Jongerenkoor is weer in de mode 'God zij met ons' op rand van munt is traditie en bezinning Boetes tot 5000 gulden voor te lang doorrijden PZC HEMA écht lekker! Theaterdirecteur op vingers getikt voor publiciteitsbeleid zeeland 15 Scholieren korfballen om titel Internationaal blad Schelde Wedstrijden brandweer Hardrijders betrapt Politiek café in Middelburg Slagroom-mokkataart 095 nu Serranoham i nü i 2.'5 Belegen Goudse kaas ji.'5 Luxe vloerbrood 2s° Snacksalades nü 2 i voor 5." Navarra Homenaje nu 2 11 50 voor II* dinsdag 10 juni 1997 door Lianne Sleutjes Het kinder- en jongerenkoor is te rug van weggeweest. De jeugd kwinkeleert sinds de laatste paar jaar weer volop in groepsverband, heeft het landelijk instituut voor koorzang, de Stichting Samenwerkende Neder landse Korenorganisaties (SNK), ont dekt. Zingen in een kooitje was vooral in de jaren vij ftig en zestig razend populair. In latere jaren legde echter het ene na het andere kinderkoor het loodje. „Ze waren bijna uitgestorven. We kregen telkens berichten binnen dat er koren werden opgeheven", zegt directeur A Ponsteen van de stichting SNK. „Maar ze komen de laatste jaren weer terug. De jeugd ontdekt dat zingen niet gek is maar leuk. Ook jongensko ren zijn weer in opkomst. Die beston den bijna niet meer." Ponsteen schat dat er nu zo'n 350 kinderkoren zijn in Nederland met een gemiddelde bezet ting van 25 tot 30 zangertjes en zange resjes. „Je hoeft eigenlijk in een gemeen schap maar een persoon te hebben die zo gek is een koortje op te zetten. En die zijn er steeds meer." En dat komt, geeft Ponsteen zijn eigen organisatie een schouderklopje, omdat de NSK veel cursussen geeft voor dirigenten van kinderkoren. Zo verspreidt het korenvirus zich. De optredens van het Nationale Kinderkoor en natuurlijk het werk van het koor Kinderen voor Kinderen dragen fiks bij aan de popu lariteit van kinderkoren. Directeur J. Hut van de Zeeuwse Mu ziekschool ziet ook dat bij jongeren de animo stijgt om te zingen. De koren op zijn school groeien gestaag. „Eerst hadden we in Goes en Middelburg elk een kinderkoor. Nu hebben we het kinderkoor in Goes moeten splitsen omdat de belangstelling zo groot was." Spirituals Goes telt twee kinderkoren en een jeugdkoor, Tholen en Middelburg kennen elk een kinderkoor. De bezet ting is gemiddeld zo'n twintig kinde ren per koor. Tot hun dertiende, veer tiende jaar kunnen de zangers terecht bij het kinderkoor, daarna ligt de weg naar het jeugdkoor open. „Het repor- toire varieert van volkslied-achtige dingen tot populair. De oudere kinde ren zingen ook wel negro-spirituals en liedjes die speciaal voor jongerenko ren worden geschreven." Zingen raakt in zijn algemeenheid meer in, denkt Hut. „Je ziet de toena me ook bij volwassenen. Bij de jeugd werd het een tijdje stom gevonden om te zingen. Dat geldt nu niet meer." De Popkoor Blaaat uit Zierikzee repeteert; een jaar na de oprichting heeft de zanggroep voor jongeren al bijna veertig leden. belangstelling voor zang is aan de mo de onderhevig, zoals vroeger opeens iedereen op hetzelfde tijdstip aan het rolschaatsen sloeg. „Dat geldt ook voor het bespelen van een instrument. Opeens wil iedereen saxofoonles. Dat noemen wij het Candy Duif er-effect." De populariteit is toegenomen maar wachtlijsten voor een koor kent de muziekschool niet. „Leerlingen die hier instrumentale lessen volgen, kunnen zo gratis meezingen in een van de koren. Het verloop van de leden valt wel mee Maar als de kinderen eenmaal verder zijn met hun instru mentale opleiding kiezen ze daar vaak voor. Koor en instrument samen ver gen dan te veel tijd." Kleuter Het koor van de Zeeuwse Koorschool in Goes heeft altijd zeventig jongens geteld in de leeftijd van vijf tot en met veertien jaar. „Er is nooit geen koor geweest. Al vanaf de oprichting in 1954 is het een van de grootste jon genskoren van Nederland. Dat con stante zit 'm waarschijnlijk in het trouwe van de Zeeuwen. Ik durf het bijna niet te zeggen maar ik kom wel eens