Geld verleidt Bettine Yriesekoop pzc Eén Laudrup vrijwel zeker naar Ajax Abdoe wint eerste rit Dauphiné Gestopte tafeltennisster speelt volgend jaar in Eindhoven mee op EK sport 19 Tennistoernooi Kapelle heeft sterke bezetting Orhan Delibas treft Macedoniër Utah trekt stand in NBA gelijk Franse official wil bonte kledij tennissers weren Argentinië op koers voor WK Napoli heeft weer een Argentijn Clyde Wijnhard naar Willem II WK voor 700 miljoen verzekerd Feyenoord wachtte te lang met Ledezma dinsdag 10 juni 1997 Bettine Vriesekoop: „Geld was een belangrijke reden ja, maar juist daarmee wil ik laten zien dat de sport veel meer geprofessionaliseerd moet worden." foto Peter Smlilders/GPD van onze verslaggever Frlwin Alblas AMSTERDAM - Wat is een EK tafeltennis in eigen land zonder Bettine Vriesekoop? Van die vraag lag Advantage Benei ux- directeur Jacques Kloppert, be last met de organisatie van de editie in 1998, weken wakker. Totdat hij zelf het antwoord be dacht: er komt geen EK zonder Bettine Vriesekoop, die bij de Europese Top 12 toch echt af scheid had genomen. Ze doet ge woon mee. Vriesekoop is gezwicht voor geld en een beetje sentiment. „In 1972 werd voor het laatst een EK in Nederland gehouden. In dat jaar heb ik voor het eerst een batje in mijn hand gehad. Wel grappig dat ik nu vijfentwintig jaar later nog een laatste EK speel", voerde Vriesekoop giste ren in Amsterdam wat gefor ceerd sentimentele redenen voor haar ommezwaai aan. Bo vendien maakte ze een slordig rekenfoutje, want tussen de laatste twee EK's (1972 en 1998) in Nederland zit precies zesen twintig jaar. Die miscalculatie wordt haar door Advantage Benelux, het organisatiebureau dat de EK in Eindhoven op poten zet, verge ven. Kloppert is vooral blij dat Vriesekoop toehapte. Hij heeft haar gewoon onder contract ge nomen. Bettine moet hèt gezicht van de EK worden. „Ze staat op het laatste pootje van haar car rière", verwoordde de Belg het in zijn eigen woorden. Verkopen Met de zekerheid dat Vriesekoop in Eindhoven achter de tafel staat, is het evenement nog een beetje te 'verkopen'. Advantage zag de bui al hangen. Tafeltennis scoort in het be drijfsleven sowieso al niet hoog. En tafeltennis zonder bekende gezichten al helemaal niet. „Voor ons was het onbegrijpe lijk dat Bettine, de beste speel ster, bij de Top 12 in februari al afscheid nam, terwijl er een jaar later nog een EK in Nederland op het programma stond." On begrijpelijk ook dat de tafelten- nisbond zelf niet had gepro beerd Vriesekoop het belang van haar aanwezigheid bij de EK in Eindhoven te laten in zien," schamperde Kloppert. van onze sportredactie KAPELLE - Het vorig jaar jimi als jubileumeditie op de kalen der prijkende B-, C- en D-toer- nooi van de tennisvereniging Kapelle krijgt deze week een vervolg. Op het park aan de Vroonlandseweg staat sinds gis teren de tweede aflevering op het programma. De apotheose is komende zondag gepland, in de vorm van een uitgebreide fina leronde. „Met 220 inschrijvingen en ruim 200 partijen kunnen we spreken van een uitstekende be zetting", laat wedstrijdleidster San van Eenennaam weten. „We kunnen onze vijf gravelba- nen volop benutten sinds we verlichting hebben. We kunnen tot laat in de avond doorspe len." Ook over de bezetting is ze zeer te spreken. „Bij de mannen van B-niveau zijn de finalisten van vorig jaar, Virgil Greeve en Mi chel Gorsse, opnieuw van de