Gelatenheid over sluiten Finero PZC Ringdorp Noordgouwe kijkt uit naar feestelijke Boerenlanddag Oostburg blij met milieusamenwerking Dagopvang zorgt voor verzetje ouderen Boete voor sjoemelei met gewicht van zakjes champignons zeeland Beleid Axel gericht op bevriezen belastingen Personeel ingelicht over toekomst Vier gemeenten vragen bij ministerie VROM geld stadsvernieuwing UW VOORDEEL SLAGER Slagerij Nieuwenhuijse lezers schrijven Crossers Zeeuws Orkest II Boer uit Sluis mag weilanden niet beregenen dinsdag 10 juni 1997 van onze verslaggever OOSTBURG - Het college van B en W van de gemeente Oostburg wil de milieusamenwerking met de andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten voortzetten. In het sa menwerkingsplan voor 1997 is voor Oostburg een inzet van 300 uren geraamd. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn in 1991 akkoord gegaan met een gemeenschappelijke rege ling voor de uitvoering van de milieutaken. De gemeenten be sloten tot samenwerking, om dat het landelijk verplicht werd samen te werken voor minimaal 70.000 inwoners. Die verplich ting komt op 1 januari 1998 te vervallen, maar toch wil de ge meente Oostburg de samenwer king graag voortzetten. Hete lege stelt dat de afgelopen jat een grote mate van afstemmi en uniformiteit is bereikt tuss de gemeenten. Voormalig bi gemeester J. Kruize van d meente Oostburg was voorzit van de gemeenschappelijke; geling. Na diens vertrek o[. april is die taak overgenom door burgemeester J. van R van de gemeente Sas van Get Het collegevoorstel komt donderdag 19 juni tijdens raadsvergadering in de gemej te Oostburg. Deze vergaderi wordt gehouden in de raadszj in het gemeentehuis en 1 om 19.30 uur. Ook de voorjas nota 1997 en de jaarrekeni 1996 staan op de agenda van; ra ads vergadering van onze verslaggever René Hoonhorst AXEL - Burgemeester en wet houders gaan er vanuit dat de burgers van Axel volgend jaar niet meer aan gemeentebelas tingen hoeven te betalen. Daar naast wordt ook in 1998 geen ri oolheffing ingevoerd. De financiële toekomst van Axel is, door onzekerheden over de uit kering uit het gemeentefonds en over een nieuw arbeidsvoor waardenakkoord, weliswaar niet helemaal te voorspellen. Maar het college is bereid om in het vervolg een wat 'risicovolle re' begroting te maken. Wethouder A van Waes legt uit dat Axel, net als veel andere ge meenten, in het verleden ge wend was om allerlei zekerhe den in te bouwen voor het houden van een sluitende be groting. „Dat leidde er meesten- tij ds toe dat we aan het eind van het jaar overschotten naar het reservefonds konden laten vloeien. Zo'n stevige reserve is natuurlijk altijd aantrekkelijk, maar we willen als het even kan de gemeentelijke belastingen en heffingen niet laten stijgen. Daarom willen we het risico ne men om af en toe een negatief saldo te boeken en nemen we voor lief dat we geen honderd procent garantie hebben dat de begroting sluitend is." In voorj aarsnota geeft het Axe! college aan dat het huishou boekje van Axel er nog uitziet. Er zijn grote bedrag nodig voor verhuis- en inrit: tingspremies voor bewora van betonwijk-west en de stede, maar daar is in de meer. renraming al rekening gehc den. Extra personeelskosten! een waarschijnlijk wat lagt uitkering uit het gemeentefon dan waar op was gerekend, kc ten Axel geld. De reserves, \va volgens verwachting 'slechts geringe mate' gebruik van he te worden gemaakt, zijn echt groot genoeg om die tegenf Iers op te vangen. Plunderen B en W maken overigens duid lijk dat ze de gemeentelijke serves niet ten koste van at zullen plunderen. „Een ster financiële positie is ook vant lang om een eventuele toekoi stige herindelingsdiscussie it vertrouwen tegemoet te zie» schrijft het college