Die openheid hier is uniek PZC Dikke torens en breede stromen, dat was het beeld dat Jac. P. natuur 45 Leentje Veltman puzzel postzegels Doorloper zaterdag 7 juni 1997 Naam: Krekengebied Ouwerkerk Oppervlak: 143 ha Karakteristiek: Krekengebied dat gevormd is na een dijkdoor braak in 1953. Langs de de kreekoevers zijn bossen aangelegd. In het gebied broeden zowel water-en moerasvogels als bosvo gels. In de graslanden groeien onder andere orchideeën. In de winter zijn er veel steltlopers en eenden te zien. Eigenaar en beheerder: Staatsbosbeheer Bezoek: Door het gebied lopen wandelpaden en een fietspad, er zijn picknickplaatsen en ligweiden. Thijsse beschreef in zijn Verkade-album Onze Groote Rivieren. „Bij de Moerdi j kis het water van het Hollandschdiep nog zoetmaar dan laat gaandeweg de invloed van de zee zich gevoelen", schreef hij. Bij Willemstad, op de boot van Dordrecht naar Zijpe, hing in dezelfde tijd dat het boek uitkwam Leentje Veltman-Hack (79) uit Ouwerkerk over de reling en snoof gretig de zilte lucht op. In Dord was ze op de boot gezet, voor een zomerse logeerpartij bij familie. Die eindeloze Zeeuwse zomers uit haar jeugd maakten zoveel indruk, dat ze op latere leeftijd besloot definitief in Zeeland te wonen. Het krekengebied bij Ouwerkerk is gevormd na een dijkdoorbraak tijdens de ramp van 1953. foto's Pieter Honhoff schepte, liep je met je jurk in je broek ge propt over de eindeloze slikken. Het 'strandje' van Ouwerkerk was er toen nog niet. Dat is pas na de ramp ontstaan. Daar is toen zand opgespoten voor de barakken van de dijkwerkers die daar onder andere zinkstukken maakten." „Als wij gingen zwemmen deden we dat in het gedeelte tussen de noord- en zuid bout, want daar was nauwelijks stroming en dus was het veilig. Waar nu vanaf de dijk een fietspad door het krekengebied loopt, lag vroeger de weg naar het land, waar mijn opa het aanspoelsel als mest over het land uitspreidde.We staan op de plaats waar Leentje Veltman als kind zo vaak speelde. Vanaf dit punt heb je een panoramisch overzicht over het kreken gebied, de caissons en de weidse Ooster- scheldeGedetailleei-d vertelt Leentj e hoe in november 1953, na negen maanden de dijk werd gesloten. „Ook na mijn jeugd onderhield ik contact met Ouwerkerk", vervolgt Leentje. „Zo heb ik dit hele ge bied zien veranderen, vanaf het ontstaan van de kreken, de eerste aanplant tot wat het nu is." Vanuit het vochtig struweel ho ren we een crescendo van diepe fluittonen Haar ouders kwamen oorspronkelijk uit Ouwerkerk, haar vader was on derwijzer. Zelf groéide ze op in de Alblas- serwaard. Dagelijks fietste ze over de Lekdijk naar Kinderdijk. Daar kreeg je Frans op school en dat had je nodig om naar de HBS in Dordrecht te kunnen gaan.,De verbondenheid met het water is onbewust een deel van je leven gewor den", legt Leentje uit. „Dagelijks zag je de Lek, de wielen en de uiterwaarden, 's Nachts hoorde ik door het open raam de roerdomp." Het misthoornachtige geluid van deze 'contrabas' onder de reigers draagt kilometers ver in een stille nacht. Heel ver waren ook de fietstochten langs de vochtige hooilanden vol met koe koeksbloemen en ratelaars. De hooiland- jes die Thijsse zo aanstekelij k beschreef in een van zijn Verkade-abums. Hij was het die een groot publiek enthousiast maakte voor de wondere wereld van planten en dieren. „Maar ik was me in die tijd hele maal niet