De Wèrkplèkke Kapelle verhuist Stemming bij school De Linden in Ellewoutsdijk is opperbest Kijk op het Rijke Roomsche Leven Schouwen zoekt stek woonboot PvdA-statenleden voor uitbreiding kassen Sirjansland Feestweek in kader 150-jarig bestaan Anna-J acobapolder Oosterschelde Ziekenhuis Goes eist behoud bedden zeeland Dagactiviteitencentrum neemt intrek in voormalige Groene School Toets sociaal beleid gemeenten Studenten laten weerballon op Auto schept fietsstertje (8) Goedkope koopwoningen succes Dronken in onverzekerde auto - zaterdag 7 juni 1997 in onze verslaggeefster irnline Moerland [APELLE - Nog even en dan an De Wèrkplèkke haar intrek eraen in de voormalige Groene chool in Kapelle. Het dagacti- teitencentrum was tot nu toe i evestigd in een eengezinswo- ing aan de Vroonlandseweg in et dorp- Omdat die met 42 eelnemers en zes personeelsle- en veel te vol raakte, is De fèrkplèkke hard toe aan ande- je Behuizing. Het Juliana Wel- ojnsfonds heeft de aanpassing minrichting van het nieuwe on- lerkomen gesteund met een bij lage van 30.000 gulden, [et dagactiviteitencentrum taakt deel uit van de Stichting ^reformeerde Landelijke In ching voor Beschermde toonvormen Barneveld. ,,Het iedt arbeidsrehabilitatiepro- :ten voor mensen met psychi- Sijdrage voor Goese Polder i goes - Het Juliana Welzijn onds heeft aan wijkvereniging $oese Polder in Goes tweedui zend gulden toegekend. jlet geld dient als bijdrage in de kosten van de organisatie van [rakantie-activiteiten voor kin- jleren in augustusHet fonds on- ersteunt projecten die mensen etrekken bij hun woonomge- ig; jaarlijks gaat het om onge- er 1200 organisaties die unen ruim twintig miljoen lden krijgen. 'ERSEKE imerconcert - In de Neder- ids heivormde kerk in Yerse- kunnen liefhebbers van oorzang en -muziek woens- Igmiddag 11 juni een zomer- oncert bijwonen. Dit wordt erzorgd door de Gemengde angvereniging Excelsior uit ferseke. Zij zullen zowel klas- ieke als populaire liederen ten ehore brengen onder leiding 'an dirigent Ben Proost. Muzi- cale medewerking wordt ver eend door het Seniorenorkest Steeland en het gitaarduo Duo isme, Het orgel wordt bespeeld loorTiny Manneke. Het zomer- joncert begint om 14.30 ur. atrische of psycho-sociale pro blematiek", legt regiomanager zuidwest T. L. Opbroek van de stichting uit. De deelnemers houden zich onder meer bezig met houtbewerking, tuinonder houd, bloemschikken en taarten bakken. Door deze diensten zo veel mogelijk aan te bieden aan particulieren, kan cle voorzie ning zich voor een groot deel zelf bedruipen. Doorverwezen Driekwart van de deelnemers van De Wèrkplekke woont in de beschermde woonvorm De Toe vlucht aan de Biezelingsestraat in Kapelle. De rest wordt veelal doorverwezen via de ambulante geestelijke gezondheidszorg (tegenwoordig Emergis). De activiteiten van De Wèrk plèkke zijn de afgelopen jaren behoorlijk uitgebreid. Opbroek; „De hele sector is, gestimuleerd door het Rijk. sterk gegroeid. Vroeger lag de nadruk op het be zighouden van mensen, iets dat vaak binnen de beschermde woonvorm gebeurd.e. Tegen woordig gaat het veel meer om projecten. We proberen de men sen zo goed mogelijk een plaats te geven binnen de maatschap pij" Nijpend De Wèrkplèkke biedt nu plaats aan 42 deelnemers en heeft zes personeelsleden, die samen vier voltij dsbanen opvullen. Vol gens Opbroek is de huidige be huizing aan de Vroonlandseweg onverantwoord vol. „Het bloemschikken bijvoorbeeld gebeurt in de douche. De situa tie is echt nijpend." De stichting is dan ook blij dat ze vier lokalen in de voormalige Groene School kan huren van de gemeente Kapelle. Dat betekent een verdubbeling van het op pervlak ten opzichte van de hui dige situatie. Het mooie van de nieuwe locatie is ook dat deze over een tuin met een oppervlak van 1500 vierkante meter be schikt. De stichting