NS'ers zien agressie toenemen Chef PZC binnenland zaterdag 7 juni 1997 Bewegen goed tegen vermoeidheidsziekte tmsterdammer verdacht van maken dnderpornofilms Voor drooghouden Friesland is zeker 400 miljoen nodig Oudste olifant diergaarde Blij dorp dood Personeel ministerie landbouw en visserij steelt als de raven tot ziens bij bulthaup Personeelsleden komen vrijwel dagelijks in onveilige situaties terecht t Aandacht voor skatende agenten Offensief tegen straatoverlast Vijfde jaar voor bèta nodig Moordpoging met landbouwgif Volop goud in Zwols ziekenhuis Huurstijging 3,6 procent Stempelpost Boeren hebben gebrek aan regen Militair muziekkorps wil niet met Hercules vliegen onze redactie binnenland JTRECHT- Het NS-personeel ,oelt zich onveiliger. Meer dan (ehelft van de conducteurs, lo- [ettisten, perronopzichters en Machinisten vindt dat de agres- |e van reizigers toeneemt, zo neldt het NS-orgaan De Kop- ieling. Vooral conducteurs komen vrij wel dagelijks in onveilige situa ties terecht. De kaartjesknip pers vinden mensen die onder invloed van drank of drugs zijn het meest bedreigend. Drie op de honderd conducteurs maakt 'regelmatig' lichamelijke agres sie mee, zoals duwen, slaan, trekken en schoppen. 'fónonze redactie binnenland rVlSTERDAM - De politie ver- [ënkt een 46-jarige Amster dammer ervan in Thailand on- te hebben gepleegd met (wee Thaise minderjarigen en laarvan videobanden te hebben remaakt. Het gaat om jongetjes j;an vermoedelijk acht en tien aar oud. jij de ontucht was ook de Belgi- jche vriendin van de Amster dammer betrokken. Voor het jelict zal de man worden ver- [olgd in Amsterdam. Over de Amsterdammer, die in een seks werkt, kwam informatie Prijzen in mei 1,3 procent hoger fOORBURG - De prijzen voor |e consument waren in mei ge middeld 0,3 procent hoger dan n april. Vergeleken met dezelf de maand van vorig jaar is de stijging 2,2 procent. Voor april riel deze vergelijking 1,8 pro- :ent hoger uit, meldt het CBS. poral varkensvlees, koffie en loemen zijn in mei duurder ge- >rden. De varkenspest heeft in vleesverwerkende industrie ?en tekort aan varkens veroor zaakt. Een pak koffie was vorige jhaand ongeveer 20 procent guurder dan in januari. .iïet CBS constateert verder een Mgihg vare de prijs voor blad groenten. Deze is ongebruike- ijkvoor de tijd van het jaar, zegt het statistiekbureau. ANP Slechts 18 procent van de on dervraagde NS'ers vindt dat de maatregelen die tegen agressie zijn genomen echt helpen. Het treinpersoneel maakt zich boos over het gebrek aan ingangs controles. Deze werden door de NS-directie toegezegd om zwartrijders, die voor de meeste gevallen van agressie zorgen, van cle perrons en uit de treinen te weren. De directie van NS Reizigers er kent dat het het aantal ingangs controles het afgelopen jaar 'nog niet op het gewenste niveau lag'. Dat had te maken met ge brek aan personeel. De enquête is vorig jaar zomer gehouden. Wapen Overigens is er een verschil tus sen de beleving van conducteurs en het daadwerkelijke aantal meldingen van agressie. Zowel in 1995 als in 1996 waren er 1200 officiële meldingen. In 6 procent van de gevallen ging het om si tuaties waarbij een wapen (meestal een mes) in het spel was. In 1994 lag het aantal mel dingen nog op 1600. Volgens de Vervoersbond FNV zijn de spoorwegen veel te kies keurig bij het aannemen van personeel. Dat zou de reden zijn waarom er te weinig controleurs zijn; de spoorwegen zoeken nog 150 conducteurs. Omdat mo menteel een reorganisatie plaatsvindt bij het spoor, zijner ook veel interne kandidaten. „Maar die kunnen vaak niet aan de overdreven eisen voldoen. Mensen krijgen nooit het voor deel van de twijfel", klaagt de bond. Onlangs hebben bonden en NS afspraken gemaakt om het ge brek aan controleurs aan te pakken. NS'ers die hun oude baan dreigen te verliezen maar niet aan alle functie-eisen vol doen, worden voortaan niet di rect afgewezen, maar krijgen een jaar lang een opleiding. Niet alleen controles moeten het aantal gevallen van agressie te rugdringen. NS zijn bezig met preventieprogramma's op scho len. Verder krijgen conducteurs een