Hoera, vandaag is de Dag van... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 We gebruiken ons eigen verleden Project vernieuwing bibliotheek van start met vaag symposium Ongemerkt kruipt in watje doet de herinnering binnen zeeland 21 m d w d V z z m d w d V z z Rechter staat uitbreiden bedrijf Kapellebrug toe exposities kunst cultuur zaterdag 7 juni 1997 Hoor Willem van Dam De Dag van de Arbeid, Biddag voor het Gewas, Koninginnedag, Be vrijdingsdag, Prinsjesdag - dat zijn van die dagen die behouden moeten worden; die wortelen in hoop, geloof en traditie. Vlaggetjesdag. Mag óók blijven. Want als het Vlaggetjesdag is, weten we: ha, harinkie happen. Maar wat te doen met de Dag van de Klari net, de Week van de Lingerie of het Jaar van de Jonge Bestuurder? Geen dag, week, maand of jaar kan nog passeren, of er is wel iets bijzon ders mee aan de hand. Enig idee in welke week wij thans leven? Het is, niet gelogen, de Europese Week van de Voet, omdat - zo bericht het Nationaal Huidfonds op bezorgde toon in een persmededeling - het de hoogste tijdis i dat de mensheid zich eindelijk eens bekommert om het 'verborgen voe tenleed in schoenen'. Want, zo heeft een Nijmeegse hoogleraar uitgezocht, wij schamen ons massaal voor onze voet- en nagelproblemen. Vaak is die schaamte zelfs zo omvangrijk, dat we op de Dag van de Roomsoes, de Week wat van. De Week van de Verpleging, van het Spruitje (of bestaat die al?) en het Jaar van de Kortademige Bretels drager. In de gezondheidszorg kan men er ook de Dag van de Psychiatrie, de Natio nale Hersenweek, de Dag van de betendag, Wereld Lepradag - vaak be tekent dat maar één ding: er ver schijnt een collectant aan de deur. Thuiszorg, Nationale Ziekendag, de Natuurbeschermers, agrariërs en die- Hartweek, de Nierweek, Wereld Dia- renliefhebbers zijn er eveneens héél er niet over durven beginnen tegen onze huisarts. Wéér een nieuw taboe ontdekt! Waren we net bekomen van de schrik die de Antirook Dag teweeg bracht, nu moeten we ons druk maken over de opmars van allerhande voet schimmels. Eigen Goede Zaak Er is nauwelijks nog een organisatie (van feministen tot onderbroeken branche) te vinden, die zich geen dag, week, maand of jaar heeft toegeëi gend om aandacht voor de Eigen Goe de Zaak te vragen. De Dag van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens, Wereldgezondheids Dag, de Vredesweek en - vooruit - Internatio nale Vrouwendag; daar schuilt een fi losofie achter. Maar wie is gebaat bij de Dag van de Smaak, de Dag van de Secretaresse, de Week van het Wonen, de Week van het Brood, de Week van het Huisdier, de Week van de Lingerie Meestal wordt daarbij slechts één doel nagestreefd: de kassa moet rinkelen, koste wat het kost. Het wachten is nog i/a# c=/<t. uzi/? aAZ cxx/s 'at cAis^ /<r/tzs-ssW-<A- CA# es'fe- usé- bekwaam in: het Europees Natuurbe schermingsjaar, Zeeland Natuur- maand, de Week van het Bos (niet te verwarren met de Week van het Land schap), Boomfeestdag, Dierendag, de Dag van de Landbouw, de Dag van het Paard, de Werktuigendagen. Allemaal heel nuttig, ongetwijfeld. Maar zou iemand Iets zijn opgescho ten met het Jaar van de Ouderen, het Jaar van de Daklozen, het Jaar van de Vrouw, het Jaar van het Kind? Weet ie mand dat we ons nu midden in het In ternationale Jaar van het Rif bevin den omdat het World Wild Life Fund en Save Our Seals hebben geconsta teerd dat het, ergens heel ver weg, niet geheel in orde is met de koraalriffen en dientengevolge ook met de murenen, delangsnuitkoraalklimmers,deman- darijnvissen, de poetsgarnalen en de blauwgroene juffertjes? Geen blad Op de kalender blijft geen blad meer onbeschreven: de Zeeuwse Spuitdag, Straatspeeldag, Roefeldag, de Week van het Zeeuwse Boek, Missieweek, Nationale Molendag, Valentijndag, Roze Zaterdag, de Week van de Kran tenbezorger, de Filmmaand, de Dag van de