Schouwen-Duiveland wil agenten Mooi weer lokt vierdaagselopers Jeugd tekent voor skeelerbaan PZCzeeland Vrees voor Sasse winkelcomplex Burgemeester vindt bouwverbod loswal bij Hansweert onzin College Hontenisse maakt haast met plan voor sporthal Fietsexcursie op Schouwen Bromfietsen gecontroleerd Open huis cactusliefhebbers Stroom voor mini-weekmarkt Drankrijder beboet Politie bekeurt hardrijders Wandelen op Goeree r Fracties willen geen extra politie eisen, wel vragen Rechter verbiedt terrein voor bedrijven bij Slot Moermond dinsdag 10 juni 1997 s ZIERIKZEE - In het kader van Juni Natuurmaand houdt Na tuurmonumenten samen met Staatsbosbeheer een fietsex cursie van zo'n zes uur langs de natuurterreinen op Schou wen. Op zaterdag 14 juni begeleiden de beheerders van de Vereniging Natuurmonumenten en de boswachter van Staatsbosbeheer de liefhebbers. De tocht voert langs de Boswachterijde Zepeduinen: de Oos- terschelde en de Schelphoek. De start is om 10 uur bij de toe gangspoort van Slot Haamstede. Kaarten moeten vooraf ge haald worden bij de VW in Haamstede. MIDDELBURG - Op de Buitenruststraat in Middelburg is maandagmorgen tussen 07.00 en 10.00 uur een controle ge houden op de technische staat van bromfietsen. In totaal wer den zeventien bestuurders gecontroleerd. Drie van hen kregen een boete omdat hun tweewieler teveel vermogen bezat. Drie andere brommers maakten teveel la waai. Een bromfietser werd beboet omdat hij het vereiste cer tificaat niet bezat. Een ander werd bekeurd omdat hij met zijn brommer op een fietspad reed waar alleen gefietst of gelopen mag worden. MIDDELBURG - Een aantal leden van de Zeeuwse afdeling van de cactusvereniging Succulenta zetten zaterdag 14 juni van 10.00 tot 16.00 uur hun kassen en rotstuinen open voor het publiek. De tuinen en kassen zijn te vinden in de Schelde- straat 95 en 97 en Koos Vorrinkstraat 31 in Goes, aan de H. A Hankenstraat 18 in Wilhelminadorp, in de Diepeneestraat 4 in Borssele, aan het Marnixplein 17 in West-Souburg, in de Nachtegaalstraat 12 in Middelburg, in Boudewijnskerke 15 te Zoutelande, aan de Braamstraat 34 in Oost-Souburgen aan de Dorpsstraat 38 in Biggekerke. VOGELWAARDE - Het mini-weekmarktje dat sinds kort op woensdagmiddag in de kern Vogelwaarde wordt gehouden lijkt een blijvertje. De belangstelling voor de neringdoenden is van dien aard dat de gemeente Hontenisse zich bereid heeft verklaard om voor hen een permanente stroomvoorziening op het plein aan de Populierenstraat aan te leggen. Tot nu toe Tapten' de marktkooplieden hun stroom af bij de bibliotheek. De elektriciteitsvoorziening kost de gemeente 7900 gulden. KLOOSTERZANDE - Een 33-jarige automobilist uit Lams- waarde kreeg in de nacht van zondag op maandag een dag vaarding uitgereikt, omdat hij om 0.45 uur onder invloed van alcohol over de Zeedijk in Kloosterzande reed. De man had ruim twee keer zoveel alcohol op als is toegestaan. TERNEUZEN - Bij een radarcontrole op de Guido Gezelle- stx-aat in Terneuzen werden maandag tussen kwart voor elf en half twaalf 32 automobilisten betrapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 103 kilometer per uur. Ter plaatse is zeventig kilometer per uur toegestaan. OUDDORP - Op zaterdag 14 juni om 14.00 uur wordt vanaf bezoekerscentrum op de Punt van Goeree een wandeling ge houden onder leiding van een ervaren, natuurgids. