boze Rijkssubsidie SW14 uit den PZC zeeland dinsdag 10 juni 1997 w Eigenaren buitenplaatsen moeten samenwerken B en W: woningbouw goede vervanging van d'Orangerie Basco prijst huurder eengezinswoning uit Fietsexcursie op Schouwen Bromfietsen gecontroleerd Open huis cactusliefhebbers Stroom voor mini-weekmarkt Drankrijder beboet Politie bekeurt hardrijders Wandelen op Goeree Uitbreiden scholen krijgt 5'; steun van Veere geslaagd Wijkvereniging Rosenburg bang voor toenemen verkeersdruk I Ij van onze verslaggever MauritsSep DOMBURG - Samenwerking tussen de eigenaren van buitenplaatsen onder ling, en tussen de eigenaren van buiten plaatsen en de overheid is van wezen lijk belang om de nog bestaande buitenplaatsen in de Manteling van Walcheren te behouden. Omdat een groot deel van het gebied in particulier eigendom is, moeten de provinciale en de gemeentelijke overheid open staan voor de specifieke problemen waarvoor de eigenaren van buitenplaatsen zich gesteld zien. De eigenaren zelf moeten de handen ineenslaan om hun eigen be langen beter te kunnen behartigen en om ontwikkelingen van buitenaf beter aan te kunnen. Deze boodschap klinkt luid en duide lijk door uit de studie De buitenplaat sen van de MantelingDe studie is uitgevoerd door het landschapsarchi tectenbureau Bosch en Slabbers uit Gapinge. Het is daarbij geholpen door het Bureau Route IV, dat is gespeciali seerd in ontwikkeling van toeristisch- recreatieve gebieden. De studie bevat uitvoerige beschrijvingen van de tien nog bestaande landgoederen en buiten plaatsen in de Manteling: Hoogduin, Duinvliet, Westhove, Duinbeek, Ber kenbosch, Schoonoord, Zeeduin, Over- duin, Ipenoord en Molenwijk. Verval en herstel De bloeiperiode van de buitenplaatsen breekt aan in de achttiende eeuw. Op heel Walcheren bevinden zich dan enige honderden buitens. In de Franse tijd treedt het verval in, de negentiende eeuw luidt het herstel in. Er wordt weer geld geïnvesteerd in de buitenplaatsen, die vervolgens weer een verval (1850- 1900) en een kleine opleving (jaren der tig) meemaken, voordat de Tweede we reldoorlog zijn vernietigende werk doet. Het duurt tot eind van de jaren tachtig voordat buitenplaatsen weer in de belangstelling komen en hun na- tuur- en cultuurhistorische waarden worden gewaardeerd. De studie van Bosche en Slabbers en Route IV maant de eigenaren en de ver schillende overheden van deze her nieuwde belangstelling gebruik te ma ken om de Walcherse buitenplaatsen te herstellen en te behouden. Voor het wegwerken van achterstallig onder houden het uitvoeren van grote renova ties zouden de gemeente Veere en/of de provincie een speciale subsidieregeling moeten opzetten. Verder moeten som mige buitenplaatsen extra bescher ming krijgen als monument. Een plano logische bestemming 'buitenplaats' zou bovendien meer recht doen aan het belang van de landgoederen en buitens dan de bestemming 'natuur'. Er zou zelfs een aparte bestemming 'de Mante ling' moeten komen, stelt de studie voor. Sleutelwoord De toegenomen belangstelling heeft namelijk ook een schaduwzijde. De Manteling en de buitenplaatsen zijn niet berekend op de vele toeristen. De bezoekersstromen moeten worden ver deeld over het gebied (zonering), er moet bewaking en toezicht komen en gedrag van de bezoekers in dit kwets bare gebied moet worden beïnvloed door educatie. Visitor Management is het sleutelwoord in dit beleid, dat be oogt een goed evenwicht te vinden tus sen de (gedeeltelijke) openstelling van het gebied en de grotere bezoekersstro men die naar de Manteling komen. Om geld in het laatje van de buiten plaatsen te brengen, zou toegang