in het vos stel aan de gemeenteraad' voorjaarsnota wordt morg woensdag, besproken tijdensi vergadering van de commiss financiën. Die vergadering wordt gek den in de B-en-W-kamer het stadhuis en begint om uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Vlissingen, Temeuzen en Axel hebben plannen ingediend om in aanmerking te komen voor geld uit de tijdelijke stimu leringsregeling herstructure ring van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Het gaat vooral om plannen die te maken hebben met stedelijke vernieu wing. Begin juli maakt het ministerie bekend welke plannen voor een financiële bijdrage in aanmer king komen. Goes heeft het masterplan Goe- se Polder ingediend. In Axel gaat het om de vernieuwing van de betonwijk-west, waar 230 huizen uit 1953 gesloopt moeten worden, in Vlissingen om aan passing en sloop van delen van het zogenaamde Middengebied en in Temeuzen om de omgeving van de Alvarezlaan. Daar zijn zeven flats gesloopt. Het is de bedoeling daar nieuwe huizen neer te zetten, alsmede een nieuw verpleeghuis ter Schorre en huizen voor begeleid wonen. Stadsvernieuwing De herstructureringsplannen passen in de nieuwe aanpak van de stadsvernieuwing in Neder land. Hex-structurering heeft vooral betrekking op naoorlog se wijken. Het is de bedoeling het eenzijdige aanbod in die wijken te doorbreken. Eventu eel moeten huizen die niet meer gewild zijn, gesloopt worden. Het streven is er onder meer op gericht het aantal koopwonin gen in deze wijken te laten stijgen. Daarnaast moet herstructure ring zich richten op de verbete ring van de openbare ruimte, de groenvoorziening, de bedrijvig heid en de sociale- en verkeers veiligheid. Op de dagopvang voor ouderen in Bachten Dieke in Temeuzen gaat het vooral om het gezellig samenzijn. foto Charles Strijd van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - „Ze zitten hier al twee jaar één dag in de week met me opgescheept. En het bevalt nog steeds uitstekend. Ik kom met de taxi. Taxicom, snap je", grapt Corrie Jansen-Keizer, gangmaakster van het 'mei dengroepje' in de dagopvang van het Ter- neuzense zorgcentrum Bachten Dieke. Zeven jaar geleden opende het bejaarden huis een ruimte speciaal voor ouderen uit de gemeente Terneuzen die nog zelfstandig wonen, maar zo nu en dan behoefte hebben aan een verzetje. Een potje domino, rummi- kub, sjoelen of gewoon wat babbelen onder het genot van een kop verse soep. Toen was meneer Dieleman even de enige klant. Even, want zo vlug de nodige mondreclame op het gezamenlijk initiatief van de 'huizen' in de kanaalzone (in Westdorpe biedt 't Verlaet een soortgelijke faciliteit) was losgelaten, raakten de groepen vol en ontstonden er wachtlijsten. En de vraag naar deelname aan de activitei ten van de dagopvang neemt nog steeds toe. Bachten Dieke kréég; toestemming en geld om de voorziening met ingang van deze maand een extra dag in de week open te stel len, zodat oudere inwoners uit Groot-Ter- neuzen er nu een volle werkweek terecht kunnen. Centrumdirecteur Koos de Zeeuw en activi teitenbegeleidster van het eerste uur Ellis van Leeuwen kunnen na de zeven vette ja ren tevreden constateren dat de magere pe riode op dat vlak voorlopig nog niet valt te verwachten. „Veel mensen staan er niet bij stil dat zo'n 85 procent van de ouderen in Nederland thuis doodgaat. Slechts 10 tot 15 procent gaat nog naar een verzorgings- of verpleeghuis. Het is dus vreselijkbelangrijk dat we die grote groep zelfstandigen iets kunnen bieden als aanvulling op het dage lijks leven. Voor veel mensen is een beetje aanspraak, wat gezelligheid voldoende. Maar daarnaast zijn er ook echtgenoten van wie er één hulpbehoevend is, die hun part ner bij ons brengen, zodat ze zelf even op adem kunnen