bewust van de' natuur", vertelt Leentje Veltman. V anzelfsprekend „Het was allemaal zo vanzelfsprekend. Zingende leeuweriken daar was ik me wel van bewust. Op een bruggetje stopte ik dan en keek uit over het boezemwater en volgde de zingende vogel boven de wei landen." Als meisje maakte ze al vroeg kennis met een totaal andere Zeeuwse na tuur. Het logeren in Ouwerkerk vond ze een verademing. In het 'vrijzinnige' Ou werkerk kon je helemaal je gang gaan. „Niemand lette op je", vertelt ze. „Als je maar op tijd thuis kwam om te eten, en om koffie naar de akkers te brengen. Met paard en wagen mochten we met opa mee naar de Zuidbout. Terwijl hij in de 'vaek- hoek' gedroogd blaaswier op de kar Leentje Veltman-Hack: „Ik heb dit hele gebied zien veranderen, vanaf het ontstaan van de kreken en de eerste aanplant lot wat het nu is." van een nachtegaal. Even verderop klinkt de levendige nasale zang, boordevol imi taties, van een bosrietzanger. Gedragen door een noordelijk windje galmt over de boomtoppen het du-deljo-ho van een wielewaal. Generaties kinderen bezon gen deze vogel. Als ik eraan terug denk ruik ik nog de geur van inkt en natte jas sen. „Kom mee naar buiten allemaal...", klonk het over de gang. Maar naar buiten gaan om de natuur te bekijken kwam nau welijks voor. Er hingen wel allerlei schoolplaten van Koekoek en Jetses in de klas. maar daar stond de wielewaal niet op. „Nee, naar buiten gingen we niet", beaamt Leentje. „Maar je mocht wel van alles meenemen en zo leerde je toch de planten en dieren in je omgeving kennen. Ik vind het een gemis dat biologische ken nis bij kinderen vaak op een verkeerde manier begint. Kinderen beginnen toch niet voor niets met het plukken van bloe metjes, dat lokt. Nu krijgt de jeugd al in een vroeg stadium te maken met allerlei fysiologische zaken, bepaald niet stimu lerend." Bewuster Pas op latere leeftijd leerde Leentje Velt man bewuster kijken naar wat eigenlijk zo gewoon is. Na cursussen bij de ZVU en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland beleefde ze de natuur toch an ders. Een cursus vogelgeluiden bijvoor beeld werkte erg stimulerend. „Op een ge geven moment kreeg ik last van mijn heup en kreeg het advies om regelmatig te fiet sen", legt Leentje uit. „Regelmatig fietste ik mijn rondje Ouwerkerk, langs de kre ken en de slikken van Viane en zo weer te rug. Toen realiseerde ik me pas hoeveel vogels er zijn. Sommige zijn moeilijk te onderscheiden, zeker als er een verschil tussen winter- en zomerkleed is. Maar een wulp met z'n snavel naar z'n gulp en een kluut met z'n snavel voruut zijn met dit soort rijmpjes als ezelsbruggetjes in het achterhoofd makkelijk te herkennen. Kluten zijn prachtige vogels, het lijkt wel of ze met een penseel .geschilderd zijn. Langs de zeedijk kwam je dan hockeyen de steenlopers tegen, die met een snavel steentjes opzij tikten op zoek naar voed sel." Al met al een natuurverkenning op thera peutische basis. Toch nooit overwogen om ergens anders te wonen? „Jawel, mijn dochter deed de suggestie om na mijn pensionering in de buurt van Arnhem te gaan wonen. Na mijn studie voor middel baar gymnastiekonderwijs woonde ik daar al eens in de buurt. Daarna besloot ik medicijnen te studeren, een studie die vanwege de oorlogsjaren uiteindelijk tien jaar duurde. Ik werkte jarenlang als anes thesist in de buurt van Amsterdam en Haarlem, in de buurt van de