gehe ven kunnen worden. Een mogelijkheid die daarvoor wordt voorgesteld is een Mantelingpas. Houders van een Mante lingpas krijgen diverse kortingen en worden automatisch lid van een nog op te richten Vereniging Vrienden van de Manteling. Voor parkeren zou geld ge vraagd moeten worden. Er moeten ver der diverse activiteiten, exposities en excursies georganiseerd worden. Om het beheer te verbeteren, wordt de op richting van een Samenwerkingsver band Buitenplaatsen van de Manteling voorgesteld. De voorstellen die in de studie worden gedaan, worden door de provincie, de gemeente Veere en de eigenaren van de buitenplaatsen verder uitgewerkt. Hoogduin gemeente Vlissingen. bij het mi nisterie een subsidieverzoek in diende. De aanleg van de SW14 is overigens sowieso al uitge steld tot na 2002. ZIERIKZEE - In het kader van Juni Natuurmaand houdt Na tuurmonumenten samen met Staatsbosbeheer een fietsex cursie van zo'n zes uur langs de natuurterreinen op Schou wen. Op zaterdag 14 juni begeleiden de beheerders van de Vereniging Natuurmonumenten en de boswachter van Staatsbosbeheer de liefhebbers. De tocht voert langs de Boswachterijde Zepeduinen, de Oos- terschelde en de Schelphoek. De start is om 10 uur bij de toe gangspoort van Slot Haamstede. Kaarten moeten vooraf ge haald worden bij de VW in Haamstede. MIDDELBURG - Op de Buitenruststraat in Middelburg is maandagmorgen tussen 07.00 en 10.00 uur een controle ge houden op de technische staat van bromfietsen. In totaal wer den zeventien bestuurders gecontroleerd. Drie van hen kregen een boete omdat hun tweewieler teveel vermogen bezat. Drie andere brommers maakten teveel la waai. Een bromfietser werd beboet omdat hij het vereiste cer tificaat niet bezat. Een ander werd bekeurd omdat hij met zijn brommer op een fietspad reed waar alleen gefietst of gelopen mag worden. MIDDELBURG - Een aantal leden van de Zeeuwse afdeling van de cactus vereniging Succulenta zetten zaterdag 14 juni van 10.00totl6.00 uur hun kassen en rotstuinen open voor het publiek. De tuinen.en kassen zijn te vinden in de Schelde- straat 95 en 97 en Koos Vorrinkstraat 31 in Goes, aan de H. A Hankenstraat 18 in Wilhelminadorp, in de Diepeneestraat 4 in Borssele, aan het Marnixplein 17 in West-Souburg, in de Nachtegaalstraat 12 in Middelburg, in Boudewijnskerke 15 te Zoutelande, aan de Braamstraat 34 in Oost-Souburg en aan de Dorpsstraat 38 in Biggekerke. VOGELWAARDE - Het mini-weekmarktje dat sinds kort op woensdagmiddag in de kern Vogelwaarde wordt gehouden lijkt een blijvertje. De belangstelling voor de neringdoenden is van dien aard dat de gemeente Hontenisse zich bereid heeft verklaard om voor hen een permanente stroomvoorziening op het plein aan de Populierenstraat aan te leggen. Tot nu toe 'tapten' de marktkooplieden hun stroom af bij de bibliotheek. De elektriciteitsvoorziening kost de gemeente 7900 gulden. KLOOSTERZANDE - Een 33-jarige automobilist uit Lams- waarde kreeg in de nacht van zondag op maandag een dag vaarding uitgereikt, omdat hij om 0.45 uur onder invloed van alcohol over de Zeedijk in Kloosterzande reed. De man had ruim twee keer zoveel alcohol op als is toegestaan. TERNEUZEN - Bij een radarcontrole op de Guido Gezelle- straat in Terneuzen werden maandag tussen kwart voor elf en half twaalf 32 automobilisten betrapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 103 kilometer per uur. Ter plaatse is zeventig kilometer per uur toegestaan. OUDDORP - Op zaterdag 14 juni om 14.00 uur wordt vanaf bezoekerscentrum op de Punt van Goeree een wandeling ge houden onder leiding van een ervaren natuurgids. ik' At* van