moeders tegen die me zeggen dat hun kleuter van twee straks bij mij naar de Koorschool zal gaan. Of ze dat kunnen is natuurlijk een tweede. Die kleuters hebben vaak weer vaders die ook bij mij op het koor hebben geze ten", zegt directeur E. Heijblok, die al 43 jaar in touw is voor de Koorschool. „Wij zijn gelukkig niet zo aan mo- dische grillen onderhevig. Alles moet tegenwoordig maar leuk zijn. Het is hier niet leuk, het kan hier hoogstens erg fijn zijn." Een wachtlijst voor koorknapen is er niet. Wel is er een opleidingsklas waar de kinderen naar toe gaan voor ze in het koor komen. Het jongenskoor van Heijblok heeft een breed reportoire: Gregoriaanse kerkmuziek, musicals, volksliedjes. „We zingen niet alleen kerkmuziek, we kunnen zo een heel profaan programma vullen. We zin gen ook werk van Strauss." Instrument Als de tieners de baard in de keel krij gen willen ze vaak niet meer zingen. Heijblok heeft nu wel een klein groep je van acht pubers die gewoon door gaan, ongeacht hun stembreuk. Maai de meesten vervolgen het muziekpad liever met het bespelen van een instru ment. Tegen de tijd dat ze weer kun nen zingen, zijn ze ouder en studeren ze vaak buiten Zeeland. Ook diligente J. Kneepkens van pop koor Blaaat uit Zierikzee verliest foto PieterHonhoff koorleden vanwege de studie. „Maar er is gelukkig een constante aanvoer van nieuwe ledenKneepkens richtte vorig jaar het koor op en begon met tien leden. „Een maand later zaten we boven de twintig, nu hebben we er 38; 33 meiden en 5 jongens. We mikken op de groep tussen de vijftien en dertig j aar, maar de meeste leden zij n rond de zestien of zeventien." Volgens Kneepkens is er flink wat ani mo voor het koor. „Dat komt waar schijnlijk door het gat in de uitgaans mogelijkheden hier. Er zijn wel een café en een jeugdsoos. En je kunt naar Renesse toe, maar niet alle zestien- of zeventienjarigen mogen daarvan hun ouders heen. Daarbuiten is er weinig te doen, dus zoek je iets anders." Blaaat heeft de wat oudere, bekende pophits op het programma staan. „We hebben geen boodschap en zijn niet christelijk. Dat is hier op Schouwen- Duiveland vaak het euvel. De koren die er zijn, horen meestal bij een kerk. Als je niet bij die kerk hoort, kun je er niet gaan zingen. WE MELDENGE - Tweeëntwintig teams van de groepen 5/6 en 7/8 van basisscholen uit Noord- en Zuid-Beveland. Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen doen zaterdag 14 juni mee aan de strijd om het Zeeuws kampioenschap schoolkorfbal. Het toernooi, georganiseerd door de Korfbal Vereniging Ka- pelle, wordt gehouden op het veld aan de Bonzijweg te We- meldinge. De eerste wedstrijd begint om 10.00 uur en de finale om 15.30 uur. De winnende teams dingen een week later mee naar de nationale titel in Alphen aan de Rijn. TEMSE - De Schelde is een internationale rivier. Landsgren zen hebben het stroomgebied lange tijd in stukjes geknipt. Langzaam verandert dat. Er is een internationale Schelde- commissie gevormd voor verbetering van de waterkwaliteit. Daar komt iets bij De Schelde Nieuwsbrief die al enkele jaren door het Schelde Informatiecentrum in Middelburg wordt uitgegeven, wordt een gezamenlijk product van Nederlandse en Vlaamse orga nisaties, waaronder Rijkswaterstaat, het Vlaams Instituut voor Natuurbehoud en de Westerschelde-gemeenten. Vlaam se en Nederlandse bestuurders tekenden daartoe onlangs een overeenkomst in het Belgische Temse. Nederland betaalt tweederde van de kosten, Vlaanderen de rest. De overeenkomst is weer een stapje in de richting van Vlaams-Nederlandse samenwerking om tot een toekomstvi sie te komen op het Schelderstroomgebied, bijvoorbeeld op de bouw van een stormvloedkering bij Antwerpen. ZIERIKZEE - In de brandweerkazerne van Zierikzee worden zaterdag 14 juni gewestelijke brandweerwedstrijden, klasse 'technische hulpverlening' gehouden. In totaal doen negen korpsen uit de regio Zuid-West Nederland mee. De wedstrijden beginnen 's ochtends om 8 uur. De winnaars worden afgevaardigd naar de landelijke wedstrijd in Uit hoorn op 27 september. VLISSINGEN - De politie heeft maandag snelheidscontroles gehouden langs de Noordweg in Sint Laurens en de Gerbran- dystraat in Vlissingen. Öp de Noordweg passeerden tusssen 06.10 en 16.35 uur 2442 voertuigen de radarpost. 