Steun interconfessionele scholen Clinge is twee dagen lekker wild Z-Vlaamse wegen gevaar voor jeugd Huizen na hertaxatie in Sluis-Aardenburg 34 procent duurder jAVZV wil verlaging of kleine stijging van stortingskosten afval zeeland zaterdag 7 juni 1997 z 1 5 Toets sociaal beleid gemeenten Studenten laten weerballon op Fietstertje (8) geschept door auto Goedkope koopwoningen succes Dronken in onverzekerde auto Ministerie belooft 1,5 ton voor samenwerking katholiek en protestants onderwijs Megafestatie Rijtest voor 50-plussers i iJ4 van onze medewerker Edy de Witte CLINGE - Het wilde westen herleeft dit weekend in Clinge. De schietvereniging De Schutterij houdt dan voor de negen tiende keer een westernevenement. Op en nabij de tot Fort States Tree omgedoopte locatie aan de Statenboomweg hebben zo'n 450 liefhebbers hun kampement op geslagen. Met deelnemers uit Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en Spanje wordt er een internationaal tintje aan het festijn gegeven. Volgens secretaris F. Buijze van de organi serende schutterij hebben deze mensen allemaal een grote liefde voor het wilde westen in al zijn facetten. Terwijl voor de ene liefhebber de sfeer en het lopen in au thentieke kleding van cowbows, indianen en soldaten de hoofdmoot vormt, legt de ander zich toe op de schietwedstrijden. Ruim driehonderd schutters nemen het drie dagen lang met historische wapens in elf disciplines en miniatuurkanonnen tegen elkaar op. De beste schutters bena deren hier met hun scores de Europese top. De feestavonden met onder meer country- and westernmuziek laten zij vaak aan zich voorbij gaan. De concentra tie tijdens de schietwedstrijden mag er niet onder lijden. Trapperkamp Op Fort States Tree zelf is ook een trap perkamp van veeitig eenheden opge bouwd. Deze spoorzoekers huizen in ti- pi's, waltenten en lodges. Op primitieve wijze evenaren en beleven zij het negen- tiende-eeuwse leven uit het wilde westen. Vanmiddag, zaterdag, houden zij een trapper trail. Wethouder B. Picavet van Hulst geeft om 13.00 uur het startsein voor deze spoorzoekwedstrijd. Daarnaast doen zij aan duelschieten, bijl gooien en bieden de liefhebbers western kleding, accessoires, en painting te koop aan. De kinderspelen op zaterdag zijn in een nieuw jasje gestoken. De geijkte spelletjes worden omlijst met een natuur-educatief programma. De kinderen maken onder meer van natuurproducten muziekin strumenten. Geheel in de stijl van het wes ternweekend staat er ook een schiet- kraam waar met een luchtbuks alvast een voorproefje genomen kan worden op het echte werk op de schietbaan. De laatste jaren geniet het westernfestijn een grote belangstelling. Maar toch heeft de moderne tijd ook hier zijn intrede gedaan. Niet zichtbaar voor deelnemers en bezoekers wordt via een computercir cuit het resultaat van de schietwedstrij den verwerkt. Zo kan a la minute de uit slag verschijnen. Terwijl een jury zich buigt over de origineelste kleding, maken de schuttei's zich zondag op voor de fina lewedstrijden en het ereschijf-schieten. Een cowboy controleert zijn wapen tijdens het westernweekeinde in Clinge. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Het bestuur van de CNV-regio Zeeuws- Vlaanderen sluit zich aan bij het landelijk project van het CNV, 'Hoe sociaal is lokaal'. Het project is opgezet om de gevolgen van de decentralisatie van de sociale zekerheid te onderzoeken De CNV wil in kaart brengen op welke wijze het gemeentelijk beleid zich op dat terrein heeft ontwikkeld. De CNV heeft een gemeentelijke kosten- en batenmeter (GKBM) samengesteld. Met de GKBM wordt systematisch in beeld gebracht hoe gemeenten omgaan met de lasten die burgers worden opgelegd. Ook het gemeentelijk beleid op het gebied van sociale voor zieningen en welzijn wordt onderzocht. De CNV-kaderleden in Zeeuws-Vlaanderen zijn al op pad geweest in de regio en hebben ervaren dat de gemeenten graag willen meewerken aan het onderzoek. Als de uitkomsten van de enquête daartoe aanleiding geven, wil het CNV de