onze medewerker xk* Lukas Fransen VEERE - De Bergpadschool in i Grijpskerke en de Jonkheer M Willem Versluijsschool in Aag- 1 tekerke willen een extra leslo- kaal. Het huidige leerlingen aantal en prognoses voor de j komende jaren maken extra <xn schoolruimte noodzakelijk. De et Bergpadschool heeft recht op tP uitbreiding van vier naar vijf c0-. groepen. De Jhr. Willem Ver- n J sluijsschool mag groeien van ze ven naar acht groepen. Beide scholen hebben aan de gemeen- J te Veere toestemming gevraagd U voor de bouw van een extra les- lokaal. Het college van B en W 5 stelt de commissie onderwijs P voor het verzoek in te willigen. De vier groepen van de Berg padschool zullen door een toe name van het aantal leerlingen uitgroeien tot vijf groepen. Hierdoor heeft het recht op een uitbreiding van het schoolge- er; bouw met 92 vierkante meter. Daar staat een vergoeding te genovervan 312.720 gulden. Ook de Jhr. Willem Versluijs school kent een toename van het aantal leerlingen. Dat resulteert in een uitbreiding van zeven naar acht groepen. Deze extra groep geeft recht op 105 vier- ,J kante meter meer ruimte en een J vergoeding van 328.356 gulden. y De basisschool in Aagtekerke is j verder bezig met de aanleg van een schoolplein aan de achter kant van de school. Het school plein is inmiddels grotendeels gerealiseerd. Het betreffende perceel heeft in het bestem mingsplan Buitengebied echter de het stempel agrarische doel- jgj einden. De voormalige gemeen- te Mariekerke had de school toegezegd de bestemming van gj die gronden te wijzigen. Dat is ^-1 echter nog niet gebeurd. Het huidige Veerse college van B I en w stelt de commissie ruimte- lijke ordening voor het bestem- J mingsplan Buitengebied nu als nog te wijzigen zodat het V| schoolplein gelegaliseerd wordt. De wijziging is ook noodzakelijk om het extra lo kaal aan de achterzijde van de school te kunnen bouwen. Dat komt namelijk ook op gronden met een agrarische bestem ming. De commissie ruimtelijke ordening neemt hierover don derdag een besluit. Over de uitbreiding van de twee basisscholen neemt de commis sie onderwijs op 17 juni een be sluit. De commisie financiën zal °P 18 juni adviseren over het be schikbaar stellen van de beno digde kredieten en de dekking van de ruim 640.000 gulden. van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - Het bouwplan van het appartementencomplex met 23 koopwoningen en een parkeergarage aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen heeft een kleine aanpassing onder gaan. De nieuwbouw komt op de plaats waar hotel d'Orangerie en een achterliggend bedrijfs gebouw ruim 99 jaar een mar kant punt waren. Het college van burgemeester en wethou ders vindt de woonbestemming aanvaardbaar en vraagt advies van de commissie ruimtelijks ordening en verkeer. In de com missievergadering van donder dag wordt de bestemmingswij ziging besproken. Uit de inspraakronde kwam naar voren dat omwonenden willen dat hotel d'Orangerie om reden van de historische waarde van het pand bewaard blijft. Zij voorzien dat nieuwbouw een desastreuze verstoring geeft van de woonomgeving en dat het woon- en leefgenot afneemt Het college antwoordt dat sloop van d'Orangerie alleen be spreekbaar is geweest, als er vervangende nieuwbouw van hoge kwaliteit wordt geleverd. Die bouwplannen moeten bo vendien recht doen aan de mar kante locatie. Het plan van Rabo Vastgoed en Stegink Aan nemingsbedrijf kan het college bekoren. Omwonenden stelden voor d'O rangerie uitsluitend inpandig te verbouwen. Het achterliggende bedrijfsgebouw, dat ook bij het plan is betrokken, zou na sloop opgetrokken kunnen