komen", vertelt De Zeeuw. Trukendoos De groepen bestaan dagelijks uit gemiddeld vijftien ouderen. Daarvan zijn er maximaal vijf woonachtig in Bachten Dieke. Activi teitenbegeleidster van Leeuwen beschikt over een hele trukendoos om haar pupillen van 's ochtends 9 uur tot 's middags kwart over drie bezig te houden. Zeven jaar gele den was een beetje knutselen nog favoriet. „Tegenwoordig hoef je daar echt niet meer mee aan te komen. Dat vinden ze meer iets voor de kleuterschool. En gelijk hebben ze. Het gaat steeds meer om gewoon het gezel lig samenzijn. Tekenend voor verharding van de maatschappij? Absoluut!" van onze verslaggever René Hoonhorst WESTDORPE - De sluiting van het staalverwerkingsbedrijf Fi nero, één van de twee metaalbe drijven van de Finse Outokum- pu Group op de Axelse Vlakte, is door de 44 werknemers die bin nen enkele maanden ontslag aangezegd krijgen, maandag gelaten geaccepteerd. Ze verschenen gewoon op het werk, 'al werd er misschien wel eens een metertje minder ge draaid dan anders'. Tijdens een vakbondsbijeenkomst in Sluiskil werd 's avonds niet meer over acties tegen de slui ting gesproken, maar alleen over de (individuele) voorwaar den die aan het sociaal plan moeten worden gesteld. De verliescijfers, die opgelopen waren tot ruim 27 miljoen gul den, en de slechte toekomstver wachtingen overtuigden de meeste werknemers van de noodzaak tot sluiting. Wel von den sommigen het wrang dat de directie eind vorig jaar, toen al een productielijn werd stilge legd, niet wat duidelijker was geweest over de slechte vooruit zichten. Maar directeur F. Braeckman stelde nogmaals dat de aanhoudende slechte markt prijzen voor buizen en pijpen destijds niet te voorzien waren. De kansen voor de verkoopaf deling van Finero, waar acht mensen aan het werk kunnen blijven, werd door een aantal van de ontslagen werknemers zeer laag ingeschat. Braeckman verklaarde echter dat de ver koopactiviteiten zeker levens vatbaar zijn en niet zomaar naar Finland kunnen worden overgeplaatst. „De mentaliteit in Noord-Europa is anders en daarnaast is het belangrijk dat de klanten in Noord-Frankrijk, Duitsland, België en Nederland snel kunnen worden bezocht. Wensen FNV-districtsbestuurder P. Ha- zelager inventariseerde maan dagavond de wensen van onge veer de helft van de ontslagen werknemers. De vakbondsman heeft vrijdag 13 juni een eerste gesprek met de directie van Fi nero over de voorwaarden die in het sociaal plan moeten worden opgenomen. In een later stadi um hoopt Hazelager van direc teur J. Klap van Outokumpu Steel Processing te horen hoe veel Finero-werknemers even tueel onderdak kunnen vinden bij de goed draaiende buurfa- briek die ook deel uitmaakt van de Outokumpu Group. WIJ VERKOPEN UITSLUITEND VLEES VAN EIGEN SLACHT 10 hamburgers voor8,90 1 kg verse kipfiletƒ11,90 1 kg spareribs 6,90 1 k 2 kc drumsticks 1 kc haas/nbkarbonade 1 Kg magere hamlappen 1 kg ham 'hcandeau 1 kg varkensfilet 3 kc kipkarbonade 2 kg kippenbouten 1 kg paarcenbiefstuk 1 kg gemengd genakt 1 kg rundergehakt 1 kg magere riölaopen 1 kg malse runderbiefsruk 1 kg runderbaklappen 1 kg rundersaucijzen 1 kg magere varkensrofade 1 kg gepaneerde schnitzels 1 kg lamsbout 1 kg magere paardenlappen... 