Literatuur, Boekenweek, de Dag van het Waterschap, de Week van het Recht, de Dag van de Leraar, Open Monumentendag, de Dag van de Me taal, de Dag van de Chemie, Wereld Aidsdag, de Week van de Spannende Radio, de Zeeuwse Vlootdagen, de Dag van de Architectuur, Kinderboe kenweek, de Dag van de Muziek, de Week van het Recht, de Dag van de Zeevisserij, de Europese Theater voorleesdag, de Dag van de Kunstuit leen, de Kreeften-tiendaagse, Brand weerdag, het Museumweekend, de Dag van de Streekgebonden Gerech ten, de Nationale Fietsdag. Alleen, óóit iemand zien vlaggen als de Week van de Schoonmaak, de Platen-tien- daagse, de Stoom week. de Week van de Lingerie, cle Dag van de Postzegel, Dag van de Duitstalige Gemeen schap, Week van de Winkel, Dag van de Klarinet, de Maand van het Span nende Boek. de Dag van de Groene Murker of (jottum!het Jaar van de Jonge Bestuurder eindelijk is aange broken? De blauwe maandag moet vanzelf sprekend wél blijven bestaan. Net als maandag-wasdag (valt moeiteloos met de blauwe maandag te combine ren), woensdag-gehaktdag en vrij dag-visdag. En oh, ja, volgende week zondag is het Vaderdag. Daóraan mag natuurlijk onder geen beding worden getornd. Maar dat is, toegegeven, een kwestie van puur eigenbelang. van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Het project Lenen Loont, dat moet leiden tot ingrijpende vernieuwingen in de Zeeuwse bibliotheken, is vrijdagmiddag officieel begon nen met een symposium in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Verschillende sprekers maakten daar duidelijk dat bi bliotheken marktgerichter moeten werken en beter moeten inspelen op de behoeften van het publiek, nu de overheid een stapje terugdoet en de nieuwe media oprukken. Maar vrijwel niemand kon aangeven hoe de bibliotheek van de eenentwin tigste eeuw eruit gaat zien. Symposiumvoorzitter Th. A M. Steenkamp sprak aan het begin van de middag de verwachting uit dat de meeste betogen ab stract en vaag zouden blijven en hij kreeg gelijk. Begrijpelijk, omdat het Lenen Loont nog maar net is begonnen. De bi bliotheek van Vlissingen dient als proeftuin voor de biblio theek nieuwe stijl en pas over een paar jaar belandt het pro ject in de fase dat er duidelijke aanbevelingen kunnen worden gedaan. Daarom werd vrijdag vooral gediscussieerd over wel ke richting het op moet met de bibliotheken. Tegenstelling Lang werd stilgestaan bij de te genstelling tussen marktgericht werken en publieke functie van de bibliotheek- Verschillende sprekers waarschuwden dat een te commerciële benadering ten koste zou kunnen gaan van de toegankelijkheid van informa tie. Beleidsmedewerker cultuur J. R. Zoutman van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten deelde die vrees niet. .,De angst voor verzakelijking is on gegrond. Het is heus niet zo dat de weinig uitgeleende dicht bundels uit de kast verdwijnen en de Bouquet-reeks ervoor in de plaats komt." Toch gaven directeur C. Ha- mann van de bibliotheek in Vlissingen en voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Biblio theken J. Gelok aan dat wel de gelijk keuzes moeten worden gemaakt, omdat de bibliothe ken zich straks sterker gaan richten op de behoeften van het publiek. Gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok van cultuur, tevens voor zitter van de stuurgroep Lenen Loont, betoogde dat de overheid zich niet echt mag terugtrekken uit de bibliotheken. „De biblio theken zijn de deur tot informa tie en de toegankelijkheid van informatie is cruciaal voor de democratie." Hij beloofde dat de provincie een actieve rol zal blijven spelen in het biblio theekbeleid. „Het is misschien wat abstract wat we hier van middag hebben geformuleerd, maar als voorzitter van de stuurgroep zal ik er de komende tijd op toezien dat alle goede be doelingen die we hebben ook daadwerkelijk in de praktijk worden gebracht'." DEN