Parijs duldt geen uitstel akkoord Soeharto Verrassende benoemingen door Algerijns regime wint verkiezingen Ierse oppositie favoriet voor overwinning Spaanse boeren blokkeren Franse grens Moordenaar Kobe gedreven door haat jegens schoolsysteem buitenland zaterdag 7 juni 1997 Spaanse koe sterft door whisky Tweede man van mafia opgepakt Studenten van ijsschots gered Oogje op Scientology-kerk Onderscheiding VS voor Teresa Socialistische premiers Blair en Jospin botsen over aanpak werkloosheid Straffen voor duiveluitdrijving 0118-417500 Jupiter heeft natte en droge gebieden Kerken in Hessen tegen autowassen op zondag Jeltsin pleit voor referendum over resten van Lenin Politieagent Martin Ridge (1) en verkiezingsbeambte Elizabeth McBride arriveren vrijdag per helikopter met een stembus op het ei land Inisbofin voor het begin van de Ierse verkiezingen. Op Inisbof in wonen vijftig mensen en het is één van de weinige eilandjes zon der veerdienst. foto Paul McErlane/AP van onze redactie buitenland DUBLIN - Ondanks de goede economi sche situatie in Ierland is de kans zeer groot dat de 2,7 miljoen kiesgerechtigden gisteren de huidige regering hebben weg gestemd. Volgens de laatste opiniepeilin gen voor de stembusgang staat de cen trum-rechtse oppositie van Fianna Fail en Progressieve Democraten (PD) op een lichte voorsprong. Een overwinning van de oppositie ligt des te meer voor de hand, gezien het stemge drag van de afgelopen dertig jaar. De Ieren ruilden hun regering steeds na één ambts termijn al in voor de oppositie. „Ik ben ervan overtuigd dat de bevolking van Ierland verandering wil", zei opposi tieleider Bertie Ahern dan ook. toen hij gisteren in Duncondra in de Ierse hoofd stad Dublin zijn stem uitbracht. Zijn alli antie staat in de peilingen negen punten voor op de Regenboogcoalitie van Fine Gael, de socialistische Labour Party en Democratisch Links. Voorman van de Regenboogalliantie en premier, John Bruton, sprak gisteren in Meath County in het noorden van Dublin het vertrouwen uit dat de Ieren de decen nialange traditie zullen verbreken en voor zijn alliantie zullen stemmen. Mocht er een nieuwe regering komen, dan zal die geen politieke aardverschuiving teweegbrengen. Beide coalities pleiten voor een Europese integratie en een vroegtijdige aansluiting bij de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). Het grootste en meest gevoelige verschil van mening gaat over het vredesproces in Noord-Ierland. Fianna Fail stelt zich na- tionalistischer op, ze pleit harder voor hereniging dan Fine Gael van Bruton. De peilingen gaven aan dat geen van beide blokken en geen enkele partij de absolute meerderheid van 84 zetels zal behalen in het parlement, de Dail. Dan zal, net als in de afgelopen twintig jaar, onderhandeld worden met kleinere partijen als de Groe nen en met onafhankelijke kandidaten. Het tellen van de stemmen begint van daag. Op die dag zijn ook de eerste resultaten te vernachten. De definitieve uitslag wordt, mede gelet op het zeer inge wikkelde, evenredige kiesstelsel, niet voor morgen vernacht. Het nieuwe parle ment kiest op 26 juni een premier. RTR/AFP MADRID - De Spaanse politie heeft een onderzoek ingesteld naar de dood van een koe tijdens een religieus feest in het noorden van het land. Volgens plaatselijke media hadden feestgangers in het dorp Villardefrades vijf liter whisky in het dier gegoten. De koe bezweek vervolgens aan een hartaanval. Dierenbeschermers toonden zich geschokt over deze zoveel ste vorm van dierenmishandeling gedurende het Spaanse feestseizoen. „Dit is walgelijk Het gebeurt wel vaker dat die ren gedwongen worden alcohol te drinken, maar dit is de eer ste keer dat er een aan overlijdt", aldus een woordvoerder van de Spaanse dierenbescherming. RTR PALERMO - De Italiaanse politie heeft gisteren op Sicilië Pietro 'de kleine gentleman' Aglieri (37) gearresteerd, die doorhaal*beschouwd wordt als de op een na hoogste baas van de mafia. Twee voortvluchtige moordenaars die in Aglieri's gezelschap waren werden ook aangehouden. De Italiaanse politie heeft de afgelopen jaren verscheidene kopstukken