7.90 f 8.90 11.90 12,90 13,90 12.90 9,90 7,90 14,90 5.99 6,90 12,90 16,9" 14,9 6,90 7.90 13,90 10,90 10,90 Wij zijn deze week open: wo., do. en vrij. van 9.00-17.00 uur Kanaalstraat 74,0118-463091, Oost-Souburg van onze verslaggeefster NOORDGOUWE - „Wat is dat, de Boe renlanddag, vraagt de lezer zich nu af", luidt de eerste zin van het tien coupletten tellende 'persgedicht' dat Vera de Jong, één van de organisatoren van de Boeren landdag, heeft geschreven. „Tussen 't ko ren, langs de schaapjes, over de dijk en dan linksaf, 'n Klein oud kerkje, niet veel huisjes, 't hele dorp in rep en roer. Jong en oud, dik en dun, waar 't om gaat, het is de boer." Ringdorp Noordgouwe staat zaterdag 28 juni voor de derde keer in het teken van de boer en zijn producten. Een folkloristisch feest met een tweeledig doel. Aan de ene kant worden de teelt en ambachtelijke verwerking van agrarische producten aan een groot publiek getoond en kunnen lo kale muzikanten en kunstenaars zich pre senteren. Anderzij ds versterkt het feest de onderlinge band in de leefgemeenschap. „Het hele dorp en de omgeving van Noordgouwe is ermee bezig", vertelt De Jong. „Iedereen doet wel wat." Vorig jaar trok het evenement achtduizend bezoe kers. Veel activiteiten De organisatoren hebben een zeer uitge breid programma samengesteld. Zo vindt in de Brouwerijstraat onder meer een ringsteektoernooi plaats, een geitenkeu ring, een demonstratie schaapsscheren, een demostratie wolverwerking en verven met meekrap en een expositie van land bouwvoertuigen. Het Franseweegje biedt plaats aan een majoretteshow, country- dance en uitvoeringen van Nederlandse volksmuziek en een gymnastiekvereni ging. Op de Ring zijn diverse demonstraties te zien van oude ambachten zoals het maken van kaas, touw en klompen, van tarwe malen en tingieten. Ook worden exposi ties gehouden van edelsipeedwerk en schilderijen. Op het podium op de Ring treden de hele dag lokale muzikanten op. In de kerk worden verschillende exposi ties gehouden, begeleid door muziek op gitaar, orgel, dwarsfluit en clavichord. Verder wordt in het verenigingsgebouw een foto- en video-expositie gehouden van Noordgouwe in vroeger tijden, kun nen kinderen ponyritjes maken in het Slingerbos en worden vanaf het sportveld helikoptervluchten uitgevoerd. Een extra publiekstrekker is de weddenschap 'schijt je rijk'. Degene die in een weiland vooraf de precieze plaats weet aan te wijzen waar een koe zijn behoefte zal doen, wint een prijs. 's Avonds wordt het feest voortgezet met optredens van Trio van de Hoeven, Zeeuws Meisje en As de Brandweer op het podium van de Ring. Aansluitend is er dis co in café Van der Weijde. De Boerenlanddag begint om 10 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Zomaar een zin die er uitspringt en de aandacht gevangen houdt. Ons overkwam het bij het lezen van het artikel 'Kunstwerk schiet burgemeester in verkeer de keelgat' (PZC, 2-6). De slot zin luidde: 'Abrupt wordt de rust onderbroken door een schel motorgeronk.' Je proeft hierin de dissonant die de verslaggever overviel. En dat doet ons dan deugd. Wij protesteren al vele jaren te gen geluid- en stankoverlast van de motorcrossers op het Smidsschorreterrein en dan geeft zo'n zin een glimp van her kenning. Zo van, die meneer vond het ook niet direct een ge luid dat past in een natuurge bied. Op ons komt het niet ge loofwaardig over als de voorzit ter van de motorcrossclub weet te vertellen dat golfers absoluut geen hinder ondervinden van de crossers. Door zulke uitspraken ga je aan jezelf twijfelen. Maar dan nu dat éne zinnetje. Verder maakt het slot van het verslag nog wat dingen duide lijk. Als de burgemeester trots heeft aangehaald dat er op Smidsschon-e ook gecrosst kan worden, dan weet je ook meteen zeker dat crossers het gemeen tebestuur na aan het hart liggen. Het is dan nog beter te begrijpen dat na jaren gedogen van ille gaal kamperen - door veelal Belgische crossers - er nu ver gunning wordt gegeven. Welis waar onder vooxwaarden, maar dat zijn naar onze mening pa pieren tijgers. Het staat in schrille tegenstelling tot de be richten over het bekeui'en van toeristen. Ja, het deed ons deugd! En weet u wat ons nog" meer deugd deed? De straffe oostenwind. Uit de kunst!! fam. A