42 voertuigen overtraden de toege stane snelheid van 50 kilometer per uur. Tussen 06.30 en 16.15 uur passeerden 2489 voertuigen de ra darpost aan de Gerbrandystraat. Hier negeerden 27 voertui gen de snelheidslimiet van 50 kilometer per uur. MIDDELBURG - 'Zeeuwse lichten?' Zo luidt de titel van het politiek café dat op dinsdag 17 juni in de Middelburgse kroeg de Duke aan de Vlasmarkt wordt gehouden Het politiek café wordt gehouden door de Middelburgse PvdA, CDA en de VVD. Ook commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder en de gedeputeerden L. Coppoolse, drs. G. L. C. M. de Kok en J. G. van Z wieten zullen aan de discussie deelnemen. De discussie staat onder leiding van Gerrit Schoenmakers en Nelly van Wallenburg. Er komen thema's aan bod als de burgermeesterbenoemin gen, de kloof tussen de provincie en de burger, het beleid rond de regionale Schouwburg en het Zeeuws Orkest. Overigens hebben door het publiek ingebrachte onderwerpen voorrang. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg mr. C. Kool heeft gisteren een transportbedrijf uit het Be- velandse Driewegen voor vijf overtredingen van het rijtijden besluit tot een geldboete van een 1.950 gulden veroordeeld. Een 48-jarige bedrijfsleider uit Driewegen, die het leven van een beroepschauffeur moeilijk kan missen, kreeg voor soortge lijke overtredingen een boete van 4.600 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Bederf De strafbare feiten, waarbij de chauffeurs te korte rustpauzes in acht namen, werden in juni en juli 1995 gepleegd. De overtre dingen, die door de verdachten werden toegegeven, zouden tij dens een drukke periode van het vrachtvervoer hebben plaatsge vonden. „We hebben veel klan ten, We vervoeren groente en fruit, dat aan bederf onderhevig is. Daarnaast heeft deze be drijfstak een moordende con currentie. Door de uitzonderlij ke drukte zijn we toen in cle verleiding gekomen langer door te rijden dan toegestaan", zo zocht een vertegenwoordiger van het bedrijf naar excuses. De politierechter kon zich best indenken dat de klanten tevre den gehouden moesten worden. „Ik heb best begrip voor de eco nomische druk, waarmee het bedrijf te maken krijgt. Maar wettelijk is dit niet toegestaan", zei mr. Kool. Europees Ook officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems vond dat er sprake was geweest van een be hoorlijke overschrijding. „Dit is allemaal Europees geregeld, dus heeft men zich te houden aan de bepalingen", zei ze. Ze hield het bij de transactiebedra gen (in totaal 9.550 gulden voor beide verdachten), die eerder waren aangeboden. De firma beriep zich op techni sche voorschriften die niet zou den zijn gemeld bij de Europese Commissie, waardoor er geen straf zou kunnen worden opge legd. De politierechter verwierp het verweer, omdat de tacho graaf schijf destijds in het vrije verkeer van goederen binnen de EEG verplicht was gesteld. Zodoende kan volgens de poli tierechter controle van de ta chograaf rechtmatig bewijs op leveren. (Advertentie) o21.5 cm/11.95 Spaanse rauwe ham, 100 gram /3.95 1 kilo/14.50 zonnebloempitten, zwaar volkoren, maïs of nafuurzaden /3.25 11U A krab of rode zalm, bakje met 200 gram /3.75 Spaanse rode of witte wijn, 75 cl /6.