financiert de op knapbeurt van de lokalen zelf en was dan ook zeer verheugd toen het Juliana Welzijns Fonds onlangs aankondigde 30.000 gulden te schenken. Het is de be doeling dat het nieuwe onder komen van De Wèrkplèkke be gin juli helemaal klaar is. Het gebouw is opgeknapt ener zijn weer voldoende leerlingen. Hoogste tijd dus voor een feestje. foto Willem Mieras ELLEWOUTSDIJK - Het gaat góed met de basisschool in Ellewoutsdijk. De zo zachtjes aan beroemde vestiging van de openbare onderwijsinstéLling De Linden is weer als nieuw en telt bovendien 28 leerlingen. Dat is vijf meer dan de ophef fingsnorm die de schooi augustus 1996 nog bedreigde. Redenenen genoeg dus voor de ouderraad om vrijdagavond een feestje te geven. Het is nog geen jaar geleden dat de school groot alarm sloeg. Door het, gebouw in te pakken a Ja Christo vestigde De Linden irt Ellewoutsdijk de aandacht op het lage lëerlingental. Met 22 kinderen zat de school net onder de opheffingsnorm. Zo iets mag in een periode van drie jaar geen twee keer achter elkaar voorkomen. Want anders moet de vestiging dicht. Het dorp begon daarom met een wervingsactie. En de gemeente Borsele ondersteunde die door het gebouw voor 80.000 gulden op te knappen. Zes weken werden de kinderen onder gebracht in een huurwoning en in het voormalige kruisgebouw in het dorp. „We wilden dat leerlingen in Ellewoutsdijk bleven", legt voorzitter K. Laus van de ou derraad uit „anders zouden ze misschien gewend raken om in een ander dorp naai school te gaan." Intussen knapte een aannemer in op dracht van de gemeente de school op. Het gebouw kreeg nieuwe ramen, asbest werd verwijderd en er kwam nieuwe vloerbe dekking. Afgelopen maandag konden de kinderen terugkeren in het vers geschil derde gebouw. Laus: „Het ziet er weer schitterend uit." Om de gunstige situatie te vieren, hield de Ouderraad vrijdagavond een feestje. De receptie was tevens bedoeld als afscheids bijeenkomst voor Laus, die het voorzit terschap neerlegt omdat haar zoon naar de middelbare school gaat. „Ik ga met een goed gevoel weg", zegt ze „alhoewel m'n hart altijd wel bij het schooltje zal blij ven." TERNEUZEN - Het bestuur van de CNV-regio Zeeuws- Vlaanderen sluit zich aan bij het landelijk project van het CNV, 'Hoe sociaal is lokaal'. Het project is opgezet om de gevolgen van de decentralisatie van de sociale zekerheid te onderzoeken. De CNV wil in kaart brengen op welke wijze het gemeentelijk beleid zich op dat terrein heeft ontwikkeld. De CNV heeft een gemeentelijke kosten- en batenmeter (GKBM) samengesteld. Met de GKBM wordt systematisch in beeld gebracht hoe gemeenten omgaan met de lasten die burgers worden opgelegd. Ook het gemeentelijk beleid op het gebied van sociale voor zieningen en welzijn wordt onderzocht. De CNV-kaderleden in Zeeuws-Vlaanderen zijn al op pad geweest in de regio en hebben ervaren dat de gemeenten graag willen meewerken aan het onderzoek. Als de uitkomsten van de enquête daartoe aanleiding geven, wil het CNV de resultaten bespreken met de gemeenten. De resultaten van het onderzoek zijn na de zomer bekend. VLISSINGEN - Studenten van de opleiding elektrotechniek aan de Hogeschool Zeeland laten op woensdag 11 juni om 13.00 uur honderd aan elkaar bevestigde ballonnen op, met daaraan apparatuur om de luchtdruk en temperatuur te me ten. Het is de eerste keer dat de ballonnen de lucht in gaan. Het ontvangststation voor de gegevens wordt op het plein voor de hoofdingang geplaatst, zodat de signalen van de weerballon direct kunnen worden opgevangen. De signalen kunnen naar verwachting tot op een kilometer afstand wor den opgevangen. De apparatuur is ontworpen door tweedejaars studenten, in het kader van het project gestuurd onderwijs. Dat houdt in dat studenten in kleine groepjes een technisch probleem op- lossen en daarvoor