speciale opleiding om beter om te gaan met gevaarlijke situ aties. ANP binnen dat hij regelmatig jon gens en meisjes naar zijn huis in Amsterdam-West haalde. Al in december 1996 startte het on derzoek naar de man, die toen zelf aangaf zich bezig te houden met de verkoop van kinderpor no. In zijn huis zijn videoappara tuur, foto's en banden met kin derporno gevonden en ook 43 gram cocaïne en 185 XTC-ta- bletten. In een kelderkast lag een groot aantal videotapes met kinderporno, waaronder een moederband. Op enkele films is een jongetje te zien dat Björn wordt genoemd. Dat was de 'Bjorn-tape', waar onlangs door een Britse tv-documentaire veel over te doen is geweest. De makers van de film probeer den aan te tonen dat er 'snuff- movies' bestaan, waarin kinde ren voor de camera worden ge dood. Maar bewijs is daarvoor nooit geleverd. Het - Neder landse - jongetje is al enige tijd geleden opgespoord en bleek in goede lichamelijke conditie. De Amsterdammer had deze band gekregen van een Engelsman die in geldnood zat. Twee weken geleden zijn een Amsterdamse officier van justi tie en twee rechercheurs naar Thailand vertrokken, de eerste keer dat een team uit Nederland daarheen ging voor een kinder pornozaak gepleegd door een Nederlander. In Pattaya hebben zij gesproken met een man die de jongetjes voor geld aan de Amsterdammer heeft geleverd. Met de jongetjes is geen contact geweest. ANP AMSTERDAM - De skatende brigade van de Amsterdamse politie hield gisteren een presentatie voor de internationale pers. Ook de Amerikaanse tv-zender CNN gaat in een speciaal item aandacht besteden aan de snelle boevenvangers. De cameraman van de Ame rikaanse nieuwszender moet alle zeilen bijzetten om ze bij te houden. foto Marcel Antonisse/ANP APELDOORN - De politie Apeldoorn start een 'zomeroffen- sief' tegen drugsverslaafden, dealers, lastige daklozen en groepen rondhangende jongeren. De problemen met deze groepen concentreren zich vooral op het Marktplein in het centrum en het nabij de binnenstad gelegen Oranjepark. Volgens de politie hangen er op drukke dagen vijftig tot zestig gebruikers en dealers rond in het Oranjepark. De politie hoopt door inzet van extra personeel, meer straatsurveillan ces en het aanhouden van dealers de overlast onder controle te krijgen. De politie is van plan het zomeroffensief tot 1 oktober aan te houden. Vervolgens worden Apeldoorners geënquê teerd om het effect van de actie te meten. ANP UTRECHT - De studieduur voor natuurwetenschappelijke studies moet vijf jaar in plaats van vier jaar worden. Pas dan kan Nederland op internationaal niveau blijven meedraaien. Dit stelt een commissie onder leiding van de prof. dr. P. van der Kruit in haar rapport,, Vijf jaar voor Bèta's'. De universiteiten willen op korte termijn overleggen met minister Ritzen van Onderwijs over de uitkomsten van het rapport. ANP STADSKANAAL - Een 56-jarige man uit Ter Apel wordt ver dacht van poging tot moord met een landbouwbestrijdings- middel. Hij zou zijn 52-jarige echtgenote om het leven hebben willen brengen door haar 'een afzakkertje' aan te bieden van Terapelerkruidenbitter. In werkelijkheid bood hij haar een glas landbouwvergif aan. De man had volgens een politiewoordvoerder al enige tijd een relatie met een 45-jarige vrouw uit Stadskanaal en zocht sa men met zijn vriendin een manier om zijn echtgenote uit de weg te ruimen. Het afzakkertje viel bij zijn echtgenote echter niet in de smaak. Een dag later deed de vrouw aangifte en meldde zich bij een arts. Het landbouwbestrijdingsmiddel werd zowel in het bloed als in de urine van de vrouw aange troffen. ANP ZWOLLE - Gouden ringen, sierraden, kunstgebitten, brillen, horloges. Het servicebureau van het Zwolse Sophiazieken- huis weet er geen raad meer mee. Patiënten en bezoekers lie ten ze liggen en keken er niet meer naar om. H. van Dieren van dit bureau gaat er de bezem maar eens flink doorheen halen want zijn kasten puilen uit. Goud en sieraden liggen er al vanaf 1983. Men krijgt nog deze maand de tijd om zijn eigendommen op te halen. Daarna gaat alles de markt op. De opbrengst is voor een