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De 52-ste Zierikzeese avondvierdaagse is maan dag van start gegaan. Zo'n 1450 mensen, vooral kinderen, lopen tot en met donderdag dagelijks een tocht van acht kilometer. Slechts vijftien mensen hebben gekozen voor de langere route van twintig kilometer. Daar is een aantal wandelaars bij dat traint voor de vierdaagse van Nijmegen. Het aantal inschrijvingen is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Tot maandag hadden zich iets minder mensen ingeschre ven. Het mooie wandelweer van gisteren verleidde echter zo:n honderd mensen, meest volwassenen, ertoe zich vlak voor de start aisiiogjih te schrijven. De 'grootste avondvierdaagse van .Zeeland', streeft naar tweeduizend deelnemers in het jaar twee duizend. Tijdens de eerste wandeldag werden de lopers begeleid door muziekkorps Kunst en Eer. Bij de feestelijke intocht op de Lange Blokweg laten vier eilandelijke muziekkorpsen van zich horen. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Burgemeester q j. J. P. M. Asselbergs van de ge- meenle Schouwen-Duiveland D.iat er bij de andere Zeeuwse jburgemeesters op aandringen dat het extra politiebudget voor het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede ten goede komt aan het district Ooster- scheldebekken. Dat zegde hij maandag op aandrang van de 'fracties toe in de commissie maatschappelijke aangelegen heden. >Pe fracties, uitgezonderd BGP/GFV en RPF, wilden ech ter niet de verlenging van de be stuursovereenkomst met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) koppelen aan de uitbreiding van het budget. In dat geval zou het voortbestaan van het azc alsnog in gevaar ko men. En alle partijen hadden eerder al positief gerageerd op het verlengen van het contract met het centrum. Asselbergs vroeg de commissie of het voortbestaan van het azc op Schouwen-Duiveland moest worden gekoppeld aan een uit breiding van de poitiesterkte in het Oosterscheldebekken. De angst bestaat dat de extra poli tiemensen die uit het budget kunnen worden betaald, in de hele regio Zeeland worden inge zet. ,,De vraag is hoe hard die voorwaai'de is. Het kan een tac tisch drukmiddel zijn", zei de burgemeester, die er meteen aan toevoegde dat hij een koppeling 'persoonlijk te ver' vindt gaan. Koppeling C. W. Flikweert (SGP/GPV) koos, evenals J. A van den Berge (RPF) voor een koppeling, als 'extra drukmiddel'. De andere fracties sloten zich aan bij de burgemeester. ,,Het zou zonde zijn als dit azc verloren ging", zei E. M. Overbosch-de Reiger (PvdA). Dat vindt ook J. T. Bos (WD): „We moeten mensen op vangen die dat nodig hebben." Verlenging van de bestuurs overeenkomst met het COA le- van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Sasse on dernemingsvereniging Sas 70 loopt te hoop tegen plannen om op het voormalige CSM-terrein een grootschalig winkelcom plex in te richten. In een brief aan het college van burgemees ter en wethouders uitten de on dernemers al hun vrees voor de komst van een winkelcentrum niet 'units in de detailhandel en horecasector'. Tijdens een bijeenkomst met vertegenwoor digers van alle Sasse gemeente raadsfracties werd die bezorgd heid maandagavond nog eens uit de doeken gedaan. De politici lieten niet direct het achterste van hun tong zien. „Maar ze hebben kennis geno men van onze standpunten en kunnen daar nu mee aan de slag", zei bestuurslid J. de Ko- ninck van Sas 70 na afloop van de bijeenkomst. De onderne mers maakten maandag nog eens duidelijk dat ze heel blij zouden zijn met een goede in vulling van het terrein van de voormalige suikerfabriek. „Maar