodat ze zelf even op adem kun nen komen", vertelt De Zeeuw Trukendoos De groepen bestaan dagelijks uit gemid deld vijftien ouderen. Daarvan zijn er maximaal vijf woonachtig in Bachten Dieke. Activiteitenbegeleidster van Leeuwen beschikt over een hele truken doos om haar pupillen van 's ochtends 9 uur tot 's middags kwart over drie bezig te houden. Zeven jaar geleden was een beet je knutselen nog favoriet. „Tegenwoordig hoef je daar echt niet meer mee aan te ko men. Dat vinden ze meer iets voor de kleu terschool. En gelijk hebben ze. Het gaat steeds meer om gewoon het gezellig sa menzijn. Tekenend voor verharding van de maatschappij? Absoluut! Corrie Jansen en buurvrouw Vaal leggen hun tijdschrift (een magazine dat graaft in het privéleven van bekende Nederlan ders) aan de kant. „O jee! Nu ga je het wel krijgen", zegt Van Leeuwen lachend wan neer beide dames het woord nemen. „La ten we het er maar op houden dat deze groep een hoog Goede Tijden Slechte Tij den en Bold and the Beautifull-gehalte heeft. In de andere groepen zitten wat meer mannen. Vrouwen hebben nog de overhand. Het sterke geslacht, hè! De tafel wordt gedekt, koud een uur nadat de kippensoep is verorberd. De kruidige geur in de woonkamer doet watertanden. „Moet je een bakje? Zelfs de kost is hier best goed", zegt mevrouw Jansen. „Kopje koffie, koekje d'er bi] en tussen de middag lekkere aardappelen met groente. Nee, ik kom hier heel graag. Vorige week zijn we nog een dagje gaan varen bij Gent. Je bent eens van huis. Het breekt de week. Echt iets om naar toe te leven. Dat is er zo ple zierig aan." VOGELWAARDE - Het mini-weekmarktje dat sinds kort op woensdagmiddag in de kern Vogelwaarde wordt gehouden lijkt een blijvertje. De belangstelling voor de neringdoenden is van dien aard dat de gemeente Hontenisse zich bereid heeft verklaard om voor hen een permanente stroomvoorziening op het plein aan de Populierenstraat aan te leggen. Tot nu toe 'tapten' de marktkooplieden hun stroom af bij de bibliotheek. De elektriciteitsvoorziening kost de gemeente 7900 gulden. KLOOSTERZANDE - Een 33-jarige automobilist uit Lams- waarde kreeg in de nacht van zondag op maandag een dag vaarding uitgereikt, omdat hij om 0.45 uur onder invloed van alcohol over de Zeedijk in Kloosterzande reed. De man had ruim twee keer zoveel alcohol op als is toegestaan. TERNEUZEN - Bij een radarcontrole op de Guido Gezelle- straat in Terneuzen werden maandag tussen kwart voor elf en half twaalf 32 automobilisten betrapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 103 kilometer per uur. Ter plaatse is zeventig kilometer per uur toegestaan. OUDDORP - Op zaterdag 14 juni om 14.00 uur wordt vanaf bezoekerscentrum op de Punt van Goeree een wandeling ge houden onder leiding van een ervaren natuurgids. ZIERIKZEE - In het kader van Juni Natuurmaand houdt Na tuurmonumenten samen met Staatsbosbeheer een fietsex cursie van zo'n zes uur langs de natuurterreinen op Schou wen. Op zaterdag 14 juni begeleiden de beheerders van de Vereniging Natuurmonumenten en de boswachter van Staatsbosbeheer de liefhebbers. De tocht voert langs de Boswachterijde Zepeduinen, de Oos- terschelde en de Schelphoek. De sfart is om 10 uur bij de toe gangspoort van Slot Haamstede. Kaarten moeten vooraf ge haald worden bij de VW in Haamstede. MIDDELBURG - Op de Buitenruststraat in Middelburg is maandagmorgen tussen 07.00 en 10.00 uur een controle ge houden op de technische staat van bromfietsen. In totaal wei den zeventien bestuurders gecontroleerd. Drie van hen kregen een boete omdat hun tweewieler teveel vermogen bezat. Drie andere brommers maakten teveel la waai. Een bromfietser werd beboet omdat hij het vereiste cer tificaat niet bezat. Een ander werd bekeurd omdat hij met zijn brommer op een fietspad reed waar alleen gefietst of gelopen mag worden. MIDDELBURG - Een aantal leden van de Zeeuwse afdeling van de cactusvereniging Succulenta zetten zaterdag 14 juni van 10.00 tot 16.00 uur hun kassen en rotstuinen open voor het publiek. De tuinen en kassen zijn te vinden in de Schelde- straat 95 en 97 en Koos Vorrinkstraat 31 in Goes, aan de H. A Hankenstraat 18 in Wilhelminadorp, in de Diepeneestraat 4 in Borssele, aan het Marnixplein 17 in West-Souburg, in de Nachtegaalstraat 