bulderbaan dus. Uiteindelijk trok Ouwerkerk toch veel meer. De openheid van het land schap, de ruimte van het water, dat is uniek, dat vind je nergens in Nederland." Leentje Veltman staat met beide benen in het leven. Haar interesse in natuur en cul tuur lijkt onverminderd. Ook nu nog geeft ze dia-lezingen over de historie van Ou werkerk en de omgeving. Zonder vals sen timent blikt ze terug op het verleden, maar ze geniet evengoed nog dagelijks van het heden. En als het even kan gaat ze nog 'vaek naer d'n diek'. Arnold van der Wees 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing uitslui tend op een briefkaart naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons be zit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: gereedschap. De VVV-bon van 50,- gaat naar: Janneke Stouten, Pro- vincialeweg 21, 's-Graven- polder. De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: Coby Slabbe- koorn, Ellestraat 27, Heikant; H. Kusee-v. Noorden, Plein 30, Zaamslag en J. Pleijte, Scheldestraat 1, Zoutelan- de. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. HORIZONTAAL: 1Verdrag, graafwerktuig; 2. plezier, jurist; 3. tussentijd, lofdicht, stookplaats; 4. gast, stand der edelen, uitstalkast; 5. Europeaan, bijwoord, geest, staat in Azië; 6. cijfer, door water omgeven land, Ind. ge woonterecht; 7. Spaanse uitroep, bedwelming, wier, ploegsnede; 8. muziekinstrument, maangodin; 9. Aziaat, voederbak, kleur; 10. nauwelijks, afwas, vorst; 11. afdruk, maanstand, versleten plek in weef sel, telwoord; 12. dame van adel, beginstreep, lengtemaat; 13. voorschrift, houding, korrelig; 14. een zekere, uitgelezen groep, trompetvogel, persoonlijk vnw.; 15. houtkleurstof, volk, verkoopkraampje. VERTICAAL: 1. Kruisboog, plakmiddel, vaartuig, gewicht, getijde; 2. luchtklep, voertuig, gletsjerpuin; 3. verdrag, kunstleer, scheepstouw; 4. scheepsstuur, vrucht, vaartuig; 5. vroeger, gehalte, koordans, boom; 6. landbouwwerktuig, denkbeeldig, ook niet; 7. godin van de wraak, staat in Azië, vaste spiritus; 8. paard, aanplant, vangwerktuig;9. opdracht, waakzaam, Europeaan, tandeloos zoogdier; 10. openba re bijeenkomst, kledingstuk, verdieping; 11. kostbaar bezit, bakingrediënt, vaartuig van eskimo's; 12. muze, slootplank, muzieknoot; 13. oogziekte, lap, titel, drietal; 14. door middel van, graag, tijding; 15. vurig (muz.|, aanstotelijk. Al meer dan een half jaar staan voor 17 juni twee 80 c.-zegels, geënt op tot nu toe onbekende ac tuele onderwerpen, op het uitgif- teprogramma. Er worden echter, naar nu blijkt, op 17 juni geen twee zegels in roulatie gebracht, maar slechts één zegel van 10 cent. De actualiteit kan evenwel niet optimaler. Onderwerp van de ze gel is namelijk de Europese Minis terraad, de Eurotop, die op 16 en 17 juni in Amsterdam plaats heeft. De Eurotop, met Nederland als voorzitter van de Europese Unie, zal in het Paleis op de Dam in Am sterdam worden gehouden. Deze elementen zijn ook alle terug te vinden op de door Mart Warmer dam ontworpen zegel (Warmer dam ontwierp eerder de Zomerze- gels van 1989 en de Milieuserie van 1995). De afkorting EU staat in een wisselende kleurstelling prominent op de voorgrond. Daar boven staat het woord 'Nederland' en daaronder 'Voorzitter Europe se Unie', alsmede de vergaderdata 'Amsterdam 16-17 juni' en '1997'. De achtergrond wordt gevormd dooreen 18eeeuwse kaart van Eu- ropa, die zich in werkelijkheid in het Koninklijk Paleis op de Dam bevindt, gegraveerd in de marme ren vloer van de Burgerzaal. Als één van de plaatsen waar de Euro pese top daadwerkelijk vergadert vormt zij letterlijk en figuurlijk het platform waar de geschiedenis en actualiteit van Nederland en Europa elkaar ontmoeten. de zegels ook velletjes in zijn/haar collectie wil hebben ƒ16,60 scheelt (2x80 c. 2x/8.00-100 c.