HAAG - Rechter J. Boll van de Raad van Slate is ak koord met bedrijfsuitbreidin- gen van het reparatiebedrijf voor landbouwmachines, War rens BV in Kapellebrug. Omwonenden van het bedrijf aan de Gentsevaart vroegen twee weken geleden in een rechtszaak bij de Raad van Sta te om de voorgenomen uitbrei ding tegen te houden. Rechter Boll heeft hun verzoek afgewe zen. Daardoor is de milieuver gunning van kracht geworden die B en W aan Warrens hebben verleend. Rechter Boll heeft in zijn uit spraak wel bepaald dat de lak- spuitcabine maar tot 17.00 uur gebruikt mag worden. Warrens liet op de rechtzitting al weten met dit tijdstip geen problemen te hebben. De omwonenden kunnen over een jaar bij de Raad van State nog een bodemprocedure voe ren. Intussen mag Warrens met de bouwwerkzaamheden be ginnen. Op de Aanwinstententoon stelling 1997 van de Stichting Kunstuitleen Zeeland is tot en met zaterdag 14 juni de keuze van de deelnemers aan de Kunstuitleen en de selectiecom missie te zien uit het werk van 56 beeldend kunstenaars. In het souterrain van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg han gen tekeningen, olieverven op doek en pastels, terwijl ook de fotografie hoog scoort. Ge opend: ma 17.30-21 uur, di t/m vr 10-21 uurenza 10-13 uur. Atelier De Kattenbcker in Kattendijke exposeert tot en met 5 juli aquarellen van Jan Capello uit Wilhelminadorp. Geopend: vren za 13-17 uur. In de hal van het gemeentehuis in Heinkenszand is tot en met 24 juli een tentoonstelling te bezichtigen van werk van de kunstenaar Asmet Selim uit Nieuwdorp. Hij werd geboren in Skopje in Macedonië, maar woont nu ongeveer tien jaar in Nederland. Hij maakt beeld houwwerken van marmer en steen met geometrische abstracte vormen, figuratief ke ramisch werk en olieverfschil derijen. Geopend tijdens kan tooruren. In De Bewaerschole in Haam stede begint vandaag, zaterdag, een expositie van aquarellen en beeldhouwwerken van Rit Cre- emers uit België. Verwondering ligt ten grondslag aan het werk, dat tot en met 28 juni is te zien. Geopend: di t/m za 13.30-16.30 uur. Even tussendoor heet de expo sitie van Zeeuwse impressies in olieverf van Mira Peters, die vandaag (zaterdag) begint in galerie De Hoekweide in Wol- phaartsdijk. De schilderijen blijven daar tot en met vrijdag 4 juli. Geopend: do, vren za 13-17 uur. Onder de titel Duisterminne exposeren Paul Kwisthout (schilderijen) en Patrick Mang- nus (grafiek) vanaf vandaag, zaterdag, tot 7 juli in de Raadskelder in Sluis. Geopend: dagelijks, behalve vrijdag, 14- 17 uur. Zoals gebruikelijk is de twee de zondag van de maand in Ber gen op Zoom Galerie-zondag wat inhoudt dat elf ruimten waar kunst te bewonderen is tussen 14 en 17 uur geopend zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor kunstgalerie De Mollegan- gen, waar vandaag (zaterdag) om 15 uur de zomertentoonstel- ling Verworven Vrijheid wordt geopend. Nicole van Herpen ex poseert schilderijen, met als uit gangspunt het menselijk naakt. Van Paula Schillemans staan er keramische beelden. Verder, tot 6 juli, te zien: vr 10-21 uur, za 10- 17 uur. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 23 Legendarische band Wishbone Ash in Stadsdanszaal Middelburg van onze verslaggever [ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Wie kent ze nog, die prachtige albums als [Pilgrimage en ArgusDat zijn platen waarmee de Britse groep Wishbone Ash zich begin jaren zeventig een toppositie verwierf in de toenmalige rockwereld. Ondanks een groot aantal wis selingen in de bezetting, bestaat de band nog steeds. Dinsdag treedt Wishbone Ash op in de Stadsdanszaal in Middelburg. Andy Powell, gitarist van het eerste uur, zegt: „In zijn huidige bezetting is Wisbone Ash even goed of misschien wel beter dan welke groep van muzikanten ook die ooit onder die naam heeft samengespeeld." ^Nee hoor, hij wordt er niet moe - van elke keer diezelfde vraag te horen. Wishbone Ash? Bestaan die nog? „We komen niet zo vaak 'in Nederland", verklaart Po well. „Maar we maken nog elk jaar een uitgebreide tournee door Engeland. De fans daar weten ons te vinden, ook al schrijft de muziekpers nauwe lijks nog over ons. We zijn het contact daarmee een beetje kwijtgeraakt. Muziekjournalis- ten zijn nogal op de mode ge richt. Ze besteden aandacht aan jongere bands. Dat is ook wel lo- [isch. De mensen die voor die jbladen schrijven zijn allemaal voor in de twintig." 