zelf de apparatuur maken. TERNEUZEN - Een achtjarige fietster uit Temeuzen werd vrijdagmiddag om 13.10 uur aangereden in de Tooroplaan in haar woonplaats door een bestuurster in een witte perso- nenenauto. Het meisje heeft bij de aanrijding wellicht een en- keifractuur opgelopen en werd naar ziekenhuis De Honte overgebracht. De automobiliste reed na het ongeval weg zon der haar identiteit bekend te maken. De politie in Terneuzen verzoekt de vrouw zich als getuige te melden. AARDENBURG - Het gezamenlijk project van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RVZW) en de ge meente Sluis-Aardenburg om negen goedkope koopwonin gen in Aardenburg en Eede aan te bieden, is goed ontvangen. Acht woningen zijn inmiddels verkocht. Alleen in Eede is er nog een huis in de aanbieding. De woningen zijn inmiddels in aanbouw en op dinsdag 10 juni passeert de notaris op de bouwplaats om 11.30 uur aan de Greinstraat in Eede de akte voor de koopwoningen in die plaats. THOLEN - Een 37-jarige man uit Amsterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag in Tholen-stad aangehouden we gens rijden onder invloed. Bovendien bleek dat hij in een onverzekerde, niet-gekeurde auto reed en dat hij nog een aantal boetes op zijn naam had staan. Na betaling van die oude boetes kon hij het politiebu reau inTholen verlaten. Binnenkort zal hij voor het rijden on der invloed en voor de overige overtredingen voor de rechter moeten verschijnen. van onze verslaggeefster Caroline Moerland 's-HEERENHOEK - Het rijke Roomsche leven. Zo heet de tentoonstelling die vandaag (zaterdag) en zondag te zien is in dorpshuis De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Het is ook de benaming van een belangrijke periode in het Nederlands ka tholicisme: die van 1900 tot 1950. Eén van de onderdelen van de expositie is dan ook een huiskamer zoals je die in de ja ren dertig in het dorp had kun nen aantreffen. P. Martens uit 's-Heerenhoekis vrijdagmiddag druk bezig met het inrichten van de expositie. Overal staan dozen. Ze zijn ge vuld met onder meer Maria- beeldjes, ingelijste religieuze px-enten, afbeeldingen van Je zus aan het kruis, boeken met communieprentjes, wij water vaatjes en consoles. „We hebben hier geen grote kunstvoorwerpen", legt Mar tens uit, „maar allerlei spullen zoals je die bij katholieken thuis aan kon treffen." Op het podium staat een decor van een ouderwetse woonkamer, compleet met kachel. Boven de schouw hangt een afbeelding van Jezus aan het kruis; op de ouderwetse radio ligt het weekblad De Katholieke Illu stratie. Alles herinnert aan het rijke Roomsche leven. De pe riode staat bekend als die van de katholieke emancipatie. Martens; „Tot 1880 mocht een katholiek zelfs geen over heidsfunctie bekleden." Naast de deur hangt aan de muur een wij watervaatje. Martens demonstreert de functie ervan. Hij doopt z'n vingers in het water en slaat een kruis. Trots laat hij ook een kistje met mini-consoles zien. Het zij n verkleinde versies van de houten 'kastjes' voor aan de muur waarin beelden van bij voorbeeld Maria of Jezus wer den geplaatst. Een ander bij zonder voorwerp is een doos met liturgische voorwerpen in klein formaat, zoals een mini- wierrookvat. Misdienaars konden thuis met deze spulle tjes oefenen. Martens herin nert zich nog hoe hij en z'n broers vroeger 'kerkje speel den'. De spullen zijn afkomstig uit Martens' eigen verzameling of ze zijn beschikbaar gesteld door parochianen. De exposi tie is vanavond te bezichtigen van 20 tot 22 uur en zondag tij dens de jaarmarkt van 10 tot 17 uur. foto Willem Mieras van.onze verslaggever ANNA-JACOBAPOLDER Clowns, popmuziek en 'Zêêuw- se praetjes'. De feestweek die binnenkort in Anna-Jacobapol- der losbarst, biedt voor elk wat wils. Jong en oud, dorpeling en niet-dorpeling, moet aan zijn trekken kunnen komen. „Wij