van de Cosa Nostra opgepakt, onder wie in 1993 de vermeende 'baas der bazen', Salvatore 'Toto' Riina. Aglieri zou betrokken zijn bij een serie moordaanslagen in 1992, onder anderen op de Italiaanse maf ia-onderzoeksrech ter Giovanni Falcone en Paolo Borsselino. AP VANCOUVER - De bemanning van een Canadese legerheli- copter heeft donderdag een groep studenten en hun leraren gered van een ijsschots waarop ze sinds maandag vastzaten. Na enkele mislukte pogingen door het slechte weer kon de groep van de vijftien mensen uiteindelijk van de schots wor den gehesen en terug worden gebracht naar het vasteland. Dit verldaarde een woordvoerder van de Canadese luchtmacht. De groep begon maandag een excursie om de traditionele leefwijze van de Inuit of eskimo's te leren kennen. Maar het stuk ijskorst waar zij zich op bevonden, maakte zich los en dreef af tot 40 kilometer uit de kust. De groep stond in i*adio- contact met de autoriteiten. RTR/AFP BONN - De Duitse binnenlandse geheime dienst gaat de om streden Scientology-organisatie in de gaten houden. Dit heeft de vergadering van de zestien ministers van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaten gisteren besloten. De grote deelstaten Beieren en Baden-Württemberg houden de Scientologen al geruime tijd in de gaten. De organisatie verwijt de Duitse overheid een heksenjacht op haar aanhan gers te houden. „Bij Scientology zijn er aanwijzingen van pogingen om de li beraal-democratische orde te verstoren en dus is voldaan aan de wettelijke voorwaarde voor observatie van de organisatie door de beschermers van de grondwet", aldus een verklaring van de vergadering. DPA WASHINGTON - Moeder Teresa heeft de "Congressional Gold Medal'de hoogste onderscheiding van het Amerikaan se Congres, gekregen. De Amerikanen kenden moeder Teresa de prijs toe wegens haar grote inzet voor de armen. Op de me daille staat de Nobelprijswinnares afgebeeld met een kind. Moeder Teresa ontving de onderscheiding donderdag tijdens een speciale ceremonie in het Capitool. „Vandaag eren we ie mand die wars is van poespas. We onderscheiden iemand die vindt dat onderscheidingen helemaal niet belangrijk zijn", zei Senaatslid Trent Lott,We weten dat ze op dit moment lie ver een hongerig kind zou voeden, zich zou willen inzetten voor adoptie of iemands hand zou willen vasthouden." DPA van onze redactie buitenland MALMÖ - De nieuwe Franse re- l gering van premier Lionel Jospin heeft gisteren de mede- lidstaten van de Europese Unie gemeld dat er hoe dan ook op 16 en 17 juni op de Eurotop in Ara- sterdam een akkoord moet ko- I men. Daarmee wil Parijs de vrees wegnemen dat met de verkie zing van de socialisten in de re- gering het Verdrag van Amster- dam er niet komt, omdat zij nog j onvoldoende thuis zijn in de problematiek. De Franse am bassadeur bij de EU, Pierre de Boissieu, heeft de boodschap aan onderhandelaars in Brussel overgebracht. In het Zweedse Malmö, waar de Europese socialisten bijeen wa ren, bleek grote vei*deeldheid over de manier waarop de werk loosheid in Europa moet wor den aangepakt. Waar de Britse Labourleider Tony Blair cen trum-links in Europa opriep in te spelen op de veranderingen die de markt met zich mee- I brengt, waarschuwde de nieu- j we Franse premier Jospin tegen een Europa dat alleen door de markt geregeerd wordt. Koerswijziging Het meningsverschil overscha- v duwde enigszins de overwin st/ ningsroes van de socialisten na H hun zeges afgelopen maand in f Frankrijk en Groot-Brittannië. I Blair riep zijn Franse en andere ~f Europese collega's op harde be- j sluiten te nemen om een radica- le koerswijziging door te zetten. „We moeten moderniseren of sterven. Voor achterhaalde be- grippen als de klassenstrijd is geen plaats meer", aldus de pre- mier, die Labour nadrukkelijk als een partij van het midden presenteerde. Als hervormingen LILLE - Een rechtbank in Frankrijk heeft gisteren een Frans-Algerijnse moslimgees- I telijke veroordeeld tot zeven ;C| jaar gevangenisstraf voor de dood van een tienermeisje. Zij kwam om het leven bij een cere monie om de duivel uit haar li- j chaamte verdrijven. RTR