Arduin start project in Zierikzee Ziekenhuis in Goes eist behoud bedden Burgemeester geïnstalleerd Feestweek 150-jarig bestaan Anna-Jacobapolder PvdA-statenleden voor uitbreiding kassen Sirjansland Gemeente zoekt plek voor woonboot zeeland 15 Dagactiviteiten verstandelijk gehandicapten kunnen in pakhuizen Meelstraat v Toets sociaal beleid genieenten Studenten laten weerballon op Auto schept fietsstertje (8) Goedkope koopwoningen succes Dronken in onverzekerde auto zaterdag 7 juni 1997 van onze verslaggever Mprre Stegenga ZIERIKZEE - Stichting Arduin uit Middelburg wil in september beginnen met cursussen voor verstandelijk gehandicapten in Zierikzee, onder de noemer de Arduinse School. Wethouder D. van der Wekken is op zoek naar een geschikte locatie. Overigens is het nog onduidelijk of het i dagbestedingsproject van de stichting wordt ondergebracht in de pakhuizen in de Zierikzee- sc Meelstraat. Een studie naai de financiële gevolgen moet binnenkort uitsluitsel geven, al dus Arduin-directeur P. M. M. van den Beemt. JVan der Wekken is de afgelopen [week door Van den Beemt op de hoogte gebracht van het voor nemen om ook in Zierikzee met de Arduinse School van start te gaan. De gemeente staat hier positief tegenover, laat de wet houder weten. Verder verwacht hij niet dat het vinden van een locatie voor onoverkomelijke problemen gaat zorgen. „In de school aan het Jannewekken is op zich nog wel ruimte", oppert hij. De cursussen van de Ar duinse School moeten de zelf redzaamheid van de verstande lijk gehandicapten bevorderen. „De bedoeling is dat ze zo wei nig mogelijk afhankelijk zijn van de zorg", licht de wethouder toe. Voor de dagbesteding heeft Arduin enige tijd geleden al het oog laten vallen op vijf oude Dance-avond Brogum vervalt ZIERIKZEE - De Mellow Dance-avond die op vrijdag 13 juni zou plaatsvinden in Bro gum, gaat niet door. De organisatie vreest dat dooi de dance-avond de voorberei dingen voor het Any wave-festi val in de knel kunnen komen. Om te kunnen inspelen op 'on voorziene omstandigheden' rond de recente verbouwings problemen wil Brogum meer speelruimte in het weekeinde voorafgaand aan het festival. Anywave. de traditionele af sluiting van het seizoen, wordt van 18 tot en met 21 juni gehou den. Trouwlustigen voor het voormalige gemeentehuis, tegenover de pakhuizen waar Arduin een oogje op heeft. foto PieterHonhoff pakhuizen in de Meelstraat. Panden van de gemeente die op de lijst staan van gebouwen die mogen worden verkocht, meldt Van der Wekken. De nieuwe ge meente moet zich nog uitspre ken over de plannen, maar de wethouder verwacht geen blok kades. De gemeente Zierikzee had per slot van rekening ook geen bezwaar. Arduin moet ech ter nog één en ander 'cijfermatig in beeld brengen', zegt Van den Beemt. „Als we met de gemeente een compromis kunnen sluiten dan moet het lukken." Zo niet, dan wordt uitgekeken naar een andere locatie in Zierikzee. In de pakhuizen moeten am bachtelijke werkplaatsen, win kels en een cursuscentrum wor den ondergebracht. Zo komen er onder meer een strijkerij an nex tweedehands winkel, een atelier met arthoteek, een dro gisterij en inleggerij, een thea tertje, een kaarsenmakerij en een vormingswinkeltje. Overigens is de bouwvergun ning voor de zogenoemde intra murale woonvoorziening in het voormalig kruisgebouw aan het Jannewekken 10 rond. Binnen kort wordt begonnen met de verbouwing, meldt Van den Beemt. In dit pand gaat Arduin dertien verstandelijk gehandi capten huisvesten. Ook wordt een steunpunt gecreëerd voor hulpverleners als een arts, een psycholoog, een fysiotherapeut