partij. Greeve is de huidige kampioen van Zeeland. Ze staan het hoogst genoteerd, terwijl de Amsterdammer Erik Dulkes Dijkman en Camiel Fol- mer de resterende beschermde posities innemen." Bij de vrouwen mag het toernooi eveneens representatief ge noemd worden. „Hanneke Snij der, de huidige nummer twee van Zeeland, voert hier de rang schikking aan", geeft Van Een ennaam tekst en uitleg. „Ze ont moet, als alles volgens de verwachting verloopt, Marjan Ganseman in de eindstrijd." Verrassingen zullen moeten ko men van Jeantien van de Dries, Corine Blankenburgh of Mir jam Roose. Plaatsingen De plaatsingen in de overige on derdelen van het enkelspel zien er als volgt uit: H.E.-Cl: 1. Marlon Wisse; 2. Er- win de Keijzer; 3/4. Ivo Spinne- wijn;3/4. Edwin Nieuwland. D.E.-Cl: 1. Claire Barnhard: 2. Lydia Wisse. H.E.-C2: 1. Ivo Walraven; 2. Gert Vriezenkolk; 3/4. Jan Pijpelink; 3/4. Sander Roose. D.E.-C2: 1. Simone Vroegop; 2. Erica Smits. H.E.- C2 35+: l.RuudSchaier;2.Rens de Klerk. H.E.-D1: 1. Lieven van Belzen; 2. Marc van de Meer. H.E.-Dl 35+: 1Simon op 't Hof -• Erik Delacourt. H.E.-D2: 1. Eric Bongaerts: 2. Stefan Teu- nissen. H.E.-D2 35+: 1. Hans Onderdijk; 2. Jan Teulings. D-E.-D2 35+: 1. Ria Anröchte; 2. Ria Bliek. Maar de bond had volgens top sportmanager Ton van Happen al net na de Olympische Spelen in Atlanta geconstateerd dat 'bij haar het lampje bijna uit was'. Dus vond.het internatio nale afscheid met toeters en bel len plaats bij de Top 12, dit jaar van onze verslaggever Simon Zwartkruis DEN HAAG - Ajax is onaange naam verrast door de tussen komst van Manchester United in de jacht op Brian Laudrup. Nadat de Engelse landskampi oen de felbegeerde Juventus- aanvaller Alen Boksic voor La- zio Roma zag kiezen, heeft de aandacht van Manchester zich naar Laudrup verplaatst. Ook februari. „Na overleg met Betti ne", verweerde Van Happen zich. Het aanbod van Advantage bracht de 35-jarige Amster damse evenwel op andere gedachten. „Geld was een be langrijke reden, ja, maar juist voor diens oudere broer stromen de aanbiedingen binnen, maar volgens zijn zaakwaarnemer Bayram Tutumlu zal Michael deze week zijn keuze voor Ajax bekend maken. „Of laat ik zeg gen, die kans is negentig pro cent." Afgelopen vrijdag voerde Tu tumlu in de Amsterdam Arena besprekingen met het bestuur van Ajax „Toen hebben ze een aanbieding gedaan en die heeft daarmee wil ik laten zien dat de sport veel meer geprofessionali seerd moet worden. Tafeltennis ligt mij ook na aan het hart. Ik wil het blijven promoten." Hoeveel Advantage Benelux, dat zijn sporen vooral in tennis (management Richard Kraji- Michael nu in beraad", vertelt Tutumlu vanuit Barcelona, waar de Turkse zaakwaarnemer kantoor houdt. „Ik verwacht dat hij voor het eind van deze week de knoop doorhakt." De voornaamste club die Ajax nog in de wielen kan rijden is het Portugese Porto. „Ik ken Mi chael nu vijf jaar, als zaakwaar nemer en als vriend", vervolgt Tutumlu. „Hij heeft het me niet concreet gezegd, maar zoals ik eek, organisatie grastoemooi Rosmalen en Davis Cup-wed strijden Nederland) heeft ver diend, de pingpongster voor haar diensten betaalt, wilde Vriesekoop noch Kloppert in de openbaarheid brengen. Maar de laatste deed voorkomen alsof hem ken zal hij beslissen om zijn loopbaan bij Ajax af te sluiten." Nu de komst van Michael Laud rup zo goed als zeker is, spitst de aandacht van Ajax zich eerst