achterwege blijven, lopen ook de interne Europese markt en de Economische en Monetaire Unie gevaar. Blair herhaalde zijn pleidooi dat de EU zich moet richten op zaken die voor de burger van be lang zijn, vooral de bestrijding van de werkloosheid. Dat moet gebeuren door flexibilisering van de arbeidsmarkt, beter on derwijs en het aanmoedigen van kleine beginnende bedrijven. In hun reacties zwakten socia listische leiders de verschillen tussen de twee premiers af. „Er is één socialisme in Europa, maar de toepassing verschilt van land tot land", aldus Jac ques Delors, oud-voorzitter van de Europese Commissie. Vol gens voorzitter Rudolf Schar- ping van de Partij van Europese Socialisten zijn de socialisti sche doelstellingen nog dezelf de: banen en sociale gerechtig heid. Melkert Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid nam krachtig afstand van de voor stellen van Jospin, zoals het plan om meer banen in de open bare diensten te creëren. „Dit mag geen doel op zich zijn, het moet ertoe leiden dat de dienst verlening beter wordt." Jospin houdt vast aan ver trouwder ingrepen om de eco nomie en de werkgelegenheid te reguleren. Toch verwacht Mel kert dat de Franse socialisten uiteindelijk water bij de wijn doen. „Jospin zal keuzes moeten maken die niet expliciet met zijn kiezers zijn besproken", zei hij diplomatiek. Premier Kok en minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken zetten hun rondreis langs de Eu ropese hoofdsteden voort om de top van Amsterdam voor te be reiden. Vandaag zijn zij in Ma drid, maandag in Athene, dins dag in Parijs en woensdag in Bonn. Vanuit Malmö vertrok Blair gis teren naar de Duitse regerings- stad. Ook in Bonn pleitte hij voor economische hervormin gen om de werkloosheid in Europa aan te pakken. In een gesprek met de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl zei hij dat Groot-Brittannië hierin een leidende rol kan spelen. ANP/RTR/AFP (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 van onze correspondent Ronald Frisart JAKARTA - President Soeharto van In donesië heeft gisteren twee verrassende benoemingen bekend laten maken. Le gercommandant Hartono wordt minister van Informatie en de huidige man op die post, Harmoko, wordt bewindsman voor Speciale Zaken. Beiden maken kans op het vice-presidentschap. Al emge tijd werd uitgezien naar wat de president voor legercommandant Harto no (55) in petto had. Vorig jaar bereikte de Madurese edelman de militaire pensi oenleeftijd, maar Soeharto verlengde zijn diensttijd met een jaar. Omdat Hartono dinsdag 56 wordt, was een nieuw besluit nodig. Donderdag namen speculaties een hoge vlucht toen Hartono Soeharto bezocht. Verwacht werd dat hij ambassadeur in Washington zou worden. Zijn minister schap is een grote verrassing. Hartono's nieuwe functie kan een springplank zijn naar het vice-presi dentschap, al valt in Jakarta steeds vaker te beluisteren dat de huidige tweede man. Try Sutrisno, mogelijk een tweede termijn tegemoet gaat. Kanshebbers De belangrijkste politieke vraag in Ja karta is momenteel wie in maart 1998 vi ce-president wordt. Aangenomen wordt dat deze later het roer overneemt van de bejaarde Soeharto. Op de lijstjes met kanshebbers figureert Hartono promi nent. Hij kan het goed vinden met Siti Hardiyanti Rukmana (Tutut), dochter van Soeharto en vice-voorzitter van de regeringspartij Golkar. Vorig jaar ontstond grote opwinding toen de generaal had gezegd dat militai ren 'Golkar-kaders' zijn. Officieel wor den de strijdkrachten (Abri) geacht geen van de partijen voor te trekken. Dat de huidige minister van Informatie, Harmoko, minister voor Speciale Zaken wordt, lijkt een promotie en een belo ning. Hij leidde Golkar als partijvoorzit ter naar een recordscore bij de verkiezin gen van 29 mei Wat zijn nieuwe functie inhoudt, is onbekend omdat die geheel nieuw is. Ook Harmoko wordt wel ge noemd als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Dat generaal Wiranto Hartono opvolgt als legerchef, is geen verrassing. De hui dige commandant van de Strategische Reserve (Kostrad) 'staat goed bekend en is