en een maatschappelijk werker. Van den Beemt hoopt dat het ge bouw aan het eind van het jaar de deuren kan openen. NIEUWERKERK Activiteitenmarkt - De stich ting Woord en Daad houdt za terdag 14 juni tussen 10 en 15 iuur een activiteitenmarkt op het parkeerterrein voor de Ge reformeerde Gemeente in Nieu- werkerk. Behalve informatie stands van diverse stichtingen en verenigingen wordt een rom melmarkt gehouden. van onze verslaggever ANNA-JACOBAPOLDER - Clowns, popmuziek en 'Zêêuwse praetjes'. De feestweek die binnenkort in Anna-Ja- cobapolder losbarst, biedt voor elk wat wils. Jong en oud, dorpeling en niet- dorpeling, moet aan zijn trekken kun nen komen. „Wij hebben er als commis sie zin in", zegt Willy Boudeling van het organisatiecomité. „En in het dorp leeft het ook al echt." Anderhalve eeuw Anna-Jacobapolder. Dat is de reden voor het feest. ,Het moet daarom uiteraard op de eerste plaats een festijn voorde mensen uit 'de polder' zelf zijn. De opening van het feest is ook alleen voor hen toeganke lijk. Maar verder is iedereen welkom." Die opening is dinsdagavond 10 juni om zeven uur. Dan wordt bij hét dorpshuis eerst een kunst werk onthuld en zal ver volgens vóór genodigden, onder wie ui teraard dorpelingen, een receptie wor den gehouden. Het feest duurt tot en met zaterdag 14 juni. Volgens Willy: Boudeling zullen ook veel oud-inwoners van Anna-Jaco- bapolder, eventueel met familie en vrienden, van de partij zijn. Alle festi viteiten zullen worden gehouden in en om een feesttent op het speelveld achter cle Steintjeskreek. Daarnaast is er in het dorpshuis een fototentoonstelling ingericht, waar oude prenten van het dorp te bewonderen zijn. Kinderen Woensdag 11 juni is er een speciaal pro gramma voor kinderen, met 's middags een optreden van clown/goochelaar Ton Daros en 's avonds een circusvoor stelling door kinderen van de plaatse lijke basisschool Het Kompas. Donder dag is er 's avonds om half acht een demonstratie parachutespringen, waarna in de tent een 'Zeeuwse avond' wordt gehouden met liedjes en verhalen van onder anderen Jan van de Velde, oud-inwoner van Anna Jacobapolder. Vrijdag volgt 's avonds een popconcert van de groep Peter, Peter en de Rest (pop uit de jaren zeventig en tachtig) en op zaterdag, de laatste dag van het feest, is er 's middags zeskamp voor de jeugd. Zaterdagavond volgt een mu ziekfestijn, waarna een groot vuurwerk de feestweek zal afsluiten. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De statenfractie van de PvdA is 'redelijk positief' over uitbreiding van de glas tuinbouw in Sirjansland. De PvdA'ers vonden de argumen ten die ze vrijdag tijdens een be zoek aan Schouwen-Duiveland van het college van burgemees ters en wethouders van de ge meente hoorden, 'behoorlijk sterk'. Schouwen-Duiveland wil het aantal hectares voor glastuinbouw in Sirjansland verdubbelen naar veertig. De provincie staat maximaal twin tig hectare toe. Volgens fractieleider D. J. Holt- kamp is uitbreiding van de glas tuinbouw gimstig voor de werk gelegenheid, vooral voor lager opgeleiden. Daar komt bij, dat het betrekkelijk eenvoudig is nieuwe kassen aan te sluiten op het bestaande leidingennet. Momenteel is een tuinder uit Moerdijk bezig kassen te plaat sen. De provincie heeft grootschali ge kassenbouw op Schouwen- puiveland tot nu toe tegenge houden om concurrentie te ■voorkomen met de ontwikke lingsgebieden bij Rilland, Ka- pelle en Borssele. Hier is per |gebied honderd hectare kassen- gebouw toegestaan. In de prak tijk komt dit echter nauwelijks van de grond door planologi- Advertent ie) De Wallen van Goes