voor de Zeeuwse Poort zoals het project al wordt ge noemd denken we dan aan een tuincentrum, een meubelboule vard - bijvoorbeeld een Ikea- vestiging - of een andere regio nale voorziening. Kleinere win kels, food èn non-food, horen thuis in het historische cen trum", verklaarde waarnemend voorzitter W. ten Hoor van Sas 70. Burgemeester J. van Rest wilde niet vooruitlopen op de invul ling van het CSM-terrein. Ze overlegde maandagmiddag met een aantal potentiële kandida ten, maar vindt dat de nieuwe ondernemers zelf hun plannen moeten presenteren. „En dat doen ze eind van deze maand of begin volgende maand. Het heeft geen zin daar nu als ge meentebestuurder over te spe culeren, dat brengt alleen nieu we geruchtenstromen op gang." vert de gemeente Schouwen- Duiveland een eenmalig bedrag op van ruim een ton. Uit dat budget kan bijvoorbeeld vrij willigerswerk in het azc worden betaald. De voormalige ge meente Westerschouwen ont ving vijf jaar geleden, bij de vestiging van het azc, een verge lijkbaar bedrag. De zes extra agenten die destijds door hét ministerie waren beloofd, zijn er echter nooit gekomen, vertel de Asselbergs. Kort na de opening van het azc reorganiseerde de politie. In plaats van zes agenten voor de gemeentepolitie, kreeg de nieuwe politieregio, de hele pro vincie Zeeland, vier extra bud getten van ongeveer tachtigdui zend gulden elk. Gelijktijdig moest de politiesterkte in Zee land echter inkiimpen. ,,Waar de extra politie-agenten zitten, is een groot raadsel", zei Assel bergs daarom. ..Maar niet op Schouwen-Duiveland. dat is ze ker." De nieuwe overeenkomst die de gemeente afsluit is nog gecom pliceerder omdat het coa niets te vertellen heeft over de polities terkte. De voormalige gemeente Westerschouwen sloot nog een contract af met het ministerie. van onze verslaggever Marco van Barneveld HANSWEERT - Het is onzin dat op de loswal Hansweert-Scho- re. met het oog op mogelijke overstromingen, niet gebouwd zou kunnen worden. Op die plek, langs het kanaal door Zuid-Beveland, is van een over stroming immers nog nooit sprake geweest en zonder be bouwingkan de loswal nooit ge noeg geld opleveren. Rijkswa terstaat moet zijn standpunt over deze zaak daarom wijzi gen. Dit stelt de Reimerswaalse burgemeester A Verbree desge vraagd. Zoals bekend doorkruist het mogelijke bouwverbod de plan nen van de gemeenten Reimers- waal en Kapelle om de ingesla pen loswal nieuw leven in te blazen. Onlangs is daarom met afgevaardigden van Rijkswa terstaat over de materie gespro ken, maar wat de uitkomst van dat gesprek zal zijn, is nog niet bekend. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat: „De plannen rond de loswal zijn simpelweg gekruist door een brief van de minister. Die besloot begin dit jaar dat er op waterkeringen niet meer mag worden ge bouwd. Dat kunnen wij toch niet zomaar naast ons neerleg gen." Zoals bekend willenJ-Capelle en Reimerswaal de loswal van Rijkswaterstaat overnemen. Al jaren wordt over die zaak ge sproken en het zag er tot voor kort nooit naar uit dat bebou wing aldaar problemen zou op leveren. Recentelijk bleek ech ter dat Rijkswaterstaat aan de provinciale planologische com missie (PPC) had doorgegeven dat bebouwing wél een pro bleem zou zijn. Opheldering Reimerswaal en Kapelle beslo ten vervolgens bij Rijkswaters- staat om opheldering te vragen. Beide gemeenten vinden dat - ondanks de brief van de minis ter - voor de loswal een uitzon dering moet worden gemaakt. De Kapelse wethouder