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 14 juni 1997. Zo lang de voorraad strekt. Enkele stapeltjes rijksdaalders met het bekende randschrift 'God zij met ons'. Ook in de toekomst zal 'onze' Europese munt dit rand schrift dragen. foto Lex de Meester van onze verslaggever Richard Hoving VLISSINGEN - In de marge van de discussie over de invoe ringsdatum van één Europese munt werd afgelopen weekend besloten dat Nederland in de rand van de eigen euromunten het klassieke 'God zij met ons' mag graveren. Vertegenwoor digers van Zeeuwse kerken reageren tevreden, de Numis matische Kring Zeeland neemt het voor kennisgeving aan en de gewone man heeft nog wel een praktische be zwaar. Het is op zijn zachtst gezegd opmerkelijk dat juist een mi nister uit het kabinet Kok zich druk maakt om de zinsnede 'God zij met ons', zegt her vormd predikant A C. Verweij uit Middelburg. ..De huidige regering heeft in haar beleid God juist ver weg tot aan de rand van de samenleving ge bracht." Verweij is echter niet ongelukkig met het besluit. ,De vier woorden zijn voor mij een extra aansporing om ver antwoord met mijn geld om te gaan." Verweij heeft na enig aarzelen wel een verklaring voor het in zijn ogen opmerkelijke initia tief van minister van financiën Zalm om bij zijn Europese col lega's te pleiten voor het be houd van het huidige rand schrift van de Nederlandse gulden. „Ik denk dat hij bang is om God te verzoeken in ver band met de economische groei in de toekomst." Munten snoeien Verweij's collega predikant J. C. Weststrate van de gere formeerde gemeente in 's Gra venpolder stemt het eveneens tevreden dat 'in een tijd waar in toch al zoveel teloorgaat een oude traditie blijft bestaan'. Weststrate stelt dat de mede deling 'God zij met ons' in de muntrand tot bezinning kan leiden. „Mensen worden tel kens weer aan het denken ge zet." Randschriften worden sinds het midden van de acht tiende eeuw in Nederlandse munten aangebracht. „Mun ten waren destijds van goud of zilver. Om te voorkomen dat ze werden gesnoeid, werd in de rand een inscriptie aange bracht", zegt M. van der Beek van het Nederlands Muntmu- seurn in Utrecht. De straffen op het snoeien van munten wa ren fors. In 1831 werd nog ie mand ter dood veroordeeld. „Uiteindelijk werd dit vonnis omgezet in levenslange zware dwangarbeid omdat de dood straf toch wel een beetje over dreven werd geacht", aldus Van der Beek. De inscriptie 'God zij met ons' dateert van 1819. Op initiatief van de Haagse.natuur-en wiskundige Jean Henri van Swinden werd toen de eerste gulden geslagen met deze vier woorden in de rand. Van Swinden stelde aanvan kelijk voor om 'Als God met ons is, wie kan dan tegen ons zijn' te graveren, maar dat bleek te uitgebreid. Het rand schrift was niet alleen een pro baat middel om het snoeien te gen te gaan. Van der Beek; „Het maken van valse munten werd er ook niet gemakkelij ker op." De waarde die de uit drukking 'God zij met ons' voor het christelijk deel van de bevolking heeft, is voor veel mensen reden genoeg om het te handhaven op de euromunt, denkt Van der Beek. Bloopers De secretaris van de Numis matisch Kring Zeeland, J. G. Nijse, heefi er weinig moeite mee als de Nederlandse euro munt geen inscriptie krijgt. „Voor verzamelaars is dat niet zo interessant, maar als men sen om godsdienstige redenen er waarde aan hechten, mag het van mij blijven bestaan." Munten verzamelaars zijn juist geïnteresseerd in guldens zonder randschrift, zegt Nijse. „Er bestaan miljoenen gul dens met een tekst in de rand, maar slechts een paar zonder. Dat zijn munten waarmee tij dens het slaan iets mis is ge gaan. Die zijn leuk." De hele discussie over het randschrift in de toekomstige euromunt onttrekt zich vol gens kantoorbeheerder C. Stroo van de Rabobank Wal- cheren-Zuid aan het gezichts veld van veel mensen. „Ik vraag mij ook af of iemand het zal merken als het randschrift verdwijnt." Een medewerker van een postkantoor in Ter- neuzen betwijfelt of het hem zou opvallen als hij een derge lijke gulden in handen krijgt. „Ik weet uiteraard dat het er op hoort te staan, maar dat ik er nou dagelijks naar kijk? Nou nee." De postbeambte denkt overigens dat het niet zo zinvol is om straks op de Ne derlandse euromunt 'God zij met ons' te zetten. „Dat be grijpt dus niemand over de grens. Als we de boodschap toch zo belangrijk vinden, kan het beter in het Engels: 'God bless you'." van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Het