resultaten bespreken met de gemeenten. De resultaten van het onderzoek zijn na de zomer bekend. VLISSINGEN - Studenten van de opleiding elektrotechniek aan de Hogeschool Zeeland laten op woensdag 11 juni om 13.00 uur honderd aan elkaar bevestigde ballonnen op, met daaraan apparatuur om de luchtdruk en temperatuur te me ten. Het is de eerste keer dat de ballonnen de lucht in gaan. Het ontvangststation voor de gegevens wordt op het plein voor de hoofdingang geplaatst, zodat de signalen van de weerballon direct kunnen worden opgevangen. De signalen kunnen naar verwachting tot op een kilometer afstand wor den opgevangen. De apparatuur is ontworpen door tweedejaars studenten, in het kader van het project gestuurd onderwijs. Dat houdt in dat studenten in kleine groepjes een technisch probleem op lossen en daarvoor zelf de apparatuur maken. TERNEUZEN - Een achtjarige fietster uit Terneuzen werd vrijdagmiddag om 13.10 uur aangereden in de Tooroplaan in haar woonplaats door een bestuurster in een witte perso- nenenauto. Het meisje heeft bij de aanrijding wellicht een en kelfractuur opgelopen en werd naar ziekenhuis De Honte overgebracht. De automobiliste reed na het ongeval weg zon der haar identiteit bekend te maken. De politie in Terneuzen verzoekt de vrouw zich als getuige te melden AARDENBURG - Het gezamenlijk project van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RVZW) en de ge meente Sluis-Aardenburg om negen goedkope koopwonin gen in Aardenburg en Eede aan te bieden, is goed ontvangen. Acht woningen zijn inmiddels verkocht. Alleen in Eede is er nog een huis in de aanbieding. De woningen zijn inmiddels in aanbouw en op dinsdag 10 juni passeert de notaris op de bouwplaats om 11.30 uur aan de Greinstraat in Eede de akte voor de koopwoningen in die plaats. THOLEN - Een 37-jarige man uit Amsterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag in Tholen-stad aangehouden we gens rijden onder invloed. Bovendien bleek dat hij in een onverzekerde, met-gekeurde auto reed en dat hij nog een aantal boetes op zijn naam had staan. Na betaling van die oude boetes kon hij het politiebu reau in Tholen verlaten. Binnenkort zal hij voor het rijden on der invloed en voor de overige overtredingen voor de rechter moeten verschijnen. van onze verslaggeefster I Pascalle Cappetti i HULST - De stichting Katho- liek Onderwijs Zuid-Oost- 7 2eeuws-Vlaanderen kan van het ministerie van onderwijs i een stimuleringsbijdrage van 150.000 gulden tegemoet zien wanneer zij het bestuurlijke sa menwerkingsverband verder uitbreidt tot tien basisscholen. De besturen en directeuren van de huidige negen deelnemende i] scholen, inclusief Zuiddorpe die per 1 augustus toetreedt, staan l: positief tegenover het aangaan I van een fusie met de protes- II tants-christelijke basisschool i De Ark in Hulst. v li De bestuurlijke fusie met De li Ark betekent dat de naam en identiteit van de stichting ver- andert in een interconfessionele s'j organisatie, maar dit stuit niet ij op onoverkomelijke bezwaren bij de leden. Wel willen zij de ze- kerheid dat De Ark een be- trouwbare partner is en er op het gebied van de financiën, het personeel en onderhoud van de school redelijk voorstaat. 2 AXEL '1 Kledingactie - In Axel en Zuid- dorpe kunnen mensen maandag I 9 en dinsdag 10 juni kleding af- I geven voor de Stichting Mensen Li in Nood. Zakken met gebruikte kleding en -schoeisel kunnen 'i overdag worden neergezet in de J garage bij de rooms-katholieke ,r' kerkindeAxelseWalstraatof in ïj het portaal van de kerk in Zuid- yj dorpe. BRESKENS Korfbaltoernooi - Korfbalver- t eniging BKC houdt vandaag, I zaterdag 7 juni, voor de tiende n maal de zogenaamde Afslui tingsdag van het seizoen op het sportpark De Baersande in Breskens. Twaalf ploegen ne- men van 12.00 uur tot 18.00 uur deel aan een korfbaltoernooi. De ploegen bestaan uit familie- li leden, vrienden en bekenden, "j dus veelal niet-korfballers. De i, familiedag heeft dit jaar een ex tra feestelij ke tintj eomdat deze voor de tiende