0niek geluid 'Als iemand weet hoe snel de roem vervliegt, dan is het Po well. In 1969 richt hij Wishbone Ash op, samen met de broers Martin Turner (bas/zang) en Ted Turner (gitaar) en drummer bteve Upton. Binnen de kortste keien wordt het Engelse club- jOrcuit platgespeeld. De groep heeft een uniek geluid doordat wet met een sologitarist en een slaggitarist wordt gewerkt, zo- a's de meeste bands in die tijd heden, maar met twee sologita- psten. De dubbele gitaarsolo's van Powell en Turner geven Jnishbone Ash niet alleen een It-stevig maar ook een zeer melo- jhieus geluid. »;Vïj waren een van de eersten |h'e met zo'n gitaartweeling L. !U bevestigt Powell. I»-Iaar niet de enigen, hoor. I'eetwood Mac experimenteer- i, e ermee, en The Allman Bro- ners. De muzikanten moeten eer gedisciplineerd zijn, an ders werkt het niet. Het grote it». ®el van twee sologitaris- -j n ls "at je ze als een soort van hoornsectie kunt laten spelen. Ze blijven melodielijnen spelen, waardoor het rockgeluid een heel melodieus tintje krijgt. Als de twee gitaren intelligent wor den gebruikt, kunnen de muzi kanten prachtige gitaarduels uitvechten, ze kunnen improvi seren, ze kunnen in verschillen de maatsoorten spelen - de mogelijkheden zijn eigenlijk onbeperkt." Argus Met de albums Wishbone Ash, Pilgrimage en vooral Argus ver werft de groep in Engeland zich een grote schare fans. Melody Maker, het gezaghebbende mu ziektijdschrift dat tegenwoor dig geen oog meer heeft voor Wishbone Ash, roept Argus in 1972 uit tot album van het jaar. Een nooit meer geëvenaard hoogtepunt. In 1974 verlaat Ted Turner de band, wat het begin is van een reeks aan bezettings wisselingen. Halverwege de ja ren zeventig vestigt de groep zich in de Verenigde Staten, maar daar blijft een doorbraak uit. Het Europese publiek ver liest de groep uit het oog. Alleen in Engeland blijft Wishbone Ash populair, tot op de dag van vandaag. In 1987 komt de originele band weer bij elkaar om enkele jaren en twee albums later weer uit el kaar te vallen. Alleen Andy Po well blijft stug volhouden. „Nostalgie heeft geen zin. Na tuurlijk zou het leuk zijn als de oude groep was blijven samen spelen, maar tijden veranderen. Aan alle goede dingen komt een eind. Zij besloten dat ze een an der leven wilden leiden, ik niet. Beginjaren tachtig wist ik al: dit is mijn leven. Wishbone Ash is mijn leven." Fans Op het ogenblik bestaat Wish bone Ash naast Powell uit zan ger/gitarist Roger Filgate, bas sist Tony Kingman en drummer Mike Sturgis. „De muzikanten zijn erg goed", meent Powell. „Het grappige is dat het ook fans zijn van de band. Ze ken nen ook het oude werk van Wishbone Ash, soms zelfs beter dan ik. Zodoende is de nieuwe Wishbone Ash een groep die be- invloed is door de oude Wishbo ne Ash. We gebruiken ons eigen verleden." „Ons repertoire is een mix van oud en nieuw en zoals altijd is het concept van de dubbele gi taarpartijen gehandhaafd. Ik denk dat onze concerten ook in smaak vallen bij mensen die nooit van Wishbone Ash hebben gehoord. Ons podiumgeluid is altijd uitstekend en de muziek is zeer melodieus. We zijn vier vol wassen muzikanten die weten hoe rockmuziek gespeeld moet worden. Van Wishbone Ash kun je genieten als van een goede, gerijpte wijn." Concert: Wishbone Ash, dinsdag 10 juni in de Stadsdanszaal in