nader te bepalen goed doel. ANP ALMERE - De woningcorporaties verhogen dit jaar de huren met gemiddeld 3.6 procent. Dat is bijna 0,4 procent minder dan vorig jaar, aldus de Nationale Woningraad (NWR) wij dag. De NWR onderzocht de aangezegde huurverhogingen per 1 juli bij ongeveer een miljoen woningen. De noordelijke provincies blijven onder het landelijk gemid delde. Corporaties in Groningen, Friesland en Drenthe ver hogen de huren met respectievelijk gemiddeld 3,3, 2,9 en 2,8 procent. Flevoland en Zuid-Holland zitten met 4,1 en 3,9 pro cent boven het gemiddelde. Algemeen geldt wel dat vrijwel overal in het land de gemiddelde huurstijging lager is dan in 1996. In Drenthe en Gelderland blijven de huurverhogingen op het peil van vorig jaar. De NWR verwacht dat de huurverhogingen volgend jaar nog iets lager zullen zijn. Naar verwachting gaat het dan om een gemiddelde van 3,4 procent. ANP ..van onze redactie binnenland "ifIJMEGEN - Meer bewegen lijkt de beste oplossing voor iimensen die lijden aan ME ofwel :het Chronisch Vermoeidheids «Syndroom (CVS). Dat blijkt uit de eerste resultaten van een ex therapie die het .Academisch Ziekenhuis Nijme- en St. Radboud (AZN) ontwik- elt. Britse onderzoekers van et St. Ratholomew's Hospital in Londen hebben vrijdag ver gelijkbare bevindingen gerap porteerd in het Britisch Medical Journal. ^tnNederland lijden zo'n 20.000 pensen aan CVS. Driekwart |:van de patiënten is vrouw. De klachten houden jarenlang aan. Hoewel veel artsen menen dat ziekte een psychische oor zaak heeft, houden de patiënten jol dat er lichamelijk iets met °|en aan de hand is. De laatste ijd wordt CVS veel geweten tan wildgroei van een schimmel p het lichaam of een gestoorde uikerhuishouding'. (Advertentie) Medisch psycholoog drs. J. Ver- coulen promoveert op 16 juni aan de Katholieke Universiteit Nijmegen op een onderzoek naar CVS. Hij ontwikkelde de bewegingstherapie waarmee het AZN experimenteert. Ge bleken is dat CVS-patiënten, omdat ze zo moe zijn, nauwe lijks meer in beweging komen. Daardoor voelen zij him licha melijke klachten steeds erger. Als ze toch iets ondernemen, ra ken ze vermoeider dan anderen omdat ze meestal stilzitten of - liggen. Die ergere vermoeidheid wijten ze weer aan de ziekte. Ze komen in een vicieuze cirkel te recht. Geen aanstellerij Vercoulen: „CVS is geen aan stellerij. Er is in het begin van de ziekte iets aan de hand geweest in het lichaam. Daarvan zijn echter in een later stadium geen sporen meer te vinden. Psychi sche factoren houden het voort duren van de ziekte in stand. Pa tiënten zwerven van de ene arts naar de andere om maar een li chamelijk defect aan te tonen. Dat is blijkbaar nodig om seri eus genomen te worden." Uit eerder wetenschappelijk onderzoek in Nijmegen is vol gens Vercoulen echter al geble ken dat elke hypothese over de ARNHEM - Het stempelhuisje uit de Elfstedentocht bij Hinde- loopen gaat deze zomer uit loge ren bij het Openluchtmuseum in Arnhem. Daar is te zien hoe de stempelregistratie te werk gaat en welke taferelen dat tijdens de laatste tocht van januari dit jaar opleverde. ANP ziekte wetenschappelijk onder uit gaat. „Het is de manier van denken van de patiënten die CVS laat voortduren. Alleen de genen die na verloop van tijd menen dat ze de aandoening on der controle hebben, melden ook enige vooruitgang of zelfs genezing. Op die weg zoeken we nu dus verder, want medisch in grijpen heeft geen zin." Vercoulen heeft goede resulta ten geboekt met een bewegings programma voor CVS-patiën ten. De therapie is echter nog in een experimenteel stadium, zo dat de promovendus niet wil stellen dat hij de oplossing voor ME gevonden heeft. Hij stelt wel vast dat anti-depressiva zoals Prozac, die CVS-patiënten meestal in grote hoeveelheden slikken, helemaal niet helpen. Aerobic De Britse wetenschappers von den dat een aerobic-programma afdoende helpt tegen CVS. Tweederde van de onderzochte patiënten voelde zich beter na dat ze drie maanden aerobics hadden gedaan, schrijven de wetenschappers. Het aerobic programma leverde ook veel be tere resultaten op dan ontspan ningstherapie