keer wordt ge- li?' houden. Op het programma k staan onder meer een verloting I enbarbecue. Het besluit tot fusie is officieel nog niet genomen. „We hebben bij de medezeggenschapsraden een draagvlak aangetroffen, maar het is nog niet zover dat wij de gevolgen kunnen over zien. Daarvoor moet nog heel wat water door de Schelde. Er moet een zorgvuldige procedure worden gevoerd, ook omdat het toch een gecompliceerdere fusie betreft dan de voorgaande toe tredingen", geeft voorzitter H. J. van Geesbergen aan. Wachtgeld In een informatiebijeenkomst van het Onderwijs Bureau Bre da kregen de schoolbesturen en directeuren donderdag uitleg over de mogelijke bijdrage van het rijk. De minister wil daar mee stimuleren dat scholen gro tere verbanden aangaan en zaken als de wachtgeldproble matiek beter kunnen opvangen. De 'voorgehouden worst' - 'want dat is het natuurlijk' - is volgens Van Geesbergen niet de reden om toenadering met De Ark te zoeken. „Het was de Ark die belangstelling toonde. Dat had niets met de bijdrage te ma ken." Zorgvuldigheid Hoewel de aanvraag voor 14 juli aanstaande moet zijn inge diend, wil de stichting zich niet laten opjagen. Zij hecht aan zorgvuldigheid, laat directeur E. van Veenendaal van De Brug in Hulst na afloop van de bijeen komst weten. „Iedereen gaat nu eerst met zijn achterban praten. Pas dan gaan we verder." OOSTBURG - De stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen verzorgt zaterdag 12 juli een busreis naar de Megafestatie '97 in de Jaarbeurs in Utrecht. De bus vertrekt om 8.00 uur uit Oostburg en de deelnemers zijn rond middernacht terug. De Megafestatie is in vier jaar uit gegroeid tot een groot spektakel voor jongeren. De organisatie verwacht tijdens het negen da gen durende evenement 150.000 bezoekers. Belangstellenden van 14 tot 24 jaar moeten zich voor 30 juni aanmelden via tele foonnummer 0117-455349. van onze verslaggever Hans Heijt SLUIS - Het taxatiebureau Ka- fi heeft de woningen in de gemeente Sluis-Aardenburg ge middeld 34 procent hoger ge taxeerd dan bij de laatste peil datum op 1 januari 1995. De hertaxatie is voor het college van B en W aanleiding de tarie ven te verlagen, zodat de bur gers niet teveel op kosten wor den gejaagd. De gemeenteraad van Sluis- Aardenburg stelde in december vorig jaar de verordening on roerend zaakbelasting 1997 vast. In afwachting van de re sultaten van de hertaxatie door Kafie werd een voorlopige ver ordening onroerend zaakbelas ting vastgesteld. Omgerekend naar waarde-eenheid van 5000 gulden werd voor eigenaren een tarief van 7,34 gulden en voor gebruikers een tarief van 6,33 gulden vastgesteld. In de pro ductbegroting stelde het college dat de opbrengst voor 1997 niet meer dan vijf procent hoger mag zijn dan vorig jaar. Het college wil daarom de tarieven wijzi gen. De gebruikersbelasting wordt 4,72 gulden per volle een heid van vijfduizend gulden waarde. Voor eigenaren stelt het college een tarief van 5,88 gul den voor. Kwijtschelding De verordening komt op dins dag 10 juni aan de orde tijdens een vergadering van de commis sie financiën en algemene zaken in de gemeente Sluis-Aarden burg. De vergadering wordt ge houden in de commissiekamer van het stadskantoor in Sluis en begint om 19.30 uur. NIEUW-NAMEN Avondwandelvierdaagse - Het feest- en sportcomité houdt van maandag 9 juni tot en met vrij dag in Nieuw-Namen de jaar lijkse avondwandelvierdaagse. De deelnemers die een keuze kunnen maken uit een tocht van vijf en tien kilometer hebben rijf dagen de gelegenheid om de vereiste vier wandelingen te maken. De wandelaars gaan maandag om 19.00 uur van start vanaf café Taxi in de Hulster- loostraat. Vrijdag worden de volhouders met muziek van de fanfare De Scheldezonen inge- haald. Ook de verruiming van het ge meentelijk kwijtscheldingsbe- leid staat op de agenda van deze vergadering. De kwijtschel dingsnorm voor de afvalstof fenheffing, het rioolrecht en de onroerendzaakbelasting ligt sinds vorig jaar op 95 procent van het landelijk vastgesteld in komen voor de kosten voor het levensonderhoud. Het college stelt voor het kwijtscheldings- beleid te verhogen naar 96 pro cent van dat norminkomen. In navolging van buurgemeente Oostburg willen B en W het kwijtscheldingsbeleid niet di rect verhogen tot 100 procent omdat die maatregel de ge meente 50.000 tot 60.000 gulden extra kost. TERNEUZEN - In Ter neuzen wordt woensdag 25 juni weer een rijvaar- digheidstest gehouden voor automobilisten van vijftig jaar en ouder. Net als vorig jaar wordt de rit ondernomen in gezel schap van een rij-instruc teur. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn Ouderen Terneu zen, in samenwerking met de regionale afdeling van Veilig Verkeer Nederland. De test, die wordt afgeno men vanuit gebouw De Veste, bestaat uit ver schillende onderdelen. Naast een theorie- en een praktijkgedeelte worden ook de ogen, het reactie vermogen en de lichame lijke motoriek bekeken. De deelnemers ontvangen bovendien een cursus boek. De opfriscursus is geheel vrijblijvend en heeft geen gevolgen voor het rijbewijs. Voor het ochtend- en mid dagprogramma is er tel kens plaats voor dertig deelnemers. De testrit wordt bij aanvang en na afloop doorgesproken met de rij-instructeur. Opgave is iedere dinsdag en donderdagmiddag mo gelijk bij de SWO (0115- 617376) in Terneuzen. van onze verslaggever •René Hoonhorst TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het openbaar li- Jchaam Afvalverwijdering Zeeuwsch-Vlaanderen (AVZV) wil een deel van de winst over vorig jaar gebruiken om de stor- tingskosten voor verschillende soorten afval te verlagen of - slechts licht te laten stijgen. Die t stortingskosten kunnen voor de 'i Zeeuws-Vlaamse gemeenten - dus in elk geval geen reden zijn om volgend jaar de verontreini gingsheffing te verhogen, zo be- (j vestigt voorzitter K. van der Hoofd van de AVZV. De AVZV heeft de komende ja- ren veel geld nodig heeft voor de 'd bouw van een afvaloverslagsta- tion, die in de tweede helft van dit jaar moet beginnen; boven- k dien moet het openbaar lichaam geld blijven reserveren voor de eindafdekking en de nazorg van j de op termijn te sluiten stort- A plaats Koegors. Desondanks 'j stelt het algemeen bestuur voor Gj-om een kleine 3,5 ton van de i. winst over 1996 (totaal ruim 4,6 miljoen gulden) terug te laten vloeien in de kassen van de ze- ven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Daarnaast zou de subsidie voor het ophalen van oud papier J met twee cent kunnen worden j(j verhoogd tot negen cent per ki- d'i Het dagelijks bestuur van het Zeeuws-Vlaamse openbaar li- it (Advertentie) De Wallen van Goes vandaag met optreden Nada Naga van 13.00 tot 15.30 uur nabij Ganzepoortbrug is rondleidingen van 11.00 tot 16.00 uur schapen en geiten van 10.00 tot 16.00 uur Dit is een onderdeel van ai gle 2ee/ontf Natuurmaand opinternet: I "®://®vWgjèelandnet.nl/wallen chaam heeft de afgelopen jaren regelmatig in de clinch gelegen met leden van het algemeen be stuur. Vertegenwoordigers van de kleinere vier gemeenten ver weten die van de drie groteren meermalen dat de reserves te hoog opliepen. De Temeuzense wethouder K. van der Hoofd, voorzitter van het AVZV, vindt echter niet dat het algemeen be stuur met de ideeën om gelden terug te laten vloeien tegemoet komt aan eerder geuite kritiek. Samenwerking „We komen nu met een even wichtig voorstel. Er kan wat geld terug naar de gemeenten omdat we meer binnen hebben gekregen aan stortingsbij dra gen door een hoger afvalaan- bod. En daarnaast schatten wij in dat het afvaloverslagstation aan de Koegors wat minder gaat kosten dan wij eerder dachten." De verbrandingskosten stijgen in de toekomst waarschijnlijk verder, maar mede door de sa menwerking met het Openbaar Lichaam Afvalstoffen verwij de ring Midden- en Noord- Zeeland (OLAZ) moeten de kos ten in de hand zijn te houden, hoopt het algemeen bestuur. De landelijke commissie Epe- ma-Brugman heeft aanbevolen dat de tarieven voor storting niet lager mogen liggen dan de verbrandingsprijzen. Hoewel ook het