echter toe op Brian. Hoewel hij vorige week een blanco cheque van Glasgow Rangers naast zich neerlegde, wordt de jongste Laudrup vanavond ontboden bij het Rangers-bestuur in een ultieme poging de Deen alsnog van gedachten te doen verande het zijn bureau niet genoeg kan kosten. „Ik vind het heel nor maal dat Bettine hier goed voor wordt betaald. Daarmee ver hoog je de druk op een sporter en vergroot je de kans op goede prestaties", redeneert de Belg. Eenmalig Vriesekoop klimt nog één keer op het internationale podium. Het blijft bij een eenmalige ac tie, belooft ze. „Want ook emo tioneel gezien heb ik mijn af scheid al gehad. Je mag het dus eigenlijk geen come-back noe men." Vriesekoop lichtte niet zelf bondscoach Peter Engel in over haar voornemen. Maar de tafel- tennisbond kreeg haar Duitse werknemer wel zo ver dat hij één van de acht startbewijzen voor het individuele toernooi - Vriesekoop speelt geen landen- wedstrijden - al reserveerde voor de tweevoudig Europees kampioene. „Voor mij 'was ook een voorwaarde dat de bond po sitief op het idee zou x-eageren." Vriesekoop heeft niet het gevoel dat ze nu een andere speelster van een buitenkansje berooft. „Als het niveau in Nederland hoog genoeg zou zijn, zouden ze mij wel van die plaats verdrin gen. Maar dat is volgens mij in Nederland nog niet het geval." Vi-iesekoop acht zich fit genoeg om eenEKte spelen. „Hoewel ik minder train, heb ik niet het idee dat mijn niveau achteruit gaat. Ik zou dit seizoen ook nog ge woon competitie spelen voor Schoonderbeek/De Treffers. Het is dus niet zo dat ik me spe ciaal voor het EK moet klaar stomen. Als mijn instelling honderd procent is, is het onmo gelijk dat ik daar afga." Kloppert heeft niet de behoefte om nog een andere 'tafeltennis- diva', de ook internationaal ge stopte Mirjan Hooman, over te halen. „Of zij niet interessant genoeg is? Nou, zo zou ik het niet willen zeggen. Maar toen Cruij ff in het Nederlands elftal speelde, draaide alles om Cruijff. En Krajicek is ook een stukje beter dan alle andere Nedex-landse tennissers. Je hebt altijd één trekker. Natuurlijk moet ik nog afwachten hoe het uitpakt, maar als ik pas achteraf op het idee zou zijn gekomen, zou ik mezelf door de kop schieten." GPD ren. Manchester United kondig de gisteren aan dat onderhoud af te wachten, alvorens een aan bieding te doen. Financieel zal Ajax het afleggen tegen de En gelsen, maar de Amstex-dam- mers speculeren op het sportie ve aspect en de hereniging met zijn broer. Santos Morten Olsen hield zich, een dag nadat hij in Kopenhagen met de gebroeders om de tafel had ge zeten, op de vlakte over de vor deringen op de transfermarkt. „We zijn met verschillende spe lers bezig, ik hoop dat er deze week meer duidelijkheid is", al dus Olsen. Dan hoopt de Deen ook meer duidelijkheid te heb ben over de toekomstplannen van de uitgeleende Marcio San tos. „Hij twijfelt nog. Aan de ene kant wil Santos in Brazilië blij ven, aan de andere kant wil hij zich waarmaken bij Ajax. Maar we willen nu snel uitsluitsel hebben, omdat we anders een vervanger moeten vastleggen." Een verdediger wiens naam al drie maanden met Ajax in ver band wordt gebracht, is Tom Siei". Er zou zelfs al sprake zijn van een overeenkomst. Maar de 27-jarige linksback zit nog steeds thuis in Volendanx, te wachten op nieuws. „En dat is erg vex-vel end", geeft hij toe. Zo als vaker weet de voetballer zelf van