of andere oefe ningen. Volgens Vercoulen is het Britse aerobics-programma één van de vele therapieën die nader on derzoek verdienen. „Wellicht is het succesvol, maar dat weten we pas over een paar jaar. CVS staat in de belangstelling en ie dereen roept er maar van alles over, maar een absoluut zekere genezing is nog steeds niet ge vonden." Het landelijke onderzoek naar CVS in het AZN gaat de komen de jaren nog verder. ANP/RTR 'VvTT'tV. tagsiiï -V-A ;?sf A PESSE - Na het zomerse weer van de laatste dagen komen agrariërs in de problemen door de dro ge grond. Een landbouwer in het Drentse Pesse beregent zijn raaigras, waaruit later graszaad wordt gewonnen. In 4 uur wordt zo 30 millimeter water gesproeid op een strook van 25 meter breed. De afgelopen twee weken is er nauwelijks regen van betekenis gevallen. De voorspelde onweersbuien zullen alleen lokaal wat verlichting brengen hoewel grote hoeveel heden regen in korte tijd weinig effect hebben omdat de grond dichtslaat en het water in de sloot belandt. foto Jacob Melissen/ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Friesland moet de komende jaren zeker 400 miljoen gulden uitgeven om haar inwoners droge voeten te laten houden. Het geld is nodig om de boezemkaden te verho gen en de gevolgen op te vangen van bodemdaling en stijging van de zeespiegel. De provincie staat voor de keuze een nieuw gemaal te bouwen of de opper vlakte aan boezemwater fors te vergroten. Het leidt in elk geval tot een flinke verhoging van de waterschapslasten. Dit staat in een provinciale no titie ter voorbereiding op een nieuw waterhuishoudingsplan Behalve maatregelen om de pro vincie droog te houden staan er van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Sonny, de oudste olifant van de Rotterdamse diergaarde Blij dorp, is vrijdagmorgen overleden. Het dier was 's nachts opnieuw gevallen en was nog zo verzwakt door een val bijna twee weken geleden, dat de dierentuin besloot haar te laten inslapen. Hoe oud Sonny precies is geworden, is on duidelijk. Het kan zestig zijn, maar ook zeventig. Oudere Rotterdammers kunnen zich herinneren dat voor de Tweede We reldoorlog in het olifanten verblijf van de oude diergaarde op de muur geschilderd stond dat zij was geboren op 9 juni 1926. Blij dorp zelf weet het niet, want de papie ren zijn er niet meer. De dierentuin gaat nu onderzoeken hoe oud ze precies is gewor den. Sonny viel bijna twee weken geleden op het buitenterras van het olifantenverblij f. Met man en macht en met behulp van de brandweer is ze toen weer overeind gehol pen. Zes jaar geleden was de oude dame ook al eens gevallen. Olifanten kunnen staand slapen. Als een olifant te lang ligt gaat hij dood. Vrijdagmorgen besloot de dierentuin Sonny te laten inslapen, omdat ze te wei nig kracht had overeind te komen en om haar eventueel lijden te besparen. Het la ten inslapen gebeurde te midden van de kudde zodat de andere olifanten afscheid van haar konden nemen. Olifanten zijn zeer sociale dieren, die echt verdriet lijken te hebben wanneer een kuddegenoot iets overkomt. Na de vorige val van Sonny toen zij uit voorzorg een paar dagen binnen werd gehouden, was de kudde erg onrustig. ANP plannen in om de kwaliteit van het water te verbeteren. Volgens verwachting stijgt de zeespiegel de komende halve eeuw 30 cen timeter In het Friese veenge bied zal de bodem in diezelfde periode 40 centimeter dalen door inklinking. Ook door win ning van aardgas en zout zal de bodem in grote delen van de provincie zakken. Dat maakt het moeilijker om overtollig re genwater in zee te lozen. De provincie ziet twee manieren om dat probleem op te lossen. Een zeegemaal bouwen kost 150 miljoen. De andere mogelijk heid is het Friese boezemstelsel met ongeveer 3000 hectare uit te breiden door lage polders in natte tijden onder water te zet ten. Daardoor kan meer water in de provincie worden opge vangen, dat dan geleidelijk op zee kan worden gespuid. Aan koop van de benodigde land bouwgrond kost 120 miljoen. Naast een van deze twee maat regelen zijn plaatselijk ingrepen nodig om de gevolgen van bo demdaling op te