worden in dezelfde bouwstijl als d'Orangerie. Het college oor deelt dat het ontwerpplan een goede vervanging is van de hui dige gebouwen. De inspraakronde heeft een mi nimale aanpassing van het vijf verdiepingen tellende bouw plan opgeleverd. Waar gevreesd werd voor inkijk in de tuin van buren zijn ramen en een balkon aangepast. Het pand aan de Koudekerkse- weg is geen geregistreerd monu ment. Onlangs is er overleg geweest tussen gemeente en provincie waarbij d'Orangerie niet werd geselecteerd voor plaatsing op de lijst voor jonge monumenten. van onze verslaggeefster Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Ze kan niet anders dan concluderen dat stichting woningbeheer Basco liever heeft dat M. Geelhoed met haar familie verhuist. De be woonster van een eengezinswo ning aan de Lingestraat in Oost- Souburg heeft een huurverho ging van 6,5 procent gekregen. „Als ik naar de reden vraag, hoor ik telkens dat die verho ging in het beleid van Basco past. Ons huis lijkt precies op de huizen aan bijvoorbeeld de Reg- gesraat of de Amstelstraat. Het is niet beter onderhouden, jon ger of anders van indeling..Die bewoners hebben een verhoging van 3,5 procent gekregen. Hoe moet ik dat verschil uitleggen?" Directeur A Raas van Basco probeert een verklaring te ge ven. „Een aantal jaren geleden is dat huizenblok aan de Linge straat aangewezen voor de ver koop. Onze visie is dat we op sommige plaatsen een goede huisvesting willen ontwikke len, door huizen te verkopen. De stabiliteit in een buurt wordt daardoor bijvoorbeeld ver groot. Het zijn bovendien kwa litatief goéde huizen. De familie heeft de pech in een blok te wo nen dat aangewezen is voor de verkoop. Die omgeving wordt vriendelijker. Maar we willen hen echt niet wegjagen. Wij heb ben nog steeds de doelstelling dat we iedereen aan een betaal bare woning willen helpen." Verkoop Het enige verschil tussen de wo ningen aan de Lingestraat, Reg- gestraat en de Amstelstraat is dat het blok aan de Lingestraat enkele jaren geleden aangewe zen is voor de verkoop. Dat is ook de conclusie uit een schrif telijke verklaring van Basco van 21 mei. Basco legt de volgende verantwoording af voor de huurverhoging van 6,5 procent voor de woning van Geelhoed: „Bij de huurverhoging van 1997 is getracht zoveel mogelijk een relatie te leggen tussen de huur prijs en de gemiddelde prijs per punt. Daardoor kan voor het leeuwendeel van de woningen volstaan worden met 3,5 pro cent huurverhoging. Wel is er een aantal uitzonderingen. Daartoe behoort ook uw wo ning. Het gaat om een woning die behoort tot de categorie wo ningen die in afgesproken beleid zijn aangewezen om te worden verkocht. Om het voor genomen beleid te effectueren, wordt een huurverhoging van 6,5 procent doorgevoerd in 1997", schrijft Basco. Geelhoed: „Ik lees hieruit dat onze woning duurder wordt, omdat de huizen in de verkoop gaan. Oftewel: ons huis wordt zo onaantrekkelijk mogelijk ge maakt om te huren, zodat we wel overgaan tot koop. Driejaar geleden heeft Basco ons deze woning aangeboden, nu wil Basco verkopen omdat dat in het beleid past. Wij laten ons niet dwingen om te kopen en we laten ons zeker niet verjagen." Krom Directeur Raas erkent dat het een kromme passage in de brief is „Ik kan me voorstellen dat mevrouw Geelhoed het idee heeft dat we liever hebben dat ze verhuist. Het is geen klant vriendelijke brief. Die onduide lijkheid mag niet meer voorko men. Maar het is absoluut niet onze bedoeling om haar tot koop te dwingen." Intussen heeft Geelhoed bij de klachtencommissie van Basco bezwaar aangetekend tegen de verhoging. „Wij willen gewoon