niets. En zijn zaakwaax-ne- mer Keje Molenaar ook niet. Sier: „Ik hoop dat er deze week duidelijkheid komt. Dan maar een 'nee'. Dan weetik tenminste waar ik aan toe ben." GPD APELDOORN - Orhan Delibas werkt voor de zomervakaixtie nog één partij af. De 26-jarige profbokser komt op 22 juni in Keulen in de ring. Tegenstander is de even oude Orhan Ajvozoski uit Macedonië. Ondanks drie dubieuze neder lagen in partijen om het inter nationale Duitse kampioen schap, is de Oost-Europeaan een geduchte opponent. Hij boekte meer dan tien oveiwin- ningen in zijn professionele loopbaan. Delibas begint in Keulen aan zijn veexriiende profpaxlij. Zijn erelijst telt der tien overwinningen. Hij ver blijft sinds begin deze maand in het Keulse trainingskamp van zijn promotor Wilfried Sauer- land. ANP van onze verslaggever Tjabel Daling SAN JOSE - In de kamer van zijn ouderlijk huis in een bui tenwijk van de Costaricaan- se hoofdstad San José hangt een grote poster van de Kuip aan de muur. De Feyenoord- krant ligt op een stoel en op een kast staat een foto vaxx het Rotterdamse elftal. Toch verdedigt de 19-jarige spits Froylan Ledezma van de Costa Ricaaxxse club Alague- la binnenkort de roodwitte kleuren van Ajax. De club van zijn hart. Hij krijgt rugnummer 21. „Dat heeft mij bij Alaguela altijd geluk gebracht", zegt het voetbaltalent uit het Midden- Amex-ikaanse land. Ajax en Feyenoox-d voerden de afgelopen weken een „voetbaloorlog" om Ledez ma. Achter eikaars mg voex- den vertegenwoordigers van beide Nederlandse topclubs onderhandelingen met de speler en zijn zaakwaarnemer, maakten ze elkaar uit voor rotte vis en werd Ledezma zowaar nog „ontvoerd". Maar toen er wex-kelijk knopen moesten woixlen doorgehakt, toonde Ajax zich doortastender. Aarzelend optreden van Fey- enoord-voorzitter J orien van den Herik deed de spits uit eindelijk voor Ajax kiezen. Althans, dat is de visie van Fernando Ulloa, waarnemer van Ledezma. Hij tekende vorige week namens de spits en Alaguela het „supex-con- tract", zoals in Costa Rica de transfer wordt genoemd. „Ajax was veel agx-essiever. De Amsterdammers wilden Froylan per se hebben", zegt ir. Ulloa, tevens een persoon lijke vriend van de pleegou dere van de spits. Ulloa vertelt zijn vei'haal. Tijdens het toernooi in Dal las speelde Ledezma onder meer in een wedstiijd tegen de Amsterdammers de ster ren van de hemel. In op dracht van Ajax benaderden twee Argentijnse scouts Ulloa. Ze zorgden ervoor dat Ledezma een korte stage liep bij de Amsterdamse club. „Maar ik vertrouwde die Ar gentijnen niet. Het zijn haai en. Ze wilden Froylan voor zichzelf houden en bij een eventuele transfer naar Ajax forse winst opstrijken", zegt Ulloa. „Ze kwamen niet met concrete voor-stellen en ge bruikten nooit briefpapier van Ajax. Een van de twee vertelde allerlei leugens. Ze namen beslissingen waaxwan Ajax niets afwist." Ledezma keei'de terug naar Costa Rica en was inmiddels door Feyenoord uitgenodigd om aan een inteimationaal jeugdtoernooi in Rotterdam deel te nemen. Eenzelfde uit nodiging van Ajax nam Ulloa niet sexieus, omdat die van Argentijnse scouts afkom stig was. Na wildwesttafere len op Schiphol en hevige woordenwisselingen tussen Ajax- en Feyenoordbe- stuursleden in een Amster dams hotel, belde een delega tie in paniek Ulloa in San José op. „Ze vroegen me wat te doen? Ik heb toen Froylan naar Feyenoord gestuurd, omdat hun aanbod het