Rinn-Faas Zuidsingel 40 Axel Plots is er niets goeds aan Tave- nier, Frits! (PZC 30-5.) Er wordt met modder gegooid, hier heb ben velen op zitten wachten. Persoonlijk had ik een liefde- haatverhouding met hem, en de liefde voor de muziek won het altijd bij ons beiden. Je moest niet bang van hem zijn. Er wa ren namelijk genoeg slijmex"ds die hij in zijn zak had zitten. Een keer kon ik het niet meer uit houden, ik schreeuwde: „Weet jij het ook al beter dan maestro Jan Wijn (de leraar van Marian ne Boer) die vindt namelijk al een jaar dat ze meer dan rijp is om met het Zeeuws Orkest te spelen." Hij grijnsde en zei ho nend: „Laat ze eerst haar diplo ma maar eens halen." Ik: „Jij bent een vx-eselijke arrogante domme kikker." Hij stuurde, achter mijn rug om, Loxxis Stot- ijn (voox-malig dirigent van het ZO) naar de voorspeelavond van Jan Wijn. Binnen een week was het geregeld: Maiianne mocht met het Zeeuws Orkest het le pianoconcert van Men delssohn spelen, zonder diplo ma. Kijk, dat was nou óók Tave- nier. Ik ben echt bang dat men dit dictatortj e nog zal gaan mis sen. En dat het Zeeuws Orkest met lieve brave leidertjes het moeilijk gaat krijgen, zo niet gaat verdwijnen. Dat zou pas echt een ramp zijn! Als muziek de enige taal ter wereld was, zouden we elkaar niet alleen ho- ren maar ook nog begrijpen. Blijf muziek maken, voorlopig bedankt Frits! Harry Mz Boer Westerzicht 445 Vlissingen van een medewerker DEN HAAG/SLUIS - Boer Oostveen uit Sluis mag zijn wei landen niet beregen met water uit de Slierskreek. Dat heeft de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State besloten in het beroep van Oostveen le gen de eerdere uitspraak van die strekking van de Middelburgse rechtbank. In dat vonnis werd de beslissing van het Waterschap Het Vrije van SI ui s om Oostveen geen ver gunning voor het oppompen van water uit de kreek te geven, be vestigd. Oostveen heeft dat wa ter nodig om in een droge sep tembermaand het aanslaan van graszaad in zijn 22 hectare tel lende weilandareaal te bevor deren. Het waterschap vond echter dat het waterpeil van de kreek zo laag was, dat iedei'e onttrekking daaruit onaan vaardbaar was. Het argument van Oostveen dat het slechts om een bepei'kte hoeveelheid zou gaan, heeft dan ook weinig in druk op het rechtscollege ge maakt. Het enige dat Oostveen nu nog kan helpen, is een helpende hand van de weergoden. Een opname van de Boerenlanddag van vorig jaar: een schone teddybeer met varkenssnuit moest tonen dat varkensf okken geen vuil beroep is. foto Pieter Honhoff van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Bij een con trole van de Keuringdienst van Waren in een champignonkwe kerij in Yerseke bleek 8 maart vorig jaar het gewicht van verpakte champignons niet overeen te stemmen met de aan duiding op de verpakking. Er zou 'slechts' 963 gram aan champignons zijn verpakt, ter wijl de inhoud 1.000 gram moest bedragen. De eigenaar van de kwekerij zei maandag op de zitting van de economische politierechter in Middelburg dat het geenszins de bedoeling was geweest om men sen te belazeren. „Ik heb het be drijf" per 1 januaxi voiig jaar overgenomen. Ik ging ervani dat alles in orde was, maar li bleek minder op orde te zijnd gedacht." Prijskaartje Het bedrijf zou inmiddels ma: regelen hebben genomen om If controle-systeem waterdicht maken. De economische polifc rechter hield daar in zijn i spraak rekening mee. „Aan: andere kant mag de consume hiervan niet de dupe worden! hangt voor u een prijskaait aan." Hij vonniste de B.V conform! eis tot een boete van 2.500 ge den, waarvan 1.000 guide voorwaardelijk. De verdaê vond het jammer dat hij v« dat ene zakje champignons: zwaar gestraft werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18