evenwichtig', aldus een westerse ex pert in militaire zaken. Diplomaten den ken dat Wiranto volgend jaar de hoogste militair van het land wordt als Abri-chef Feisal Tanjung met pensioen gaat. Minister Alatas van Buitenlandse Zaken liet gisteren ook weten dat Indonesië geen prijs meer stelt op negen Ameri kaanse F16-vliegtuigen waarover veel rumoer is geweest. Het Amerikaanse Congres stopte de transactie na hevige rellen in Jakarta op 27 juli vorig jaar. De mensenrechten baarden het Congres zor gen. Recent vroeg Washington zich af hoe de mocratisch Indonesië is. Alatas noemde die kritiek gisteren onredelijk en zei dat Soeharto zijn collega Clinton heeft ge schreven dat hij de Fl6's mag houden. Ook stapt Indonesië uit een gezamenlijk militair trainingsprogramma Soeharto's reactie doet denken aan de manier waarop Jakarta in 1992 bedankte voor Nederlands ontwikkelingsgeld. Dat gebeurde na kritiek van minister Pronk op het Indonesische optreden in Oost-Ti- mor. GPD van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De RND van president Zéroual heeft een grote zege ge boekt in de Algerijnse verkie zingen, zo bleek uit de gisteren bekendgemaakte uitslag. Maar de gematigd islamitische MSP, die had gehoopt op de helft van de stemmen, zei dat het regime op grote schaal had 'geknoeid' met de uitslag. De regeringspartij RND kreeg 155 van de 380 zetels in een par lement dat goeddeels door pre sident Zéroual is ontdaan van zijn macht. Een aantal kleine aan de RND verwante partijtjes wonnen samen 75 zetels. De MSP (ex-Hamas) van sjeik Mahfoud Nahnah kreeg 69 ze tels, terwijl een andere islamiti sche partij (Ennahdha) er 34 veroverde. De rest van de stem men ging naar de ruim dertig deelnemende splinterpartijtjes. Het fundamentalistische Front Islamique de Salvation (FIS) had opgeroepen tot een boycot. Burgeroorlog Het FIS won in 1991 de eerste ronde van de parlementsverkie zingen, die daarna door de mili tairen werden geannuleerd. Die annulering markeerde het begin van een burgeroorlog die al aan minstens 60.000 mensen het le ven heeft gekost. Het was onduidelijk hoeveel Al gerijnen de oproep tot een boycot hebben gevolgd. De op komst zou 65 procent zijn ge weest, tien procent minder dan in 1995 bij de presidentsverkie zingen. Het was ook onduidelijk of het militaire regime met de uitslag heeft geknoeid. De tweehon derd waarnemers van de Ver enigde Naties hadden gister avond nog geen verslag gedaan van het verloop van de verkie zingen. Tweehonderd waarne mers leek echter weinig voor een land met 33.000 stemlokalen. De enige vraag was of Nahnah, een populaire MSP-islamist, er in zou slagen Zéroual naar de kroon te steken. De overwin ning van de gematigde Khatami in de Iraanse presidentsverkie zingen vorige week had de hoop doen rijzen dat in Algerije een soortgelijke islamist aan de macht zou komen. GPD PASADENA - De reuzenpla- neet Jupiter in ons zonnestelsel heeft natte en droge gebieden, zoals de woestijnen en de tropen op aarde. Zo blijkt uit gegevens en beelden die de onbemande sonde Galileo heeft doorge seind. Toen de Galileo-sonde op 7 december 1995 in de buitenste lagen van de bodemloze atmos feer van Jupiter belandde, ver wachtten geleerden vooral water aan te treffen; in plaats daaiwan ontdekten zij woestijn achtige droogte. Nadere analyse van de gegevens leerde dat die droge gebieden door vochtige streken zijn omgeven. De Galileo werd in 1989 door een ruimteveer gelanceerd en is nu voorbij de helft van een twee jaar durende speurtocht rond Jupiter en vier van zijn grootste manen: Io, Europa, Callisto en Ganymedes. AP van onze redactie buitenland WIESBADEN - Kerken in Hes sen hebben grote moeite met de wetswijziging van het parle ment van de Duitse deelstaat om de wasstraten van tankstations voortaan ook op zon- en feest dagen te openen. Dit is gisteren door vertegenwoordigers van de Lutherse en Katholieke Kerken bekendgemaakt. De wetswijziging is een te grote inbreuk op het ongestoorde ver loop van de zondagrust, zo me nen beide partijen. Ze vinden dat er voldoende tijd is om in de rest van de week de boender over de auto te laten