12 in Middelburg, in Boudewijnskerke 15 te Zoutelande, aan de Braamstraat 34 in Oost-Souburgen aan de Dorpsstraat 38 in Biggekerke. van onze verslaggever René Hoonhorst TERNEUZEN - Het duurt waarschijnlijk nog tot het eind van het jaar voor de Stichting Lokale Omroep Terneuzen (SLOT) opnieuw in de lucht is. Voor de lokale radio 'een door start kan maken' moet eerst alle papieren rompslomp uit het verleden zijn afgewikkeld. Be middelaar J. van Rooijen ver wacht dat de nieuwe statuten begin augustus getekend wor den. Maar daarna gaan er nog wel een paar maanden overheen vóór de vrijwilligers en een nieuw bestuur helemaal klaar zijn om continu een lokaal ra diostation te laten draaien, denkt oud-voorzitter R. Roe- lands. Voormalig wethouder Van Rooijen, begin dit jaar aange zocht als bemiddelaar na hoog oplopende onenigheid tussen het bestuur en vrijwilligers, geeft direct toe dat het afhande len van de boekhoudkundige zaken veel langer duurt dan ge hoopt. Fox-meel zijn er volgens hem geen schulden meer, maar om de erfenis van het verleden 'weg te poetsen' moet ook de boedelscheiding met de voor malige partner Facilitaire Stichting Zeeland (FSZ) in orde zijn en van handtekeningen worden voorzien. Daarnaast moest de zendmachtiging wor den verlengd door het Commis sariaat voor de Media en moeten nieuwe statuten door een aantal bestuursleden worden onder schreven. Van Rooijen weet niet of de vrij willigers en de oude bestuursle- NIE UW-NAMEN Vierdaagse - Vanaf zaal Taxi in Nieuw-Namen zijn maandag avond veertig wandelaars van start gegaan voor de jaarlijkse avondvierdaagse. Het plaatse-t lijke feest- en sportcomité ie- kent voor de organisatie. Het merendeel van de deelnemers (dertig) ging op pad voor een wandeling van vijf kilometer. De langste route van tien kilo meter werd aangepakt door tien wandelaars. De trajecten zijn uitgezet in de polderrijke omge ving. De deelnemers hebben vijf avonden de gelegenheid om de vereiste vier wandelingen te maken. Vrijdagavond worden de volhouders muzikaal inge haald door de fanfare De Schel- dezonen. den opnieuw met elkaar kunnen samenwerken. Hij vindt dat de voormalige secretaris en voor zitter wel opnieuw in het be stuur van SLOT dienen te ko men, maar niet in hun oude functie. „De kennis van de voor malige bestuursleden is hard nodig in de nieuwe situatie. In het verleden hebben ze ook niet direct verkeerd gehandeld, ze hebben alleen verzuimd om de medewerkers goed op de hoogte te houden van waar ze mee bezig waren." Oud-voorzitter Roe- lands onderschrijft die uitleg. Hij gaat ervan uit dat in een nieuwe constellatie weer vruchtbaar met radio-enthou siastelingen kan worden sa mengewerkt en beschouwt het niet als een degradatie om ver der te gaan als 'gewoon' be stuurslid. Salo „Er zijn nauwelijks ervaren mensen die een beetje op de hoogte zijn van de Mediawet. Bovendien gaat het mij er in de eerste plaats om dat er een goed- draaiende lokale omroep in Midden-Zeeuws-Vlaanderen komt." Roelands rept welbe wust over een omroep in de Ka naalzone, want hij gaat er nog steeds vanuit dat ook de Stich ting Axelse Lokale Omroep (SALO) zich bij SLOT aansluit. Ook het enige bestuurslid van SALO, Axelaar J. Jongepier, hoopt daar nog steeds op. Bur gemeester en wethouders van Axel stellen echter juist deze week de commissie welzijn voor om het Commissariaat voor de Media te adviseren geen nieuwe representativiteitsverklaring af te geven. Noodzaak „De afgelopen drie jaar hebben we nooit iets gehoord van een programmaplan. De noodzaak om zo'n slapende zender aan te houden, zien we niet", zegt de Axelse burgemeester W. de Graaf. Roelands en Jongepier willen toch bij het Commissari aat voor de Media pleiten voor het openhouden van de moge lijkheid van een gezamenlijke omroep voor de twee gemeen ten. Ook bemiddelaar en interim bestuurder Van Rooijen, die overigens nog niet zeker weet of hij ook na augustus aanblijft, sluit niet uit dat de twee Ka naalzonegemeenten op termijn samen één zender krijgen. Maar hij benadrukt dat het voor SLOT geen noodzaak is dat SA LO ook meedoet. foto Charles Strijd Op de dagopvang voor ouderen in Bachten Dieke in Terneuzen gaat het vooral om het gezellig samenzijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31