algemeen bestuur door drongen is van het feit dat afval in de nabije toekomst alleen hergebruikt of verbrand mag worden, gaat de aanbeveling hem nu nog te ver. Een te hoog stortingstarief levert echter meer illegale dumpingen en meer zwerfvuil op, vreest het al gemeen bestuur. Daarom is be sloten om de stortingsprijs voor niet-brandbaar afval met 160 gulden per ton wat lager te hou den dan de verbrandingsprijs van 175 gulden de duizend kilo. Die prijzen zullen niet veel ver schillen van die in de rest van Zeeland. Brabant en Limburg, zo is met de afvalverwij deraars daar afgesproken: het doel van die afspraken is, afvaltoerisme zoveel mogelijk te vermijden. De voorstellen van het dagelij ks bestuur van het AVZV - waaron der het jaarverslag 1996 en de concept-begroting 1998 - ko men woensdag 11 juni in de vergadering van het algemeen bestuur aan de orde. De verga dering wordt gehouden in het Temeuzense stadskantoor en begint om 9.00 uur. van onze verslaggever Hans Heijt l SLUIS - Zestien- en zeven tienjarige voetgangers en fiet sers zijn in Zeeuws-Vlaande- ren veel vaker het slachtoffer van verkeersongevallen dan elders in het land. Ook het rij den onder invloed is een groot probleem. Bij ongevallen ligt het alcoholgebruik 36 procent hoger dan in een vergelijkbaar gebied. Het aantal buiten landse automobilisten dat on der invloed van alcohol wordt aangetroffen, is relatief hoog. Deze conclusies komen naar voren in een onderzoek dat de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft uitgevoerd in opdracht van het Regionaal I Orgaan Verkeersveiligheid (ROVZ). Gedeputeerde en RO- VZ-voorzitter, ing. J. Hennek- I eij presenteerde de resultaten van het ondei'zoek vrijdag bij de feestelijke opening van de Sint Annastraat in Sluis. De straat is in het kader van het project Duurzaam Veilig West-Zeeuws-Vlaanderen aangepakt. De maatregelen bestonden onder meer uit de aanleg van drie plateaus, de asfaltering van de Sint Anna- sti'aat en het aanbrengen van wegversmallingen en schei dingen tussen de twee weg helften. Overlast Hennekeij verklaarde dat hij besefte dat de uitvoering van het project Duurzaam Veilig tot overlast kan leiden voor de bevolking. „Doordat we niet alles tegelijk kunnen aanpak ken. kunnen zich ongewenste effecten voordoen", aldus Hennekeij. „Om een voorbeeld, te noemen. De aanleg van drie rotondes bij Oostburg heeft tot gevolg dat het vrachtverkeer tussen Zeebrugge en Breskens door Retranchement en Cad- zand gaat." De gedeputeerde verklaarde dat het de bedoe ling is de overlast aan te pak ken door tijdelijke maatrege len en intensievere controles. Hennekeij verwachtte wel dat de problemen in Cadzand en Retranchement een stuk min der zullen worden, wanneer volgend jaar een begin wordt gemaakt met de aanleg van twee rotondes bij Nieuwvliet. In zijn opsomming van de re sultaten van het onderzoek van het SWOV in Zeeuws- Vlaanderen stond Hennekeij onder meer stil bij de nationa liteit van de slachtoffers. „Achttien procent van de slachtoffers heeft een buiten landse nationaliteit, van wie het merendeel de Belgische", aldus Hennekeij. „Afgaande op schattingen van het aan deel van de Belgen in het ver keer, lijkt het er vooralsnog niet op dat de ongevallenkans van Belgen hoger is dan die van Nederlanders. "Toch juichte de gedeputeerde het toe dat bij het verkeersveiliger maken van Zeeuws-Vlaande ren steeds meer grensover schrijdende initiatieven wor den ontplooid. Niet alleen het relatief hoge aantal Belgische alcoholrijders in het Zeeuws- Vlaamse verkeer sterkte Hen nekeij in die opvatting. Onwetendheid De gedeputeerde hield er tevens rekening mee dat dat Belgen wellicht iets minder bekend zijn met de verkeerssi tuaties in Zeeuws-Vlaande- ren. Ook al heeft het SWOV- onderzoek niet aangetoond dat die onbekendheid leidt tot een verhoogde kans op onge vallen. In de Sint Annastraat in Sluis werd vrijdag de afronding van de herconstructie in het kader van Duurzaam Veilig gevierd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 61