gaan. Het Hessische kabinet stemde woensdag in met het voorstel van minister van Binnenlandse Zaken Bökel. De plaatselijke gemeenten in de deelstaat kun nen nu ontheffingen verlenen aan autowasplaatsen. Het gaat alleen om automatische was straten, omdat daardeinzetvan extra personeel niet nodig is. EPD Spaanse boeren houden vrijdag siësta op de wegnaar de grensovergang La Juuquera. foto Cesar Rangel/AP van onze redactie buitenland MADRID - Honderden Spaanse boeren en vrachtwagenchauf feurs hebben gisteren de belangrijke grensovergang op de snel weg tussen Barcelona en het Franse Perpignan geblokkeerd. Het protest was gericht tegen het 'Franse agroterrorisme', zoals Mi guel Lopez, leider van de landbouwvakbond het uitdrukte. Aan de Franse kant van de grensovergang La Junquera ontstond een file van twee kilometer. Een eenheid van de Spaanse Guardia Civil wist het verkeer van Spanje naar Frankrijk gedurende korte tijd weer op gang te krij gen, maar uiteindelijk zeiden de commandanten dat ze geen vreedzaam protest wilden onderbreken zolang de Fransen niet in staat waren de gewelddadige plunderingen van Spaapse land bouwproducten tegen te houden. De Spanjaarden richtten hun actie op de plunderingen van Spaanse producten uit opslagplaatsen of vrachtwagens die elke zomer door de Franse boeren op touw worden gezet. De Franse boeren vinden dat de Spaanse landbouwproducten middels on eerlijke concurrentie op de Franse markt worden gebracht en hun banen in gevaar brengen. De Spaanse landbouw hoeft vol gens de Fransen niet aan de strenge regels te voldoen waaraan zij zich wel moeten houden. AP van onze redactie buitenland TOKIO - Degene die verant- woordelijk is voor de onthoof- ding en verminking van een 11- i jarige achterlijke jongen in de Japanse havenstad Kobe heeft deze week in een brief gezegd dat hij moet moorden om zijn wrok jegens het strenge Japanse schoolsysteem te verlichten. Hij dreigde met drie nieuwe moor den per week. „Alleen wanneer ik moord, word ik bevrijd van de constan- te haat en kan ik vrede vinden. I Alleen door mensen pijn te doen, kan ik mijn eigen pijn ver lichten", schreef de moorde- naar. „Het is steeds in mijn f gedachten dat ik wraak moet in nemen op het dwingende onder af wijssysteem dat mij, een on- zichtbaar persoon, heeft ge- 16vormd en op de samenleving die Ï(1 het schoolsysteem in het leven f-j heeft geroepen." 1 .„Als jullie van nu af aan mijn naam verkeerd lezen of mijn I! stemming bederven, dan zal ik I drie mensen per week vermoor den", zei de moordenaar in de ;r. warrige brief die een krant in le-i Kobe ontving. ilkl schrijver is geobsedeerd j door namen en woorden die op hem betrekking hebben. In de brief gebruikt hij een mannelijk persoonlijk voornaamwoord als hij het over zichzelf heeft. De oi-; moordenaar is er kennelijk ver af) bolgen over dat de media de '°'j cryptische woorden waarmee I hij zichzelf in een eerdere brief 1 aanduidde verkeerd interpre- I teerden. Op 27 mei werd bij een school in een woonwij k in Kobe het hoofd van de 11-jarige Jun Hase ge vonden, die drie dagen eerder als vermist was opgegeven. Ver derop trof de politie het ont hoofde lijk van de jongen aan. Het Japanse schoolsysteem staat bekend om zijn tucht en discipline, maar ook om zijn be krompenheid en het gepest van leerlingen onderling. AP MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin wil een referendum over de crematie van de stoffe lijke resten van de voormalige bolsjewistische leider Lenin. Lenins gebalsemde lichaam is opgebaard in een mausoleum op het Rode Plein in Moskou. „Laat de mensen belissen of hij op christelijke wijze moet wor den begraven of dat alles zo moet blijven als het is", zei Jel tsin volgens het persbureau Itar-Tass tijdens zijn bezoek aan Sint Petersburg. Jeltsin zei dat hij hoopt dat 'we uiteindelijk het Rode Plein ont doen van de status van kerkhof. Het door de oppositie gedomi neerde Russische parlement heeft een wet aangenomen die veranderingen op het Rode Plein verbiedt, maar Jeltsin heeft geweigerd die te onderte kenen. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7