vandaag met optreden Nada Naga van 13.00 tot 15.30 uur nabij Ganzepoortbrug rondleidingen van 11.00 tot 16.00 uur schapen en geiten van 10.00 tot 16.00 uur Dit is een onderdeel van ■de Zeeland Natuurmaand y jv, oganternet; h®://vzww|(eelandnet.nl/wallen sche bezwaren. Dergelijke be lemmeringen zijn er nauwelijks bij Sirjansland. De gemeente heeft diverse aanvragen liggen van tuinders die uit het West- land moeten vertrekken. Woningbouw Over uitbreiding van woning bouw op het eiland zijn de ge meente en de PvdA-statenfrac- tie het niet eens. De gemeente wil jaarlijks meer woningen kunnen bouwen dan de 160 die de provincie toestaat. Boven dien wil de gemeente meer wo ningen bouwen in de kernen om de leefbaarheid in stand te hou den. Nu komt het platteland er volgens het college wat bekaaid af, omdat Zierikzee met 110 wo ningen het overgrote deel van de nieuwbouw krijgt toegewezen. Overeenkomstig het provinci aal beleid wil de statenfractie van de PvdA hier niet aan tor nen. De provincie wil de meeste uitbreiding voorbehouden aan de 'dragende kern', in dit geval Zierikzee, om dichtslibben van het platteland te voorkomen. De PvdA wil alleen een uitzonde ring maken voor de kleinste ker nen waarvan het voorzienin genniveau teveel 1 achteruit dreigt te gaan. „Kernen die in de gevarenzone komen. We willen voorkomen dat scholen dicht moeten", aldus Holtkamp. ZIERIKZEE Rommelmarkt - De Evange- lisch-Lutherse Gemeente in Zierikzee houdt zaterdag 14 ju ni een rommelmarkt onder de Beuze. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van het eeu wenoude Zwanenkerkje in het Gat van Westen in Zierikzee. De verkoop begint omstreeks 8.00 uur en duurt tot in de middag. Dc woonboot Erna vanR. Post ligt nu in Brouwershaven. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland gaat een woonbootverorde ning opstellen. De havenmees ters hebben opdracht gekre gen te inventariseren of in de havens geschikte plaatsen voor woonboten aanwezig zijn. Aanleiding is de aanvraag van bootbewoner R. Post voor een ligplaats in de jachthaven van Brouwershaven. Post vertrok enkele weken geleden uit de Schelphoek, omdat hem een forse dwangsom boven het hoofd hing als hij zou blijven. Omdat hij cle Brouwse jacht haven niet in mag, ligt hij afge meerd aan de los wal, net bui ten de haven. De gemeente heeft volgens wethouder G. van der Velde- de Wilde momenteel geen wet telijke mogelijkheden de boot bewoner van zijn nieuwe plek weg te sturen. In de voormali ge gemeente Brouwershaven was geen woonbootverorde ning van kracht. Wel kan Post volgens Van de Velde de toe gang tot de haven worden ge weigerd omdat alle vaste plaatsen al zijn ingenomen en een woonboot geen aanspraak zou kunnen maken op een pas santenplaats. Post moet voor zijn verblijf aan de los wal ove rigens wel betalen: „Hij krijgt nog een rekening", zegt Van de Velde. De wethouder hoopt dat de woonbootverordening nog in de gemeenteraad van juni kan worden vastgesteld. Of Post daarna een plekje krijgt toege wezen, is nog niet duidelijk. „Ik weet op voorhand dat niet elke haven is toegerust voor woonschepen", aldus de wet houder. „Maar als er plek is, is er geen reden om Post te wei- TERNEUZEN - Het bestuur van de CNV-regio Zeeuws- Vlaanderen sluit zich aan bij het landelijk project van het CNV, 'Hoe sociaal is lokaal'. Het project is opgezet om de gevolgen van de decentralisatie van de sociale zekerheid te onderzoeken. De CNV wil in kaart brengen op welke wijze het gemeentelijk beleid zich op dat terrein heeft ontwikkeld. De CNV heeft een gemeentelijke kosten- en batenmeter (GKBM) samengesteld. Met de GKBM wordt systematisch in beeld gebracht hoe gemeenten omgaan met de lasten die burgers worden opgelegd. Ook het gemeentelijk beleid op het gebied van sociale voor zieningen en welzijn wordt onderzocht. De CNV-kaderleden in Zeeuws-Vlaanderen zijn al op pad geweest in de regio en hebben ervaren dat de gemeenten graag willen meewerken aan het onderzoek. Als de uitkomsten van de enquête daartoe aanleiding geven, wil het CNV de resultaten bespreken met de gemeenten. De resultaten van het onderzoek zijn na de zomer bekend. VLISSINGEN - Studenten van de opleiding elektrotechniek aan de Hogeschool Zeeland laten op woensdag 11 juni om 13.00 uur honderd aan elkaar bevestigde ballonnen op, met daaraan apparatuur om de luchtdruk en temperatuur te me- ten. Het is cle eerste keer dat de ballonnen cle lucht in gaan. Het ontvangststation voor de gegevens wordt op het plein voor de hoofdingang geplaatst, zodat cle signalen van de weerballon direct kunnen worden opgevangen. De signalen kunnen naar verwachting tot op een kilometer afstand wor- den opgevangen. De apparatuur is ontworpen door t\veedejaars studenten, in het kader van het project gestuurd onderwijs. Dat houdt in dat studenten in kleine groepjes een technisch probleem op lossen en daarvoor zelf de apparatuur maken. TERNEUZEN - Een achtjarige fietster uit Terneuzen werd vrijdagmiddag om 13.10 uur aangereden in de Tooroplaan in 1 haar woonplaats door een bestuurster in een witte perso- nenenauto. Het meisje heeft bij de aanrijding wellicht een en- keifractuur opgelopen en werd naar ziekenhuis De Honte overgebracht. De automobiliste reed na het ongeval weg zon- der haar identiteit bekend te maken. De politie in Terneuzen I verzoekt de vrouw zich als getuige te melden. AARDENBURG - Het gezamenlijk project van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RVZW) en de ge- meente Sluis-Aardenburg om negen goedkope koopwonin- gen in Aardenburg en Eede aan te bieden, is goed ontvangen. Acht woningen zijn inmiddels verkocht. Alleen in Eede is er I nog een huis in de aanbieding. De woningenzijn inmiddels in aanbouw en op dinsdag 10 juni passeert de notaris op de bouwplaats om 11.30 uur aan del Greinstraat in Eede de akte voor de koopwoningen in die plaats. THOLEN - Een 37-jarige man uit Amsterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag in Tholen-stad aangehouden we-, gens rijden onder invloed. Bovendien bleek dat hij in een onverzekerde, niet-gekeurde auto reed en dat hij nog een aantal boetes op zijn naam hacl staan. Na betaling van die oucle boetes kon hij het politiebu- reau in Tholen'verlaten. Binnenkort zal hij voor het rijden on- der invloed en voor de overige overtredingen voor de rechter moeten verschijnen. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Mr. L. H. B. Spahr van der Hoek is vrij dag middag geïnstalleerd als dc nieuwe burgemeester van Mid delburg. Loco-burgemeester P. M. Bruinooge droeg de ambts keten en de voorzittershamer over. Op de buitengewone raadsvergadering in de Burger zaal van het stadhuis waren tal van prominenten aanwezig om de nieuwe burgemeester te ver welkomen. Onder hen was ook de voormalige burgemeester van Middelburg, en nu van Bre da. nu-. Chr. G. J. Rutten. „Het bestuur en de bevolking van Middelburg verwachten veel van de nieuwe burgemees ter", zei Bruinooge. „Zeker in het begin zullen zij en de media u goed volgen. Hopelijk kunnen we trots zijn op uw werk." Vertrouwen Niet alleen zijn de verwachtin gen van de nieuwe burgemees ter hooggespannen, het vertrou wen in Spahr van der Hoek is ook torenhoog, zo