bestuur van het Terneuzense Zuidland- theater zet vraagtekens bij het besluit van directeur Yolanda Mergler om Shanta Design in te huren voor het ontwerpen van eigen pagina's op Internet. De eigenaar en enige medewerker van het ontwerpbureau is Merg- Iers echtgenoot Max Volmer. De theaterdirecteur is in een beslo ten vergadering te verstaan ge geven dat ze er in de toekomst verstandig aan doet eerst met het bestuur (de schouwburg commissie) te overleggen alvo rens ze een zakelijke relatie aan gaat met een famillielid. Met het opmaken van de acht Internetpagina's voor het thea ter, is een bedrag gemoeid van zo'n vierduizend gulden, schat een woordvoerder van de plaat selijke Rabobank, die vorige week voor klanten een Tref punt-netwerk opende. Boven dien moet maandelijks terugke rend een beroep worden geclaan op Shanta Design voor het bij werken van de hoofdpagina, waar ook een prijskaartje aan vast zit. Specialist Daar staat tegenover dat de schouwburg door de plaatselij ke Rabobank was aangeboden zich gratis aan te sluiten bij Trefpunt, bevestigde een woordvoerder van de bank maandag. De bankmedewerker geeft evenwel zelf aan dat de kwaliteit van de door Shanta Design ontworpen pagina's veel groter is dan het standaard-ont werp van de bank. Volmer geldt in Zeeuws-Vlaanderen als dé specialist op dat gebied. De commissie wil dat de direc teur haar bij een volgende soort- gelijke transactie eerst infor meert over de plannen. Volgens voorzitter en cultuurwethouder P. Hamelinck geldt dat ook voor het maandelijks actualiseren van de pagina's. Mergler zei maandag in een reactie al een overeenkomst te hebben afge sloten over het bijwerken van 'de aanbieding van de maand'. Hamelinck benadrukt evenwel dat daaromtrent nog geen be sluit is genomen. Toetsen „We hebben als commissie aan gegeven dat het wellicht aanbe veling verdient dergelijke zaken vooraf zorgvuldig te toetsen, mocht zoiets zich in de nabije toekomst voordoen. Als daar over nu weer een misverstand is gerezen, moeten mevrouw Mergler en ik daarover mis schien maar even bijpraten", zegt de wethouder diplomatiek. „In feite hoeft er niets mis te zijn met het inkopen van kwaliteit bij een familierelatie. Ik wil eerst een nadere onderbouwing van de gemaakte keuze zien, voordat ik er meer over kan zeg gen." Feitelijk geeft Mergler als direc teur nu gemeenschapsgeld uit, waar ze als echtgenote van Vol mer weer van kan profiteren. „Het is om die reden dat de com missie haar heeft gewaar schuwd", stelt het W. van Walra ven, afgevaardigd namens de gemeenteraad. „We hebben ab soluut niet de bedoeling Yo landa onderuit te halen. Met dergelijke zaken moet je heel behoedzaam omgaan, wil je de schijn niet tegen je krijgen." Kwaliteit Dat haar echtgenoot schuilgaat achter Shanta Design is volgens Mergler niet relevant. „Ik heb gewoon gekeken welke ontwer per de meeste kwaliteit te bie den heeft. Mijn keuze is op Shanta Design gevallen, omdat die gewoon de beste is. Er is al zoveel rotzooi op Internet. Ik wilde een uitdagend ontwerp, dat uitnodigt om verder te bla deren langs onze pagina's en daarmee laten zien dat het Zuidlandtheater aan de toe komst werkt. Het is ook niet zo dat we aan Max vastzitten. Ik kan ieder moment van hem af. Actualiseren Door de geavanceerde techniek die Volmer gebruikt, is hij de enige in Zeeuws-Vlaanderen die de pagina's kan actualise ren. Die kosten ('minder hoog dan een advertentie in de krant') 'zijn naar mening van de thea terdirecteur te verwaarlozen. „Waarom ik het bestuur niet vooraf heb ingeschakeld? Ik ben gewoon niet op het idee geko men." De totale investering be taalt zich overigens volgens Mergler voor een belangrijk deel terug, omdat zowel de Ra bobank als Shanta Design het Zuidlandtheater sponsoren. Volmer voert tevens opdrachten uit voor het reclamebureau Cre ative Club in Terneuzen, dat on langs uitgever is geworden van de jaarlijkse brochure van het Zuidlandtheater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25