vangen. In to taal komt men dan op 400 mil joen gulden. GPD van onze verslaggever Theo Haerkens DEN HAAG - Het personeel van het ministerie van landbouw en visserij (LNV) steelt als de ra ven. In het eigen personeelsblad Met Name worden medewer kers onomwonden gewaar schuwd tegen de lange vingers van hun collega's. Ondanks de bewaking en de ca mera's „is het niet verstandig om je tas onbeheerd in je kamer te laten staan. Of je portemon nee op je bureau te laten liggen wanneer je even naar een colle ga loopt. Of te verzuimen je lap topcomputer tijdens de lunch pauze in een afgesloten kast op te bergen", zo verklaart G. Op dam, verantwoordelijk voor het hoofdgebouw Hij voegt er aan toe de indruk te hebben dat het 'LNV'ers' zelf zijn die deze za ken laten verdwijnen. Alleen al dit jaar zijn vier draag bare computers uit het gebouw verdwenen. Maar het zijn voor- al persoonlijke eigendommen van de medewerkers die de nei ging hebben te verdwijnen. Een draagbare radio, eenportemon- nee, vliegtuigtickets, cadeau bonnen, zelfs sporttassen met natte kleding zijn niet veilig voor de grijpgrage vingers van de gauwdieven die het ministe rie teisteren. Verder blijkt dat de belangstelling seizoensgebon den is. In de vakantieperiode stijgt het gebruik van suiker zakjes, koffiemelk en plastic be kertjes, die zo handig zijn op de camping, explosief. Het kan geen toeval zijn dat toen een on handige ambtenaar zijn koffer tje liet openvallen, de toiletrol- len alle kanten op stuiterden. Opdam kan zich niet vooratel len dat de dieven van buiten ko men. Het gebouw dat alleen via een binnenplein toegankelijk is, wordt 24 uur per dag zorgvuldig bewaakt. Wie geen pasje heeft komt er niet in. Bezoekers wor den bovendien geen moment al leen gelaten, ze worden bij de receptie gehaald en weer terug gebracht. Infrarood Nadat de laatste medewerker 's avonds het pand heeft verlaten wordt een infrarood bewa kingssysteem ingeschakeld dat iedere verdachte beweging in de kelders, op de begane grond en de eerste verdieping signaleert, waarna een alarm afgaat, 's Nachts lopen medewerkers van de beveiligingsdienst geregeld door het pand. Een ploegleider van bewakings dienst Group 4 betreurt in het blad dat de mogelijkheid ont breekt om mensen te visiteren als ze het gebouw verlaten. „We zouden dan bijvoorbeeld kun nen vragen of we iemands tas mogen inzien." Een andere mo gelijkheid is de elektronica te beveiligen met chips die net als labels in een warenhuis een alarm laten afgaan als ze bij de uitgang een detector passeren, oppert Opdam. Uit registratie van de diefstal len blijkt dat de dieven rekening houden met extra bewaking in een vleugel waar veel wordt ge stolen. De dief of dieven verleg gen dan eenvoudig hun werk terrein. GPD moeilijk mee hebben met een zelfde toestel te vliegen, aldus een woordvoerder. Defensie heeft dan ook een al ternatief gezocht. Zo is er ge dacht aan de inzet van een Fok ker 60 van de luchtmacht of het boeken van een chartervlucht. Dat bracht echter exorbitant hoge kosten met zich mee. Daar op heeft het korps besloten vol gende week met de bus naar Po len te reizen. De woordvoerder van de landmacht wijst er ech ter op dat op termijn ook mu ziekkorpsen weer met de C-I30 zullen moeten vliegen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een militair mu ziekkorps weigert met een C- 130 Herculesvliegtuig naar Po len te vliegen. Daarom gaat het Trompetterkorps der Bereden Wapenen van de landmacht nu nret de bus. Vorig jaar veronge lukte een fanfarekorps van de landmacht met een C-130 op de vliegbasis Eindhoven. Daarbij vielen 34 doden. De landmacht heeft begrip voor- gevoeligheden bij de muzikan ten, die het er minder dan een jaar na de ramp met de Hercules Originals van bulthaup voor individualisten. Eigenlijk verkopen wij geen keukens, maar intelligente antwoorden op vragen die u door uw levensstijl worden ge steld. Met systeem 25 is elke individuele oplossing mogelijk. J Livingstoneweg 50 I 4462 GL Goes 1 Postbus 65 f 4460 AB Goes Telefoon 0113-222 770 Pax 0113-232 969

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5