Middel burg. Aanvang: 21.30 uur. Wishbone Ash. foto Stephen J. Forrest van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal VLISSINGEN - De herinnering speelt een belangrijke rol in het werk van beeldend kunstenaar Stijn Kriele. Onbewust, want vaak blijkt het verband met ge beurtenissen uit het verleden pas als het werk af is. „De herin nering is voor mij verbonden met een gevoel van melancho lie", zegt hij. „In mijn werk geef ik uiting aan een gevoel van on macht vanwege de onmogelijk heid om ooit terug te keren naar de onbezorgde tijd toen we jong waren. Het is tegelijkertijd een poging om die onmacht te over winnen en de vaststelling dat dat nooit mogelijk zal zijn." Kriele heeft zestien jaar in Vlis singen gewoond. Zijn ouders wonen er nog; zelf is hij een aan tal jaren geleden verhuisd om in Tilburg de kunstacademie te volgen. Nu hij die heeft afge rond is in de Dependance van De Watertoren in Vlissingen zijn eerste solo-tentoonstelling, Omgeven, ingericht. In de lege winkelruimten aan de Nieuwendijk hangen voorna melijk schilderijen. In een sobe re stijl schildert Kriele land schappelijke elementen, gedeelten van gebouwen en on derdelen uit interieurs. Hij laat het niet bij de schilderkunst. Op de tenoonstelling zijn ook film projecties en een installatie achtige presentatie te zien. Ouderlijk huis „Ik ben begonnen met het schil deren van etende en drinkende mensen", vertelt Kriele. „Opeen gegeven moment besefte ik dat die beelden hun oorspong had den in mijn ouderlijk huis. Daar namen eten en drinken een be langrijke plaats in. Zo werd ik op het. spoor van de herinnering gezet en dat die blijkbaar onge merkt binnen kan kruipen in wat je doet. Je denkt dat je het ene doet en in werkelijkheid doe je het andere." Naarmate hij meer schilderijen maakte, merkte Kriele dat hij steeds minder mensen ging af beelden uit vrees dat zijn schil derijen te anekdotisch zouden woi'den." Landschap en interi eur werden zijn belangrijkste onderwerpen. „Voor mij is de grens tussen die twee erg vaag. Mijn ouderlijk huis grens), me teen aan de weilanden. Als ik vroeger uit het raam keek zag ik altijd een stukje interieur en een stukje landschap." Filmprojector Op het ogenblik experimenteert Kriele met toevoegingen aan zijn schilderkunst. Met een filmprojector kan hij bijvoor beeld het beeld van zijn schilde rijen verlevendigen „Het is voor mij ook verbonden met ou de familiefilmpjes. Alleen al het geluid van zo'n oude filmpro jector, dat roept toch bij ieder een herinneringen op?" Kriele ziet de expositie Omge ven als een momentopname van een jonge kunstenaar in ont wikkeling. „Dat past goed bij de expositieruimte, zo'n pand dat ook niet af is. Het leukste is dat mijn eerste expositie hier in Vlissingen plaatsvindt, waar ik ben opgegroeid. Want in Vlis singen en Zeeland ligt toch ei genlijk de bron van mijn werk." Expositie: Stijn Kriele, Omgeven, Dependance Nieuwendijk 42-54, t/m 14 juni van vrij t/m zon 13-17 uur. Geld Anjerfonds voor 71 projecten VLISSINGEN - Het Anjerfonds heeft vorig jaar in Zeeland onge veer 364.000 gulden toegekend aan 71 verschillende kunstprojec ten. De meeste subsidies gingen naar de muzieksector. Landelijk be steedden het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen in 1996 ruim 28 miljoen gulden. Daarmee werden zo'n 3700 projecten ge steund. Deze cijfers heeft het Anjerfonds Zeeland bekend gemaakt aan de vooravond van een nieuwe Anjeractie. Die loopt van 8 tot en met 14 juni. Jaarlijks gaan duizenden collectanten in de hele provincie de straat op om geld in te zamelen. Culturele verenigingen in Zeeland die hiervoor vrij wilhgers leveren mogen eenderde deel van het door hen ingezamelde geld zelf besteden. Stijn Kriele: „Je denkt dat je het ene doet en in werkelijkheid doe je het andere." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 63