= ƒ16,60). Nog even iets over de twee Mars hall-Planzegels die vorige week dinsdag zijn uitgegeven. De voor lichting van PTT Post heeft me door een interne communicatie stoornis mooi op het verkeerde been gezet. Ze vertelden me dat de zegels om en om in horizontale rij en in het vel zouden zitten en dat er bovendien een velletje met daarin de beide zegels zou worden uitge geven. Op de dag van uitgifte blijkt daar ijiets van te kloppen. De zegels zitten in verticale rijen in vellen van honderd en boven dien is geen velletje uitgebracht. De oplage van deze vierkante EU- zegel bedraagt 3 miljoen exempla ren. In verband met de grootte zit ten de zegels in vellen van vijftig, in plaats van zoals gebruikelijk honderd stuks. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat er aan de twee geplande actualiteitszegels ook velletjes van tien stuks gekoppeld zouden worden. Ook dat gaat niét door, hetgeen de verzamelaar, die naast sches Kaltblut; 80 40 pf„ Shet- landpony; 100 50 pf„ Haflinger en 200 80 pf., Hannoveraner. Nog een paar opmerkelijke Duitse emissies Eveneens op 9 juni wordt met een 100 pf.-portretzegel de 100ste sterfdag herdacht van Se bastian Kneipp (1821-1897), wiens produkten hier ook niet on bekend zijn en tevens verschijnt, (net als in Nederland) een zegel (100 pf.) 50 jaar Marshall-plan. Dan wordt 29 juni een velletje met vier 100 pf.-zegels gewijcf aan de moderne-kunsttentoonstelling 'documenta Kassei' met abstracte kunstwerken en voor de themati sche/motiefverzamelaars 'ver keer/vervoer' een 100 pf.-zegel waarop de honderd jaar oude en Duitslands hoogste spooi'brug over de Wupper bij Müngsten vjakbij Wuppertal. Friesland, dat in de loop der jaren ten opzichte van andere provin cies postaal altijd al flink aan zijn trekken is gekomen, komt dit jaar helemaal goed weg. Na de 80 c - Elfstedentochtzegel, die 4 januari werd uitgegeven, zal één van de twee Holland-Promotiezegels (voor zendingen naar het buiten land) die 1 juli verschijnen aan het skütj esilen zi j n ge wij dBovendi en zal een telefoonkaart worden uit gegeven waarop een skütsje zeilt. Waarden zijn nog niet bekend. Nog een zegel met een Fries tintje. Op één van de rijf zegels 'Für die Jugend 1997' die Duitsland 9 juni uitgeeft draaft een Friese volbloed (100 50 pfennig). Op de andere zegels: 80 40 pfRheinisch Deut- Denemarken heeft 15 mei ook twee spoorwegzegels uitgegeven en wel ter gelegenheid van de in gebruikstelling van het eerste deel van de spoorwegverbinding over de Grote Belt. Op een 3,75 kr.-ze- gel de Oosttunnel en op een zegel van 4,75 kr. de Westbrug. De 3.75 kr.-zegel zit ook in boekjes van tien stuks. Als volgend jaar de Oostbrug voor het verkeer zal worden opengesteld zullen nog twee zegels verschijnen. Denemarken gaf eveneens op 15 mei een 3,75 kr. 0,50 kr-zegel uit (motief: een nies, een allergische reactie) waarvan de bijslag ten goede komt aan het Deense Ast- ma-Allergi Ferbundet. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 69