meest serieus was." Niet eens De Costa Ricaanse spits scoorde vier keer voor de Rotterdammers en Ajax her opende de onderhandelin gen. Feyenoord en Alaguela konden het niet eens woxxlen en Ulloa kreeg van de Costa Ricaanse club de toezegging als enige onderhandelaar op te treden. Hij vertelde Van den Herik dat hij op maan dagmorgen 2 juni om half elf een nieuwe ontmoeting met Ajax-penningmeester Van Os zou hebben en dat de Am sterdammers serieus zaken wilden doen. Ulloa: „Van deix Hexdk belde om zes uur 's ochtends en vroeg me om niets te tekenen. Na terugkomst van een trip naar China zou hij in Costa Rica het contract definitief bezegelen. Hij gaf mij zijn woord, maai- dat was voor ons niet genoeg. Stel je voor dat zijn vliegtuig was neer gestort. Dan wax-en wij met lege handen blijven zitten." Ajax had bovendien al een aanbod van Alaguela voor een conti-act van vier jaar ge- accepteex-d en was bereid nog eens de beux-s te trekken voor een jaar extra. „Het is meer dan ik ooit gelioopt had", zegt Froylan over de 3.2 mil joen dollar die hij aan salaris kx-ijgt en de aanvullende 1,8 miljoen dollar voor zijn club. Maar het grote geld is onder geschikt aan zijn wens om bij Ajax te spelen. „Het is een droomteam. Elke voetballer in Costa Rica wil bij Ajax spelen", aldus de spits. ANP van onze sportredactie VILLEURBANNE - Djamoli- din Abdoesjaparov heeft de eerste etappe van de wieler wedstrijd Dauphiné gewon nen. De 33-jarige renner uit Oezbekistan versloeg in de massasprint na 167 kilometer van Grenoble naar Villeur- banne de Italiaan Giovanni Lombardo (tweede) en de Fransman Frédéric Moncassin (derde). De Brit Chris Boardman, zon dag winnaar van de proloog, behield de leiding in het alge meen klassement. Koerts Van de NedeiTanders reikte Jans Koerts het verst in de eindsprint. Hij ging als negen de over de stx-eep. Erik Dekker plaatste zich als zeventiende. In de rangschik king is Dekker zevende op ze ven -seconden van Boai-dman. Michael Boogei'd is op elf se conden tiende. Derde zege Voor Abdoesjaparov, die sinds 1990 deel uitmaakte van zeven verschillende ploegen en te genwoordig voor Lotto rijdt, was het zijn derde zege van het seizoen. Eerder won hij een etappe van de Vierdaagse van Duinkei-ken en de Cöte Picardië. AFP Djamolidine Abdoesjaparov raakt weer in vorm. Gisteren won de Oezbeek de eerste etappe van de Dauphiné Liberé. foto Patrick Kovarik/EPA PARIJS - De bonte kledij van Gustavo Kuerten tijdens het door hem gewonnen toernooi op Roland Garros hield ook gisteren de gemoederen nog bezig. Zo vroeg dè voorzitter van de Franse tennisbond, Christian Bimes, zich openlijk af of er geen paal en perk kan worden gesteld aan de outfit van som mige spelex-s. „Waar is de grens?", stelde hij. „We willen niet dat het er alle maal nog gekker uit gaat zien op de tennisbanen," Kuerten dx-oeg in de finale tegen de Spanjaax-d Sergi Bruguera een knalgeel shirt en een oogver blindend blauw broekje. Op weg naar de finale baarde de kleding van de Braziliaan, in de vaderlandse kleuren, al op zien. Bimes verklaarde gx-aag te zien dat er net als op Wim bledon voor Roland Garros een vastgestelde kledingcode komt. In Londen zijn alle deelnemex-s vei-plicht in het wit te verschij nen. Kuexten beloofde overi gens na afloop van de eind strijd volgend jaar in minder opvallende kleding te spelen. SID SALT LAKE CITY - In de finale van de Amerikaanse