hebben er als commissie zin in", zegt Willv Boudeling van het or ganisatiecomité. „En in het dorp leeft het ook al echt." Anderhalve eeuw Anna-Jaco- bapolder. Dat is de reden voor het feest. „Het moet daarom ui teraard op de eerste plaats een festijn voor de mensen uit 'de polder' zelf zijn. De opening van het feest is ook alleen voor hen toegankelijk. Maar verder is ie dereen welkom." Die opening is dinsdagavond 10 juni om zeven uur. Dan wordt bij het dorpshuis eerst een kunstwerk onthuld en zal vervolgens voor genodigden, onder wie uiteraard dorpelin gen, een receptie worden gehou den. Het feest duurt tot en met zater dag 14 juni. Volgens Willy Boudeling zullen ook veel oud inwoners van Anna-Jacobapol- der, eventueel met familie en vrienden, van de partij zijn. Alle festiviteiten zullen worden ge houden in en om een feesttent op het speelveld achter de Stein- tjeskreek. Daarnaast is er in het dorpshuis een fototentoonstel ling ingericht, waar oude pren ten van het dorp te bewonderen zijn. Woensdag 11 juni is er een speci aal programma voor kinderen, met 's middags een optreden van clown/goochelaar Ton Laros en 's avonds een circusvoorstelling door kinderen van de plaatselij ke basisschool Het Kompas. Donderdag is er 's avonds om half acht een demonstratie pa rachutespringen, waarna in de tent een 'Zeeuwse avond' wordt gehouden met liedjes en verha len van onder anderen Jan van de Velde, oud-inwoner van An na Jacobapolder. Vrijdag volgt 's avonds een pop concert van de groep Peter, Pe ter en de Rest (pop uit de jaren zeventig en tachtig) en op zater dag, de laatste dag van het feest, is et 's middags zeskamp voor de jeugd. Zaterdagavond volgt een mu ziekfestijn, waarna een groot vuurwerk de feestweek zal af sluiten. van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland gaat een woonbootverordening opstellen. De havenmeesters hebben opdracht gekregen te inventariseren of in de havens geschikte plaatsen voor woon boten aanwezig zijn. Aanleiding is de aanvraag van bootbewoner R. Post voor een ligplaats in de jachthaven van Brouwershaven. Post vertrok enkele weken geleden uit de Schelphoek, omdat hem een forse dwangsom boven het hoofd hing als hij zou blijven. Omdat hij de Brouwse jachtha ven niet in mag, ligt hij afge meerd aan de loswal, net buiten de haven. De gemeente heeft volgens wet houder G. van der Velde-de Wil de momenteel geen wettelijke mogelijkheden de bootbewoner van zijn nieuwe plek weg te stu ren. In de voormalige gemeente Brouwershaven was geen woonbootverordening van kracht. Wel kan Post volgens Van de Velde de toegang tot de haven worden geweigerd omdat alle vaste plaatsen al zijn inge nomen en een woonboot geen aanspraak zou kunnen maken op een passantenplaats. Post moet voor zijn verblijf aan de loswal overigens wel betalen: „Hij krijgt nog een rekening", zegt Van de Velde. De wethouder hoopt dat de woonbootverordening nog in de gemeenteraad van juni kan worden vastgesteld. Of Post daarna een plekje krijgt toege wezen, is nog niet duidelijk. „Ik weet op voorhand dat niet elke haven is toegerust voor woon schepen", aldus de wethouder. „Maar als er plek is, is er geen re den om Post te weigeren." P. Martens uit 's-Heerenhoek, voor de gelegenheid in hoerendracht, in de expositieruimte. onze verslaggeefster :ZIERIKZEE - De statenfractie van de PvdA is 'redelijk positief' (over uitbreiding van de glas tuinbouw in Sirjansland. De jPvdA'ers vonden de argumen ten die ze vrijdag tijdens een be zoek aan Schouwen-Duiveland van het college van burgemees ters en wethouders van de ge meente hoorden, 'behoorlijk sterk'. Schouwen-Duiveland wil het aantal hectares voor glastuinbouw in Sirjansland verdubbelen naar veertig. De provincie staat maximaal twin- 'tig hectare toe. tolgens fractieleider D. J. Holt- ramp is uitbreiding