aangeslagen worden voor de normale verhoging van 3,5 pro cent, zoals in de Amstelstraat en Reggestraat. Basco heeft niet het recht om maximaal te ver hogen, omdat we toevallig in een rijtje wonen dat in de ver koop is gegaan." OOST-SOUBURG Aglow - Women's Aglow, een in terkerkelijke organisatie voor christenvrouwen, houdt dins dag 17 juni vanaf 9.30 uur een bijeenkomst in wijkcentrum De Schuur aan de Middelburgse straat 113 in Oost-Souburg. Spreekster is Marite Zengerink. Er is kinderoppas aanwezig. MIDDELBURG Fancyfair - De Prinses Irene- school aan de Piet Heinstraat in Middelburg houdt zaterdag 14 juni een fancyfair waarvan de opbrengst bestemd is voor de aankoop van nieuwe speeltoe stellen. Er wordt onder meer tweedehands speelgoed ver kocht en er is een workshop. De fancyfair duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Drs. J. P J Goossen uit Grijpskerke heeft de studie bedrijfseconomie aan de Universiteit van Amsterdam met succes afgerond. fotografie Lex de Meester Duinbeek van onze verslaggever VLISSINGEN - Minister Jor- ritsma van Verkeer en water staat mag de aanleg van de ^provinciale weg SW14 van Vlis singen naar Koudekerke niet subsidiëren. Dat vindt de Wijk vereniging Rosenburg uit Vlis singen. De SW14 moet de nieu we verbindingsweg tussen n 'Vlissingen en Koudekerke wor- den. De wijkvereniging is echter s. tegen die weg. In een brief aan minister Jorritsma verzoekt de 2 wijkvereniging haar daarom het subsidieverzoek van de pro vincie en de gemeente voor de e aanleg van de SW14 niet te ho- ;e noreren. 'De SW14 zou ten oosten van de Gebrandystraat moeten komen, vanaf de Bossenburghweg naar Koudekerke. De nieuwe verbin- d| dingsweg moet de Gerbrandys- traat ontlasten en tevens de ge plande nieuwbouwwijk Lam- merenburg, ten noorden van de Zuidbeekseweg, ontsluiten. De kosten van de weg, geraamd op tien tot twaalf miljoen gulden, I zijn te hoog voor de provincie. Daarom is-met steun van de ge- meente Vlissingen - een subsi dieverzoek ingediend bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De Wijkvereniging Rosenburg heeft in het verleden al een paar keer geprotesteerd tegen de SW14. De weg zou tot gevolg hebben dat de verkeersdruk op de wijk Rosenburg flink zal toe- nemen. Het verkeer dat nu in drommen over de Gerbrandys- traat rijdt, komt dan immers over de SW14 en dus langs Ro senburg. De wijkvereniging spreekt daarom niet van een op lossing maar van een verschui- ving van het probleem. Daarbij R merkt de vereniging op dat be- woners van de Gerbrandystraat FI en omgeving gewend zijn aan de U verkeersdrukte en die van Ro ts senburg niet. Verder wijst de EN wijkvereniging minister Jor- ritsma erop dat de grote drukte alleen 'een kleine, zeer korte piekwerking' heeft in de zomer als de toeristen massaal naar IJ Zeeland komen. Ook gezien het landschappelij ke karakter van Walcheren vindt de wijkvereniging de aan leg van de SW14 niet wenselijk. De weg zou dat karakter aan tasten en ook daarom zou minis tergeen overheidssubsidie moe ten verstrekken, concludeert de wijkvereniging in haar brief. Zij pleit er bij Jorritsma zelfs voor dat die de gemeente Vlissingen en de provincie ervan overtuigt dat de aanleg van de SW14 geen noodzaak is. De gemeente Vlissingen en de voormalige gemeente Valkenis- se (nu Veere) zijn al jaren het te gendeel van mening en willen de weg zo snel mogelijk aangelegd hebben. Omdat het een provin ciale weg is, moet de provincie daarvoor geld beschikbaar stel len en dat was steeds het pro bleem Dat was ook de reden dat de provincie, met steun van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15