prof- competitie NBA heeft Utah Jazz in de strijd tegen Chicago Bulls de stand gelijk getrokken. In de viei'de partij van de best-of-seven werd het 78-73. De stand is nu 2-2. Stocktonen Malone zox-gden in perfecte samenwex-king voor de beslissing. Stockton, de specialist van de assist, px-ofiteerde van een mis ser van super-ster Jox-dan, en vex-zond een pex-fecte pass naar Malone. NBA's meest waardevolle speler scoox-de 74-73 met nog 45 seconden op de klokken. Die klap kwamen de Bulls niet meer te boven. Een sterke slot fase redde Utah. Het team van Malone maakte de laatste ne gen punten van de wedstx-ijd, Chicago scoorde niet in de laat ste twee minuten. Malone werd topschutter met 23 punten. Stockton kwam tot 17. De vijfde wedstrijd is mox-gen (woens dag), opnieuw in Salt Lake City. Daarna keert het circus terug naar Chicago. RTR BUENOS AIRES - Argentinië nadex-t kwalificatie voor de wei-eldtitelstrijd, volgend jaar in Frankrijk. De kampioenen van weleer versloegen Peru in een zeer hard duel met 2-0. Ze staan nu tweede in de groep, op vier punten van leider Pax-a- guay. Het was een gunstig weekeinde voor de Argentijnen, omdat veel concux-rerende landen gelijkspeelden. De eerste vier van de Zuid-Amerikaanse poule plaatsen zich voor de eindronde. Peru staat achtste en één na laatste, maar is slechts een punf verwijderd van één van de begeerde posities. Een minuut voor rust kwamen de Argentijnen, enigszins te gen de verhouding in, op voorsprong. Ci'espo scoorde, op aan geven van Claudio Lopez. Een minuut voor i-ust maakte Si- meone er 2-0 van. Hij kopte x-aak na een voox-zet van Ortega. RTR NAPELS - Napoli heeft zijn eex-ste Argentijn aangetrokken sinds Diego Maradona. Het is de aanvaller Jose Luis Calderon van Independiente. Hij staat in de Argentijnse competitie tweede op de topscorex-slijst. Hij viel zondag tijdens de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Peru in voor Crespo. Caldex-on moet een kleine negen miljoen gulden kosten. Napoli beleefde zijn mooiste jaren met Maradona, die zijn loopbaan afbouwt bij Boca Juniox-s. De Zuid-Italianen, tegenwoordig een wat grauwe middenmoter; pakten met „pluisje" de landstitel in 1987 en 1990 en de UEFA-beker in 1989. RTR TILBURG - Clyde Wijnhard verhuist van RKC naar Willem n. De vx-oegex-e ajacied tekende een conti-act voor twee jaax-. Willem II haalde tevens middenvelder Caidos van Wanrooij van Vitesse en ziet Marc van Hintum de omgekeerde weg naar Arnhem gaan. Willem II speelt in op het mogelijke vertrek van aanvalsleider Jack de Giei; voor wie AS Cannes en Sankt Pau- li zich hebben gemeld. ANP HAMBURG - Het eindtoex-nooi om de wei-eldtitel voetbal vol gend jaar in Frankrijk is voor een recoi'dbedi-ag van 700 mil joen gulden verzekei-d. De premie bedraagt bijna zeventien miljoen gulden. De FIFA en het marketingbureau ISL delen die rekening. De polis voorziet ondermeer in uitstel, afstel en verschuiving van het toernooi of wedstx-ijden daarvan. Het laatste WKin de Vex-enigde Staten was nog maar voor 475 mil joen gulden verzekerd. De forse stijging komt door een ver groting van het deelnemex-sveld (van 24 naar 32) en door een toename van de waarde van de uitzendrechten. Het WK in 1974 in Duitsland was voor amper 45 miljoen gedekt tegen „rampen". SID/DPA Manchester United en Glasgow Rangers trekken portemonnees wijd open

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21