ing. G. de Maat: „Het gaat hier om een 'pijplijnproject', daar wordt al jaren over gesproken. Het zou onfatsoenlijk zijn van Rijkswa terstaat indien we nu niet meer zouden mogen bouwen op de loswal. We moeten daar gewoon opslagruimtes hebben, en bij voorbeeld toiletten en een kan toortje. Geen grootschalige za ken dus, maar wel noodzakelijk om de boel daar te kunnen ex ploiteren." Burgemeester Verbree zit op de zelfde lijn als de Kapelse wet houder. Bovendien noemt hij het verbod van de minister op het buitendijks bouwen 'vol strekt overdreven'. „Alleen maar - en nu chargeer ik een beetje - omdat een paar jaar te rug de Maas buiten z'n oevers is getreden, moeten de Tivieren de ruimte krijgen' van de minister. Maar waar wij met de loswal zitten, dat is het uiteinde van een kanaal. Dat is nog nooit on dergelopen!" Hulpdiensten komen moeilijk in deel van Goes-Oost GOES - De verkeersmaat regelen in de Zonne bloemstraat en omgeving hebben tot gevolg dat dit deel van Goes-Oost slecht bereikbaar is voor hulp diensten. Dat zeiden be woners maandag tijdens een informatieavond van de gemeente Goes. Ze deden de suggestie om in straten die nu volledig zijn afgesloten, de toe gang te belemmeren door hefbomen. Hulpdiensten als ambulance, brand weer, politie kunnen deze dan in noodgevallen ope nen. De Zonnebloemstraat maakte tot halverwege vorig jaar deel uit van een veelgebruikte verbinding door het centrum van Goes. Om de verkeersvei ligheid in deze woon straat te verbeteren, geldt nu eenrichtingverkeer. Ook is de weg geasfalteerd en versmald en zijn stra ten in de directe nabijheid afgesloten voor auto's. De bewoners van de wijk zijn in het algemeen tevre den over de herinrichting, zo bleek maandagavond. Wel merkten ze op dat de afgenomen bereikbaar heid ook een keerzijde heeft. Hulpdiensten heb ben moeite om snel ter plaatse te komen. Fancyfah- - De Prinses Irene- school aan de Piet Heinstraat in Middelburg houdt zaterdag 14 juni een fancy fair waarvan de opbrengst bestemd is voor de aankoop van nieuwe speeltoe stellen. Er wordt onder meer tweedehands speelgoed ver kocht en er is een workshop. De fancyfair duurt van 10.00 tot 14.00 uur. OOST-SOUBURG Aglow - Women's Aglow, een in terkerkelijke organisatie voor chri sten vrouwen, houdt dins dag 17 juni vanaf 9.30 uur een bijeenkomst in wijkcentrum De Schuur aan de Middelburgse straat 113 in Oost-Souburg. Spreekster is Marite Zengerink. Er is kinderoppas aanwezig. Het schansje van tien centimeter is natuurlijk wel grappig, maar écht lekker skaten kunnen ze pas in een halfpipe, vinden tientallen kinderen en jongeren in Lewedox-p. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Carolien Moerland LEWEDORP - De jeugd van Lewedorp heeft driehonderd handtekeningen opgehaald voor een skeelerbaan in het dorp. De jongeren zijn met hun x-ol- schaatsen-nieuwe-stijl regel matig op het schoolpleixx te vinden. Daar hebben ze een schansje van zo'n tien centi meter hoog, maar dat is niet spectaculair genoeg. Ze dro- nxen van een ramp. een halve pijp. waar je allerlei toex-en op kunt uithalen. De kindex-en hopen dat de speeltuinvex-eni- ging die wens in vervulling kan laten gaan. Volgende week maandag gaan ze de handte keningen aanbieden aan het bestuui-. Een clubje van ongeveer twin tig jongens en meisjes is zo'n beetje elke dag aan het skeele ren op het schoolplein. En soms zijn het er wel dertig, schat Lianne de Kok (11), een van de handtekeningenopha lers. Samen met een stel leeftijds