van de glas tuinbouw gunstig voor de werk gelegenheid, vooral voor lager opgeleiden. Daar komt bij, dat iet betrekkelijk eenvoudig is nieuwe kassen aan te sluiten op tiet bestaande leidingennet. Momenteel is een tuinder uit Moerdijk bezig kassen te plaat sen. Concurrentie pe provincie heeft grootschali ge kassenbouw op Schouwen- Duiveland tot nu toe tegenge houden om concurrentie te voorkomen met de ontwikke lingsgebieden bij Rilland, Ka- pelle en Borssele. Hier is per gebied honderd hectare kassen- gebouw toegestaan. In de prak tijk komt dit echter nauwelijks van de grond door planologi sche bezwaren. Dergelijke be lemmeringen zijn er nauwelijks bij Sirjansland. De gemeente heeft diverse aanvragen liggen van tuinders die uit het West- land moeten vertrekken. Woningbouw Over uitbreiding van woning bouw op het eiland zijn de ge meente en de PvdA-statenfrac- tie het niet eens. De gemeente wil jaarlijks meer woningen kunnen bouwen dan de 160 die de provincie toestaat. Boven dien wil de gemeente meer wo ningen bouwen in de kernen om de leefbaarheid in stand te hou den. Nu komt het platteland er volgens het college wat bekaaid af, omdat Zierikzee met 110 wo ningen het overgrote deel van de nieuwbouw krijgt toegewezen. Overeenkomstig het provinci aal beleid wil de statenfractie van de PvdA hier niet aan tor nen. De provincie wil de meeste uitbreiding voorbehouden aan de 'dragende kern', in dit geval Zierikzee, om dichtslibben van het platteland te voorkomen. Uitzondering De PvdA wil alleen een uitzon dering maken voor de kleinste kernen waarvan het voorzienin genniveau teveel achteruit dreigt te gaan. „Kernen die in de gevarenzone komen. We willen voorkomen dat scholen dicht moeten", aldus Holtkamp. De gemeente Schouwen-Dui veland presenteert komend na jaar een volkshuisvestingsplan. Daarin probeert de gemeente aan te kunnen tonen dat meer De Wallen van Goes vandaag met optreden Nada Naga van 13.00 tot 15.30 uur nabij Ganzepoortbrug rondleidingen van 11.00 tot 16.00 uur schapen en geiten van 10.00 tot 16.00 uur Dit is een onderdeel van de Zeeland Natuurmaand h®://y^vv\{,|èelandnet.nl/wallen woningbouw noodzakelijk is. van een medewerker GOES - De stichting Oosterschelde Zie kenhuizen heeft afgelopen donderdag een laatste poging gedaan om 26 zie kenhuisbedden te behouden. In een be roepszaak voor de afdeling bstuurs- rechtspraak van de Raad van State procedeerde het ziekenhuis tegen het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). VWS besliste in 1995 dat het aantal bed den van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes en het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee moet verminderen van 390 naar 349. Met de vijftien bedden die het ziekenhuis in Zierikzee moet inleve ren, heeft voorzitter van de Raad van Be stuur P. C. Bouman geen problemen. Een vermindering van het aantal bedden in Goes met 26 is voor hem echter niet ac ceptabel. „Wij zijn genoodzaakt de in tensieve zorg een keer per zes tot acht weken te sluiten, zegt Bouman. „Het zie kenhuis heeft een bezettingspercentage van tegen de honderd procent. Dat gaat ten koste van de patïent." Het ministerie van VWS beroept zich op het ziekenhuisplan uit 1990. dat het inle veren van de bedden zou regelen. Volgens Bouman is deze opvatting echter niet juist. Het ziekenhuisplan zou niets zeg gen over de beddenreductie. De vermin dering van het aantal bedden zou al veel eerder in 1984 geregeld zijn. Door vast te houden aan een dertien jaar oude beslis sing zou VWS achter de feiten aanlopen. Zuid-Beveland heeft door een forse be volkingstoename juist behoefte aan ex tra bedden in het ziekenhuis, aldus Bou man. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State doet over enige weken uitspraak over de 26 bedden in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51