bleek uit de woorden van Bruinooge. „Wij, de raad en de bevolking, zijn ge lukkig met uw benoeming. De voordracht was unaniem. U dwong respect af bij de vertrou wenscommissie door uw dos sierkennis en omdat u de namen van alle leden van de commissie kende." Bruinooge wees op de volgens hem bijzondere resultaten die Spahr van der Hoek in zijn vori- van een medewerker GOES - De stichting Oosterschelde Ziekenhuizen heeft afgelopen donderdag een laatste poging gedaan om 26 ziekenhuisbedden te behouden. In een beroepszaak voor de afdeling bstuursrechtspraak van de Raad van State procedeerde het ziekenhuis tegen het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). VWS besliste in 1995 dat het aantal bedden van het Oos terschelde Ziekenhuis in Goes en het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee moet verminderen van 390 naar 349. Met de vijftien bedden die het ziekenhuis in Zierikzee moet inleveren, heeft voorzitter van de Raad van Bestuur P. C. Bouman geen problemen Een vermindering van het aantal bedden in Goes met 26 is voor hem echter niet acceptabel. „Wij zijn genoodzaakt de intensieve zorg een keer per zes tot acht weken te sluiten, zegt Bouman. „Het ziekenhuis heeft een bezet tingspercentage van tegen de honderd procent. Dat gaat ten koste van de patïent. Het ministerie van VWS beroept zich op het ziekenhuis plan uit 1990, dat het inleveren van de bedden zou rege- ge gemeente Coevorden heeft behaald en vooral op de manier waarop de burgemeester daar; heeft gewerkt. „U hebt zich krachtdadig en integer ingezet voor het die gemeente. U heeft aangetoond een bestuurlijk ma nager te zijn met een grote mate van bestuurlijk inzicht." Bruin ooge merkte op dat de burge meester een boegbeeld moet zijn en voorop moet lopen, maar de de zwakkeren in de samenleving niet mag vergeten en een „actie- ve politiek moet voeren om het welzijn van al onze burgers te garanderen." Spahr van der Hoek wond er in. zijn dankwoord geen doekjes om dat hij zich juist voor de 'ge wone man en vrouw' zal inzet-; ten en dat hij er niet alleen is voor de gevestigde orde. „Dit is een baan als elke andere. Niks pontificaals, niks paternalis tisch en geen pretenties, maar sober en functioneel. Doe maar- gewoon. Ik wil Middelburger* onder de Middelburgers zijn en; direct contact hebben. De ge-, meente is er voor de mensen,; niet andersom." Spahr van der Hoek leek zich al 1 helemaal thuis te voelen in Mid- clelburg, de stad die hij zo ambi- - eerde en gisteren liefdevol beti- telde als 'het kroonjuweel van- Zeeland', Zelfs zijn voorlichters was hij al te snel af. Terwijl die; onrustig rondkeken waar hun nieuwe baas zich bevond om' hem de Burgerzaal in te leiden, liep die daar al rond om handen I te schudden en kennis te maken met de aanwezigen. len. Volgens Bouman is deze opvatting echter niet juist. Het ziekenhuisplan zou niets zeggen over de beddenre ductie. De vennindering van het aantal bedden zou al veel eerder in 1984 geregeld zijn. Door vast te houden aan een dertien jaar oude beslissing zou VWS achter de feiten aanlopen. Zuid-Beveland heef t door een forse be volkingstoename juist behoefte aan extra bedden in het ziekenhuis, aldus Bouman. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State doet over enige weken uitspraak over de 26 bedden in Goes. Mr. L. H. B. Spahr van der Hoek is vrijdagmiddag geïnstalleerd als de nieuwe burgemeester van Middelburg. Loco-burgemeester P. M. - Bruinooge (1) draagt de ambtsketen en de voorzittershamer over; aan Spahr van der Hoek. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57