genootjes is ze de deuren langs gegaalx om steun te vergaren voor hel idee van een skeeler baan. Haar vader W. de Kok heeft nugex-egeld dat de kinde ren de ingezamelde handteke ningen volgende week kunnen aanbieden aan de speeltuin- vex-eniging. Wanneer die geen geld heeft voor een skeeler baan, hoopt hij dat het bestuur de vraag kan doorspelen aan degemeente. De kindex-en heb ben nog niets bedacht voor het geval hun wens te kostbaar blijkt te zijn. Lianne: ..Als ze geen geld hebben, dan kijken we wel weer verder of we mis schien zelf wat kunnen doen." van onze verslaggever Conny van Gremberghe KLOOSTERZANDE - Burge meester en wethouders van Hontenisse willen haast maken met de verwezenlijking van een sporthal in Kloosterzande. Na dat de raad zich vorige maand in principe uitsprak voor de bouw van een voorziening op de hand balterreinen bij het Klooster- zandse zwembad krijgt de ge meenteraad deze maand een voorstel voorgesteld waarin ge vraagd wordt in te stemmen met de sloop van gymzaal De Hinde en het reserveren van de vrijko mende grond voor woning bouwdoeleinden. Voor dat doel dient wel de pla nologische bestemming van de grond waai'op nu nog De Hinde staat, gewijzigd te worden. De zelfde vlieger gaat op voor het terrein waarop de hal gebouwd zal worden. De commissie gx'ondgebiedza- ken buigt zich maandag 16 juni over de bestemmingsplanwijzi gingen. Een uitgewerkt sport halplan laat evenwel nog" even op zich wachten. Dat komt - in clusief de financiële conseque- ties ervan - in een later stadium nog aan de orde. De commissie spreekt zich vex-der uit over de voorgenomen aarxkoop van het pand Hof te Zandeplein 3. De gemeente heeft in het verleden al vaker met de eigenaar J. Wee- maes over een eventuele aan koop van de woning gesproken. De laatste ondex-handelingenle- vei'de overeenstemming tussen de paxTijen op. Slopen De gemeente wol het pand kopen voor 140.000 gulden met de be doeling het zo spoedig mogelijk te slopen. De kosten daax-van wox-den geraamd op zo'n 27.000 gulden. De raad wox-dt gevraagd om een krediet beschikbaar te stellen van 180.000 gulden voor wat genoemd wordt een sti'ate- gische aankoop. Door de wo ning aan te kopen en te slopen beschikt de gemeente over ruimte om het Hontenisser ge meentehuis eventueel uit te breiden. De gemeente kampt al enkele jaren met huisvestings problemen. De commissie vergadert maan dag 16 juni in het Hontenisser gemeentehuis. De vergadering in Kloostex-zande begint om 19.00 uur. DEN HAAG - Er kan voorlopig geen nieuwe bedrijventeiTein worden aangelegd op een vier hectare metend gebied, 250 nxe- ter van Slot Moermond in Re- Rechter Dolman heeft nog niet gezegd, waarom hij dit heeft be sloten. Dat doet hij waax-schijn- lijk over een aantal weken. nesse. Rechter D. Dolman van de Raad van State in Den Haag y. heeft de bestemming 'bedrijven' irr uit het nieuwe bestemmings- plan Bedrijventerrein Renesse geschorst, Dat is gebeurd op verzoek van de Stichting Moermond, die de kwestie de vorige week bij rech- ter Dolman aankaartte. Volgens D* de stichting is het bestemmings- w plan strijdig met het provinciale streekplan, dat ter plaatse na- tuurontwikkeling zou voor- schrijven. En dat is precies wat de stichting met hel gebied voor heeft. - Zichtlijnen 'I De stichting wil dat er door 67landschapsyorming meer zicht- n. lijnen in het gebied ontstaan, 1. waardoor het slot in de wijde omgeving beter zichtbaar wordt. MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29